buitenland. plaatselijk nieuws. binnenland: rm plaatsen dergelijke inrichtingen, die wel waardig zijn te worden bezichtigd. De tele graaf is een krachtig hulpmiddel, dat de plaatsen van waarneming met elkander in verbinding brengt. Ofschoon de meteorologie nog gezegd kan worden zich in haar kindsheid te bevinden, heeft men toch reeds belangrijke resultaten verkregen. Meer dan eens reeds is de zeeman van mogelijk gevaar onder richt geworden, waaraan hij, door zijne reis te wijzigen, heeft kunnen ontkomen. Zooals wij zeiden, de weerkunde is nog in hare kindsheid, en men zou dwaas doen door te veronderstellen, dat in den damp kring dezelfde oorzaken steeds dezelfde ge volgen hadden. Door onophoudelijk en op de meest mogelijke stations waarnemingen te doen, die waarnemingen te vergelijken, of wezentlijke gevolgen van het waargeno- mene op te teekenen, om naderhand met gelijksoortige waarnemingen en gevolgen te vergelijken, daardoor alleen is het mogelijk eenig resultaat te bekomen. Zoo is door Dove de wet der stormen ontdekt, zoo is men tot de verklaring gekomen, die men omtrent de passaatwinden en orkanen tus schen de keerkringen verkregen heeft. Een buitengewoon verschil van barome terstand op plaatsen, die op niet al te grooten afstand van elkander liggen, wijst op eene groote storing in het evenwicht der luchteen onvermijdelijk gevolg daar van moet zijn, storm. Als die verschillende standen geregeld lager of hooger liggen in eene lijn b. v. van het Zuiden naar het Noorden, dan volgt er tevens een storm, waarvan men de richting kan bepalen. Daar op gronden zich de voorspellingen uit Ame rika over stormen, die waarschijnlijk op de Westkust van Europa zullen komen. Die voorspellingen komen doorgaans niet uit wat de afstand betreft, die de stormen door- loopen, wel wat de stormen zelf betreft. Dat wil zeggen, als er een Noordwesten storm voorspeld wordt, dan komt hij zelf wel ongeveer op den aangewezen tijd, maar hij strekt zich dikwijls niet uit tot Europa. In zijn tocht over den Atlantischen Oce aan, kunnen nog zoo veel invloeden op zijn loop in werken, o. a. de Golfstroom, dat de loop van den wind voor meer dan de helft van het aantal malen gewijzigd wordt. Wanneer men er in slaagt, in de zee tusschen Amerika en Europa ook sta tions te vestigen, dan kan men tot meerdere gegevens komen en dan kan men ook waar schijnlijk nauwkeuriger voorspellingen doen. O O t OUDllEUSDEN. Alhier heeft zich een geval voorgedaan van miltvuur hij een hokkeling vaars, dat in de weide liep, hetgeen ook nader door den heer Michel s, districts-veearts is geconstateerd geworden. t DRUN EN, 6 Aug. De vorige week had alhier eene brutale aanranding plaats door een vreemde ling, op eene 19-jarig meisje, dat uit het gehucht Giersbergen terugkeerde. Nadat de snoodaard haar op haar hulpgeroep bij de keel gegrepen en ge tracht had de mond met zand te stoppen om haar geroep te beletten, wist de aalgevallene zich zoo danig te verweeren, dat zij ontvluchtte. Kort daarna is zij door den schandelijken belager ingehaald en werd zij geheel bewusteloos met gescheurde klee deren terug gevonden. Op het oogenblik i» het meisje buiten gevaar. Hoewel het signalement van deu dader nauw keurig is opgegeven is liet de politie nog niet gelukt hem in handen te krijgen. 11 LIJMEN, 3 Aug. De hifconimissie heeft aan de heer A. J. Corman, bierbrouwer alhier, tot weder- opzeggens verguud het Kouink. wapen te voeren. t BEZOOIJEN. De pokken hebben alhier een derde slachtoffer geëischt. Een man deed ZaterJag vernis in een kruik vitriool, zoodat hij de massa iu het gezicht kreeg. Zijn geheele aangezicht is verbrand, zijne oogen heeft hij echter behouden. t DE WERKEN c. a., 1 Aug. Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den raad dezer gemeente werden uitgebracht 106 stem men, van welke geldig waren 103 stemmen, waar van de heer W. F. van Langen er 55 bekwam. Alzoo is de heer W. F. van Langen de gekozene. tALMKERK. Bartel Antonie van Kuijk oud 15 jaar, vroeger leerling, thans kweekeling op de openbare school aau de Voorsteeg te Almkerk, is benoemd tot kweekeling aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te 's I lertogenbosch. Van de 77 adspiranten die zich voor het toelatingsexamen voor bovengenoemde kweekschool hadden aange- O O meld, waren 60 opgekomen. Er waren 19 beur zen beschikbaar. t WOUDRICHEM. Als een bewijs hoe goed de aardappelschool z(ch onder deze gemeente laat aanzien, kan gemeld worden, dat een landbouwer dezer dagen, met 104 stronken een Hectoliter groote aardappelen had gedolven. t DALEM. Door den velen regen in de laatste dagen is het gras buitengewoon gegroeid. Voor het vee is er den geheelen zomer nog niet zooveel te grazen geweest als thans. t Ten dienste van het onderwijs is door de gemeente Vuren over 1882 uitgegeven de som van 1828.17. WERKENDAM. Weder hadden onze gemeente en het aangrenzende deel der gemeente Dewer- ken, heden 1 Augustus 1883, een feestelijk aan zien en wel thans ter eere van den' heer Johs. van IJziren, arts alhier, die zijn 25-jarig jubilé als geneeskundige gedacht. Had de jubilaris gemeend dit feest in familie kring te vieren, daar hij van de 25 jaren wel de grootste helft als arts alhier is gevestigd geweest, doch de kleinste helft als officier van gezondheid bij de marine was geplaatst, hoe moet hij verrast geweest zijn door de vele bewijzen van belangstel ling, die hij op dien dag mocht ondervinden. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit tal van woningen de nationale driekleur; 's voormid dags kwamen de kinderen, woonachtig aan de suikerfabriek alhier, mede namens de werklieden dier fabriek, den jubilaris een prachtig bouquet aanbieden en kwamen de jeugdige leden van de zangvereeniging Klimop" onder begeleiding van hunnen directeur, den heer Dekker, den jubilaris, beschermheer dier vereeniging, onder overhandi ging van een bouquet en door bet zingen van een schoon en toepasselijk lied, hunne hulde brengen. Behoort de betrekking van arts tot de schoon ste, doch ook tot de lastigste, moeielijkste en meest toewijdenste betrekkingen, de arts van IJzeren ont ving daarvoor dan ook en tevens als mensch en geacht ingezetene, tal van bewijzen v,an waardee ring en dankbaarheid, die hem zeker nieuwen moed en kracht zullen hebben gegeven, om zich verder aan de lijdende menschheid te willen toewijden, hetgeen velen, die hem op hoogen prijs stellen, wenschen. N. G. Ct. Men schrijft uit Amsterdam. Toen nu ruim 3 jaar geleden de heerAgostini z'ch naar Amsterdam begaf, ten einde aldaar met verschillende notabiliteiten liet plan tot het hou den eener groote Tentoonstelling te bespreken, waren de Amsterdamsche heeren van oordeel dat die Tentoonstelling zich in de eerste plaats zou moeten bewegen op Koloniaal gebied. Bij den dag wordt thans het bewijs sterker, dat zij wel gezien hebben. Dank der Tentoonstelling zal thans een Koloniaal museum worden opgericht, waarvoor men trachtpn zal het schoonste op Kolo niaal gebied, thans achter liet Rijks museum bijeen gebracht te verkrijgen of aan te koopen. Doch na tuurlijk zal men er niet in slagen alles bijeen te houden. Wat men zeer stellig in dat museum zal missen is liet eigenaardige karakter dat aan de Indischo afdeeling op de Tentoonstelling wordt bijgezet door liet Jayaansche dorp en de Javanen zelf, terwijl men er noodwendig ook al het aan trekkelijke zal missen, dat de