BUITENLAND. plaatselijk Niéuws) BINNENLAND, Van het kantoor uit kan de fabrikant zich dus elk oogenblik op de hoogte stellen van den gang der zaken en heeft hij bevelen te geven, zoo geschiedt dat door den telegraaf en den telefoon. De verlichting van huis en fabriek is electrisch. In de fabriek worden booglampen gebruikt, terwijl in huis gloeilampen bran den. De laatste bestaan uit een koolstaafje in een luchtledigen glazen bol, die verblindend wit gloeit, zoo dikwijls een sterke electrische stroom een weg door de kool gedwongen wordt te nemen. Zoo lang de stoommachine arbeidt, is ook de electrische werkend en opdat bij feestavonden geen lichtgebrek heerschen zou, verzamelt men op den dag de electrische stroomen in z.g. accumula toren, waarin men ze bewaren en zelfs per spoor verzenden kan. Een lichte druk tot herstelling van den vrijen gang der electriciteit is genoeg om de kroon in 't huisvertrek en alle andere lampen aan te steken en wat de nachtlamp betreft, deze kan van 't bed uit aangesto ken en gedoofd worden wanneer 's nachts eenig onheil dreigt, behoeft men slechts op een bij de slaapplaats zich bevindenden knop te drukken om alle electrische lam pen in een oogwenk te doen stralen. Ook de kamer der huisvrouw is met elec trische inrichtingen voorzien, De naaimachine staat met de geleiding in verbinding en daar electriciteit kracht is, drijft zij de machine en maakt het aanhoudende, afmattende werk der naaister onnoodig. Op de schrijftafel der dame ligt een elegante briefdrukker (presse de papier) in den vorm van een hand van albast op een voetstuk. Deze hand draagt een armband waarin drie gekleurde steenen gevat zijn, die hier als knoppen dienen tot verbinding der geleiding. Een drukje op den witten steen roept het kamermeisje, een op den rooden de keukenmeid en een op den groenen steen den koetsier. Wenscht de dame een brief te verzegelen, zoo ontsteekt ze eenvoudig een lampje door middel eener electrische vonk en ook aan de piano is de electriciteit werkzaam, zoo dat onder het spel, een druk van den voet op een aangebracht pedaal bij eiken aange slagen toon ook tevens hel octaaf meeklinkt. De moeilijkste octavengangen zijn op dit klavier slechts kinderspel. Ook tot strijken wordt de electriciteit be nuttigd, gelijk ook tot verwarming der slaap plaatsen. De strijkijzers en bedpannen zijn voorzien van een systeem dunne platinadraden, die in gloeiing geraken wanneer een sterke electrische stroom er door gaat en aldus groote warmte verspreiden. In de kinderkamer bevindt zich een gas kachel, waaraan een metaal-thermometer be vestigd is. Wordt de temperatuur te hoog, zoo zet de thermometer zich uit en herstelt de geleiding der electriciteit, waardoor de gaskraan toegedraaid wordt en de vlammen kleiner worden. De temperatuur blijft dus steeds op dezelfde hoogte en wat deze be treft kan de kamer in tijden van ziekte precies naar het voorschrift des docters warm of koel gehouden worden. Daar het huis van den arts telephonisch met het wonderslot verbonden is, zoo kan deze, wanneer 't noodig is, den pols der patiënten zooal niet voelen, dan toch hooren, terwijl hij op zijn studeerkamer blijft. Tot dit doel wordt een zeker werktuig op den pols derwijze bevestigd dat de bloedstroom een dun veertje op en neer drukt. Daar door wordt de stroom afwisselend doorgeleid en afgebroken, al naar de pols slaat. Deze stroom werkt op den electromagneet eens telephoons en zoo dikwijls de pols slaat, hoort de docter in zijn kamer duidelijk een zach- ten tik en behoeft hij slechts de slagen te tellen om te weten of er koorts ingetreden is. IIij