Buitenlandsch O verzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. èuse beschrijvingDe 15 Augustus geko men zijnde, zag men te Amersfoort eene ongeloofelijke menigte volks aankomen, het geen niet te verwonderen was, omdat de Hollanders en de Vlamingen, van nature geneigd zijnde om hunne vrouwen en kin deren genoegen te verschaffen, bijzonder in het houden van toertjes naar naburige steden. Daarenboven had men hij menschen- gehcugenis nog geene openbare loterij in deze streken geziendaarom was er bijna niemand uit de buurt, of hij wilde er heen gaan, hetzij om aan zijne eigene nieuws gierigheid en die van zijne vrouw en kin deren te voldoen, hetzij uit ongeduld om te weten of het lot hem zou begunstigen of niet, en met hunne eigene vorm hun naam te hooren aflezen met een prijs of een nietZeker is het, dat die groote toeloop aan Amersfoort een zeer aanzien lijk voordeel verschafte. De trekking duurde meer dan een maand, hoewel men twee zittingen per dag hield, behalve des Zon dags en enkele andere dagen, en al dien tijd zag men eene menigte van verschei dene duizenden van menschen. Al dat volk logeerde bij particulieren of in logementen. De laatste waren alle overvol en de her bergiers waren genoodzaakt bedden op te slaan tot onder het dak, en die lieden aten en dronken naar hartelust dat was niet alleen voordeel voor de hotelhouders, maar ook voor het publiek, want er waren zware belastingen op het brood, den wijn, het bier en alle soorten van levensmiddelen. Alles was zoo goed geregeld, dat bedrog of fraude onmogelijk was. Nauwelijks was deze loterij afgeloopen of Holland werd overstroomd met een stort vloed van loterijen. Amersfoort zelf was er ook op verlekkerd. Bij de eerste loterij, die in het volgende jaar reeds plaats greep, namen de armen- en Godshuizen deel voor 20,000 gulden. De Staten van Holland zagen zich wel dra genoodzaakt er een schotje voor te steken en verboden bij plakkaat van 24 Dec. IG95 het verspreiden van biljetten van elders uitgeschreven loterijen. De trek naar het verbodene en de lust om een kansje te wagen, waren echter bij het volk te sterk, dan dat de vaderlijke zorg der regenten ze op den duur zou hebben kun nen breidelen. gaarnc dat de ernst van dezen eenvoudigen soldaat, die u wat inborst en vorming betreft, beschaamd maakt, u weinig behaagt. Sedert den dag, dat bij, een half jaar geleden met een militaire aanbeveling tot mij kwam, stal bij mijn hart. Ik deed navraag omtrent zijn ver leden, zijn vroegere werkzaamheden, zijn kameraden zoowel als zijn meerderen spraken met allen lof van hemeen eervolle toekomst wacht hem zeker. Rus- tiger zon ik de zwaarte mijns lijders dragen, rustiger zou ik van hier scheiden, zoo ik verzekerd was, dat de door den storm bewogen boot van uw bestaan, die thans aan de bedriegelijke golven van 't oogeublik is prijsgegeven, onder 't bestuur van George 's vriendschap wel geborgen ware. «Nooit, nooit 1Als een onwillekeurige uiting zijns innerlijken gevoels kwamen deze woorden over 'sjon- gelings lippen. «Elimar «Er komen wel oogenblikken, waarin ik mijzclven op sympathie voor George betrapvoer de jonker voort, «oogenblikken, waarin ik, Elimar Raudnitz, bijna in verzoeking kom den naamlooze de hand te geven en hem te vragen «wees mijn vriendMaar sedert kort is dat niet meer zoo, sedert... ik bid u, vader, zwijg me van den «Eenentwintigste (Wordt yervolgd.) ris3en bet niet ronduit, hetgeen te begrijpen is ook, het is duidelijk dat de zaken zoo geschapen zijn, dat Engeland de Transvaal geheel los zal moe'eu laten of dat het zijn heerschappij in ge heel Znid-Afrika verspeelt. Aan de welsprekend heid en de grondige kennis van deu heer Jorisseu zal