BUITENLAND. Officieele berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. als van de handelsvloot bevestigd. Bij al het nieuwe, nuttige en merkwaar dige, dat tentoongesteld is, ziet men eene kleine, wit verweerde en verbleekte, maar krachtig gebouwde sloep met twee riemen. Honderden raken de boot aan en een vis- scher staat er bij, om te beletten, dat men schilfers hout afsnijdt, om ze als eene reli- quie te bewaren. Het is de boot van Grace Darling, de jonge heldin van de Noord-Zee, dochter van den wachter op den vuurtoren van Longstone in het Noord Oosten van En geland. In September 1838 werd Torfan- s h i r e een der eerste stoomboot,en, door een ontzettenden storm overvallen. De boot sloeg tegen de rotsen te pletter en 50 menschen vonden hun graf in de golven. Toen den volgenden morgen, de grauwe ochtendsche mering aanbrak zag Grace Darling negen menschen op de klippen te midden van het opspringende water. Slechts nu en dan waren zij te zien, want de hooge schuimende gol ven onttrokken hen ieder oogenblik aan het oog. //Vader'' zeide Grace, ,/wij moeten die menschen redden." Wat haar vader er ook tegen inbracht, zij hield vol. Darling met zijne dochter gingen in de boot. Na ont zaggelijke inspanning bereikten zij de klippen, en een voor een geraakten de negen schip breukelingen in de boot. De meeste waren naakt of half naakt door het geweld dei- woedende wateren. Met veel moeite en na uren kampens brachten Grace en haar vader de sloep bij den vuurtoren. Zoo ruw was- het weer, dat de schipbreukelingen eerst na 48 uren van den vuurtoren naar den vasten wal konden gebracht worden. De woeden de branding, en de hooge zee, die toen nog ging, deed zien, wat moedige daad het meisje volbracht had. Daarom heeft hare boot nu eene eereplaats op de tentoonstelling. Het Proces der Millioencnjuffrouw. Te Sunderland heeft Zaterdag 11. een vreeselrjke gebeurtenis plaats gehad. 160 a 170 kinderen zijn door een schandelijk en onvergeeflijk verzuim om gekomen. De goochelaar Pay, gaf in de «Victoria HaD aldaar een voorstelling, welke voornamelijk door schoolkinderen van 3 tot 12 a 14 jaar bijge woond werd. De toegang tot de galerij was 5 cont per persoontje. Alles liep aauvankelijk gelukkig af en ten 5 ure eindigde de voorstelling. Het jeugdig publiek, dat de loges en parterre bezet had was reeds op straat, toen ook kameraadjes van de galerij hun voorbeeld zouden volgen en de trappen af stormden. Weinige oogenblikkeu later lagen de meesten dier vroolijke kinderen vermiukt, verplet terd, gesmoord, bebloed op dm grond. Het schijnt dat halverwege den trap een deur was, slechts 20 duim wijd geopend en met een grendel in den grond vastgeklemd. De kinderen wilden waarschijnlijk de deur met geweld openen en ziju daardoor gevallen, waarop de achter hen komende en steeds voortstu wende menigte op hen stortte en struikelde. Ein delijk word de ramp bespeurd door den concierge, die alarm maakte, waarna spoedig hulp kwam. De redding was een zware taak, daar de kinderen als haringen opeen gepakt lagen. De treurmare ver spreidde zich spoedig door de stad, waardoor rele genees- en heelkundigen aan de plaats des onheils waren, om zoo noodig, hulp te verleenen. Een later bericht deelt nog mede: Het aantal kinderen, die bij de ramp te Suuder- land deu dood vonden, is volgens de laatste opgave 197; men verwacht echter dat het wel 200 zal blijken, als de offlcieelo lijsten opgemaakt zijn. De burgemeester der stad wil de begrafenissen zooveel