geeft daarna ook per telephoon zijne orders. Zietdaar het wonderslot onzer eeuw. Wan neer we zoover komen dat de electriciteit, gelijk thans het lichtgas van centraalstations in alle huizen kan geleid worden, zal ze in 't dagelijksch leven tot menig doel worden aangewend. Dan is ze in waarheid het too- vermannetje dat verlicht, verwarmt, strijkt, boodschappen dóet, waakt en oppast. De geweldige natuurkracht, die in den bliksem rotsen verplettert en boomen splijt, is dan in huisgewaad de tot werkelijkheid gewor den Kobold waarvan vroeger slechts het sprookje en 't lied gewaagden. ging de stoep ,op en drong door tot het kantoor van den fabrikant. Hij zat onbeweeglijk, stom, verbijsterd. Aan de beide kanten van zijn leuningstoel bevonden zich zijne vrouw en dochter; zij schreiden. In een hoek van het vertrek stonden scliuldeischers die schenen ook ontevreden en wilden het hun mede gedeelde niet gelooven. De geitenhoedster wendde zich regelrecht tot den koopman. Bertha keek haar verwonderd aanDenise lachte haar toe. Toen bracht zij uit haar mandje haar hand te voorschijn, die sedert het verlaten van het Meeu wengat aan dezelfde plaats als vastgenageld scheen. Mijnheer,sprak zij, »mijn vader zendt mij om u de portefeuille terug te brengen, die hij zooeven op den weg gevonden heeft.» (Slot volgt.) o De 2 Timesontvangt nit Alexaudrië hartver scheurende berichten over den toestand te Mansoerah, waar gebrek is aan alles, zelfs aan geneesmiddelen en dokters, om de cholera-epidemie te bestrijden. Volgens den correspondent van genoemd blad wei geren de cordontroepen om de proviandtreinen toe te laten, en vuren zij op hen, die do stad willen ontvluchten. Toch zoudeu, volgens een bericht aan Daily News», eenige Grieken van Mansoerah het cordon verbroken hebben en ontsnapt zijn. Onlangs verscheen voor de rechtbank te Gora een jonge man, om zich te verantwoorden wegens verregaaud galante handelingen tegenover ziju vrouw, die hem als getuige vergezelde. De aan klacht, wel te verstaan, was ingediend na de eerste kennismaking, toen de jonkman het meisje van een bal naar huis bracht en zich zoo gedroeg, dat zij om hulp moest roepen. Later was hij echter weder in genade aangenomen en een paar maanden gele den werden zij man en vrouw. Maar de aanklacht was ondertussehen ingediend en kon niet ingetrokken worden, en zoo verschenen beiden voor de gezworenen wegens een misdrijf, dat .nu geen misdrijf meer was, als een nieuw be wijs van de macht det omstaudighedeu. Natuurlijk werden de verzachtende feiten erkend, maar de rechtbank veroordeelde den jongen man toch tot 3 maanden gevangenisstraf. Men hoopt echter dat de Groothertog van Weimar hem wel gratie schen ken zal. James Carey, de verklikker van do Phoeuixpark- moordenaars, heeft nu eindelijk Dublin verlaten. Hij moet 1.1. Donderdag vertrokken zijn, en wel zoo goed vermomd, dat zijn meest vertrouwde vrienden hem niet herkend zoudeu hebben. Waarheen hij gegaan is, blijft, natuurlijk een ondoorgrondelijk geheim. De hoop op een spoedig einde van de werksta king onder de ijzerwerkers in bet Engelscbe graaf schap Stafford is wejr vervlogen. Pogingen tot schikking zijn mislukt en het aantal werkstakers neemt toe, hoewel in sommige fabrieken de arbeid onder politie-toezieht wordt hervat. Te Bilston, bij Wolverhainpston, had een gevecht plaats tusschen politiedienaren en arbeiders, welke laatsteu eerst met behulp van een aantal burgers tot rust ge bracht werden. Drie der belhamels werden terstond en drie later in hechtenis genomen. De bekende Duitsche bladplaats Neuenahr zal in dit jaar haar 25-jarig