tegenwoordigheid der Surinaamsche inboorlingen verschaft. Alleen deze zaken zijn reeds dubbel een bez<-ek aan de Tentoonstelling waard, want wanneer zul len we ooit hier zoo iets weer zien Van 1 Januari jl. tot en met jl. Zaterdag zijn de tentoonstellingszalen van het Panopticum bezocht door 190.000 personen. Uit goede bron kunnen wij medcdëelen, dat de Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid aan de exploitatie-maatschappij van spoorwegen heeft te kennen gegeven, dat op I November a. s. de lijn GoriucbemGclderraalsen moet worden in dienst gesteld. N. G. Crt. Wegens het heerschen der pokken te Rotterdam is thans de kermis voor dit jaar definitief geschorst. Met 3 Aug. zoo schrijft men uit Sneek is de dienstregeling op de nieuwe spoorweglijn SneekLeeuwarden gewijzigd. Door een vroeger vertrek uit Sneek kan men thans van den eer sten trein naar Holland gebruik maken. Daar de laatste trein nog te half negen uit Leeuwarden vertrekt, kan men van den laatste» trein uit Holland geen gebruik maken. Om des avonds nog in Sneek te zijn, moet mun 's mor gens 11 uur uit Amsterdam vertrekken. Hoewel de tijd 55 a 65 minuten voor den afstand van ongeveer 22 Kilometer voldoende genomen wordt, komt vooral de laatste trein vrij geregeld te laat aan. Werd op den tweeden dag der exploitatie een locomotief defect, den 1 Aug. bleek liet, dat de eerste trein van Sneek niet genoeg stoom had althans op betrekkelijk kleinen afstand van het station bleef de Gein staan en moest een locomotief uit Leeuwarden ontboJen worden. Het gevolg was teleurge stelde passagiers die de aansluiting op Gronin gen misten. Een en ander doet bij sommigen het ver nomen rijzen, dat de Sectie SneekLeeuwar den door de directie der Exploitatie maatschappij niet met denzelfden ernst geëxploiteerd wordt als andere lijnen. „Alle begin is moeielijk,' maar men hoopt toch, dat de directie spoedig zal inzien, dat deze exploitatie beneden hare waardigheid is. Het personenverkeer over de route Vlissingeu Queenboro'Londen v. v. blijft voortdurend toe nemen. Vooral van en naar Noord-Duitschland maken vele reizigers van deze route gebruik. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal der met de stoomschepen der maatschappij „Zeeland' vervoerde passagiers: van Vlissingeu naar Queen boro' 3851, van Queenboro'naar Vlissingen 4461, te zamen 8312 of 458 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Als bewijs hoezeer deze route boven andere door f het reizend publiek wordt verkozen, moge dienen, dat, terwijl de „Great Eastern Company,' die reeds sedert 1863 bestaat, in het afgeloopen jaar langs twee lijnen (HarwichRotterdam en Har wichAntwerpen) ruim 80,000 reizigers vervoer de, de maatschappij „Zeeland' iii acht jaren het aantal barer passagiers zoodanig zag klimmen, dat het over 1882 meer dan 70,000 bedroeg, over haar eenige lijn VlissingeuQueenboro'. In de eerste 7 maanden van 1883 bedroeg het aantal vervoerde passagiers weder ruim 2000 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1882. Van een der brandspuiten, in het tentoonstel- lingsbouw staande, heeft een lage ziel de slang op drie plaatsen doorgesneden. Die in het tentoon stellingsgebouw steelt is een dief, maar toch nog niet zoo gemeen als hij die uit broodnijd een an ders eigendom vernielt. Een ingezeten van Groningen die een lot in de Haarlemsche loterij genomen had, zag dezer dagen de lijst der nummers na, waarop prijzen gevallen waren en bemerkte tot zijn vreugd en groote ver- wondering, dat de hoogste prijs: een span lsabel- lapaarden met rijtuig, naar men zegt ter waarde van oifgevcer drie duizend gulden, op zijn num mer was gevallen. Opgetogen van geluk spreekt hij inet vrienden