Café „Lelie" Allé ïtspanmnp ïïiji Veilen en Verkoopen: WOONHUIS, TUIN en BOOMGAARD, De Notaris VERBERNE, PuLliek Verkoopen: TARWE en HAVER, Brieven uit Amsterdam. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. De Notaris VERBERNE, te DUSSEN, binnen, te DUSSEN, 10 Hectaren op „de Volhardingonder Werkendam, kerknieuws. gedachten. g. lelie. Daniël Dtjijser, te Heusden. een flink SCHUUR, ERF, huis van den heer A. P. Schotel Gz. door het vuur waren aangetast geweest, en vooral het laat ste belangrijke waterschade had bekomen, den brand meester te worden en tot het inwendige van het eerste pand te beperken. Ook van het garnizoen waren 4 spuiten aan wezig, die echter niet behoefden in werking ge bracht te worden. De daarbij behoorende man schappen stonden middelerwijl het personeel der gemeente-spuiten krachtig ter zijde. Het gebouw en de raachineriën der brouwerij zijn behouden gebleven, zoodat de fabriek in wer king kan blijven. De hop was niet geassureerd de voorraad m<»ut en de gebouwen waren verze kerd bij verschillende maatschappijen op Amster- damsche beurs-polis. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Maandag was men bezig de naakte muren te schoten, ten einde ze staande te houden en verdere onheilen te voorkomen. Uit den Helder wordt aan de „N. R. Ct." het volgende geschreven: Aan boord van de //Prins van Oranje" brak den 11 jJuli, op tie reis van Marseille naar Port Said, 15 mijl van de kust van Afrika, een brand uit. De rook sloeg uit het groote luik en niemand wist of kon zien waar het zat, in de lading of in de kolen Alle spuiten en pompen waren 'in een oogwenk gereed om water te geven en de krachtige waterstralen hadden dan ook spoedig het meest gewenschte succes. De la ding werd nu gedeeltelijk opgehaald en de ver brande 'kisten 'en balen uit het ruim verwijderd. De schade, door den brand veroorzaakt, was nog al groot en het bleek vrij spoedig dat de oor zaak was: zelfontbranding van eene kist zwavel zuur, onder den naam van ,/droogvrije" verzonden. Had dit ongeval in den Indischen Oceaan en bij nacht plaats gehad, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De gioote kalmte en vlug heid, waarmede alles in zijn werk ging, waren bewonderenswaardig en vele passagiers wisten in 't eerste uur niet eens wat er gaande was. Over de houding van een deel der naar Gouda tot rustbewaring gezonden huzaren zijn klachten gerezen, hetgeen trouwens niet voor het eerst is, wanneer huzaren ergens heen gezonden worden. De straf is ditmaal niet uitgebleven. Volgens het yübl." is de wachtmeester van het troepje ge degradeerd, een huzaar naar de klasse van discipline verwezen en een ander tot 14 dagen provoost veroordeeld. Te Deventer is sinds eenige weken een Aline- loosch koopman, die half linnen voor linnen ver koopt en daarmede goede zaken maakt. Om zijn waar aan'den man te brengen, vervoegt hij zich aan de huizen der ingezetenen, vraagt de vrouw of den heer des huizes te spreken, en deelt hun mede, dat hij in groote geldelijke moeielijkheden wegens tijdsomstandigheden is geraakt, dat de han del bedorven is enz. enz. Eindelijk, om aan geld te komen, biedt hij tegen fabelachtige prijzen prachtig linnen te kpop aan. Daar men meestal niet van hem wil koopen, blijft hij aanhouden, en kan men hem moeielijk kwijt raken, waarop men, om toch maar van hem af te komen, een schan delijk bod doet en toch kooper wordt. Het linnen wordt gemeten en is van binnen in het stuk (dat notabene 88 oude ellen houdt) prachtig. Toch is bij onderzoek gebleken, dat men in plaats van linnen /halflinnen" kreeg. In den nacht van Dinsdag op .Woensdag jl. mocht het den rijksambtenaren Glas en Marëchal, gestationneerd te Usseloo, gemeente Lonneker, gelukken een berucht smokkelaar, zekeren B. V., te bekeuren wegens frauduleus vervoer van 38 liter gedistilleerd. De heer Diepenbach, photograaf te Eindhoven, had voor iemand te Valkensweerd portretten