r L A ATSK L IJK N TE U WS. BINNENLAND, Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. hetgeen door hen wordt voortgebracht op de keurigste en meest doeltreffende wijze te groepeeren, zoodat men er den gunstig ste» indruk van verkrijgt. Van daar dan ook dat men zooveel mogelijk den werk man in de gelegenheid stelt om zijn voor deel te doen met hetgeen door anderen in zijn vak wordt voortgebracht. In de laatste jaren is het de gewoonte geworden tuin tentoonstellingen tevens eene loterij te verbinden. Hoewel over het alge meen niet met loterijen ingenomen, kun nen wij toch den ontwerpers geen ongelijk geven. Geen mensch zal natuurlijk zoo dwaas zijn, zich groote moeite te getroos ten en dan later nog voor de kosten te blijven zitten. Daarom moet men zich zien te dekken. Meer dan eene expositie heeft reeds bewezen, dat er op het laatst groote tekorten waren. Men kan natuurlijk voor uit niet weten, hoe de zaken loopen zullen. Er kan zooveel tusschenbeide komen. Dan kan eene loterij veel goed maken. Daaren boven komen dan nog vele exposanten van voorwerpen af, die niet zoo licht koopers zouden vinden, omdat zij te kostbaar zijn. Zoo maken dus ook zij een deel hunner kosten goed. Wij verheugen ons hartelijk over het slagen onzer tentoonstelling. Eene les tevens voor hen die denken, dat alleen het buiten land iets goeds kan leveren. Meerdere waar- deeviwg ook door den vreemdeling, die uit ebien oogen komt zien en niet meer be- \\oeit te oordeelen naar hetgeen gebrekkig cA eenzijdig ingelichte correspondenten hem opdisschen. Rn voordeel voor de stad, waar dagelijks duizendtallen heentrekken om het prachtige, schoone en het nnttige te be wonderen, dat er in zoo ruime mate te bewonderen valt. toch niet! Is de echtgenoot van uw pupil soms niet naar uw zin Och, ge hebt gelijk, Richard! Ik verbeeld mij soms, en zoo ging het nn ook, dat wij nog in onzen groentijd» zijn. Ik zal er dus werkelijk niets tegen kunnen doen.» De burgemeester had zijn gouden bril afgenomen, maakte de glazen met zijn geelen zijden zak doek schoon en zag intusschcn zijn vriend hoofdschuddend niet zijn kleine oogjes aan. Wel, wat een d weeper!» sprak hij, liet is toch zonderling dat lieden van uw slag altijd Maar Richard greep den kleinen goeden man hij zijne beide handen. Gij praat mij toch haar riiet uil hel hoofd,» zei hij met warmte. Laat liet nu zoo wezen, Frits; zeg mij liever eens: hoe staat het met mijnhei- den schoolmeester?» fDie zit!» hernam de burgemeester, met iets triom fantelijks in zijn stem. «Maar zijn proces?» «Stil; maak het niet wakker! Dat slaapt. «En Francisca?» «Zal er geen last meer van bobben. De aden zijn opgezonden; het vonnis komt mettertijd vel.» .Nu, Frits, help mij dan en laten we alles spoedig in orde maken!» En alles werd in orde gemaakt; reeds den volgenden morgen had Hi-hanl de volmacht en alle noodige stukken in handen, liet was zijn plan geweest, zijn reis nog tot de vroeger vernielde naburige koop stad uit te strekkendoch weder overviel hem een schier angstig verlangen, dat hem naar zijn boscli te rugdreef; de inkoopen die hij had willen doen, kon hij toch ook veel beter samen met Franciska bezorgen Zoo gaf hij dan bevel om huiswaarts te keeren. «Frisch er op los koetsier,» riep hij; «er is een dub bele fooi te verdienen!» (Wordt vervolgd.) Al ge merrie veront waardiging is te Wcene/i ver- t 1IERPT, 20 Aug Begunstigd door prachtig weder, had heden alhier liet aangekondigde bonds- c iticours plaats bij de luindboogsehutterij „Ons Genoegen Onder het groot aantal belangstellenden, van alle zijden daartoe opgekomen, z »owel als onder dc vele schutters, heerschte eene zeer aangename stemming. De eerste prijs werd behaald door de handboog schutterij „Zomerlnstte