Ph. de JONGH, Sigaren-Fabrikant WecL August Sasse, Zomer artikelen, Veilen en Verkoopen: WOONHUIS, TUIN en BOOMGAARD, Verpachting HEUSDEN. It NAGRAS op navolgende Uiterwaarden onder Brieven uit Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. RECLAME. ADVËRTE NTIEN.~ te Heusden. Engstraat, Heusden, Dames- en Kinder-Schortjes, Corsetten, enz. De Notaris VEllBERNE, SCHUUR, ERF, te DUSSEN, binnen, kerknieuws. Daniël Duijser, een flink verpachten: Onder Ommen is een boerenwoning afgebrand. Een paard, 3 kalveren en 3 varkens kwamen in de vlammen om. In de suikerbakkersteeg te Amsterdam heeft bij een gevecht een man met een mes een vrouw ernstig aan het hoofd en den arm verwond. De dronken dader is gevat. In de Vijzelstraat te Amsterdam is een oude vrouw door een tram overreden. Zij werd per raderbaar naar het gasthuis gebracht. In de Lange Leidsche Dwarsstraat te Amsterdam is een man uit het raam eener derde verdieping gevallen. Flij werd voor dood opgenomen. In de Suikerbak kersteeg te Amsterdam is een kind in een tobbe met water gevallen en verdronken. Zaterdag avond halfnegeit had een treurig ongeval plaats in het zoogenaamde Mallegat onder de gemeente Oude- Niedorp. Een jonge moeder, eenige werkzaamheden bij het water willende verrichten, is voorover daarin gevallen, en, door niemand opgemerkt, jammerlijk verdronken. Toen een poos daarna de man, van zijn akker komende, zijn handen wilde wasschen. vond hij daar het lijk van zijn vrouw. Alle po gingen om het leven weder op te wekken bleven vruchteloos. Te Amsterdam is een vrouw uit het raam eener derde verdieping gevallen en zwaar verwond. Ter rechterzijde van de tentoonstellingsgebouwen staat het Paviljoen der stad Amsterdam, links dat der stad Parijs; beide gebouwen uit steen en hout opgetrokken, zien er goed uit. Naar ons oordeel, de jury vergeve ons dit vooruitloopenwint Amsterdam het, althans wat het uiterlijk betreft. Aan decoratief is iu Parijs meer zorg besteed dan in A. maar het front van A. is ontegenzeggelijk fraaier en karakteristieker dan dat van P. Het ver toont in den gevel een fraai stadsgezicht, tor weerszij daarvan de nimfen van Amstel en Y en nog andere ziuuebeoldige voorstellingen, alles gedekt door de Amsterdamsche keizerskroon, haar door Keizer Maxi- miliaau geschonken toen hij nog slechts koning was en derhalve geen recht had keizers kronen mit te deelen. Enfin, eens gegevon, blijft gegeven, denkt Amsterdam en de stad is er mooi mee. Jam mer is het, dat men bij den ingang een paar herten rustig neergevleid heeft, 't zou wel zoo schoon zijn, daar een paar Hollandsche leeuwen geposteerd te vinden. Misschien kwam 't den ontwerper te bloe derig voor zulke dieren te plaatsen vóór een gebouw, waar de zegeningen van de vrede geëxposeerd zou den worden, maar toch, 't had meer echt Neder- landsch geweest. Dit over 't uiterlijke. De inhoud dezer twee gebouwen geeft meer stof tot denken. Is 't niet een teeken des tijds, zouden we willen vragen, dat twee wereldsteden, een beeld trachtende te geven van haar ontwikkeling, haar stroven, haar z ij n, daartoe juist het onderwijs in de eerste plaats kiezen? Parijs zoowel als Amster dam rniirit het leeuwenaandeel dor ruimte in aan schoolmiddelen en schoolmonbeleu, als in de eerste plaats geschikt om 't peil van vooruitgang te me ten. Parjjs had b.v. hare verdedigingsmiddelen kuu- nen tentoonatelleu, haar