PLAATSELIJK NIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. (groen) en de granaat, die in verschil lende kleuren voorkomt, als: bruin, bruin rood, rood, geel, groen en zwart. De roode, op bloemen van den granaatappelboom ge lijkende steenen, zijn de edelste. Ze komen vut TkAvemeu en ludvë. AA deze steenen zijn volkomen doorzichtig tot de halt edele, die niet geheel door zichtig zijn, hehooren de opaal, die in alle kleuren voorkomt, waarvan de melkwitte het meest geliefd is, de cornalijn die' rood is en in 'tHebreeusch Odem heet (Ex. XXVIII17), de turkoois (blauw), de o d y x, gestreept in verschillende kleuren. Onze Koning bezit daarvan een pracht- den. De bewoner van bet bnis, zekere Rees en zijn vrouw, een baker van beroep, zijn in becbtenis ge nomen. Meu deed de ontdekking tengevolge van klachten der buren over een onaangenameu reuk in den tuin. De Weener Baron Rothschild heeft zijn rijtuig van electriscb licht voorzien. Er zijn accumulators onder den bok geplaatst en de eiectrische pitten in de gew<Mie lantarens kunneu honderd nren achter een branden. t EETHEX. In de vergadering van stemge rechtigde ingelanden van het waterschap „den polder van Eethen", 1.1. Dinsdag gehouden, werd met algemeene stemmen tot secretaris-penning meester gekozen de heer M. gelukkig ingezetenen vee gegeten nog X Boll alhier. exemplaar als camee gesneden, de vergoding DRONGELEN." Ofschoon "aan het veer al- van Claudius voorstellende de steen is gewoonlijk geregeld een vrij druk verkeer d.Al. hoog, en bijna even breed. Verder nog plaats beeft, zoo was de drukte 1.1. Maandag- de a g a a t, ook chalcedoon, co r n a- avond toch buitengewoon groot, toen de stoom- I ij n en jaspis geheeten, naar gelang der j boot Maasnvmpli II van Brielle met 250 bedevaartgangers te dezer plaatse arriveerde, ter wijl de wal rijk bevolkt was met nieuwsgierigen en belangstellenden. t HERWIJNEN, 6 Juni. De beide personen, die hier met de aan miltvuur lijdende beesten van V. Z. in aanraking zijn geweest een boe- renslager en een jonge dochter hebben zulke opgezwollen handen gekregen, dat die geopereerd zijn moeten worden, zonder dat men alsnog bij een van beiden daarvan de gewenschte vrticht ziet. De landbouwer lijdt eene schade van ongeveer 500. De juist bij tijds aanwezige veearts heeft kunnen verhinderen, dat door de van het vleesch van dit besmette werd. Alleen één huisgezin moet er van gebruikt hebben, nadat het geruirnen tijd in bet water gestaan had en goed afgewasscben was. t AALBURG ~e7~HEESBEEN. Heden avond werd door den kerkeraad met algemeene stemmen tot herder en leeraar beroepen de heer A. Re- nier, predikant te Bergambacht. Met den beroe- pene waren op het drietal geplaatst de heeren A. van Veen, predikant te Scherpenisse en D. Wieland, predikant te Heugden. t STELLENDAM, 5 Juni. De stemgerechtigde leden der Herv. Gemeente alhier, hebben onder de leiding van den consulent, den heer R. O. C. Aitton te Melissant, ter voorziening in hunne vacature, uit een tweetal van predikanten, bestaande in de heeren Dr. G. van Goor te Oud-Beierland en E. I. C. Schonk te Andel, tot hunnen leeraar en herder gekozen, de heer Dr. G. van Goor te Oud-Beierland. t GORINCHEM, 7 Juni. Het waterschap „de Overwaardbestaat uit 27 polders en is volgens de nieuwe gaarderboeken 12374,73 H.A. groot. t De paardenmarkt, welke gehouden wordt op den eersten dag der Beusichemsche hengsten- markt, zal dit jaar alhier gehouden worden op Maandag den 18en dezer. t DALEM, 6 Juni. Het gras vermindert zoo zeer, dat sommige veehouders