PLAATSELIJK NIE WS. met twee emmers water ging halen aan de Haven, ter hoogte van Concordia, viel met haren last in het water, doch werd terstond door t wee j>ersonen gered en kwam met de schrik vrij. In de vorige week liep van de werf der scheeps bouwmeesters Bothof en Granestein te Slikkerveer met goed gevolg te water het schroefstoomj.-.cht „Metta", bestemd voor de reederij L. de Beer Co. alhier, voor haren dienst GorinchemHeusden. De compound machines voor dit stoomjacht bestemd worden vervaardigd bij den machine-fabrikant den heer C. J. W. v. Reede te Papendrecht. t BAARDWIJK, 18 Mei. Tot onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school alhier is benoemd raej. C. de Nijs. t ZUILICHEM. Op de voordracht voor de be noeming van een poldermeester in den polder Zuilichem boven den Meidijk zijn geplaatst de heerenA. M. Ruijmschoot, die moet aftreden, H. Daim en P. J. Dingemans. t De hulponderwijzer A. van Urk heeft op zijn verzoek eervol ontslag verkregen. t EETHEN. De voordracht ter benoeming van een secretaris-penningmeester voor het waterschap „den polder van Eethen'', bestaat uit de heeren M. A. Boll, H. Branderhorst en B. Branderhorst, allen te Eethen. t WIJK. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier, de heer P. C. de Moor te Drongelen. PRIEL, (Bommelerwaard) 19 Mei. Heden mor gen tusschen tien en elf uur brak een hevige brand uit in onze dicht bebouwde kom, ten huize van den heer A. Van Korlaar. Het vuur, door een feilen wind aangewakk rd, deelde zich onverwijld aan 't achterhuis van den heer J. Ackermans, gemeenteontvanger mede, dat ook spoedig in puin lag. De brandweer was oogenblikkelijk ter plaatse ■hen ft, lijfl moet blijven. Deze rechtsvraag is van ge wicht en trekt veler aandacht. De burgemeester van Amsterdam is uitgenoo- digd in de maand Augustus a.s. logies te ver schaffen aan een groot aantal schoolkindereu uit Frankrijk, die, met hunne onderwijzeres en onder wijzeressen, de tentoonstelling komen bezichtigen. Een tentoonsteller van Brussel, de heer Dor, fabriekant van handschoenen, te Amsterdam geko men zijnde om zijne goederen uit te pakken, heeft de kist die ze inhield verbrijzeld gevonden en bijna al de handmodellen geheel verminkt. Al de nieuwe modellen, ten getale van 9, zijn geheel verdwenen, evenals een armband, waarvan een der handen was voorzien. Te Veenhuizen zijn Donderdag 25 verpleegden ontslagen en 31 teruggekomen. Men meldt uit Beesd De zucht tot landver- huizen begint zich ook in dit dorp te openbaren. Eenige ingezetenen maken zich met hunne huis gezinnen gereed, om tegen den komenden winter naar Noord-Amerika te vertrekken, en wel naar een der westelijke Staten. Zij behooren tot den kleinen burgerstand, den stand der pachters, die door de herhaalde mislukking van den oogst en de hooge pachtprijzen geen kans zien, om zich staande te houden, en nu willen gaan zien, of 't in het verre Westen voor hen beter zal zijn. Te Rotterdam denkt een 77-jarig weduwnaar eerstdaags met een 70-jarige weduwe iw het hu welijksbootje te stappen. Naast een zee wol P' en een „zeeëngel* bezit het Aquarium van Natura Artis Magistra te Am sterdam, dank zij de goede zorgen der visscherij- maatschappij Neptunus te Nieuwediep, thans ook een zeeduivel en wel een reus onder zijne soort- genootenhet dier is een en een kwart meter lang' en moet door zijn lengte als een groote zeld- duister van den nacht. Zoover mogelijk hield Kasper zijn licht over de zwarte vlakte hij kon niets gewaar worden hij deed zijn geluid over 't moeras hooren, doch geen kreet om hulp, geen zucht, geen klaagtoon drong tot hem doorook begon in dit oogenblik het geraas van den strijd weder en nu klonk het als een zegekreet van Demmins wallen«Brandenburg en Frederik Wilhelm!» De goede Kasper vouwde de handen. «Geef zegen op hun werk, o Heer, en hen, die