ge maakt, en zou die verzenden, doch had het adres vergetèn. Goede raad was duur. Hij nam eene photographie uit het pakje en plakte die op het adres met het opschrift: Aan den hier bijgevoeg- dën persoon te Valkensweerd. Het pakje werd aan den rechten persoon besteld. Aangaande den polderjongen, wiens lijk in de gemeente Smallingerland is gevonden, vernemen wij 't volgende: Hij had met twee kameraden onder een stevig glas jenever pret gemaakt, om den volgenden dag afscheid van hen te nemen. Toen de heide makkers vertrokken waren, ledigde hij alleen nog èen flesqhje gevuld met jenever, waarop hij in slaap viel op den openbaren weg. Toen hij daar gevonden werd, kon de geroepen geneesheer slechts den dood constateeren. Geen geweld, zooals men meende, maar misbruik van sterken drank is de oorzaak van zijn dood. Een driejarig knaapje te Schermerhorn is te water geraakt en verdronken. J. K. te Oolde ouder Daren, een man van 84 jaren, viel Vrijdag door het schrikken van zijn paard van een kar en overleed Zaterdag aan de gevolgen van dien ▼al. Te Hummeloo is een dolle hond gedood. In de Lange Leidsche Dwarsstraat te Amsterdam is een kindermeisje uit het venster eener tweede verdieping gevallen; men nam haar als lijk op.- Een ijzeren schuit niet 3200 keldersjeneveris te Schie dam gezonken. Bij het vuurwerk, te Oosterhout aan het slot der schuttersfeesten afgestoken, is een heer door een vuurpijl geraakt; men vreest dat zijn rechteroog verloren zal zijn. Een vijfjarig kind te Huizen heeft zich in een smederij drie vingers afgesneden of zwaar verwond; een slaap wandelaar aldaar viel van de zoldertrap en ver keert in zorgelijken toestand. Door hetgeen men te Oudkarspel een windhoos noemt is daar eenige schade aangericht; een dak werd zwaar be schadigd. Te Iloogeveen is een boeren-, te Zaandam op de spoorweglijn een wachters- en een andere woning in brand geraakt, de beide laatste door den bliksem; de eerste alleen is vernield. De wed. Waard, een oud vrouwtje te Zwartsluis, is in een kolk geraakt en verdronken. De politie te Lemmer heeft vijf groote honden doodge schoten, die zich, in vereeniging met andere, aan moord hadden schuldig gemaakt op zes schapen in de weide gepleegd. De Amsterdamsche rab bijn Content heeft bij een val den rechterarm ge broken. Pastoor P. te Assendelft is bij den diensl in de. kerk plotseling dood gebleven. Bij zijn afscheidsvoorstelling te Leeuwarden heeft de heer Oscar Carré verloot een gedresseerd varkenDoor de politie te Ierseke is gearres teerd dr. A. de P., geneeskundige te Goes, wiens aanhouding was verzocht door den officier van justilie te Middelburg. In de Gerard Dou- straat te Amsterdam is een jongeling die een dakgoot schoonmaakte, op str.x-.t gevallen. In zijn val kwam hij in aanraking met een ijzereu hek in deerniswaardigen toestand moest hij naar het gasthuis worden vervoerd. Te Bussem is Zaterdag een man van een paard gevallen. Hij brak daarbij een arm. Aan den weg tusschen Gorredijk en Lippenhuizen stond een huisje, be woond door twee oude menschen, man en vrouw, beiden omstreeks 80 jaren oud. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag ontstond aldaar door een onbekende oorzaak brand, die van dit nood- lottitr gevolg was, dat niet alleen het geheele huisje met den gansclien inboedel een prooi der vlammen werd, maar dat het verkoolde lijk van den ouden man uit de puiuhoopen te voorschijn werd gebradit, terwijl de vrouw, met brandwon den overdekt, nog met veel moeite gered werd. Voor een paar dagen had te Nijmegen een 60-ja- rig man het ongeluk, dut hem onder het eten een stuk varkenszwoord in de keel bleef steken, dat daaruit niet onmiddelijk kon verwijderd worden. Ofschoon het ten slotte aan een paar geneeskun digen gelukte het zwoord een weinig naar beneden te werken, is de man na een zeer smartelijk lijden overleden. Te Herwijneu is Donderdag de blik sem geslagen in een akker met