bestaan vieren. Keizerin Au gusta, die bij de stichting tegenwoordig was, is voornemens het zilveren feest bij te wonen. Een kok te Calcutta, een Mahomedaan, die on langs uit zijn dienst ontslagen was, nam daarover een eigenaardige wraak op zijn meesteres. Hij sloop, met een schaar gewapend, haar huis binnen, knipte al hare japonnen, die hij machtig kon worden, in stukken, drong toen door in het slaapvertrek, waar de dame te bed lag, en knipte haar het baar af. De dame was bijna, bij het wakker worden, ernstig aan het oog bezeerd door de punt van de schaar; maarzij kwam met het verlies van haar lokken en hare japonnen vrij. De kok werd gevat en tot een jaar gevangenis straf met dwangarbeid veroordeeld. Te New-York zijn in de jongst verloopen week 377 kinderen bezweken aan verschillende ziekten, door overgroote hitte veroorzaakt. Zwitserland is in de laatste dagen door hevige stormen geteisterd. De schade was zeer groot eu hier en daar zijn zelfs menschenlevens te betreuren. De zoon van Naundorf, die steeds beweerd heeft do dauphin Bodewijk XVTIrA.o zijn en voor wiens rechten Jules Favro 8 a 10 jaren geleden pleitte, stelt zich erfgenaam van den Franschen troon. Hij zal een brochure uitgeven, waarin hij wil aantoo- neu dat hij alleen het recht heeft om de kroon van Frankrijk op het hoofd te zetten. Tijdeus de mis is de bliksem in de kerk van een klein plaatsje nabij Yssingeaux (Frankrijk) geslagen, waardoor meer dan honderd personen grootere of kleinere brandwonden bekwamen. Twee menschen werden gedood, waaronder een moeder van zeven kinderen, waarvan de oudste nauwelijks 12 jaren is. HEUSDJSN, 18 Juli. t Bij de periodieke verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad alhier, zijn aan de beurt van aftreding de HU. Ch. de Jong en P. van Bokhoven. t Gisteren had alhier de vergadering van onderwijzers in dit arrondissement plaats onder voorzitterschap van den heer Arrondissements- Schoolopziener, die de vergadering opende inet eeue inh iling: „De toewijding van den onderwijzer, het kracht gste wapen tegen de bestrijding der openbare school." Li volgorde werd het navolgende behandeld, als: „Onze leesboeken", ingeleid door den heer II. Bos, die daarin besprak a. De geschiedenis van het leesboek; b De algemeene eischen aan een leesboek te stellen c. De verdiensten der werkjes van Leopold; d. Het wenschelijke dat de heeren die een stel leesboeken van eigen bodem willen samenstellen, goed mogen slagen. Hierna werden voordrachten gehouden door de heeren Verheul, Mussert en Mooij, respect. //Pak ken en Pakjes", //Eene Friesche Geschiedenis, aan het ijsvermaak ontleend" en //Het klooster St. Bernard" van Ter Haar. Vervolgei s besprak de heer D. Scholten ,/Ons Wetboek," waarbij spreker vooral deed uitkomen dat de onderwijzi r met waardigheid, doch levens met voorzichtigheid, zich van zijne taak heeft te kwiiten en zich verheven kan achten boven alle tl kleingeestigheden door den heer C. de Moor werd ingeleid de vraag: //Is het onderwijs door niet- geëxainineerden gegeven, in het belang van het onderwijs?" De conclussie was neen, doch met de opmerking dat er soms door niet-geëxamineer- den goed en door wel-geëxamineerden minder goed onderwijs gegeven werd. Hierna werd voorgedragen, door den heer Van der Weiden: Achter de coulissen" van Lauril- larddoor den heer Van der Sluis: „Een vers dat als een nachtkaars uitgaat" van Laurillard, en door den heer Van der Beek: „Jan Janssen" van Beets, terwijl ten slotte door den heer II. Prius- sen werd ingeleid: „Vertellen" waarbij spreker vooral wees op het nut en de wijze van vertellen. t