het waarschijnlijk wel gelnkken een kabinet als dat 7an Gladstone, dat uit vrijzinnig onbevoor oordeeld denkende inanueu bestaat, te overtuigen van het goed recht van de jengdige republiek. HEUSOEN, 10 April. t De kermis is alhier iu aantocht, niet weinig tot vreugde van liet. jonge volkje. Onder de ver schillende tenten zal waarschijnlijk eene eerste plaats innemen de Schouwburg van de heeren W. Hart en Co., in verbinding met een Theatre Fan- tastique, die met eene nieuwe tent zullen arri- veerctt. Het „elk wat wils" is door deze directie goed begrepen. Zoowel liet publiek dat met too- neelvoorstellingen is ingenomen, als dat, hetwelk zich met meer afwisselend s zaken gaarne bezig houdt, zal zij beproeven beiden tot zich te trek ken, door bij afwisseling den eenen avond too- neelvoorstelling, den anderen avond accrobaten en koorddansers, marionetten en clowns, gymnasti sche toeren en pantomime deszelfs plaats te doen innemen. Van den schouwburg zijn ons nog aangename herinneringen overgebleven, sints hun laatste be zoek aan deze stad en van het tweede gedeelte werden ons gunstige certificaten getoond, ook uit Dieren, alwaar zij dezer dagen door kindervoor stellingen algemeenen lof hebben ingeoogst. t ANDEL, 7 vApril. Uit de op heden vastge stelde en finaal geslotene lijsten blijkt, dat het getal kiezers binnen deze gemeente is voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Provinci ale Staten 40, en voor de gemeenteraad 63. t BABYLONIËNBROEK. 6 April. Gisteravond omstreeks 6 uur ontstond brand in de woning van II. de Rooij aan den Hill. De brand breidde zich in korten tijd zeer snel uit, en weldra wa ren woning met inboedel en eene partij hooi eene prooi der vlammen ook kwamen nog 3 geiten en eenig gevogelte daarbij om. Volgens zeggen is de brand ontslaan door dat de vlam in de koekenpan sloeg, terwijl de vrouw aan ft viscli bakken was, waarop het vuur zich aan het spek dat in den schoorsteen hing, zou medegedeeld hebben. t BOKHOVEN. Door den raad dezer gemeente is de jaarwedde van het hoofd der school met ƒ100 verhoogd en gebracht op 800. t BAARDWIJK. De kweekeling P. Burmanje alhier heeft met goed gevolg examen voor hulp onderwijzer afgelegd. t WAALWIJK. Bij het admissie-examen voor de rijksnormaallessen zijn geslaagd: 6 aspiranten voor de le klasse en 2 voor de voorbereidende klasse; 1 werd afgewezen en 1 was wegens ziekte verhinderd op te komen. t VEEN, 9 April. Dat de tabakshandel der h.h. Muller en Jiskoot alhier in bloei toeneemt, blijkt hieruit, dat na een halfjarig bestaan der fabriek genoemde heeren genoodzaakt zijn hun fabrikaat, dat anders door handenarbeid werd vervaardigd, thans door middel van een stoom machine te bereiden. fNIEUWWAAL, 8 April. Tot liet vergelij kend examen, «lat werd afgenomen door h.h. schoolopzieners van het district en van liet ar rondissement, voor hoofd der openbare school in de plaats van wijlen den heer A. G. Lenselink, was slechts één sollicitant opgekomen. Van een vergelijkend examen in de gewone beteekenis kon er dus hier geen sprake wezen, evenmin van liet opmaken eener voordracht, zooals de wet die wil. Edoch men heeft daarom moeten roeien met de riemati die men had, zoodat deze ééne solli citant, zi 'ft de 1 {$wJ. II Immersed, onder wijzer te Hardingsveld, ter vervulling dezer va cature benoemd is. t POE DE ROOIJ EN. Laatstleden Zaterdag, den 7 April, vertoonde zich hier het volgende aan doenlijke schouwspel. De lieer G. G. van Hol ten, sedert 1856 hoofd der openb. school alhier, ging onze gemeente verlaten met echtgenoote en 8 van zijne 11 kinderen. Het doel zijner reis was Rotterdam. Gelijk vele bladen reeds hebben medegedeeld, is hij genoodzaakt geworden