eene KEUKENMEID, KINDERMEID, KEUKENMEID TWEEDE MEID, T. Klören. Chemische toverij', Drukkerij co Waschinrictiting van Ijzergieterij enz. ADVERTENTIEN INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. k CORRESPONDENTIE MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Worden gevraagd: Li, Hinthamsrstraat D 20, JUWELIER zeer billijke prijzen. Wijksche Poort, Heusden. Zijden en Wollen Stoffen. MULLER JIS KOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Veen bij Heusdsn. Georg DÜfaij ClE., Algem. Advertentie - Bureau nijgh van ditmar. Walter Scott's tweede editie van Swift's werken in 19 deelen, wordt herdrukt. De geheel e oplaag zal echter slechts 750' (genummerde) exemplaren tellen waarvan er 250 voor Amerika bestemd zijn. De Britsche Noordpool-expeditie, welker schip verongelukte, maar wier bemanning gered werd, is thans in goeden welstand te Fort Itae. Zij was tot dusver voorspoedig en dacht in het aanstaande najaar terug te keeren. Uit waarnemingen is ge bleken, dat Fort Rae zestig mijlen dichter bij de Noordpool ligt, dan men eerst meende. Gladstone wijdt zich nog steeds van tijd tot tijd aan zijn liefhebberij van houthakken, tot ontspan ning van zijn staatsmansbezigheden. Verleden Maandag nog heeft hij een grooteu kerseboom om gehakt in het park van den Heer Leveson Gower, te Holinbury. Hij was er vijf-en-twintig minuten meê bezig. Juist toen hij begon, kwam er een dichte sneeuwbui; maar de eerste minister bleef, met zijn bloote hoofd en in zijn hemdsmouwen, bedaard doorwerken, tot de boom geveld was. DOCHTER fabrikant van Goud- en Zilverwerken heeft in haar Magazijn steeds voorhanden, een grooteu voorraad van de nieuwste en smaakvolste Artikelen, en verzet oude Diamantwerken volgens de nieuw ste modellen, aan Noord vv al, 's-15 O S C H Hoofdkantoor: ROTTHRDAM. Filiaal: UISTERD UI. Plaatsing van Advertentiëo in alle bladeu der wereld. Proef-AdvertentiCn worden op verlangen bij elke prijsopgave kosteloos vervaardigd. t Hedikhuizen. van 1 Maart tot 1 April. t Geboreu: Adriana, d. v. W. van Ravestijn en H. van de Leur; Wilhelmus, z. v. M. van Ravestijn en J. van Bijnen. Overleden: E. van der Lee, 67 j. f Andel, van 4 tot 30 Maart. G e t r o n vv d A. van Andel, jm., 45 j. met A. van Andel, jd., 36 j. Geboren; Willem, z. van M. Naaijen en A. van Giessen Teuntje, d. van A. v. d. Vliet en A. Biesheuvel. Overleden: T. van Tilborg, 3 m., z. van W. van TilborgJ. P- Smits, wedr. van A. in 't Veld, 64 j. t Woudrieheni. van 131 Maart. Ondertrouwd: II. Verhoeveu, jm., 24 j. en A. van Beest, jd., 21 j. Getrouwd: W. v. d. Heerik, wedr., 33 j. en G. Bevcrloo, jd. 25 j.; A. Struik, wedr., 41 j. en C. van Vugt, jd., 21 j.H. Verhoeven, jm., 24 j. en A. van Beest, jd. 21 j. Geboren: Johannes Adriauus en Pieternella, tweul. van H. Kentie en L. A. Sweis; Wouter, z. van P. A. Havelaar en M. C. VogelWilhelmina Anna Maria, d. van W. J. Heessels en A. M. van IorselBastiaan, z. van F. Baks en A. van Es Cornelis Adriaan, z. van A. Struik en C. van VugtJohannes, z. ran J. Spoor eu A. van An del Johanna Anna, d. van C. Kentie en T. Mid delkoop Anna Pieternella, d. van W. Wijubelt en A. Struik. Overleden: Levi, kind in. gesl. van M. van Dorth en A. Schaap M. Blom, 88 j.A. J. v. d. Tak, 83 j., gehuwd met H. van Zeveuter J. J. Ottevauger, 55 j., geh. met A. J. van Vugt A. v. d. Kaa, 58 j„ geh. met C. van Andel. