PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, 1 en hart heide moeten de z.g. ontwikkelden uitsteken boven de menigte en ook die menigte moet door onderwijs haar gerech tigd deel ontvangen opdat het peil over 't algemeen genomen steigende blijft en de zegen der waarachtige beschaving een deel worde van allen. Wanneer ieder daarvan overtuigd is, dan kan er bij een natie, die leven in zich ge voelt en nog een toekomst heeft, geen sprake zijn van achteruitgang of van een cirkelgang der beschaving. BEKENDMAKING, De Burgemeester van Heusden noodigt belang hebbenden uit, hunne aanvragen om jacht- en visch- akten en kostelooze vergunningen voor het dienstjaar 1883/84 genoegzaam tijdig ter secretarie der gemeente in te dienen, op dat die vóór den 31e Mei a. s. aan den Heer Commissaris ties Konings in deze provincie kunnen worden opgezonden. Heusden, 16 April 1833. De Burgemeester voornoemd. HONCOOP. HEUSDEN, 17 April. De minister van waterstaat heeft bij de werken tot het verleggen van de uitmonding der Maas (wet van 26 Jan. 1883, Staatsbl. no. 4), met ingang van 1 April benoemda. tot tijdelijk adjunct.-ingenieur, de civiel-ingenieurs jhr. C. E. Bloys van Treslong, te 's Hage, J. van Heuni, te 's Bosch en L. A. de Jager, te Kralingen, op eene jaarwedde, de twee eerste elk van 1500, de laatste van 1300 b. tot tijdelijk opzichter de civiel-ingen. W. C. Cramer te Leiden, C. J. van der Eist te Dordrecht, J. II. A. Zoetmulder t« Schiedam en B. H. Gratama te Delft, op eene jaarwedde elk van 1000 c. tot tijdel. leeraar J. 11. Smulders te 's Bosch, E. E. H. Busch te Roermond, J. Hamilton te Grave en R. van Laar te s Bosch, op eene maandelijksche bezoldiging respectievelijk voor ƒ90, 75, 60 en ƒ50; d. tot tijdelijk schrijver L. J. C. de Groot en L. J. A. de Leijer te 's Bosch, op eene belooning resp. van 55 en 50 's maands, en e. tot tijdelijk landmeter J. Rinck Jz. te Tiel, op eene bezoldiging van 85 's maands. De heeren Van Ileum, Cramer, Van der Eist en Rinck houden voorloopig in deze gemeente verblijf en zijn reeds eenige dagen geleden met hunne werkzaamheden begonnen. t De kermis, die in jaren niet zoo uitge strekt was als thans, is in vollen gang. Wanneer we een kijkje gaan nemen in de Breestraat wor den we het eerst genoodigd bij //Prol. Pierre", de voetpianist, wiens photographisch portret in verschillende posen voor de tent hangt, dan volgt de galerij van authomaten of kunstwerkende beelden dat, naar de getnigenis van verschillende bezoe kers, zeer interessant moet zijn. „Hier is het vermakelijkste van de kermis te zien" roept men ons toe uit de tent van „pakt de leuning of de Amerikaansehe visscherij" en potsierlijk zijn de gezichten van hen die onverwacht met de elee trische schel in aanraking worden gebracht. Een zeer nette suikerkraam besluit deze eerste af- deeling. Op de Botermarkt zien we onze oude beken den, de galanterie- en 2 koekkramen, die ons voor het meerendeel jaarlijks al sierlijker en meer voorzien toelachen, 't Is moeilijk om een weg te banen tusschen de dobbelende en koekslaande jeugdmaar een beetje gedrang is eigenaardig op de kermis. „Tien worpen voor een dubbeltje" roepen ze uit de ballentent, waar menigeen zijn geluk gaat beproeven naar een pijp of iets soort gelijks. „Vijf ringen voor een stuiver" roepen ze uit 2 messententen. „Het grootste wonder der natuur!" roepen ze van af eeue tent met bui- tenlandsche vogels. De reus