Drnnen, inet 221 punten in 1-1 schoten. De tweede prijs verkreeg de hand boogschutterij „la Renaissance* te Herpt, met 215 punten in een gelijk aantal schoten. l)e rozen- prijs werd door de schutterij „Eendracht maakt macht" van Baardwijk behaald, na een vooraf gaande kampstrijd met de schutterij „Burgerplicht" van Ondheusden, die aanvankelijk een gelijk aantal j rozen had. H. t eerekruis viel een schutter uit Baardwijk ten deel. t BOMMEL. De jacht op klein wild wordtin deze provincie geopend op Maandag 10 Sept. e. k. en die op grof wild op Maandag 12 Nov. e.k. tGORINCHEM. De heer J. Einck, timmer man alhier, is aangesteld als teekenaar bij de werken der Keulsche Vaart, aan de sluis te ianen. tDinsdag morgen bad het zoontje van M. Bronkhorst al hier, terwijl hij bij v. d. Schans, mr. smid, aan een boormachine werkzaam was, het ongeluk een lid van één der vingers te ver liezen. tMej. A. de Graaf alhier, is tegen 1 Sept. benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor in. u. 1. o. te Rotterdam. t DALEM, 26 Aug. Tot onderwijzer aan de openbare school te Vuren is, ingaande 1 Sept. a.s., benoemd de heer A. II. Westendorp te Zuidland, leerling van de kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. t ALMKERK, 25 Aug. De rekening dezer ge meente over 1882 bedraagt in ontvang f 15,064.09 en in uitgaaf f 14,630.56s, zoodat zij sluit met een voordee/ig slot van f 433.52°. tTot brandmeester bij de brandwacht in deze gemeente is benoemd de heer P. Zubli, in de plaats vau 11. de Heus, die is outslagen. Men schrijft ons uit Amsterdam: Ook in het Buitenland neemt de belangstelling in onze Tentoonstelling voortdurend toe; zelfs van officiëele zijde. Zoo heeft Turkije voor eenige weken een commissie benoemd, kort daarop volgde Italië dit voorbeeld, daarna Oostenrijk. Dit laatste Rijk interesseert zich bijzonder voor de Koloniale afdeeling. Twee bekende reizigers, de lieeren Frits Robert en von Hesse-Wartegg zond het herwaarts met opdracht, aan ieder hun ner om een zeker gedeelte van de Tentoonstelling te bestudeeren en daaromtrent een officieel rap port uit te brengen. Wanneer het Buitenland zooveel belang in deze grootsche onderneming stelt, mogen wij waarlijk niet achter blijven. Integendeel, wij dienen voor te gaan en in de eerste plaats door een herhaald bezoek er te leeren wat er te leeren valt. Zoo dik wijls zijn anderen ons voor geweest, dat wij thans de gelegenheid niet mogen laten voorbij gaan oin op onze beurt vóór te komen, daar waar het geldt een grondige kennis van Koloniale toestanden. De Jury der Internationale Koloniale en Uit voerhandel Tentoonstelling bekroonde de viernieuwe modellen Exportpiano's uit de fabriek der heeren Weidenslaufer te Berlijn met de bronzen medaille. Li het gebouw der Nederlandsche koloniën op de Amsterdamsche tentoonstelling is Zaterdag ochtend, terwijl meu bezig was een nieuw aange komen rijtuig op zijn plaats te zetten, een stuk goud-erts, ter waarde van ongeveer 150, ge stolen. De dieven hebben eerst een kruisband, die over de glazen stolp gespannen was, waaronder het goud, met enkele diamanten van grooter waarde, was uitgestald, moeten doorsnijden. Daarna heb ben zij van een gunstig oogenblik gebruik gemaakt om de stolp op te ligten en liet stuk goud-erts weg te nemen. Üe diamanten lieten zij ongemoeid. In de Fransche afdeeling der tentoonstelling is Zaterdag middag een begin van brand ont staan. Het katoen in de anisette-expositie van den heer A. Chantrel te Parijs ontbrandde. In het dak is eene opening en daardoor viel de zon op de flesschen met anisette. Het daardoor ge vormde brandpunt deed het katoen en hout daar achter smeulen maar van vlam was geen sprake. De fransche matrozen hebben dit begin van brand gesmoord. De