Bouwkunde. GORINCHEM. VEBKOOPEN: HAVER puMiek verpachten I OM TE WEIDEN: f OM TE HOOI JENf J. Schumaker, ren m Trottoir Steenen, De Familiebode im van Mevrouw Dupont J. BOLSIUS, DAKLEIJEN, 40 Hectaren toemaat op de Elanden enz. 10 Hectaren onder Waalwijk en Baardw ijk. Parketvloeren. B ERGERLIJKE STANDI kerknieuws. gedachten. LAND-" EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. A. de Swart Az. Houthandel. WÊÊÊÊt Stoom Houtzagerij en Schaverij \fDe Linge.l[ MARKTBERICHTEN. —4 ADVERTENTIEN. I De Notaris VAN MOOCK, nabij Woudrichem. Geheele en gedeel ten van Loten zijn voorhanden bij L. Veerman te Heus- den. Vischstraat te 's-Bosch. GrafmonumentenDoop vonten, Schoorsteenmantels 's Bosch, C 400. Marmeren Schoorsteenmantels, doopvonten, Ornamenteningips en cement. Beelden, V azen, Consoles, enz. VLOERTEGELS. Portland-Cement Reukelooze Privaattoestellen, Platte en gegolfde Dakpannen, MELATI VAN JAVA. j. j. e. van zeyl Nederl. Herv. Gemeente. Chr. Geref. Gemeente. maken van Plannen, Teekeningen en Begrootingen, Wed. G. VAN DER BEEK Gz.— Circa 1VS h. puik beste nieuwlandsche De eerste trekking van de eerste klasse der 313de STAATS-LOTERIJ vangt aan op 13 Augustus. Gedelegeerde 2e klasse. GRAF M ONUMENTEN, enz. Engelsclie, Franscke, Duitschc en Belgische- vier ceut per week ontvangt men iedere week eene aflevering allerboeicnd- ste lectuur. kelijk verminkt, zóó zelfs dat het hoofd van de romp gescheiden was, werd zijn lijk opgenomen. Een tuinman te Xieuwer-Amstel sneed, met liet aanzetten van een scheermes, den halven tap van een zijner vingers af. Terwijl hij trachtte het. bloe den tegen te gaan door het gebruik van spinrag gen en het afgesneden stuk zoolang op de tafel legde, kreeg intusschen de poes het stukje in de gaten en peuzelde het als een lekker beetje op. De oud-postbode van Oud-Alblas naar Alblas- serdain, Pieter van Ballegooijen, is te Alblasser- dam, waar hij boodschappen voor enkele ingeze tenen van Oud-Alblas verrichtte, plotseling dood gebleven. De overledene was GS jaren. Bij een „vyorloopige* bruiloft te Dordrecht werd de moeder der bruid, die met een bovenbuurman over het gemaakte leven al ruzie had gehad, toen zij even uitrustte op den dorpel harer woning, door genoemden buurman aangevallen en op straat geworpen. Door een paar buurvrouwen werd zij opgeholpen en in huis gesleept. Een paar Tesselsche knapen waagden zich in een bootje op zee. Onbedreven in de roeikunst dwaalden ze al meer en meer af naar het zeegat. Ge lukkig werden ze door een schipper gezien en gered. De sterke drank eischte Dinsdag te Amers foort twee offerseen persoon viel er en brak zijn nek, een tweede stikte in een hooiberg. De kermiskraam met tooverartikelen van Davini is te Utrecht op de kermis uitgebrand. In een zoutziederij te Maastricht is een man in een der pannen gevallen. Hij bekwam ernstige brandwon den. Onder Overschie is uit het water opge haald het lijk van een onbekend persoon, naar gissing 50 jaren oud. In de Spuistraat te Am sterdam is een jongen van 8 jaar door een tram overreden. t Heusden, van 4 tot 19 Juli. Geboren: Paulina Christina Araalia, tl. v. M. C. van der Ven en A. T. J. NaegeléWilhel mus, z. v. T. Boeren en C. Verhoeven. Overleden: M. J. Daukers, jd. 14 m. J. A. Blans, jd. 3 m.levenl. manl. kind van C. Blom. t Bussen, van 5 tot 18 Juli. Gehuwd: D. C. van Luxemburg met A. M. van Iersel. Overleden: J. van der Pluijm, jm., 18 j. Beroepen naar Krabbendijke, A. van Veen te Scherpenisse; Oostvoorne. Van den Broek te Ouwerkerk (Zeeland); Bakkeveou (Friesland), J. E. Bos te Niezijl (Gro ningen) Vlissingen, C. Beets te Houten. Aangenomen .