verkoopen: dié aai ,|.l ansterdam. Het Kasteel te Dussen. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. CORRESPONDENTIE. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. DoNotaris VAN MOOCK, in den Duil. Het LEGGEN van BER MEN enz. te Teen, Aal burg en Hedikhuijzen. toon zij op het terrein werk van de in aan- üchooten gevallen en "een metselaarsknecht, Awond. De man werd thuis gebracht. Te i op een sleepers wagen over de beenen gere- van J. Binnendijk te geraakt en verdronken, te Elshout, gemeente •nwiek getroffen en ge- is te Zutfen tmschen i geraakt en inwendig -ard werd hij naar zijn Zomerzitting der Prov.-Mn van lorfaknt KERKNIEUWS. Getrouwd: 's Bosch, 13 Juli 1883. De Heer en Mevrouw VERHAGENReep maker van Belle betuigen hunnen welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 's Bosch, 13 Juli 1883. zal, Zaterdag 21 Juli 1883, nam. 8 ure, bij kind. Schoenmakers te Almkerk, 211, 39 L 10 C., A a n w ij z i n g in loco zal plaats hebben op Vrijdag 20 Juli, als Te Veen bij hectometerpaal No. 925, 's mor gens ten 10 ure. Te Aalburg bij hectometerpaal No. 866, 's middags ten 12 ure. Te Hedikhuijze n bij hectometerpaal No. 11, 's namiddags 2 ure. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, zoomede de Opzichter J. van Tuijl Gz. te Heusden, bij wien van 16 Juli e. k. de be stekken ad 50 Cent per exemplaar verkrijg baar zijn. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris, DUIJSEH. O i correspondent.) dageu een beetje warm at 't warme weer onze Ze brengt ons wel zwer- gen, die uit het oosten jus jaarlijks bezoeken en ven, maar ook drijft ze e hoofdstad. Des Zondags =-oon druk. Twintig, dertig- de T. is dan een gewoon s in die drukte lastig wau- fca ik er me niet aan waag. Zondag heen te gaan, dan r»egte, vóór 't publiek bin- weer doet de T. ook uog ^oed. Haar uitwendige ge- «erst tot haar recht,. Haar door en door Oostersch, torens, gedragen door een olifanten, haar Assyrische oen, beschaduwd door een fr»reeden cachemieren band, aau de einden tot één ge- 's moet ge zien in de heeto lauwen hemel, Als 't regent geestig uit, de ziel is weg. streken geschapen is, tiert ïteu. Maar wanneer de zon giet over dit Oostersch pa- oude marmer leeft en spreekt, na al zoovele malen door te hebben, nog wel gaarne op het oostelijk terrein een ten minste de zon niet te at warm is, me verkwikken stralen die door een tweetal q van 't terrein uitgebraakt lijk wel op er niet onder te l me alleen m jt een beschou- :ds verkwikkend. gebouwtje, opgericht door aten, voor 't welk een kolos- at. In 't gebouw slaat een en ketel een pomp, die door het water uit den bak op- loemeuswaardig ver-lies weer it is een centrifugaalpomp, u uit te leggen, dewijl dat groote omschrijving moeilijk bij staat, kunt ge echter ter- schoon stuk werk is, en ge gt onze voorouders, die met de baren» heel wat vroeger i zijn, wanneer ze een dozijn en bezeten hadden. Weet. ge 00 mooi is Zo braken zon- voortdurend water. Bij onze na eiken slag een straal, de ter rust geen sekonde 't is ft, zoolang de machine maar en uitstekend hulpmiddel om en, ook om polders watervrij stoombooten van de firma L. n de Zeeland», heeft reeds werktuig aan boord om bij 1 hulp te verleeneu. Ook heeft jaren geleden ten dienste der a haar wonderlijke kracht ge- alen van een polder, zoodat, M zeggen, de tentoongestelde en nieuwelinge is. Voor des- hier nog dat ze naar 't zeg- lechts 40 effect verliest, laan staat een andere machine, la we daar ook even heen gaan [door dat houten hek naast de 'aar staan een paar spoorwa- onstructie. Het bovendeel van meer dan een dubbele bank, rug aan rug kunnen zitten, ner, eigenlijk behoorden ze te tie om 't terrein loopen en in nkomen. Doch de electriciteit gebrekkig, dat men voor haar ft en er over deukt de wagens lederen en er een paar kleine innen. Of daar de electriciteit Wel neen, zij is machtig ge- haar maar een goeden weg nstelling is tot heden met haar ukkig. Het licht brandt thans tns, maar de eloctrische trein ïgeren te loopen. 