vallen, uwe vrede bad hij luid. En alsof de hemel een teeken van verhooring dier bede geven wilde, verhelderde allengs een donkere plaats aan den horizon en bescheen het moerashet was de maan, wier licht met wolken kampte, welke haar met dichte sluiers omhulden als om haar te beletten neer te zien op den man, die daar in den vollen bloei des levens langzaam maar gewis den dood tegemoet zonk. Zich geheel van de nevels te ontdoen gelukte haar niet, ze verfde echter met een mat licht de wolken en voor enkele minuten slechts ook de inoerasvlakte en verlichtte de brug. Vier oogen, die vergeefs getracht hadden de duisternis te doorboren, sperden zich nogmaals open. Kasperkrampachtig vatte moeder Anna den arm haars geleiders «daar, rechts van de plank ziet ge niets «Ja, ik ziet wat.» Verschrikt, hopeloos klonk Kas pers antwoord. Nu scheen van hen beiden de zwakke vrouw plotseling de meest doortastende. Waar het gold hulp te verleenen, waar van redding sprake waskende moeder Anna vrees noch zwakte, en gold bij haar meer de daad dan het gebed. (Wordt vervolgd.) HEl'SDEN, 22 Mei. t De dienstmeid van de familie E. alhier, die Ier' nood lijnen den "te Paesensen Motlcte r gsrnnnw- 105.066,57. Men schrijft uit Oud-Beierland: Door eenige kiezers in deze gemeente is een bezwaarschrift ingediend tegen de verkiezing van den heer De Kat tot lid van de Provinciale Staten, naar aan leiding van onregelmatigheden, die bij deze ver kiezing zouden hebben plaats gehad. Daar nu de heer De Kat volgens het proces-verbaal van stem opneming is gekozen zonder een enkele stem meer dan de volstrekte meerderheid (hij verkreeg 299 stemmen van de 597 geldende stembriefjes), is een stem voldoende om hem die meerderheid te doen verliezen, zoodat deze zaak de gemoederen nog al bezig houdt. De oud-burgemeester van Woudrichem, mr. A. Hanedoes van Almkerk, is overleden. Gedurende de twintig jaren van zijne ambtsvervulling, had hij zich de algemeene achting verworven. Het lijk van den in het voorjaar te Sleeuwijk verdronken v. Wijngaarden, knecht op eene der stoombooten van de reederij Fop Smit Co., is te De werken aangedreven en te Werkendam be graven. Uit de Tielerwaard schrijft men In de gemeente Deil heeft iets plaats gehad, dat zeker zeer gelukkig zelden gebeurt. Bij de laatste inlijving van miliciens is namelijk een jongman, die door broederdienst reden van vrij stelling had, bij vergissing ingelijfd. Niet door vergissing van het slachtoffer of zijne familie, want de reden van vrijstelling was te bekwamer tijd en te gelegener plaatse opgegeven. Dit juist maakt de zaak zeer belangrijk. Immers de vraag moet rijzen of de jongeling, die buiten zijne schuld ten onrechte werd ingelijfd, nu ook inge- vwuiepttig gevallen. Hij werd zwaar verwond naar het gast huis gebracht. Te Blokzijl poogde iemand zich op te hangen. Gelukkig kwam zijn vroaw boven en had zij de tegenwoordigheid van geest.het touw door te snijden. In de Hollandsche suiker raffinaderij te Amsterdam heeft een werkman door een val twee ribben gebroken. Na het eindigen der werkzaamheden in den geweerwinkel op 's Rijks werf te Amsterdam, en toen de geweermakers buiten deze werkplaats stonden aangetreden om naar boord van het wachtschip te gaan, vroeg een van hen of hij even in den geweerwinkel terug mocht keeren, aangezien hij vergeten had iets mede te nemen. Dit verzoek werd toegestaan. Een oogenblik later hoorde men een schot, en toen men ging zien wat er gebeurd was, vond men den nog jeugdigen geweermaker dood op den grond liggen. Hij had zich van het leven beroofd door zich met zijn borst voor den met een scherpe patroon geladen loop van een geweer te plaatsen en den trekkker door middel van een stok terug te drukken. De zelfmoord was vooraf beraamd o. a. zijn er geen patronen in genoemde werkplaats aanwezig. De aanleiding is vermoedelijk