mogelijk op denzelfden dag in een langen stoot laten plaats hebben, en dien dag als eou algemeonen rouwdag doen beschouwen. De noodlottige deur onder aan den trap werd vermoedelijk vastgezet door don man, die prijzen zou uitdeelen aan de kii deren van de galerij en die ben zoo, een voor een, door de nauwe opening voorbij wilde laten gaan. Een oogenblik te voren had do directeur ten minste de deur nog geheel open gevonden, en den man die de prijzen uitdeelde vond men bij de deur staan. Op die wijze was een ongeluk bijna onvermijdelijk bij do kinderen die in hun verlangen naar de prij zen de trap afstormden, als de kleinen der legende van den rattenvanger van Hameln, door wat speel goed in de val gelokt. Boven aan de trap moest men een hoek omslaan de kinderen bemerkten niets van het gevaar voor zij daar waren, en het was dan te laat om terug te keeren. Er is een «meetings gehouden, door ongeveer 2000 burgers bijgewoond, waarop een motie van leedwezen over de ramp aangenomen en besloten werd, gelden bijeen te brengen ter ondersteuning van de ouders der slachtoffers voor begrafeniskosten enz. en tot. oprichting van een of ander gesticht voor kinderen, als een gedenkteeken van de treurige gebeurtenis. Onder de beroofde ouders is een moeder die vier kinderen verloor. Zij ligt bedenkelijk ziek tenge volge van de hevige smart. Vier gewonde kinderen, die in liet gasthuis liggen, zijn herstellende. Uit Sierra Leoue wordt bericht, dat in bet dis trict Seherbin 50 menschen (inlanders), die schul dig bevonden werden aan hekserij, levend zijn ver brand. De profesten van het Engelsche bestuur aan de Goudkust bleken machteloos, om dit gruwelijk bedrijf te beletten. Op het terrein van de Dntoitsspan-mijn-bouw- maatsohappij in Kimberley, is een gele diamant, van 2731/2 karaat, gevonden. Aan de Times wordt uit Philadelphia geseind, dat de Chineezen, voor een oorlog met Frankrijk beducht, groote hoeveelheden opium naar San Francisco zen den reeds zijn aldaar 700 kisten aangekomen. De hoeveelheid, welke tegen het begin der aanstaande maand te San Francisco aanwezig zal zijn, wordt op eene waarde van niet minder dan 3 millioen dollars geschat. De heer Ferdinand De Lesseps, die in Nov. a,s. 78 jaar wordt, verwacht volgens do Franqaisover een Veertien dagen zijn tiende kind. Men spreekt tegenwoordig veel van de zonder lingheden der Duitsche tolbeambten maar dat zij vroeger nog wel zoo erg waren, bewijst een «tol- curiosum« van 10 jaren geleden, dat door eeu der Duitsche bladen in herinnering gebracht wordt. Toen werd een bezending doodshoofden, voor het museum van een der hoogescholen, door de grens beambten gebracht onder de rubriek «gedragen artikelen. In Zweden is door de regeering 5 millioen kro nen toegestaan voor het ontginnen van uitgestrekte woeste gronden. Te Péruwelz (Henegouwen) hebben eenige met selaars bij het uitvoeren van herstellingen aan een overwelfden put twee afgesneden vrouweubeeneu ge vonden. Bij voortgezet onderzoek ontdekte men het hoofd en de overige stukken van het lijk, naar alleu schijn dat van een jonge vrouw. De put bevindt zich in een huis, vroeger bewoond door zekere vrouw Eykmayer, bij verstek tot drie jaren gevan genisstraf veroordeeld, wegens niet nader aau te duiden praktijken, waarvan, naar men vermoedt, ook de ongelukkige, wier lijk thans gevonden is, het slachtoffer zal geweest zijn. Een Fransche luchtreiziger, Jovis genaamd, heeft Zaterdag te Marseille, in gezelschap van eeu actrice, Mil. Clair, en een