i plaatselijk nieuws. binnenland; afgevaardigden van vreemde hoven (waaronder ook het boitengewoue Nederlandsche gezantschap) in prachtige rijtuigen. Deze rijtuigen zijn van sierlijk verguld en Vene- tiaansch glaswerk vervaardigd, van binnen allen bekleed met rood fluweel en satijnen versieringen. Thans volgen, allen in galakoetsen, de hofmaar schalk, de leden van den keizerlijken raad, eenes- cadron vau de gardes van de keizerin en daarna de keizer. De keizer was gekleed in de uniform van de kozakkeu met don bonten Astrakanmuts op het hoofd en bereed een prachtigen witten hengst. Onmiddellijk achter den keizer al de prinsen der keizerlijke familie, met den troonopvolger aan het hoofd, allen te paard, 29 in getal. Een schitterende stoet van honderdo generaals en adjudanten volgde de prinsen en daarna kwam de keizerin. De keizerin had bij zich haar jongste dochter tje, 8 jaar oud,, en was gezeten in een wonder baarlijk prachtig rijtuig, getrokken door 8 van de schoonste witte paarden, die ter wereld te vinden, zijn. Dit rijtuig heeft meer dan twee milli- oen gekost. Het is geheel verguld, tot zelfs de wielen. Alles is hier goud en fluweel. De Russische adelaars prijken in juweelen op de paneeleu. Op de vier hoeken van het rijtuig ontplooieu vier gouden engelen beelden hun vleugelen, terwijl boven op de koets op een reusachtig rood fluweelen kussen een reus achtige gouden kroon ligt, van onnoemelijke waarde. Het inwendige vau het rijtuig is bekleed met rood fluweel, opgehouden door gouden koorden. Do keizerin droeg een prachtig kleed, gemaakt van driekleurige zijde, de drie kleuren van het Russische keizershuis: zwart, wit en geel, een mantel van brocarde van ongehoorde waarde en een kroon van paarlen en juweelen. Achter de keizerin volgden de aartshertoginnen, alle in prachtige rijtuigen uit vorige eeuwen, waar in de oaneelen LANGSTRAAT. Omtrent den toestand der veldgewassen kan van hier gemeld worden, dat de winter-, zoowel als de zomerrogge prachtig te velde staat. De nachtvorst heeft er niet den miusten nadeeligen invloed op teweeggebracht. De haver schiet welig op. De aardappelen komen overal boven den grond. Zoo is het niet alleen hier, maar ook in de naburige gemeenten, zelfs tot op de meer zuidwaarts gelegen hoogere zandgronden. In de buitenpolders voorspelt de groei van het gras, dat er overvloed van hooi zal gewonnen worden, terwijl er in de weiden in de binnenpolders voor het rundvee in voldoende mate voedsel ge vonden wordt. WAALWIJK. Het lidmaatschap der jury, voor de toekenning der bekroningen op de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Am sterdam, is door Z.Exc. den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid o. a. aangeboden aan den heer J. B. Timmermans Wz. alhier. AMMERSOOI, 22 Mei. Gisterenmorgen brandde hier af 't huis met achterhuis van H. van Hemert, staande in 't gehucht Wordragen. Ook de inboedel werd grootendeels een prooi der vlammen. Een en ander was gelukkig verzekerd bij de Utrechtsche Maatschappij. De oorzaak van den brand is onbekend. GORINCHEM. Sedert Zaterdag 19 tot Dins dag 22 Mei zijn aan delvischmarkt alhier afgeslagen: 2 zalmen van 12 tot 27 halve kilo's; prijs per half kilo f 0.98 tot 1.