BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Watervoorraad en plantengroei zijn op het vaste land zoo innig verbonden, dat men nergens ter wereld ongestraft de planten kan uitroeien of men straft het land met droogte. Dit een en ander in aanmerking genomen, mag 't betreurenswaardig heeten dat de we tenschap al dat ongemotiveerde houtgehak nog niet paal en perk gesteld heeft en dur ven we ieder, dien dit aangaat op 't hart drukken het hier aangestipte nader te over wegen en te onderzoeken. De bonte reeks van deputatiëu, die Maandag 1.1. in het Kremlin hunne hulde kwamen brengen aan den pas-gekroonden Czar, leverde een merkwaardig schouwspel op. Weinig vorsten hadden dau ook zooveel en zoo verscheiden onderdanen te ontvangen als Alexander III. Daar kwamen twee aan twee de afgevaardigden der verschillende steden hunne zware zilveren scho tels met brood en zout of hunne heiligenbeelden aanbieden. De geschenken werden alle even door den keizer aangeraakt, ten teeken dat hij ze aannam, en na eenige woorden met hun vorst gewisseld te hebben, gingen de afgevaardigden buigend heeu. Op de deputation volgden die van de Kozakken, met den jongen Kroonprins, den Hetman aller Kozakken aan het hoofd, en daarna kwamen de afgevaardigden uit de verschillende verre oorden, Siberië, Turkestan, de Chineesche grenzen, enz. enz. Men zag daar een paar Bouriaten, met Chineesche gezichten en staarten, eenige Kirghisen, die een sierlijk bewerkte flesch met gegiste paardenmelk of »kommis« aanboden; Turkomannen met groote wollige zwarte hoeden op het hoofd, die den Czar een fraai zwaard kwamen aanbieden, een Hooge- priester of »Llama« van de Calraukken, in een geel kleed en met een gelen Phrygischen hoed op, enz. Vervolgens werd het corps diplomatique* ont vangen, met gesloten deuren, daarop de keizerlijke raad en do ministers, en vervolgens, gezamenlijk, de hooge geesteljjkheid, met den blijvendeu aarts bisschop van Kietf aan het hoofd, die een toespraak tot den Keizer hield. Eerst vier uren uadat de zwarte Arabische be dienden de vergulde deuren der groote zaal geopend hadden, was het ontvangen dor gelukwenschingen afgeloopen. 's Avouds gaf het keizerlijk paar een receptie, waar de pracht, oogverblindend en voor den Khan van Khiva en de andere Aziaten werkelijk verbijs terend moet zijn geweest, daar zelfs zij, die gewoon zijn aan de weelde der Europeesche hoven, getuigeu nooit iets dergelijks aanschouwd te hebben. Buiten het paleis was ook een niet minder in drukwekkend schouwspel te zien. Geheel Moskou met al zijn torens, koepels, bruggen eu huizen baadde in een kleurigen fantastischen gloed van lamp-, gas-, bengaalsch- en electrisch licht, en volgens de opgewonden beschrijvingen van de ver schillende correspondenten, werd er nooit een illumi natie gezien zoo schitterend als die van Moskou bij de kroning van keizer Alexander III. Volgens de Zwitsersche bladen zullen de Zwit- sersche gendarmen in Egypte eerstdaags ontslagen worden. Men zegt, dat hun ter voldoening hunner vorderingeu, een maand soldij benevens reiskosten tot Genua of Marseille zijn aangeboden, maar zij verlangen twee maanden soldij en vrijen overtocht naar Genève, waar zij zijn aangeworven. Krijgen zij hunnen zin niet, dan blijft de rust vermoedelijk niet ongestoord. Bovendien verkeeren die lieden in een zeer hachelijkou toestand. Aan Zwitsersche bur gers is het verboden, zonder vergunning van de Regeering, dienst te nemen bij een vreemde mogend heid, en dus kunnen die gendarmen, al wordeu zij ook nog zoo slecht bejegend door de Egyptische regeering, de tusschenkomst van den Bondsraad te hunnen behoeve