tegen 1 April ontslag uit zijne betrekking aan te vra gen. Welke pogingen hij ook deed om eenen anderen werkkring te verkrijgen, ten einde in de behoeften van zijn groot gezin te kunnen voor zien, het mocht hem niet gelukken hierin te slagen. Zoo ging hij dan, diep geroerd, heen, nauwelijks wetende waar hij komen zou of waar mee hij zich en de zijnen zal kunnen voeden. (Bovenstaand bericht gewerd ons van onzen correspondent. Wij hebben echter om bijzondere redenen van de jammerklachten, in andere bladen opgenomen, geen melding gemaakt.) Red. ELSHOLT 7 April. Gisteren herdacht de wel eerwaarde Quirinus van den Bogaert, pastoor alhier den dag, waarop hij voor 50 jaren te Munster de heilige priesterwijding mocht ontvangen. De plech tige viering van dit feest is uitgesteld tot Maandag 16 April a. s., op welken dag de nieuwe kerk geconsacreerd zal worden. Groote toebereidselen worden gemaakt om den meest mogelijken luister bij te zetten aan dit dubbel feest. De jubilaris werd geboren te Oijen, den 10 Mei 1807, en priester gewijd te Munster den 6 April 1833. Hij begon zijne priesterlijke loopbaan als assistent te Bokhoven, waar hij slechts korten tijd bleef, daar hij nog in dat zelfde jaar benoemd werd tot kapelaan te Berlicum. Reeds in 1837, den 29 Sept. werd Z.W.Eerw. aangesteld als pastoor te Els- hout, waar hij sedert het herdersambt onafgebroken met den meesten ijver heeft uitgeoefend, geacht en bemind door al zijne parochianen. KAPELLE. Nagenoeg een 100tal werklieden, die aan de spoorlijn onder deze gemeente arbeiden, hebben dit werk dezer dagen verlaten, omdat zij te weinig konden verdienen. GORINCHEM. Naar wij met zekerheid kun nen mededeelen, heeft gister II. de Koning bekend dat hij voornemens was ook de twee anderen bij wie hij den nacht heeft doorgebracht, te vermoorden, niet met het doel om diefstal te plegen, doch om den moord van de vrouw bedekt te houden. t DALEM, 8 April. Ter vervanging van den postbode W. F. Ileshusius is als zoodanig tusscheu Gorinchem en Herwijnen aangesteld P. van Boggelen. t Het inleggen der aardappelen doet als gewoonlijk groote afbreuk aan het schoolbezoek. De scholen te Vuren en Dalem zijn alzoo voor meer dan J/s (l<ir leerlingen ontvolkt. t Ook te Dalem zal eerlang, zeer waar schijnlijk op hetzelfde terrein van het oude, een nieuw schoolgebouw verrijzen, terwijl de onder wijzerswoning eene aanmerkelijke herstelling zal ondergaan. t Ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Paesons en Mod dergat hebben du hoofden der scholen te Vuren en Dalem eene collecte onder de schoolkinderen gehouden, die respectievelijk opgebracht heeft 2.77 en 2.—. Dat meerdere scholen volgen mogen De volgende leden der Tweede Kamer zullen dit jaar aftreden De bevolking der provincie Noord-Brabant be droeg op 1 Jan. 1883 241,724 in., 239,272 v., totaal 480,996 z. In den loop van 1882 is zij toe genomen met 2864 m., 2639 v., totaal 5503 z. Het gunstig verschil tusscheu geboorte en sterfte bedroeg 2981 in., 2902 v., 5883 z. Maar er ver trokken 117 m., 263 v., totaal 380 z. meer dan zich in de provincie vestigden. Iu het huis voor de diamanthandel en nijver heid, op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam opgetrokken, zal men een diamantslijperij in volle werking zien. Twee-en-vijftig inzenders stellen diamanten ten toon, die naar voorloopige schatting een waarde van anderhalf millioen vertegenwoordigen. Nacht en dag zal deze schat natuurlijk worden bewaakt, en tegen verrassingen d >or handige boosdoeners zijn afdoende maatregelen genomen. B j de minste drukking toch op de glazen wanden, die de ijzeren kistjes bedekken, zakt de plaat weg, en de kistjes komen terecht in ijzeren