PLAATSELIJK NIEUWS. Brieven uit Amsterdam. Gemengd Nieuws en Allerlei. schapen. Duitschland en Oostenrijk brengen er ook veel vee heen. Zwitserland voorziet grootendeels in de behoeften van vleesch van de Parijsche markt. Gelukt het aan de scheikunde, een in alle opzichten voldoende conserveerings- niethode aan te geven, is de scheepsbouw kunst in staat, schepen te bouwen, die het vervoer van vee ook over groote afstanden mogelijk inaken, dan is de voorspelling zeker niet al te gewaagd dat de verzending van vleesch en vee naar Europa zal toene men, en dat eene daling der vleeschprijzen daarvan het bijna zekere gevolg zal zijn. HEUSDEN, 8 Mei. De voorloopige lijst der Hoogstaangeslagenen iu de provincie Noord-Brabant, welke verkiesbaar zijn tot loden der Eerste Kamer, voor 1883, bevat 156 namen. Hierop komen o. m. de navolgende na men voor 1. Dr. J. A. de Ram, Bergenopzoom ƒ2950.45. 2. (iMr. G. J. li. Heere, Raamsdonk - 2479.87. 4. H. J. van Lanscbot, 's Bosch - 2147. 8. Mr. A. M. Sassen, Oosterwijk - 1474.77. 10. G. van Lanschot, 's Bosch - 1336.46. 11. J. Jurgens, Osch - 1331.83. 14. A. den Dekker, Almkerk - 1199.34. 17. A. B. van Tionboven, Werkendam - 1080.46. 20. S. Naaijen, Andel - 1064.35. 21. L. I. N. Spierings, 's Bosch - 1059.75. 31. M. de Roon Hz., Waspik - 921.99. 40. D. Zijlmans, Raamsdonk - 835.10. 43. Jhr. Mr. P. J. Bosch van Dra- kestein, 's Bosch - 819.94. 49. H. A. Bogaerts, Vucht - 769.63. 54. A. B. van de Koppel, Almkerk - 751.74. 56. H. W. J. Bosch, Berlikum - 722.77. 63. G. N. J. van de Griendt, 's Bosch - 669.69. 65. J. Simonis Fz., Raamsdonk - 660.65. 72. J. J. van Tienhoven van den Bogaard, Werkendam - 613.19. 78. D. Middelkoop Dz., Dussen - 592.72. 89. D. Punt Cz., Willemstad - 556.58. 90. B. W. M. Lutkie, 's Bosch - 553.80. 91. A. F. Stickel, 's Bosch - 550.40. 92. J. van den Hoek, Kapelle - 541.48. 102. Monsgr. A. Godschalk, 's Bosch - 523.01. 118. Dr. L. G. van Heijst, Waalwijk - 484.23. 121. G. Bosch, 's Bosch - 476.47. 124. Mr. E. H. J. M. van Ziunicq Borgmann, 's Bosch - 468.92. 132. W. J. van der Eist, Werkendam - 451.12. 139. W. van Eeten, Almkerk - 436.26. 144. P. L. Honcoop, Heusden - 427.85. 148. C. A. Roomer Szu., Heusden - 414.53. 156. J. H. Verhulst, 's Bosch - 399.04. Laag-Dalem vermaakte zich met stoeien en had daarbij het ongeluk onverhoeds in een bezem steel te loopen, die haar ver in de oogholte drong. Men vreest voor geheel verlies van het oog. t BAARDWIJK, 7 Mei. De heer P. Burmanje, alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Den-Hout, gemeente Oosterhout. t DRONGELEN. De heer Ph. Uijthoven, lid van den gemeenteraad alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. WAALAVIJK, 5 Mei. De heeren Jud. Tim mermans Wz. en P. Quirijns hebben de benoe ming tot lid van de commissie van beheer der gasfabriek aangenomen. Zooals uit reeds vroeger gedane raededee- lingen blijkt, is over het algemeen de pacht der weilanden dit jaar beneden die van vorige jaren. Te Vlijmen echter brachten ongeveer 50 hec taren weiland, dezer dagen verpacht door de notarissen Bink te Waalwijk eu Landré te Vlij men, ongeveer één vierde meer op dan verle den jaar. GORINCHEM. Sedert Woensdag 2 Mei tot Vrijdag 4 Mei zijn aan de vischmarkt alhier afgesla gen 30 zalmen van 16 tot 31 halve kilo's; prijs per half kilo ƒ0.72 tot 0.87, en 2209 elften, ad 0.71 tot 0.87, per stnk, benevens 1 steur van 28. t DALEM. Zaterdag 5 dezer, werd te Vuren aanbesteedhet bouwen van een woonhuis met schuur voor J. M. M. aldaar. Ingeleverd waren 6 biljetten, als vanPres te Dordrecht, voor 3910; Zanen te Schelluinen, voor 3900; J. Bijl