De Notaris I S. IV van lie P. G. HEUSDEN. Koetshuis, Stalling, enz., De Notaris Verberne, verkoopen: 50 HECTAREN openbaar verkoopen: VERKOOPEN: Lu HUIS, a 74 a. 90 c. WEILAND, De Notaris VERBERNE, Veilen en Verkoopen: Een WOONHUIS, Kinder-Pap-Beschuit, NAAIMACHINES INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. op de ELANDEN enz., Onder Andel. Onder Giessen. De Notaris VAN MOOCK, Erf, Tuin, en Boomgaard, E 3NT ERF, Het Depót der Origineele Eenig Depót te Heusden: bij den Heer J. A. Sens, kerknieuws. Gemengd Nieuws en Allerlei. publiek veilen en verkocpen: Het uitmuntend te veld staande te DUSSEN, Singer Maatschappij 25 PENSMARKT 25. Na eene slepende ziekte van vier maan den overleed heden onze waarde Vader en Bchuwdvader, dc Heer Gerrit Middel koop, in den ouderdom van 84 jaar en 4 maanden. Uit aller naam, j. m. v. turnhout- Met AUGUSTUS wordt ge vraagd een nette flinke niet beneden 25 jaar, om tevens mede behulp zaam te zijn in een klein, net huisgezin; zonder goede bewijzen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco Lett. K. aan den Boekhande laar K. L. VISSER A.Az. te Sliedrecht. te Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Heusden, zal op Donderdag den 21 Juni T883, bij de Gezusters Swaans, aan de Have» te Heusden, in het in 57 partijen. Breedvoerig bij biljet om schreven. De Notarissen JONGKINDT te Dordrecht en VAN MOOCK te Woudrichem, zullen krachtens art. 1223 B. W. te Andel, provisioneel 14 Juui 1883, in t Rechthuis, en finaal 21 Juni 1883, bij A. van Andel Gz., telkens 's voorna. 10 ure, 1 h. 41 a. 40 c. Bouwland en Boom gaard, in den St. Romboutspolder. 2 h. 26 a. 10 c. Weiland, in den Andel- schen Weidepolder. 1 h. 52 a. 60 c. Weiland, aldaar. 2 h. 7 a. 70 c. W e i 1 a n d, in den St. Rom boutspolder. 2 h. 42 a. 10 c. W e i 1 a n d, aldaar. te Woudrichem, zal krach tens art. 1223 B. W., te Andel, provisioneel 14 Juni 1883, in 't Rechthuis, en finaal 21 Juni 1883, bij A. van Andel Gz., telkens 's voorm. 10 ure, te Andel, groot 1 b. 17 a. 17 c., en onder Giessen. uit de Stoom-Broodfabriek van M. C. POLDERMANS te Gorinchem. Hoofd-dépdt voor s-HageJ. A. Bnrgermans, Panlus Potterstraat. (bekend als de beste Naaimachines der Wereld) bevindt zich te 's BOSCH uitsluitend: N.B. De Machines worden op proef get'ev er d en on derricht gratis verstrekt op dat een ieder zich van de onovertroffen deugdelijkheid dezer Ma chines zelf kan overtuigen voor dat hij koopt. Wekelijksche afbetaling van 1 Flinke korting voor contante bctuliig. f Hedikhuizen, van 1 Mei tot 1 Juni. Getrouwd: H. v. Beurden, 29 j. en M. v. Brandt, 34 j.; W. v. d. Berk, 29 j. en W. Wolfs, 26 j. Geboren: Marinas, z. v. G. Kipping en P. Bruijsters. Overleden: Hendrik van der Lee, 6 j. t Eeten, van 1 Mei tot 1 Juni Ondertrouwd: B. d. Waal, 42 j. wed. v. F. de Waal, mot E, van Oudheusden, 22 j. jd. Getrouwd: J. de Bruijn jm. 32 j. met J. Boswijk, jd. 39 j. G e b o r en Bernardus z. v. B. Struik en G. A. van Lier Wilhelmus, z. v. J. Uijthoven en Z. Smits Cornelia Hendriua, d. v. A. van der Beek en G. van Kampen. Overleden: J. A. P. de Wit, 9 m. Veen, 6 Juni 1883. Geachte heer Redacteur. Uw berichtje omtrent den oogst der eerste aard appelen alhier in het vorig nummer van uw blad was niet juist. Wel waren er aardappelen tegen 1 per z.g. vijfkop gekocht om die in 't eind der vorige week te ontvangen, zij konden echter niet geleverd worden. 