Officieele berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. NEUSDEN, 15 Mei. t liet tweejarig dochtertje van J. G., dat on der toezicht van den grootvader op de wal nabij de haven liep te spelen, bemerkte eene ruimte tusschen de draaibrug en het afsluitings hek, liep er door en stortte ter hoogte van 4 a 5 meter in het water. Op liet hulpgeroep van omstanders kwamen terstond de schippers D. van Loon en C. van Weli, die met hunne vaartuigen in de haven liggen, met den jongere Jan van Baardwijk, in een bootje op de bewuste plaats, docli zagen het kind niet, ineer, dat reeds in zin kenden toestand was. Aan hun onvermoeide po gingen, volgens anderen onder medewerking van A. Baars, gelukte het echter het kind onder wa ter te grijpen en nog levend aan wal te brengen. De direct aangebrachte geneeskundige hulp deed het overige, waardoor het kind weldra bijkwam en gelukkig voor de bedroefde ouders gespaard b\eei t Het aantal afgegeven vergunningen tot verkoop van sterken drank is alhier voor het dienstjaar 1883'81 met één verminderd eu alsnu gebracht op 28. t NEDERHEMERT. Onze zeer geachte pre dikant, dc heer Berkelbacil van den Sprenkel, stelt zich voor op Zondag 29 Mei, des namid dags ten 2 wre, in liet kerkgebouw op het eiland alhieT, afscheid te nemen van zijne gemeente, om daarna te vertrekken naar zijne nieuwe stand plaats Ilerveld. t MEEUWEN, c. a. 11 Mei. De heer E. van Bergeijk, wegens voortdurende ongesteldheid zijn eervol ontslag als Gemeente-Ontvanger verzocht en verkregen hebbende, werd heden, door den Raad dezer Gemeente, de beer Corn. Straver tot zijn opvolger benoemd. t BRAKEL, lt Mei. Door den raad dezer gemeente is tot onderwijzer aan de openbare school alhier, op eene jaarwedde van 625, benoemd de heer J. J. A7erhulst, te Wissekerke, die de be noeming heeft aangenomen en zich voorstelt met lo Juni e.k. in (unctie te treden. Van de beide alsdan bestaande vacatures, zal er alzoo nog ééne, op eene gelijke jaarwedde te vervullen overblijven. Dat inclineerenden zich haasten. WAALWIJK. In den loop der vorige week had alhier bet volgende plaats: In den nacht van Zaterdag op Zondag stierf bij den heer Z. alhier, aan de zoogenaamde kalfs- ziekte, eene koe, die aan een Belgisch koopman voor ongeveer 400 verkocht, maar nog niet in ontvangst was genomen. De commissionnair van den koopman liet de koe slachten en ophangen en voordat er aangifte bij den rijksontvanger ge daan was, verkocht li ij dezelve voor 167 aan een Tilburgschen slachter, ten wiens name de aan gifte geschiedde tegen eene waarde van ƒ80. De ambtenaren benaderden bet dier en betaalden 80, benevens de wettelijke verhooging aan den aangever, die zich met zijn duiten naar Tilburg spoedde en in den haast vergat, den commissionnair den koop prijs te voldoen. Den volgenden dag zond hij een zijner kennissen om de koe van de ambtenaren terug te koopen, hetgeen dan ook geschiedde voor ƒ135. Nadat, de koopsom aan de ambtenaren was ter hand gesteld, wilde de nieuwe kooper het ge kochte spoedig naar Tilburg vervoeren, maar de heer Z., bij wien de koe nog altijd was weigerde dezelve te laten volgen; waarop deze weigering gegrond was is niet algemeen bekend in't kort de koe bleef bij den heer Z., zelfs nog nadat de tus- schenkomst van den kantonrechter was ingeroepen De rijksveearts te Flensden onderzocht het vleesch en, hoezeer er reeds eenige dagen sedert het sterven verloopen waren, het werd niet voor de consumptie ongeschikt bevonden en te koop aangeboden tegen 50 cent het kilo. Men is benieuwd of deze ingewikkelde en duis tere zaak niet een langen staart zal hebben. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Mei. Nu bij de wet van 26 Januari 1883 is bepaald, dat de volledige afsluiting van de Ileerewaardensche Overlaten niet zal plaats hebben dan gelijktijdig met de opening van den Nieuwen Maasmond, is het werischelijk voorgekomen, het besluit der Prov. Staten van 15 Juli 1880, waarbij eene bijdrage van 1,000,000 in voorschreven werk werd toegekend, met die wet in overeenstemming te brengen. Te dien einde is door Ged Staten aan de Provinciale Staten voor gesteld paragraaf 8 van het besluit van 15 Juli 1880 in te trekken en te bepalen dat de uitbeta ling van het subsidie van 1,000,000 zal ge schieden in tien gelijke termijnen, naar gelang van de vordering der werken, in dier voege, dat door de provincie telkens een termijn van 100,000 worde betaald, wanneer voor dat werk Ceng som van 1,250,000 is uitgegeven, ongerekend de bijdrage der provincie. Wijrl rs is voorgesteld te bepalen, dat, wanneer de Ileerewaardensche Over laten vóór of op 1 November van de jaren 1884, 1888 en 1891 niet alle minstens gebracht zijn op de waterkeerende hoogten, overeenkomende met de hierna voor elk dier jaren aangegeven hoogte aan de Rijks-peilschaal te St. Andries (Waalzijde), de betali'Jg der termijnen in die en volgende jaren uitgesteld zal worden tot het jaar, waarin de Over laten minstens aan die hoogten zullen gebracht zijn als: 1 November 1884 op 7 M.; 1 Novem ber 1888 op 7.50 M. en 1 November 1891 op 7.90 M. -f- A. P. De laatste termijn vervalt in het jaar waarin het geheele werk zal voltooid zijn, de volledige afsluiting der Heerewaardensche Overlaten daaronder begrepen. GORINCF1E.V1, 12 Mei, Een treurig ongeluk heeft Donderdagiiamiddag alhier plaats gehad. l)e 12-jaaige knaap Lambertus Servaas, in het pak^ huis van lompen van B. Valk in de Kriekenstraat, alleen bezig zijnde met het sorteeren van lorren, vond onder deze een patroon inet huls. Flet koper van het lood willende afscheiden door het met een stuk ijzer aan stukken te slaan, was het gevolg er van dat de patroon ontplofte, een knal volgde en werd de linkerhand van den annen jongen daar door zoodanig getroffen, dat deze geheel verbrij zeld werd. De hand is onmiddellijk in liet gasthuis door de doctoren, de Ridder en v. d. Chijs ge amputeerd. Hedenmorgen had eene vrouw bij het water scheppen het ongeluk daardoor in het water te geraken. De heer R. Krijgsman spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig, mocht het geluk smaken, haar met anderen uit dien minder benijdenswaar- digen toestand te redden. Sedert Woensdag 9 tot Vrijdag 11 Mei zijn aan de vischinarkt alhier afgeslagen, 4 zalmen van 18 tot 20 halve kilo's; prijs per half kilo ƒ0 85 tot f 90, en 503 eltten en vinten ad 0.14 tot 1.55, per stuk, benevens 2 steuren van S en 22. t DALEM. Zondag-avond, le Pinksterdag, bad Gorinchem de eer do< r een Zigeunertroep be zocht te worden, bestaande uit 10 a 12 perso nen, behalve de kinderen. Laatstgenoemden met de vrouwen verdeelden zich door de stad om aalmoezen in te zamelen, waarin ze klaarblijke lijk zeer goed slaagden. Ten 7 ure werden het tweetal wagens inet de mannen overgebracht naar Woudrichem; het kostte heel wat moeite de lui aan het verstand te brengen, dat hunne vrouwen hen eene boot later zouden volgen, terwijl ze daarover wel eenigszins ontsticht scheuen. Het hoofdbestuur der Noordbrabantache Maat schappij van Landbouw geeft thans zonder er zelf van bewust te zijn antwoord op de vraag van velen, die waarschijnlijk nog niet tot zijne leden doordrong, maar die wij toch meermalen hoor den opperen„wat (het toch eigenlijk het hoofd bestuur en waaraan worden de rijks- eu provin ciale bijdragen besteed en wat wordt er gedaan met de helft der contributie door de afdeelin gen af te dragen.