koopman een poging gedaan om per luchtballon de Middellandsche zee over te steken. De tocht mislukte echtereen uur na zijn vertrek kwam de ballon met de reizigers in zee terecht. Zij werden echter door een vaartuig behouden aan wal gebracht. Te Kopenhagen werd onlangs in het bijzijn der Koningin en haar gevolg een premieuitdeeling ge houden onder pleegmoeders uit hot volk, die zich onderscheidden door liefderijke behandeling der haar toevertrouwde kinderen. Burgemeester en Wethouders van Hensden; Ge zien de artt. 6 eu 7 der wet van 2 .Juni 1875 (Stbl. no. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Doen te weten: Dat op heden ter gemeente secretarie is nedergelegd een verzoekschrift met bij lagen van de hh. Gebr. Verhoeven alhier, waarbij vergunning wordt gevraagd tot plaatsing eener gas motor in hunne bierbrouwerij staande in do Zus- tersteeg dat op Donderdag den 5 Juli a. s. voormiddag 11 uur ter secretarie der gemeeute ten overstaau van het Dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen de plaatsing van dit werktuig bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrif telijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengeu, gedu rende drie dagen vóór evongemeld tijdstip ter secre tarie van de Ier zake ingekomen stukken kunnen kennis nemen. Housdeu, 21 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoomd: S. van Beest, wet.h. 1. B. Sprengers, Secretaris. HEUSDEN, 22 Juni. t De alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 26.23'. t Z. M. heeft onzen vroegere stadgenoot, den ontv. der dir. bel. en acc. II. B. II. Malingré, te Leerdam, met intrekking zijner benoeming tot ontv. te Ginneken, benoemd als zoodanig te Bever wijk c. a. t WAALWIJK, 20 Juni. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot heemraden van het waterschap den Ouden Zeedijk, onder Dussen, prov. Noordbrabant E. Middelkoop Rz. en J. H. Stael. t DUSSEN, 21 Juni. Tot onderwijzer in de openbare school wijk C. in deze gemeente (hoofd de heer G. van Heeswijk) is benoemd de heer li. L. A. van de Wakker te 's Bosch. t GORINCHEM, 21 Juni. De groote voorjaars- schouw langs de dijken van het Hoogheemraad schap ,/de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", zal dit jaar gevoerd worden op Dinsdag en Woensdag den 26 en 27 dezer. Op Dinsdag aanvangende te Gorinchem zal alsdan worden ge schouwd langs de Merwede, de Noord en de Lek tot de gemeente Ameide. Den volgenden dag zal de schouw worden voortgezet langs de Zou we-, Bazel-, en Noorder-Lingedijken tot de gemeente Gorinchem. tHet Heerenhuis in de Kruisstraat alhier, is 1.1. Maandag, ten overstaan van den Notaris Boll, bij publieke veiling iugezet op f 5500. t WERKENDAM. Onze dorpsgenoot de heer B. van Tienhoven van den Bogaard, heeft aan 'sRijks universiteit te Utrecht op 18 Juni 11. met goed gevolg candidaats examen in de rechten afgelegd. Te oordeclen naar de talrijke vergaderingen die de commissie voor de grondwetsherziening houdt, wordt er veel spoed met de zaak gemaakt. Van hetgeen er in die vergadering voorvalt wordt echter niets publiek, daar aan de leden der com missie geheimhouding is opgelegd. Het aantal steenen, dat in ons land jaarlijks wordt vervaardigd, bedraagt niet minder dan 1,000,000,000 een milliard. Zeker mag de steenfabricatie dus tot de belangrijkste industriën in ons land gerekend worden; p. m. 170,000 menschen, klein en groot, vinden er een middel van bestaan in. Door Z. M. is aan inr. J. Dutry van Flaeften, op verzoek, met 