in de Tielerwaard zich reeds genoodzaakt gezien hebben om hun hooiland aan te spreken. De hooioogst zal ook grootendeels mislukken, want de groeitijd van het gras is lang voorbij. t ALMKERK, 6 Juni. Op onze voorjaars paardenmarkt van heden werden 275 stuks aangevoerd. Voor de 2-jarige paarden werd van 300 tot 400 besteed. De handel was tame lijk levendig. tDoor het bestuur dezer gemeente werd aan de hoofden der openbare scholen aan de Voorsteeg, den Nieuwendijk en te Uitwijk, de som van 30 verstrekt, om hiervoor den leer lingen dier scholen, welke over 1882 het ge- trouwst de school bezocht hadden, prijzen uit te reiken tot aanmoediging voor getrouw schoolbe zoek. t DE WERKEN c. a. De raad dezer gemeente heeft zich tot den Koning gewend tot het erlan gen eener rijkssubsidie in de kosten van verbete ring van de schoollokalen te De Werken en Sleeuwijk. aardig voordeeltje oplevert, kan niet ontkend wor den. Dit jaar zijn p. m. 20,000 stuks verzonden, voornamelijk naar Amsterdam. Gemiddeld ontvingen de zoekers 16 ets. per stuk, zoodat ze te zarnen ontvingen 3200. Hrt rijn voornamelijk jongens, die zich met het zoeken van bedoelde eieren be zig houden. De pokkeu zijn te Grave onder het garnizoen uitgebroken. Sinds eenige dagen bevinden zich 6 lijders in het hospitaal. Door het nemen van de noodige maatregelen hoopt men den voortgang der ziekte te stuiten. Deze schijnt een goedaar dig karakter te hebben. Ook te Vechel zijn 4 en te 's Hertogenbosch 2 gevallen voorgekomen. Op de werf van de heeren Rijkée Sc Co. te Katendrecht is de kiel gelegd voor het stoom- schip //Ary Scheller", groot 500 R. tonnen. samenstelling. De klenr dezer steenen is vevschillend, de cornalijn b.v. is rood, de chalcedoon melkwit. De agaatsoorten dan ken hare schoonheid aan de verbinding van velerlei bestanddeel en, waardoor de opper vlakte, behalve een rijke kleurschakeering, schoone teekenaehtige figuren vertoont, zoo als booraen, huizen, wolken, landschappen, bloemen enz. Zietdaar in een kort bestek een rijkdom en een schoonheid saamgevat, voor welker volledigheid zelfs de Russische Czar den helm zou afnemen. De menschheid heeft ten allen tijde groote liefde gehad voor het edelgesteente. Ze heeft in haar jonkheid zelfs goddelijke kracht toegeschreven aan dedoode, maar schoone steenen. Door den glans en de heerlijkheid verblind, heeft ze dikwijls redding gehoopt bij deze kinderen der aarde, maar door den tijd is ze wijzer geworden en thans is niemand zoo dwaas meer te gelooven dat de smaragd de toekomst ont hult en de topaas de zwaarmoedigheid ver drijven kan. De edelgesteenten zijn thans niet meer dan luxe-artikelen, begeerlijkheden der oogen voor alle menschen, doch ze blijven buiten 't bereik van schrale beurzen en zijn bovendien uitstekend geschikt om, gelijk bij de kroning van den Russischen Czar, de oogen der menigte te verblinden en zoo zeer veel wat niet in allen deele edel te noe men is aan 't oog der menigte te onttrekken. De luchtreiziger Jovis is van plan met de ballon »Albatros« van Marseille uit de Middell. Zee over te steken naar Algiers. Er is plaats voor 10 per sonen. Vijf en twintig loten vau de Tnnische loterij hebben Zondag een Parijsch hoer, Graaf A., het leveü gered. Hij was aan het schermen met den schermmeester C., toen plotseling het floret, van deu laatste brak én den Graaf in de borst drong. De verschrikte toeschouwers meenden, dat hij gevaarlijk gowoud zou zijn, maar het bleek weldra dat het wapen was afgestuit op een pakketje van genoemde lol en, die in zijn borstzak