-' In een verslag, dat pas de pers verlaten heeft en waarvan ons een exemplaar ter kennisname werd toegezonden, wordt de lezer in kennis ge steld met den oorsprong van en de aangewende middelen tot het (laarstellen eener Provinciale maatschappij en barer leden. De moeite door het hoofdbestuur aangewend oin in het belang der afdeelingen verschillende onderhandelingen aau te Ipwopen waaronder zeker die van de levering van onderzochte raap- an lijn koeken het meeste ingang gevonden heeft. De wijze waarop de afdeelingen, de subsidie» aan hen uitgereikt, hebben besteed tot veredeling van paar den en runderen. Dc voordrachten van wege het hoofdbestuur in dc veFsoiiilieiidti M'dpelingen ge houden en do onderwerpen die gewenscht werden, geven een eigenaardige» blik in den hoofdbouw in elke streek- Verschillende wenkïiU Qj) l)ct gebied van tuin bouw, met aanbeveling van een aantel OUSteW" ten, zouden zeer geschikt als slot van bet eerste gedeelte kuniusn beschouwd worden. Zeer belangwekkend zijn de mededeel inga» ya» de verschillende afdeelingen over hetgeen door hen sints de oprichting is tot stand gebracht. Al spoedig bleek ons dat in 'de meeste afdeelingen het belang van dfi» veehouder bovenaan gesteld wordt en wij vleien ons dan <i<>k dWDM bilHte'! enkele jaren de beste resultaten te zuilp» nter}: Met genoegen hebben wij met dat verslag ken? nis gemaakt en het heeft onze bewondering opge wekt hoe enkele personen de geheele provincie door een raderwerk hebben weten te verbinden, dat op verschillende plaatsen in vorm afwijkende, toch overal hetzelfde doel vooraan stelt: onder linge veredeling van vee, land en tuinbouw. Bij Koninklijk besluit van 11 Mei, no. 1, heeft Z. M. goedgevonden 1°. een Staatscommissie in te stellen tot bet onderzoek der vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening noodzakelijk en thans raad zaam is 2°. aan deze Commissie op te dragen aan den Koning de voorstellen te doen, die zij dienaan gaande noodig acht 3°. te bepalen dat (]e Qommissie Qiptrpnt alle zaken, waaromtrent zij niet meer eenparig oordeelt, bij meerderheid zal beslissen, des echter dat liet aan de leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, in een afzonderlijk advies tegelijk met dat der Commissie, aan Z. M. te doen kennen 49. te bepalen dat de Commissie, na voor de eerste maal door baren Voorzitter te zijn bijeen geroepen, Imre zittingen zal houden te 's Gravenhagc i 5°. te benoemen tot lid en Voorzitter onzen Minister van Binnenlandsche Zaken. Gedeputeerden hebben onlangs, uithoofde van „de vele en veelsoortige eischen en werkzaamheden, die Yan hpt hoofd dezer aanzienlijke en omvatig- r'ike gemeente gevorderd worden, en van de op- oiferingen van stoffelijke?» aard, waartoe het ambt noodzakelijk aanleiding geefff, de jaarwedde van den Burgemeester van Groningen verhoogd van 3500 op 5000. 's Konings goedkeuring is op dit besluit verkregen. De verhoogiug gaat in met 1 Juni. Het is te hopen dat Gedeputeerde Staten in de provincie N.