Offieieele berichten. PLAATSELIJK NI EU \VS. BINNENLAND. met'een keukenmes den hals afgesneden, daarna de muren en den vloer van de kumer met pet o- lenm bestreken en er den brand in gestoken. Zoo dra de vlammen haar omringden, sneed de moeder zich zelf den hals af en zij viel naast de lijken harer kinderen neer. Toen de buren kwamen toe snellen om den brand te blusschen, vond men de lijken der kinderen reeds verkooldde moeder was nog niet dood. De vermaarde zwemmer kapt. Webb, bekend door zijn overzwemmen van het Kanaal, zou om een weddenschap van 10.000 dollars het waagstuk ondernemen van door de draaikolk en de stroo mingen beneden den waterval der Niagara te zwemmen. Thans komt het bericht, dat Webb Dinsdag zijn roekelooze poging ondernomen heeft, maar door de zuiging van de kolk meegesleept en verdronken is. Hij kwam de eerste snelstrooming (»rapid«) vei lig door, maar raakte daarna, bij het duiken, in de draaikolk. Het waagstuk, waarbij hij nu den dood vond, was een speculatie van spoorwegmaatschappijen, die extra-treinen lieten loopen voor de toeschou wers. De telegrammen uit Egypte nopens de cholera luiden schrikbarend. Te Caïro vooral neemt do ziekte hand over hand toe. Menschen vallen daar nu, als door den bliksem getroffen, op de straten neer en èr sterven 4 a 500 personen per dag. De Egyptische regeeriug heeft eindelijk aan Engeland om geneesheeren verzocht. Naar men verneemt is Cetawayo aangevallen en geheel verslagen door het Kafferhoofd Usibepu, die daarop Ulundi in de asch legde. Het gerucht loopt dat Cetawayo gedood is. Het bericht van Cetawayo's dood is ten volle bevestigd. Hij werd gedood met al zijn vrouwen en een aantal zijner hoofden. Usebepu zegeviert overal in het Zululand. De Italiaan Martino kreeg in een restaurant te Marseille twist met oen Franschman, genaamd Olive. Zij verlieten het restaurant en werden handgemeen. Een tweede Italiaan, genaamd Terrigni, mengde zich in den twist en bracht Olive eenige messteken toe. Toen de eigenaar van het restaurant de vech tenden wilde scheiden, werd hij door Terrigni doodelijk geti'offen. De Italiaan is outvlucht. Te Senlis heeft een dronken bakkersjongen twee jongelieden, waarmede hij twist had gekregen, ernstig met een mes gewond. Een veetrein, gaande van Moutargis naar Parijs, deiailleerde by Boigneville. De locomotief en 20 wagons werden uit de rails geworpen. Een veehouder werd zwaar gewond, sommige conducteurs kregen lichte verwondingen, terwijl 250 ossen en schapen moesten worden af gemaakt. De vloer van den schouwburg te SergajefF-Ponad, dicht bij Moskou, is ingezakt. Een aantal personen raakten door de paniek onder de voeten of stikten in de corridors. In Minnesota en Dakotah hebben hevige stormen gewoed. Een trein werd omvergoworpen, waarbij 34 personen worden gewond. Bjj Huron kwamen 9 personen om, terwijl 50 gewond werden. Te Kimborley heeft een hevige brand een schade van 20,000 pd. st. aangericht. De Russische keizer heeft gratie verleend aan den gewezen intendant generaal Mahschejew, een schurk die den staat 20 millioeu ontstal en vau het bloedgeld der soldaten paleizen bouwde, waar voor by, twee jaren geleden, naar de ijsvelden van Siberië verwezen werd. De schurk kan nu van het gestolen gold op weeldorigen voet leven. Dezer dagen viel gedurende een storm een matroos van een schip, dat naar Newcastle op weg was, over boord. Twee zijnor kameraden begaven zich terstond in een boot en vonden hem, terwijl hij zich al zwemm snde met een mes tegen een haai verweerde, die de hevigste aanvallen op hem deed, maar dien het hem toch gelukte, zich van het lijf te houden, totdat hij gered werd. Te Salamanca (Vereenigdo Staten) is overleden het lid van don circus Nathan, Fanny Couley, oud 34 jaren, wegende 497 pond Men zegt, dat Fanny stierf, doordat zij, zich in haar bed willende om- keeren, met haar gezicht onderaan kwam te liggen, bleef haar wijsvinger tegen haar lip rusten. »'t Is goed.