't Is te wen- niet bij zal laten zitten. Wat iOk mogelijk. ipige spoortrein maar aan zijn over en gaat mede naai den t is een broer van de centri- i minste het resultaat betreft, f in 't hart gevoerd wordt, dat aante heeft en in tweeën ver- luchtledig gemaakt en zuigt 'd wederom door stoom stoot rpersing. Ieder belangstellende "Korting te Hanover aanbe- tevens verzocht te letten op ge ijzeren buis aan 't.boveneind it de stoom het water perst, en uitvloeit. Een gewone pomp, lpomp, kan dat nooit hooger leeren Korting bevat nog zeer industriëel gebied, b. v. een 3 nieuw model buizen voor n,gasmotoren enz.we kunnen 4«g verwijlen, want er zou aan Vergadering van 11 Juli 1883, 's voorm. 10 uur. Aan de orde komt het verslag der commissie van rapporteurs over de begrooting enz. uitgebracht in de zitting van 10 Juli (zie ons vorig nummer). De verschillende voorgestelde artikelen worden goedgekeurd, zooals zij waren voorgesteld, uitgezonderd de post Voorstel der commissie van rapporteurs tot schrapping van de door Gedep. Staten voorgediagen som van 500 tot orde- dening enz. van gemeente- en polderarchieven. Het lid Jhr. de la Court, stelt voor den post te behouden en wordt btstreden door het lid Mr. van den Biesen. Het lid Mr. Bosch wijst op 't groote gewicht, dat steeds aan oude archieven wordt gehecht en zou 't betreuren, indien de verbetering struikelde over een uitgaaf van 500. De archie- ons teutoonstellingsgekeuvel geen eind komen. Wan neer ik al deze dingen in bijzonderheden moest beschrijven, lieve hemel, hoe zouden de honderden ijzeren gevaarten in de machinegalerij me straks aangrimmen, wanneer ik ze zonder spreken voorbij ga! Die machinegalerij, ik stel me voor er ook eens per brief een kijkje in te nemen, maar dan moet ik vooraf mijn deskundigheid wat opknappen en zeker zal 'k ook daarna nog veel moeten lateu rusten, want ze is onafzienbaar groot. Terwijl we hier zoo redeueeren, hebt ge al eens gegluurd naar het ijzereu gevaarte, dicht bij den zijingang tot de T. Dat is een bok, die zooals alle bokken, uit drie beenen bestaat. Deze echter zijn van ijzer en wegen te zanten circa 40,000 K.G. Óm zijn ontzaggelijke zwaarte echter is deze bok iriet. zoo belangwekkend, ook niet om zijn hoogte, maar vooral om de manier waarop hij werkt eu de kracht die men er mee verrichten kan. Hij moet dienen om lasten te tillen tot een gewicht van 100,000 K.G. en door eeu zeer eigenaardige con structie kan men dezen op deu wal opgericht en bok zoo stellen, dat ziju top boven eeu daarbij liggend schip komt. Die eigenaardige constructie bevindt zich iu bet derde been, dat vierkant is, terwijl de andere, die den last dragen rond zijn. Dat been J bevat binnen ia zich een schroef van eenige meters lang en door die schroef te draaien verlengt men 't been en komt de bok in een hellende richting. Het is eeu groot werk geweest dit gevaarte in orde te brengen en 't zal de moeite waard zijn er mee te zien werken. Binnen kort kan dat geschieden. De bok is hier op last van 't Gouvernemeut voor Indië gemaakt door de fabriek »de Atlas.» Komt, laat ons nu eeu groote wandeling maken naar B o n - M a r c h de z.g. volksrestauratie achter de galerijen en gelukkig voor de grootelui's- restauratiën zoover achteruitgezet, dat men in de laatste geen hinder heeft van de braadlucht der volkscoteletten en van den volksbief. Terwijl we ons daar reu weinig restanreeren, dat ge er behoor lijk kunt doen tegen gewone restauratieprijzen, valt uw oog rechtsaf op een prachtige machine, die daar in haar eentje en onder een toevloed van kijklustigen haar schoone knnst tentoonspreidt. Zoo spoedig ge in dezeu kring zijt