1 Juli a.s. eervol ontslag ver leend als rechter in de arrondissements-reclitbank te Dordrecht. Nieuwediep, anders niet uitmuntende door nn- tuurschatten, heeft een rozenstruik, waaraan niet minder dan 900 knoppeu zijn geteld. Een landbouwer te Bergschenhoek heeft op zich genomen,, een kaas te maken van 25 Ned. pd. zwaar, voor de Internationale Landbouwtentoon- I stelling te Amsterdam in 18S4. Het onderzoek der Utrechtsche gebeurtenis voor den rechtercommissaris mr. R. J. Melvil baron van Lijnden wordt met den meesten ijver voort gezet. Dagelijks worden de getuigen gehoord en de openbare behandeling kan dus weldra verwacht worden. Dat deze met belangstelling wordt tege moet gezien, zal niemand verwonderen. Maar ook met vertrouwen wacht men er den uitslag van af, want het vertrouwen van het Nederlandsche volk j in zijne magistratuur is ongeschokt, en ieder is overtuigd, dat de studenten welke in de gerucht- makende zaak zijn betrokken, naar verdienste zullen worden gestraftniet zwaarder omdat het volk verontwaardigd is, niet lichter omdat het studenten zijn. Aan het personeel der Sloombootreederij ,/Eop Smit Co." is rondgedeeld de volgende circulaire Bij het ophouden der rechtstreeksche concur rentie op ons traject, blijven wij U allen de ver plichting onder het oog houden, om met de meeste welwillendheid het reizend publiek te gerieven, en deelen U daarbij mede, dat door ons met de meeste gestrengheid elke overtreding dienaan- O O O gaande zal worden gestraft. Nog geven wij U order, om zoo noodig het gerucht tegen te spreken, dat er door ons aan gedacht is of wordt, om tot tariefsverhooging over te gaan. Rotterdam, Voor de Directie, 16 Juni 1883. L. SMIT Jz. Te Herwijnen zijn des nachts, evenals vorige jaren, op één nest na, alle ooievaars gestolen. Tegelijkertijd zijn ook de meeste zwaluwnesten verdwenen, waarschijnlijk door dezelfde daders. Een tapper te Nijmegen, die sedert de invoe ring der drankwet tweemaal wegens openbare dronkenschap is veroordeeld, heeft daar nu zijn vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank verloren. Woensdag morgen ten 5.30 is te Amsterdam een hevige brand ontstaan op de marinewerf, en wel in het op stapel staande, nagenoeg geheel voltooide stoomschip le kl. Doggers bank", dat in Augustus gereed zou komen en welk schip met teakhout bekleed was. Het schip werd geheel vernield. Door het in brand geraken van het sta pelhout was er aan redden van het vaartuig niet te denken. Te 8 uren zakte de //Doggersbank" in oostelijke richting uit en sleurde daardoor de hooge bekapping mede. Onder de naastgelegen be kapping was de kiel gelegd en waren vijf spanten gesteld van de //Kortenaar", die mede veel schade bekwam. Ook de nabijgelegen bergplaatsen voor ijzer en gereedschappen, de gasoven enz. zijn alle vernield, evenals de lange muur langs de Katten burgerstraat. Even negen uur was men den brand meester, hoewel men den geheelen dag nog bezig was het smeulende stapelhout te blusschen. Een onderzoek naar de oorzaak werd onmiddellijk ingesteld. De schade wordt op meer dan f 2,000.000 geraamd. Persoonlijke ongelukken hebben er gelukkig niet plaats gehad en de geregelde werkzaamheden zul len er niet gestaakt behoeven te worden. Een der Dinsdag met de mailboot //Prins Hen drik van Queenboro te Vlissingen aangekomen passagiers vermiste, toen hij zich in de wacht kamer van het station bevond, zijn gouden horloge. Oniniddelijk vervoegde hij zich bij een der daar aanwezige politie-agenten