suikerbieten. Een breedi streep planten zijn verzengd, en in den grond is een gat van drie meter diep, alsof het door een projectiel geboord was. Over de Gamillau heb ik n reeds zeer uitvoerig geschreven. Nu ik er onderscheidene naaien heen geweest ben, kan ik nog niet zeggen wijzer geworden te zijnik heb er dikwijls gezeten met papier en potlood om eenige melodie, die ik kon opvangen, neer te schrijven, maar 't mocht me niet gelukken. Ik vind zelfs dal de muziek bij den dag slechter wordt en de muzikanten steeds meer onvei'schillig. Als 't waar is, wat ik heb hooren beweren, dat men die lui huu instrumenten heeft laten stemmen naar onze toonopvolging, die zeer afwijkt van de hnnno, dan kan ik me hun nonchalance best voor stellen, want dan begrijpen ze de muziek, welke ze voortbrengen, evenmin als wij. In de Indische woning bij den Indischen muziek tempel kunt ge 's middags een Indisch maal nuttigen, men houdt er rijsttafel a 2.50 per couvert. Voor oudgasten is dat een buitenkansje, maar ik voor mij kies ongezien en ougeproefd de table d' höte in de restauraties. Ik heb u hierheen gebracht opdat we thans een bezoek zonden brengen aan de koloniale afdeeling, zooals ge weet, eigenlijk de hoofdschotel der Ten toonstelling. Ze is iu een apart gebouw te vinden, schuin over de Gamillan en reeds van verre te kennen aan 't kolossale staudbeeld van Jan Pietersz. Koen, een gipsafgietsel naar het origineel, 't welk te Batavia op 't Waterlooplein staat, terwijl daarvoor, midden in een grasperkje nog een mast geplaatst is, in welks top de Nederlandsche driekleur wappert. In de vestibule gekomen, zieu we ter weerszoden al onze Goeverneuvs-genei-aal van de Ned.-Indie han gen, in vrede naast elkaar in uniform ingepakt. Daarboven hangen wapons en schilden, de vloer be staat uit mozaiek. Biuuengeti'eden kunt go al dadelijk oen tal kunst schatten bezichtigen, maar doe dat nog niet. Kom eens bij me staan, nevens de deur en zie dan rechtuit. Weluu is dat niet een prachtig gezicht, die rijen bruiue kolommen, verbonden door bogen in Ooster- schen stijl eu uitloopende op een paviljoen, een cour met galerijen, waar in 't midden een fontein klatert eu aan de zijden rustbanken tot. een zitje uitnoo- digen? Als ik 't wel heb zal het album, 't welk het N. v. d. D zijn abonnó's beloofd heeft, daarvan een in kleui'en gedrukt boeld bevatten en zult ge kunnen oordeelen of ik te veel zeg, wanneer ik het schoonste tafereel der geheele T. daar op de ge noemde plek zoek. Ik heb er dikwijls een poos vertoefd, ook nadat ik de reis door de koloniën volbracht had en me alles voor de oogen schemerde, ten einde* wat op mijn verhaal te komen.. En zoudt ge wel gelooven willen dat dan van de honderd menschen, die ge ziet binnenkomen, nog niet het tiende deel den blik voor- en opwaarts werpt? Men is zoo gewoon om kasten, vitrines, uitstallingen te xien, dat men geen oog hoeft voor 't ensemble en op een draf toeloopt naar de inzending van Bronbeek, geschenken van Z. M. en van daar naar de Bataviasche vrouwen, die met knikkers spelen eu sedert 1 Mei nog ieder even rijk zijn en de vrome, gesluierde Mohamme- daansche, van een bedevaart hixiswaarts keereude. Dat is nu alles heel mooi en interessant, maar lieve menschen, zou ik ze toeroepen willen, kijkt niet alleen naar de boomeu, beziet toch ook hot bosch eens"! Vooruit maar, roepen ze, wo hebben geen tijd meer en we zijn al zoo moe! Wanneer 't u overkomt moeheid te gevoelen ter wijl ge de kolouialo afdeeling binnentreedt, wat ik u bidden mag, treedt dan terug, iu uw eigen belang en in 't belang der koloniën. In uw eigen belaug want 't is onmogelijk hier te genieten, indien men zijn beenen mpet naslepen; iu dat onzer koloniën, immers deze hebben recht op nauwkeurige ken nisneming van al de schatten hier uitgestald. Bij eeu publieke verkooping vau te veld staande gewassen, te Zevenhnizen gehouden, wei'deu de vol gende producten tegen