staken en de schrik maakte plaats voor algemeene vroolijkheid. In de rue Oberkamp te Parijs brak een hevige brand uit in het verfmagazijn van Gillardet. Een der bedienden was met een licht naar den kelder gegaan en daar ontbrandden de dampen van som mige oliën. De bediende zelf bekwam hevige brand wonden aan gezicht en handen. De spuitgasten kwamen spoedig opdagen, maar door het ontploffen van 6 vaten met oliën werden 10 hunner zwaar gewond. Na vier uren was men den brai d meester. In de leigroeven van Paperie bij Angers kwamen 20 personen om door een aardstorting. In 1858, alzoo 25 jaar geleden, werd door den menscheuvrietid Spittler de eerste herberg voor dienstmeisjes in Zwitserland, te Bazel gebouwd. Gedurende dien tijd hebben 9784 meisjes er nacht verblijf gevonden. In 1882 bedroegen de uitgaven 22.829 fr., de ontvangsten 20.043 fr. Het tekort wordt door vrijwillige bijdragen gedekt. Hot goede voorbeeld door Bazel gegeven, is gevolgd door Bern, Biel, Chaux de Fonds, Genève, Neufchatel, Vivis en Zurich, zoodat er thans in Zwitserland acht zulke nuttige en noodige inrichtingen beslaan. In een tuin te Gloucester heeft men de lijken van een achttal kleine kindereu onder deu grond gevon- Dit schip zal worden gebouwd voor rekening van de heeren Corns. Balguerie Zoon te Rotterdam, voor den dienst tusscheu Rotterdam en Havre, en zal worden gecommandeerd door kapitein F. Lambach. Het wordt ingericht naar de voorschrif ten van Lloyds van de hoogste klasse en onder speciaal toezicht van den ingenieur Johannes De Hoog te Amsterdam. De machines worden ver vaardigd door de maatschappij „de Schelde" te Vlissingen. zijnon broeder. En de schoone middagzon zond haar licht over dit tooneel en omvatte met hare heldere stralen deze gelukkige, edele menschen. Volgens besluit van den grooten Keurvorst werd zoowel George als Elimar 't recht geschonken den naam Uaudnitz te dragen. De eerste voegde er nog *Hollendorf« bij. Hij was thans keurvorstelijke hoofdman en de gelukkige verloofde van liga v. Ebersberg. Hij voerde haar als vrouw huiswaarts op den zelfden dag toen de hand des priesters ten tweeden male den echt zijner ouders inzegende. George was onuitsprekelijk gelukkig aan de zijde zijner liga, in de nabijheid zijner edele moeder, op het ovule kasteel der familie, waarheen de Kanselier zich teruggetrokken had, dewijl zijn krachten meer en meer afnamen. Een jaar later gaf hij in de armen zijner vrouw den geest en werd zijn lijk in den graf kelder bijgezet. Zijn zoon Elimar was hem in den dood voorgegaan doch zijn gebeente rustte in vreemde aarde. De herinnering aan het verledene drukte hem te zeer om in de nabijheid zijner gelukkige familie te blijven. Hij trok naar het zuiden en viel in een roemvollen strijd met de Saracenen. Naar zijn kameraden zeiden, had hij den dood gezocht. Sedert een eeuw is het geslacht Raudnitz uitge storven lang nog leeft in den mond der soldaten de historie voort van Demmins inneming door de kleine, moedige schaar onder aanvoering van den plichtgetrouwen »Eenentwintigsten«. Z.