—, en 477 elften en vinten ad 0.07 tot 1.34 per stuk. Woensdagmiddag zijn door de politie alhier bij een koffiehuishoudster, geen vergunning hebbende, eenige karaffen sterken drank in beslag genomen. De rechtbank te Dordrecht heeft bij vonnis Maandag, H. de Koning uit Gorinchem, ver- naar den Procureur-Generaal bij het ere- liXft vuv/jC''tnnyiifjcntrof deed haar bijna kantelen StrrpiaiTK "Öp WnjnT.' éif -<sü en doch Anna boog zich naar den tegengestelden kant en ze bleef in evenwicht. Het vreeselijke graf onttrokken, lag een gestalte in de armen des ridders, die in 't gevaar van 't oogenblik een ware ïeuzenkracht ontwikkeld had. George, wiens bleek aan gezicht door de in de vesting steeds hooger stijgende vlammen rood gekleurd werd, bevond zich op de brug, het grootste gevaar ontsnapt, evenwel nog niet geheel gered, want 't kwam er nog opaan den oever te bereiken. Kasper hield den geredde met ijzersterke armen om kneld, want op nieuw scheen hem zijn kracht te ont zinken en bij de geringste beweging, zou hij ten tweeden male uit gegleden zijn. »Nu in Gods naam terug,mompelde Kasper. Terwijl Anna, de lantaarn opheffend, met angst en hoop zich gereedmaakte, schreed Kasper, den onmachtige als een kind in de armen dragende vooraan; wel waggelde de wakkere man meermalen op het smalle pad, doch God was met hen en spoedig verkondigde eeri jube lende roep uit Anna's mond dat de redding geschied was. Doch toen zij, schreiend van vreugde, den aan 't graf ontrukte weder tot bewustzijn trachtte te brengen en hem in de armen sluiten wilde, murmelden zijne lippen onverstaanbare woorden en een hevige koorts woelde door zijn uitgeput lichaam. De weg naar hun woning was niet zeer ver en met vereende kracht droegen moeder Anna en Kasper den bewusteloozen, door den modder versteven jongeling, daarheen, zwij gend en slechts met blikken hunne aandoeningen kenbaar makende. Hoe verder ze kwamen, hoe stiller 't werd. Het krijgsalarm binnen Demmins muren verflauwde en de Herfstnacht omhulde hen met zijn donker gewaad. Eindelijk bereikte men de woning. In Anna's armen rustte Georges hoofd, terwijl Kasper de deur opende en 't licht ontstak. Daarna droegen ze den geredde in de kamer, waar hij dien middag afscheid genomen had van liga, i hij meende voor eeuwig. (Wordt vervolgd,) van slijk cn andere vuilnis gereinigd en de brugg&j dag der schouwvoering moeten worden opengelegd. Heusden, 23 Mei 1883. Burg. en Weth. voornoemd, IIONCOOP. De Secretaris, SPRENGERS. t BAARDWIJK, 24 Mei. Door de gemeente is een stuk grond aangekocht, om daarop eene onderwijzerswoning te bouwen. Het plan bestaat om nog dezen zomer met den bouw te beginnen. t— De eerw. heer M. van Dooren van Aarle Rixtel is benoemd tot assistent bij de Kath. Kerk alhier. t BABILONIËNBROEK, 23 Mei. Heden mid dag ontstond hier al weder brand en wel in de met hout belegen buitenschuur van den timmer man G. Haspels, tengevolge - naar men zegt-van het schieten op musschen. Door tijdig aangebrachte hulp en de spoedige werking der spuit, werd men hem weldra meester, zoodat de woning en de be lendende gebouwen gespaard bleven. t BRAKEL, 23 Mei. De elftvisscherij is ge staakt. Zij was hier evenals te Zuilichem dit jaar slecht. Ook de maatschappij Vooruit'' klaagde daarover in den laatsten tijd. De visch schijnt wel regelrecht door te zwemmen naar Zaltbommel, waar de visschers goede zaken er mee maken, indien men althans aan het bericht daaromtrent vandaar gegeven, geloof mag slaan. Wel een be wijs dat visschen ook soms grillig kunnen zijn, niet waar? Of wat zou het anders kunnen zijn dan een caprice om al de haar tusschen Loeve- stein en Zaltbommel gespannen netten te ontwij ken en er daar ter stede in te loopen. Men maakt zich gereed om met de visscherij naar zomerzalm te beginnen. önVu'At