en wees een mede-pas sagier, met wien hij eenige oogenblikken te voren had staan praten, aan als den vermoedelijken „piek pocket." Bedoelde perspon werd daarop door de politie gestreng onderzocht, doch geen hoi loge bij hem bevondeneen onderzoek aan boord in de hut, door den bestolen passagier bezet geweest, leidde evenmin tot eenig resultaat. Te Rotterdam is Maandag het paard voor een goederenwagen van Van Gend en Loos schichtig geworden en op hol gegaan. De voerman viel van den bok en kreeg een trap tegen het dijbeen en een kindermeisje met haar kinderwagen werd om vergeworpen. En meisje èn kind bleven ongedeerd. Een werkman bracht het paard tot staan. De treinsmid S., die te Zwolle door een rangeerma chine werd aangereden, is aan de gevolgen bezwe ken. Weder is een onbekend lijk te Ameland aangespoeld. Het eenig kind van een weduwe te Veldhoven is in een sloot geraakt en verdron ken. Aan liet station te Hasselt zijn eenige werklieden ontsnapt aan een groot gevaar. Toen de trein van Luik naar Eindhoven daar onverwachts binnenliep, waren zij juist bezig eenige fusten van een kar in een waggon over te laden. De locomo tief kwam in aanraking met de kar en verbrijzelde haar en haar inhoud, terwijl de werklieden, die uiteenstoven, met den schrik vrijkwamen. Te Huybergen nabij Bergen-op-Zoom zijn een onge huwde moeder en haar kind plotseling overleden. De justitie doet onderzoek. Te Nijmegen zijn twee jeugdige zakkenrollers, een van 14 en een van 15 jaar, op heeterdaad betrapt. Zij hadden het vooral op de achterzakken in damesmantels begrepen. Aan het Oosterhoofd te Amsterdam is een sjouwerman, die //kennelijk" was en zich op een steiger te slapen had gelegd, in het IJ gevallen. In bewusteloozeu toestand werd hij gered. Dinsdagavond viel een vijfjarige jongen aan de Slaakade te Rotterdam in 't water. Zijn vader sprong hem na, doch kon hem, daar hij niet zwemmen kon, niet redden. Vader en zoon werden daarop door twee werklieden, die zich ook te water begaven, op 't droge gebracht. In de Leliestraat te Amsterdam is een kast, die uit h t raam eener derde verdieping werd neergelaten, gevallen op het hoofd van een werkman, die zwaar gewond naar het gasthuis moest gevoerd worden. Het 14-jarig zoontje van den schipper V. van een tjalkschip te Dordrecht is Dinsdag daar over boord gevallen en verdronken. Maan dagavond is te Queenboro een scheepsjongen van de ,/Prins Hendrik" van het dek door het voor luik in het ruim gevallen. De jongen is steeds bewusteloos en verkeert in levensgevaar. Te Nieuw-Helvoet is een jongen van U/j jaar in een sloot verdronken. Een uit het hospitaal te Utrecht ontvlucht militair is te Harderwijk aan gehouden. Zondag zijn ten nadeele van mej. Steijsel in een herberg bij Zutfen een paar gouden oorbellen gestolen. Zij werden door de politie bij een huzaar gevonden. Bij Wesem is een klein kind in de Maas gevallen en verdronken. Een man die Woensdagavond in de Helmerstraat te 's Gravenhage bezig was een kast naar boven te hijschen, had het ongeluk, door het breken van het touw dat meubel op zijn voet te krijgen. Dat lichaamsdeel werd ernstig verwond. Bij het onweder dat zich Donderdagnamiddag en ook Woensdagavond boven Den Haag ontlastte, sloeg V o de bliksem in de schuit van Ane de' Mos, welke te Scheveningen ter hoogte van de gedenknaald op het strand lag. De schade is vrij aanzienlijk. Het scheepsvolk, dat zich aan boord bevond, bleef ongedeerd. Donderdagmorgen is op de Koning innegracht te 's Hage een