-H. zegt over dit geval nog het vel- Door de heeren Van Gelder Zonen, papierfabri kanten, is thans hollandsch geschept postpapier met dito enveloppen in den handel gebracht, waardoor genoemde firma den ouden roem handhaaft, welke het hollandsch papier sints jaren in het buiten land genoot. Opmerkelijk is het dat die papiersoort, die in het buitenland zoo zeer gezocht is, hier te lande tegenwoordig veel te weinig op prijs gesteld wordt, waarom het zeer wenschelijk zou zijn indien men daaraan ook alhier meerdere bewijzen van waar deering schonk. Wij waren in de gelegenheid bij den uitgever dezes hiervan eenige soorten te bezichtigen, die, in doelmatige doozen verpakt, de sierlijkheid met liet, degelijke weten te vereenigen. Het postpapier wordt afgeleverd in ongesneden j getransporteerd, vorm, waarom het in het buitenland zoo zeer gezocht is, wijl het daardoor het cachet van oorspronke lijkheid draagt. Met de werkzaamheden tot verzwaring van een gedeelte van den Zuider-Lekdijk is een aanvang Bij arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage is H. de K., oud 27 jaar, warmoezier, geboreu en wonende te Gorinchem, thans gedetineerd, verwezen naar de openbare terechtzitting van dat Hof, ter zake dat hij te Gorinchem lo. in den avond van 29 Maart jl. in zijn woning M G., huisvrouw van P. M., moedwillig met een ijzeren gewicht op het hoofd heeft geslagen en met een dolk of dolkmes eenige steken in de borst toegebracht heeft, waar door een zoodanige verbloeding is ontstaan, dat zij eenige oogenblikken daarna is overleden 2o. dat hij zich, na het plegen van gemeld feit, een aan de verslagene loebehoorende zilveren knip met koralen beurs, waarin eenig geld, arglistig heeft toegeëigend, zonder dat echter de manslag gestrekt heeft om het plegen van dien diefstal voor te bereiden, gemakkelijk te maken of de ontdek king daarvan te voorkomen. Het O. M. zal worden waargenomen door adv.-gen. mr. Gregory. Het Dhl. geilde Wij maken van deze gelegenheid gebruik om te wijzen op het afkeurenswaardig verschijnsel, 't welk zich ook weder te Gorinchem voordoet. De brave hoogbejaarde ouders van den beschuldigde De K. worden toch sedert het ontzettend oogen- blik, waarop hun zoon zich zoo zwaar vergreep, door hun stadgenooten bejegend op een wijze, welke niet sterk genoeg kan worden gewraakt. De godsdien stige ouders worden toch door velen geschuwd, die hen vroeger vriendschap bewezen. Zoo voegt zich nog bij de ontzettende oudersmart het pijnlijke van de inhumane houding van het publiek. Wan neer zal men toch eindelijk eens tot het inzicht geraken, dat de leden van een familie niet kunnen helpen, wat één van hen misdoet Men moest zelfs in zulk een geval door verdubbelde wel willendheid aan 't gezin trachten te vergoeden, wat het door 't bedrijf van een zijner leden moest lijden. In deu omtrek van Tiel is door de politie een man aangehouden, gekleed in een boevenpak. Men denkt dat hij uit een of andere gevangenis ontvlucht is en doet moeite hem weder aan het juiste adres te bezorgen, daar hij zelf dat niet wil opgeven. De drie valsche bank papierfabrikanten worden voortdurend in verhoor genomen, doch blijven ontkennen. Zij bekennen de papieren te hebben uitgegeven, maar in de vaste overtuiging dat het echte waren. Zaterdagmiddag is het drietal ge- photographeerd, met het doel om zich van hunne indentiteit te overtuigen. Een der drie, Joh. Wil son, heeft zijn waren naam, S. Vlietstra, geopen baard. Verder meent men reeds vrij zeker te weten dat zich thans in ons vaderland een geheele bende valsche munters ophoudt, wier hoofdkantoor naar alle waarschijnlijkheid te Amsterdam gevestigd is, precies als de Bank dus, maar minder solide, ofschoon Maandagnamiddag nog winstgevender. brak onder de gemeente Markeloo een boschbrand uit, die zich zeer hevig liet aanzien. Door krachtige inspanning van een aantal manschappen gelukte het om den brand tegen den avond meester te worden. De aange brachte schade is nog al van beteekenis. Zondagavond omstreeks 8 uur werd te Waal