onderstaande prijzen verkocht: haver van 80 tot 185, gerst van ƒ132 tot ƒ162, tarwe van ƒ180 tot ƒ230 en boonen van 90 tot 140 per bunder. In Overijsel levert de jacht op waterwild, die 22 Juli geopend werd, aanvankelijk goede resulta ten op. Aan de jonge eenden is echter nog weinig wildsmaak on de oude zijn nog tamelijk mager. Men had liever de jacht niet zoo vroeg opengesteld gezien. De kriekenoogst te Ond-Beierland is thans afge- loopen en heeft de verwachtingen, zoowel in wicht als ia prijs, verre overtroffen, zoodat de pachters een goed jaar hebben gemaakt. Thans is men daar begonnen met het verpachten van de appelen, die gemiddeld J 2 a 2.50 per mod aau den boom opbrengen. De zware regens doen hun nadeeligen invloed ge voelen op het hooi, dat gespreid ligt eu waar, volgens de boeren, de »ziel« reeds uitgeregend is. Vlas wordt reeds aangevoerd; echter zal de voorraad klein zijn, daar de qnalitcit tegenvalt en de verliezen van het vorig jaar de koopers hebben afgeschrikt; het ziet er met den naderenden winter voor de arbeiders, die hun brood in het bewerken van vlas verdienen, dan ook niet rooskleurig uit. naar Varseveld, A. J. Ruijs Az. te Scherpenzeel Veen, A. Renier te Berg-Ambacht(toez.) Hoen- derloo (Gld.), F. A. van Loenen te St.-Antoniepolder Bruchem en Kerkwijk bij Zaltbommel, C. P. N. Pi kaar te Ouwerschie Nieuweschans, dr. G. C. SLcyuis te Nieuw-Beerta Workum, Jac. Bolkestein te Gorkesklooster. naar Bunschoten, dr. G. van Goor J.Lz. te Oud- Beierland Leiden, dr. Ph. S. van Ronkel te Zetton Lutjebroek, G. Blanken te Wadenoojjon. voor Elspeot, G. van Goor te Oud-Boierland Snrhuizum, C. Ynsonides te Waspik; Oud-Vos meer, W. C. Barbas te Dubbeldam (Jharlois, J. H, Geselschap te Dussen. naar Ondega, I. Dijkstra te LoosdrechtToleu, J. Vorhaven te Kamperland. voor Huizen, J. Diephuis te Rijsen. Iedere dwingelandij grieft, hetzij de natuur, hetzij de menschen die aandoen. De meusch hangt af van behoefteu. Als ze niet bevrodigd zijn, toont hij zich ongeduldigzijn ze bevredigd, dan wordt hij onverschillig. Tusschen dio twee toestanden beweegt hij zich, en zijn ver stand, het zoogenaamde menschonversfand, gebruikt hij, om zijuo behoeften te voldoen is dit geschied, dan rust do taak op hem om de ledige ruimten der onverschilligheid to vallen. Het is aangenamer minderen wol te doen, dan meerderen te huldigen. Van nature is de mensch eenvoudig en openhar tig; door de verki-achting, die de maatschappij hem aandoet, verliest hij echter deze goede eigenschap pen en dit noemt men dan verstandig. Zoo worden gebreken geijkt tot deugden. De zin van het woord geloof ondergaat met dor tijd monige merkwaardige verandering. Verou derd geloof wordt b ij g e 1 o o f genoemd het op komend nieuw geloof krijgt don naam van onge loof, het nog heerschende officiëèle kerkgeloof behoudt tijdelijk den naam van geloof. Ten einde in het warme seizoen de bewaring van zoete melk te bevorderen, geeft de 's-Gi-avenhaag- sche Melkinrichting de volgende maatregelen aan, die mot het beste gevolg door haar in toepassing worden gebi-acht: »Alle voorworpen, zoowel van metaal, hout als aardewerk, die gebruikt worden tot hot bewaren van melk, moeten met koud of lauw water omge spoeld en uitgewasschen, eu daarna zoogenaamd in do broei gezet (dat is mot kokend water govnld) worden. Dit moet er 20 a 30 minuten in bljjveii gtaau met dit water bei voorwerp omspoelen dan nogmaals met koud water omspoelen en uit- wasscben, ou vervolgens laten uitdruipen en locht- droog worden. Men gebruike nimmer zeep om uit te wasschen of dooken om uit te drogeu. In vaat werk, op deze wijs behandeld en op eene koele plaats gezet, kan de melk langen tijd zoet bcwaai'd worden. Voor den vrederechter te Austin (Texas) stond onlangs een man terecht, beschuldigd van vorboden wapens te hebbeu gedragen, en tusschen den rech ter en don beklaagde ontspon zich het volgende ondex-houd. Rechter (nadat hij de verboden wapens lang nauw keurig had bekeken.) Hoe kom jo aan den rovolver? Beklaagde: Gekocht. RechterHoeveel BeklaagdeTwintig dollars. Rechter (het wapen met welgevallen bekijkende.) Netjes bewerkt. Wil je den revolver wel verkoopen BeklaagdeO ja, U kan hem voor 10 dollars krijgen. RechterGoed, ik neem den revolver. En daar ik je tevens wegens het dragen van verboden wa pens tot eene boete van 10 dollars veroordeel, zijn wij quitte. Hierop liet de rechter den revolver in zijn rok zak verdwijnen, terwijl de ovei'blufte beklaagde, hot hoofd schuddende, zich uit de gerechtszaal ver wijderde. De heer Pomarel, lid der rechtbank te Serlat (in Frankrijk) is door het hof van cassatie tot de straf van twee jaren schorsing veroordeeld, omdat hij ter terechtzitting was verschenen met een gescheurde toga, eniu de gangen van het paleis van justitie een pijp gerookt heeft. fHeusden, 28 Jnli. De prijs der boter is ƒ0.90 a 0.95 per stak van 6 ons. Eieren 4Vj a 5 cent. 's Bosch, 30 Juli. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 140 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.62 tot 0.64, 2e kwal. van ƒ0.60 tot ƒ0.62, 3e kwal. van ƒ0.58 tot 0.60 per kilogr. Ai het aangevoerde werd aan de genoteerde prijzen vlug weg verkocht. De prijs der boter was 1.56 a t Gorinehem, 30 Jnli. By een aanvoer van on geveer 180 stuks vee, was de handel heden tame lijk vlug. Prijzen Enkele zware kalf koeien ƒ250 a 320; mindere qnaliteit 160 a 240 dito vaarzen ƒ170 a ƒ250. Melkkoeien 160 a 250. Vare koeien a Guiste Vaarzen a Ossen 90 a 125. Stieren 80 a 120. Pinken a Graskalveren 25 a 60. Nuchtere kalveren ƒ8 a 16. Varkens, zware vette op levering 52 a 56 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 42 a 44 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.- a 8.- per stuk. De prijs der goëboter yvas 1.46 a 1.64 per KG. der weiboter 1.18 a 1.26 per K.G. Kipeieren golden J 1.10 a 1.20 de 26 stuks. Bij deze heb ik de eer hot geachte publiek van IIEUSDEN en zijne OM STREKEN te verwittigen, dat de zaak van den Hoer Th. L U IJ B E N, waarin sedert jaren het werd uitgooefend, door mij is overgenomen en op Zondag 29 Juli, onder den naam van is Eveneens wordt door mij de UITSPANNING met VERHURING van PAARDEN en RIJTUIGEN voort gezet. Mij vleiende met uwe gunst vereerd te zullen worden, die ik mij door een prompte en nette be diening hoop waax-dig te maken, heb ik de eer my hoogachtend te noemen, Uwen dienstwilligen dienaar, vérsch, onafgcroonid cn onvcrvalseht, kan dage lijks bij groote cn kleiue hoeveelheden geleverd worden bij te Dussen, zal aldaar, ter her- berge van LAMBERT DE ROOIJ, op Donderdagen 9 en 23 Augustus 1883, telkens des namid dags om 6 uur, in het openbaar GROOT 17 -1 AREN. zal op DINSDAG 7 AUGUS TUS 1883, 's voormiddags 10 UUr, ter herbergevan JAN VAN DER STELT, aan den Nieuwen- dijk, onder Almkerk, o o o o (Van onzen specialen correspondent.) Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen .- Aangenomen Bedankt Chr. Geref. Gemeente. Beroepen Bedankt Bescherming tegen vliegen De vlierbloesems zijn thans in bloei, en zij zullen de maand Augustus door nog wel blijvou bloeien, 't Is misschien nut tig te vermelden, dat als men de bloesems kookt, men een water verkrijgt, dat zeer verfrisschend en gezond is, maar waarvan de vliegen de lucht niet vurdi'agen kunnen. Paarden, die met vlierbloesem- water gewasschen worden, zullen geen last hebben van de vliegen, die hen in de zomerhitte kwellen, en ook is zulk een behoedmiddel hoog op prijs te stellen bij het i*oeien, het cricketspelen en alle andere uitspanningen of werkzaamheden in de open lucht, waarbij do handen gebruikt worden. Gekookte notenbladen hebben dezelfde uitwerking. Dames zullen misschien wel opgemerkt hebben, dat bijna alle parfumerieën vliegen en insecten afwei'en. Ileusden, 31 Juli '83. mïlkT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3