te Vuren, voor 3845; A. W. Bakker te Vuren, voor 3544.74; C. Exalto te Gorin- chem, voor 3400; J. v. Vuren te Vuren, voor 3260. t Tot welke schromelijke ongelukken bal dadigheid kan leiden blijkt uit het volgende. Zekere jonge dochter, genaamd C. v. d. G. te echter naar ouderdom en rang zeer onderscheiden waren, waren ze dat ook in hunne kleedij. Alle deelen van het kleine belegeringsheir hadden hunne beste en meest beproefde lieden gezonden, de meesten echter droegen adellijke namen, slechts enkele niet-adellijke had v. Raudnitz genoodigd, daar zelfs hij niet boven het ge wone vooroordeel verheven was en hij op dit punt den wil zijns gebieders genoegzaam kende. George bleef zwijgende staanbij het binnenkomen had hij gegroet en wedergroeten ontvangen, daarna zich op den achtergrond teruggetrokken en zijn ge dachten vrijen loop gelaten. Zijn hart klopte in af wachting van wat er volgen zou, alsof het dreigde te bersten. Nu opende zich andermaal de voorhang der tent en aan de zijde zijns vaders trad Elimar binnen. On willekeurig schrok George bij den aanblik dezer man nen, onwillekeurig maakte hij eene besveging, als wilde hij hen te gemoet treden, doch hij bedwong zich en vergenoegde zich vader en zoon met een langen, beteekenisvollen blik aan te zien. Nooit was hem de oude heer zoo ziek, zoo vervallen voorgekomen als nuhet gevoel van innig medelijden sprak er te luider door in zijn borst, temeer daar hij, lettende op den nevens hem staanden, onverschillig in 't rond starenden Elimar, ontwaarde dat diens uitzicht geen spoor droeg van 't gewicht dezer ure, waarop zijn vader hem toch ongetwijfeld voorbereid had. t ALMKERK, 5 Mei. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering is benoemd tot onder wijzer aan de openbare school aan de Voorsteeg, de heer A. Schermers uit Heusden. Het gemeentebestuur van Almkerk geeft voort durend blijk dat de belangen van het onderwijs haar zeer ter harte gaan. In deze gemeente die nog geen 3000 zielen telt zijn behalve twee bij zondere scholen nog drie openbare scholen, waaraan behalve de drie hoofden nog werkzaam zijn twee onderwijzers, twee onderwijzeressen, en bovendien nog ééne onderwijzeres uitsluitend voor de hand werken en een kweekeling. Daarbij wordt voor schoolbehoeften uitstekend zorg gedragen en zijn de schoolgebouwen naar de eischen van den tijd, behoorlijk ingericht. t In het jaar 1882 is in de spaarbank der vereeniging tot bevordering van spaarzaamheid te Almkerk ingelegd 3921,24 en terugbetaald 2030,70, zoodat het kapitaal dat aan inbren gers verschuldigd is op 31 Dec. j. 1. was gestegen tot 10015,49. De waarde der bezittingen der spaarbank bedroeg op dat tijdstip 11203,03 zoo dat het reservekapitaal eene waarde van ƒ1187,54 bedraagt. Op 31 December j.l., bedroeg het aan tal inbrengers 137, die een gemiddeld te goed hadden van 72,32®. WOUDRICHEM, 4 Mei. De visscherij levert hier tegenwoordig bijzonder goede uitkomsten op. Dagelijks worden met de zegen meer dan 4 a 5000 elften gevangen, alsmede verscheidene zalmen. Dat het dus den visscherlieden daarbij naar den vleesche gaat, zal men licht begrijpen. Beter echter zal men zich nog een juist denkbeeld kunnen vormen van de voordeelen, die dit bedrijf afwerpt, als we mededeelen, dat de knechts bij dezen arbeid werk zaam, in de vorige week, elk véér zijn hoofd, negentig (zegge 90) gulden verdiend hebben. Voor de eerste uitvoering van de wet betrek kelijk de verlegging van de Maasmonding, is een suppletoire begrooting van Waterstaat ingediend, waarbij wordt uitgetrokken: a. 469,160 voor de verbetering van de rivier de Waal enz. en b. f 56,000 