BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. we op vele plaatsen gezien dat men de palen in zeewater staande, z. g. ducdalven (due d'Alva, een herinnering aan den ijzeren hertog) met spijkers rondom besloeg, welke koppen ter grootte van een gulden hebben, maar ook deze ijzeren huid blijkt niet te vrijwaren tegen de vernielzucht van het ge vreesde dier: de kleinste opening tusschen de koppen is nog groot genoeg om het vrijen toegang te verschaffen. Nog zij gezegd dat in onze binnenwateren de paalworm niet leven kan; hij heeft zout noodig om zich kalk te bereiden en dat vindt hij in alleen in zeewater. Zelfs wordt maar zelden de Zuiderzee door hem bezocht, daar die te weinig zoutgehalte bevat. van uwe goedheid nadere aanwijzing te ontvangen omtrent den weg, dien ik bij mijne navorsching heb in te slaan, a Gij zult alles beschreven vinden,sprak de Kan selier; «dit eene nog, eene aanduiding, die u zal kunnen dienen, zult ge nog van mij vernemen. Toen ik van Anna scheidde, schonk ik haar een aandenken, wel is waar zonder waarde, maar voor mij dierbaar als afkomstig van mijne moeder. Het was een doos van effen goudop het deksel was eene L gegraveerd, de eerste letter mijns naams, de onderzijde vertoonde het wapen der Hollendorfs, een valk door zonnestralen omgeven. Maar wat scheelt gij vroeg hij plotseling, daar George opsprong en als wilde hij met geweld een kreet onderdrukken, de handen op de borst legde. «Niets, uwe Genade, een plotselinge duizeligheid,* stamelde de «Eencr'^ingste,* «uw verhaal heeft me A' AVori^ vovyoigd.) HEl'SDEN, 4 Mei. t Hoewel algemeen over het aanhoudende schrale weder geklaagd wordt en bijna overal de kachel nog vlijtig brandt, hadden deze week toch twee jongens alhier het zonderling genoeg zoo warm, dat zij voor verfrissching in de nabijheid dezer stad gingen zwemmen, hetgeen hun ook goed bekomen is. t ZALTBOMMEL. Het vischwater onzer ge meente heeft, en met. recht een goeden naam. In de afgeloopen week werden 68 zalmen en onge veer 2000 elften gevangen. Dit vischwater werd in 1867 verpacht voor 30 's jaar?, in 1873 voor 400 en in 1879 voor 650. Bij eene volgende verpachting wordt, nu de vangst over vloediger wordt, eene niet geringe vermeerdering der pachtsom verwacht. t TIELERWAAllD. Ten gevolge van de aan houdende droogte, gepaard met schralen wind, is er zoo weinig gras in de weiden, dat reeds enkele landbouwers hunne runderen in hooikampen brachten. Algemeen wordt regen verlangd, ook om het zaad der suikerpeën te doen ontwikkelen. Van het vóór 4 weken gezaaide komt nog niets te voorschijn. t AALBURG, 2 Mei. Zondag 1.1. nam onze geachte predikant, de heer W. van Griethuijsen, afscheid van zijne gemeente om op 6 Mei a.s. zijne intreerede te Moerkapelle te houden. Hij sprak zijne gemeente toe naar aanleiding van Hand. XX: 27. Door de gemeente werd den vertrekkende leeraar toegezongen het laatste vers van Ps. 121 en na het einde der toespraak het laatste vers van Ps. 134. t HERWARDEN. Op 1 Mei 1.1. zijn op de rivier de Waal een leeg schip en een beladen met 33 duizend steenen zoodanig in aanvaring gekomen, dat het laatste on middel ijk is gezonken de opvarenden zijn bijtijds gered. GORINCHEM. Sedert Zaterdag 28 April tot Dinsdag 1 Mei zijn aan de vischmarkt alhier afgesla gen: 81 zalmen van 10 tot 35 halve kilo's; prijs per half kilo ƒ0.63 tot 0.76, en 6411 elften, ad 0.63 tot 0.80, per stuk. t Bij de vele gevallen van tongblaar en klauwzeer onder het rundvee heeft men hier be sloten op de marktdagen