er over, haalt het lot hut de portemonnaie, laat het aan hen zien, en1 -steekt het vervolgens zoo meent hij -weer rin ziju geldbeurs. Des anderen daags het nummer wUr lende nemen, ontdekt hij tot grooten schrik dat het Weg is, en hoe hij zoekt, 't is nergens meer,,,; te vinden. Thans heeft hij zich per brief tot hef hoofdbestuur gewend om in geval het nummer mocht aangeboden worden, den prijs niet terstond af te geven. Vrijdagnamiddag stonden vier personen, die er „haring of kuit' van wilden hebben, in de groote brandkast van de firma Chatwood, staande in het hoofdgebouw der tentoonstelling. Toen de heeren, waaronder een „boertje', druk aan het bezichtigen der kast waren, viel de traliedeur dicht en daar zaten ze nu met hun viertjes opgesloten, 't Boer tje wilde een hamer, breekijzer eu wat niet al heb ben om zich te verlossen, maar jawel, men moest eerst de vertegenwoordiger der firma Chatwood.,, zoeken, om de „brandkastonderzoekers' te verlóy- sen, die gedurende een uurtje tal van bezoekers der tentoonstelling hebben doen schqddén van)' 't lachen. Als een voorbeeld van zeldzame groeikracht kan gemeld worden, dat in den tuin van S. Vhu Nug- teren, stalhouder aan het veer te Zwijndrecht, een aardappelplant zich ontwikkeld heeft van 2l/2 me ter lengte boven den grond. Uit Heeren veen wordt gemeld: Alhier heeft voor enkele dagen de volgende zeldzame Ontmoe ting plaats gehad. Zekere D., thans bij Vucht in Noord-Brabant wonende, die 45 jaren geleden zijne familie een schippersgezin -te Gorredijk had verlaten en sedert dien tijd niets van zich had laten hooren, kwam hier aan en deed onderzoek of er ook schippers van zijn naam bekend waren. Inlichtingen werden hem verstrekt, waaruit bleek dat een broeder van hem te Suèek njoest zijn en spoedig hier zou aankomen met eene lading hout, D. stapte op de boot naar Sneek, passeerde zijn broeder op het Sneekermeer en wuifde aanhoudend, wat wel gezien werd maar niet begrepen. Terug gekomen had de ontmoeting plaats; de oudjes, beiden een goede zeventig en die als jongelingen gescheiden waren, herkenden elkander niet meer dan alleen aan de spraak. Wat er tusschen hen al werd gesproken en welke herinneringen eu gewaar wordingen dit heeft gewekt, weten we niet mee te deelen en moeten dit dus aan de verbeelding van den lezer overlaten. Zonderling mag liet zeker heefeti, dat de een van den ander gedurende dat lange tijdsbestek niets kwam te hooren, daar eerst bedoelde broeder steeds in het zuiden en de ander in het noorden van ons land heeft verkeerd. Door den burgemeester te Tegelen is proces verbaal opgemaakt tegen den oudsten wethouder dier gemeente, die opinetingen verrichtte in het belang der gemeente en daarbij een struikje omver wierp, dat nu in het proces-verbaal een pruime- booinpje genoemd wordt en hoogstens een waarde van tien cent vertegenwoordigt. Persoonlijke vijand schap schijnt hier in het spel te zijn. De nieuwste mode schrijft japonnen met opge plakte postzegels voor, natuurlijk zoo internatio naal mogelijk. Men heeft er reeds één ontdekt, met een jonge dame er in, gaande uit het Indus trie-gebouw links naar de tentoonstelling der Su rinaamsche inboorlingen. De gefrankeerde damu hud veel bekijk. De chef der genietroepen te Napels, die met het opgraven der lijken en het neerhalen der staande gebleven muren belast zijn, schat bet aantal slacht offers van Ischia op 6000. Men acht hot weder opb' uwon der verwoeste steden onmogelijk. In de kerk van Cassamiciola liggen de lijken der slacht offers reeds tot manshoogte opgestapeld. De werken voor do doorgraving van het schier- eiland van Corinthe vorderen snel; men berekent dat zij in vier jaar zijn afgeloopen en 25 millioen