niet inroepen. Aan de »Figaro< wordt medegedeeld, dat de Engelsche Regeering een schikking heeft getroffen met de Suez-kanaalmaatschappij. Deze zou binnen 5 jaren een tweede kanaal maken en door middel t WERKENDAM, 29 Mei. Het vee dat lijdende was aan mond- en klauwzeer op een buitenpolder alhier is weder geheel genezen. GORINCHEM. Sedert Zaterdag 26 tot Dins dag 29 Mei zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen: 36 zalmen van 8 tot 26 halve kilo's; prijs per half kilo 0.73 tot 0.93, en 84 elften en vinten ad 0.07 tot 1.02 per st.uk en 2 steuren van 12 en 18. t 31 Mei. In eene vergadering van Dijk graaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraad schap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" zjjn 11. Dinsdag in het openbaar uitgeloot vijf aandeelen ieder van 1000, rentende 4 's jaars, in de geldleening ten behoeve van het Hoogheemraadschap in het jaar 1876 aangegaan. De uitgelote nommers zijn: 10, 35, 42, 45 en 56, welke na den 1 October aflosbaar zijn. t Uit de 238 sollicitanten naar de betrek king van dijkopzichter van den Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, waaraan eene bezol diging van 1400 en vrije woning in het dijk huis te Ameide is verbonden, is bereids door hh. Dijkgraaf en Hoogheemraden eene schifting ge maakt en het getal tot vijftien gereduceerd. Hier uit zal weldra een drietal geformeerd en dit aan eene vereenigde vergadering van het Hoogheem raadschap aangeboden worden oin daaruit eene keuze te doen. t Bij de aanstaande verkiezing voor leden van den gemeenteraad in Juli e. k. zijn aan de beurt van aftreding de hh. Mr. H. J. Dijckmee- ster, II. A. Ravenswaay, A. Blankers en A. D. Smits. Bovendien is nog eene vacature in den raad ontstaan door het vertrek van den heer Mr. J. C. J. Arriëns naar Utrecht. t Tot onderwijzer aan de tusschenschool voor meisjes alhier is door den raad benoemd Mej. G. C. de Vries, te Steenwijk. van een uitgifte van pandbrieven in de kosten voorzien. Lesseps zal dat den 4u Juni op de alge- meene vergadering aau de aandeelhouders officiëel meedeelen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in een herberg in de voorstad W&hring bij Weeuen een bloedig gevecht plaats gehad tusschen soldaten en 1 burgers; eeu sterke patrouille moest er bij te pas I komener werd mot de blanke sabel een strijd op leven en dood geleverd. Twee personen werden ge dood, 30 a 40 ernstig gewond. HEl'SDEN, 1 Juni. t De hardlooper R. van Essen gaf gisteren- namiddag tusschen 6 en 7 uur, proeven van be kwaamheid in het hardloopen en had tot terrein gekozen de Breestraat, Botermarkt, Korenstraat tot einde Waterpoort, welken afstand hij in een uur 20 malen in gestrekten draf aflegde. Toen het uur ten einde was zou men verwacht hebben, dat hij uiterst vermoeid een plaats om uit te rusten zou opgezocht hebben, doch in tegenstelling daar van begon hij nu gedurende een kwartier een loop in cirkel met verdubbelde snelheid en ten bewijze van zijn fameuse longen, blies hij direct daarop nog een fanfare op een blaasinstrument. Zondag zal hij nogmaals een loop doen; zie achter staande advertentie. t ANDEL. Het aantal weduwen, die thans uitkeering genieten uit het fonds voor weduwen eu weezen van onderwijzers in Noord-Brabant bedraagt 19. Het reserve-kapitaal is gestegen tot 28,400. De uitgaaf over het dienstjaar 1883-84 wordt geraamd op 1055, de ontvangst op ƒ1751.91, zoodat de te beleggen gelden 660.91 zouden zijn. Het fonds telt 7 9 leden en heeft ruim 14 donateurs. t SPRANG, 29 Mei. Verleden nacht om circa 1 uur werden onze dorpsgenooten uit den slaap gewekt door 't brandsignaal, dat