binnengedrongen en dit ver bazingwekkende gevaarte aanschouwt, hebt ge er een naam voor uitgedacht.... Ge noemt hetde aard- vreter en die naam is zeer juist. Ge hebt wel tien maal zooveel tijd noodig om eeu half biefje binnen te werken, dan deze machine om een halveu kubieken meter op te happen en een eind ver der te laten neervallen, 't Is een frappant gezicht, vooral wanneer uw tanden reeds hun jeugdige sterkte verloren hebben, hoe die aardvreter zijn scherpe tanden in den grond zet en hongerig toe hapt. Als go daar lang bij staat, dan vergeet ge met een machine, een dood stuk te doen te hebben, ge waant een voorwereldlijk gedrocht te zien, dat zich met aarde voedt. Nog sterker dan bij den bok legt ge hier nadruk op den bekenden term hot menschelijk vernuft is scherp! Want, ziet ge, 'tis wel degelijk de mensch, die hier werkt en met zijn dienaren water, vuur en ij z e r een be wonderenswaardig werk verricht. Neen, deze aard- vreter is niet dood, hij heeft een ziel en die ziel is 't menschelijk vernuft. Laat ons nu eens goed toezien. Ge ziet eenige meters rails en daarop het onderstel van een wagen. Op dien wagen, van achteren buiten de wielen een staande stoommachine, voorop een ijzeren balk, een kraan, die ook wanneer ze een last draagt even wicht maakt met de stoommachine. Deze en de kraan staan op een beweegbaar vlak, dat om een punt op den wagen in alle richtingen draaien kan. Verder ziet ge eonige kettingen, stangen, een wiel enz., en één man, die dat alles beheerscht. Merkt op dat het einde der kraan, dus behalve ronddraaien ook voor- en aehteruit gaan kan. Over een klein rad aau dit einde loopt een ketting, waaraan een bak haugt, die een weinig op een schommel gelijkt. Deze bak is op do helft doorgesuoden en de helften zijn alleen aan den bovenkant verbonden. Op 't ver langen van den machinist opent bij zich en gaat iedere helft draaiende om de nagels waarmee ze samenhangen, omhoog. Ge ziet nu dat ze op de plaats waar ze van onderen aan elkaar sluiten, scherpe stalen tanden hebben, die dus i n elkaar sluiten. Let nu op, daar opent de bak zich en hij valt zwaar op den grond. Een kleine handbeweging van den aanvoerder en hij moet zich sluiten. Hij moet, al staan zijn tanden een paar meters van elkaar en rustende op den grond. Dus dringen ze den grond binnen en daar beneden sluiten ze zich onzichtbaar. Wederom een kleine beweging van den man en de bak rijst, gevuld met aarde. De machine beweegt zich voor- of achteruit, de kraan draait links of rechts, de bak opent zich en laat den inhoud ter plaatse neerkomen, waar de bestuur der dien brengen wil. Vervolgens valt hij weer neder en neemt nogmaals een hap en zoo verder. De toepassing laat ik aan u over. Wanneer ge u uit deze korte beschrijving eenig idéé kunt maken van dit schoone werktuig, is mijn doel bereikt en ik beu zeker dat ga op de T. komende, niet ver geten zult naar de graaf- en baggermachine der Gebr. Priestman uit Huil te vragen. Doe het toch vooral, ge zult er schik in hebben. Nu zou ik als nauwkeurig correspondent u de Passage moeten beschrijven, waarmee verleden week onze stad begiftigd is, maar ik bid u schenk me die maar. Wat zou 't helpen al schreef ik uze is 65 M, lang, 20 M. hoog (van binnen) 11 en 15 M. breed, ze bevat een groot logement excuus, ik bedoel hötel en een twintigtal winkels, een keurigen vloer en netten solieden opstand. Ik zal volstaan met te zeggen: ze is korter en smaller dan die te Rotterdam en ze bevat geen onderaardsch, muffig, verkooplokaal en dito biergrot. Laat dus Rotterdam gerust zijn. Haar passage wint het. Voor hoe lang? Dat waag ik niet uit te spreken. Ik vrees dat men niet rusten zal voor Amsterdam een passage bezit, die alles overschaduwt wat tot heden iu ons vaderland gezien is. Een wereldstad zonder Groote Passage i3 immers niets? Elk huis