kasten, die zich van zelf sluiten. De inrichting wordt door de heeren Becht Dyserinck vervaardigd. Iu het gebouw wordt een brandschel aangebracht. De directeur van de Arnhemsche dienstverrich ting is met de kas dier maatschappij verdwenen. „Het Nieuwe Schoolblad", het sedert het be^in van dit jaar te Amsterdam verschijnend onderwijs- weekblad onder redactie van den heer J. Versluijs, is ingenomen met de gedeeltelijke invoering van de veranderde plaatsnamen. Het blad schrijft dienaangaande Bij het aannemen der nieuwe spelling door de Regeering zijn ook een groot aantal plaatsnamen veranderd. Het Ministerie van Waterstaat heeft in dit opzicht den raad gevolgd van de Kon. Akad. van Wetenschappen. Men mag zeker wel aan nemen, dat ook het Ministerie van Binnenl. Zaken dezelfde spelling zal volgen voor de plaatsnamen, zoodat de gemeentebesturen eveneens moeten han delen. De nieuwe spelling zal dan spoedig alge meen zijn.. Eu hierin verheugen wij ons zeer, om den wille der school. Niet alleen toch dat Zutfen veel beter is dan Zutphen, de eerste spelling is ook voor de kinderen gemakkelijker. Zoo is liet in de meeste gevallen. Er worden een aantal over bodige medeklinkers weggelaten, en ook vreemde letters zooals in Boxtel moeten plaats maken voor Hollandsche. Niet alle veranderingen zijn tevens vereenvoudigingen, maar het zou een zegen zijn voor de jeugd, als ook op onze geheele njeuwe spelling een dergelijke herziening werd toegepast. Als een groote bijzonderheid kan gemeld worden, dat rueds Zaterdag eenige stoom-steenfabrieken te Renkum in werking zijn gebracht. Blijft de gun stige weersgesteldheid aanhouden, dan zullen de overige steenbakkerijen over eenige dagen alle den arbeid hervatten. Door den heer Bekker, den bekenden aannemer, is aangenomen binnen acht dagen te Amsterdam 1e leveren, eene loskade van 200 M. lengte aan den Amstel voor de Govert Flinckstraat, een spoorweg loopende van de loskade door de Govert Flinck- en Gerard Doustraat naar de Ruijsdael- kade, eene overbrugging van de Vest aldaar, en aansluiting van den spoorweg op de terreinen met en benevens de plaatsing van drie stoom- kranen op de loskade. Voor eenige maanden ving een schipper van Tessel een jong zeehondje, dat hij in den beginne met. melk moest voederen. Later voorzag hij het dier van bot en andere viscli, die ft liefst levend verorbeide. Als het vaartuig ergens ten anker lag, verzuimde hij nooit om den zeehond, die flink opgroeide, te laten baden. Het dier zwom soms een uur weg, doch verzuimde nooit naar boord weer te keeren. Dan werd een bocht touw buiten boord gelaten en de rob daarin opgehaald. Thans schijnt de zeehond echter intieme kennis met zijn rasgenooten te hebben aangeknoopt^ altians hij keerde niet tot zijn verzorger terug Een boerenvrouw te Poortvliet had een dienst meisje uit Tholen gehuurd, dat haar zeer goed voldeed. Om verschillende geheimzinnige redenen echter meenden de buren hat meisje voor een duivelskind, voor de dochter van een „bokkeriejer" te moeten houden, en bezorgd voor het lot der meesteres, rieden zij deze, de tooverkol uit haar dienst te ontslaan. Aanvankelijk werd die raad niet opgevolgd maar men vertelde zulke aller verschrikkelijkste dingen van du vel jaegers" en „bokkeriejers," dat de vrouw eindelijk haar dienst bode met groot verlet huiswaarts zond. Te. Schagen werd Zaterdag een zonderling man begraven, namelijk Ks. Plevier, die vroeger smid was geweest eu later boer geworden. Tien jaren geleden maakte hij zelf zijne dood kist, zette die op eene bijzondere plaats in zijne woning, en deed sedert dien tijd eiken middag zijn middagslaapje in die „laatste woning," daarbij den wensch uitsprekende, dat