* sprak zij, hij heeft het zeker niet anders met den voerman kunnen schikken; laten we verder gaan, me neer inspecteur!* En zoo wandelden zij op liet beschaduwde, met droge dennennaalden bestrooide voetpad met elkaar voort gaandeweg werden de stammen dikker, die zich aan weerszijden verhieven en hunne breede takken over hen uitstrekten. Eindelijk zagen zij tusschen de boomen door, aan een uithoek van het woud, een oud bak- steenen gebouw, dat met zijn spits toeloopend dak er bijna als een toren uitzag; een muur, waarboven slechts de vier vensters der bovenste verdieping zicht baar waren, liep in een langwerpigen kring om liet gëheele huis heen. :s>' Ue oude man, die onderweg Franciska had bezig gehouden met liet verhaal van zijn verliuisdrukte, was blijven staan en wees zwijgend naar de met zwaar ijzerwerk beslagen poort, vlak over hen, in liet midden van den muur. Boven die poort was een ornament van gebouwen steen aangebracht, met een inscriptie, waar van de oorspronkelijk vergulde letters bij liet sterke zonlicht ook op een afsU.nl nog te onderscheiden waren. Boschhoek spelde Franciska. «Oho, P-hylaxN riep de inspecteur. Hoort ge hem, juf? Ilij hoort al aan mijn stap wie er aankomt Uit den afgesloten tuin bad zich liet geblaf van een hond doen liooren tegelijk schoot er van een eiken tak, die uit het woud tot op liet dak reikte, een groote roofvogel opmet korte tusschenpoi zen liet hij nu hoog boven het eenzame gebouw zijn doordringend gekras hooivn. Zij waren intusschen bij het huis gekomen. De op het zuiden gelegen voorkant baadde in een zee van licht en zelfs aan de drakenkoppen der gootpijpen, die onder het dak uitstaken, zag men e< n overblijf sel vau voormalig verguldsel schemeren. Van de beide windwijzers, waarmede de uiteinden van het dak ver- s'erd waren, was de eene bijna geheel door liet om ringend gebladerte in beslag genomen, terwijl de andere roerloos tegen den blauwen hemel afstak Zij waren nu tot aan de poort genaderd en de inspecteur had den zwaren sleutel in de eikenhouten deur omgedraaid. (Wordt vervolgd.) zich uiet weer vermocht om te keeren en diens volgens stikte. Vijf mijlen van Falbroock aan den California Sonthern-spoorweg in San Diego County bevindt zich in een romantisch gelegen bergholte een merk waardige heete bron. Het water is daarin zoo zwaar, dat een mensch er niet in wegzinkt, maar zonder eenige moeite op de oppervlakte blijft drijven. Tegen rhumatische kwalen moet deze bron uitstekend zijn. Indien de Amerikaansche dagbladen waarheid spreken, dan zal men weldra op de groote visscherij- tentoonstelling te Londen een merkwaardig voorwerp kunnen aanschouwen, namelijk een zeekreeft, die een lengte heeft van 3 voet Engelsche maat. Een zijner scharen heeft men hem afgezet, 'tis geen booze vivesectie in den waren zin, want mettertijd krijgt hij er een nieuwe voor in de plaats, en deze weegt 8 pond. In zijn geheel haalt de reus onder de kreeften ruim 27 pond. Een huwelijk in een luchtballon wordt door Ameri kaansche bladen verhaald. Een zekere Davis, uit Chicago, en Miss Rose Kennedy, nit Springfield, lieten zich dezer dagen te Cleveland in het schuitje van een luchtballon trouwen en deden daarop hun huwelijksreisje door de lucht met deu luchtreiziger Prof. King. Den ganschen dag waren de jongelieden »in de wolken.» 