heeft zijne geschiedenis; maar vooral zijn aan gebouwen, wier aanblik ons in gedachten enkele eeuwen terugvoert, vele geschiedenissen, dik wijls ook tal van legenden verbonden. Onder de tweede soort kan voorzeker ook mede gerekend worden het Kasteel te Dussen, dat reeds bestond in de 13e eeuw en waarvan een deel nog in zijn oorspronkelijken toestand is bewaard geble ven. Hoewel het thans de regeerende personen mist om, evenals vóór enkele eeuwen, hunne leenplichti- gen door weldaden aan zich te verplichten of op anderen tijd op hen, door toegepaste straffen, den grooten afstand tasschen Heer en Knecht te doen gevoelen toch gevoelt zich daardoor naar het mij toeschijnt niemand iets minder gelukkig. Om echter op het Kasteel terug te komen, dat door een breede gracht van den gewonen weg is ge scheiden, hieraan valt uitwendig niet veel te bewon deren. Alleen valt het een ieder bij den eersten aan blik op, dat van eene rij van vensters, welke alle nog door ruitjes in lood bevestigd, hun licht ont vangen, er een aan de westzijde is, dat blijkbaar opzettelijk in later jaren is toegemetseld. Volgens de overlevering vertrouwbare bescheiden bestaan er, zooverre mij bekend, niet van zouden, een paar eeuwen geleden, de toenmalige bezitter van het kasteel en zijne gade zich gelukkig gevoeld hebben in 't bezit van een eenig kind, een aanvallig meisje. Ook in die dagen werd er, evenmin als nu, on vermengd geluk gesmaakt; de schoone toekomst, die zij zich voor hun lieveling droomden verdween onherroepelijk door een droevig ongevalhet meisje, aan het toezicht van de bedienden ontsnapt, zou uit het bovenbedoeld venster in de gracht gevallen zijn en daar den dood gevonden hebben. Van af dat oogenblik was voor die ouders het geluk uit het kasteel verdwenen en sints dien tijd werd dat venster toegemetseld. In de kamer, waarin dat raam uitkwam, vindt men nog ten voeten uit geschilderd de afbeelding van een meisje, naar 't schijnt van omtrent 12-jarigen leeftijd, door welk stuk de herinnering aan 't droevig voorval wordt levendig gehouden. (Wij stellen ons voor, onze lezers van tijd tot tijd enkele plaatselijke bijzonderheden, ontleend aau de geschiedenis of de overlevering, mede te doelen, en houden ons voor aanwijzingen op dat gebied bijzonder aanbevolen.) De Redactie. UITWIJK. In de laatste dagen hebben de graan akkers een eenigzins ander uitzicht gekregen, 't is te zien, dat de malsche regenbuien niet te vergeefs den grond hebben gedrenkt. Op de hooggelegen akkers begon 't er inzonderheid treurig uit te zien. De wintergerst wordt hier en daar reeds gemaaid en staat over 't algemeen goed. Op de goed be werkte gronden staan de haver, de erwten en de boonen vrij wel, zoo ook de tarwe, op die, aan welke minder arbeid besteed is geworden is nog al verschil met de eerstgenoemde op te merken. De eerste soorten van aardappelen leveren veel op en kunnen goed genoemd worden, de latere voorspellen niet minder. Van de gevreesde ziekte is onder dit gewas nog niets te bemerken. De vroege suikerbieten en maugelwortels zien er welig uit; die, welke later gezaaid zijn, hebben veel door de droogte geleden en zijn achterlijk, er is nu kaus dat zij zich zullen herstellen; wat de hooibouw betreft, de velden hebben weinig opgele verd, maar dit wordt vergoed door de uitmuntende kwaliteit. Het vee in de weiden heeft het schraal, vooral op d) hooggelegen weidevelden. De vrucht- boomen zijn goed geladen, zoowel van appelen, peren als noten. Steenvruchten ziju er weinig, de nachtvorsten kunnen hiervan als de oorzaak be schouwd worden. Over het geheel genomen is het vooruitzicht des landraans volstrekt nietontmoedigend MAASBOMMEL. De gewone jaarlijksche hooiver- pachtingen zijn dit jaar hier weder afgeloopen. Over 't geheel heeft 't gewas niet aau de verwach ting beantwoord, wat betreft de