WetL August Sasser Zomer Artikelen, HUIS en LAND Verkooping ONROEREND OOED en MEST. VOORLOOPIG BERICHT. en i eeren-Booraen Openbare Verkooping Aüoop van Aanbestedingen, LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. INGEZONDEN. B ERGERLIJKE STAND. ADVERTENTIEN. A la Dames- en Kinder-Scliortjes, Corsetten, enz. Notaris JTSKOOT, De Notaris B. van de Werk, MARKTBERICHTEN. Gedurende de aanstaande Kermis Mannes Hendrik Meerburg Suareuberg Johanna Pieternella Alida Ma Staal. Engstraat, Heusden, te AALBURG, wegens vertrek naar Amerika. veilen en verkoopen: Middelburg, 4 April 1883. bericht dat zij heeft ONTVANGEN: EEN PRACHTIGE COLLECTIE Ondsr de gemeente Nederhemert: 4500 verschillende postzegels, meer dan 550 brief kaarten en ongeveer 70 kruisbranden. Deze zeld zame collectie is geplaatst in een vernuftig samen gestelde brandkast, die opzettelijk voor dit doel is vervaardigd en f 900 heeft gekost. Een marinier le klasse, te Amsterdam in gar nizoen, heeft zich met het gouden horloge van den officier, bij wien hij oppasser was, uit de voeten gemaakt. Hij werd echter te Utrecht opgespoord. Te Almelo zijn 84 arbeiderswoningen afgebrand. Twee jongens te Rotterdam, die op een sleepers wagen zaten, zijn met hun beenen beklemd ge raakt tusschen den wagen en een vatzij zijn ernstig bezeerd. In de gemeente Sinallinger- land, is gevonden het lijk van zekeren E. V. die sedert den lón Maart jl. vermist werd. Het 21/j-jarig zoontje van den landbouwer J. v. O., in den Prins Alexauderpolder, onder Kapelle a/d IJsel, geraakte al spelende in een sloot en ver dronk. Bij de te Zalt-Bommel gehouden aanbesteding, voor het in bazalt leggen van de dijken in het district Boinruelerwaard boven don Meidijk, waren minste inschrijvers: voor de pereeelen 1, 2 en 4, de Heer G. Spiering, te Gameren, te zanten voor 35.039, en voor perceel 3, de heer W. P. van Ilattum, te Tuil, voor 12.660. De pereeelen zijn, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, gegund. Men meldt dat op de plaats van den heer De Ruiter, »Neêrland's Besseuboomgaard« (gemeente Sloten,) doppers, peulen, saladeplauten, spinazie, groote of tuinboouen en raapstelen vroolijk groen boven den kouden grond staan, zijnde in de eerste dagen van Maart gezaaid en gedekt geweest voor de laatste vorst. In het noorden van ons land, voornamelijk in de provinciën Groningen en Friesland, lijden de vee- bezitters zeer groote verliezen. Tegen tongblaar, miltvuur en longziekte is nog geeue radicale ge nezing gevonden en do eigenaar van de door deze besmetteljjde ziekte aangetaste diereu ontvangt ver goeding. Meer te verantwoorden hebben hot die boeren, die verleden zomer wel veel, maar over 't algemeen slecht hooi hebben gewonnen. Hierin ont waart men thans groote raassa's schimmel, welke op hunne beurt eeno verstopping* in de spijsver teringsorganen van het zoo dure rundvee veroor zaken. Rijk aan oukruideu en stof zijnde, kan van dit weinig voedende hooi weinig melk en eeno slechte gezondhoid verwacht worden. Groot is dan ook het aantal koeien, dat bij de ontvangers voor outijdigo slachting wordt aangegeven. De in Maart geboren lammeren en biggen zijn voor een groot gedeelte door de snerponde koude gestorven. Een curiositeit. Uit, 's lauds kas wordt jaar lijks betaald aan den Kerkeraad te Oosthuizen 100 voor onkosten, verbonden aan oen kerkschuit, die de kerkgangers (of hier de kerkvaarders) van hot gehucht Hobredo aanbrengt. Een origineele diefstal. Te Bender (Bessarabië) is de deur van het politie bureel gestolen De daders zijn nog niet ondekt. Ecu bejaard man op een onzer Noord-Hollandscho dorpen was ernstig ziek. De arts schreef hem poe ders voor, maar de hoofdige, oude man weigerde iets te slikken. Toen de dokter den volgenden morgen terug kwam, vond hij den zieke niets beter. «Wel,vroeg hij