't Is evenwel waar, dat de weduwe J. v. d. Velden alhier in 't laatst der vorige week enkele bekenden en vrienden kon verrassen met een proefje «kralen» die wat kwaliteit betreft de gunstigste ver wachtingen voor den aanstaauden oogst mogen Uw getrouwe lezer X. wettigen. ANDEL, 5 Juni. Het weder werkt niet gunstig bij den schoof, vooral voor het gras dat verdort. Op vele plaatsen is gebrek aan gras, hooigras groeit weinig. De uiterwaarden, die duur zijn ver pacht, geven mede weinig. De beetwortels staan op enkele stukkeu matig, doch op vele plaatsen moe ten xij nog uitkomen; de aardappelen staan uit muntend, de paardeboonen groeien niet, de haver staat op vele plaatsen prachtig, wintertarwe is er weinig en dun, zomertarw staat op vele plaatsen mede dun. De boomvruchten hebben veel beloofd maar vallen er met deze droogte veel af. Steen vruchten zijn er weinig of niet, uitgenomen abri kozen. GIESENDAM, 3 Juni. Nu de hooitijd langza merhand nadert, kan het volgende, als een zeer zeldzaam voorkomend geval van vroegtijdig en tevens vlug hooien, worden vermeld: Op een perceel hooiland, groot ongeveer drie hectaren, zijnde een gedeelte van een buitenpolder onder deze gemeente, werd in vier dagen, nl. van Woensdag 30 Mei tot Zaterdag 2 Juni, het te velde staande gras gemaaid, gehooid en droog scheep geladendat het weêr van grooten invloed op dezen oogst is geweest en de pachter met zijn werkvolk allé krachten heeft ingespannen, behoeft geen betoog. De eerste kersen 309 mandjes zijn eergisteren door de Ned. Stoombootreederij uit Duitschland naar Engeland vervoerd. Het eerste schip met aardbeziën, is van Aalsmeer naar Amsterdam vertrokken. Als een staaltje van dehooge prijzen, die Ame rika tegenwoordig voor ons vee besteedt, meldt men, dat door den heer J. Man te Beemster aan een Amerikaansche firma 14 achtweeksche kalveren en 5 eenjarige koeien vorkocht zijn voor de kolossale som van 3300. De maanden Mei en Juni brengen voor de bewo ners van de Veluwe hunne eigenaardigo, jaarlijks terogkeerende, hoewel steeds dezelfde drukte mede, Al wie werken kan en wil, behoeft in dien tijd niet over gemis van bezigheden te klagen. In grooten getale trekken de daglooners naar de bosschen en vinden er werk in overvloed. Hun woningen zelfs hebben ze tijdelijk verlaten, en dicht bij het werk hebben ze hunne hutten opgeslagen, waar geheele gezinnen vijf, zes weken en langer bijeen zijn en in zekeren zin een aanschouwelijke voorstelling geven van het leven der oude Batavieren en van het leven in het land van behelpen. Die tijd is er nu weer, en allerwege klinken in de Veluwsche bosschen de bijlen der houthakkers. Niet de groote boomen worden geveld, maar het kleine eikenhout, het zoogenoemde akkermaalshout, wordt van den stam gehakt en geschildhet hout dient tot brand stof en de schors is als run een gezocht handels artikel en als looistof voor onze looierijen onmisbaar. Door voortdurend praehtig weder begunstigd, schiet de arbeid goed op, en de verdiensten staan geen enkelen dag stil. Ook voor de boeren op de Veluwe heeft de maand Juni, en ook weder deze Jnni-maand, zijn eigen aardig vertier. Is, nu de rogge te velde staat en de boekweit, de haver en de spurrie gezaaid zijn, het werk op den akker voor een poosje gedaan, weder andere werzaamheden roepen hen. Aan het anders