-Brabant het ook zullen inzien, dat de jaarwedden van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers op nagenoeg elke ge meente y e e 1 te laag gesteld zijn. Door de trac- tementen van al deze ambtenaren op eene vrijgevige wijze te herzien, zou voorwaar aan pene reeds te lang gevoelde behoefte worden voldaan. Behoort men onder de bevoorrechten die er eene brandkast op nahouden, ter bewaring van zaken van groote waarde, dan is men nog niet zeker, dat de brandkast op zijnen tijd de gewenschte dienst zal bewijzen. Eerst moet er werkelijk een brand voorafgaan o?n te doen zien of de bewaar plaats tegen het gevreesde element bestand is en een soortgelijke proefname acht niemand gewenscht. Het was daarom een goeden inval van de be zitters van het afgebrande kasteel te Gemert, dat z lO/.eer door brand geteisterd werd, dat hare brand kast eerst een vuurproef van 1 tot 6 ure eu daarna een valproef van 16 M. hoogte onderging, om nu dezelfde kast voor bet publiek ter bezichtiging te stellen. Atkomstig uit de zoo gunstig bekende fabriek des lieeren P. M. Timmermans, Schapen- markt te 's Bosch, hebben de eigenaren, die uiterst voldaan waren over hare deugdzaamheid, haar bij den fabrikant tijdelijk gedeponeerd. Na afkoeling kon de kast fconcler moeite met de sleutels worden geopeud eu bleek de inhoud niet het minst be schadigd te zijn. Een ieder, die eerlang eene brandkast wil aan schaffen, raden wij aan zich zelfvan het bovenstaande bij den heer Timmermans te gaan overtuigen. Men schrijft uit lijmenNaar wij vernemen is de heer L. van de M iel, ingeland van het wa terschap de gecombineerde buitenpolder van Vlij men, Engelen en Hedikhuizen, bij den Koning in beroep gekomen van een besluit van Gedeputeerde Stalen, waarbij afwijzend is beschikt op zijn bezwaar schrift tegen de door het bestuur van genoemd waterschap vastgestelde lijst van stemgerechtigde ingelanden, als zijnde daarop bizonderlijk gebracht de verschillende deelgerechtigden inde zoogenaamde Gemeente of het Meerlandende Slagen, alsof zij daarvan eigenaren waren in den zin van art. 583 van het B. W. Met belangstelling wordt dc be slissing des Konings tegemoet geaieq. Men schrijft aan het (U. D.) i Een uit den dienst ontzet predikant, heeft reeds vele maanden te Fiellouw, olassis Bommel, in de kerk der Herv. gepreekt. Thans zijn de kerkvoogden er toe overgegaan, de kerkdeur gesloten te houden, zoodat bedoelde persoon tot een schuur zijn toe vlucht moest nemen. Het laat zich aanzien, dat orde en rust allengs te Hellouw zullen wedorkéere». Dat de wet tot beteugeling van openb. dron kenschap op sommige plaatsen in al zijn gestreng heid wordt toegepast, blijkt uit een vonnis van de rechtbank le Middelburg waarbij S. S., 49 jaar, koopman te Goes,, wegens openbare dronkenschap bij tweede herhaling binnen een jaar 11a dc eerstg veroordeeling, is veroordeeld tot 21 dagen gevangenis om na l|pt eindp dipr straf te worden overgebracht in een Rijkswerkinrichting voor 3 maanden. De vorige wéék zijn gevallen van pokken voor-, gekomen te Leiden 4, te Oud-Beierland 4, te Delfshayen 4? te Charlqis 1, te Reiderdorp 1 (}pgpyal), tp Qegstgcest L te Piershjl 1 (le geval, de zqoq van pen voerman), te Ylaardinge» 1 (le geval, een knecht van een schipper op Rot terdam) en te Rotterdam hl)-. Hqop dp politie te Maastricht is eene vrouw in hechtenis genomep, die getracht had oen bon van J00 sigaren, voor een bankbiljet van 100 frank uit te geven. Bij Werkendam is in den nacht van Zaterdag op Zondag een boerenwoning geheel afgebrand, doordat een houten balk, die door den schoorstpgn liep, den yorigcn ^yonc} repds