nauwkeurig toezicht te houden op het aangevoerde vee. Om dit voor den daarmede belasten veearts gemakkelijk te maken, waren dc koeien 1.1. Maandag voor het eerst in éóne rij geschaard en niet in eene dubbele, ge lijk anders altijd geschiedt. t In de laatstgehoudene raadsvergadering van Vrijdagavond zijn tot tegenschatters voor de pers. belasting benoemd de heeren J. Exalto, P. Treffers, C. J. Verweij en J. J. Buller. t Tot onderwijzeres aan de tusschenschool voor meisjes werd benoemd mej. D. II. van't Sant, alhier. tALMKERK. Onder het rundvee van den heer Snoek te Almkerk heerscht tongblaar, gelukkig in zeer lichten graad. t Op de voordracht voor onderwijzer aan de school aan de Voorsteeg ter vervanging van den heer E. E. Glaser, die den 15 Juni a.s. naar Utrecht vertrekt, zijn geplaatst de heer A. Scher mer uit Heusden en Mejuffr. Both uit Vrijhoeven- Kapel. t 2 Mei. Heden middag ontstond er een begin van brand in het huis bewoond door den molenaar de Heus alhier. Door tijdige hulp was men den brand spoedig meester, die echter reeds een groot gat in den zolder en aanmerkelijke schade aan het dak had veroorzaakt. De oorzaak van den brand, die op den zolder is ontstaan, is nog onbekend. De molenaar zelf was afwezig. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de inter nationale jury voor de toekenning der bekroonden op de internationale koloniale en uitvoerhandel- tentoonstelling te Amsterdam benoemd jhr. C. Hart- sen, oud-lid van de Eerste Kamer der St.-Gen. In de middengalerij van het hoofdgebouw der tentoonstelling te iVinsterdam, werd Dinsdag mid dag eene Chineesche vaas van 3000 door iemand uit de menigte gebroken. Morgen (Zaterdag) vertrekt de „Willem Barents" naar het Noorden om te pogen onzen landge- nooten, die in het ijs overwinteren, van dienst te zijn. In Engeland toont men de grootste belangstel ling voor dezen tocht. De heer Clements Mark ham, secretaris van de ,/Royal Geographical So ciety," komt over om den schoener uitgeleide te doen en een gelukkige reis toe te weuschen. De heer Leigh Smith, die met de bemanning van zijn schip, de „Eira," verleden jaar door de //Barents" gered werd, en in zijn officieel verslag daarvoor zijn warme erkentelijkheid uitdrukt, komt eveneens hier. om persoonlijk zijn dank te brengen voor b - geschaft en der Barents" good speed te weuschen. Met. hem komt sir Allan Young, de beroemde ijsvaarder, op wiens schip, de rPandora," Koolemans Bcynen zijn 2 eerste tochten naar de poolzeeëu maakte, en die verleden jaar met de „Hope" Leigh Smith in 't Noorden zocht en hem terugbracht. De heer Grant, die verleden jaar met zijn vriend Sir Henry Gore Booth op de „Kara" eveneens de bemanning van de „Eira" zocht, gaat nu als vrijwilliger mede op de „Barents," oin onzeu land- genooten hulp te brengen. De hartelijke belangstelling van mannen als deze is een nieuw bewijs van hetgeen de „Barents" doet voor de eer der oude vlag en de Nederland- sche burgerij, op wier kosten het schip jaarlijks wordt uitgezonden naar het hooge Noorden, heeft voldoening van haar vaderlandslievend werk, in dienst van zeemanschap en wetenschap. Volgens de „Frankf. Zeit.,* is Frans Hals' veel besproken schilderij „Meisje," uit het hofje van Beerestcijn te Haarlem, verkocht aan de barones M. Rotschild te Frankfort voor 200,000 Mark. Aangezien vele vergeefsche pogingen worden aangewend om het aan tongblaar lijdende vee eenig voedsel toe te dienen, inag het opmerking en navolging verdienen, voor hen die daartoe in de gelegenheid zijn, dat