's Avonds daalde de ballon op eenige mijlen afstand van de stad weer neder. Een Fransch industriëel heeft reeds te Weenen met verschillende hotels schikkingen getroffen tot het logeereu van 4000 personen met het oog op de mogelijke begrafenis van den graaf van Chambord. Het toppunt van onkieschheid De gebroeders Martin, kuipers te Petit-Fagniéres les Chalons sur Marne, hadden dezer dagen twintig wijnkoopers en bierbrouwers aan een ontbijt ver- eonigd in een door hen vervaardigd wijnvat. Dit tonnetje kan 40,000 kan vloeistof inhouden, meet 4 m. 3 in doorsnede op 4 m. 50 lengte en heeft 13 m. in omvang. Woensdag werd de laudbouw-tentoonstelling, die thans te York gehouden wordt, door 63,097 per sonen bezocht. De Burgemeester van Heusden roept bjj deze op, om den 13 Augustus 1883, des namiddags vóór 4 uur, bij zijn korps (5 reg. inf.) in garnizoen te 's-Bosch aanwezig te zijn Simon van Diessen, verlofganger nit deze go- meente, van de lichting 1880. Heusden, 9 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, Honcoop. HEUSDEN, 27 Ju,:. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sept. a.s., onze vroegere stadgenoot, de heer J. W. Rijnders, thans directeur van liet postkantoor te Ootinarsum, als zoodanig benoemd te Ravestein. t HAARSTEEG, 25 Juli. Men is voornemens op Maandag 6 Aug. a.s. het 40-jarig bestaan der Harmonie ^Cecilia77 alhier feestelijk te herdenken. De muziekgezelschappen van Druuen, Nieuwkuik en Veld-Driël hebben reeds hunne medewerking beloofd, 's Morgens omstreeks 11 ure zal er een optocht plaats hebben, waaraan door verschillende corporatiën zal worden deelgenomen, afgewisseld door muziek; 's namiddags om 3 uur begint de uitvoering der muziekstukken. Aan elk der deel nemende muziekgezelschappen zal een zilveren medaille tot aandenken worden aangeboden. t WAALWIJK, 25 Juli. Op de vergadering van onderwijzers uit het arrond. Waalwijk, giste ren al hier gehouden, werd door den heer Dries- sen, hoofd der school te Nieuwkuik, een dronk gewijd aan deu heer Inspecteur van het 1. o. in de le inspectie. Staande de vergadering werd ZEd. namens alle aanwezigen per telegraaf daarmee in kennis gesteld. t HEESBEEN. Door het waterschap den polder van Heesbeen is met nagenoeg algemeen» stem men benoemd tot secretaris-penningmeester de heer Th. J. van Grevenbroek te Oudheusden. NIEUWKUIK. Bij Kon. besl. van 17 Juli is aan II. J. van Oerlen, gewezen brievengaarder al hier, een pensioen verleend van 57 's jaars. t GOBINCHEM, 26 Juli. Op Dinsdag 31 dezer zal in den Doelen alhier eene vereenigde verga dering gehouden worden van het Hoogheemraad schap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe. In deze vergadering zal de rekening van ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1882/83 in het openbaar behandeld worden. t HOORNAAR, 26 Juli. Terwijl de 7-jarige Pieter Slob 1.1. Zaterdag aan de Giesen even wilde drinken, schoot hij voorover in het water en dreef weg. Eene buurvrouw zag het en sprong zonder zich te bedenken er bij, greep het kind, doch kon met dien last den wal niet bereiken. Haar man snelt haar te hulp, doch ook voor dezen is de dubbele vracht te zwaar geworden. De mo lenaar C. van de Griend, eveneens er bij springende, was niet gelukkiger. Inmiddels komt de molenaar A. Advokaat met een langen sliet en wil voor zichtiger handelen, maar door het gelijktijdig trekken schiet ook deze voorover bij het viertal in de Giesen. Ja, wie weet, hoe velen er voor en na nog te water zouden geraakt zijn, als niet Cornelia Advokaat met eene schouw gekomen ware om ze allen daarin op te nemen en gelukkig behouden aan de wal te brengen. t VUREN. De rekening dezer gemeente over 1882 is door den raad vastgesteld in ontvangst tot een bedrag van f 6094.02, in uitgaaf ten bedrage van f 5088.91 en heeft alzoo een batig slot van f 1005.11. t De vroege peren worden in deze streken tegen f 6 en de HL. verkocht. Over het geheel zijn de hoornen nog al goed van ooft voor zien, maar 't is bijzonder klein van stuk. t WOUDRICHEM, 24 Juli. Op de heden ge houden markt werden een 120-tal paarden aange voerd, meest oude- en werkpaarden. De handel was traag. De prijzen gingen van 120 tot ƒ200. Men deelt aan het „R. Nbl.' mede, dat de heer mr. M. Bichon van IJselmondo voornemens zou zijn eerlang zijn mandaat als lid der Tweede Kamer neer te leggen. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. W. F. Ro- chussen, laatst minister van buitenlandsche zaken, een pensioen verleend ten bedrage van f 4000 's jaars. De heer Ch. Smulders van Maastricht heeft aan het Koninklijk conservatoire te Luik, met eenparige stemmen der jurv, den eersten prijs voor orgelspel behaald. Op voordracht van den mini-ter van marine heeft Z. M. de Koning een gratificatie van f 500 toegekend aan het personeel der stedelijke brand weer te Amsterdam, wegens de door dat korps verleende krachtdadige hulp bij den jongsten brand op de marinewerf aldaar. Deze som zal naarmate van de door hen bekleede graden onder de manschappen worden verdeeld. Het bevel, dat door den minister van marine gegeven is tot vermindering van het personeel op 7s Rijks werf is een gevolg van den brand, waarbij de in aanbouw zijnde schepen HDoggers- bank" en //Kortenaar7' verbrandden. Daar men nog niet is begonnen aan den bouw van twee nieuwe schepen, is er geen werk meer aanwezig voor het geheele personeel. De overtollige werklieden werden tot nu toe gebezigd om de puinhoopen van den brand weg te ruimen. Bij resolutie van den minister van financiën is bepaald, dat de declaratiën honger dan 10, welke als stukken van uitgaaf worden overgelegd, van den natten zegelstempel moeten voorzien zijn, ook al bedragen de daarop voorkomende aandeelen minder dan 10,Declaratiën, bestemd ter voorloopige uitbetaling, behoeven niet gezegeld te zijn. Men meldt uit 's-Hertogenbosch, dat voor de vacature De Bruyn als lid der Tweede Kamer de keuze zou vallen op Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, die onlangs zijn mandaat als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant nederlegde. Naar men verneernt bestaat het- plan om te Amsterdam een museum op te richten en daardoor te voorkomen, dat na afloop der tentoonstelling de meest belangrijke voorwerpen op koloniaal gebied ons land verlaten. De zaak is nog in wording. In de vorige week werden te Rotterdam 10 personen door de pokken aangetast, terwijl er 6 aan die ziekte bezweken. Voor de ple^iertreinen ten behoeve van het 13de Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest zijn 7000 kaarten genomen. Naar het B. verneemt is aan het Ned. Zende linggenootschap door een onbekende tot dekking vau het bestaand tekort f 15,000 geschonken. Woensdagochtend 10 uur, kort voor het on- weder, werd door enkele personen aan het spoor wegstation te Dordrecht een luchtverschijnsel waargenomen, waarbij stukken vuur ter grootte van een hoenderei uit het luchtruim vielen. Men schrijft uit Maurik Door de familie van Brienen, Princesse d' Hennin, zijn door tusschen komst van hare rentmeesters, aan hare veelvuldige pachters zoowel aan de pachters die jaren achtereen op hare bouwingen gewoond hebben en daardoor in den goeden tijd in een gunsti- gen toestand zijn geraakt, alsmede aan die, welke sedert slechts eenige jaren nieuwe pachters zijn geworden, wegens geheele en gedeeltelijke misge wassen, belangrijke sommen gerestitueerd. Alle lof wordt daardoor aan deze familie toegebracht, die nooit de pachten tot den hopgsten prijs opdrijft en bijna nooit op hare bouwingen laat inschrijven, maar deze altijd bij gunningen afstaat. Als een staaltje dat de nieuwe spelling nog niet algemeen bekend is, dient, dat een postwissel, verzonden uit G. naar den heer burgemeester