hier behalve door nachtwacht en brandklok ook gegeven wordt door 't blazen op een koperen signaalhoorn. De groote boerenhuizing in eigendom aan de weduwe Vos Klootwijk en voor de eene helft verhuurd aan P. Spierings en voor de andere helft aan II. Ver hoeven stond in volle vlam. De brand was in den stal begonnen en zoo laat werd hij ontdekt dat de bewoners maar even den tijd hadden ongekleed uit 't raam te springen, waarna oogenblikkelijk 't brandende rietendak afschoof en alle redding van meubelen en landbouwgereedschappen onmo gelijk maakte. Spierings was voor zijn inboedel verzekerd, Verhoeven echter niet. t VEEN, 30 Mei. We leven thans in 't seizoen van peuren, of zooals men hier zegt ,/pooijeren." Een ongewoon schouwspel op dit gebied gaf ons gister een liefhebber alhier te zien, die met zijn bolderwagen bespannen met een paard zich naar het vischterrein begaf, en alzoo met paard en wagen, misschien nooit gehoord in de geschiedenis, de edele vischvangst uitoefende. WAALWIJK. Het schijnt geen voorschrift bij posterijen te zijn, dat op de brievenbussen de uren van vertrek der posten en de buslichtingen moeten te zien zijn. Vooral op hulpbussen, die niet voor het vertrek van iederen post gelicht worden was voorziening hierin dringend noodig, dan zou niet mogelijk zijn, wat men b.v. hier heeft, dat men om 5 uur 's namiddags een brief op den post doet onwetend dat dezelve eerst 's anderendaags om elf uur gelicht wordt, terwijl er inmiddels van hier vier posten vertrekken; dezelfde brief in de hoofd- bus gestoken, had reeds van uit de voornaamste Hollandsche steden beantwoord kunnen zijn. Zoo gebeurt het ook, dat brieven, hier gepost, met bestemming in de gemeente, nog 20 uren noodig kunnen hebben vódr zij besteld zijnbrieven voor de dichtsbijgelegen gemeenten blijven minstens 24 uren onderweg. En daarin was door eenige stuivers onkosten te voorzien. Per bulletiu deelden wij Let bericht van het overlijden van PriDses Mariaune mede. Prinses Wilhelmina, Frederika, Louisa, Charlotta. Marianne, gewoonlijk alleen genoemd Prinses Marianne, was de laatst-overgeblevene der kinderen van wijlen Koning Willem I en dus een tante van onzen Koning. Den 9deu Mei 1810 werd de Prinses te Berlijn geboren. Op 18-jarigen leeftijd schonk zij haar haud aan Prins Gustaaf van Zweden, doch deze verloving werd om politieke redenen verbro ken en niet door een huwelijk gevolgd. Ongeveer twee jaren later werden nieuwe banden voor de Prinses geknoopt,, en wel met Prins Frederik Hendrik Albert vau Pruisen, broeder van den tegenwoordigen Duitschen Keizer. Den 14den September 1830 had de huwelijksplechtigheid plaats. Maar do politieke omstandigheden, de ernstige gebeurtenissen in België waren oorzaak, dat van feestvreugde geen sprake kon zijn. Onder voor het vader land en voor haar ouders smartelijke omstan digheden verliet de prinses Nederland om haar gemaal naar Berlijn te volgen. Dat dit huwelijk niet gelukkig is geweest, dat na weinige jaren de band tusschen beide echtgenooten voor goed werd verbroken door eeu echtscheiding, dat verschillende oorzaken hebben medegewerkt om jaren lang een ver koeling te doen ontstaan tusschen de Prinses en hare vorstelijke verwanten, is van alge- meene bekendheid. Uit het huwelijk van Prins Albert van Pruisen met Prinses Marianne sproten drie kinderen, nl. Prinses Frederika, Louise, Wilhelmina, Ma rianne, Charlotte, geb. 21 Juni 1831, die den 18 Mei 1850 huwde met den erfprins George van SaksenMeiniugeu en den 30 Maart 1855 overleed; Prns Frederik, Willem, Nicolaas, Albert, geb. 8 Mei 1837, die den 19 April 1873 huwde met Prinses Maria, Hertogin