zoo sombere Uddelermeer en zijn achtbare Hunnenschans heerscht in deze da gen eene bedrijvigheid die misschien eenig is in ons geheele land. Van heinde en verre, van Put ten, Voorthuizen, Stroe, Kootwijk, Wiossel, Niersen, Elspeet, Garderen enz. trekken de herders met hunne kudden naar dat meer op, om er hunne schapen de jaarlijksche schoonmaak of waschkuur te doen ondergaan. Het geblaat van duizende scha pen en de opgeruimdheid der wasschers geven in zulk een tijd iets vroolijks aan de stille heide. Als aan het Uddelermeer de toestand weer normaal is geworden, omstreeks half Juni, neemt het scheren van de schapen een begin en komen er zooveel «schaapskermissen» als or boeren zijn, die schapen houden. Zoowel bij het wasschen als bij het scheren, waar te veel handen noodig zijn, biedt men elkan der, uit buurschap en met het meeste genoegen en geheel belangeloos, de vereischte hulp. In de Ter-Apelsche bosschen zijn in geen jaren zooveel rupsen gezien als dezen zomer. Het ergste is, dat ze de boomen geheel kaal vreten. Spreeu wen zijn er wel, maar blijkbaar niet genoeg in getal. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Rekken (toez.), G. S. van Hemert, cand. naar 's Heerenhoek, L. J. Blanson Henkemans te Utrecht. Bedankt: voor Harderwijk, door P. S. van Ronkel te Zet ten en Andelstvoor Hoorn op Tessel, door Steen beek te Eerbeekvoor Nieuwe Pekela, door B. J. Broese te Oosterwijtwerd. Onze dienstboden. Een dame, die zeer lief was voor haar ondergeschikten, zeide op beleefden toon tot haar kamenier: Marie, zondt gij niet mijn mantel eens willen afschuieren Mevrouw is niet erg gelukkig met haar op merkingen, was het snibbige antwoord ik was juist van plan hem morgen eens onder handen te nemen. Insubordinatie. Voor het gymnasium van een kleine stad posteerde zich een goochelaar met een ezel, waarschijnlijk met het doel zijn kunsten te vertoonen. Alvorens daartoe over te gaan, verwij dert hij zich even en laat den ezel over aan de zorgen van een jongen medgezel. Het gymnasium gaat onderwijl uit. De bengels werpen zich in grooten getale op den ezel en pla gen het dier onbarmhartig. Een hunner, uit de laagste klasse, neemt daaraan echter geen deel en blijft er bij staan. De goochelaar keert terugde gymnasiasten zet? ten het op een loopen, behalve de kleine, die niet mee had gedaan. Op hem koelt de goochelaar thans zijn wraakzucht en luid schreeuwende, loopt de knaap naar den rector, om zich over het voorge vallene te beklagen. Ongelukkig komt hij echter in botsing met een der leeraars, die in zijn kwaadheid, meenende dat. de kleine opzettelijk hem verschrikt, wil maken, weer een oorvijg uitdeelt. Steeds luider schreeuwende, bereikt de onschuldig getroffene ein delijk den rector. «Ach, mijnheer de rectorroept het kind snikkend uit, «mijnheer X. heeft me daar een klap gegeven en ik heb den ezel toch niets gedaan. Het noodlot had hem die woorden in den mond gelegd, want weer weerklonk een klap. Een leeraar ezel te noemen dat was een insubordinatie zon der voorbeeld, meende de rector! In een spoorrijtuigPapa en mama zijn druk in gesprok. Het zoontje steekt zijn hoofd uit het ven ster en lacht de voor zijn oogen heenvliegende tele graafpalen toe. «Kareltje, leg zoo niet uit het venster, of do wind zal u den hoed afwaaien,zegt de vader en om zijn zoon beter te waarschuwen, trekt hij snel Kareis