Raymond, oud 17 jaren, komt dan aan de beurt en door oliekoeken wordt deze afdeeling besloten. De Vischmarkt is het verzamelpunt van het kleine volkje. Niet zonder beteekenis was de eer die het paard van de caroussel bewezen werd, toen het bij zijn hernieuwd bezoek aan deze plaats door honderde kinderen werd binnengehaald. De mallemolen ziet er dan ook prachtig uit. De daar naast gestelde Turksche schop en de Russische schommel zijn niet zoo zeer gezocht. Met nog een „Pak de leuning" en een zeer net panorama is ook de Vischmarkt compleet. Voor de heeren Hart Co., met hun theatre fantastique, was geen plaats meer op een der genoemde markten, waarom die hun groote tent aan de Waterpoort hebben opgeslagen. Het laat zich aanzien, dat genoemd theatre een goeden tijd heeft getroffen. Geen concurrentie en gun stig bekend, wat wil men meer. t Door de heeren A. Schermers alhier, P. de Moor te Drongelen en W. van Wijnen te Veen, allen leerlingen van de normaalschool alhier, is met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzer. t Het kohier van den H. Oinsl. voor het dienstjaar 1883 is door den gemeenteraad vast gesteld op een bedrag van 2999.73. De hoogste aanslag bedraagt ƒ448.36, de laagste ƒ0.48. Het maximum van heffing is 3000. geven mond, met die uitdrukking van intelligentie en edele gezindheid tegelijk op de vastberaden trekken, waaraan nochtans het jeugdige niet ontbrak. Genadige jonkvrouw,» zeide hij met zichtbare ver warring, »ik hoopte-ik meende u niet hier te vin den, vergeef mijn onverwachte stoornis. Moeder Anna, die den eenzame en naamlooze een thuis aanbood, dat hij, wie weet hoe spoedig, verlaten moet, is de schul dige, want hare goedheid heeft hem tot een indringer gemaakt. Een woord, ecu wenk en hij gaat.» (\V"rdt vervolgd.) t POEDEROOIEN. De aanbesteding van het te bouwen schoollokaal heeft plaats gehad. De aan nemingssom gaat het toegestane subsidie niet veel te boven. Er behoeft dus hier niet geklaagd te worden over de buitengewone kosten, die het onderwijs van de gemeente vordert. t NIEUWAAL. Ook hier zal de gemeente weldra in het bezit komen van een eigen school gebouw. Het oude toch behoorde aan de kerk. Het terrein voor den bouw is aangewezen. De aanbesteding zal spoedig volgen. t ZUILIÖHEM. De droogte van den laatsten tijd is den landbouwer in het bewerken zijner akkers zeer ten goede geweest. Voor den groei van het gras en de tuinvruchten, alsmede voor de ontwikkeling der bloesemknoppen der vrucht- boomen en het zaaien van beetwortelzaad is een malsche regen zeer gewenscht. Hoewel men de tweede helft van grasmaand reeds is ingetreden, ziet men in de weiden hier en daar slechts eenig jong vee, dat zich moet vergenoegen met hetgeen de laatste herfst heeft overgelaten. In den hooihatidel gaat bijna niets om, waarom de meeste bergen dan ook nog tot den top ge vuld zijn. Hierdoor is het te voorzien dat de prijzen der hooivelden bij de aanstaande verpach tingen wel wat minder hoog zullen zijn. GORINCIIEM, 14 April. Een raadsel. Ver makelijke dingen kan men soms bijwonen en vooral op Maandag wanneer de marktdag alhier wordt gehouden. Zoo was het ook weer den laatsten marktdag buiten de Waterpoort, dat onder de vele stoombooten die de buitenlui weer naar hunne kwartieren vervoeren, ook de boot van den heer De Beer alhier, met eene volle lading zoo vah vee als van boeren gereed lag tot vertrek. De eigenaar dier boot maakte zich ongerust