der gemeente Berg (vroeger Beigh, Gelderland) door het postkantnor te Nijmegen werd teruggezonden, als zijnde geene gemeente Berg bekend. Nadat te Nieuwediep eenige dagen geleden geen zeevisch was aangebracht, ving een visscher 42 tongen en een paar tarbotjes, die met elkaar voor f 31 werden verkocht. Gewogen kwam deze visch op ongeveer f 2 per pond, bijna 4 maal zoo duur als rundvleesch. Men schrijft uit Delfzijl: Den 2den Maart jl. is van hier vertrokken de handelskotter //Eems77, kapitein H. van der Leest, bemand met rijf koppen en bestemd naar de Engelsche visschers- vloot in de Noordzee, om aan die schepen, als gewoonlijk, zijne inliebbende lading koopmans goederen te verkooppn. De reizen vorderen in den regel van zes /tot acht weken tijd, terwijl het nu reeds omstreeks twintig weken geleden is dat genoemd schip is vertrokken. Na alle naspo ringen en onderzoek is daarvan hoegenaamd geen bericht gekomen, zoodat men hier algemeen sterk vermoedt, dat de kotter //Eems.77 met zijn opva rende manschappen, met zoovele anderen van de visschersvloot, in den storm van den 5den op den 6den Maart jl. jammerlijk is vergaan. Woensdag nacht zijn door middel van bui- tenbraak bij eeie goud- cn zilverkasthouder te Utrecht gestolen de navolgende gouden en zilve ren voorwerpen, als 7 parures, 20 paar oorbellen, waaronder met blauwe en roode koralen, 4 bro ches, 5 ronde boeksloten, 8 vestkettingen, 6 krui sen, 3 schuifjes, 10 medaillons, 10 charivaris, 2 juweelen sloten, 2 paar juweeïen oorbellen en 6 zilveren knippen. De politie verzoekt opsporing en aanhouding. Maandag avond spoelde te Scheveningen een flesch aan; de vinder was niet weinig in zijn schik toen hij daaruit een papier te voarschijn haalde, waarop o. a. 85,000 pd. st. te lezen was. Bij onderzoek bleek het document niet anders te zijn dan een reclame voor het Hopbitter! Men schrijft u;t Werkendam aan het U. V.: De vorige week, voorheen de kermisweek, ken merkte zich door rustverstoringen en straatschan daal. Nu drie jaren geleden werd door deu Raad besloten, de kennis af te schatten. Dit besluit ver wekte groot ongenoegen bij een deel der bevol king, die nu reeds driejaren achtereen op den tijd, dat anders de kermis werd gevierd, aan hare woede lucht geeft, door te hoop te loopeu en straatru moer te maken. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het schandaal het grootstbij ver schil lene ingezetenen werden de glazen ingeworpen, o. a. ook bij den burgemeester, in weerwil dat vijf personen voor zijne woning de wacht hielden. De Werken werd door 'L luiden van de brandklok in opschudding gebracht. Dank zij de energie van den burgemeester, den heer J. J. Van Tienhoven van den Bogaard, zijn de schuldigen opgespoord en reeds tot bekentenis gebracht. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt, zoodat nu ook de justitie in onze kennis-oproeren een woordje zal meespreken. Een antiquaar kocht de^ vorige week in Noord- Holland een klein kastje van eikenhout, gebeeld houwd met figuren en ornamenten, met een beslag van ijzer er om, in renaissancestijl. Het was geheel overgeverfd en toen hij het van die verfstof had ontdaan, verkocht hij het aan een Fransch koop man voor deu prijs van f 1800. Hij had het ingekocht voor f 40. Een kanuonnier in garnizoen te Naarden be klaagt zich, dat de soldaten tegenwoordig hemden krijgen, natuurlijk om te dragen, nauwelijks groot genoeg voor 14-jarige jongens. Is dat bij andere regimenten dan die te Naar- den in garnizoen ook het geval? Een der twee Arrowakkeu, behoorende tot de Surinaamsche inboorlingen, is Zaterdag op 21 jarigen leeftijd gestorven. Geen wonder, dat zoo iemand het in ons heerlijk klimaat niet kon uithouden. Toen de Surinamers Dinsdagmorgen in de keet