- naar Balk, R. J. Jaarsma te Lollnm Ommor- schans, N. S. Kappers te Oosterzee. Bedankt: voor Harlingen, G. Vlug te Nijkerk Woudri- chem, I. Th. de Visser te Lensden; Wissekerke en *8 Heer Hendriksbindereu, C. J. Leeumans H.Az. cand. te Sloten Terwispel, Reddingius te Giethoorn. Tweetal: voor Uitwijkds, W. G. van Doorne W.K.Iz. te Bussem en C. L. D. van Coeverden Adriani te Oude- en Nieuwe Wetering. Beroepen naar Genemuiden, J. Vlieg te Noordwijk a/Z. De overmoed der jeugd is tot zekere mate eene uitnemende hoedanigheid. Wia zal u den moed geven, om te leeren loopen als kind, wie n aan dat groote gevaar blootstellen om uw hersenpan tot splijtens stuk te vallen? Uw overmoed, uw onnadenkendheid, uw onwetendheid zijn uwe staven. Wie zal u de kracht geven om al die oefeningen aan te gaan, die u drukken als jongeling, en als zware vrachten n op de schouders gelegd worden En wie geeft n den lust, om in de groote maat schappij der menschen u te wagen, gij ongeoefenden en onervarenenUw overmoed is deels nw staf althans zonder overmoed kwaamt gij er niet. Kinderen hebben geen voorgevoel van het lijden, maar daar staat tegenover, dat zij zich ook niet kunnen troosten met de herinnering aan doorge staan leed. De maatschappij bestaat nit personen, niet zoo als zij behoorden te zijn, maar zooals zij zijn; hen maar voor lief te nemen is de Alpha en de Omega van alle wereldwijsheid. NIEUWKUIK, 17 Juli. Een onzer voornaamste handelaars in fruit ontving dezer dagen op één dag tachtig okshoofden framboozen, netto inhoudende 24000 halve ponden, een inkoopswaarde vertegen woordigende van bijna 3000. Door de gevallen regen zal do pluk langer duren dan men bij de felle droogte dacht, en daardoor komt deze weersveran dering zeer ten goede van de verhouwers en han delaars. Alle landbouwproducten staan hier goed; do hop ontwikkelt eene buitengewone groeikracht en belooft voor dit jaar een uitmuntend gewas. WASPIK. Alhier heeft in het veerhuis, a/h Oude Maasje, de gebruikelijke prijsbepaling plaats gehad van het hooi (zoogenaamd marktmaken), welke prijs is gesteld op j 16 per 1000 halve kilogrammen. De landbouwers vinden dien prijs te laag, in ver houding tot de pachten, waarbij nog komt, dat de quantiteit veel te wenschen overlaathet gras was te veel opgespild, doch er was geen ondergras. Dank zij het prachtig weer laat echter de qualiteit niets te wenschen over. Aardappelen beloven een rijken oogst, de andere veldgewassen staan tamelijk goed, evenwel klaagt men over het vele onkruid; de een schrijft het toe aan de overstroomingen van den winter, de ander hieraan dat de weergesteldheid meor de groeikracht van het onkruid dan de planten zelve gunstig was. De handel in kalfvee laat in den laatsten tijd veel te wenschen over, hetgeen op ce markt te Gorin- chem goed te bespeuren is. Volgons sommigen ligt de oorzaak hiervan in de groote droogte, maar meer waarschijnlijk ia het dat België, werwaarts onze meeste kalfkoeien gingen, thans overvoerd is, waar door zoowel dat land als onze streek schade lijdt. Op de Yelnwe heerscht thans in den waren zin des woords eene vliegenplaag. De bekende brutale hnisvlieg is sedert een paar weken in zoo grooten getale in de boerenwoningen aanwezig, en speelt zoo den baas bij mensch en bij dier, dat hare ver schijning werkelijk eene bezoeking mag heeten. Alle middelen worden aangewend om van den overlast dier onwelkome gasten te worden