iltff,"* jtir. mr. Steengracht 268, Van Ewijck 318 en Van Burg 307 stemmen. Leeuwarden. Gekozen mr. W. J. van Weideren, baron Ren- gers, burgemeester, met 571 stemmen. Op bet aftredend lid, den heer Van Konijnenburg, waren 311 stemmen uitgebracht. Nieuwer-Amstel. Herkozen de heer mr. D. A. Koenen, liberaal, met 245 stemmen. De heer H. van Blaaderen, anti revolutionair, verkreeg 165 stemmen. RidderkerkGekozen mr. M. Bichon van IJsselmonde, anti-revolutionair, met 393 stemmen, tegen 312 op mr. H. M. Barendregt van Charlois, aftredend lid. Schiedam. Herkozen mr. K. A. Poortman, liberaal, met 377 stemmen en C. J. A. Wijnaendts, liberaal, met 368 stemmen. Op mr. Jansen, Roomsch-Katholiek, waren 366 °n op A. C. A. Nolet, Roomsch-Katholiek, 355 stemmen uitgebracht. SneekVerkozen de heer E. J. Hollander Goënga, Roomsch- Katholiek, met 892 stemmen. Op den heer H. Fennema, libe raal, waren 802 stemmen uitgebracht. 'Rel. Uitgebracht 898 stemmen. Gekozen de heerenVersteegh met 490 en Rink met 436 stemmen. Op den heer Tilanus waren 381, op den heer Verbrugh 221 stemmen uitgebracht. IJselstein. Uitgebracht 951 geldige stemmen. Gekozen de heer De Beaufort met 661 stemmen. De heer van Buuia be kwam er 290. (Beiden zijn liberalen). Omtrent de aanleiding, der werkstaking aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, deelt het //Handelsblad" het vol gende mede: Het aanbrengen der platen van de iu aanbouw zijnde stoomschepen niet vorderende met den ge- wenschten spoed, besloot de directie het aantal platers te vergrooten. In eigen personeel kon zij geen gereede nieuwe krachten vindendeze zouden gevormd moeten worden; die vorming zou te lang duren om de onmiddellijk noodige hulp te ver schaffen. De directie moest dus elders de meer benoodigde afdekkers zoeken. In Nederland kon zij deze, met het oog op de drukke werkzaam heden op de andere werven, niet vinden. Zij besloot dus uit r Engeland, voor den beperkten tijd van 6 maanden, 3 voorlieden en 13 helpers te ont bieden. Toen deze Maandag het werk zouden aan vangen, opperden de Hollandsche werklieden om trent het verdeelen van het gebruik der gereed schappen en van het werk bezwaren, welke de directie te vergeefs trachtte uit den weg te-ruimen. Zij stelde voor, de vreemde arbeiders uitsluitend met het moeilijk wark, het afdekken van het voor- en achterschip, waarvoor de 28 Hollanders nog niet voldoende geoefend zijn, te belasten, en den Hollanders geheel het uitvoeren van het reeds begonnen afdekken der zijden over te lat,én. Zij stuitte echter op de besliste weigering dér Hol landers, die pertinent verklaarden niet met Engel- schen'te willen werken. Aan hun eisch om deze te verwijderen, kon de directie der fabriek in het belang van den gang der werkzaamheden niet toegeven. Hoewel het getal werkstakers reeds tot ongeveer 1000 is gestegen, werd Dinsdag in de oude fabriek nog doorgewerkt. De politie had echter moeite om hen, die werken wilden, na schafttijd door de werkstakers heen in de fabriek te krijgen, zelfs vielen daarbij nog slagen en te midden van het tumult en het gedrang, waarin veel vrouwen en meisjes, werd een dezer nog licht gekwetst. Troepen werklieden, voorzien van vlaggen, trok ken Dinsdag zingende door de stad. Voor het Paleis op den Dam werd stand gehouden en het ,/Wien Neêrlandsch bloed" gezongen. De politie liet de rustige manifestatie stil begaan. Een der troepen had een bord bij zich, waarop te lezen stond Weg met de Engelschen, Leve Holland! Een deputatie