jongen van omstreeks 12 jaar ouder een bakkerswagen gekomen en over reden. Het wiel ging hem over een der armen. Door een daar voorbijkomenden geneesheer werd de jeugdige patiënt onmiddellijk verbonden. Onder Tilburg is een jong meisje aangerand. De vermoedelijke dader is in handen der justitie. Een aanstaand Oost-Indisch soldaat heeft te Gro ningen bij het afscheid nemen uit zenuwachtig heid zijn zwager bijna de geheele onderlip afge beten. Op korten afstand van Nieuwediep is het lijk opgehaald van den te Amsterdam woon achtigen H. G. V., die sedert jl. Donderdag was vermist. De ongelukkige laat een vrouw en drie nog jeugdige kinderen onverzorgd achter. Dinsdagnacht werd door de bewoners van de Weststraat te Nieuwediep brand ontdekt in de stoom werkplaats van 's Rijks werf aldaar, welke bij nader onderzoek bleek te zijn ontstaan in een kruiwagen met heete asch. De werfpolitie was spoedig op de plaats des gevaars aanwezig en met behulp van eenige inderhaast meegenomen bluschmiddelen gelukte het na korten tijd den brand, welke anders ernstige gevolgen had kunnen hebben, in den aanvang te stuiten. De Dinsdagnacht is dus voor onze marine werven al bijzonder ongelukkig geweest. Zitting van 19 Juni. De zitting begint met voorlezing der akte van boedelscheiding van Hoetinks vader, waaruit de juistheid van de vroeger door hem erkende cijfers omtrent zijn vermogen blijkt. Daarna worden de laatste getuigen gehoord. De le get. is de min, aan wie de zorgen voor het kindje waren overgelaten. Zij zag Bosch Jr. dikwijls, als deze over de diamanten onderhaudelde, die haar meesteres droeg. Op 24 Juli zag zij de oude Christen voor het bed barer meesteres zittenook diens roodhari- gen zoon heeft zij er dien dag gezien. Get. antwoordt op vele haar gedane vragen, dat zij dat niet meer precies weet. Hoetink heeft hierin veel schik en verbergt zijn gelaat nu en dan in zijn zakdoek. Get. verhaalt omstandig het looneel tusschen Bosch Jr. en haar na den diefstal. Hij ontrukte haar het kind, zij liep hem na en pakte hem op straat, waar ze Van Zutphen ontmoetten, die het kind terug bracht. Juffrouw Bosch viel in zwijm. Get. hoorde Jaantje zeggen: „Ik kan het pakje niet teruggeven, want ik heb het opengemaakt." Nog deelt get. bijzonderheden mede, ook omtrent het rijden en rossen en over de dinertjes tehuis en in het Bath-hotel. Jaantje maakt nu verschillende aanmerkingen op de mededee- lingen van getuige, spreekt over hare ondankbaarheid, en geeft te kennen dat zij, nu zij niet meer van „mevrouw" trekken kan, allerlei zaken vertelt. Hoetink schijnt het er op gezet, de audiëntie iets comisch te ge ven. Hij staat op als get. verklaart, dat hij dikwijls naar de kome die ging, ontkent dit, want hij „had den heelen dag komedie." La chend zet hij zich weer neerhet publiek lacht mee, wat den presi dent een waarschuwing ontlokt. Na haar volgt Pieter Christen, een voorname figuur in den dia mantendiefstal, vroeger schipper op, nu koopman te Gorinchem. De President wijst hem op het groot gewicht zijner verklaringen. Getuige deelt mede, dat Jaantje en Hoetink hem van vroeger be- ksnd zijn en hij door hen kennis kreeg aan de echtgenooten Van Zut phen. Get. ontving Zondagavond 23 Juli, den dag voor den zoogenaam- den verjaardag van Jaantje, een briefje;'t was ongeteekend en er stond op: „Kom morgen ochtend vroeg, kom vast,'t zal u geen schade doen." Getuige begreep dat het van Jaantje was en dat zij hem ter gelegenheid van haar verjaardag ontbood, om hem