haar zeker te bezitten. «Fransje! Gij hebt mij krank doen worden; waar zal ik genezing vinden «Hier!» sprak zij, en zij bood hem hare jonge, rnode lippen. Zonder dat zij het hoorden was de kamerdeur opengesprongeneen fraaie, zwartgeele hondenkop drong door de opening heen, en weldra stapte het kolossale dier zelf bijna onhoorbaar de kamer binnen. Zij bemerkten het eerst, toen bij den kop op de knieën van zijn meester legde en hem niet de hel dere bruine oogen klagend aanzag. Zijt ge jaloerscli, Leo?» zcide Richard, het dier over den kop strijkend; «arme kameraad, legen u zijn wij bi'iden weerloos. Ook op dien avond was de nacht gevolgd. Op het Schwarzwalder klokje had juist de kleine kunstvogel tienmaal al vleugelklepporend zijn «koek koek!» geroepen, en Richard haalde den grooten sleutel uit zijn slaapkamer, om, als eiken avond, de groote buitenpoort te sluiten. Toen beneden in den gang Franciska uit de keu ken kwam, zocht hij in den donker hare hand en nam het meisje mede naar buiten. Zwijgend leunde zij op zijn ariri. Zoo bleven zij nog een poos door de openstaande poort in den nacht uitzien. liet stormdede dennen suisdenachter en boven het woud joegen zwarte wolken langs den dofblau- wen hemeluit de struiken klonk het gehuil van een nachtvogel. Het meisje rilde. «Hu, wat is dat akelig!» «Wel, zijt gij bang?» sprak hij. »lk dacht dat niets u vrees kon aanjagen.» «Ja, zooals het nu is.. Eu zij vleide haar hoofd aan zijn borst. "ij trad niet haar terug en sloeg deu zwaren grendel voor de poort; van boven uit de vensters viel het lamplicht in de ommuurde plaats. «De nachtelijke verschrikking blijft buiten!» sprak hij. Zij lachte even. «En de voogd ook!» fluisterde zij hem schalksch toe. Rij nam haar vreugdedronken op zijne armen en droeg haar in huis. En ook hier werden de sleutels omgedraaid, en wie buiten gestaan had, zou het gehoord hebben, boe bij dit geluid de groote bond zich in den gang voor de huisdeur uitstrekte. Weldra verdween ook bet licht achter de ramen boven, en het huis lag als een kleine donkere vlek tusschen ontelhare anderen in de diepe eenzaamheid van den nacht en het woud. (Wordt vervolgd.) francs kvten He' kamal wordt 4 mijlen lang, 72 Eng. voet breed en 26 diep. Om die afmetingen te beruiken moet elf millioen kubiek meters grond vergraven worden. Het volgende merkwaardige geval heeft zich te Curasao voorgedaan. Ongeveer twee jareu geleden slikte een 13-jarige knaap, die een goochelaar wilde nadoen, een geopend pennemes in, dat niet meer uit ziju keel te krijgen was, maar in zijn maag verdween. Alle mogelijke pogingen werden aange wend om dien jongen van dat onverteerbare voorwerp te bevrijden, doch maauden laug te vergeefs. Ein delijk is dezer dagen de knaap het laugs natuur lijken weg kwijt geraakt. Daar het pennemos te lang was om duor de kronkeliugen van alle inge wanden heen te glijden, wordt vermoed dat er een paar ingewanden zijn doorgesneden, waardoor het naar beneden is gezakt. De innerlijke verwondingen ziju vanzelf genezen en bet jonge mensch is vol komen gezond. Parijsche bladen verhalen van een man, die krankzinnig is geworden uit vrees voor de cholera. Hij liep onordelijk gekleed met rollende oogen door de straten, riep dat hij de cholera had, die de En- gelscheu hem hadden bezorgd, en wekte de voor bijgangers op, om zyn dood te wreken door Engeland den oorlog te verklaren. Hij werd spoedig door do politie opgepakt om naar een krankzinnigenge sticht vervoerd te worden. Een kring van uitstekende zwemkunsten&ars ver maakt tegenwoordig het Koponhaagsche publiek met zijue verbazende toeren. Do zwemmers vertoonen, geheel gekleed, allerlei dramatische redding-tooneelen, groepeeren