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Hoogmade c. a., W. Meyeriugh te Hooger- smilde Purmerland, N. P. van Es te Zuiderwoude Wijnjoterp c. a., S. Kalma te Zevenbergen Bru- chem c. a., (cl. Bommel) P. S. Bartstra te Wassenaar Hoornaar, G. H. van Kasteel te Kolluin Edam, W. vau Dam te Middelharnis Herkingen,Van Griet- huijzenCharlois, E. A. Lazonder te Zegveld Longerbouw en Schettens, dr. W. van den Berg te Schaarsbergen. Aangenomen: naar St. Laurens en Brigdamme, door G. W. A. de Veer te Bahr en Lathum. Bedankt voor Driesum en Harderwijk, door J. G. Bruining te Vreeswijkvoor Midwolde en Do Leek, door J. J. Damsté te Dieponheimvoor Beokbergen, door A. B. Rommenij te Restersvoor Marum, door R. K. Dijksterhuis te Huins c.a.voor Maassluis, door G. van Kasteel te Kollum voor Edam, door W. van Dam te "Middelharnis. Drietal: te Briolseh-Nieuwlanddd. J. G. W. Krol te Oudeubosch J. H. Krusemau Arotz te Heinenoord, en P. van der Meulen te Driehuizen. Cur. Geref. Geöuente. Beroepen: naar Haskerhorne en Goor, C. H. Klinkenberg te Akkrurn. Bedankt: voor de Vrije Chr. Ger. gemeente te Nieaw- Amsterdam, R. G. Kamans te Fraueker; voor Sexbierum, T. Moet te Siddeburon voor Amster dam, ds. T. Noordervier te Meppel. Drietal 1e Drachten dd. C. v. Proosdij te St.roobos Gezelle Meerburg te Spijkenisse en W. Walsink te Langeslag. A M ERIK.A on GAK AD A. Verder bezochten wij Gerrit Dijk, die tusscheu Dalfsen en Zwolle gewoond had eu wiens adres thaüs is te Platte Creek Charles Mixte County Dakota. Hij en zijne vrouw zijn zeer tevreden, naar Dakota verhuisd te zijn en zijn gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Hij had zelf ztjn huis getimmerd, waartoe voor 550 hout was benóödigd geweest, dat zij aan het naaste spoor wegstation Kimball, op circa 4 uur afstauds gele gen gekocht hadden. Op hun aanraden zou zijn schoonzoon uit Overijssel eveneens naar Dakota vertrekken. Verder bezochten of spraken wij Ger rit Schaapman van Dalfsen, Johannes Bos vaft Alkmaar, Theodorus Harksen en F. W. v. d. Voort ran Amsterdam, J-. Weertmau van Assen, A. en IJ. Kuipers van Steggerda, allen wonende te Platte Creek, Charles Mix te County Dakota, die eveneens blijde waren tot dezen leveusstap te zijn overge gaan. Diegenen, welke in Nederland landbouwer geweest zijn en dtfkaau het eenzame boerenleven ge woon, zijn in den regel nog beter tevreden dan zij die het drukke stadsloven hebben vaarwel gezegd en voor wie het eenzame leven op de prairies eerst ongewoonte is. Doch ditzelfde zouden zij ondervin den indien ze in Nederland gebleven waren eu zich daar op hot boerenvak hadden toegelegd. Zoo veel mogelijk hadden zij de prairie zelf omgeploegd en enkelen hadden hun land laten breken, watfl. 7.50 per acre (fl. 18.75 per hectare) gekost had. Dit gebeurde in Mei en Juni en nog denzelfde zo mer hadden zij op de omgeploegde zode maïs en aardappels verbouwd. Zo hadden 20 bushel maïs verkregen, wat op de eerste zode zeer voldoende is, het tweede en het volgende jaar, wanneer de zode verrot is, kan men op eene dubbele opbrengst rekenen. Zij hadden hun benoodigd vee en zaai graan ingekocht tot de volgende prijzen Eeu span ossen kost: 100 tot 140 dl., melkkoeien 50 dl., eenjarig vee 15 dl., tweejarig 25 dl., kleine big- jes die men een uur lang op den arm kon dragen, 4 dl. per stuk ponuies die voor rijpaarden dienen 25 a 50 dl., éénjarige paarden 25 a 30 dl., 1 span muildieren met gerei 160 dl.; zoodat men ziet dat de boeren, zoodra ze dit vee eenmaal hebben aan- gefokt, daarvoor even goede prijzen kunnen krijgen als in Nederland, terwijl zij ook voor de granen ongeveer dezelfde prijzen als in Nederland bekomen eu de landbouwgereedschappen in Amerika niet duurder zijn dan in Europa. Zaailcoorn (maïs) 1V2 dl. per bushel (fl. ÏR/a per HL.) waarmede 8 tot 10 acres (4 HA.) kunnen bezaaid worden. Pootaardappels D/g dl. per bushel, waarvan men met 3 bushel een acre bepoten kau, Zaailjjn- zaad D/j dl. per 1 bushel, waarmede men 1 acre be zaaien kan. Stambooueu 6 dl. per bushel. Dit alles had op de eerste zode een zeer goeden oo^st opgebracht, aardappels zelfs uitstekend (1 HA. 21 2 acre, 1 HL. 23 4 bushel). Stam- boonen hadden ook een zeer goeden oogst opgebracht meer op de eerste zode dan in Nederland, doch van paarden-, duiven- en