ontslagen. Toch schijnt nog hun getal met den dag te vermeerderen De komende hondsdagen boezemen waarlijk bezorgd heid in. Zijn avondeten, hetwelk de Veluwsche boer gewoon is »bi dnnsteren,< d. i. zonder kunstlicht, te gebruiken, heeft nu alle aantrekkelijkheid voor hein verloren, omdat de kans op minder aange name versnaperingen er meê gepaard gaat. Toch heeft de vliegenhistorie weer haar lichtzijde, en is ze in zeker opzicht eene profetie. »Geen vliegen, geen knollen of rapen zegt een boerenspreekwoord. Als we nu die stelling omkeeren, en de voorspel ling komt uit, dan staat, wat het aantal vliegen betreft, den landman dit jaar een uitmuntende knollenverbouw te wachten. De voorraad zeegras in de wierwaarden moet dit jaar bijzonder gering zijn. Sommige vissehers op Tessel achten het niet der moeite waard om tc gaan maaien, dewijl zij geen kans zien er een zui nig weekgeld mee te verdienen. Voor de pachters, die dit jaar veel hoogor pachtsom hebben te voldoen dan voorheen, is het verschijnsel ver van aangenaam. Als een bewijs dat de oogstbouw dit jaar zeer goed is dient de mededeeling, dat een appelboom op de buitenplaats »Snippenschrik« aan den Amstel- veenschen weg, die sedert jaren hoegenaamd geen vruchten gaf, thans zoo zwaar beladen is, dat o.a. aan een tak van 2 meter omvang ongeveer 250 appelen hangen. Maandag zijn door de heereu Mr. J. Amersfoort uit de Haarlemmermeer en Louis Nagel nit Arnhem proeven genomen met ploegen, geschikt voor Java en Egypte, met een bespanning van karbouwen, voorzien van Hollandsche tuigen. De proeven zijn slechts ten deele geslaagd. In Overijsel en Gelderland waren in jaren de prijzen der biggen en magere varkens niet zoo laag als nu. Voor dezelfde soorten, waar in het vorig jaar om dezen tijd 20 a 30 voor besteed werd, is thans nauwelijks 15 a 17 te bedingen. Ook de vette varkens zijn goedkoop en zeer veel voorhandenzij worden noch voor het buiten- noch voor het binnenland opgekocht. De handel in aalbessen is te Maasdijk levendig, hóewei de prijzen laag zijn. Golden de zwarte bes sen ten vorige jare 30 cent, thans besteedt men niet meer dan 16 a 17 cent per kg. De roode bessen gelden 12 a 13 cent per kg. Men schrijft uit Maas-en-Waal, dat de veldvruch ten over het algemeen vrij gunstig staan. Winter koren is er weinig, daar hetgeen er was uitgezaaid door het hooge water, dat tot laat in de lente alle polders overstroomde, grootendeels is verloren gegaan. Daarentegen staan de aardappelen uit muntend sporen van bederf worden gelukkig niet opgemerkt en de kwaliteit is zeer goed. Ook de tabak, die door de droogte wel eenigs^ zins ten achter was, heeft zich, tengevolge der laatste regens, krachtig hervat en belooft een goed gewas. De hooibouw is in vollen gang; wel zijn Jé kampen niet zwaar bezet, maar wat er gewonnen wordt is van uitstekende hoedanigheid. Haver is er veel uitgezaaid en belooft een ruime opbrengst, evenals de beetwortelen. Appelboomen zijn overvloedig beladenmet de peren is dit, van enkele soorten, ook het geval pruimen zijn er bijna niet. De kerseuboomgaardeu hebben veel opgeleverd en de handel daaiin heeft groote voordeelen aangebracht. Jonge varkens blijven, wat vooral voor den arbeidenden en kleinen boeren stand zeer te betreuren is, laag in prijs. Het fokken er van, dat verleden jaar zoo winstgevend was en menig pachtertje op de been hield, is thans bijna de moeite en kosten niet waard. Niet verre van Vesterpik in Zweden, deed men onlangs een zeldzame vondst. Op een berg waren een paar arbeiders