dat door den grooten opperlast ongelukken te voorzien waren en nam daarom eenige stuks vee met de geleiders er van af, wier teleurstelling echter voor groote blijdschap plaats maakte toen hun werd te keunen gegeven dat zij met de volgende boot die vier uur later vertrok voor niets konden meevaren. Onder de verdere lading bevonden zich eenige jonge varkens. Een boer van de Maasstreken van daan, die de reis niet durfde medemaken, wiens vrouw aan boord was en ook een drietal varkens die aan hem behoorden, riep tot zijne vrouw: breng de verkes er af en gao de gij mof mee dan kan de thuis zegge ik strak kom. Van wie hield de boer nu het meest, van de vrouw of van de varkens? iV. G. Ct. Sedert Donderdag 12 tot Zaterdag 14 April, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen ll zal men van 19 tot 27 halve kilo's; prijs per half kilo 0.93 tot 0.98, en 1477 elften, prijs per stuk 0.70 tot 0.90. biljet. Het watermerk was uiterst gebrekkig, terwijl de letters der serie en bijzonder het nummer af weken van het model. Ten einde de ongestoorde veiligheid van de circulatie der Bankbiljetten te bevorderen, wordt het publiek verzocht ze niet meer op de voorkant te stempelen, welke hande ling zeer te veroordeelen valt, en waardoor zij onmiddelijk hun rein voorkomen verliezen. Tot vernieuwing der biljetten, ongeschikt voor uitgifte, met betrekking tot het hierboven aan gevoerde in nieuwe, of' wel betere exemplaren, blijven wij steeds bereid." Men schrijft uit Zalt-Bommel Den 26 dezer maand zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de nestor onzer geneeskundigen, onze geachte stadgenoot, de heer E. J. W. van Anrooij, als medicinae docter te Leiden promoveerde. Sedert 1860 alhier (zijn geboorteplaats) gevestigd, vervolgt de heer van Anrooij, ondanks het klim men zijner jaren, nog steeds, ook als gemeente geneesheer, met onverdroten ijver zijn moeilijke maar schoone loopbaan. B. Ct. Donderdag a.s. zal voor het hof le Leeuwarden terecht staan G. H., huisvrouw van J. L., oud 25 jaren, zonder beroep, geboren te ten Heijl, gemeente Boden, en wonende te Zult in dezelfde gemeente, ter zake van 1°. on willigen doodslag, 2°. het verbergen van een lijk van iemand, die aan een gewelddadigen dood is gestorven. Bij arrest, in 's hofs raadkamer gewezen, is verklaard, dat deze zaak op 19 April e. k. in het hoogste ressort overeenkomstig de bepalingen van den 6den titel van het wetboek van strafvordering zal wor den behandeld. Vrijdagavond, ten ongeveer 10 ure, had aan den Z. O. Buitensingel, in het Pinksterbloemen laantje te 's Hage, het volgende plaats. Zekere juffrouw L. die zich meermalen aan misbruik van sterken drank schuldig maakt, waardoor zij o. a. In de geldleening ten behoeve van den Staat, ten bedrage van 60 millioen, is voor ruim 748 millioen ingeschreven. De Amsterdamsche rechtbank heeft Zaterdag uitspraak gedaan op het verzoekschrift van mej. dr. Aletta H. Jacobs, om op de kiezerslijsten ge plaatst te worden. De rechtbank heeft gemeend, dat het onmoge lijk de bedoeling van den Nederlandschen wetge ver kan zijn geweest, dat de vrouw kiesbevoegd heid heeftimmers indien hij dit bedoeld had, zou hij het uitdrukkelijk gezegd hebben. Zij heeft daarom en uit overweging dat bij het ver zoekschrift niet aan alle vereischte formaliteiten was voldaan, mej. Jacobs niet-ontvankelijk ver klaard in haar verzoek en haar veroordeeld in de kosten. Naar uit den Haag gemeld