groote boonen was niets terecht gekomen, omdat ze in Maart of begin April in den grond moeten eu deze eerst einde Mei gepoot waren. Ze kwamen goed vooruit, doch lieten tengevolge van de zomerhitte den bloei afvallen. Haver en garst, uit Nederland medegebracht, zag, ofschoon ook te laat gezaaid, er goed uit, toch kwam er niets van terecht, dewijl de vogels en 't ongedierte, door een prairiebrand vooruitgedreven, alles verdelgden. Het is echter zeker, dat alle opgenoemde produc ten het volgende jaar zeer goed zullen slagen. Dit ware ook dit jaar het geval geweest, indien de kolonisten uit Nederland één maand vroeger gear riveerd waren; bij andere ontgiuners, die vroeger geweest waren, slaagden alle producten volkomen naar wensch Maï-s leverde in doorsneê 20 bushel per acre op, lijnzaad 5 bushel, aardappels 150 bushel, alles op de eerste zode verbouwd en 40 bushel en tweemaal zooveel op gecultiveerdeu bodem. De prijzen, daar voor te maken, waren thans fl. 1.50 per bushel (fl. 4.15 per HL.) voor maïs en aardappels 1 dollar per bushel voor lijnzaad (fl. 7 per HL.) Raapknol- len en uien hadden ook uitstekenden oogst gege ven. Voor stamboonen was thans 4 dl. pei bushel (fl. 271/3) per HL. te bedingen. Boerenarbeiders, in hot bezit van een ploeg en een juk ossen, kouden 3 dl. per acre verdienen voor het breken der prairie, eu daar ze per dag 1 acre konden omploegen, is dit fl. 7.50 per dag. Uit het dagboek van Kuipers teekende ik nog de volgende notities op 4 Mei arriveerden de kolonisten uit Nederland te Runningwater. (Het is sedert dien gebleken, dat dit eene maand te laat we8 en ook dat Run ningwater een verkeerd station is voor de land streek, die zij later uitzochten het station dat thans het dichtst bij gelegen is, is Kimball aan den Chicago Milwaukee en St. Paul spoorweg.) Zij vertoefden 3 dagen te Runningwater, om land bouwwerktuigen, paarden, vee, voedsel etc. te koo- pen eu linnen om tenten te maken en reisden 8 mijl naar Cornelis Homstra, in Dalynstown Bon- homme County, den landbouwer die hun vroeger schriftelijk inlichtingen gegeven had. Den 12 Mei trokken zij van daar naar Platte Creek, hunne tegenwoordige woonplaats, een afstand van 60 tot 70 mijlen, dien zij in 4 etmalen aflegden. Des nachts werden de tenten opgeslagen en ook op de wagens gebivakkeerd. Den 17 en 18 Mei werd het land uitgezocht en den 22 Mei de eerste ploeg in het land gezet. Het ploegen duurde tot 22 Juni, 23 en 24 Mei werden de eerste aardappels en maïs gepoot de laatste aardappels werden den 22 Juni gepoot en deze nog gaven een uitstekenden oogst. Zij hadden ook meloenen en wilde wijndruiven geoogst eeu glas wijn van deze vrucht smaakte ons, nadat de suiker de wrangheid had weggenomen, vrij goed. Uien bleken ook eeu zeer voordeelige oogst te zijn, namelijk van 175 tot 200 bushel op de eerste zode en anderon hadden 300 bushel het tweede jaar verkregen. Een boerenarbeider, ook pas gekomen, had daar 60 per maand verdiend en buitendien nog 300 bushel aardappels per acre verbouwd, die hij nu a 1.50 per bushel kon verkoopen. Onder de Nederlandsche kolonisten, die dit jaar uilgingen, bevond zich eeu meisje van 26 jaar oud, geheel op zich zelf staande; zij had daar een Home stead genomen en 2.50 por dag verdiend. Sinds dien tijd liet zij haar broeder van Delden uit Zuid laren komen, Dat ook voor het geestelijke loven gezor-gd wordt, constateer ik met genoegen uit het feit, dat den 2den October reeds de eerste school werd ingewijd, waar de heer Verheul als hoofd fungeerde. De heer Verheul is de ontwerper van den brief, waarin een aantal der Nederlandsche kolonisten ver klaarden, zoozeer tevreden zijn in Dakota, dat ze niet, naar Nederland weuschten terug te keeren, zelfs indien zo kosteloos konden teruggaan. Thans zijn ze ijverig bezig eene kerk op te richten, waarin ze wel