hoeveel poeders heeft de zieke reeds ingenomen? «Hij heeft niet willen innemen,antwoordde de oudste zoon. «Mag ik dan do poeders eens zien? «hernam de arts weer. «Dat kan niet mijnheer,zei de zoon op zijn beurt, «want moeder en ik hebben ze maar samen ingenomen; wij vonden 't zonde, om zulke dure spullen weg te smijten. Van Londen naar Bucharest zijn kind zonder eenige begeleiding te laten reizen, is eene onder neming, waartoe slechts een Eugelseho vader in staat is. Aan het Noorderstation te Weenon kwam dezer dageji ecu klein, tienjarig, Eugelsch meisje aan, dat de reis naar de hoofdstad Rumeuie ook verder al leen zou ondernemen en wekte niet weinig de be langstelling, zoowel van de reizigers als van de spoorwegbeambten. Het kind sprak slechts Eugclsch, maar hot droeg om den hals een blad karton, waarop in vijf talen te lezen stond: «het geëerde publiek wor^t verzocht voor de kleine reizigster, die alleen i*, te zorgen.» Dit verzoek beeft zijn doel niet ge mist, zegt de «Gazotte Narodowna,» want het kind is den 27 Maart Lemberg gepasseerd en was steeds het voorwerp der zorg van al hare andere mederei zigers. Zij zette hare reis met den trein naar Czer- nowitz voort. Een Ier, door geldgebrek tot wanhoop gedreven, wist een pistool machtig te worden en zwierf hier mede gewapend langs den weg. Toen hij een rei ziger aantrof, hield hij hem aan en bedreigde hem met de woorden: «Uw geld of uw leven Deze, bemerkende dat de stro >per nog wat groen en nog in de leerjaren was, zeide tot hem «Ik zal u zeggen wat ik doen wil; ik wil al mijn geld, dat wel 25 bedraagt, voor uw pistool geven. Hoe lijkt u dat?» Aangenomen» was het antwoord de Ier ontving het geld en reikte het pistool over. Nu meeude de reiziger, dat het voor hem tijd van handelen was, en schreeuwde: «Dadelijk hel geld terug of ik blaas u het licht uit;» terwijl hij met zijn pistool dreigde. «Braud maar los, vriendje lief, zeide de Ier spottend er is geen korrel kruid in» en hij ging bedaard zijns weegs. Een onverbeterlijke dronkaard werd onlangs te Chester gestraft. Deze man, John Ogdeu genaamd, stond nu voor do 115de maal wegens dronkenschap terecht. Hij kostte, naar men berekend heeft, reeds 12,500 aan de stad Chester, zoowel voor zijn onderhoud in de gevangenis als voor de ondersteu ning, die de overheid gedurende zijn straftijd wel gedwongen was aan zijn gezin te geven. Hij werd nu tot een geldboete en een maand gevangenisstraf ■veroordeeld. Er komt dus weer wat bij de 12,500 .-Te Boston beginnen de meeste jongens reeds te rooken, als zij 10 jaren oud zijn. Ook vele meisjes j rooken cigaretten. In de diergaarde te Schönbrunn is de olifant dol geworden. Hij sloeg de ijzeren stangen van zijn hok stuk en daar men hem niet meer in bedwang kou honden, heeft men hem moeten vergiftigen. De grijze Schultze-Delitsch, de bekende stichter der genootschappen en volksbanken, ligt gevaar lijk ziek. Een oude dienstmaagd. Uit Neurenberg in Zwitserland wordt bericht, dat daar dezer dagen een dienstbode stierf, die tachtig jaren lang bij dezelfde familie gediend had. Zij zag daarin vijf geslachten opgroeien Ter bevordering zijner groote plannen tegen En geland liet Napoleon I aan het kanaal eene zee haven maken, waar de gansche oorlogsvloot eene veilige ligplaats vinden moest. Toen het werk bijna voltooid was begaf hij er zich, ter inspectie mot den Minister van Oorlog heen. Om des te beter alles te kuunen zien, namen zij een schipper, die hen rond moest roeien. Aan het einde van den tocht vroeg Napoleon, begeerig te weten wat het volk van deze onderneming dacht, aan den schipper naar zijne meening over dit werk. Deze, onbekend met den hoogen rang zijner passagiers in burger- kleeding, zeide stoutweg. «Wat ik er van denk, wel dat het zonde en schande is zoo als het geld door de natie opgebracht, wordt