nieuwsgierigheid der „boeren, burgers en buitenlui", toen bet, publiek Vrijdag op de ten toonstelling te Amsterdam hoorde, dat de Koning d'r was, gaf nu en dan tot niet weinig vermakelijke vragen en opmerkingen aanleiding. Zoo zag een boerin uit het Overmaassche een der hooggetul- batide bedienden in de afdeeling van Britsch-Indië voor den Koning aan. Ongelukkig merkte zij een oogenblik later een tweeden bediende op. Doch een buurman uit den Achterhoek wist raad. Dat was dan de Koning van België, want hij had voor zeker hooren vertellen, dat die er ook was. Een derde uit liet gedrang, hoewel de identiteit der aangewezen „vorsten" betwijfelend, bevestigde de laatste mededeeling van nummer twee en voegde er bij, dat. de Keizer van Rusland ook nog verwacht werd en dat de drie vorsten straks iu het koningspaviljoen zouden „koffiedrinken." De heer J. A. de Bergh heeft de uitgaaf der „Hangsche Penkrassen" gestaakt. Het, welslagen der oesterteelt in Zeeland geeft gegronde hoop, dat het oogenblik niet ver meer is, waarop ook de voormalige oesterbanken in de Zuiderzee weder bevolkt zullen worden. Zoodra do Regeering er toe besluit deze aan de algemeene vDscherij te onttrekken en aan bijzondere personen ti- verpachten, kan de in Zeeland opgedane onder vinding toegepast, en wellicht de vroegere rijkdom van weekdieren in de Zuiderzee weer hersteld worden. Dit zal leven en welvaart brengen in vele thans armoedige visschersdorpen, en te gelijk eene nieuwe bron van inkomsten openen voor de schat kist. Goedkoops oesters zullen wij er waarschijn lijk niet door krijgen, daarvoor is de oester- kweekerij te kostbaar en de aanvraag te groot. De groote gemakkelijkheid van vervoer naar ver afgelegen markten, die eerst veroorzaakt heeft d it de banken doodgevisckt werden en zoodoende de oesterteelt in 't leven geroepen, zal den prijs der oesters wel steeds hoog houden. Eene bron van goed en goedkoop voedsel voor 't volk, zooals de vischteelt ons die belooft, zal dus de oester- kweekerij wel nooit leveren, maar eene bron van welvaart voor vele menschen is zj reeds en kan zij in nog veel hoogere mate worden. De afdeeling Dordrecht der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft besloten daar een keuring van jonge stieren en van aangespannen chaispaarden te houden op Vrijdag 1 Sept. a.s., des voormiddag». In den namiddag van dienzelfden dag zal door de Harddraverij-Vereeniging aldaar een harddraverij worden gehouden. Blijkens een ingezonden stukje in de X. R. Ct., heeft zieti te Leiden de volgende wijze van col portage voorgedaan. Vóór eenige dagen vervotgden zich twee personen aan de woning van den heer X. B. in de Sleutelstad, met de vraag, hoeveel dienstboden hij hield. Op het antwoord ééne, volgde een tweede vraag: of zij die dienst bode eens mochten spreken. Het ambtenaarsgezicht van de bezoekers deed een onderzoek van wege den fiscus onderstellen, en er was geen reden dit onderzoek te schromen, zoodat de dienstbode moest voorkomen. En nu volgden de vragen: „Dient ge hier alleen of zijn er nog meer meisjes? Hoe oud zijt ge? Hebt ge uwe geloofsbelij denis reeds gedaan? Bij welken predikant gaat gij op catechisatie?* En toen hierop de noo dige antwoorden gegeven waren, kwam de ei genlijke boodschap: Nu meisje, ik kom hier uit naam van ver-cheide/ie do mi nés om u een mooi boek te recommandeeren, dat voor u, nu ge nog niet aangenomen zijt, van veel nut kan zijn. Het handelt over het gebruik en het misbruik vau het Heilig Avondmaal. Het komt uit in 8 afle veringen a 25 cent, eene per maand, maar het boek is ook in eens te verkrijgen. Üe meeste dienst meisjes nemen het in eens voor f2. Ik mag u zeker ook opschrijven?" Met een zucht schreef de dienstmeid ten laat ste haar naam