hij daarin wilde begraven worden. Zijne familie heeft aart dien wensch gehoor gegeven en den 85jarigen grijsaard naar zijne begeerte doen begraven. OHgetwijfeld is er geen beter middel om den sterken drank als volksdrank te bestrijden, dan goed en goedkoop bier overal in het land ver krijgbaar te stellen. In die overtuiging is er, zoo als inen weet, onlangs op de algemeene vergadering van het Volksbond tegen drankmisbruik eene commissie benoemd, om te onderzoeken op welke wijze genoemd doelde vermeerdering van bier- verbruik om den sterken drank te verdringen, het best bevorderd kan worden. Het eerste resul taat van de bemoeiingen dier commissie zal waar schijnlijk hierin gelegen zijn, dat bij gelegenheid van de a. s. internationale tentoonstelling te Am sterdam vanwege het Volksbond goed en krachtig bier zal worden verkrijgbaar gesteld, maar alleen bier, dat een laag alcoholgehalte heeft, bij schei kundig onderzoek gebleken is zuiver te zijn en voor vijf cent per glas van een derde liter inhoud kan worden verkocht. Om echter aan dat plan uitvoering te kunnen geven, is er veel geld volgens voorloopige raming, vier duizend gulden uoodig, en daarom heelt het hootdbestuur van het Volksbond een beroep gedaan op de medewerking van allen, die bereid zijn de zaak der drankbe strijding ook financieel te steunen. Naar het gerucht wil zou de heer Heemskerk zijn mandaat tot kabinetsformatie andermaal heb ben tiedergelegd. Bij het weder heerschen van mond- 011 klauw zeer onder liet rundvee, wordt er in verschillende gemeenten weder op gewezen, om geene versche koemelk te drinken, alvorens die gekookt is. Een inwoner van Neurenburg, de bekende fa- briekplaats van kinderspeelgoed, zal op de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam een post zegel - verzameling inzenden, bevattende ruim De dynamiet paniek is steeds klimmende, en laat ons erkennen er is thans wel reden voor. Wat de politie in Engeland in de laatste weken heeft ont dekt.. is inderdaad geschikt om zorg in te boezemen. Te Londen, te Birmingham, te Manchester, te Cork heeft zij groofo voorraden dynamiet onldekt en wat erger is, fabrieken tot het bereiden van dat out- plofmiddel. Blijkbaar heeft men te doen met een komplot dat van Amerika uit bestuurd wordt, om door onophoudelijk herhaalde dynamietontploffingen zooveel schrik in Engeland te wekken, dat het volk in zijne benauwdheid van de Regeering zal eischen laat Ierland los. De Engelsche Minister Harcourt heeft in het Parlement gezegd, dat de wet op het bezit van genoemde gevaarlijke stoffen terstond zeer verscherpt moet worden. Eu dit is dan ook wel 't ocnige wat er op 'toogenblik te doen valt, want hot ongeluk wil dat dynamiet zóó gemakkelijk te vervaardigen is, dat men daarvoor waarlijk geen professor in de scheikunde behoeft te wezen. De wetenschap, dit zij onze troost, kont, echter nog heel wat gevaarlijker zaken. Wij herinneren hoo eens een Frausch scheikundige in de Academie van wetenschappen een flacon ter tafel bracht en zeide: de inhoud van dit flescbje is vol doende om het heelal te vergiftigen. Maar er heerscht gelukkig te veel geest van menscheumin en op zijn minst van zelfbehoud in de wereld, om daarin niet het beste middel te zien tegen de ongeluk- kigen, die hun haat tegen staat of maatschappij op deze verschrikkelijke manier willen koelen. Een gepaste en strenge wetgeving zal op dit punt wel voldoende blijken. In Engeland wordt de aandacht zoo geheel en al door de dynamiet bende ingenomen, dat men er nauwelijks om denkt hoe op dit, oogeublik tusscheu dr. Jorisspn, den procureur-generaal van de Trans vaal en de Engelsche regeering zeer gewichtige onderhandelingen gaande zijn. Al