van Saksen en Prinses Frederika, Wilhelmina, Louise, Elisabeth, Alexandrina, geb. 1 Februari 1842, den 9 December 1865 gehuwd met den Her tog Willem van Mecklenburg-Schwerin, die den 28 Juli 1879 stierf. Na langen tijd in het buitenland te hebben doorgebracht, vestigde zich de Prinses te Voor burg, op haar heerlijk buitenverblijf Rust hof* en werd zij als 't ware de patrones vau dat dorp, gelijk zij 't vroeger was geweest van Den Haag. Tal van instellingen aldaar danken hun ontstaan of voortbestaan aan de mildheid van de Prinses en nimmer liet zij zich onbetuigd waar nood te lenigen was en smart te troosten. Trouwens, dit gold niet Voorburg alleen. Nooit werd er te vergeefs een beroep op haar vrijgevigheid gedaan, waar algemeene of bijzondere rampen hulpverlee ning tot plicht stelden en haar waardige admi nistrateur, de heer J. H. Lintz, stelde er een eer in de Prinses voor te lichten omtrent de beste aanwending van gelden, door haar voor liefdadige doeleinden bestemd. Haar verscheiden zal dan ook door velen diep betreurd worden. Sedert een week is men bezig voorbereidende maatregelen te nemen om het Naardermeer, ge legen in de gemeenten Naarden, Muiden en Wees- percarspel, droog te maken. Voor den tweeden keer wordt dit werk onder nomen. Krachtens octrooi der Staten van Holland en West-Friesland in 1623 verleend, is het meer bedijkt en droog gemaakt. In het voorjaar van 1629 was deze arbeid gereed, 's Zomers van dat- zelfde jaar vertoonde de vijand zich op de Velüwe en toen werden ter beveiliging van Amsterdam op last van Amsterdam's burgemeester Anthony Oetgens de zes bruggen over de ringsloot afge broken, de dijk doorgestoken en de polder onder water gezet. Na dien tijd is het meer niet meer drooggemaakt. De uitgestrektheid binnen den Meerdijk bedraagt ruim 698 H.a., waarvan een gedeelte riet- en bouwland en boschgrond is. Het eigenlijke meer neemt eene ruimte in van ruim 366 H.a. Het is een zeer vischrijk water. Wordt dit werk tot een goed einde gebracht, dan zal, naar men vermoedt, een vruchtbare polder ver kregen worden. De heeren August en Charles Smulders, eige naars der Utreehtsche Ijzergieterij, zijn door den Sultan van Turkije benoemd tot ridder der Med- jidié-orde. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft Dinsdag den Staatsspoorweg Leeuwarden Sneek opgenomen en dien weg in een staat be vonden, dat hij dadelijk in exploitatie zou kun nen genomen worden. De Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is echter nog niet gereed om die exploitatie aan te vangen. Zelfs wordt het niet onmogelijk geacht, dat zij het daarheen zal trachten te leiden, dien weg geheel als tramweg te gebruiken. Aan de haringvisscherij zullen dit jaar in het geheel deelnemen 409 vaartuigen, en wel van Vlaardingen 70, van Maassluis 50, van Schiedam 1, van 's Gravenhage 4, van Katwijk aan Zee 54, van Noord wijk aan Zee 13, van De Rijp 1, van Amsterdam 3, van IJmuiden 3, van Harlingen 1 en van Scheveningen 209. Scheveningen zendt 186 bomschuiten in zee de 23 andere, die tot Scheveningen gerekend worden, zijn loggers, die aan Scheveuingsche reeders behooren. Schiedam bestemt voor het eerst een logger voor de haringvisscherij. De jaagtijd op zee vangt 3au, zooJra één of meer jagers ter visscherijplaats aanwezig zijn, en eindigt 2 Juli. De drie japerschepen moeten 4 Juni gereed zijn tot vertrek. De eerste en derde jager zullen te Vlaardingen, de 2e te Maassluis aankomen. De eerste jager moet aanbrengen 100 a 200, de tweede 150 a 300 en de derde 350 a 400 ton haring. Het zal eiken schipper vrijstaan zijn eigen vangst aan te brengen, zoodra die 140 gepakte tonnen en voor bomschuiten 100 ton of meer bedraagt. Als blijk van waardeering voor de redding der bemanning van het in nood verkeerend Engelsch fregatschip //Endvmion", kapitein Waycott, is door het Engelsch gouvernement toegekend aan kapt. J. A. L. d'Hamecourt, gezagvoerder van het stoom schip //Schiedam'' der Ned.