op, au eenigen tijd later komt een knaap 's avonds aandragen met een exemplaar van „het Heilige Avondmaal van onzen Hecre Jezus. Christus voor zijn zuchtende bruid, door Jacobus Borsius. Nieuwe Uitgave." De naam van den" uitgever was niet te vinden, er stond slechts op „snelpersdruk van Meyer en De Roo te Assen." Op de vraag van den heer N. B., van waar dit boek kwam, antwoordde de knaap dat zijn vader agent was voor een heer uit Kampen, wiens naam niet werd genoemd eu die boeken had gezonden. De heer B. gaf vervolgens het boek terug, zeg gende dat zijn dienstbode het niet noodig had, en deelt dit voorval mede als waarschuwing voor anderen. Zeker zullen bejaarde Leidsehe studenten zich nog het verhaal herinneren, hoe een Leidsch student, een Overijsselaar, op de Breedstraat een os omverliep. Uit Schotland wordt thans nog ster ker stuk gemeld. Zekere John Mac Donald, be kend om zijne buitengewone lichaamskracht en vroeger de „champion athlete" van Schotland, zou, zijn broeder door een stier bedreigd ziende, zich ongewapend op het dier geworpen, het bij de horens gegrepen en met een wanhopigen ruk hem den nek ontwricht hebben. De verzakte pijler aan de IJselbrng te Kampen is nu zoo goed als opgeruimd door middel van dynamiet, waarvan de werkzaamheden worden ver richt door den Franschen mijningenieur A. Brunet de St.-Florent. Met een stoombaggermachine is men thans bezig de overblijfselen naar boven te werken. Met den bouw van een nieuwen pijler zal men eerstdaags kunnen beginnen. Dat het bijgeloof nog volstrekt niet uitgeroeid is, blijkt weder te Pernis. Tijdens de bewoners afwezig waren, werd daar in een huis een vaam opengeschoven en werden uit een kastje, dat eerst opengebroken werd, twee rijksdaalders ontvreemd het feit kwam der politie ter note en ei werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, echter tot nog toe zonder resultaat. Maargeép nooder zijn gelukkig nog kaartlegsters; zulk eene „wijze vrouw" zou den dief wel aanwijzen, meenden de bestolenen. Natuurlijk echter verspreidden de kaarten zoo mogelijk nog veel minder licht dan de politie. Zaterdagmorgen ontstond er brand in het huis vau den landbouwer L. van Oord in de Honden- straat te Haaften. Iu korten tijd lag dit oudste huis van het dorp in de asch. Twee malen is dit huis, dat met het jaartal I5C8 prijkte, te midden der vlammen blijven staan, terwijl het dorp op enkele huizen na geheel afbrandde. Nu evenwel heeft zich de brand bij dit huis bepaald, niettegenstaande de vlammen de volle bergen hooi en stroo dreigden en de aan den dijk staande huisjes reeds vlam hadden gevat. Het is te danken aan de goed georganiseerde dorpsbrandweer. De oorzaak van den brand wordt aan het springeti van een petroleum-nachtlicht toegeschreven. Huis en inboedel waren laag verzekerd. De man te Deventer, die dezer dagen door zijne vrouw met petroleum werd overgoten en in brand gestoken, is thans aan de gevolgen overleden. Vooruitgang. Te Sneek wordt een agent van politie gevraagd, die o. a. Fransch of Duitsch moet kennen. Te Wageningen is, naar „DePost" mededeelt, gearresteerd een net gekleed heer, vermoedelijk. Duitscher, tijdelijk verblijf houdende in het hotel „üe Wageningsche Berg". Genoemde vreemdeling heeft H. M. de Koningin op een harer wandelingen aangesproken en haar om reisgeld gevraagd, ten einde naar Polen, zijn vaderland, te kunnen terug- keeren, onder voorgeven, dat hij bij zijn bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam van een aan zienlijke som gelds was beroofd. Men schrijft uit Zevenhuizen Er heeft hier een kluchtig voorval plaatsgehad. Jl. Zaterdag traden een paar jongelui in het huwelijksboofje. Maar reeds des avond.» kregen ze ruzie over eene oude vrijage, die zoo hoog liep, dat