verschansingen en forten en kannon zeggen: ziet hier, hoe een wereldstad ziéh iüspdüt tegen mogelijke aanvallen. Amsterdam had haar inundatiowerken in beeld kuhneti brengen, haar sper- en andere forten, om de wereld te waar schuwen dat ze maar nooit 't hart moest hebbeu die landzee te naderen; noch de eene, noch de an dere heeft dat gedaan; ze wet n wel dat verdedi- dingswerken, hoe nuttig ook, niets zeggen omtrent beschaving en verstandelijk overwicht en daarom exposeereu ze onderwijsmiddelen. Ik heb in-die gebouwen al menigeen gebracht, doeh slechts enkelen hadden behagen in dergelijke dingen, na de prachtige zaken der galerijen was dit nu toch al te eenvoudig en dan schoolbehoeften, bah, heen, daar was nn letterlijk niets aan! En toch, mijn beste, antwoordde ik hierop, schijnen het Amstefdarnsiche en Parijsche stadsbestuur daaraan zeer veel gewicht te hechten en strijden ze hier een goeden strijd. Degelijk onderwijs is een levensvoor waarde voor het volk eq wederom goede hulpmid delen zijn onontbeerlijk voor degelijk onderwijs, la tei) Avé dus deze dingen eens nauwkeurig gadeslaan. Herinnert ge u den tijd uwer jonkheid. Weet ge 't nog wel hoe afzichtelijk de boeken waren, hoe ellendig de kaarten en hoe smakeloos de platen van geschiedenis b.v. er uitzagen? En ziet nu hier eens rond en beken.dan dat de tegenwoordige school jeugd heel wat pleizieriger leert dan wij het deden. Ziet eens wat schoone afbeeldingen van voorworpen uit. werktuigkunde en natuurkunde, wetenschappen die men in onzen tijd maar stilletjes rasten liet aanschouwt deze keurige platen, personen en feiten voorstellende nit de historie, waaraan zelfs Rochns- aen en andere kunstenaars gewerkt hebben; beziet deze rouzéastqkon eens, waarnaar onze kleine huis vrouwtjes leeren haar kousen te breien en dio Frö- belspellen, waarmeo de juffrouwen voor de aller kleinsten de school tot een hemeltje maakt. Ih deze kast staan en daar liggen tal van handboeken voor wetenschappelijk onderricht op de scholen te Am sterdam in gebruik. Ge moogt er in bladeren en eens inzien. Volgt echter niet het voorbeeld van maar neon dozon ziu laat ik half afgewerkt staan ik wilde slechts zeggen dat van de verspreid lig gende boeken er nn en dan een op onverklaarbare wijze totaal verdwijnt. Dit verdwijnen schijnt vele, vooral voorwerpen iu oen handig formaat, eigen te zijn op de T., tenminste ik hoor er nog wel eens over klagen. In onze hoofstad bezit iedere school, ook de 38 scholen le klasse (kostelöoze scholen) haar kast met hulpmiddelen bij het natuurkundig onderwijs. Al deze voorwerpon zjjn hier tentoongesteld. Ze. zijn afkomstig van Schokking alhier. Verder vinden we nog tal van hulpmiddelen bij 't teekenonderwijs en een zjjvertrek als school gemeubeld. Zooals ik reeds zeide toont Parijs ons iets der gelijks, met dit verschil, Amsterdam zond grooten- deels alleen hulpmiddelen, Parijs ook vele en zeer goede resultaten in. Er hangen teekeuingen van jongere en oudere scholieren, ook modellen in gips en wanneer ge daarvan meer zien wilt, moet ge zijn in de galerij, Fransche afdeeling, waar dat schoone, door een viertal honden aangevallen hert staat be nevens de man, die een voorhistorisch, ik meen dat hij 't noemt een antiduliviaansch concert, geeft op simpele steonen. Ook Parijs heeft een zijvleugel als school ingericht, geheel gereed om de jongelui de teekenles