zegt de heer Jo- Terwijl in Amerika wordt samengespannen tegen Engeland, schijnt men daar oen iuteruationale oorlog tegen het kouiugschap op het oog te hebben. Er is een manifest van den TerRossa verschenen waarin hjj mede deelt, dat (luizende socialisten een eed hebben afgelegd dat zij de kroning vau den Keizer van Rusland zullen beletten, niet alleen, maar ook de kroning van deu Prins van Wales bij tijd eu wijlen en verder van eiken Kroonprins tot Koning. Men is van de Ieren snoeven gewoon, doch dit is toch wel een weinig ver gedreven. Dat er in Rusland met zijn ongelukkig bedorven regeerings- stelsel vele wanhopigen zijn, die hun beste be trekkingen naar Siberie zagen slepen, die den Keizer doodelijk haten, dat is nog eenigszins te begrijpen. Maar wat een Ier daarmede heeft uit te staan, is minder goed te vatten. Te Petersburg is men eveuwel volstrekt niet op zijn gemak, niet om dit Amerikaansche manifest hetgeen integendeel zeer welkom zal zijn om het plannetje van een internationale politie weder op te warmen, maar omdat men ziet dat, ondanks alle monster-processen, verbanningen en doodstraf fen het nihilisme niet is uit te roeien. Iu de afgeloopen week is namelijk weder een nummer verschenen van de nihilistische courant, iots dat men voor onmogelijk gehouden gehad, na de vele ontdekkingen van geheime persen. Eo het blad zag er goed uit, het was niet min der goed gedrukt dan het blad waarin men deze regelen leest, zoodat de politie vermoedt dat het behoorlijk op oen der keizerlijke persen is gedrukt. De inhoud van het blad was ook alles behalve prettig voor de Russische Regoering, daar er iu vastberaden taal werd medegedeeld dat men vast besloten is de kroning van den Keizer te beletten. De paniek iu de Russische hofkringen is dan ook zoo groot, dat er alle kans is dat. de kroning wordt uitgesteld misschien wel voorgoed. Wij moeten ten slotte vermelden den dood van een der meest begaafde dagbladschrijvers in Frank rijk, Louis Veuillof. Mon weet dat hij do meest heftige kampioen voor de Rootusche kerk en tegen stander van Italië was. Hoewel zijn taal in deu regel veel te scherp was, moet hij toch als een der merkwaardigste schrijvers ran onzen tijd niet vergeten worden. Groningen: Mr. S. van Houten; Apingadam: Mr. D. de Ruiter ZijlkerWinschotenMr. J. W. J. baron de Vos van Steen wijk; Assen: W. A. baron van der Feltz; Leeuwarden: F. Lieftinck Sneek: Mr. Pb. van Blom; DokkumMr. W.A. Bergsma; Steenw/jk: G. H. Thomassen it Thuessink van der Hoop; Zwolle: A. baron van DederaAlmelo: Mr. J. R. Corver HooftDeventerMr. P. Blussé; Zutfen: Brantzen van de Zijp; Arnhem: A. Kool; Nijmegen: Jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer; TielMr. VV. H. de BeaufortUtrecht: J. N. BastertHilversum: Mr. Th. Pil. baron Mackav Hoorn: K. de Jong; Alkmaar: Mr. J. L. de Brtiyn Kops AmsterdamMr. J. G. Gleickman, J. Dirks en jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozen burg HaarlemW. de MeijerHaarlemmermeer Mr. F. J. M. A. Reekers; LeidenO. baron van Wassenaer van Catwijck; Gouda Mr. K. A. Godin de Beaufort; Delft-. Jhr. F. de Casembroot Rotterdam -. Mr. R. P. Mees R.Az. en O. van Rees. BrielleDr. K. A. Rornbach 's Gravenhage: Mr.W. Wintgens; DordrechtMr. J. B. van Oseubruggen GorinchemMr. L. VV. C. KeucheniusMiddel burg-. Mr. P. C. ft Hooft, Goes: Jhr. mr. A F. De Savornin Lobman; Breda: Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven Tilburg: F. H. H. Borrel; Eindhoven: Dr. P. J. F. Vermeulen; Maastricht: Jhr. mr. G. Ruijs van BeeretibroekRoermond: Mr. II. J. Brouwers; Boxmeer: Mr. J. M. L. H. Clercx 'sllertogenbosch P. J. G. Van der Schrieck.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2