bij den landbouwer K. Jonk heid, te Bloemendaal bij Gouda, wiens koeien sedert eenige dagen lijdende zijn aan tongblaar, de dieren met het beste gevolg worden gevoederd met verzuurd gras. Sommigen zijner koeien, die bepaald onmogelijk hooi konden eten, terwijl het haar telkens weder uit den bek viel, aten van dit gras met het meeste gemak en met buitengewone graagte. (N. v. d. I) J De werkzaamheden aan de le sectie van den spoorweg Zwaluwe 's-Hertogenbosch naderen de grens der gemeente Waalwijk. Tot voorbij Sprang en achter Besoyen ziet men reeds begin van aan leg. Met den bovenbouw der brug over den Baard- wijkschen Overlaat zal spoedig begonnen worden. De 2e sectie Baardwijk 's-Hertogenbosch wordt nog dit jaar aanbesteed; doch daar de aansluiting te 's-Hertogenbosch nog niet definitief bepaald is, gaat men vermoedelijk niet verder dan tot Vlijmen of Bossche veld. Door een botter is Dinsdag nabij Kijkduin, met de „Kor", een buitengewoon groot, geheel met zeegewassen begroeid, drinkglas opgevischt, waarop een bloemenmand met eene lelie gegraveerd was. Men houdt het wat vorm en snijwerk aan gaat, voor zeer antiek. Waarschijnlijk is het af komstig van een op die hoogte vergaan Fransch schip. Ruiin dertig bestellers van de rijkstelegraaf te Amsterdam hebben elk ongeveer ƒ50 getrokken uit de Staatsloterij. Ze hebben te zamen eenige tiende loten genomen, en op een daarvan is de prijs van 20,000 gevallen. Te Veenondaal is thans alles geheel rustig. Woensdag morgen zijn de aldaar gedetacheerde militairen weder naar Arnhem teruggekeerd. Te Heiderscheidergrund, Luxemburg, heeft een 26-jarige, natuurlijke dochter getracht haar moeder te verbranden, door het bed, waarin deze lag, in brand te steken. De vrouw werd, overdekt niet brandwonden, gered. Het vuur deelde zich hierop aan het huis mede, dat met twee aangrenzende woningen in de asch gelegd werd. Te Eede (Zeeland) heeft Zaterdag de openbare aanbesteding plaats gehad der door de gemeente verpleegd wordende armen. O. a. werd een vrouw met haar kind uitbesteed voor een jaarlijksohe som van 29, waarvoor haar eu haar kind zelfs kleederen verstrekt moeten worden. Acht cent per dag tot onderhoud van twee personen In de bosschen van de heeren A. J. Blijden- stein en H. G. Blijdenstein HGz., gelegen bij het Witte Huisje van den straatweg van Enschede naar Oldenzaal, is Dinsdagmiddag brand ontstaan. Nadat ongeveer 8 hectaren door het vuur waren vernield, is men den brand meester geworden. Nog op andere plaatsen in Drente en Overijsel hebben dezer dagen belangrijke veen- en bosch- branden plaats gehad. Te Hoogeveen heeft Zater dag ten huize van Dr. Amshoff een brand gewoed, die eene schade van p. m. 5000 heeft berokkend en waarbij o. a. de apotheek en de bibliotheek, door het instorten van het dak en de werking der spuiten belangrijke schade hebben geleden. Alles was verzekerd. Te Koevorden brak Zaterdag een dreigende brand uit bij den timmerman J. Tim merman. Het huis is daardoor tot den grond ver nield, maar de inboedel grootendeels gered. Een en ander was verzekerd. Uit Medemblik meldt men De daghuurder K. was met zijn schuit uitge gaan oin modder te baggeren. Ruim een uur hierna vond men de schuit gezonken en werd de man levenloos opgehaald. Te Werkendam is een meisje van ongeveer 9 jaar gestorven, doordien zij op aausporing van haar zusje dronk uit een flesch met olie. Een Chinees, te Amsterdam verblijf houdende, is daar door een kerel uit het gepeupel de haar- streng afgesneden. Tusschen Eindhoven en Best heeft een hevige heide- en boschbrand ge woed. Ook in de gemeente Loon op Zand zijn eenige hectaren eiken hakhout door brand vernield. Een paar jongens had len in het bosch een vuurtje aangelegd. De drie gebroeders Teutlis, eerst beschuldigd zekeren Klaassen dood geslagen te hebben, zijn weder op vrije voeten gesteld. 