spoedig zullen zullen slagen, daar de Pro- tostantsche kerkgenootschappen in de Oostelijke Staten indirect hulp door ons lieten aanbieden. Voor nieuw komenden is de vestiging thans zeer gemakkelijk, daar de thans in Dakota wonende Ne derlandsche kolonisten steeds hunne woningen gast vrij voor dezulken openstellsg^ Amsterdam. vM. W. PRINS Jr. baarlijk, maar met electriciteit is bijna niets on- mog lijk. Eeu der nieuwste wonderen van de electrieiteit is de electroscoop, waardoor men mijlen ver ver wijderde personen zien kan, zoo goed als men door den telephoon met hen kau spreken, en die door dr. Guidrah, te Victoria, uitgevonden werd. Men moet oulangs te Melbourne welgeslaagde proeven met dit instrument genomen hebben. In een donkere kamer gezeten zagen de toeschouwers op een groote witgloeiende metalen schijf de ren banen te Flemington, zoodat zij zich, als zij door hunne verrekijkers er naar keken, konden verbeel den daar tegenwoordig Ie zijn. Het klinkt wonder- Een drukfout. Prof. X. schreef eens een boek «Musikalische Studiën* en nam die gelegenheid te baat om zijn vriend, prof. IJ. met loftuitingen te overladen. Ongelukkigerwijze werd de vriendschaps band verbroken, nog vóór dat het boek de pers verliet. »Liefde was in haat verkeerd.* Prof. X. had nog juist den tijd om in de errata de vol gende .drukfout* aan te teekenen: »Op bladz. 232 staat: »prof. IJ., de geniale com ponist en wereldberoemde kunstenaar*, lees: »prof. IJ. de bekrompen orgeldraaier en onhandige, onbedui dende stumper.* Keizer Alexander I van Rusland woonde eens een jaarfeest van een der Parijsche hospitalen bij, waarop volgens gewoonte de vrouwen en dochters i der bestuursleden rond gingen om giften in te za- j melen voor de stichting. De Keizer werd getroffeu door de schoonheid van een der jonge meisjes en terwijl hij een rijk geschenk op de schaal legde, j fluisterde hij de bekoorlijke dame in het oor: «Dat j is voor uw mooie oogen, mademoiselle!* De be- vallige schoone maakte een diepe buiging en hield hem terstond de schaal nogmaals voor. »Wat?« riep de Keizer verbaasd, «nog meer?« «Ja, Sire!* gaf zij ten antwoord, «nu voor de armen!* zal volgen. de administratie. Mevrouw van B. tot een jong journalist. Ik wset dat gij artikelen voor het weekblad schrijft, maar hoe kan men ze herkennen, daar gij ze niet herkent? Niets gemakkelijker, mevrouw, dan dat; de slechtste zijn altijd van mij. Mijn moed kont geen grenzen zei Louise Mi chel, eu zij vluchtte naar Zwitserland. Dat staat bomvast zei do Fenian, en een aan slag om een openbaar gebouw in de lucht te laten springen mislukte. De volgende anekdote uat Jiet leven van Gort- schakoff, kenschetst de Russische politie: Toen de kanselier den vorigen winter van een diner thuis kwam, zocht hij te vergeefs in de zak ken van zijn overjas naar een portefeuille," waarin 30,000 roebels in papier, welke hjgy^icn dag ont vangen had. Hij liet dadelijk den chef crer Petersburgsche politie roepen, die hem op vasten toon beloofde, dat hij binnen veertien dagen het geld zou heb ben teruggevonden. Inderdaad bracht hij, een week later, niet de portefeuille, de dief had bekend dat hij deze weggeworpen had, maar de 30,000 roebels op een kleinigheid na terug. Prins Gortschakoff bewonderde de politie, maar was toch ook eenigszius verwonderd, want den vorigen dag, nog eens zijn oveijas nazoekende, had hij in een zak, waariu hij eerst vergeten had te zoeken, zijn portefeuille teruggevonden en daarin ongeschonden de «gestolen* roebels. Oostersch recht. Een Oostersch rechter zei eens tot zijn ambtgenoot: «ik vind het hoogst moeilijk recht te sproken als de eene partij rijk en de te genpartij arm is.« »0, dat beteekent niets,* zei de andere, «maar als beide partijen rijk zijn en de eene biedt al moer dan de andere, dan valt het zwaar tot eene beslissing te komen.