-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij, een gouden zak-chronometer met dito ketting, en aan den ln stuurman H. C. Johan, van dien bodem, een kijker. Beide ge schenken, van toepasselijke inscriptiën voorzien, werden namens de Engelsche Regeering uitgereikt door den burgemeester van Rotterdam. Naar wij vernemen zal de heer mr. J. G. de Bruyn zijn mandaat als lid der Tweede Kamer voor 's Bosch tegen de a. s Juni-verkiezingen nederleggen en zich weder te Rotterdam vestigen. Het programma voor de wedloopen te Bussum, op 28 Juli a. s., is verschenen. Het omvat drie harddraverijen een nationale met rijtuigen (han dicap), een internationale idem (handicap) en een aanmoedigingsprijs, idem, voor inlandsche paarden geboren in 1878 of later (afstand 1600 M.); voor I is door Z. M. den Koning een Koningszweep en 750 als prijs eu 250 premie uitgeloofd; voor II bedragen prijs eu premie 1500 en ƒ500, voor III 500, 200 en 100. Voorts zijn vier wedrennen uitgeschreven: lo. //Heath stakes,'' vlakke baan en 2o. ;/Tribune stakes," wedren met hindernissen, prijs 1200; 3o. //Officiers steeple chase," prijs 500 en 4o. //Damesprijs," vlakke baan, een kunstvoorwerp van 800, door eenige dames aangeboden. Secretaris voor de harddraverijen is jhr. W. A. L. Mock te Haarlem, van het rencomité W. baron Van Nagell, kasteel Schaffelaar bij Barneveld. Een kon. besluit van 15 dezer bevat eene wij ziging van sommige bepalingen omtrent de rijks postspaarbank, dat voor hen die tot belegging hun ner gelden, van genoemde staatsinrichting gebruik maken, van groot aanbelang is. In het vervolg zullen nl. (van het tijdstip af, dat dit besluit in werking treedt) alle terugbeta lingen tot een bedrag van ten hoogste 25, mits niet meer dan eenmaal in de zeven dagen aan denzelden inlegger en niet uitmakende het saldo van rekening van den inlegger, geschieden tegen kwitantie, volgens model rechtstreeks door of van wege het postkantoor, waar het spaarbankboekje is uitgegeven of dat, bij verandering van woon plaats van den inlegger, op diens verzoek, nader daarvoor is aangewezen. Tot dusverre werden slechts bedragen, 10 niet overtreffende, rechtstreeks door de postkan toren in den lande uitbetaald. Voor bedragen, dat cijfer te boven gaande, geschiedde dit eerst nadat, ingevolge eene door den inlegger onderteekende aanvrage om terugbetaling, ter centrale directie, gevestigd te Amsterdam, een order tot betaling was afgegeven. Het maximum van de rechtstreeksche terugbeta lingen is derhalve nu van 10 tot 25 verhoogd. Aangaande de temperatuur in de laatste maan den schrijft men aan de ,L. C." In Maart was het winter en de wintermaanden deden zich als herfst keniien. April werd beter en gaf gematigd weer, doch Mei heeft met enkele uitzondering nu reeds dagen voortgebracht, die, wat de temperatuur aangaat, met Augustus gelijk staan. Mei valt dit jaar zeer in uiterstenhet is te warm of te koud. Zij vergoedt de geleden koude of beneemt de genoten warmte beurtelings. Voor acht dagen viel een harde nachtvorst, heden teekende de thermometer 79° Fahr. Soms ver schilt de temperatuur in twee dagen 20°. Het barometerverschil bleef doorgaans kleiner en de donder, die met zuidenwind aan de lucht komt, verteert bij ruimen wind naar het noorden. Op de internationale hondeutentoonstelling