kwantiteit. Som mige pachters beweren wH goedkoop gepacht te hebben, doch men weet niet waarin dat zit. Als meD nog al op de waarde 20 en in 't veld 16 eu meer gulden per 500 kilo besteed, behalve de kosten van bewerking, is zulks verre van goedkoop. En had men daarvoor dan nog maar zuiver hooi, doch op enkele perceelen na, is alles dit jaar sterk met onkruid aangezet. Maar een pachter mag wel wat hebben en daarom misgunnen wij hem de zoete inbeelding niet: »'t is toch niet te duur»! In de omstreken van Tiel zijn de onrijpe noten, ter verzending naar Engeland, opgekocht tegen 5 per H. L. Het gewas is dit jaar vrij goed. De stand der veldgewassen mag in de Hoeksche Waard over het algemeen zeer gunstig genoemd worden. Het drooge weder werkt uitmuntend op de veldvruchten, zoodat de toekomst voor den landbouwer veel beter is dan in de drie voor gaande jaren. Alleen het vlas staat minder goed te velde. De prijs, waartegen dit product verkocht wordt, is dan ook aanmerkelijk lager dan in de vorige jaren het geval was. De oorzaak van dien ven tocli hebben veel bijgedragen tot bevordering van de kennis der historie. De leden Mutsaers en Mr. van Dam zijn mede voor het behouden en worden bestreden door het lid A. J. van den Heuvel, omdat het hier niet geldt provinciaal maar zuiver gemeentebelang en al is 'tnu geen groot bedrag, waarschijnlijk zal 't jaarlijks terugkomen en spoedig wellicht verhooging eisehep. Het lid Mr. Bosch merkt op, dat de vorige spreker zich op een verkeerd staudpunt plaatst. Het is toch hier niet de vraag is 't provinciaal belang, ook niet is 't gemeentebelang maar 't geldt hier de bevordering der wetenschap en dan wijst spreker op de bijdragen aan 't genootschap van kunsten en we tenschappen, op die aan de teekenscholen en meer andere. Nog voeren hierover de leden Mr. van den Biesen en Diepen het woord, waarna in stemming gebracht de post van 500 I wordt aangenomen met 32 tegen 19 stemmen. Een voorstel tot aanleg van een kunstweg Eersel-Bergeijk wordt zonder beraadslaging aangenomen. Een voorstel van Gedep. Staten tot vermeerdering van 't getal Provinciale veeartsen met 3 lokt eene levendige bespreking uit, waarin o. m. wordt medegedeeld, dat 't voorstel van Gedepn- teerde Staten een gevolg is van de aanvraag der gemeenten Capelle, Sprang en Waalwijk, reeds vroeger voorafgaan door een aanvraag vau de gemeente Beugen. Nadat de leden Mutsaers, A. J. van den Heuvel en Dr. van der Steen hierover het woord hebben gevoerd, verklaart het lid Middelkoop zich sterk voor 't voorstel van Gedeput. Staten, \ooral omdat er te Capelle periculum in mora is. Wordt nu in beginsel besloten tot uitbreiding, dan kunnen Gedeput. Staten nader een regeling maken. In stemming gebracht wordt met 30 tegen 18 stemmen be sloten dit voorstel aan te houden tot de najaarszitting,in afwach ting van een nader voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling der districten. Nog wordt besloten tot oprichting van een w aterschap onder den naam van „het Woud" tusschen Dungen en Berlicnm en ein delijk dat deze zomerzitting heden zal eindigen, waarna ze door den voorzitter wordt gesloten. betrekkelijk geringen prijs moet. behalve in den min deren stand vau het gewas, vooral ook gezocht worden in de groote verliezen, die laatstelijk in dezen tak van industrie geleden ziju. Mocht ook in dit jaar do uitkomst onvoordeelig zijn, dan ziet het er in de meeste gemeenten in deze streek zorgelijk uit. Uit het Zuidelijk-Westerkwartier van Groningen, zendt een landbouwer het volgende bericht: »Het ziet er waarlijk treurig uit met den land bouw van deze streken. In geen drie maanden hebben wij hier een regen gehad, die eenigzins in de be hoeften van bouw- en grasland kon voorzien. De graslanden zijn niet alleen wit van droogte zoodat bet overrijp is, maar zij zijn zoo dun