vuur had gevat, Door hpt hqilen van een jong kind werd de vrouw gewekt, zoodat de bewoners «ioh nog bijtijds, doch met moeite kogden redden,, Een koetsier bij 's Konings stallen heeft zich in die gebouwen door ophanging van het leven beroofd. Terwijl de moeder voor eenige oogenblikken de woning had verlaten, is aan de Veenkade in den Haag een jongentje van oyistrccks tffCC jaren, dat tegen de Wghtobbe was opgeklommen, daarin gevallen en in het zeepsop gestikt. Zondagmiddag heeft een jongmensch, wiens ge drag nog al te wenschen overliet, zich in het Haagsche Bosch met een revolver in de borst geschoten. Naar het gasthuis vervoerd, bleek de toegebrachte verwonding niet gevaarlijk te SÏjn, Geldgebrek was aanleiding tut de poging tot zelfmoord, Tusschen heden (Woensdag) en Vrijdag kan een storm met windvlagen uit het Zuiden tot het Noord westen verwacht worden op de Nqord-Engelsche en Noordsche kusten. Boven de 30 grader; N, R, zal het dan °p hen Atlantisehen oceaan storm achtig zijn, Door een goederentrein van Venlo naar Keulen is aan het station Kempen een wisselwachter over reden en op de plaats gedood. Maandagnacht omstreeks éen uur ontstond er brand in dp behuizing van den heer G. Kok, aan ff Gnóp Dplft te Delft. Door het omvallen van pen brandende kaars op de slaapkamer hadden de bedgordijnen vuur gevat en stond in een oogen-- blik de kamer in vlammen. Alhoewel zeer spoedig twee brandspuiten de noodige hulp verleenden, was men eerst te 2l/4 uren den brand meester, doordien het vuur tusschen het plafond en den zolder voortwoekerde. Te Breda heeft een man van 83 jaren zich verdronken. Hij leefde in onmin met zijn familie leden. Onder 's Gravendeel is een man van een baggermolen in de Dordtsche Kil gevallen en verdronken. - De jongeling te Bergen-op-Zoom, die dezer dagen in de fabriek van de heeren Wittouck een ernstigen val deed, is aan de ge volgen daarvan overleden. - Twee vrouwen, wo nende in den Zandhoek te Amsterdam, kregen twist. Een maakte zich daarbij zoo driftig, dat zij als krankzinnig in het Buitengasthuis moest wor den opgenomen. Een jongen té Kampen, die bezig was vogelnestjes uit te halen, is wit een boom gevallen en aan de gevolgen overleden. boorde stoutheid verklaarde liy dat Bismareks manier j van doen om zich achter den persoon des keizers te verschuilen zeer bedenkelijk is voor de Kroon zelve. Met 105 tegen 97 stemmen besliste daarna de rijksdag tegen Bismareks voorstel, terwijl hij kort daarna eene nieuwe nederlaag aau Bismarck toe bracht. Met 177 tegen 150 stemmen werd name lijk het ontwerp tot verhoogiug der invoerrechteu op krnit verworpen. Zijn binnenlandscho en zijn handelspolitiek ziet Bismarck aldus veroordeeld. Het kan dns uie', laug uitblijven of een botsing tnsscheu Regeering en Parlement heeft plaats. Van nadere planuon der Engelsche Regeering tot outbinding van het Parlement, wordt niets ge hoord. Wel beweert men dat uit Schotland vooral sterk wordt aangedrongen op dien maatregel, maar Gladstone schijnt den maatregel niet aan te willen of durven. Den tweeden Pinksterdag heeft men in Ierland uitgekozen om Brady, den moordenaar van den Ierscben Onderkoning, op te hangen. Of men dit heeft gedaan om do Ieren eens recht, onaangenaam te zijn op hnn algemeeneu uitgaansdag, wie zal het zeggen? Zeker is, dat de spunniug te Dublin groot was. De bevolking van die stad beschouwt Brady en zijn lotgenooteu als politieke slachtoffers. Hnn misdaad, zegt zij, was een politieke. Zij werden niet. gedreven door