Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. hoog ging. Jongen, wat wordt er toch een hoop vreemdigheid en geleerdheid gevor derd om kleine kinderen te leeren lezen, schrijven en rekenen en er een beetje mensch van te maken, zoodat ze beleefd zijn en een mensch te woord staan, 't Gekste is maar, zegt Q dat iemand, die al die geleerdheid bezit en op een examen een piet is, later dikwijls een prul in school blijkt te zijn. Of 't waar is weet ik niet, maar Q zegt het meer te hebben bijgewoond. Na afloop van die schrijverij ging ieder zijns weegs en zijn de heeren afnemers aan 't napluizen gegaan. De wet zegt, er bij elk examen, al zijn er honderd sollicitanten, op zijn hoogst vijf onder schuilen, die waard zijn de plaats te hebben. Soms echter zijn er maar vier, een enkelen keer slechts drie. Al deu overigen zijn te licht en mogen 't elders vbeproeven. Dus moesten nu de knap- sten er uitgepikt, om nog eens onderzocht te worden. Op dien tweeden dag was het veel verma kelijker. Toen hoorden wij de menschen beurt om beurt onderwijs geven en kwam het terdege uit wie een baas in de kunst was en wie niet. Allemaal lak, zei Q aan mijn oor, nadater een niet heel mooi on derwezen had, de man is overspannen, hij wil al te veel zijn best doen en nu komt het precies falikant uithij bederft zijn eigen zaak. Zoo'n kort poosje beteekent niets om een oordeel te vellen. Hij moest den tijd hebben om op zijn verhaal te komen. Je weet nog wel toen onze dominé hier als proponent preekte, hoe de heele gemeente toen vreesde er geen stuk van terecht zou komen. Maar jawel, zachtjes aan kwam hij op zijn paardje, hij overwon zijn zenuwen en in de toepassing had geen professor het hem kunnen verbeteren. Maar eer die men schen hier op streek komen, is 't kwartier om en ze moeten den ploeg laten staan. 't Kan waar zijn, maar dan zou de wet dunkt me er wel in voorzien hebben. Die is door lui gemaakt, die er alles van weten en zeker daar ook wel aan gedacht hebben. Nu het duurde vrij lang en op den duur werd het vervelend, te meer daar we toch maar al te goed overtuigd waren van onze volkomen overtolligheid. Het was daar, we behandelen uw belangen bij je, maar zon der je, zooals ik meen eens een Fransche Koning gezegd heeft. De raadsleden heb ben dan nog iets op ons voor, die mogen kiezen van 't lijstje, dat voor hen opgemaakt wordt. Daaróm zitten ze dan ook op een examen met een stukje potlood op te schrij ven wat hun bevalt. Maar wat de samenstel ling van 't lijstje betreft, hebben ze even min als wij een duit in het zakje te gooi en en Q zegt het gebeuren kan, dit lijstje volstrekt niet naar hun zin is. Dat doet er echter niets toe, zegt de wet wederom, ze moeten kiezen uit het lijstje, opgemaakt door den eenigen machthebbende,den schoolopzie ner. Ik ben toch maar blij, ik daarin niets te zeggen heb, want niet graag zou ik de verantwoordelijkheid van de keuze op mij nemen. Wij moeten er toch ten slotte mee omspringen en onze kinderen aan den ge kozene toevertrouwen. En wanneer we nu uitsluitend vreemden op de voordracht krijgen, blijft het toch in zekeren zin een greep in den blinde en ge weet wel, daar houd ik niet van, niet in mijn bedrijf en ook niet in andere zaken. Hier hebt :ge nu een getrouw verslag van een zeldzamen en zeer gewichtige ge beurtenis uit mijn schoolcommissieleven. - Ge behoeft er echter niet om te treuren dat ik deze op u voor heb, gelijk gij bemerkt, ze heeft plaats geheel buiten ons om en er zijn er bij ons, die nu zoo diep de niets waardigheid van hun lidmaatschap gevoe len, dat ze er hard over denken ontslag in te