GEVRAAGD: HooiGriend-Riet Timiiieiiioul en Afval VERPACHTING Bieslanden. j opbod en afslag verpachten Berigt van Inzet. Notaris BOLL, Brandverzekering-Maatschappij. F. en A. y. d. Linden, Gemengd Nieuws en Allerlei. LAND- EN TUTNBOUW. ADVERTENTIEN. kerknieuws. Belangrijk MARKTBERICHTEN. KROON DOMEIN. Rentambt Oosterhout. 26 perceelen EIJKSGRON- DEN, op- en aanwassen, langs de Nieuwe Merwede, het Bergsche Yeld, den Amer en het Hollandsch diep de BIJKSKADE, langs den rechteroever der Nieuwe Merwede en een stuk grond te Willemsdorp. Onder Dussen: Onder Emmikhoven: te Dinther, Vrijdag 25 Mei 1883, MAAGDENBURGER Antonie van Delft te Heusden. A i heen de voordeur wisten te bereiken Een kind van den brugwachter K. is te Mijdrecht in het water gevallen en verdronken. Te Leiden waren twee vrouwen aan het kijven. De eene liep in haar drift achteruit het water in zij werd door de andere gered en de kijfpartij daarop voortgezet, als ware er niets gebeurd. Een metselaar is te Rotterdam van een dak op straat gevallen. In zeer bedeikelijken toestand werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. De sigarenfabriek van de hh. L. Boes en Co te Tilburg is afgebrand. Op de Nieuwinarkt te Amsterdam is een elfjarige zakkenroller op hee- terdaad betrapt. Een perceel Uiterwaards HOOILAND, gele gen onder Veen, in de rivier de Maas, ter groote van 4 H. 50 A. zal worden Houtkoopers te DORDRECHT. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Dordrecht, zal op Vrijdag 8 Junij 1883, des voormiddags ten 10 uren, in het Koffiehuis „Koophandel en Zeevaart" van J. C. van der Horst, aan de Groenmarkt te Dordrecht, bij VOOR HET SAISOEN 1883, EN VOOR 6 JAREN, Alles nader omschreven, in den Catalogus, die ook de voorwaarden bevat en die na 25 Mei e. k. tegen 10 Cent verkrijgbaar is door tusschenkomst i van eiken ontvanger der Registratie. De kaarten der te verpachten oppervlakten lig gen ter inzage, tot den dag van de verpachting ten kantore van Registratie en Domeinen, waar onder de goederen gelegen zijn en waar tevens nadere inlichtingen Ie verkrijgen zijn. Het VAST GOED, voor den Heer P. J. VERSCHOOR te Waalwijk, door Notaris RANT aldaar op 11 Mei 1883 opgeveild, is ingezet ;,als volgt: Koop 1. Bouwland de 9 hond, het Staakske/'2500. Koop 2. Bouwland, de 14 hond, het Staakske3800. Koop 3. Bouwland, de 7 hond, het Staakske1600. Koop 4. Massa van Koopen 1, 2 en 3 8500. Koop 5. Bouwland, Noorderveld1900. Koop 6. Weiland, den Duil f 2400. TOESLAG op 25 Mei 1883, des namid dags ten 2 ure, bij V. J. GERRITS, in de Twee Kolommen, te Waalwjk. Ten kantore van voornoemden Notaris kan in middels worden gehoogd, om te hooien of te beweiden naar keuze, ten overstaan van den Notaris W. J. VAN DER ELST, ter koffie huize van An dries Wink te Werkendam, op Dinsdag 5 Juni 1883, des namiddags één UUT. Nadere inlichtingen geeft de opziener van het Kroon Domein J. van Tuijl Gz. te Heusden. De Rentmeester, GROENEVELDT Jz. 2 Kasten, Kagchel, Klok, Stoelen, Tafels en ander Huisraad, Bed, Wieg met toebehooren, Dekens, Lakens, Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk, Potten, Ketels, Kan nen, en allerlei soort Keukengerief. Voorts veel goed Timmermansgereed schap van allerlei