wijk gevankelijk binnen gebracht Judocus Brou wers, polderwerker, 49 jaar oud. Hij wordt ver dacht Zaterdagavond aan een anderen polderwer ker, A. Donks, met een mes een steek in den buik te hebben toegebracht, die wellicht den dood kan tengevolge hebben. De verdachte is Dinsdag morgen naar 's Bosch gemaakt. Er zijn volgens de „N. R. Ct.ook te Am sterdam vervaardigers van valsche bankbiljetten gearresteerd. Zij woonden aldaar en hadden hun werktuigen in het water geworpen, doch door de politie werden deze gevonden. Een van het kom- plot, die zich buitenslands bevond, is gearresteerd en wordt naar Amsterdam overgebracht. In Mei werd aan entréegeld op het tentoon stellingsterrein te Amsterdam 50,000 ontvan gen. Dat het zoeken van kievitseieren aan Tessel een Omtrent deze treurige gebeurtenis vernemen wij het volgendeNa afloop van hunne werk zaamheden en na hun loon ontvangen te hebben, bezochten Brouwers en Donks te zamen eene herberg in de Heistraat, waar zij nog al lang vertoefden. Daarna reden zij met eene brouwers- kar, vroolijk zingende, naar Capelle, waar zij el kaar verlieten. Ten ure ontmoetten zij elkan der weder in de herberg „Pas-Buiten." Ten 10 ure verzocht de kastelein hen zijn lokaal te ver laten. Br. scheen nog al veel gedronken te heb ben. Ilij had een vogeltje bij zich, dat in een zakje op tafel lag. D. wam den vogel op en ver wijderde er zich mede. Toen Br. hem vroeg dien terug te geven, moet D. gezegd hebben, dat hij dit zou doen, als Br. hem eerst betaalde. Hierop moet Br. geroepen hebben >^als ik je krijg steek ik je dood." Een oogenblik daarna zijn de beide personen aan liet worstelen geweest en liep D. onder langs den dijk naar de pas verlaten herberg terug, waar hij terstond ineenzaktehij had een steek in den buik, nabij den navel, waardoor de ingewan den naar buiten drongen. Br. was hem gevolgd tot nabij de herberg en daar tegen den dijk gaan liggen, waar hij later in arrest genomen werd. Dr. de Rooij verleende de eerste geneeskun dige hulp en oordeelde de wonde zeer gevaarijk. Maandag is de gewonde naar W aspik vervoerd. Br. zegt eenvoudig dat hij niets van de heele zaak weet; hij was te dronken. Zijn mes heeft men niet kunnen vinden, wel dat van den ge wonde; men veronderstelt dat dit bij het vervoeren uit zijn broekzak gevallen is. E. v. h. Z. De Loosduinsche weg was Maaudagavond half negen uur in rep en roer. Een open rijtuigje, waarin twee heeren waren gezeten, werd door eenige beschonken werklieden aangehoudende koetsier, omdat hij weigerde de ongenoode gasten achter op zijn rijtuig te laten zitten, werd van den bok gesleept en mishandeld. Weder op den bok geklommen, wilden zij het rijtuig niet ver der laten gaan en gingen aan de achterwielen hangen. Drie lieten zich daarop los, een bleef hangen en rolde mee, zoolang tot hij onder het rijtuig kwam en een wiel hein raakte. Hij scheen echter ongedeerd te zijn gebleven. Later werden twee der belhamels in arrest genomen. Te Vlaardingen heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Twee knaapjes, één van 7 en één van 4 jaren, gingen een boodschap doen. Leni gen tijd daarna kwam het jongste terug, en toen zijne moeder hem vroeg waar de oudste was, ant woordde hij: „die ligt in het water." Men kan zich den schrik der ouders voorstellen. Onmidde- lijk ging men naar de haven, waar het knaapje, volgens het zeggen van den kleine, in het water was gevallen, en al spoedig kon men de treurige waarheid vernemen, toen het knaapje met dreg gen levenloos werd opgehaald. Het is bijna onbe