dienen. Zoover zal ik het echter niet zoekenwaar zoovelen voor vijfde wiel aan den wagen spelen, daar schaam ik mij geen oogenblik mee te doen. Voor 't oogenblik niet meer te schrijven1 de huisgenooten zijn wel. Hopende 't bij u ook aldus zijn zal, blijf ik na vele groeten Uw neef Gooidrecht, 18 Juli 1883. A. touw, ik zal haar ondersteunen en borgtocht geven. Pak alles aan zoo komt men vooruit Jean Maillard had dien raad gevolgd en de voor spellingen van den fabrikant waren uitgekomen. Zij, die zich nog het sombere, knorrige, gelaat van (ten wegwerker herinnerden, zouden liet niet meer herkennen in dat van den aannemer van publieke werken. Wij vinden in hem nu een werkzaam, vlij tig man, met oen open, rondborstig voorkomen, schit terende ongen en vergenoegden glimlach. Po livave Madeleine is mede tot baar voordeel ver anderd. Zij is nu een dame geworden en een van de waardigste en liefdadigste van den omtrek. De echtgenooten ontbijtende eetkamer is een van de vroolijkste en gezelligste die men zich kan denken, liet is lente; het raam staat open. Men ziet den geurenden tuin en hoort bondet de kweelende vogelseen vriendelijke zonnestraal schijnt even dooi de halfgeopende zonneblinden en laat honderden stof deeltjes schitteren. De koflie wordt ingeschonkenmijnheer Maillard verscheurt den omslag van de courant, doch op het oogenblik dat hij wil beginnen te lezen, slaat hij de oogen naar zijn vrouw op en zegt «Madeleine, onze Denise schijnt van morgen niet te komen. Aan mevrouw Maillard is de tijd tot antwoorden niet gegund, want vroolijke frissche stemmen doen zich hooren. Denise en Bertha treden hand aan hand binnen zij schijnen aan elkander gegeven te hebben wat aan elk barer ontbrakDenise aan Bertha ge zondheid Bertha aan Denise opvoeding en élégance. Het zijn twee bekoorlijke jonge dames. Na de eerste begroeting zet Bertha een ernstig WW mffW Ai_.aa_ KUnjjj jrp In Frankrijk vertoonen zich weer ernstige ver schijnselen. Men weet dat den 14den Jnli de dag der nationale feestviering was, een instelling die de regeering der republiek blijkbaar van het keizer rijk beeft overgenomen. Het Fransche volk is er nu eenmaal op verzot, zulk een pretdag te heb ben, waarop men met verlichting, vlaggen, muziek en groote woorden elkander opwindt. Uie instel ling is niet onvoorwaardelijk af te keuren, maar wanneer op zulk een dag de nationale verdeeldheid der Franscheu aan het licht treedt, doet zulk een feestdag meer kwaad dan goed. Wij honden het er voor dat de na gevierde na tionale feestdag bepaald kwaad zal doen. In de eerste plaats omdat er verschil bestoud tusschen den gemeenteraad van Parijs en de regee ring. De Parijsche gemeenteraad, men weet dit, toont in de laatsto jaren alleszins neigingen om de rol der commune weder op te vatten. De Fran sche regeering wilde daarom niet op het feest te Parijs verschijnen en de onthulling van het reus achtige beeld der republiek bijwonen, tenzij zij vooraf wist wat de leden van den raad wel zon den te vertellen hebben. De raad weigerde dit en daarenboven deelde de voorzitter mede, dat hij zou aandringen in zijne toespraak op algeheele amnes tie der onlangs wegens het Parijsche oploopje ver oordeelden. De Ministers hebben derhalve geen deel geno men aan het feest van den dag. Zulk een houding is zeker, wat de regeering betreft, volkomen te billijken, maar zij is het afdoend bewijs dat men in Frankrijk op een slechten weg is. Nog bedenkelijker komt dit aan het licht door het gebeurde te Roubaix. Daar heeft eeu formeel oproer plaats gehad. De woeste menigte trachtte het stadhuis te overrompelen en slechts