soort, Timmer- mansgereedschapkist, groote hoe veelheid Draadnagels, Spijkers, Scharnieren, Deurknoppen, Sloten, Hengsels, 2 beste Schaafbanken, 2 nieuwe Ladders, 2 nieuwe Hek ken, Handwagens, Kruiwagens Trekzaag, Kraanzaag, 2 Kelder winders, Katrollen, Repen, Tou werk, eene aanzienlijke partij D nen-, Vuren-, Eiken planker Ribben, Platen van verschil afmetingen, eene partij Be Iepen-, Eiken en Notenbjj Stammen, Mestvaalt, Stee Aardappelen en hetgeen j ten verkoop zal worden boden. Amsterdam, 9 Mei 1883. B ÜRLACE 4 S C II IT M A K E li. Wat is snelheid? Iu een seconde worden de vol gende afstanden afgelegd. Door Voet Een gewoon voetganger4 Een diligence8 De meeste rivieren24 De Rijn56 Een zwakke wind10 Een zeilschip14 Een Engelsch race paard45 Hot beroemde race paard Sterling 80 Een hazewindhond80 Een adelaar100 Een postduif120 De hevigste storm120 De klank1080 De kogel van een buks1500 Een kanonskogel van 54 pond 2300 De aarde op haar baan 4 mijlen 9600 Het licht42000 Sardou deelt de opbrengst mede van de voorstel lingen van Fédora in België en Nederland, te Luik (29 April) 9551 en 8794 frs., te Amsterdam 9557, 8630, 8105 frs., te Utrecht 6321 frs., te 's-Hago 9850 eu 7087 frs., te Antwerpen 9662 frs., te Brus sel 7008 eu 7438 frs. (8 en 9 Mei). Een stokken-tentoonstelling zal eerlang te Parijs gehouden worden. Zij gaat uit van een comité uit de eerste clubs aldaai en zal stokken uit alle tij den, van de middeleeuwen af tot onze dagen, te aanschouweu geren. Zij zal ook een historische af- deeling bevatten, waarin o. a. de stokken van Richelieu, Voltaire, Washington, Balzac enz. te zien zullen zijn. In een der Friesche bladen leest men de volgende advertentie, die wij als eene curiositeit medodeelen Als op des arends breede vleuglen, Zoo snelt des mem-chen leveu voort, Gelijk een bergstoom, niet te teugelen, Zoo rolden ook mijn dagen voort. De jaren, ach hoe kort ze duren Den berg die ons zoo verre scheen, Benaadren wij iu weinig uren, Zelfs langs oneffne paden heen Daarvan mag ook de ondergeteekende spreken, die heden den 12den Mei voor de 24ste maal verhuist, thans naar Hoornsterzwaag a/d Grintweg, het 2de huis, oostwaarts van de school te Jubbega Schu- rega, waar hij herberg eu uitspann;ng houdt, ver zoekende gunst en recommandatie. Don 19den dezer hopen wij daar ons 40-jarig huwelijksfeest te her denken. Den 24sten is hot 50 jaar geleden dat de ondergeteekende van uit Doniawerstal zijn eerste reis door Sohoterland deed als paardeuhandelaar naar de Norgermarkt, waar hij sinds ieder jaar is hoen- getogen. Toen hij iu 1833 voor het eerst door dat Heereveen reisde, kon hij niet denken: daar zult ge eenmaal in 't. gevangenhuis opgesloten worden, maar ook niet, daar zult ge eenmaal zitting nemen als lid van Schoterland's gemeenteraad. 