te doen aanvangen. Voor dames wordt hier nog de gelegenheid gegeven kennis te maken yan de vorderingen der Parijsche meisjes in de edele naar Bennekom, E. Elsma te Oudega c. a.Nieuw- .en St. Joostland, J. van Bolhuis te Delftshaven;, Schiedam, H. H. Veder te Abkonde; Hoogeveen, Oberman te Ommen. voor Gouderak, J. H. Wensink te Aarlanderveen. Niets wordt door alle stervelingen, van waar de zon in het purperen Oosten opkomt tot daar waar zij in het vale Westen nederzinkt, vuriger geweuscht en ijveriger gezocht dan Geluk. Aan de zucht om gelukkig te zijn en aan den edelen'wensch om andoren gelukkig te maken, zijn wij onze uitvindingen en de beoefening van kunst en wetenschap verschuldigd. Wanneer wij een open oog hebben voor 't geen er om ons heen gebeurt, zal 't geen betoog behoeven dat 't streven van do besten, de edelsten onder ons, het doel van ge leerden, op welk gebied dan ook, isde toe stand van zijn medemensch, zoowel stoffelijk als geestelijk, te verbeteren, hen tevreden, dus gelukkiger te maken. Aan dit streven hebben wij onze wetten, maatschappijen, vereeuigingen en inrichtingen te danken, die ieder op hun wijze trachton bevorder lijk te zijn aan het welzijn van den mensch. Zoo algemeen het streven naar gelukkig te worden is, zoo verschillend zjjn ook de denkbeeldou over het geluk. Wat de een als 'u toppunt van geluk beschouwt, wordt door de auder het minst gewenscht geacht. Ieder wil gelukkig zijn, doch er is een hemelsbreed verschil tusschen de bepaling wat geluk is. Deze zoekt het in het gewoel der wereld, gene in strenge afzondering. Bij den een geldt goud, eer en aanzien, bij den ander is een meer sober deel voldoende om tevreden te zijn. Napoleon stelde zich als ideaal om de wereld te overwinnen on to beheerschen. Diogenes was met een vat als woonplaats tevreden. Allen zoeken naar den steen der wijzen. Zou iemand hem ooit gevonden hebben Zou het go- zegde »'t Geluk is als een schaduw, 't is altijd voor of, achter ons* inderdaad waarheid zijn? Jagen allen een hersenschim na Waarin bestaat dan toch het geluk, dat wij allen najagen, zoo verschillend beschouwen en zoo zelden vinden Heeft Van Alphen toen hij de kinderen voorzong «Ik ben een kind, Van God bemind, En tot geluk geschapen.* ons reeds toen willen leeren dat hier geen waar achtig geluk bestaat, eu oü3 reeds vroeg willen voorbereiden op de teleurstellingen, onafscheidelijk aan het leven verbonden Waarschijnlijk heeft ook hij ingestemd met 't knipkunst, voor heeren ook wel, maar die gaan liever naar de andere zijde en bewonderen de, tot in de kleinste details nauwkeurige modellen van enkele Parijsche gebouwen, bijvoorbeeld de kerk St. Joseph, een Mairie (gemeentehuis) en een gedeelte Boulevard met zijn hemelhooge gebouwen, waarbij de Amsterdamsche kaartenhuizen nog maar speel goed gelijken. Die huizen zijn open, voor en achter, de kamers gemeubeld, pijpen voor waterleiding, riool water en ander vuil aangebracht, ook voor gas, terwijl de lift of ascenseur niet vergeten is, die de bewoners geregeld op- en afvoert, zoodat trappenklimmen die vloek der groote steden daar tot een minimam herleid is. Er is hier nog veel moer te zieu, maar ik le ver geen boedelbeschrijving en stip nn nog even aan dat ook Amsterdam tal van teekeniugen en geen modellen, wat jammer is bevat van open bare gebouwen, van scholen, een woonhuis met privaatstelsel a la