'Jjlians is een broeder van den verslagene aangehouden, als zijnde vermoedelijk dc persoon, die aanleiding tot den twist heeft gegeven. De nu aangehoudene ontkent echter alle schuld. De gebr. Tennissen beweren uit zelfverdediging gehan deld te hebben. Yoor Rotterdam is in dc rivier de Maas drijvende gevonden het in vergevorder- den staat van ontbinding veikeerende lijk van een onbekend manspersoon. Gisteren is uit Utrecht naar Arasterdam overgebracht de persoon van S., wonende te B., die voor het Hof te Amsterdam moet terechtstaan ter zake van kindermoord en het niet op de daartoe aangewezen plaats begra ven van een overledene. i. Koor. li. Koor. lil. l Iemand te New-York beeft onlangs een brevet genomen voor een draaiend tooneel, dat hij uitge vonden heeft. Dit tooneel moet het voordeel heb ben, dat aan de eeue zijde gespeeld kan worden, terwijl men aan den anderen kant reeds het too neel in orde kan maken voor het volgende bedrijf, zoodat men van lange entr'actes ontslagen is. In Japan bestaan reeds dergelijke tooneelen. De schoonste parel ter wereld werd oulangs bij de havenstad La Paz, in California, gevonden. Deze parel, welke alle tot dusver gevondene over treft, is zoo groot 'als een duim, ovaal van vorm en schitterend wit. De eigenaar, een visscher, vraagt voor dezen schat niet minder dan 2Va millioeu dollars 6,250,000). Als hij in Amerika geen kooper er voor kan vinden, zal hij er zelf mee naar Parijs of Londen gaan. Bismarck zond aan de «getrouwen in Jever,« die hem sinds 10 jaren op zijn geboortedag 100 kievitseieren zonden, een «Berlijnsch kievitsei,in den vorm van een prachtige zilveren bokaal; deze heeft den vorm van een kievitsei, het deksel is versierd met een kievitskop. Van Turin tot Milaan is het geheele land met sneeuw bedekt. Den 13den April is, tusschen 8 en 9 uur voorm., een merkwaardige luchtspiegeling gezien te Olsta, gemeente Sala, een twintig uur ten W. van Upsala, in Zweden. Men aanschouwde zeer duidelijk een in Oosterschen stijl gebouwde stadzij lag aan zee, had kerken en minarets, terwijl aan den linkerkant een schoon bosch van cypressen zich vertoonde. Op den voorgrond zag men een zich bewegenden spoortrein, terwijl een troep soldaten, met hunne in do zou schitterende bajonetten, langs een wog trok. Het geheel was bijna een uur lang te zien, totdat het langzamerhand verdween. Iemand heeft te Londen een collectie gemaakt van eindjes sigaren, die hij gedurende 7 jai en al wandelend door de wereldstad opraapte. De man berekent, dat hij ongeveer 12.000 Eng. mijlen te voet aflegde, 600,000 eindjes bijeenbracht, gemiddeld D/2 duim lang, en dat de verzameling 1800 pd. st. waard is. Te Sa wade (Duitschland) hing zich iemand op; in een briefje, dat men op de tafel vond, had hij geschreven, dat hij zich hot leven benam om zijn gezin, dat hem steeds geërgerd en hem niets gegund had, van de 30 Thaler te berooven die de sterfkas hem schuldig was, maar in geval van zelfmoord niet betaal t.. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van een avontuurlijken Amerikaan, Gilsoy genaamd, die een tocht over den stillen Oceaan ondernam in een kleine boot, welke niet meer mat dan 2 tonnen. Deze reiziger is op zijn tocht niet voorspoedig geweest. Hij verliet den 19n Augustus San Francisco, om over de stille Zuidzee naar Australië te varen. Zijn proviand was berekend op een reis van vijf maanden en hij had 140 gallons drinkwater bij zich. In de eerste week ging alles goed, maar weldra kreeg hij tegenwind en windstilte en de boot vor derde zoo langzaam, dat Gilsoy genoodzaakt was, zijn dagelijksch rantsoen te verminderen. De haaien maakten het hem zeer lastig; hij doodde er verschei dene met een harpoen, dien hij van een boot haak had gemaakt, maar hij kon de diereu niet binnenhaleu. Den lOn Nov. werd Gilsoy gepraaid door de brik Tropic, die hem een mand vruchten gaf. Den 9en Dec. sloeg zijn boot tweemaal om. Met groote moeite gelukte het hem beide malm het vaartuig weer om te keeren, maar het grootste [gedeelte van de levens middelen was door het zeewater bedorven, terwijl zijn kompas en zijn horloge verloren gingen. Kort daarna sloeg een zwaardvisch tegen zijn boot, waardoor deze een groot lek kreeg. Gilsoy zette nu koers naar Caledonie. Den 14n Jan. verbruikte hij zijn laatste voedsel, twee pond gedroogd vleesch. Den 16eu brak zijn stuurrad. Zijn honger nam meer en meer toe, en hij begon de schelpen op den bodem van zijn boot te eten. Een paar dagen later schoot hij een vogel, maar hij had geen kracht genoeg om hem uit het water te halen. Den volgenden dag echter ving hij een anderen, die hem voor twee dagen voedsel opleverde. Toen dat verteerd en hij weer een paar dagen zonder eten was geweest, strekte hij zich moedeloos uit in de boot, zonder zieh om den koei» van het vaartuig te bekommeren, eu viel in slaap. Niet lang daarna ontwaakte hij en zag op korten afstand een schip, dat naar hem toekwam. Dit sc ip was de schooner Albert Victory. Het nam 'den uit- geputten zwerver aan boord en zette hem bij Mary borough, in Australië, aan land, waar hij binnen korten tijd van de doorgestane vermoeienissen her stelde. {I>- C.) (Van onzen specialen correspondent.) 1 Mei't Was of de hoofdstad dezen eersten 8choonen Meidag tegenjuichte en of de natuur haar loflied daarbij zong! Een heerlijk gouden zonne gloed goot zich over de stad uit, een luchtig, niet al te koud windje stoeide met de warmtestralen, uit meedoogen met de duizeuden die zich in 't zonnetje verlustigden aan zooveel grootsch en schoons, als die eerste dag van Mei aan Amsterdam bracht, 't Was een drukte, een beweging, een pleizier alom, dat ge 't de stad kondt aanzien, hoe trotsch y.e is binnen haar gebied voor 'teerst aan de wereld een wereldtentoonstelling te kunnen aanbieden. Nu, dat is een eer, die niet alle plaatsen te beurt valt en we mogen er de mannen, die er in Amsterdam den eersteu stoot toe gaven wel dankbaar om zijn. Men zegt dat Z. M. de Koning de tentoonstelling niet zoo bijzonder genegen was, toen hij bespeurde hoe 't internationale element daar den boventoon heeft boven het nationale, zelfs dat hij er noode toe besluiten kon haar feestelijk t openen. Als't waar is, vereer ik hem er te meer om. Er zijn duizenden, die er ook zoo over denken. Maar daar 't nu eenmaal zoo is en wellicht zoo zijn moest, laten we daar maar dankbaar zijn dat althans de openingsdag een door en door Nederlandsch karak ter droeg. Veel vreemde vlaggen wapperden op dien eersten Meidag, maar onze schoone driekleur eu die kan glansrijk den toets doorstaan met hare zusters uit Europa ontplooide fier hare banen langs de straten on op de torens; vele talen ont moetten en kruisten elkaar bij het openingsfeest, maar