26 Mei hoopt hij voorts met vrouw en kinderen zijn 66en verjaardag te vieren. Is dan de Meitijd Vvoor hom niet een maand van overdenking? Uw zorgvolle en met zwarigheden overladen dienaar, Syt.ze J. Schaap, (Lid van den Raad van Sohoterland.) Hoorns-terzwaag, 12 Mei 1883. De waarde van oesterschalen. Wat wordt er toch van de tallóoze oesterschaleu die men des winters overal in alle» landen wegwerpt Die vraag is zeker wel eens bij diezen of genen opgerezen. Tot dusver gebruikte men «e alleen om er kalk van te maken. Maar sints korten tijd heeft men er eene nieuwe en kostelijke bestemming voor gevonden. Men heeft ontdekt dat de \schalen een voortreffelijk funda ment voor oestef;banken vormden en in de beide vorige jaren zijn vele duizenden schelpen tot dit doel in de Vereenigde Staten gebruikt geworden. T>" oesterlcyiecker "-kt eeji geschiijv plaats voor eeu bank uit eu werpt cUT schalen eenvoudig over boord. Dit geschiedt in Juli en Augustus op het tijdstip van het knitschieten. De kuit hecht zich aan de schaal vast en binnen twee jaren is deze bedekt met oestors, ter grootte van een kwart tot een halven dollar. Dan zijn de oesters groot genoeg om t« planten en worden als teel oesters gepoot. Soms worden dertig tot veertig dergelijke oesters aan een enkele schaal vastgehecht gevonden. De schel pen zijn 3 cents (eeu Amerikaansche cent is 21/2 Nederl.) per decaliter waard, als zij over boord worden geworpen, doch na verloop van twee jaren hebben zij eene waarde van 5075 cents. Deze methode van kweoken van pootoesters wint in de Vereenigde Staten als met den dag veld. Vandaar zeker de groote hoeveelheden, die in de 3 laatste winters in Europa zijn uitgevoerd. Een beroemde zangeres gaf eens aan baar dienst meisje, een echt dorpskind, een vrijkaart voor de opera van dien avond. De zangeres trad daarin in een harer beste rollen op eu overtrof zich zelve. Het publiek kwam in extase en de zangeres moest bijna elk nummer da Capo zingen. Toen zij na de voorstelling te huis kwam, vraagde zij haar dienst meisje En hoe is u de voorstelling bevallen, Mina? Och ja, antwoordde deze met neêrge- slagen oogen: »De voorstelling vond ik prachtig, maar »Nn, maar?« Maar ik had slechts zooveel medeljjden met u!« »Met mij en waarom dan? Gij gaaft u zooveel moeite en zongt het toch zoo slecht dat het publiek luide zijn afkeer te kennen gaf en gij alles nog eens over moest zin gen eu dat speet mij zoo voor u!« Advertentie. Gevraagd, te hnnr of ter leen, oen reddingboot, voor iemand, die een zee van onaan genaamheden* in het verschiet heeft. GEDACHTEN. Stilzwijgendheid is daarom zulk een moeilijke deugd, omdat niemand het aan ons bemerken kan, wanneer wij haar uitoefenen. Bewaar zelf nw geheim zeg het aan geen an der, en kan het niet langer verborgen blijven, openbaar het dan zelf. Wat ieinaud heeft en is, daar wil hij liefst (van zwijgen Maar wat hij wenscht en zoekt, kunt gij ras (uit hem krijgen. Ga den weg uwes levens toch laDgzaam en bedaard gij komt dan het vroegst en het zekerst tot het doel. Wie zijne paarlen uit de zee der ellende opvischt dien wegen ze als centenaars. f De verpachtingen van hooi- eu weiland in de Langstraat hebben door elkander eene daling van 30 ondergaan. Deze daling heeft nochthans op den koopprijs der landerijen geen invloed uitgeoe fend, want te Baardwijk o. a. zijn enkele perceelen hooiland verkocht voor rnim 30Ö0 de Hectare. Onder Nieuwkuib en Vlijmen, waar de akkers meer vo<>r de hop- eu mchtenteelr worden aan gewend, besteedt men vaak 4000 ook ƒ5000 voor de Hectare. De toestand van de huurboeren kan beter worden, en dit is ook te wenschen. want deze categorie was