vermorst en verknoeid.» Glimlachend wendde de Keizer zich nu tot zijn bum-man, die rood van toorn geworden was, en zeideAssurément Monsieur le Ministro ce n'est pas raoi, qui le lui fait dire» («wees ver zekerd Mr. de Minister dat ik hem dat niet doe zeggen»). Het volgende avontuur is dezer dagen een Lon- densch geestelijke overkomen. Deze jonge herder, tot de High Church behoo- reude, was vermaard om zijne buitengewone strenge begrippen op het stuk van kuischheid, die hem zelfs den echtelijkeu staat doden afzweren als iets on priesterlijks. Op zekeren dag vervoegt zich bij hem eene jonge dame, zeer interessant, maar diep wee moedig. Schoorvoetend belijdt zij hem dat zij iets op het hart heeft iets echter van zóó teederen aard, dat zij het slechts tusschen de muren van hare eigeuo binnenkamer dorst biechten, weshalve zij dan ook den reverend smeekte om een huisbe zoek. De vrome jonkman laat zich vermurwen. Hij gaat, treft de melankolieke maagd alleen cn daar belijdt zij hem, ouder duizend blosjes en tra nen, dat zij hem bemint, vurig, hartstochtelijk be mint. Zij weet het, hare liefde is hopeloos; maar t ;ch, om één ding, dat haar den dood verzoeten zal, durft zij hem vragen: om een enkelen, een éénigou kus. Nogmaals wordt het gemoed des jongen heiligen verteedord. Door deernis bewogen, drukt hij zijne lippen op die van hot meisje, dat in zijne armen dreigt te bezwijmen; vervolgens ontvliedt hij haar haastelijk, als Jozef wijlen do vrouwe Potifars. Doch wat gebeurt Acht dageu later ontvangt hij een keurig toegebondeu pakje. Hij opent het, en vindt eeno photographic het welgelijkend af- beedsel van hemzelveu en van de jonge dame, ge nomen, instantanément, op het onvergotelijke oogen- blik van hunne omhelzing Er bij gevoegd was do medeeliug, dat er van deze photographie nog 11 andere afdrukken bestonden, en dat geheele dozijh voor 20 te koop was. Mocht echter Zijn Weleervv. naar dit billijke aanbod geehe ooren hebben, dan zou men er elders wel liefhebbers voor weten te vindon. Een probate raad. Ouder de correspondentie van een blad iu Texas werd onlangs de volgende vraag gedaan Ik heb een paard, dat siuds oenigen tijd aan geregeld terugkeerende aanvallen van kolder lijdt. Wees zoo goed en antwoordt mij onder de corres pondentie van uw geacht blad met te zeggen wat ik met het dior moet aanvangen. Ik beu bang, dat ik het verlies, als ik niet spoedige en afdoende maatregelen neem. In het volgend nommer werd dit antwoord in de correspondentie gegeven: «Ook wij zijn van meeniug, dat ge het paard ver liest, als er niet iets flinks geschied. Wij raden u dus aau op het tijdstip dat het geen aanvallen hoeft er mede naar de stad te rijden, en het in dien toestand aau den eersten den besten vreemdeling te verkoopen Een vastenavondgrap voor drie eeuwen. Iti een teu jaro 1604 verschenen werkje kan men do volgende beschrijving lozen van een vastenavondgrap, die een merkwaardige bijdrage levert tot kenschetsing van dien tijd. Er was een oude ridder, die om zich op zijn vas tenavond eenig vermaak te verschaffen, al zijn leenmannen, pachters en arme buren met hun vrou wen tot een gastmaal liet noodigen. Toen het rund- braad op tafel was gezet, werd aan geen der mannen verlof' tot drinken gegeven, vooi'dat een hunner en wel diegeen, die baas iu zijn huis was en zijn vrouw onder den plak had, een jubellied had aangeheven. De mannen zagen elkander aan, en men moest heel lang overleggen wie do zanger zou wezen. Eindelijk, na een lange rustpoos, en nadat talrijke »hms« zich hadden doen hooreu, begon een droomerige klant half luid in zijn baard een liedje te brommen. Toen hij tot groote tevredenheid eu verlichting van zijne dankbare toehoorders gedaan had, kwam de beurt aan de vrouwen. Aau deze werd insgelijks verboden aan iets van wat op tafel