grijpelijk, dat. niemand dit ongeval gezien heeft, daar er op dien tijd honderde menschen op de havens tegenwoordig moeten geweest zijn. Men vermoedt, dat het jongentje aanstonds gezonken is, en dat toen de kleinste zonder iets te zeg gen naar huis is geloopen. Een vrouw te Amsterdam werd door een kat, wier jongen men verdronken had, zoodanig ge beten, dat ze ernstig ongesteld is. Men heeft de kat afgemaakt. Op de lijn Esschen-Roosendaal is een wisselwaehter, door een machine aangereden, tegen een paal geslingerd en op de plaats dood gebleven. Te Zwijndrecht zijn een jongeling op de stoomgrutterij aldaar door een machine de voeten van het lichaam gesneden. Hij werd naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht en is aldaar, nog voor men tot een amputatie kon over gaan, overleden. In een vlaag van waanzin is te Amsterdam een vrouw uit het venster eener tweede verdieping gesprongen. Men vreest voor haar leven. Een 12-jarige jongen is te Besoijen bij het uithalen van vogelnestjes, door het breken van een tak, gevallen en zwaar gekwetst naar de ouderlijke woning gebracht. Een zeventigjarig arbeider op de pannenfabriek van A. Draisma de Yries te Achlum verloor het leven, doordien hij tusschen twee stellingen beklemd geraakte, waarin estrikken stonden te drogen. Te Krimpen a/d. Lek is een woonhuis afgebrand. t üeusden, van 24 Mei tot 7 Juni. Geboren: Johanna, d. v. C. Donders en J. van BaardwijkHuiberdina, d. v. J. Kipping en H. BruijstensStephanas Johannes Bernardns, z. v. A. van Well en E. Bovens. Overleden: G. Beijer, vrouw van A. van Schaik, 35 j. f Woudriekem, van 131 Mei. Getrouwd: T. G. Kint, jm. 41 j. en J. P. E. Meijer, wed. 39 j.M. Verschoor, wedr. 28 j. en J. van Straten, jd. 23 j.C. A. van Arkel, jm. 31 j. en C. Baks, jd. 26 j. Geboren: Adrianus Cornells, z. v. A. C. Kentie en A. M. RoomerCornelis, z. v. J. C. Viveen en A. Baks; Jenneke Christina, d. v. P. Roubos en J. Spoor Johannes Godfridns, z. v. O. A. Met.z en A. Viveen. Overleden: K. M. Kentie, 3 m.B. de Man, echtg. van A. vau Gammeren, 72 j.A. Kamer man, 12 m.Mr. A. Hanedoes vau Almkerk, 62 j. ongeh.P. Hartman, 6 w.M. Hartman, 6 w. J. Kant, 10 j. jd. t Bewerken en Sleeuwijk, van 1 Mei tot, 1 Juni. Onderti oaw'd: P. C. den Breejeu, jm. met J. Meijer, jd.; J. Pruijsen,jm. met H. van Krimpen, jd. Getrouwd: T. Kamerman, wedr. van A. Ver schoor met P. Vervoorn, wed. van J. BroeroA. de Groot, jm. met A. A. van Homert, jd.D. Smits, jm. met J. van Haaften, jd.P. C. don Breejen, jm. met J. Meijer, jd.J. Prnijsen, jm. met H. van Krimpen, jd. Geboren: Cornelia, d. van H. v. d. Werken en M. A. VisserTeunis Peter, z. van A. de Kleijn en A. v. d. StraatenWonter Johannes, z. van W. J. de Roon en C. Vos Otto, z. van O. Wal raven en J. S. KellerMachiel, z. van J. v. d. Schoot en B. SmitsLucas, z. van W. A. Doedijns en P. van DrunenTeunis Adriaans, z. van C. Roza en A. DekkerAagje, d. van Z, Roza en S. Kieboom. Overleden: G. Viveen, echtg. van M. J. Verweij, 60 j.W. van Wijngaarden, eebtg. van J. v. d. Breede, 39 j.L. C. Schmidt, 6 j. t Brongelen, van 1 Mei tot 1 Juni. Ondertrouwd: L. Donkersloot, jm. 35 j. met A. Colijn, jd. 19 j.; O. van Rijswijk, jm. 23 j. met C. van Honk, jd. 24 j. Getrouwd: L. Donkersloot en A. Colijn O. van Rijswijk en C. van Honk. Geboren: Leendert z. v. C. L. v. d. Kolk en J. M. Colijn. f Uiesen, van 31 Maart tot 31 Mei. Getrouwd: J. Westerlaken, jm. 25 j. met M. v. Haaften, jd. 24 j. Geboren: Willemina, d. v. F. v. Tilborg en C. Verschoor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2