bezig steenen los te breken en hadden nit een kleine gleuf aarde en mos verwij derd, toen een ander er toevallig de hand in stak en er een spiraalvormige reep gedegen goud uit haalde, ter dikte van een grove stalen veer, welker waarde op 400 kronen geschat werd. In den tijd, dat men nog geen geldstukken kende, bezigde men dergelijke spiraalvormige draden als ruil- en betaal middel al naarmate men een grootere of kleiuero waarde noodig had, werd er een stuk afgehouwen Een vrouwelijke ingenieur en wel een hoofdinge nieur, van een werk als het bouwen van een ijzeren brug over een groo'e rivier, een brug waaronder de grootste zeeschepen ongehinderd kunnen passeeren, dat is zelfs in onze dagen van vrouwelijke eman cipatie een bijzonderheid van den eersten rang. De ijzeren brug over de East Rivir, welke New-York van Brooklyn scheidt, die zulk een schat van mil- lioenen dollars heeft gekost, is gebouwd naar de plannen, ontworpen door den ingenieur Roebling, nit Washington. Toen do laatste peiler dezer brug ongeveer was afgewerkt, werd de heer Roebling door het springen vap een locomobiel zoo ernstig gekwetst, dat hij sedert zijn woning niet meer heeft kunnen verlaten. Eu wie heeft sedert dien tijd het toezicht op de uitvoering van dit reuzenwerk gehad? Een vrouw, de echtgenoot van den ontwerper. Zij behoort, naar men beweert, tot een familie van welke velo leden de technische wetenschappen beoefenden en waarop ook zij zich vroegtijdig heeft toegelegd. Op die wijze laat zich het overigens min of meer bevreemdende feit wat verklaren. Men voegt er de verzekering bij, dat zij tot aan de oplevering van het werk en wel gedurende verscheiden jaren, tot groote tevre denheid van alle betrokken partijen hare taak heeft vervuld. Gestrafte diefstal. De kapster der Keizerin van Oostenrijk heeft dezer dagen haar afscheid ge kregen en wel wegens de schennis van den eerbied, verschuldigd aan de Keizerlijke lokken. En toch was het eene verdienstelijke vrouw. Geen haarartiste, zooals tegenwoordig de mannen en vrouwen van haar vak zich betitelen, kon zoo netjes een chignon schikken. Doch onder het vlechten der haren van de Keizerin, die buitengewoon lang en vol zijn, trok de kapster eiken ochtend een aan tal haren van haar meesteres nit. Toen zij een voldoende hoeveelheid bijeen had, maakte zij er een vlecht van en verkocht die aan een Engelschman, op wien de schoonheid der Keizerin een diepen indruk had gemaakt en die op haar smoorlijk verliefd was. De Engelschman was on bescheiden. Hij liet iedereen zijn, in een prachtig lijstwerk gezette vlecht zien, waaronder deze woorden stonden te lezen: Haren van Elisabeth. De kapster gaat naar Amerika, waar zij een groot maison de coiffnre gaat opzetten. Een lijkrede. Meer en meer vindt de gewoonte ingang om bij de teraardebestelling, een woord van afscheid en hnlde te spreken ter eere van de afge storvenen, wier stoffelijk omhulsel men aan de schoot der aarde toevertronwt. Dat bier wel eens overdre ven wordt en het >de mor tuis nil nisi bene* »over den doode niets dan goeds* veranderd wordt bij do toepassing in een verheerlijking van deugden, waarmede de afgestorvene soms niet bijzonder toe gerust was, weet men. Doch de lijkredenaar moge wel voorzichtig zijn en zich spiegelen aan het voor beeld van iemand die dezer dagen een leelijke ver gissing beging door zich te verspreken. Hij wilde namelijk des afgestorvenen dienstvaardigheid prijzen, maar in zijn aandoening verwisselde hij twee werk woorden en drukte hij aldus zich uit: Nooit be wees hij een dienst, wanneer bet in zijn macht stond dien te weigeren.