zich in het water tot sterren, ringen enz. De president, kapt. Nilson, een bijzonder krach tig man, laat zich aan handen en voeten gebonden en met een gewicht belast, in het water drijven. Zeer merkwaardig is ook do vaardigheid en kloek heid waarmee de zwemmers van een hoogte van 25 voet in bet water springen drie of vier mannen springen te gelijk met de armen om elkander hoon- goslagen, of zij maken verscheidene salta mortale in de lucht, en alles eveu sierlijk en gemakkelijk. Aan die oefeningen wordt ook deelgenomen door een grijsaard, den 71-jarigen directeur van het doof stommen instituut te Stockholm, den Heer Borgteil. Mot welk een koelbloedigheid men zelfmoord kan begaan, bewijst het volgende: De voornaaiasto medeplichtige aan den diefstal van 20,000 francs in de bank te Charleroi, Pirson, woonde in bij zijn oom, chef de bureau vau de Union de Credit* te Marciuelle. Dit ongelukkig geval had den oom eu zijne vrouw zeer getroffen. Donderdag had een rechterlijk bezoek in hot huis hunne droefheid ten toppunt gebracht. »Nu is het gedaan, mijne beslissing is genomen.* Hij doelde zijn plan mede aan zijn vrouw en ziju 2 kinderen, een meisje van 17 en ecu jongou van 13 jaren. Zijn plan was zelfmoord. 's Avonds na den eten openden zij zich met een scheermes eon ader. Zij verloren veel bloed, doch de dood volgde niot. Toen trachtten zij zich te ver stikken, door papier en krullen te verbranden in de gesloten kamer. Doch dit baatte niet. Daarna deed do man het voorstel, allen in den regenbak te springen. Alvorens in den kelder te gaan, hadden zij el kander de handen toegebonden, om den dood on vermijdelijk te maken. Het rampzalig werk word voltrokken: eerst de moeder, vervolgens de twee kinderen klommen op do ladder, gingen door bet gat en vielen in het ijskoude water. De regenput hield 60 centimeters water in. Door de koude getroffen, begon de kleine jongen te weenen, zeggende dat hij niet wilde sterven. De vader maakte hem de handen los en liet hem langs het gat er uitgaan. Nauwelijks was de jongen er uit, of hij begon om hulp te roepen. Een buurman, Simon, paardeu- smid, hoorde die kreten en kwam toegesneld. Het kind vertelde hem wat er voorviel. De buurmang ging on middel ijk tot de redding over; hij trok er eerst het jonge meisje uit, ver volgens den vader, die hem hielp om er zijne vrouw uit te halen. Deze laatste was dood. Do overheid werd onmiddelijk verwit,tigd; ge- ncesheeren werden gehaald, die de wonden verbon den, welke niet doodclijk zijn. Het jonge meisje alleen is erg gekwetst en men vreest voor haar leven. De man bleef bij hot lijk van zijno vrouw ouder toezicht van een veldwachter; doch hij is ontsnapt en verdwenen. Men vreest, dat hij zich hier of daar verdronken heeft. Natuurlijk heeft dit verschrikkelijk drama in de stad groote onsteltenis teweeggebracht. In hot Russische dorp Moschtschikojo had eonige dagen geleden het volgende voorval plaats. Op het erf van een woning was een beer aau een ketting vastgebonden eu het dier scheen zoo tam te zijn, dat zelfs kleine kinderen het waagden hem een stak brood te geven. Zoo deed ook eeu 5-jarig meisje, toen de beer mot het brood, eu misschien zonder opzet, een stuk van een der vingers afbeet. Het bloed scheen het dier op te wekken en het kind tegen den grond werpende, wondde hij het gevaarlijk aan het hoofd. Haar zuster, die ter hulpe snelde, werd ook gekwetst, evenals de moeder der kinderen, die hierop met t wee mannen toeschoot. Men besloot eiudelijk het dier dood te schieten, wat gebeurde. De beide meisjes stierven kort daarna en ook de moeder ligt zeer gevaarlijk. (Te laat ontvangen voor hel vorige No.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2