door her haalde aanvallen van soldaten is het gelukt dit te voorkomen. Maar er zijn toch een aantal gekwet sten gevallen. Deze dingen zijn zooveel te ernstiger nu de graaf van Chambord weldra, naar alle verwachting, het rijk der levenden zal verlaten. Chambord, men weet hij is de laatste wettige afstammeling uit het Fransche koningshuis Bourbon, lijdt aan een ongeneeselijke kwaal. De geneesheeren noemen na tuurlijk het kind niet bij den naam, maar uit de verschijnselen is op te maken dat het kanker in de ingewanden in de laatste periode is, die elk oogenblik den dood kan na zich slepen. Nu was Chambord de candidaat die yoor de re publiek het minst gevaarlijk was te achten. Hij was de man die door zijn onmogelijken eisch van een monarchie naar de oude traditiën van het huis Bourbon de zekerste waarborg was tegen een Fran sche monarchie. Als deze slagboom valt, is de weg gebaand voor de prinsen van Orleans, mannen van talent, moed en van helder inzicht, die begrijpen dat zoo al niet de daad dan toch zeker de leus van contitutioneele mo narchie de eenige kans is om de republiek omver te werpen. Toch zou daarvoor geen vrees behoeven te be staan als uiet de demagogen zich begon non te roe ren. Het is het natuurlijkst verschijnsel in Frankrijk dat de republikeinsche schreeuwers om gelijkheid de gezeten burgerij den schrik om het hart jagen cn daardoor de poort geopend wordt voor een pre tendent naar den troon. Vooral nu Gambetta is ontvallen aan de republiek, die krachtige geest die opwoog tegen het gezag van een koningstroon, moesten de republikeinen in Frankrijk zich dubbel in acht nemeu. Maar even goed van hen als van de Bourbons kan gezegd worden dat zij niets ge leerd hebben. Daarbij komt dat de Fransche republiek inharo bnitenlandsche politiek gewaagde stappen doet. (Daarover een volgenden keer.) Groot opzien baart te Londeu het besluit van den Transvaalscheu Volksraad om dr Jorissen op staanden voet te ontslaan uit zijn betrekking van procureur-generaal van Transvaal. Men weet dat de heer Jorissen als onderhandelaar te Londen was «Mijnheer en mevrouw Maillard, wij zijn vanmor gen niet alleen gekomen, twee personen volgen ons, die u over belangrijke zaken te onderhouden hebben. «Welke personen «Mijn vader en broeder... de heeren Duvernay... en daar ik ze reeds hoor aankomen en Denise moeielijk bij het onderhoud tegenwoordig kan zijn, zullen wij beiden den tuin maar een bezoek brengen tot straks De jonge meisjes zijn reeds verdwenen. De, heer Duvernay verschijnt op den drempelachter hem zijn zoon. Deze laatste is deelgenoot geworden in de zaak van zijn vader; het is de rijkste fabriek van het gehecle arrondissement. Aangemoedigd door den weiwillenden glimlach van den heer Duvernay, komt Lionel nader en begint eindelijk «Mijnheer en mevrouw Maillaid, met de goedkeuring van mijn vader, die mij wel wilde vergezellen, ben ik zoo vrij u de hand van uwe dochter te vragen. Is het wel noodig er nog meer bij te voegen Er hebben in het leven ontknoopingen plaats die niet te beschrijven zijn. Laten wij alleen dit nog zeggen: Toen een uur daarna de gewezen wegwerker de eourant weer ter hand nam, viel zijn oog op het volgende «Een zekere Pierre Bouquaille, die door slechte zaken verplicht was naar België le vluchten en zich aldaar aan valschheid in geschrifte schuldig maakte, is door het Hof van Assises te Brussel veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Jean brak de lectuur af en keek Madeleine aan. «Welnu?" sprak zij en haar WA voltooide de rest. opgetreden. Een tweede voorbeeld dat eene regeering aldus haar afgevaardigde