een schuld van ruim honderd gulden. In het kanaal te Terneuzen is het vijfjarig zoontje van een sleep- roeier verdronken. Te Makkinga zijn 4 huizen afgebrand. Het gemeentehuis werd ook door het vuur aangetast, doch bleef behouden. Een dame uit Amsterdam, logeerende te Vreeland en die aan vallende ziekte leed, is in de Vecht ge vallen en verdronken. Zij was 29 jaren oud. Een huis in de Lange Viestraat te Utrecht is Zondagnacht afgebrand. De bewoner en zijn vrouw hebben Jdoor overklimming bij de buren zich kunnen redden, terwijl de kinderen door den rook en zijn college* over de organische scheikunde worden nog heden door een buitengewoon groot aantal sta- 1 O O O denten bezocht. De helderheid van zijn geest wordt geëvenaard door een stalen geheugen, dat schier voorbeeldeloos mag worden genoemd. Een vreeselijk offer aan menschenlevens heeft de Oka, een zijrivier van de Wolga, in de vorige week geëischt. Niet'egenstaande het ijsschuiven nog voort duurde, had een bark met "200 personen een tocht ondernomen. Een groote ijsschots stortte met zulk geweld tegen de bark, dat deze om<loeg. Aan 70 menschen gelukte het slechts het leven te redden. De overigen waren ouder de schotsen geraakt en verdronken. Te Racine, in den staat Wisconsin, zijn in een zwaren storm 150 huizen vernield, 20 menschen omgekomen en ruim 100 gekwetst. Op Piukster-Maandag heeft eene dame van Li verpool de reis naar Newcastle en terug (102 Eng. mijlen) afgelegd per vélocipède, in uur. De Koning der Belgen is op oen wandelrid te Brussel met paard en al omvergereden door een heer op een vélocipède. Hij heeft volstrekt geen letsel bekomen. Een juwelier te Turin hoeft een zeer klein bootje gemaakt van een enkele parel. Het heeft een zeil van geslagen goud, met diamant jes bezet, een robijn als seinlicht, een smaragd tot roer, en het staat op een ivoren plaatje. Het bootje weegt niet meer dan een half ons en kost J 12.000. In Oran is een man overleden, die reeds tweemaal formaal begraven is geweest. Eerst in 1848. Op weg naar het kerkhof ontwaakte hij uit zijn schijn dood en klopte zoolang tegen de gesloten kist tot men hem weer opendeed. Zestien jareu later kreeg ij de cholera en stierf naar men meende. Opnieuw ■erd hij begraven, maar op het kerfchof werd hij tog juist, bijtijds wakker, om 't gevaar van levend pgraven te worden te ontgaan. Thans stierf hij irkelijk, maar nu wilde niemand gelooven dat -Aaa^L-aeaflAlle kunstmiddelfia-; wur^. Hantrn- ger: lo. Die zonder geldige reden niet bij het onderzoek v< seliijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand art. vermelde voor werpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden4o. die kleeding- of uitrusting-stnkken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens liet voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dau kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den Militie-Commissaris, te rigten aan den burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd do straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den Militie- Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijuen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 141 bedoeld, of niet over eenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam maken, dat zij gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, en in het alge meen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aange haald art. 130, 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, en het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toe passing is. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de gewone wijze, worden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Heusden, den 21 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. VAN BEEST, 1. b. De Secretaris, SPRENGERS.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2