der werklieden had Woensdag ochtend op het stadhuis een onderhoud met den burgemeester. Deze beloofde de grieven der werk lieden met de directie der fabriek te zullen be spreken en dien avond zou, naar wij vernemen, een conferentie ten stadhuize plaats hebben tusschen HBHP* Z. M. heeft dr. I. van Dijk, pred. te Arnhem, benoemd tot hoogl. in de godgeleerdheid aan de Rijks Universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis der leer aangaande God, de geschiedenis der godsdiensten in bet algemeen en de wijsbegeerte van den godsdienst. Te Nieuw-Beierland doet zich weder een geval van pokken voor bij een niet gevaccineerd meisje van 16 jaar in een gezin met 6 kinderen, allen niet gevaccineerd. Het meisje was dienstbode te Piershii in een gezin waar een niet gevaccineerd kind aan de pokken is bezweken. De zalinkweekerij te Beekbergen, genaamd „de Zwaansproug", is wegens de gunstige resultaten, die zij voortdurend oplevert, aanmerkelijk vergroot. Blijkens „De Stand." schijnt mr. P.C.'t Hooft niet geneigd, zich te Middelburg voor de Tweede Kam-r herkiesbaar te stellen; jhr. mr. M. A.de Savornin Lobman te Assen wordt reeds te zijner vervanging aangewezen, die ook te Alkmaar antirev. candidaat zal zijn, terwijl men te Utree,ht mede aan hem of J. E. N. baron Schiraraelpennick van der Oye denkt en te Delft zijn naam eveneens genoemd werd. Dinsdag deed de Rechtbank te Arnhem uit spraak in zake de rustverstoringen te Veenendaal. De vijf eerste beklaagden werden geheel vrijgespro ken en de zesde en zevende die van een ge deelte van het hun ten laste gelegde werden vrij gesproken veroordeeld: de zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 dagen gevangenisstraf. Wegens dronkenschap is te Arnhem proces verbaal opgemaakt tegen een knaap van 14 jaar. Door den Dijkstoel van het polderdistrict Born- melerwaard boven den Meidijk zal eene geldleening worden aangegaan ten bedrage van f 60,000 A 4 pet; Deinschrijvinj worden ingeleverd, e 2 Juli e. k. Zaterdag a. s. ding der Grondwt, komst houden. Maandag namidU, de lijn Kadijk bij eene locomotief de f in het gasthuis opga Te Zandeweer isl Het onderwijs om va psalmen, bijbelverkf derwijzer is timmeriL Zondagmiddag arri een passagier, die U een proces voor d< moet dienen. Die pa ongeveer een jaar of moet er verschil out in voldoenden staat nu kribbebijter. Dat laat zich begrijpen, proceskosten met ,'al aLopgeveer 2000 een nog hoogere sou streeks van Amsterd Woensdag namidd men bezig was de ve op het Stadhuisplei de Voorstraatshaven met den achterstevei wuifde boog van het daaronder beklemd slotte door de ope stroomde. Vooral a: artikelen is door 1 -b*nht. 1 ueet en ïeenteraad rouwen va de koste', et rappo aan uit! ontgroul verder g! >r 4 leden f 3600 neet Van den Ber vangen. v Een Scheveniïigsc opgevischt een sabel opvarenden van de politie is het voorw Marine gezonden. Nicolaas Gierekir te Arasterdam voor vergiftiging van zijn vergiftiging van die schuldigde had nU zuurkool, die zijn De broeder overleed werd ongesteld, maa Te Tilburg is Zo den stoomtram gera wagens wilde sprin beweging was. Hij zwaar gekwetst. Maandag jl. ston chera een Israëlit afkomstig van Rotte der directe belastin blad opvorderden. 1 daar genoemd pati venter langs de sk plaats op een mark van een ander p voorzien. Nadat een zich wilden overtui tingen ten deze ha zijn geschied en on legenheid de ambt* het gevolg was dal Toen nu de ambt', zijn goederen iu b'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2