hoed van het hoofd en verbergt dien achter zich. Karei schreit «mijn arme hoedWees maar stil jongen, ik ken den windals ik even fluit, zal hij terstond op uw hoofd terugvallen. «O, doe het paatje, ik hou zooveel van mijn hoed. Papa fluit en terstond vliegt ongemerkt Kareis hoed uit den schuilhoek op zijn vroegere plaats. De zoon is tevreden, vader en moeder zijn in eene drukke woordenwisseling getreden. Daar werpt Kareltje zijn hoed uit het venster en roept: Papa, mijn hoed is weer weg, fluit nog eens.» Altijd tegenspreken. Man. Herinner jij je volstrekt niet meer dien sigarenkoker, dien je mjj, jaren geleden, eens voor mijn verjaardag gegeven hebt aan den eenen kant hadt, je wat geborduurd. Vrouw. Niet waardat was aan den anderen kant. Goed doorgrond. Izak en Jakob die naast elkaar wonen en beide een winkel van gemaakte kleederen bezitten, zijn ten gevolge van vinnige concurrentie aartsvijanden geworden, zoo, dat de een den ander op straat beschimpt, ja zelfs vervloekt. Op grooten verzoendag nu gebeurde het dat zij tegelijker tijd den drempel der synagoge betraden. Zjj zien elkaar verbluft aan en gevoelen dat zij zich moeten ver zoenen, alvorens den tempel in te gaan. Izak breekt het zwijgen. Jacob, vandaag is het groote verzoen dag!» Jacob: «ik weet het, daar neem mijne hand.Izak (Jakob de hand drukkende) «Ja, laten we ons verzoenen, ik wensch je alles toe, wat jij me toewenscht!« Jakob (driftig)«Begin je weer? Verdrukte onschuld. Heer des huizes. >Mietje, waarom huil je zoo Dienstbode. «Zou ik niet huilen als ze me be lasteren Dat lamme serpent (mevrouw) zeit, dat 'k drie hemden van 'r gestolen hebdat liegt ze. 't Waren er maar twee.» Schaamte. Mama, tot haar zoontje, die slechte aanteekeningen op school heeft gekregen: Schaamt gij u niet jongen, als gij uw les niet kent, voor ai uw schoolmakkers? O, zeker wel moe ik voel dat ik een kleur krjjg, maar dat gaat dadelijk weer over. De dure hoed. Hoedenwinkelier. Waarom beziet u dien Panamahoed zoo dikwijls? Hij kost 50 zooals ik u zeg.» Kooper. «Ik zoek naar de gaten voor de hoorns van den os, die zoo'n hoed koopt!» Voorzorgsmaatregel. Een heer, die heel veel geld in de beurs maar een kwade kies in den mond had, vervoegde zich eens 't is nog zoo heel lang niet geleden ergens te Berlijn bij een tandarts, die onmiddellijk verklaarde dat de kies moest wor den uitgetrokken. De operatie zou bovendien zeer pijnlijk zijn en het chloroformeeren van den patiënt was dus aan te bevelen. Alvorens daartoe werd Overgegaan tast de lijder in de beurs. Mijn heer,» zegt de tandarts, «de betaling kunt ge im mers tot na den afloop der operatie uitstellen.» »Ja,« is het antwoord, »maar vóór ik in zwijm val.,., won ik mijn geld eerst eens natellen.» Landelijke eenvoud. Een boer in Groningen had eene dochter die kennis maakte met een boeren zoon uit den omtrek. Haar vader wilde echter het huwelijk niet permitteeren omdat hij hare rappe handen te veel noodig had in zijn bedrijf. Dit ver droot den huwelijks-candidaat dermate dat hij den schoonvader in spe op zekeren dag opwachtte, den vader van zijn liefste op den grond wierp en ter deeg afranselde. De boer verklaarde daarop dat hij er genoeg van had; dat hij gevoeld had de jongen handen aan het lijf had om te werken en dat hij hem gaarne zijn schoonzoon zou noemen. De vrede werd gesloten en het tweetal keerde