behandelt is niet te vin den. Het voorwendsel dat dr. Jorissen wel doc. or in de theologie is maar geen graad ic de rechtsge leerdheid bezi; kan hier geen dienst doen, want dat wist men in de Transvaal al sinds jaren. Er moet hierachter waarschijnlijk heel iets and.'rs ge zocht worden. In elk geval is de indruk in Engeland niet minder ongunstig dan hier te lande. Men zal echter schriftelijke berichten uit Transvaal moeten afwachten voor men met kennis van zaken kan oordeelen. Niet minder sensatie maakt te Londen het feit dat de advocaten der kroon hebben uitgemaakt dat j de Lesseps alleen het recht heeft een tweede kanaal door Egypte te gravi n. Het komt John Ball onge- i boord voor dat er advocaten in de wereld zijn die zulk een advies durven geven. Daarvoor hebben de Eugelschen toch Egypte niet veroverd en er «gone- raal cholera« gebracht om de Lesseps baas te laten. Het ministerie Gladstone dat voorstelt aan de Les- i seps het maken van een tweede kanaal over te j laten zon men er voor kunnen laten vallen! HEUSDEN, 17 Juli. t Door de benoeming van den heer P. T. A. Sprengers, secretaris dezer gemeente, tot lid van 1 Gedeputeerde Staten dezer provincie, is de eerste betrekking vacant geworden, als onvereeuigbaar met die van lid van Gedeputeerden. l)e gemeenteraad heeft daarop in zijne jongste vergadering benoemd tot tijdelijk secretaris de heer S.. van Beest, wethouder, die deze functie zal blijven uitoefenen tot eene definitieve benoeming zal hebben plaats gehad. t Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot opperbiandmeester, de heer II. A. Verhoeven, brandmeester, en zulks tengevolge eener ontstane vacature door het over lijden van den heer J. Verhoeven. tZondag avond ten circa half elf ure, toen het bij helder maanlicht eensklaps begon teregenen, vertoonde zich aan den hemel eene regenboog, die nu echter niet de bekende kleuren weergaf, maar een wit blauwachtig schijnsel afwierp. t Tot ons genoegen zagen wij dezer dagen in het Handelsblad7', onder de rubriek Tentoon stelling Amsterdam, afd. Tabak en Sigaren, dat ook de firina Ph. de Jongh alhier, gunstig be oordeeld wordt. Niet alleen worden de v rschillende kwaliteiten van sigaren, door haar geëxposeerd, geroemd, maar bovenal de nette étalage, waarvan wij vroeger reeds melding maakten. t NEDERHEMERT, 16 Juli. De gemeente raad verraste dezer dagen onzen burgemeester, den heer Van Ommeren, met een prachtig ca deau als blijk van waardeering van zijn geno men besluit om onze gemeente niet met der woon te verlaten. Weldra volgden daarop ver schillende geschenken, zoowel van de gezamen lijke inwoners der noordzijde als van die der zuidzijde en van een particulier van het eiland. Alle deze goed gekozen geschenken, die zoo wel van goeden smaak als van degelijkheid ge tuigen, zijn zoovele tastbare bewijzen van gehecht heid en waardeering. Onze gemeente heeft dan ook alle recht om zich gelukkig te gevoelen onder het bestuur van een hoofd, dat zich gaarne groote opofferingen ter wille zijner gemeentenaren getrooste, maar die wederkeerig ook trotsch mag zijn op de vele blijken van gehechtheid, welke hij van zijne ge meente ondervond. Wij vertrouwen dat deze aangename verhou ding steeds zal blijven voortduren, waardoor liet besturen gemakkelijk gemaakt en liet belang der gemeente zoozeer bevorderd wordt. t ELSHOUT, 14 Juli. Het knaapje, dat door een molenwiek getroffen werd, zie het vorig No., is aan de gevolgen overleden. fZUILICHEM. Bij raadsbesluit van den 10 Juli j 1. is tot onderwijzeres aan de openbare school alhier benoemd mejuffrouw J. P. G. Bak kes. thans in