* Een Leidsche uitgever plaatste d6 volgende adver tentie: «Voorloopig bericht. Zoo de Heere wil en wij leven, hoopt de ondergeteekende, met het aan staande najaar uit te geven Gereformeerde Nieuw jaars-Briefkaarten* in verschillende soorten, en waaronder er ook gevonden worden, zeer geschikt voor andere gelegenheden.* De laatste mode-dwaasheid is een zakje voor den zakdoek, op den linkermouw aangebracht. Men kan zich voorstellen welk een doelmatige zakdoek daarin kan geborgen worden. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het tegen billijke Conditiën. Ook kunnen nog leerlingen geplaatst worden in Theoretisch en Practisch onderricht in bovenge noemd vak. Mr. Timmerman. GORINCHEM Op de hooger-burgerschool vraagt een leeraar »Karelse, waar ligt de Noordpool?* »Dat weet ik niet, mijnheer »Zoo, dat is tamelijk dom voor een jongen van veertien jaar.* »Neen, mijnheer! als Franklin, Koolemans Beijnen en de heele Willem Barends haar niet kunnen vin don, dan weet ik het ook niet.* »Maar man, je zit nu maar te lachen achter je krant en ik hoor niets. Vertel het mij nu óók eens»Och vrouw voor twee is het niet aardig: genoeg Toppunten. Wat is het toppunt van ijver bij een brandwacht? Als hij hot minnevuur wil blusschen van een pas gehuwd paar. Het toppunt van een fijnen neus Als iemand door de telefoon kan ruiken dat degeen, met wien hij spreekt, een bedorven adem heeft. Het toppunt van handigheid bij een zakkenroller Als hij, zonder het te voelen, zijn eigen porto- monnaie rolt. Het toppunt van ijver bij een politie-agent Als hij tot vlak bij een vechtpartij komt en dap eerst omkeert. Uit de kinderkamer. Kinderjuffrouw. Welnu, Fritsje, waarom huil je zoo Fritsje. Ach, juf, ik kan de pooten van mijn hobbelpaard niet kapot krijgen. f Waalwijk, 20 Juli. Vee. Aanvoer gewoon, handel minder vlug. Boter. Aangevoerd 539 K.G. van 1.30 a 1.43. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelt neming, van hier en elders ondervonden bij het overlijden van mijnen beminden Echtgenoot er» mijner kinderen geliefden Vader, betuig ik, mede namens mijne kinderen, mijnen oprechten dank. uithoven. Dussen, 18 Juli 1883. te WOUDRICHEM, zal aldaar;, in 't Zwart Paard, op Vrijdag 27 Juli 1883, voorm, 10 ure, zal op Donderdag 26 Juli 1883, des namiddags ten 4 uur, te Drongelen in het Veerhuis, Steen houwer ij bij de Sociëteit de Unie. Beveelt zich aan tot het leveren en maken van en verder alles wat tot het vak behoort. van FABRIEK en MAGAZIJN van NAMENSCHEBREMER en MARMEREN in divorse qualiteit en prijzen. Engelsche gebakken POT BUIZEN, Fransche en Belgische uit de Stoom-Pannenfabrick van Echt. Alom teekent men in op: Uitspanningslectuur onder Redactie van Prijs per jaargang van 52 wekelijksche afleverin gen van zestien kolommen text j 2.00, franco per post f 2.80. DE FAMILIEBODE bevat Novellen, Schetsen, Legenden, Gedichten, Wetenswaardigheden op elk ge bied van WetenschapNijverheid en Kunst enz. De eerste aflevering van den thans aanvangenden derden jaargang bevat o. ra. het begin eener No velle, getiteld: door MELATI VAN JAVA, ter vijl De Internationale Kolonicde Tentoonstelling in geestige homoristische brieven zal worden behandeld. DE F AMI LIE BODE is het goedkoopste tijdschrift Vein Nederland, voor Prospectus en proejnornmers van DE FAMILIE- BODE zijn gratis verkrijgbaar bij alle Boekhande laren en den Uitgever AMSTERDAM. mammmrn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3