begroeid, dat vele stukkeu het maaien geenzins kunnen beloonen. Op de bon wakkers ziet het er niet beter uit. De aardappels, die andere jaren omstreeks dezeu tijd voor 't gebruik geschikt waren, zijn nu niet alleen slecht van kwaliteit, maar nauwelijks zoo groot als knikkers. De boekweit heeft veel door nachtvorsten geleden. Bij groote warmte vermeuigvuldigt zich het kroos (lemna) bijzonder snel en weldra is de vaart er mede bedekt. Het kroos is echter met zijn sappig helder groen nooit leelijk, behalve dat het tot de inlandsche drijvende waterplanten behoor!, en een sloot in onze polders zonder kroos laat zich mooielijk denken. Op het kroos komen de eenden af, die gaarne van dat kruid gebruik maken eu er wel op leven kunnen, waarom het dan ook eendekroos ge noemd wordt; en op een sloot met kroos komt de hengelaar af, of gij moest te eendachtig zijn om niet te weten, dat onder het kroos een baarsje van daan te halen is. Als het kroos zeer dik is geworden, zooals in Augustus, wordt het met schuiten vol opgevischt en dan gaat het naar de teelboeren, die het bezigen om er hun peulvruchten op te leggen; doperwteu b. v., op vergaan eendekroos geteeld, geven vele en malsche vruchten, eu wie zou niet op malsche doperwtjes gesteld zijn? Het kroos is derhalve een nuttige plant. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Krimpen a/d. Lek (2de maal), J. Vonk te Meern Almeloo, L. J. van Apeldoorn te Enter Balk, W. Jaarsma te Lollum Leeuwarden, N. Kamp A.Wz. te Veendam Ermeloo, W. v. d. Bergh te Schaarsbergen Edam, M. J. Adriani te Barendrechc Heemstede, J. Th.de Visser te LeusdenBeets (N.-H.) J. H. Kruseman Aretz te HeineuoordHoogmade c. a., B. J. Werumeus Buning te Boertange (Gr.) Wapserveen, H. A. Reddiugius te Giethoorn. Aangenomen naar Haskerhorne c. a,, Ouwersloot te Werkhoven. Bedankt: voor Haarlemmermeer, A. Renier te Berg-Ambacht. Amsterdam, C. Schot te Tolen Woubrugge, J. L. de Heer te Nootdorp. Chr. Geref. Gemeente. Bedankt voor Niezijl, K. Kuijper te FerwerdSappemeer, W. Fokkens te Veenwoudsterwal. Zware stormen en drukkend heete dagen wisse len nog steeds in Zwitserland elkander af. Een orkaan, zoo hevig als men er sedert 50 jaren niot beleefd had, heeft Zaterdag vooral te Beckenricd, aan het Vierwaldstfitter meer, gewoed. De bergstroomen, gezwollen door de regens, tra den buiten hun oevers. Hun golven stuwden groote aardklompen en steen brokken voort en verwoest ten bijna al de bebouwde velden van het district, terwijl 15 huizen vernield werden. Slechts eeu mensch, de man die het eerst het gevaar ontdekte en waarschuwde, kwam om het leven. Een merkwaardig applaudissement viel onlangs, naar men verhaalt, Sara Bernhardt te Stockholm ten deel. Tot groot vermaak van alle aanwezigen stemden twee eenarmigen samen in met de dave rende toejuichingen, aan het spel van »Fedora« gebracht, door elkander vol geestdrift beurtelings op de hand te slaan. Omtrent de overstroomingen in Onlario wordt uit Londen (Canada) gemeld, dat ze door hevige stormen werden veroorzaakt. Vele woningen zijn ingestort, en men zegt dat wel 2000 personen zon der dak zijn18 personen zijn verdronken, de ver misten niet meegerekend, wier aantal veel grooter is. Men berekent de schade aan eigendommen op 500,000 dollarsde noodlijdenden zijn grootendeels werklieden. Volgens de laatste berichten is het water vallende. Waarom gebruiken redacteurs altijd »wij« in plaats van rik» Een Amerikaansch blad geeft de volgende uit legging Er zijn verscheidene redenen. De eerste is zelfbehoud. Een redacteur loopt niet graag met een paar blauwe oogen. Als de redacteur iets in zijn courant schrijft over een ellendigen, roodneu- zigen, kwaadaardigen kerel vau 6 voet lang, die zijn vrouw slaat en hij gebruikt »wij«, dan ver staat de zesvoeter, dat hij met meer dan één te doen heeft. Of komt de beleedigde