te Berlijn heeft de heer F. Onderwater te Dordrecht een eervolle vermelding bekomen met Jumbo", Duitsche dog. Weder zijn te Schiedam 35 runderen als verdacht van longziekte onteigend en afgemaakt. Op de //Veenendaalsche stoomspinnerij en we verij" gaat het wederom ver van naar wensch. De wevers zijn alles behalve tevreden en dreigen het werk te staken. Zij eischen meer loon, betere grondstoffen en verdeeling der door hen gestorte gelden in het ziekenfonds. Eergisterenavond laat werden te Stieek gevan kelijk binnengebracht drie personen, beschuldigd van het in omloop brengen van valsehe bankbil jetten van 100, waarvan een aanzienlijke partij bij hen gevonden werd. Een dezer drie trachtte nog te ontsnappen bij het verlaten van het rijtuig, maar werd gelukkig achterhaald en veilig in ar rest gebracht. Deze moet lithograaf zijn en te Sneek geboren, maar, sedert jaren van daar vertrokken. De valsch biljetten moeten hoofdzakelijk kenbaar zijn aan het meer grove papier en alle gestempeld met de letters B D, terwijl de daarop volgende Gijfers alle wat glad zijn. Op 's Rijks buitenverblijf yVeenhuizen" komen de logé's thans bij 50-tallen aan. En dat terwijl de boeren snakken naar knechts. Te Maastricht is een man gevangen genomen als verdacht van in Zwitserland 36,000 van een bank van leening gestolen te hebben. te spreken, die tusschen ons bestaat.» AnnaOntzet trad de oude man een schrede terug. »Hoor mij aan, beste vriend,» ging Anna voort, ik ben u rekenschap van mijn handelwijze schuldig Ik heb dezen nacht aan de sponde van George alles overwogen. Dat 't mijn zoon is, dien we aan den dood ontrukt hebben, daarover kan geen twijfel bestaan. De helft van 't gouden sierraad 't welk ik voor mij zelf hield toen ik van mijn kind moest scheiden, past volkomen op het deel dat George bij zich draagt. Hij vroeg liefde van mij, toen de bedwelming van 't moeras nog zijn geest omvatte der liefde hoogste, reinste graad heet verloochening ik wil mij het geluk hem zoon te heeten ontzeggen tot zijn eigen geluk «Zijn geluk?» herhaalde Kasper getroffen. »Ja, zijn geluk, zijn vrede. Wanneer de eerste vreugde van het weervinden voorbij en het ernstige oogenblik gekomen is waarop het tot een verklaring moet komen en de pas met zijn moeder vereenigde zoon naar zijnen vader vraagt, Kasper, wat zal, wat kan ik dan antwoorden? Zal ik dan het oogenblik der hoogste zaligheid door de harde waarheid verbitteren, en haat zaaien in zijne edele ziel tegen hem, die misschien reeds voor den Hoogsten Rechter staat of zoo hij nog in leven is, waarschijnlijk reeds zwaar geboet heeft voor wat hij misdeed in de jaren zijner jeugd? Ik weet niet wat van Leopold v. Hollendorf geworden is, want nooit heb ik onderzoek naar hem gedaan, die mij en zijn kind trouweloos verlaten heeft, nooit meer sedert ik hem aan de zijde zijner trotsche vrouw voorbijrijden zag. Ik verliet toen terstond die streek, want ik wilde niets meer gemeen hebben met dien man, wiens hart in den grond goed was en hern vervloeken kon ik niet, daartoe had ik hem te lief gehad. Ik had beslo ten van hem tot mijn zoon als van een doode te spreken, om eerst wanneer hij oud genoeg ware, hem de waarheid mee te deelen. Welk nut zou 't mij ge geven hebben den fakkel der tweedracht in het huis des onzaligen mans te slingeren, kan ik hem onteeren om mij recht te verschaffen? De tijd zou de wonde ver zachten. Later, toen ik mijn kind dood waande, wat zou mij toen bewogen hebben naar Leopold onderzoek te doen en heden kan ik mijnen zoon den vader geven met de moeder tegelijk?» (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2