de jonge man plotseling naar buiten stormde en van boven in de vaart sprong, onder den uitroep„ik ga mij co o P-IMI^JI ———i——— De toestand iu Spanje schijnt verbeterd te zijn. De jeugdige koning heeft eon goed middel gekozen om Spaansche gemoederen voor zich in te nemen bij is stoutmoedig de groote steden van Spanje gaan bezoeken als ware er niets gebeurd. Het, ver woudert ons dan ook volstrekt niet dat aan den koning warme buldebewijzeu worden gebracht. Wat ons wèl verwondert is de toespraak door den koning te Burgos gehouden. De bekende generaal Quesada stelde aldaar de officieren van het uoor- derleger aan den koning voor. Deze antwoorddo op de toespraak van den generaalzoo het ge vaar kimt zal ik de eerste zijn om het tegemoet te gaan. Ik bon bereid aan het hoofd van het Spaansche volk mijn bloed te goven voor de groote belangen van het vaderland en tot eiken prijs de openbare orde te handhaven.» Men zou waarlijk deuken dat men op het punt was een oorlog tegen Spaujo aan te vangen. De koning vertrekt half September naar üuitschland en ook dit wordt met de politiek in verband ge bracht. De groote meerderheid van het Spaansche volk zou alles behalvo gediend zijn van eene innige toenadering tot Duitschland en zulks ware het zekerste middel om den Spaanschen troon die toch al vrij zwak staat, te doen instorten. Men wil Bismarck wol eens tot den heksenmees ter van Europa maken, doch dat hij in zijn af keer van Frankrijk zoo ver zon gaan, kunnen wjj niet, donken. Ver genoeg gaat hij anders reeds. In het Dnit- sche blad, alom bekend als Bismarcks blad, de j-Norddeutsche Allgemeine Zeitung,» is een zoo heftig en dreigend artikel tegen Frankrijk ver schenen, dat zelfs de «Times», die anders niet, zoo Franschgezind is, er schande van sprak en het een is beleediging van Frankrijk noemde. In dil Dnitsche artikel werd beweerd dat de Fransche bh en zóó fel togen Daitschhind optreden, dat het. zoo niet kan blijven. De Fransche bladen hebben dit zaakje vrij kalm opgenomen. Kom maar op, als gij durft, zeggen sommigen in overmoed, maar de meeste groote bladen van Frankrijk zijn zeer gematigd. Do ware reden van dit courauteu-our- lo je zal mon w.-l niet jnist te wi-Kn komen, maar een feit is het dat (bans, evmals iu 1873, een ge rucht vau oorlog iu Berlijn-cbe kringen zeer leven dig is. Dat zijn van die dingen die pas in hun ware licht worden gekend, als de staatslieden, die ze aanvingen, ziju overleden. .Zoo is uien ook na pus te weten gekomen, dat iu 1873 Bismarck aan den graaf van Chambord heeft doeu weten als gij ko ning vau Frankrijk wordt hebt gij den bestaanden toestand te erkennen of het Duitscne leger rukt terstoud op Frankrijk los. De graaf van Chambord was te veel man van begiusel, en hij weigerde. Toen kwam die bekeude verklaring in de wereld waardoor Chambord zich onmogelijk maakte tot barstenden spijt van alle royalisten. Van achteren blijkt nn dat. Chambord een edel man was door deze daad. Hij wilde zijn vaderlaHd voor ooilogsrampen besparen, hij wilde zijn beginselen niet loslaten en de koningskroon die aan zijn voe ten lag, wees hij af. Deze zeldzame kroonpreten dent is nn niet meer. Hij is overleden aan de vree- selijke kwaal van maagkanker, die hem in de laatste maanden had aaugitast. Hot is waar dat Chambord in onze maatschappij, in onzen tijd een onmogelijk man was, met be schimmelde begrippen. Maar toch moet hem de hulde geschonken worden, dat bij zich nooit tot plooien of modderen liet overhalen. Men wil dat de graaf van Parijs in alle stilte aan de vorsten van Europa hoeft kennis gegeven, dat de aanspraken op den Franschen troon op hem zijn overgegaan. Die keunisgoving is oen onschuldig vermaak, want de Fransche republiek staat te vast. op hare beenen, om