in het Land van Heusdeu op enkele uitzonderingen na tot den arbeidersstand gedaald. BEZOOIJEN, 18 Mei. Omtrent den toestand der veldgewassen kan van hier gemeld worden, dat de winter-, zoowel als de zomerrogge prachtig te velde staat. De nachtvorst heeft er niet den minsten nadeeligen invloed op teweeggebracht. De haver schiet welig op. De aardappelen komen overal boven den grond. Zoo is het niet alleen hier, maar ook in de naburige gemeeuten, zelfs tot op de meer zuidwaarts gelegen hoogere zandgronden. Iu de buifenpolders voorspelt de groei van het gras, dat er overvloed van hooi zal gevvonneu worden, ter wijl er iu de weide in de binnenpolders voor het rundvee in voldoende mate voedsel gevonden wordt. Men meldt uit de Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden aan het N. v. d. D.Alle soorten van vruohtboomen bloeien dit jaar buitengewoon en beloven, zoo zij verder niet door nachtvorst worden benadeeld, een meer dan overvloedigen oogst, wat voor de bevolking dezer, aan vruchtboomen zoo rijke envii'ons van groot belang is. Ook de kerseboomen, wier vrucht zich reeds be gint te zetten, voorspellen een flinke opbrengst. Onder heb vee van den landbouwer C. V. te Giesen-Oudekerk is het mond- en klauwzeer uitge broken. Deze ziekte heerscht sporadisch in de Al blasserwaard, tot dusverre in lichten graad. Op de tabaksperken te Amerongen eu omstreken is de arbeid weer begonnen. De planters maken van het gunstige weder gebruik om de jonge plan ten uit te poten. Voor het overige staan gras, rogge en erwten alles even uitmuntend vooral de graan bouw belooft bijzonder te zullen meevallen: Bij den landbouwer J. De Jong te Doniaga heeft, naar aan de Leeuw. Cour.wordt goschreven, een zeldzame amputatie plaats gehad, bestaande in het bij een schaap afzetten van een der pooten. Dit lichaamsdeel is vervangen door een houten, waar mede het dier op het weiland loopt bijna als had het nog vier gewone pooten. f Heusden, 19 Mei. De prijs der boter is 0.77 a 0.80 per stuk van 6 ons. Eieren 3x/2 a 4 cent. Aan de OPENBARE SCHOOL te Heus den, wordt van en Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Oudeuhoorn (cl. Brielle) en te Asch bij Buren, G. J. Van Hemert, cand. te Tuilto Hoog- made eu Rijp we tering, te Rilland Bath en te Nieuw-Boijerland, te Grijpskerke en te Blauwkapel, G. B. Boomer, cand. te Rotterdam; (toezegging) Wier, G. Th. Gerritsen S.Hzn. te Wervershoef; Den Hoorn, (Tessel) J. Steenbeek, cand. Edam, dr. W, Haverkamp te Venhuizen Blokzijl, H. D. Ouwersloot te Werkhoven. Aangenomen Kamerik prov. Utrecht, door E. Jansen Schoon hoven Tz. te AxelPoederooijen, W. Petri te 't Woud bij Delft. Bedankt: vooraKootwjjk (gem. Barneveld) door J. G. Ver hoef, te Bodegraven; Wilp J. A. Nijenhuis, te Schoonoord; Balk H. Hasselman, te Veeneudaal; Prinsenoord D. J. Karssen, te Neerlangbroek; Hooge- loon R. O. C. Aittou, te MelissandV. R. Sik- kes te Horsten voor Garsthuizen. Chr. Geref. Gemeente. Beroepen naar Giesendam, J. Van Anken te Huogeveeu. is de geluksaankondiging van Samuel lïeckselier Sr. te Hamburg, welke zich in dit nommer onzer courant bevindt. Dit hujs heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verwor ven, dat wij al onze lezers aanbevelen op die adver tentie acht te geven. 