stond te raken, voordat zij die de baas was over haar man een lied gezongen had. Hierop begonnen allen zonder uitzondering, ook de vrouw van den zanger, derwijze te gillen, en le brullen, dat zoo'n kattenmuziek nog nooit gehoord was. De ridder lachte hartelijk en laad daar meer schik van dan van zijn weelderigste feestmaal. Gebrek aan oprechtheid. Iemand kwam bij een vriend en zeide: «wees zoo goed en leen me tien gulden.» Deze echter antwoordde: «als je oprecht waart geweest, had ik ze u mogelijk gegeven, thans is het mij onmogelijk, ik twijfel aau uwe oprecht heid.» «Wathad ik dan moeten zeggen?» antwoordde de vriend. «Dat zal ik u verklaren, waart ge op recht geweest, dan had ge moeten zeggen:» wees zoo dom en leen me tien gulden. Ziekten en geneesmiddelen. Emilie Augier ontmoette eeu zijner vrienden; deze vroeg hoe hij het maakte. Augier antwoordt, dat hij zich niet wel gevoelt. «Hebt gij dan geen dokter?» Wel zeker. Wat heeft hij u voorgeschreven O, van allerlei, maar er ziju ziekten, die boven geneesmiddelen te ver- i kiezen zijn! Mijnheer de Redacteur! Iu uw vorig nummer drukte ik den wensch uit, dat ons geacht Bestuur met de aanstaande kermis de kramen enz. met het front naar de oostzijde van de botermarkt zou doen plaatsen. Het spijt me dat ik daarvoor zooveel ruimte in uw blad heb gevraagd, want van vertrouwbare zijde heb ik thans vernomen dat ons Bestuur in dien zin heeft beslist, juist op den dag dat uw blad ter perse ging. Met te meer voldoening maak ik hiervan melding nu het blijkt dat ous ge;icht Bestuur op eigen iuitiatief tot dien gewenschten en billijken maatregvl is overgegaan. Ik ben er van overtuigd dat ik in den geest spreek vau al de oostelijke bewoners der botermarkt wanneer ik dat Bestuur langs dezen weg daarvoor onzen innigen dank betuig. Uw bestendige lezer, Heugden, 7 April '83. A. Z. t Heusden, van 2 tot 9 April. Ondertrouwd: R. A. van Rijswijk, jm., 25 j. en J. van Wijk, jd., 24 j.te Middelburg: J. H. Meerburg Bnarenberg. jm.. 48 j. en J. P. A. A. Staal, jd., 60 j.te OudheusdeuT. Boeren, jm., 22 j. en C. Verhoeven, jd. 20 j.C. Hofmeester, jui., 27 j. en J. van Riet, jd., 24 j. Geboren: Gerardus Johannes, z. van G. J. van Diessen en A. J. Buijs Allegonda, d. van A. Fitters en M. PironCornelis Maria Joseph, z. van P. F. A. Sprengers en A. M. J. v. d. Heijden. Overleden: L. Elings, echtgnt. van M. Hex- spoor, 82 j. f Drongelen, van 1 Maart lot 1 April. Geboren: Philippina, d. van C. Millenaar en M. de HaanJan Gorrit, z. van G. Louwers en J. Bax. Overleden: P. Millenaar, 5 u. A. J. Schoou- dermark, 3 w. t Beten, van 1 Maart tot 1 April. Geboren: Hendrik Ariuus, z. van H. Bos eu A. Z. Oosthoek. Overleden: A. van Mersbergen, 6 m.M. v. d. Mooren, ougeh. 65 j.S. de Bok, wed. van A. Klerks, 79 j. Vare koeien 140 a 19Ö. Guiste Vaarzen ƒ90 a ƒ130. Nuchtere kalvereu 6 a ƒ13. Varkens, zware vette op levering 52 a 56 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 43 a 46 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 6.a 9. per stuk. De prijs der goêboter was 1.16 a 1.30 per KG. der weiboter ƒ0.98 a ƒ1.06 per K.G. Iüpeieren golden ƒ0.90 a ƒ1.00 de 26 stuks. (jrV t jf Ondertrouwd: van Amsterdam. EN Eenige en algemeene kennisgeving aan 1 familie, vrienden en bekenden. i ijfóo-. m> KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Baambrugge E. E. Gewin, te Renkum c. a.; Buurmalsen A. C. L. W. Vollenhoven van Daalen, teZoelmond (toez.) naar Varsseveld, (prov. Geld.) C. B. Oorthuijs te Woudrichem Brielsch Niouw- lrtnd, P. van der Meuleu te Driebergen en Zuid schermer Sleeu. O. M. de Boer te Tinallinge Beets (N.