Lieruur, enkele bruggen, o.a. de opvolgster onzer schoone Hoogeslnis enz. enz., I en laat hut hierbij, (le znlt me toestemmen, dat uit du bezichtiging van dit alles, voor personen die daarin belang stellen d >ch met grootsteedsehe ia- richtingen minder goed op de hoogte zijn, veel te leeren valt. Om nog even op die «sprekende steenen* terug te komen, die worden van tijd tot tijd tegen 25 et. de persoon bespeeld. Ik heb er dat eekter nooit voor gegeven en ben toch dikwijls onder Je too- hoorders geweest. Ge denkt aan mijn machtige perskaart, doch die helpt me daar niet. Neen ik j leer u 't kunstje niet, want wezenlijk do exposant de man noemt zich proffessor verdient uw kwartje wel. Hij heeft jaren lang moeten zoeken, eer hij eenige octaven bij elkaar had en dns komt hij nu met recht zijn loon vorderen. Hij had reeds lang geleden opgemerkt hoe een steen, een ruwe steen, geslagen wordende, een zekeren klank gaf. Toen is hij aan 't snuffelen gegaan tot dat hij een paar toonschalen compleet had. Die steonen han gen daar aan een schraagjezo worden met een steen in de hand bespeeld en geven zeer heldere: geluiden. Nn zoudt ge denken deze steenen ver tonnen van links naar rechts of omgekeerd oen vaste toeneming in lengte, breedte en dikte, maar dan zijt ge de plank geheel mis. 't Is 't grilligste gezelschap dat ge u denkeu kuntziet, dat kromme, dunne ding, geeft de c a&n, en deze groote lange steen, de d vervolgens weer een korte platte de e en zoo gaat 't voort, zonder eenige orde of regel, behalve iu toonhoogte, die volkomen standvastig is. Ge bemerkt dns, dat aan deze verzameling ontzet tend veel tijd en moeite ten koste moet gelegd zijn en ge kunt het niet van u verkrijgen voorbij te loopen zonder een beetje muziek gevraagd te heb ben. Die professor bespeelt zijn steenen kroost bovendien met veel smaak. f lledikhuizeii, van 1 Juli tot 1 Aug. Geboren: Hprmanus Johannes, z. v. N. van Bijnen en P. van FalierJohannes Jacobus, z. v. J. van de Griend' en M. A. van BommelMarinas, z. v. J. van der Linden en A. de Raad. Overleden: Adriaan van Oodheusden, echtg. van J. Verhoeven, 63 j. j Oudhcusdcn en Elshout, van 1 tot 31 Juli. Geboren.: Petrouella, d. v. A. van de Wiel en G. Laarachor; Johannes, z. v. A. Hexspoor en J. van Ooijen. gezegde van Salomo«IJdelheid der ijdelheden, 't is alles ijdelheid.* Indien deze het geluk, bij al zijn rijkdom, macht en wijsheid niet gevonden heeft, wat zwoegen wij dan toch om het deelachtig te worden. Trachten wij naar volmaking, bestemming, ver edeling; tevredenheid met rang, staat en toestand is een der grootste factoren, die tot het gelukkig zijn leiden. Al is wel eens beweerd dat het geluk den scha mele voor den voet groeit on den Vorst dikwijls teleurstelt, toch knnuen beiden het vinden wan neer het streven om het deelachtig te worden ernstig-gemeend is. Alle jaloezie op anderen dan ook uit het hart verbannen; als levenstaak gesteld te arbeiden aan het welzijn van den medemensch, te streven naar vol making iu den zuiversten zin van 't woord, te woekeren met de talenten ons als mensch geschon ken. Dan zal geluk geen hersenschim meer zijn, maar voor allen bereikbaar. Om tot dien toestand te komen is het noodig dat ieder een steentje bijdraagt. Ieder en alles moet daartoe medeworkon de steun van den zwakke is zoowel noodig als de kracht van den sterke het verstand van den ge leerde zoowel