's Bosch, 21 Mei. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 96 stuks. De le kwal, gold van ƒ0.62 tot 0.64, 2e kwal. van ƒ0.60 tot ƒ0.62, 3e kwal. van ƒ0.58 tot 0.60 per kilogr. Al het aangevoerde, werd aan genoteerde prijzen spoedig verkocht. De prijs der boter was 1.30 a 1,50. t Gorinchein, 21 Mei. Bij een aanvoer van on geveer 260 stuks vee, was de handel heden min der vlug dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalf koeien ƒ230 a 325; mindere qualiteit ƒ170 a 230; dito vaarzen/" 160 a ƒ240. Melkkoeien 175 a 260. Vare koeien 130 a 190. Guiste Vaarzen 100 a 140. Ossen 100 a 140. Stieren 100 a 150. Pinken 45 a 85. Nuchtere kalveren ƒ7 a 14. Varkens, zware vette op leveriug 54 a 58 ets. per Kilogram. Overloopert jes voor Engeland 46 a 48 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ7.a 11. per stuk. De prijs der goéboter was 1.20 a 1.34 per KG. der weiboter 0.98 a 1.10 per K.G. Kipeieren golden 0.80 a 0.90 de 26 stuks. in de nuttige handwerken voor meisjes. Stukken franco aan den Burgemeester vóór den 15 Juni 1883. I w vdt, wegens overgroote VOORRAAD, tegen veel verminderde prijzen om kontant geld opge ruimd door de firma zal ten verzoeke van J. VAN WIJNEN, ten sterf- huize vau G. VAN WIJNEN te Eethen, in het dorp op voormiddag hall' elf ure, publiek, om contant geld, verkoopen: Onder hartelijke dankzegging aan de edele gev is voor de beide door brand geruineerde gezinüv. te Nederhemert ontvangen Bij B. J. van Ommeren: Van N. N. te Nederhemert ƒ100, N. N. te Neder hemert 10. N. N. te Nederhemert 10. Van eei ond-Nederhemertsman uit Gouda 12.37». Vj W. N. M. te de Bilt 63. Van mevr. W. te Bh mendaal 10. Van mevrouw v. Z. postm. 's-H 2.47. Van mevr. N. N. te Assen 2.50. Ds. R. te Scherpeuzeel 1. Van N. N. te hemert 10. N. N. te Groningen 20. Zutpheu 10. Mevr. Gevers te 's Ilage Mevr. R. tp Uvnmoden 2.50. C. v. O. te hemort-T^wUnKl. te Ede 4.82. Bij H. J. van der Kolk Van de erve de wed. A. J. Bok te Welle ƒ100. B. van Bergeijk te Kerkwijk 25. P. H. den Ouden te Zaltbommel 25. J. A. van de Garde, Zaltbommel 5. F. Philips, Zalt-Bommel 2.50. A. Blomhert, Zaltbommel 1. H. O. van Os te Zaltbommel 10. J. van Andel te Gorinchem ƒ1. J. E. de Koning te Welle 2.50. A. Hoeflaken te Ammerzodeu 15. De Jongh te Heusden 2. Dr. Zijp te Kerkwijk 10. N. N. te Bruchem /*25. H. M. Brouwers te Bruchem 3. Weduwe L. Hamaker te Bruchem 15. Bij J. W. Berkelbach van der Sprenkel: Vau de wed. W. A. C. v. D., Rotterdam 40. Mevr. de wed. C. A. v. d. A. de C., Rotterdam f 10. De wed. H. C. O., Rotterdam 1. A. B. C., Amsterdam ƒ1.50. Ds. W. M. te B. coupon ƒ1.50. E. W. V., Amsterdam 5. De wed. J. H. G. v. O., Rotterdam ƒ10. Mevr. de wed. B. A. v. D., Rot terdam 5. De wed. P. E. A., Rotterdam 25. N. N. te Arnhem 1. Dr. J. J. S., Dordrecht 25. R. vau Hartwijk, van eene bruiloft te Rossum 7.15. Nederhemert, den 19 Mei 1883. VAN OMMEREN. VAN DER KOLK. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. D<? ondergeteekenden, Generaal Agenten van boveng noemde Maatschappij, hebban de eer te berichten, dat als AGENT voor Heusden en Omstreken is aangesteld, de Heer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3