voor de beteugeling van de Heerewaar- densche overlaten (kade in den overlaat beneden den Heggeldijk 17,550 kosten van onteigening voor id. 9600; aauleg van den grindweg over den Kloosterwaard 25,400kosten van buiten gewoon toezicht 1450). Tot toelichting zegt de Regeering: „Een geleidelijke beteilgeling, gelijk de wet voor schrijft, van de overlaten is op de volgende wijze tot stand te brengen. „In den loop van 1883 worden de benedenste twee overlaten verhoogd tot een peil van overstor- ting, nagenoeg overeenkomende met dat van den Dreumelschen overlaat, zoodat geen der Heerowaar- densche overlaten begint te werken voor dat de waterstand te St. Andries het peil van 7 M. boven A. P. bereikt heeft. Na verloop van een viertal jaren worden deze drie overlaten met 0.50 M. verhoogd en wordt de overlaat boven den Heggeldijk, d. i. het grootste gedeelte der kade van den polder van Heerewaarden, tevens opgehoogd tot een peil, overeenstemmende met den waterstand van 7,50 M. hoven A. P. aan de peilschaal te St. Andries. „Na verloop van nog drie of vier jaren worden deze vier overlaten en de overlaat boven den steen oven van Ambrosius gebracht op een peil, over eenkomende met een waterstand van 7,90 M. boven A.P. aan meergenoemde peilschaal, zoodat omstreeks 1891 of 1892 alle overlaten op datzelfde peil liggen, nagenoeg 0,90 M. hooger dan de Dreumelsche thans gelegen is. Deze overlaten zouden dan bij den hoogsten waterstand in den afgeloopen winter, met ongeveer 0,25 M. hoogte, overeen gezamenlijke leng te van 3750 M. overstroomd zijn geweest, d. i. alzoo met een doorstroomingsprofiel van ongeveer 940 M3. Men blijft dus met deze verbooging, in afwach ting der volledige afsluiting bij de wet bedoeld, binnen de grenzen van hetgeen beteugeling is te noemen. Niettemin is aan te nemen dat reeds bij de verhooging tot 7,50 M. de vermeerderde wa terdruk krachtig genoeg zal zijn om ijsbezetting op de Waal beneden Dreumel te doon opruimen, vooral indien wordt voortgegaan met het rivierbed te verbeteren en de ondiepten, zoover die zich op de Beneden-Waal mochten vertoonen, kunstmatig op te ruimen. Die bevrijding van ijs door de verhooging der overlaten is de hoofdzaak waarop het aankomt voor behoud van de wederzijdsche bedijkingen langs de Waal en ook voor vermindering van gevaar voor de dijken in Noord-Brabant.* Men zegt, dat de nieuwe plakzegels zoowel voor de kwitanties als voor de wissels gereed zijn. De eerste hebben ongeveer de grootte onzer postzegels. Dr. Ingen-IIousz, inspecteur voor 't geneesk. staatstoezicht in de provinciën Noord-Brabant en Limburg, schrijft in de „Nieuwe Bred. Ct.* Ik lees in de notulen der buitengewone zitting van den gemeenteraad van Breda van 30 April 1.1., door u opgenomen in No. 2219 van uw veel gelezen blad: //Met het oog op de heerschende pokken-epidemie te Rotterdam en elders, en zelfs in onze provincie* enz. Het kan nuttig zijn officieel te constateeren, dat van 29 Jan. 1883 tot heden, in vier gemeenten zich zeven gevallen van pokken (variolae) en twee van gewijzigde pokken (varioloïdes, in zeer lichten graad) hebben voorgedaan. Dat er van „eene heerschende pokken-epidemie in de provincie Noord-Brabant* geen sprake kan zijn, behoeft geen nader betoog. De heer Oscar Carré, die met zijn cirque op de Haagsche kermis komt, laat uit Berlijn vijf ossen ko men. De dieren zijn zoo gedresseerd, dat zij dezelfde toeren doen, die door welopgevoede olifanten, zooals men ze in zijn cirque, en in dat van Meijer zag en in den Hangschen dierentuin van de gewillige en gehoorzame letsy dagelijks bewonderen kan, worden verricht. Mocht de