-H.), A. J. H. W. Brandt te Masten broek Maassluis, S. Dijkstra te Welsrijp c. a. Oud-Beierland, W. R. Kalshove te Eede Almelo, A. Voorhoeve H.Cz. te Dedemsvaart Zaamslag, H. W. Brandt te St. Kruis (classis IJzendijke); Buitenpost (10e beroeping), F. H. Herfkens te Ree- nen (prov. Utrecht). Aangenomen St. Laurens door G. W. A. de Veer,, te Bahr en Latera Kloosler Terapel, door J. Leemhuis te Kropswolde Purmerland, van Es te Zuiderwolde. Bedankt voor Surhuisterveen door J. Mees, te Knijpe voor Oudewater, door H. E. Gravemeijor te Elburg voor Oorschot, H. Damsté te Heomskerkvoor Sürhuizum, J. G. Verhoefï te Bodegravenvoor Nes c. a., W. H. Stegenga te Dantumawoudevoor Longerhouw en Schettens, dr. W. van den Berg Ie' Schaarsbergeu voor Durgerdam, van Es te Zuidèrwoudevoor Oostendijk, H. Timmora te Knollendam. Zestal te Franeker (5e beroeping): dd. Haverkamp te Venhuizen, II. van der Hoeven te St. Maarten on Valkoog, H. H. Everts te Sappemoer, J. A. F. van der Meer van Kuffeler te Moordrecht, W. Mallincb- ródt (0,-jnd. pred.), thans te Utrecht, eb J. Schut- j tevaer te Ursem Hoornsterzwaag, dds, do Boer te Tinallinge, Ebbingo to Boy 1, van Eerde teOoster- wolde, Geortsema Beckorlngh te Ureterp, Prins te Kortezwaag eu Wassenaar te Peperga. Toegelaten als godsdienstonderwijzer, door het, Classicaal be- j stuur van Kampen R. Poslhuma van Zwartsluis eu A. Bruinenberg van Steeuwijkerwold. Ciut. Geref. Gemeente. Aangenomen naar Holland (Staat Michigan, Noord-Amerika), J. A. de Bruyn te Niezijl. Bedankt: voor Gouda, A. H. Gezello Meerburg te Baarn Sappemoer, G. Goris te Vroomshoop. Doopsgez. Gemeente. Aangenomen naar Wolvega, G. Ten Cate te Drachten. Roomsch-Katholieke Kkrk Benoemd: tot pastoor te Wansum, G. G. HafFmans, kapelaan te Neer; tot. kapelaan le Neer, Vogt.en, onlangs kapelaan in het bisdom Luik tot id. te Maas tricht, M. J. D. G. O. Arnoldts, kapelaan to Meerssen, eu tot id. aldaar, P. L. F. Smidts, ka pelaan te Graatem. ZOOALS ",wo ALSMEDE verschillende soorten 1 van te Veen, zal, namens de erven Gijsbert Nieuwkoop te Aalburg, publiek Veilen en Verkoopen provisioneel Woensdag 11 April 1883, finaal Woensdag 18 April 1883, telkens 's avonds te zes ure, ter herbergo van A. van der Linden te Aalburg: Een WOONHUIS met ERF, BOOMGAARD en BOUW LAND aan en bij elkander liggende in het blok: «den Mussentiend», onder Aalburg, gemeente Wijk, sectie C, Nummers 293, 295 en 296, groot 85 aren 6 centiaren. In gebruik en genot te aanvaarden p°. Mei 1883. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Notaris J IS KOOT. van 10 i te Zalt-Bommel, zal namens de Erven van Otto Vos en Echtgenoot eu ten sterfhuize van laatstgenoemde in het huis do Rib, op het eiland Nederhemert, publiek Donderdag 12 April 1883, tot een INZKT en Donderdag 19 April 1883, tot den TOBSLAG, telkens dos voormiddags 10 uur, t Heusden, 7 April. De prijs der boter 0.63 a 0.68 per stuk vau 6 ous. Eieren 3 a cent. t Gorinehem, 9 April. Bij eeu aanvoer vau on geveer 250 stuks vee was de handel hedon tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalfkoeien 250 u 325; mindere qualiteit ƒ180 a 230; dito vaarzen/" 160 a 240. Melkkoeien 170 a 260. i 1. Een perceel BOOMGAARD, gelegen op het Eiland, achter de Kerk, sectie C No. 112, groot 0.17.50 H.A. 2. Beu pereee\ \\fW\WAN\T «Aeu BoomgaariW, gelegen aau de "NoorAtvyle, sectie V» Ho. 395 eu 308, groot 1.04.30 "H.A. To aanvaardeu terstond na de gunning. Ten dage der inzetting zal vooraf publiek wor den verkocht: Eene groote partij MBST, liggende bij boven genoemd huis. zal de Schouwburg van W. IIART Uo. in verbinding met het Theatre Fantastique alhier een-ge voorstellingen geven. In dezelfde tent waarin den eenen avond tooneelvoorstellingen worden gegeven, zal den vol genden avond door het Theatre Fantastique worden gewerkt met kunstenaars van den eer-den rang, als Acrobaten, Equilibristen, Koorddansers en Dausoress^u;verder Marionetten, Tableaux Vivam-, en/., eu-..

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3