NEDERHEMERT. Door den raad dezer ge meente is tot hoofd der op. school alhier (Noord zijde der Maas) benoemd de heer C. Moris, le onderwijzer aan de op. school te Loosduinen. t DROXGELEN. De besturen van de water schappen a. den Buiten-Millenaarspolder, en b. den polder boven het Drongelensche veer hebben ter benoeming van secretaris-penningmeester voor genoemde polders aan stemgeregtigden voorgedragen de heeren G. Millenaar Az., J. Oerlemans en D. Millenaar Az. t EETHEN. Als een voorbeeld van vroeg fruit gewas kan genoemd worden, dat reeds verleden week een piramide-appelboompje in den tuin van den heer M. A. B. alhier, reeds met zeer rijpe appelen prijkte. t ELSHOUT, 12 Juli. Gisteren morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Een jongentje van circa 5 jaar liep te spelen op de molen werf alhier, en kwam te dicht bij de molenwieken. Een der zoons van den molenaar, het dreigend gevaar bemerkende, waagde zich om het kind van zijne plaats te rukken, waardoor hij gelijkertijd zich zeiven aan een groot gevaar blootstelde, maar kwam te laat. Reeds had één der wieken het knaapje getroffen en den schedel gedeeltelijk verbrijzeld. Hoewel direct geneeskundige hulp werd aangewend is het toch te vreezen dat de dood spoedig een einde aan het lijden zal maken. Wij vernemen dat Z. M. de Koning in de Japaansche afdeeling der tentoonstelling twee prachtige vazen voor 1900 heeft doen aanknopen Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den Minister van Justitie, houdende intrek king van het wetsontwerp tegen overmatigen ar beid en verwaarloozing van kinderen. De berichten over den toestand van den oud- Minister mr. Modderman blijven gunstig luiden. Aan het departement van koloniën is een telegram ontvangen van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, meldende dat het zuidelijk marine-magazijn te Batavia, inhoudende artillerie-materiëel en sloep- geschut, door brand is vernield. De granaten bleven ongedeerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den omvang der schade is nader bericht toegezegd. Te Groningen is men bevreesd voor watersnood, in dien zin n.l., dat de toevoer uit de prise (Beau van de waterleiding, tengevolge van de langdurige droogte, weldra niet meer voldoende zou zijn voor de behoefte. Werkelijk is, naar de Prov. Gr on. CL meldt, door den lagen waterstand de toevoer van water niet meer zoo overvloedig als vroeger, schoon nog zeer voldoende voor het dagelijks benoodigde. Voor 't geval het waterniveau nog meer mocht dalen, worden afdoende middelen beraamd, om onder alle omstandigheden voldoende in de behoefte te kunnen voorzien. Wegens den lagen waterstand in de bassins, moet de aangekondigde zwemwedstrijd aldaar uitgesteld worden. In Dordrecht is, tengevolge van eene herstelling aan de prise d'eau, sinds Dinsdag j.l. de aanvoer van water in de bezinkvijvers geheel afgesloten, zoodat naar de N. B. Ct. meldt slechts zoo lang water kan worden verstrekt als de voorraad zal toelaten, en men er toe is moeten overgaan, den watertoevoer naar de stad slechts gedurende enkele uren van den dag open te stellen. De wa terleiding is daar trouwens nog niet voor eene geregelde exploitatie gereed; eerst omstreeks 1 October is dat te verwachten. Maandagavond werden op de terreinen van den Staatsspoorweg te Tilburg proeven genomen met een electrischen lantaarn, op een kleine locomo tief geplaatst. Dat locomotiefje, geheel tot lan taarndrager ingericht, moet dienen om bij onver hoopte nachtelijke ongevallen, alsook bij spoed- vereischende werken op de banen, het terrein te verlichten. De uitslag beantwoordde volkomen aan de verwachting. Het effect was prachtig, het licht bijzonder scherp. Alleen de regulateur zal nog eenige wijziging moeten ondergaan, daar het helle licht soms flikkerde. Wat doet Engeland met den ontzaglijken voorraad Hollandsche aardbeziën? Het maakt ermadera wijn van, dien wij straks met genoegen duur betalen en met zalig vertrouwen voor maderawijn opdrinken. Beverwijk kon, dunkt ons, beter tot het Neder landsche „Madera" worden gemaakt, dan dat 't nu zijn aardbeziën rustig laat wegrotten. II., gem.