te kunnen gelooveu dat de Fransche koningstroon vooreerst zal kunnen opgericht worden. Wij hebben onlangs het parlement van Engeland te vroeg gesloten. Dat doet ons natuurlijk leed, maar erg jammer is het toch niet, want het deed in de laatste tijden niet veel meer dan redekavelen. De Koningin heeft het it« de afgeloopen week hensch en degelijk gesloten. In die slnitingsrede wordt niet zeker welgevallen de lerscke moord- en ver- adersgeschiodouis vermeld. Erg smakelijk is dat niet. Terwijl volgens een Fransch blad opnieuw oene uitgebreide samenzwering te Petersburg is ontdekt, die ten doel heeft even'jes 21 leden der keizerlijke familie om hals te brengen, bericht eon Brnsselsch blad, als een bewijs voor het bevredigende van den toestand, dat de Keizer en Keizeriu van Rusland eerstdaags een bezoek aan Kopenhagen gaan bren gen. Misschien vindon zij het daar wat veiliger De schandelijke toonoelen van oproer tegen de Israëlieten in Oostenrjk duren voort. Dat is ook eene epidemie erger dan pokken of cholera. Een vreesolijko vnleauische uitbarsting heeft, naar Reuters agent, te Batavia seint, op het eiland Kra- katan, in straat Suuda, plaats gehad. De ontzet tende slagen worden waargenomen tot op Soera- karta, terwijl tot op Cheribon de aschregen neer viel; zelfs te Batavia waren de vnleauische vlam men zichtbaar. Serang werd gehèel in het duister gehuld, ter wijl er zware steenen neervielen. Ook te Batavia was het bijna geheel donker. Alle gaslantaarns werden er plotseling uitgedoofd. Het verkeer met Anjer is gecoel onmogelijk. Meu vreest, dat verschillende bruggen tusscheu Anjer en Serang zullen zijn vernield. Een dorp nabij Anjer is door overstrooming der rivier, tengevolge van het onverwacht opstijgen der zee aan de kust, geheel weggeslagen. In een huis van Grenoble, waar vunrwerk in ge reedheid werd gebracht, zijn twee kinderen, oud 5 en 10 jaren, door een ontploffing levend verbrand. De vader, die hen wilde redden, ki eeg zulke brand wonden, dat men voor zijn leven vreest. Een ge vangene te Pithiviers heeft zich een puntig stuk hout in het lijf geduwd en trachtte zich do inge wanden uit. het lijf te scheuren. Zijn toestand is zorgelijk. Te Heulleconrt heeft, een man, die slecht met ziju vrouw leefde, haar met een banier de hersenen ingeslagen. Daarna hing hij zichzelf op aan een appelboom midden op een veld. Omtrent het overlijden van den graaf van Cham bord verneemt men nog dat de doodstrijd Donder dagmiddag te 4 uur is begonnen en des avonds had een zoo hevige crisi» plaats, dat allen, die hem om ringden, meenden dat, het onmiddellijk zou afloopon. De prinsen en prinsessen der familie, de parti culiere secretarissen, alsmede de intiemste vrien- deu. bevonden zich in een aangrenzend vertrek. Men verzekert, dat Donderdag, toen alle hoop verloren was, reeds 70 rouwcostnnies voor het dienstpersoneel zijn besteld. Do gravin van Chambord, in wiens armen de »Roy» den laatsteu adem uitblies, zonk bewnste- 1 >s neer zij mo sf weggedragen worden. De overige aanwezigen knielden aan hot sterfbed lieer. Do i laatste sacamenton der stervenden heeft de over ledene Donderdagmiddag ontvangen. Onmiddellijk werd den keizer van Oostenrijk per telegraaf be richt gezonden, die terstoud per telegraaf de gra vin condoleerde. Hef I jk wordt, te Frohsdorfgebal semd en daarop ie Görz in liet familiegraf bjjgezet. Vau het slof Frohsdorf waait de rouwvlag. n o o woki door eene ba'dad ge hand. die het standbeeld van Keizer Jozef he ft vernield. Men vond 1.1. Maandagochtend den kop verbrijzeld naast het beeld op den grond liggen. Voor het, ontdekken van den pleger van die laffe baldadigheid is eene belooning van 100 florijn uitgeloofd. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2