gelijke betrekking werkzaam te Gorinchem. Reeds is bericht ingekomen, dat de benoeming door haar is aangenomen en zij den 1 October a.s. in functie hoopt te treden. t GORINCHEM, 16 JulTTDe uitslag der 11. Woensdag en Ziterdag gehouden overgangs- en toelatings-examens aan de Hoogere Burgerschool alhier, is als volgt: Bevorderd van de le tot de 2e klasse 9 leerlingen, voorwaardelijk 1 en niet toegelaten 2 leerlingen van de 2e tot de 3e kl. 10 leerlingen, allen onvoorwaardelijk; van dc 3e tot de 4e kl. 5 en van de 4e tot de 5e kl. 5 leerlingen, mede allen onvoorwaardelijk toege laten werden: voor de le kl. 10 leerlingen, waar onder 6 meisjes voor de 2e kl. 1 leerlingvoor de 3e kl. 1 leerling en voor de 4e kl. 2 leerlingen. 14 Juli. Sedert Woensdag 11 tot Vrij dag 13 Juli zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen: 51 zalmen van 4 tot 21 halve kilo's; prijs per half kilo 0.51 tot f 0.71, t DALEM, 15 Juli. De heer H. J. D. Bakkes, onderwijzer aan de openbare school te Vuren, is als zoodanig benoemd aan het instituut van den heer Dijkerman te Rhenen. tUit. Zaltbommel worden dagelijks waggons met Geldersche kralen naar Duitschland verzonden, tegen f 3.30 a f 3.60 de H.L. Landbouwers berekenen, dat de opbrengst van bedoelde aard appelen tegen zulke prijzen f 450 a f 550 per H.A. bedraagt. t Als een goed middel om de wormen, die dit jaar de ajuin afknagen, te verdrijven, wordt, hoewel wat laat, in de Tielerwaard liet volgende O aangewendmen bestrooit de bedden met roet, waarna ze flink begoten worden. t ALM KERK', 13 Juli. De reeds aangekon digde tentoonstelling van paarden en vee, van wigde afdeeling Almkerk der N.-Br. Maatsch. van Ltndb. aldaar te houden, zal plaats hebben op Dinsdag den 18 Sept. 1883. Men verneemt dat de heer Heemskerk van zijn kant ui het mogelijke doet om den arbeid der Grondwetscommissie te bespoedigen, en in alle opzichten toont dat het hem volle ernst is met de zaak. De minister van waterstaat, gelet op de artt. 2, 3, 4 en 5 der wet van 21 Juni 1881 (Stbl. no. 76), houdende bepalingen omtrent de zee- visscherijen, gezien de voordrachten van het collegie voor de zeevisscherijen, heeft goedgevonden, met aanvulling zijner vroegere beschikking, dat het in art. 2 der aangehaalde wet bedoelde letter- teeken o. a. voor de onderstaande gemeenten is als volgt 's Gravendeel G. D., Hardingsveld II. D., Z valuwe Z. L. Het bestelhuis van den Nederlandscben Boek handel te Amsterdam heeft in het boekjaar 1882/3 verwerkt 1,609,432 kilo's boeken, ter waarde van 9,500,000. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam is in hooger beroep gekomen van het „geheele vonnis/' den 29n Juni j.l. uitgesproken tegen Jaantje C. Struik en haar medebeschuldigden. Ruim 30 vreem lelingen, waaronder eenige vrouwen, moeten wegens bedelarij, volgens uit spraak van de Rechtbank te Assen, naar Veen- huizen ter verpleging worden opgezonden. Omtrent de troepenmacht in Atjeh bevat het „Hbl." een opgave van de sterkte der troepen, die aan de verschillende expedition naar Atjeh deelnamen. De eerste expeditie telde met inlandsche troepen en marine-landingsdiyisie 3000 man de tweede 6000 de derde onder generaal Pel 7500 de generaals Wiggers van Kerchem en Diemont kregen hoogstens 8000 generaal Van der Heijden 8000, kolonel Hans hoogstens 5500 thans zijn er, onder kolonel Schilfer, 6900. De totale legermacht in Atjeh bedroeg onder generaal Kohier 3368, en bedraagt thans 29,000. Het koninklijk besluit van 1853 stelde voor het Indische leger 39,000, alleen voor combattanten, terwijl onder de bovenstaande cijfers ook de niet- combattanten