wordt, zou het nieuwe ministerie voltallig en zamengesteld zijn als volgtbuitetilandsche zaken mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister voor Oostenrijk-Hongarije justitie jhr. mr. P. A. H. van der Does de Wil- lebois, oud-tninister van buitenlandsche zaken; binnenlaiidsche zaken mr. J. van Kuvk, commis saris des Konings in Drenthe; financiën mr. J. Heemskerk Az.waterstaat jhr. Tindal, oud-zee officier te Amsterdamkoloniën de heer F. G. van Bloemen Waanders; oorlog generaal Weit- zel en marine vice-admiraal de Haes. Naar wordt vernomen is door den heer A. Ben ders Wzn. te Dordrecht, eene beweegbare lucht drukladder uitgevonden tot redding van raenschen bij eventueelen brand in gebouwen, theaters enz. Deze ladder kan tot de hoogte van 24 meters opgesteld worden, in den tijd van vijf minuten tot redding gereed zijn en vier personen te gelijk naast elkander een veilig heenkomen verzekeren. Door deze uitvinding zouden dus rampen, als bijv. te Weenen, voor een groot deel kunnen voorkomen worden. Om den grooten toevloed van belangstellenden, welke zeer storend is voor den geregelden gang der werkzaamheden in de Ned. afdeeling Uitvoer handel te verminderen, wordt voortaan niemand in deze afdeeling toegelaten, dan op vertoon van het speciaal voor die afdeeling geldige toegangs bewijs. Het ligt voor heeren inzenders der ge noemde afdeeling ter beschikking, Bureau Paleis voor Volksvlijt. Het wordt afgegeven op vertoon van het bewijs van toelating als inzender. De heeren C. de Gijselaar Co., corresp. le kl. der Nederl. Bank te Gorinchem, deelen in een ingezonden stuk aan de N. G. Ct. het navolgende mede, dat we, in het belang onzer lezers, hebben overgenomen „In de laatste weken zijn te Amsterdam aan de Iloofdbank vertoond vier valsche Bankbiljetten van f 100 zij waren verschillend gemerkt, A B 5678 A B 7260 B D 4299 BÜ 4309, en allen gemakkelijk als onecht te erken nen aan de slordige bewerking en aan het geheel en al misteekend vrouwenkopje boven aan liet wanneer intusschen 't gepeupeT de~önne'b5?Iïjkege- woonte afleert om vreemdelingen als wilde diereu aan te gapen, te volgen en te molesteereu en dat doet waarachtig niet alleen 't gepeupelAmsterdam is wel geschikt aau den vreemdeling een goeden indruk mee te geven, zoodat 't ons zeker goed zal doen dat men van heinde en ver eens een kijkje komt nemen. In 't kort de tentoonstelling zal over 't geheel goede vruchten afwerpen, óók voor Amsterdam, want de gasten zullon betaleu, dat verzeker ik u. Een staaltje: twee vreemdelingen hebben voor den heeleu zomer een kamer afgehuurd, waar tevens gelegen heid is tot slapen. Ze betalen daarvoor ƒ20 's weeks en genieten behalve die slaap- en zitplaats, niets dan wasch water. En nu is de feestelijkheid nog niet eens aange vangen! Ik hoor u al zeggen: wat zullen die Am sterdammers geld verdienennu dat zullen ze ook en ik heb er ook al zeer over nagedacht de helft mijner verdieping te adverteeren, want anders en nu komt waarmee ik eigenlijk dezen brief beginnen wilde anders zal de a. s. zomer mij en nog dui zenden met mij, lang heugen, 't Liedje der dagbladen en der gesprekken: »tnet het vooruitzicht op de tentoonstelling», wordt ook al gezongen door de leveranciers. De groenboeren durven al voor een kropje sla zoo groot als een Brusselseh spruitje een stuiver meer vragen dan verleden jaar. »Ja, me vrouw» hier mevrouwt alles wat aan de deur vent «jamevrouw; dat