eenig geschenk te maken. Get. kwam Maandag morgen ten 8 ure bij Jaantje aan het huis Leuvehaven, werd door Van Zutphen ontvangen, die hem bij Jaan tje aandiende. Zij vroeg hem haar een dienst te bewijzen. Zij had een pakje, dat hij in bewaring moest nemen, 't Bevatte een cadeau, waarvan Hoetink niets behoefde te weten. Het zou hem omstreeks 12 uur ter hand worden gesteld. Hij moest dan terugkomen, doch toen hij terugkwam, kwam Van Zutphen hem bij den Wolfshoek* tegen, gaf hem een verzegeld pakje in wit of grijsachtig papier, met 5 roode lakken, dat hij in zijn zak stak. Jaantje gaf hem last dat hij het niet anders dan aan haar of Van Zutphen mocht afgeven. Get- vertrok met het pakje en bewaarde het te Gorinchem in zijn pak huis. Hij dacht dat het een cadeau inhield voor zijn gezin, en ver wachtte den last van Jaantje om het open te maken. Van Zutphen kwam het pakje terugvragen, toen Jaantje in arrest zat. Eerst weigerde hij de teruggave, doch stelde 21 December het hem ongeschonden ter hand, nooit vermoedende dat er de diaman ten in waren. Men had hem geen bijzondere zorg voor het pakje aanbevolen, en hij gaf zijnerziji geen bewijs van ontvangst. Jaantje loochent alles wat get. verklaart, en geeft op Je vragen van den Voorzitter meest ontwijkende antwoorden. Niet minder belangrijk is de verklaring van Joseph Brandei, die nu wordt binnengeleid. De Voorzitter vermaant hem, alles te ver geten wat er met hem gebeurd is (get. was vroeger mede in arrest genomen) en niets dan de geheele waarheid te spreken. Na een uit voerige mededeeliug van getuige, die onze ruimte niet toelaat op te nemen, herinnert de Voorzitter er hem aan, dat hij hier als getuige, onder eede, niet als bvklaagde wordt gehoord. „Gij moet niet vree zen u aan koud water te branden. Op een valsche verklaring staat tuchthuisstraf." Nadat nog verschillende personen, o. a. Van Zutphen. Van der Heem, Consenheim, Jools, Izaiik en Jozef Brandei, J. II. Randsen, agent van politie te Rotterdam, Jaantje en Gerrit Struik, H. Kui pers, agent van politie te Rotterdam en J. de Vries waren gehoord, waarvan verschillende met elkander in tegenspraak zijn, wordt de zitting tot Donderdagmorgen halftien geschorst, wanneer de des kundigen omtrent de waarde der diamanten zullen worden gehoord. Het getuigenverhoor is dus afgeloopen. Zitting van 20 Juni. Voordat de President heden de beklaagden nogmaals in verhoor nam, werden de hh. Sauerbier en Kellenbach, juweliers te Rotter dam, gehoord. Staande de zitting onderzochten zij de kostbaarhe den, en kwamen tot de conclusie: dc le deskundige dat de groote steen, de echte Kaapsche diamant door Consenheim voor 300 gekocht, 20,000 waarde had en de safier-roosjes en brillantjes uit deu armband, die hij versmolt en ook met 300 betaalde, f 800 de twee armbanden, in Van der Heem's bezit gevonden en door de zen gekocht of van Joseph Brandei in pand genomen, maar in elk geval met 500 betaald, 24 a 25,000 en ƒ1530; de 2e desk. dat de groote steea (Kaapsche diamant 20'/8 karaat) 10,000 waarde had, de edelgesteenten uit den gesmolten armband f 846, een en ander zonder het goud en kosten van het zetten de twee an dere armbanden ƒ20,000 plus ƒ150 voor't zetten en ƒ1200. Als strass- of simili-diamant zouden de steenen geen innerlijke waarde hebben, zeggen de deskundigen. Het onderzoek verveelde het naar rumoer dorstende publiek, dat nog altijd even talrijk opkomt. Ook de beklaagden hadden er

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2