Neêrlands taal voerde daar uitsluitend 't hooge woord en ik kan u verzekeren dat vele vreemdelingen spijt hadden uiet vroeger geweten te hebben dat ons land een eigen taal had, om ze te kunnen aanleeren en te kunnen verstaan het schoone lied van Ten Kate, onzen dichter, op muziek ge bracht door Verhulst, onzeu toonkunstenaar. In den vroegen morgen reeds wandelden do Ani- stelaren naar 't Leidsche plein en de Stadhouders kade. De weg zou natuurlijk afgezet worden en dan was 't zaak een plaatsje te bekomen, 't Was er overdruk. Do meeste werkplaatsen waren gesloten, veel werkvolk verlette een dag om feest te vieren. Ze zullen er thans wel spijt van hebben, want er was voor 't publiek niet zooveel te genieten, dat 't een daggeld en extra uitgaven waard was, maar.., 't moest toch een feestdag zijn. De politie, geholpen door huzaren en aangevoerd door politie-inspecteurs te paard, hield tusschen do menschenmassa den weg vrij om doortocht te laten aan al wat ter opening een uituoodiging ontvan gen had. 't Was wel aardig die rijtuigen met ge galonneerde heeren, waaronder hooge personages, te zien passeereu, maar veel aardiger was 't bin nen de afsluitsels een blik te slaan op de schitte rende costumes der heeren en de rijke toiletten der dames, waarover de lentezon een tooverachti- gen glans wierp. Het vorstelijk echtpaar kwam stipt op den be paalden tijd Z. M. schijnt van geen prinsen kwartiertje to willen weten, Van 't paleis af tot de brug over de Spiegelstraat stonden ter weer zij van den weg levende menschenmuren om hen te zien. Dat was dan ook de moeite wel waard. H.H. M.M. reden in een open rijtuig met 4 paar den, door jockeys bestuurd. De Koningin di'oeg een bronskleurig fluweelen kleed, Z. M. was in ad miraalsuniform. Onder donderende hoera's arriveerden de hooge bezoekers voor 't Museum en terstond nadat ze plaats hadden genomen, nam de Koning onzer mu sici, de grijze Verhulst, wiens eerbiedwaardige, in drukmakende persoonlijkheid de voor hom geplaat ste zangers steeds bezielt met een geestdriftig vuur, den dirigeerstok ter baud, en klonken do eerste tonen van 't feestlied. Gegroet, gegroet, gij Feestgenooteu. Aan 't einde van uw pelgrimsgang! De tempeldeuren zijn ontsloten Maar allereerst een jubelzang Een groet van heil, een beê van zegen, Ruischt u uit duizend harten tegen! Van heinde en verre stroomt gij samen Naar 't oud en gastvrij Nederland Wij vragen naar geslacht noch namen, Wij reikeu u de vriendenhand. Heel de Aemstel doet in blijde kooren U allen 't«Welkom! Welkom!* kooren. Wat belangen de Volken ooit scheiden op aard', Hier geen Staatszorg, geen erflijke veeten Hier één doel, wèl de liefde aller Natiën waard. Dat het edelste en beste mag heeten Hier een wedstrijd voor alles wat goed is en schoon, Wat de welvaart eens volks kan doen straleu Hier een strengden van Nijverheids bloeiende kroon, Waar geen bloedige lauwren bij halen! Vrouwenkoor. Als de Geest de stof bezielt, Dan kan de ijver woudren werken, Die geen storm des tijds vernielt. Kennis is de macht der sterkeu, Vlijt de zenuw aller kracht. Waar, bij d'Eénheid in 't Verscheiden', Deze Twee tot d'Arbeid leiden, Wordt hot heerlijkste eens volbracht! Mannenkoor. Waar dan ook uw erfgrond zij. Zoueu onzer Eeuw! werkt mede Tot Beschaviugs heerschappij, Tot den grooten Waereld-Vrcde Wie, nooit rustend, daarnaar streeft^ Meê dm Eendrachts-band te winden Die wat Mentch is moet verbinden, Hij heeft niet vergeefs geleefd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2