naar de boer derij terug, waar verleden week de bruiloft is ge vierd. Onder het eten heeft de boer aan de gasten de blauwe plek laten zion, welke hem aan de meer intieme kennismaking met zijn schoonzoon herinnert. Een voordeelig proces. Een advocaat gaf zijne dochter aan een zijner collega's ten huwelijk en als huwelijksgift stond hij hem een paar zeer ge compliceerde processen af. Na verloop van een jaar vroeg hij zijn schoonzoon hoe het met de pro cessen ging. Voortreffelijk, papa, ik heb het meest ingewikkelde schitterend ten einde gebracht en ge wonnen.» «Ongelukkige!» riep de schoonvader, «van dit proces had ik levenslang kunnen eten.» Veelbelovend. Een dienstmeisje van 15 jaar kwam middags om twee uur liep ze al weg met een gouden broche en een zijden mantel van haar juffrouw. Een uithangbord. Slager. Zoo, hier moet ge mijn naam plaatsenFrederik Willem van Dompelen en dan moet je daaronder een vet varken schil deren, dan weten de menschen dadelijk wat ik ben. Gevaarlijk spel. Zij (weduwe)Nu, u zondt nog best kunnen hertrouwen. Hij (weduwnaar)Och neen, wie zou me willen hebben Ik ben te oud Zij (coquet)Och kom Hij: Neen, in ernst ik ben te oud. Wat zondt u b.v. wel zeggen, als ik u nu eens vroeg? Zij (hoogrood)Wel ik zou »ja« zeggen. Hij (angstig terugtrekkend)Neen, dan vraag ik u niet. t Dussen, 7 Juni. Aangevoerd 200 kilo boter. Prijs van 1.04 tot 1.20 per kilo. t Waalwijk, 8 Juni. Vee. Aanvoer gewoon, dragend minder vlug. Boter aangevoerd 625 K.G. van 1.19 a 1.32. Wed. p. m. middelkoop. Bussen, 27 Mei 1883. Vcrkoopg te des morgens 7 uren in een nieuwen dienst. Des zal ten verzoeke van den Heer T. LUIJBEN te Heusden, ten zijnen woonhuize aldaar, provisioneel op Vrijdag 15 Juni 1883, finaal op Vrijdag 22 Juni 1883, telkens 's avonds te zeven ure. HET KOFFIEHUIS GENAAMD „Concordia" te Heusden, aan de Haven, met daarnaast staand een en ander gunstig gesituëerd en bijzonder ge schikt ter uitoefening van Koffiehuis, Hotel, Fabriek en diergelijken. Betaling 22 Juli 1883. Aanvaarding bij de betaling. Het geveilde is inmiddels uit de hand te koop. Informatiën geven voornoemde Notaris en de eigenaar. 1 te Dussen, zal op Dingsdag 19 Junij 1883, des voormid- dags ten 10 ure, te Dronge- len, in het Veerhuis, publiek Hooigras, onder Drongelen, Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Eeten en Hill. Hooigras, verkoopen: zal te Heusden, ter herberge vaa J. Scheepens, op WOENS DAGEN 13 en 20 JU N IJ 1883, 's namiddags 6 ure, in het openbaar gelegen nabij de Oudheusdensche poort binnen de stad Heusden, genaamd «de Ploeg», sectie A, no. 400, groot 1,33 aren. Dit meer en meer algemeen Kindervoedael, bjj onvoldoende moedermelk, wordt door vele Heeron Doctoren aanbevolen, terwijl ondergeteekende ver~ scheidene Attesten ontvangt van de goede uitkomsten, aangewend ook bij zeer zwakke kinderen. Ik heb tot gemak mijner geëerde Clientèle, Dé pots geplaatst en worden dezelve gevraagd daar, waar ze nog niet zijn. Chemische en microscopische bevinding met ge bruiksaanwijzing op aanvraag gratis verkrijgbaar bjj M. C. Foldermans, Gorinchem. Werkendam, J. Dekker Az. I Herwijnen, M. van Strate, Winkelier. Leerdam, J. Ronwert, Zwijndrecht, L. van der Have. Vlaardingen, Wed. J. T. Lam bach. Amsterdam, J. Loopik, Prinsegracht, hoek Spiegelstraat. der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3