heer Carré de bezwaren overwinnen, welke hem uit Duitschland over den uitvoer van //vee,* met het oog op de ziekte, worden in den weg gelegd, waarvan ernstig sprake is dan zal hij toonen, dat het gezegde //Zoo dom als een os* ook reeds, door de heerschappij van den mensch over het dier, wordt geloochenstraft. (Thans vernemen wij dat de ossen reeds zijn gearriveerd) Eenige ingezetenen ran Bergen- op Zoom zullen binnenkort op eigenaardige wijze een bezoek brengen aan de Amsterdamsche tentoonstelling. Onder el kander hebben zij voor 200 een zeilschip afge huurd. Dit vaartuig zal hen derwaarts brengen, aan allen logies verschaffen tijdens het verblijf te Amsterdam, om daarna met de huurders de terugreis weder aan te nemen. Zakkenrollers dus meldt men uit Amsterdam opereeren vrij sterk, en blijkkaar met goed gevolg, op het Tentoonstellingsterrein, ofschoon er reeds twee gearresteerd zijn en op vier verdachten nauw keurig wordt gelet. Het bericht, als zou dezer dagen door een bal dadige een der te Amsterdam vertoevende Chineezen de staart zijn afgesneden, is ons bezijden de waarheid gebleken. Vermoedelijk kwam het historietje in de wereld, doordien de Chineesche luit.-kolonel Tcheng Kitong milit.attaché aan de Chineesche ambas sade te Berlijn den dag der Tentoonstelling de pauweveer van zijn hoed en daarmede zijn waar digheid meende te hebben verloren. Zijn staart verliezen, is natuurlijk erg voor een Chinees, maar aan zijn pauweveer hangt hij als zijn leven. Ge lukkig evenwel werd het verlorene, de veer en de waardigheid, in de woning, welke de Chinees kort te voren had verlaten, teruggevonden. {Tijd.) Wat op grond van de buitensporige pachtsom met vrij groote zekerheid te voorspellen was, ge beurt de hougerenden worden op het Tentoon- stellingsgebied te Amsterdam geplukt en gevild. In een Amsterdamsch blad wordt geklaagd, dat een (halve) biefstuk met twee glazen sherry 2.50, een kopje bouillon 0.60 cent kost. Van de Veenendaalsche fabriek-arbeiders die naar Gronau waren vertrokken, om daar werk te vinden in de fabriek van de hh. Van Delden, zijn eenige reeds weder te Veenendaal teruggekeerd. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij telt thans 750 leden. Twee postduiven der Ned. obrlogsduivenpost zijn te Middelburg opgevangen. De wissel wachter uit Hedel, die ongeveer 14 dagen geleden met zijn voet onder een lory kwam en dientengevolge een amputatie onderging, is 11. Maandag aan de gevolgen overleden, nalatende een weduwe met zes jonge kinderen. Te Amsterdam is een klein meisje uit het raam eener derde verdieping gevallen. Het kind speelde zonder toezicht voor het open raam. Het werd zoogoed als dood opgenomen. Een 14-jarige knaap uit Minnertsga, die den ln dezer naar St. Anna Parochie was gegaan, alwaar hij onderwijs genoot bij den predikant der Chr. ger. gemeente, is niet weder thuis gekomen. Te Kuilenburg heeft het eerste sterfgeval van een poklijder plaats gehad, zijnde de man uit het laatst aangetaste ge zin de vrouw is weer geheel hersteld. Nieuwe gevallen hebben zich niet voorgedaan. Ook te Roelofarendsveen, gem. Alkemade, zijn 2 gevallen van pokken geconstateerd, een o. a. bij den hoofd onderwijzer der openbare school, zoodat de school is moeten gesloten worden. De stad is tot de orde weergekeerd. Het zenuw achtig verlangen naar de opening der tentoonstel ling is door 's Konings woord bevredigd en do drukte, die de Amsterdammers zich geven als het vorstelijk echtpaar een dag of wat in de hoofdstad vertoeft, is ook voorbij, want Koning en Koningin hebben met de kleine Wilhelmina Amsterdam ver laten en zitten thans reeds in 't