roofzucht. De woede tegen don beul was dan ook zoo groot, dat, hij tnsscheu een escorte dragonders met do ge laden karabijn in de vuist moest vervoerd worden naar de gevangenis en daar werkelijk bewaard moest worden. Op den dag dor terechtstelling zelf geleek de gevangenis een versterkte vesting, Geheelo afdeelingen grenadiers eu dragonders moesten haar beschermen tegeu een massa van duizend» en duizende Dubliuners. Zij begrepen echter wijselijk dat er van verzet geen sprake kon zijn eu men bepaalde er zich toe, toen de zwarte vlag van den loren der gevangenis verkondigde dat het, doodvonnis voltrokken was, eerbiedig het hoofd to ontbloot en. Er is te Londen eoue vrij sterke beweging ont staan om een tweede Sne/.kanaal te graven voor Engelscbe rekening. Dit is een natuurlijk gevolg vaa bet, feit, dat Do Lesseps niet gezorgd heeft billijke klachten tegemoet to komen. Thans, nu Engeland feitelijk heer en meester is in Egypte, kan het weinig baten of Do Lesseps al beweert dat hem uitsluitend het recht van doorgraving is verleend. Daarom zal Engeland zich weinig bo- krennen. Do Fransche aandeelhouders beginnen dat ook te begrijpen en hebben thans hot plan geopperd dat de Suez-maatschappij zelve een tweede kanaal door Egypte graven zal. Het eoue zou dan voor de opgaaude, hot, andere voor de afkomende sche pen woiden gebruikt. Voor den wereldhandel, vooral voor Engeland en Nederland, is het van het hoogste belang dat dit tweede kanaal erkorae. Of het door Franschen of Eugelschou wordt gegraven zal wel geen verschil maken. De kroning van den Russischen Keizer is thans definitief bepaald. Men zal zeggen dat dit niet, de eorste maal is en dat, moet worden toegestemd. Maar dat is alleen een manoenvro der politie om de nihilisten op het dwaalspoor te breugeu. Want hoewel do overheid beweert dat or niet het minste gevaar te duchten is, blijkt bet meer en moor dat zij zeer ongerust is. Vooral het bericht dat het aan den onverzoenlijker! nihilist Hartmann is gelukt, de Russische grenzen over te komen, heeft haar een panischeu schrik op het, lijf gejaagd. Do politie dan bericht nu stellig, dat de kroning niet den 27 maar 31 Mei zal ge schieden. We zullen afwachten moeten! Burgemeester en Wethouders van Hensden Gelet op art. 1 der wet van 28 Juni 1881 (Stijl. 102) Brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den Hfdl. Omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1883, goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 4 Mei, G no. 57, aan den gemeente-ontvanger ter invordering is toegezonden en te rekenen van den 14 Mei a.s. gedurende 5 maanden ter secretarie dezer gemeente voor eon ieder ter inzage is nedergelegd dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden na de dagteekening der uitreiking van het aanslagbiljet zich met zijne bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier tot den gemeenteraad kan wenden, van wiens beslissing binnen 30 dagen na de nis- dedeeling daarvan in beroep kan worden gekomen bij Ged. Staten. Hensden, Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11 Mei 1883. HONCOOP, Burgemeester. SPRENGERS, Secretaris. L O O I "5 t Deusden, van 1 tot 15 Mei. Ondertrouwd: A. Hartogs, jm. 28 j. en J. Frederiks, jd. 38 j.J. L. Merkx, jm. 25 j. en 1'. Ooijens, jd. 21 j.A. Hartogs, jm. 22 j. en G. Verhagen, jd. 20 j. Getrouwd: B. Colijn, jiu. 33 j. en G. Nieuw koop, jd. 25 j. Overleden: B. Blokland, echtg. A. vau der Mooren, 59 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2