partij naar het kantoor om den schrijver van een of andere para graaf dood te slaan dan weet hij niet waar hij be- giunen moet, waut de schrijver is verborgen ach ter't woordje wij. «Daar is de hoofdredacteur en de haudelsredacteur de stadsredacteur, de plaatselijke redacteur, de verslaggevers, boekhouders, letterzet ters, drukkers en jongens, allen begrepen in het woordje »wij« en als hij dan ziet hoevele wedu wen en weezen bij maken zal en hoeveel huiselijk geluk verwoesten, als hij dood slaat, die tot »wij« behooren, dan, geeft hy zijn bloeddorstige onderneming op, maar voorspelt, dat de courant niet lang staande zal blijven en verklaart dat hij zijn invloed zal gebruiken om haar te verdurven. Bij het aankondigen vau een geboorte of huwelijk be- teekent »wij«, dat er ten minste een kistje sigaren noodig is om rond te komen. In de staatkunde gebruikt de redacteur swij» om deu eersten mi nister te doen gelooven, dat hij pas een samenkomst heeft gehouden, waar de zaak besproken is. Som tijds ook uit zedigheid. De meeste schrijvers zijn zedig. In het kort, wij gebruiken »wij«, omdat geen mensch de beproevingen, verdrukkingen en gevaren overleven kan, die aau het uitgeven van een courant verbonden zijn, als de redacteur zou schrijven rik.» Voor de rechtbank. President (na de voorlezing der acte van beschuldiging). Bekent ge dat ge u aan diefstal hebt schuldig gemaakt Beschuldigde. Ja, mijnheer de president. President, 't Is waarlijk treurig! Ruim tien jaren geleden zijt ge voor de laatste maal gestraft ge worden, zooals ik uit de acte verneem. Ge hebt u zoolang goed gehouden, waarom hebt ge nu wederom gestolen Uit nood Beschuldigde. Dat juist niet. President. Dus uit overmoed en zucht naar het k wade Beschuldigde. Ook niet. President. Maar zeg dan eens, vermits ge het feit bevestigt, waarom ge na zooveel jaren van een onbesproken levensgedrag, weder op het pad der misdaad zijt teruggekeerd Beschuldigde, 't Kon niet vroeger. President. Wat? Beschuldigde (grijnzend). Ik heb de laatst# tien jaren in de gevangenis doorgebracht, als straf voor mijn laatsteu diefstal. HH. Correspondenten voor gewone berichten en voor den Burg. Stand worden beleefd verzocht om direct na opening den uitslag van de gemeente raadsverkiezingen kenbaar te maken, om die in ons volgend nummer te kunnen opnemen. DE ADMINISTRATIE. tHeusden, 14 Juli. De pry's der boter is 1.15 a 1.20 per stuk van 6 ons. Eieren 4y8 cent. 's Bosch, 16 Juli. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 130 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.56 tot 0.60, 2e kwal. van ƒ0.54 tot ƒ0.56, 3e kwal. van ƒ0.52 tot 0.54 per kilogr. In al het aangevoerde bestond veel handel, zoo dat spoedig een en ander was opgeruimd. De prijs der boter was 1.50 a 1,70. t Gorinchem, 16 Juli. Bij een aanvoer van on geveer 150 stuks vee, was de handel heden in alle soorten vlugger dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalf koeien ƒ250 a 320 mindere qualiteit ƒ170 a 250; dito vaarzen 150 a 230. Melkkoeien 160 a 240. Vare koeien 150 a 200. Guiste Vaarzen a Ossen a Stieren 75 a 120. Pinken a Graskalveren 25 a 50. Nuchtere kalveren ƒ7 a 15. Varkens, zware vette op levering 52 a 56 cta. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 42 a 44 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 4.50 a 8. per stuk. De prijs dar goöboter was 1.60 a 1.84 per KG. der weiboter 1.26 k 1.40 per K.G. Kipeieren golden J 1.10 a 1.20 de 26 stuks. i.-jj™eepmaker van SSelle. 'J XJU txj tEw ERHAGEN en -tsb DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Waterschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden" zullen op Zaterdag den 21sten Juli 1883, des morgens ten 12 ure, ten huize van H. Mourik te Heusden, bij enkele inschrijving,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3