Luxemburgsche. Het is wel waar wat ik u schreef van 's Konings weinige ingenomenheid met. de internationale ten toonstelling. Men vortelt daarvan zelfs heel wat. Ook dat ik den Koning niets heb hooren zeggen, is letterlijk waar, want hij heeft niets gesproken; zelfs zijn er, dié 't betwijfelen of de tentoonstelling wel wezenlijk geopend verklaard is. Enfin, hoe 't zij open is ze. Op een der reporters uit het buitenland heeft de koele houding van onzen Vorst een onbe- hagelijken indruk gemaakt, dien hij niet verheelt in zijn verslag mee te deelen; bijzonder kwam dat nit in den nieuwen Parkschouwburg, toen na het zingen van alle aanwezigen van het Wilhelmus wel de Koningin met een vriendelijke buiging voor de eer dankte, maar haar vorstelijke gemaal geen blijk gaf dat de juichkreten eeuigen indruk maakten. De tentoonstelling is dan nu geopend ou toe gankelijk voor ieder, die er vijftig ceuts voor over heeft. Te oordeelen naar 't gedrang Zaterdagmid dag behoeft men niet over belangstelling te klagen, 't Zou me echter niet verwonderen zoo die al spoe dig iets afneemt om later weer te stijgen. Want de meeste Amsterdammers ziende de werkzaamheden, welke er nog verricht worden, nemen het wijselijk besluit nog wat geduld te oefenen totdat alles in orde is. Zaterdagmiddag heb ik vier volle nren op de tentoonstelling rondgewandeld met bet doel een overzicht van 't geheel te nemen. Ik verzeker n dat dit een werk van belang is; want 't terrein is 60000 M- groot en er is bijna geen plek of 't is der bezichtiging overwaard, hier om 't geen er reeds staat en ginds om 't geen men bezig is klaar te maken. Toen ik 't terrein verliet was ik dan ook doodaf eu schemerde 't me voor de oogen. Nu nog, terwijl ik in den avond aan mijn schrijftafel zit, staat me het beeld van dien chaos, dien men een geopende tentoonstelling noemt, zoodanig in den weg, dat mijn ordelievende pen niet weet hoe en waar aan te vangen. Toch zal 't, ook wanneer uit den chaos een welgeschapen tentoonstelling geboren is, ondoenlijk wezen die in zijn geheel eenigszins nauwkeurig op ééu dag te overzien. Gij, die van nw spaarduiten of van uwen overvloed dezen zomer eens een daagje naar Amsterdam wilt komen, ge zult er niets aan hebben. De drukte zal u over stelpen, ge zult u doodmoe loopen en draven en het tentoongestelde zal zich in uw hoofd als in een uitdragerswinkel opeenhoopen, waar gijzelf den weg niet in weet te vinden. Ik ga probeeren u te schetsen hoe 't terrein ver deeld is. Door den hoofdingang binnentredende, waar nog leeuwen eu ander gedierte ontbreken en men druk bezig is de olifanten op te lappen, komt men in een hoofddoorgang, ter weerszij waarvan de inzendende natiën hun uitstallingen hebben opge slagen. Die hoofddoorgang is ongeveer 25 M. breed en 300 M. lang. Meen echter niet dat ge zouder hinder kunt doorloopen, want van 't begin tot 't. einde staat hij vol met kleine en groote gebouwtjes, voor 't meerendeel met zeer veel smaak en luxe opgesteld en ingericht. De schoonste etallages in die passage zijn die van onze likeurstokerijen. Wij nand Fokkink's inzending gelijkt wel een tempelen de anderen hebben enorrahooge piramides opgericht waaromheen als aan een schroef een boord loopt, waarop in schitterende kleuren hot verleidend vocht in alle vormen en ouder alle namen de aandacht, der menigte trekt. Ofschoon 't mijn doel niet is in bijzonderheden af te dalen althans in dit vluch tig overzicht uiet moet ik er toch nog bijvoegen dat de heeren Salomonson uit Rotterdam of Kralingen vlak bij den ingang een keurig gebouwtje opge trokken hebben waarin tentoongesteld wordt guanomest, ge