-ontvanger te Putten (Gld.), die in Jan. 11. met achterlating van een vrij aanzienlijk tekort in zijn kas, naar Amerika vertrok, is door dat Rijk uitgeleverd en thans reeds op weg naar hier. De ijzeren rails, die, naast de machinegalerij op het tentoonstellingsterrein gelegen, tot het aan voeren der machines dienden, worden tot den tijd, dat men er na de expositie weder gebruik van zal maken, geborgen.... in den schoot der aarde. De grond wordt er namelijk onder weggegraven, de rails met dwarshouten dalen, en de uitgegraven grond dient dan tot bedekking. Op enkele punten is de bodem reeds weder gelijk gemaakt en de rustige wandelaar vermoedt hier zeker evenmin als te Londen, dat hij over een „onderaardschen spoorbaan gaat." De uitnoodiging, om de jongens van de Kweek school voor zeevaart te Leiden de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken, is uitgegaan van den heer P. W. Janssen, directeur, en den heer J. T. Cremer, oud-administrateur der Deli- maatschappij, omdat het bestuur dier maatschappij dank vermeent verschuldigd te zijn aan de Xe- derlandsche zeemacht, wegens verleende hulp in 1S73, toen hanne plantages gevaar liepen van een aanval der Bataks te moeten doorstaan. De eerste verificatie in het faillissement der kassiersfirma gebr. Wolters te Yenloo heeft Woens dag plaats gehad; daarbij zijn ruim I4ÜÜ scliuld eischers vertegenwoordigd geweest. In het laatst van deze maand zal de heer Ar- sens Blondin eenige voorstellingen te Amsterdam op den Ainstel, geven en bij Schollenbrug langs op zijn koord de rivier oversteken. Xaar men ons mededeelt doet z:ch in het abu- rige Kapelle het curieuse feit voor, dat voor het beheer en onderhoud van een gedeelte paralel- weg, door de gemeente over te nemen van den staat f 3500 wordt gevraagd en f 20 is ge boden. E. v. h. Z. Dinsdag ter gelegenheid der studentenfeesten en maskerade zijn te Delft aan- en opgekomen 113 treinen der H. IJ. S. M., naar gissing aan brengende I I a 15000 personen, terwijl het aantal aangebrachte per tramway, particuliere rijtuigen, stoombooten, enz. gerust op een gelijk getal kan geschat worden. Terwijl het schitterende geïllumineerde Delft Dinsdagavond feest vierde en de maskeradestoet, door fakkels en muziek begeleid, door en langs de sierlijk verlichte straten trok, toegejuicht door duizenden en duizenden, die zich op straat of veiliger achter de „gebarricadeerde" stoepen of voor de vensters een goede plaats hadden ver overd, hal er even buiten Delft een verlichting plaats, die in woeste pracht de kunstverlichting der stad verre overtrof. 