die hen herbergt, teruggekomen waren, betuigde een hunner, nog geheel onder den indruk van den eerbiedigen ernst der begrafenis, dat hij, als het aan hem stond, veel liever hier zou ster ven dan in zijn eigen land. De oude Syntax be dankte daarop de directie nog voor de vriendelijke behandeling, welke zij steeds hadden onder vonden en die vooral bij de verpleging vau de afgestorvene op zoo duidelijke wijze was ge bleken. Hier sprak zeker wel het ^natuurlijk gevoel.77 Te Tessel is een lijk aangespoeld, vermoedelijk dat van een op 24 Oct. 1882 ver ongelukten loods. In (le Waterstraat te Am sterdam viel Dinsdag een 11-jarig knaapje uit een boom en brak het linkerbeen. Een lage baldadigheid is aan de Nassaukade' te Amsterdam gepleegd men heeft een hond de ooren, staart en een poot afgesjieden. Vier koeien zijn te Oldeneel door den bliksem in de weide gedood. In een kippenei te Goudswaard heeft men een kuiken gevonden met vier vleugels, vier pooten, doch een kop. Het zonderlinge dier heeft nog eenige oogenblikken geleefd. In.de Cromme* linstraat te Amsterdam geraakte Dinsdag e'en 4-jarig meisje, dat op een broodkar wipte, er onder, zoodat de hersenpan verbrijzeld werd en het kind na een kort lijden overleed. Een jongeling te Yerseke heeft van een paard in de weide een naar men vreest doodelijken slag ont vangen. Te Giethoorn heeft zekere G. de Jong dezer dagen een levenden vischotter met de han den gevangen, nadat zijn hond langen tijd ver- geefsche moeite had gedaan het dier te bemach tigen. Thans in een hok gesloten, wordt het beest met visch gevoed, om in den winter, wanneer deze dieren veel waarde bezitten, verkocht te worden. De stoomtram van Middelburg naar Vlissingen heeft Woensdag-middag oen waschvrouw in laatstgenoemde gemeente overreden, zoodat zij terstond een lijk was. Een J 5-jarige Nijmeegsche zakkenroller is door de Arnhemsche rechtbank tot 2V3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een 20-tal boomen op stam te Woensel verkocht, zijn gestolen, doch weder in beslag genomen met den dief. De Rotterdamsche politie heeft drie die ven gevat een man en twee vrouwen die er hun werk van maakten vreemde zeelieden te berooven. Wederom hebben de ambtenaren, te Weijerwold in Drente een smokkelaar gevat. In den nacht van Zondag op Maandag hebbeïl baldadige handen alle te veld staande vruchten, als aardappelen, boonen en tuinvruchten van den heer K. Kuiper te Steenwijk vernield en uitge trokken. Deze handeling wordt aan wraak toe geschreven. Een infanterist te Utrecht heeft een dienstmeisje, dat geen kermis met hêttï wilde houden, moedwillig met een mes aan het voor hoofd verwondingen toegebracht. Hij is gearres teerd. Het lijk van een 25-jarig oppassend polderwerker is te Opeinde (Smallingerland) ge vonden, in zoodanigen staat, dat men reden heeft aan een moord te denken. Aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam is een photo- graphisch atelier ingericht, ten einde onmiddelijk het portret te kunnen nemen van gearresteerde personen. Het atelier staat onder toezicht der afdeeliug recherche, terwijl er een agent-photograaf is aangesteld. In de gemeente Ooststelling werf kwam bij de jongste verkiezing voor 4 leden van den gemeenteraad een briefje uit de bus met de namen van4 grofsineden uit de ge meente. Het huis van den uitdrager S. v. d. Ziel te Wildervank is met het grootste gedeelte van den inboedel verbrand. Een kindje viel te Borger in een moddersloot en stikte. Te Oud-Zevenaar wordt een klooster gebouwd voor 60 Capucijner-monniken. Tc Oud-Beierland was niemand te vinden voor het ontsmetten der huizen van poklijders men heeft uit Rotterdam hulp gevraagd. Een 14-jarig knaapje is vooï

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2