kunt er uw neus vergasten. Geluk kig staat dichtbij een nog liever glazeu huiskeu van Boldoot, om uw reukzenuwen weer in den norma len staat te brengen. Nu echter geou details meer voor heden. Rechts en links vindt ge iu de zijgalerijen de uitstallin gen onzer landgenooten. Ze zijn zeer fraai en ik zal er later in bijzonderheden op terug komen. Na iu Nederland gedwaald te hebben, komen wc iu Belgie, waar men in lang niet klaar is, hoewel toch reeds zoover, dat men verlangt naar 't ge heel. De Belgen en wat verder de Franschen too nen in 't weinige wat er staat reeds, dat ze de kunst van uitstallen ten volle meester zijn. Eer we in Frankrijk komen, doorloopen we Per- zie, N. Z. Wallis, Victoria, Engelsch Indie, China, Engeland, Rusland, Spanje en Oostenrijk. Frankrijk beslaat bijna zooveel plaats als deze landen te zamen, maar is ook nog druk aan 't ontpakken. Vervolgens komen de Vereen. Staten en Japan; 't laatste is geheel af en maakt een goed figuur. Daarop volgt Duitschland, waar men behalve met. ontpakken, thans bezig is een brng te maken over den hoofddoorgang, ten einde van links naar rechts te kunnen komen, zonder dien door te loopen. Achter Duitschland is een galerij voor spoorweg materiaal, die iu lang nog niet klaar is. We zijn nu aan 't eind van de aaneengeschakelde galerijen. Links daarvan ligt het gebouw voor de Ned. Koloniën, dat alleen een reis naar Amsterdam waard is en waar ge een ganschen middag kunt vei-toeven, zouder u te vervelen. Verder de Indi sche gebouwen, waarover ik u reeds schreef, het At.jehmonument, een pagode, een gamelang, bene vens een ouafzienbaai lang gebouw voor machine- riën dat echter nog gevuld moet wordenmen werkt daar met honderden uit alle natiën. Geheel achteraan staat een restauratie, die meen ik ten opschrift voertvolkskoffiehuisdat wil zeggen, men drinkt, daar voor matigen prijs (15 ct.) zijn glas Beiersch. De restaurant is een Duitscher. Hij zal goede zaken maken, al ziet het er een beetje plomp van binnen uit, want naar ik hoor is in de andere restauraties de prjjs tamelijk hoog. Daar nevens staat een plantenlïuis met tentoongestelde gereedschappen voor tuinbouw; dat is na de wan deling, die we gemaakt hebben, een lief plekje; een paar banken noodigen tot rust uit en iu miju verbeelding neem ik daar pauze, om u in mijn volgenden brief op te sommen, wat op 't uitge strekte terrein rechts van de galerijen geplaatst is. «Ze wordeu gedrukt mijn kind!» «Wie drukt ze? «De boekdrukker, mijn jongen «Van wien heeft die ze?» «Hij heeft ze van deu uitgever dat, is de mau die ze drukken laat.» «En hoe komt die er aan?» De moeder lacht den kleinen vrager liefdevol toe. sVan den schrijver, mijn hartje. »Wie is dat?» »Dat is de man, die de boekon schrijft. «Alle?» «Neen, niet alle één man kan niet alle boe ken schrijven, er zijn veel schrijvers. «Hoeveel wel?« «Kind, dat weet ik niet<r Willem is van achter den stoel naar voren ge komen. Hij legt beide armen op moeders schoot, en r.iet ze vragend aan. «Mama, wat staat er in de boeken «O, zooveel kind, van de sterren, van de aarde van bloemen eu dieren en van de menschen.» «Weet dat de schrijver alles uit 't hoofd?» «Ja kind,» «Van wie weet hij het, mama?» De moeder zucht. «Dat heeft bij geleerd, Willem.» «Vau wieu dan, mama?» «Vanvan zijn meesters!» «Van ziju meesters?» Willem doet die vraag (Van onzen specialen co/respondent.) Thans weet hij het. «Mama, waar komen de boeken vaudaan?» vraagt Willem, terwijl hij van achteren tegen moeders stoel opklimt en zijn gezichtje nieuws gierig op haar schouder legt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2