* Kritieke vraag. Oom. Toen ik gisteren bij onzen buurman te visite was riep zijn papagaai onophou delijk »ga weg. spitsboef, ga weg!* Kareltje. En is u toen heengegaan, oom? Superlatief der mogelijkheid. Eerste gymnastikus. Kunt ge hoog springen Tweede dito. Dat zal waar zijn ik spring zoo hoog, dat ik me in den tijd dien ik in de lucht door brengt, letterlijk verveel. Goed begin. Een jongman neemt plaats in een coupé van een spoorwagen en verlangt zeer met de tegenover hem zittende jonge dame een gesprek aan te knoopen. Toen de trein reeds in volle beweging was, vroeg hij zeer naïef: «Rijdt u ook meê, me juffrouw?* Landbouwkundig Examen. Examinator. «Kunt ge mij eene beschrijving geven van den nieuwsten En- gelschen ploeg en die door eene teekening nader verklaren Candidaat. «Wat! Die duivelsche Engelschen Hebben ze alweer eon nieuwen ploeg uitgevonden, 't Lijkt wel of ze het er om doen om elk examen moeielijker te maken.* Beter dan goed. «Lekkere wijn, hè? Is er iets beters op de wereld dan een glas goeden wijn?* zei de eene vriend tot den anderen. «Jawel,* was het antwoord, «eene flesch.* Een onderzoek in loco. Eeu rechter wilde zelfs eens onderzoekeu, of de tredmolen een zware straf was. Hij trad het rad in en begon te trappen, bin nen de minuut was hij hot moede. Hij riep, dat hij er uit moest. «Met uw verlof,* riep de cipier, «dat kan niet; het rad slaat maar elke 20 minuten stil!* De zweetende rechter moest zijn tijd uit trappen. De kleine diplomaat. Vader. Hebt ge uu al weer school moeten blijven, Karei? Karei. Helaas, ja papa't zal niet beter worden in de wereld tot dat men de school van het on- derwjjs heeft gescheiden. Tot onze spijt berichten wij den heer S., dat wij geen enkel ex. van no. 147 beschikbaar heb- j ben, en dus aan zijn verzoek niet kunnen voldoen. H.H. Correspondenten worden vriendelijk ver zocht, hunne déclaratiën vóór 10 April e. k. in te zenden, waarna op 15 April algemeen vereffening 's Bosch, 2 April. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 122 stuks. De le kwal. gold van 0.64 tol 0.66, 2o kwal. van ƒ0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van ƒ0.60 tot 0.62 per kilogr. Al het aangevoerde, werd aan genoteerde prijzen spoedig verkocht. Varkens. Aangevoerd 75 vette, prijs 60 a 64 ct. per K.G. Handel vlug. De prijs der boter was 1.30 a 1.50. t Gorinchem, 2 April. Bij een aanvoer van on geveer 250 stuks vee was de handel heden wilEger dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 240 a 330; mindere qualiteit ƒ175 a 235; dito vaarzen/" 160 a ƒ250. Melkkoeien 170 a 270. Vare koeien 140 a 180. Vaarzen ƒ100 a ƒ140. Nuchtere kalveren 6 a 12. Varkens, zware vette op levering 54 a 58 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 45 a 47 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 8. per stuk. De prijs dur goéboter was 1.10 a 1.24 per KG. Door de opkoopers werd echter niet meer dan ƒ1 per K.G. besteed. Kipeieren golden J 1.00 a 1.10 de 26 stuks. Voorspoedig bevaHen van een welgeschapen J. C. VAN LIEMPTVerhoeven. Waalwijk, 27 Maart 1883. Mevrouw VAN LAWICK—Pape, te Prinsenhage, bij Bredavraagt Suï 10 Mei die koken en nétjes werken kan, en eene die de verzorging van een kindje op zich kan nemen, van goede getuigen voorzien. met Mei a.s., togen hoog loon, eene goode van omstreeks 30 35 jaar, en eene beiden P. G. Adres met franco brieven onder letters H. V., aan Mej. Wed. LORETZ, Boekh., 's Bosch. de Wapens yan HEUSDEN en ALTEN A. bevelen zich beleefdelijk aan tot hot leveren van alle mogelijke Gietstuk- ken, met en zonder model. Specialiteit in Stuvvschrocven. voor DIT BLAD worden aangenomen en accuraat bezorgd door het: Contractanten met verschillende Binnen- en Buitenlandsche Couranten. TARIEVEN GRATIS. I /"MM!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3