't Was over elven, zoo even had de stoet het feestterrein verlaten om de tweede „ronde" door de stad te doen, en terwijl nog deze en gene op het terrein zelf was blijven zitten, werden dezen plotseling opgeschrikt door een vlam, neen door 4, 5 vlammen, die zich als het ware eensklaps op velschillende plaatsen aan de feesttent ver toonden en, voortwoekerende in het brandbare materieel, in weinige seconden elke poging tot blusschen of redding tot een onmogelijkheid zou den maken. Binnen één minuut stond de geheele tent de tent, waar de geheele week nog feest gevierd moest worden in vlammen en werd een verlichting geschapen, die te 's Hage zelfs door menigeen met bezorgd oog is gadegeslagen. Hoe fel de houten tent ook brandde en hoe rood de hemel ook gekleurd was, binnen Delft werd in den eersten tijd van het ongeluk weinig ver nomen en de brandsignalen gingen in het alge- O O O O meene leven dan ook geheel verloren. Maar al waren ze ook onmiddellijk vernomen, toch zoude hulp te laat zijn gekomen. Binnen een kwartiet was van het gebouw niets meer te vinden dan de fel brandende vloer een groote gloeiende houten rooster waarop de zijwanden en het dak waren nedergestorl alles was verloren en niets werd gered. De vaandels en banieren van het studentencorps en der verschillende gezel schappen, in de zaal opgehangen waarbij een banier van het corps, welke het eerst den dag te voren ten geschenke had ontvangen gin gen verloren, zoo ook een kostbare verzameling muziek, het decoratief en een schat van sierplan ten, enz. enz. En de oorzaak? Waar de een toornt over het feit, dat op dei 10 Juli den datum, waarop de Groote Zwijger vermoord werd te Delft een maskerade gevierd wordt en aan „gerechte straf" denkt, daar wijt een ander het aan onvoorzichtig heid van kok of helpers, aan een weggeworpen sigaar van ridder of edelknaap. En weer een ander fluistert van „kwaadwilligheid", om lat het gebouw zoo spoedig zoo geheel in vlam stond, alsof bij zulk een voorraad van brandbaar materieel inateriëel, dat volgens een gezegde, tijdens den brand opgevangen, zelfs door een vonk van vernuft in brand kon gestoken worden een onvoor zichtige fakkeldrager, die zijn fakkel aansteken of uitkloppen wilde, een stukje brandend pek niet de oorzaak kon zijn? Hoe het zij, de oorzaak is onbekend en zal het wel blijven en zij, die den brand zagen, zullen wel dankbaar geweest zijn, dat het ongeluk althans is voorgevallen, toen de zaal leeg was. Want wat er van de honderden toeschouwers zou terecht gekomen zijn, als de brand ware uitgebarsten tijdens het muziekfeest, daar durven wij zelfs niet aan te denken. Alleen het gebouw zelf was verzekerd. De muziekfeesten gaan door en wel te 's Hage in het Gebouw voor K. en W. Te Zevenhuizen (prov. Gr.) is jl. Zondagavond de woning van J. Yoortman afgebrand. V. is, onder beschuldiging van brandstichting, in hechtenis ge nomen. Men heeft achter het verbrandde perceel vele goederen van waarde gevonden, die blijkbaar daar waren geborgen; zij waren onder den grond begraven. Te Leiden is een oud heer, die in een tuin van een koffiehuis naar het exerceeren der schutters liep (e ki ken, al bewonderende in 't water ge- loopen. Dank zij de schutterlijke hulp, stond hij spoedig weer op 't droge. Te Zutfeu is Maandag gevankelijk binnenge bracht Marfinus Anvelink uit Winterswijk, die Zondagavond zijn vrouw tegenkomende, van wie hij reeds sedert lang gescheiden leefde, op baar aanviel om haar te vermoorden, doch daarin ge lukkig verhinderd werd, zoodat zij, hoewel met eenige gevaarlijke wonden aan hoofd en armen, er nog gelukkig het leven afbracht. Vrijdagavond omstreeks 10 ure heeft zekere P. R., woonachtig te Sprang, aan J. B. uit Kapelle (X. B.) op de hoogevaart onder laatstgenoemde gemeente vijf wonden met een mes toegebracht. Eene snij wond even boven het strottenhoofd heeft eene lengte van 7 cM. en zou zeer zeker, wan neer zij iets lager ware geweest, den dood tenge volge gehad hebben. Zooals gewoonlijk, was ook hier weer het misbruik van sterken drank aan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2