als de arbeid van den werkman. .Moge die bespiegeling waarheid worden en nog eenmaal getuigd' kunnen wordenwij hebben ge zocht en gevonden Ingez Uit Eede meldt men, dat do verzending van bes sen aldaar thans is geëindigd, nadat vele duizenden ponden, voo.ral uit Lanteren, naar Engeland waren verzonden één planter aldaar verzond db 10,000 kilo. Men bedong gemiddeld 12 ct. het kilo. Als een bewijs van den kolossalen omvang der groenteteelt en uitvoer naar het buitenland aan den Langeudijk, meldt men dat in de afgeloopen 2 weken door één handelaar niet minder dan 250,000 bloem- koolen per spoor naar België en Duitschland zijn verzonden. Een der aardigste uitvindingen van den laatsten tijd is een laars, die tnsschen de zool en het bin- nonwerk eene ruimte bevat voor heet water, zoodat de drager van dit schoeisel altijd warme voeten kan behouden, indien hij zijn laars maar geregeld van warm water voorziet. Dr. G. Decaisne heeft aan de «Soc, of Public Medicine* de slotsommen medegedeeld van zijne waarnemingen omtrent den invloed van het rooken bij knapen. Zij hebben betrekking op 38 jongens van 9 tot 14 jaar, die, allen meer of minder aan het rooken verslaafd, onder zijne behandeling wa ren gesteld. Bij 27 van hen waron do gevolgen vrij ernstig. Gestoorde bloedsomloop en spijsver- teering, hartklopping, verstomping van den geest en bij de meesten een sterke trek naar alcoholische dranken. Ontleding van het bloed toonde in acht gevallen vermindering der roode bloedlichaampjes. 12 knapen leden herhaaldelijk aan neusbloedingen, 10 klaagden over gestoorden slaap en nachtmerrie. 4 hadden ontstoken wonden en 1 kreeg longtering. Hoe jonger de kinderen, des te sterker openbaar den zich deze nadeelige gevolgende best ge voede leden er het minst onder. 8 van de 38 wa ren beueden de 12 jaar. II hadden 6 maanden, 8 Óén jaar en 16 tot meer dan 2 jaren gerookt. Eene behandeling met ijzer of chinine gaf geen resultatenalleen die knapen, welke het rooken geheel nalieten, horstolden, 17 na zes maanden, de overigen eerst na een geheel jaar. Lijkrede. Onlangs sprak iemand bij oeq open graf het volgende: «Mijne Heeren! Hij dien wij naar zijne laatste ïmstplaats h bben vergezeld, was geen groot man, geen man van beteekeuis, geen schrander man, niet eens een eerlijk man. Maar (met verheffing van stem en op opgewonden toon) het washet wasiemand. (Toejuichingen.) Oom Jan betrapt de kleine Lize, terwijl ze bezig is, haar pop te doopen met brandewijn Wat doe je daar? vraagt oom. Wel, ik wil mijn pop een roode kleur geven. Met brandewijn? Ja, mama heeft gezegd, dat oom zoo'n roode neus gekregen had door den brandewijn. Zoon. «Maar pa, schreeuw zoo niet. Bedenk toch dat de keukenmeid alles kan hooren, u zult mij waarlijk op zoo'n manier al mijn gezag doen verliezen.* Gast. Ochhou die maar Jan. Dank n Mijnheer! Gast. En breng mij daar nog een halfje voor! Voor hoeveel kan ik met je schuit naar A. ko men, vroeg een werkman aan een schipper. Wanneer je in de schuit gaat, antwoordde deze, kost het tien stuivers; als je de schuit aan de lijn langs den kant voorttrekt, neem ik je voor niemen dal mee. f Oeusdcn, 4 Aug. De prijs der boter is 0.90 0.92 per stuk van 6 ons. Eieren 4YS a 5 cent. 's Bosch, 6 Aug. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 121 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.62 tot 0.64, 2o kwal. van ƒ0.60 tot ƒ0.62, 3e kwal. van ƒ0.58 tot 0.60 per kilogr. De handel was zeer levendig, goed soort was aan de markt, zoodat alles spoedig aan de boven genoemde prijzen was verkocht. De prijs der boter was 1.40 a 1,60. f Gorinehem, 6 Aug. Bij een aanvoer van on geveer 200 stuks vee, was de handel heden tame lijk vlug. Prijzen Enkele zware kalf koeien ƒ250 a 320; mindere qnaliteit ƒ160 a 230; dito vaarzen/150 a 250. Melkkoeien 170 a 250. Vare koeien a Guiste Vaarzen a Ossen 80 a 120. Stieren 70 a 110. Pinken a Graskalveren 20 a 45. Nuchtere kalveren 8 a 16. Varkens, zware vette op levering 48 a 52 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 42 a 44 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 4.50 a 8. per stuk. De prijs der goêboter was 1.50 a 1.76 per KG. der weiboter 1.20 a 1.28 per K.G. Kipeieren golden 1.00 a 1.10 de 26 stuks. verseh, onafgcrooind en onvcrvalscht, kun dage lijks bij groote en kleine hoeveelheden geleverd worden bij bericht dat zij heeft ONTVANGEN: verschillende soorten te Dussen, zal aldaar, ter her- berge van LAMBERT DE ROOIJ, op Donderdagen 9 en 23 Augustus 1883, telkens des namid dags om 6 uur, in het openbaar GROOT 17.15 AREN. P. C. A. KUIJPERS, Notaris te Druuen, zal op Zaterdag 11 Augustus 1883, nam. 5 ure, iu hot Rechthuis te Andel, in het openbaar De Koe waard De Beukenswaard De Hooge-, Middel- en Lagewaard, (Van onzen specialen correspondent.) Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: Bedankt: Hier geldt als regel «geen mensch gelukkig vóór zijn dood*, daar wordt een hooge ouderdom ge vraagd. Hoewel dus de wensch om gelukkig te zijn of te worden een levensvraag is, wordt de vraagwat is geluk, verschillend beantwoord. Een mooi zaakje. Voor twintig jaren woonde te Liverpool een juffrouw, die de dertig even gepas seerd was, en aan de haven een klein huisje met eon vrij grooten lap gronds bezat. Die grond steeg langzamerhand zeer iu waarde. Eene overzeesche stoombootlijn had dicht in de buurt haar kantoren en pakhuizen, en moest het stuk land koopen. Een voldoende prijs werd geboden en de slimme oigena- res voegde aan het koopcontract nog de voorwaarde toe, dat zij, zoolang de lijn bestond, met een ge zelschapsjuffrouw, zoo vaak zjj wilde, vrijen over tocht zou hebben, in eon kajuit eerste klasse. Dit werd haar toegestaan en sedert vaart de dame steeds hoen en weer over den oceaan, terwijl zij de tweede plaats telkeüè voor een goede som verkoopt. Zoo hooft zij langzamerhand eon aardig spaarduitje bijeen gebracht. Een kind des tijds. Vader (tót zjjn 10-jarig zoon tje.) «Wacht, deugniet ik zal je leeren Teleurgesteld. Jan. Na krijgt n nog vjjfcenten! Aan allen die aan vallende ziekte, kramppijnen en zenuw achtigheid lijden bevelen wij inzonderheid aan de zoo algemeen bekende en als wonderbaar gehouden methode van Prof. Dr. Albert, Parijs, 29 Avenue de Wagram. Laat daarom alle zieken zich met vertrouwen tot hem wenden en velen onder hen zul len de gezondheid terugvinden waaraan zij reeds begonnen te wanhopen die ooit te zullen terug erlangen. De behandeling geschiedt bij briefwisseling na eerst eene uitvoerige beschrij ving van de ziekte te hebben ontvangen. Prof. dr. Albert neemt geen betaling aan, voor dat het bewijs van goeden uitslag is geleverd. M ELK, EEN PRACHTIGE COLLECTIE ZOOALS ALSMEDE van NAGRAS te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3