komt door de tentoonstelling». Die reden is te gek om er over te praten, want de 3 a 4 duizend werklui op de terreinen zijn voor Iweedorde Amsterdammers, maar ge kunt begrijpen welken mond de leveranciers van dagelijksche b> hoeften zullen open zetten, als nu eens wezenlijk de drukte een aanvang heeft genomen, de logementen gevuld en nog ettelijkke duizende vreemdelingen bij particulieren ingekwartierd zijn. Nu is 't wel bij zonder aangenaam te zien hoe uwe stadgenooten grof geld verdienen, maar wanneer daarvan voor n zeiven g en duit afvalt, raakt uwe begrooting tei- wijl de duurte dreigt groot te worden, geheel van streek. Het front der tentoonstelling vordert goed. Men heeft die uit ruw hout opgetimmerd en het is kolossaal hoog, gelijk ge begrjjpen zult als ik u zeg dat de beelden die boven op de zijtoreus staan en volstrekt niet bijzonder groot gelijken daar in de hoogte, aangezichten hebben van 3 M. lengte. Men omspant die torens nu met doek en heeft onder elk een {extraordinair grooten olifant ge plaatst, die de gevaarten schijnen te dragen. Toch zal 't effect niet groot zijn. Om dergelijke gevaarten goed te zien, moet men er een vrij gezicht op heb ben, doch nu staat de ingang tot de tentoonstelling vlak achter 't nieuwe museum en hoewel de torens met die van 't laatste in hoogte wedijveren, maken ze achter dezen enormen, doch gracieuseu steen klomp weggescholen niet veel indruk. Verder is er niet veel van de tentoonstelling te zeggen. Een leek in dergelijke zaken, gelijk ik nede rig erken te zijn in 'topzotten van onafzienbare loodsen, kiosken, ververschingslokalen, muziektenten enz. enz., wemelt het voor de oogon als hij den chaos en de herrie aanziet en dan volgens den almanak uitrekent, hoever we nog van Mei ver wijderd zijn. Een troost is er: geen enkele tentoon stelling is nog ooit op tijd klaar gekomen, de Am sterdamsche zal dus de eerste niet zijn en zeker ook niet de laatste. Veroordeeld wegens mishandelen van honden J. v. E. te Drunen, 5, subs. 2 d. Overtreding ijkwet: P. V. te Genderen, 10, subs. 2 d. Overtreding van art. 28c, Prov. verordening van Noordbrabaut: C. S. te Vlijmen, f 3, subs. 1 d. Veroordeeld wegens het werpen met steenen te gen het huis van een ander: G. v. D. te Heusden, 3, subs. 1 d. Overtreding van art. 475/12 wetboek van straf recht: H. v. W. en A. v. B. t« Wijk, J. B. on C. B. te Veenzijn vrijgesproken. KERKNIEUWS. Naar Harderwijk C. B. Oorthnys, te Woudrichem; naar Rodewaldo P. A. Burch Koizerte Vries; naar Letterbert en Enumatil J. Ten Oever, te Roden naar Ooltgensplaat M. M. de Lint, te Oosterwijk; (toezegging) naar Oosterdijk N. P. van Es, te Zui derwoud c. a.naar Hasselt dr. Datema, te Weesp; naar Wageningen J. C. Reesse, te Leefsutn; naar Otterloo, E. A. Lasonder, te Zegveld naar Don kerbroek c. a, (cl. Heerenveen), Beunk te Ooster- hesseleu naar Kootwijk (gem. Barneveld), Verhoeff te Bodegravenaar Klaaswaal, J. J. A. van Boven te Oost- en West-Souberg. Naar Goor, C. A. Klinkenberg C.Az. te Akkrum naar Nieuw-Stadskanaal, W. F. J. Brouwer te Rekken. voor Oudenhoorn, C. Boers te Nieuw-Amsterdam voor Sappemeer, G. Goris te Vroomshoopvoor Vriezen veen, H. Hasselman te Veenendaal voor Buurmalsen, A. C. L. W. Vollenhovcn van Daalen te Zoelmoud voor Nijehorne, J. H. Leemhuis te Kropsvvolde. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Aangenomen Bedankt:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2