begrepen zijn. Te Veenhuizen heerscht thans eene besmette lijke ziekte onder de hazen. Vele van deze dieren vindt men hier en daar dood liggenvooral voed sters (ooien), die op het punt zijn om jongen te werpen, worden door deze ziekte aangetast. Welke drukte de tentoonstelling aan velen ver schaft met de werkzaamheden, inzonderheid in de bouwvakken, is het te Amsterdam volgens de Werkmansbode" slapper dan eenig ander jaar. Timmerlieden, metselaars, schilders en behangers worden nu reeds bij tientallen door de patroons afgedankt. Een treurig vooruitzicht, nu voor hon derden, weldra voor duizeuden. Als de tentoon stelling gesloten wordt, is het winterseizoen inge vallen en kunnen talrijk velen zich alzoo voorbe reiden op werkeloosheid, tot het voorjaar van 1884. Het vorige jaar kocht eene vrouw op een erf huis te 'l'iöl eene ladetafel voor 4.25. In een der laden van dat meubelstuk vond zij ongeveer f 490 aan coupons, heeft die coupons in haar bezit gehouden en moet ze, volgens haar eigen mededeelingen, later len eigen bate hebben aan gewend. De erfgenaam van den vroegeren eigenaar der ladetafel wendt pogingen aan om de vrouw strafrechtelijk te doen vervolgen, wegens toeëige- ning van gevonden voorwerpen. De Delftsche feestcorrespondent van de „Haarl. Crt." bericht nog over den brand van bet feest gebouw het volgende: Meldde ik u, dat de inventaris van den pachter van liet buffet niet verzekerd was, thans verneemt men uit vrij zekere bron, dal die inventaris hoog, men zegt zelfs buitengewoon boi>g geassureerd was. Geruchten omtrent arrestatiën liepen hiel de gansclie week ik meldde ze u echter niet, omdat het bij nader onderzoek bloote geruchten bleken te zijn. Zeker is alleen, dat de justitie den ganschen Woensdag heeft besteed om den pachter, de bedienden en ieder, die maar eenig licht kon geven, in verhoor te neinen. Van resultaten ver namen we echter nog niets. Behalve de studenten, die schade hebben en teleurstellingen leden, zijn ook een aantal bedienden en timmerlieden door dc ramp getroffen. Te hunnen behoeve zijn op het terrein bussen geplaatst. Een wannoezier, wiens land achter liet feestgebouw lag, verliest een ganscli veld met bloemkool en snijboonen, alles is verschroeid. Hem zal niemand de schade ver goeden." Ecu vader te Veenhuizen, die zijn eersteling bij den burgerlijken stand had laten inschrijven, kwam reeds den tweeden dag aan het gemeentehuis te rug, dewijl zijne vrouw in dien tijd v n een tweede kind was bevallen. Te Wadenooien, bij Tiel, verloor voor eenige maanden de machinist eener werklocomotief zijne beide beeiien. Dezer dagen is de ongelukkige, die lijdelijk het koper- en blikslagersvak uitoefende, weder door de aannemers Van Hattein op de lijn HoornEnkhuizen als machinist in dienst gesteld. De studenten trachten uit alles munt te slaan voor een grap. Op het bal champêtre was de stemming natuurlijk een weinig gedrukt over het verlies van de feesttent. Een der studenten had echter een inval. Hij nam een groote witte parasol, hing aan elke punt een lampion en klaar was de nieuwe feesttent. Ieder wilde natuurlijk in de nieuwe „tent", er kwam leven in de brouwerij, men lachte, stoeide en 't verlies was terstond vergeten. Volgens een particulier bericht uit Delft hadden de twee leden van de vrijwillige brandweer nog een kwartier vóór het uitbreken van den brand inspectie gehouden en alles in orde gevonden toen zij bij den brand kwamen scheen deze op vier verschillende punten te zijn ontstaan. Despuit bleek toen geen dienst te kunnen doen, niettegeu-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2