BUITENLAND. PLAATSELIJK^NIEUWS. BINNENLAND, BURGERLIJKE STAND. vooral 't laatste, zijn een nauwkeurige be schouwing overwaard. Ik wil 't hierbij voor deze maal laten. Alleen wil ik u attent maken op de groote slordigheid, waarmee de algemeene catalo gus is samengesteld, 't Is een dik boek, in Parijs gedrukt, schetsen bevattende van de voornaamste stukken. Doch Nederland is daarin zeer onachtzaam behandeld, zoodat vele schilders niet eens bij name genoemd worden, hoewel hunne stukken niettemin voor 't publiek ten toon hangen. Dr. Dutrienx Bey, een Belgisch geneesheer en tevon9 reiziger in Afrika, schrijft dd, 8 Ang. uit Scberbin, het bekende cholera-centrum in Beneden- Egypte, het volgende over den aard en oorsprong der gevreesde ziekteNadat ik op mijn onderzoe- kingsreizen door de door cholera geteisterde plaatsen aan den omtrek van Schidin el Kom en do aan de Baar el Sogheir, tusschen Mensaleh en Mansouva gelegen dorpen bijzondere aandacht heb gewijd, ben ik tot do overtuiging gekomen dat er tusschen de typhus ouder bet hoornvee, die sedert zes maanden Beneden-Egypte teistert en de tegenwoordig heer- schende cholera-epidemio nauw verband bestaat. Ik heb ondekt en behoud mjj voor dit nader aan te toonon, dat aan do huidige epidemie do typhoïde, die voor 372 4 maanden heerschte, is voorafge gaan. Ik heb bovendien onder de ziektegevallen met doodelijken afloop de zoodanigen waargenomen, die tusschen do beide epidemiën het midden bielden. Daarom kan ik op goede gronden aannemen dat plaatselijke oorzaken van invloed zjjn en ben ik overtuigd dat zich toevallig een locale eholera- epidemie in Beneden-Egypte heeft ontwikkeld. Even goed als voor pest kan Egypte de bakermat voor cholera zijn. Wie tegonwoordig Beneden-Egypte doorreist, zal zich zelfs op gevaar af van in botsing te komen met de theorie der overbrenging, van de waarheid der neergeschreven stelling kunnen over tuigen. Wij merkten hierbij op dat de meening van dr. Dutrieux reeds voor eenige weken in de »Koln. Ztg.« is ontwikkeld. Een boerenmeid te Hohenharzig had besloten zich dood te hongeren. Negen dagen hield zij zich ver scholen op een hooizolder. Toen kroop zij, uitge hongerd en tot skelet vermagerd, naar benedon en riep om hulp. Men gaf haar suikerwater en daarna lichte spijzen. Zjj is nog zeer zwak, maar komt langzaam bij. Hoezeer de lucht nog niet opgeklaard is, is de gemeenschap met Serang hersteld. De straten, hui zen en hutten van Batavia zijn bedekt met eene dikke laag asch. De steden Tjeringiu en Telok Bc- tong zijn verwoest. Al de kustlichten in Straat Sunda zijn verdwenen. De zee bedekt de plaats waar het eiland Krakatow gelegen heeft. Het aan zien van Straat Sunda is zeer veranderd en de scheepvaart aldaar thans gevaarlijk. Zestien nieuwe vulkanen hebben zich gevormd tusschen de plaats waar Krakatau en Sibesie gele gen hebben. De vulkaan Soengepan heeft zich in vijf vulkanen verdeeld. Een gedeelte der residentie Bantam is als het ware eene aschwoestijn gewor den; het vee is er zonder weide en de bevolking wanhopig. Men is begonnen met het opsporen van de lijken der slachtoffers; 704 zijn er reeds begra ven in het district Tanara, 300 in het dorp Kramat, meerendoels Chinezen en 40 in het district Serang. In Juli werd de bevolking van Amerika met 40,000 landverhuizers vermeerderd. Het aantal openbare scholen in de Vereenigde Staten is 188,900. Zij hebben 9,729,200 leerlingen met. 280,800 onderwijzers (156,350 van het vrou welijk geslacht). Er zijn 220 normaalscholen met 25000 leerlingen, 227 inrichtingen van hooger on derwijs alleen voor vrouwen, 351 literarische, 83 wis- en natuurkundige, 142 theologische, 48 juri dische, 120 medische faculteiten. Alleen voor het openbaar lager onderwijs wordt elk jaar 81,796,000 dollars besteed. Dinsdag jongstleden zonk op de Hudsonrivier een groote salou-stoombóot, met honderden passagiers, tengevolge van het springen van den ketel. Het aantal omgekomenen is nog niet bekend, maar de meerderheid werd gered. Het heeft te Londen de aandacht getrokken, dat aldaar in de laatste dagen zoo weinig vee en vleesch uit de Vereeuigdo Staten en Canada i9 aangebracht. Gedurende de afgeloopon week kwamen van daar slechts zes stoombooteu met zulke ladingen, een buitengewoon klein getal voor dezen tijd van hot jaar, terwijl ook de hoeveelheid der invoeren, ver- geloken met die der drie of vier laatste weken, eene belaugrijko vermindering aauwjjst. Het totaal dier invoeren «odurende de vorige week was 1132 runderen, 1972 schapen, 5055 runderen en 215 schapen in bevroren toestand. Een dor steigers, die gebruikt worden bij den bouw van hot paleis van den Koning van Beieren, op het eilandje van het. moer van Chiem, is Zater dag ingestort. 33 werklieden worden gedood en 17 gewond. Lord Spencer, do onderkonining van Ierland, werd onlangs, bij zijn vertrek uit Cork, alleen, zon der de zijnen, weggevoerd. Het blijkt dat hij, zonder het honneur anx dames in acht te nemen voor zijn gemalin plaats nam in do coupé, en dat de chef, die blijkbaar hooge gedachten had van zijn Lord- sch tp's gibrrtterie, zoodra de onderkoning er in was den trein liet vertrekken, terwijl de Gravin en haar gevolg op het perron bleven staan. Hot. was on mogelijk den trein te doen stilhouden en do ach tergeblevenen werden met oen tweeden extra-troin naar Conway gebracht. Men dacht eerst niet onnatuurlijk in Ierland aan boos opzet, maar do vreo9 was ongegrond en de geheele zaak bleek niets te zijn dan een vergissing. O'Donnell is naar de Kaapstad overgebracht, van waar hij naar Engeland werd ingescheept. Hij zelf wen9chte aan de Kaapstad terecht te staan. De we duwe van Carey zal, naar men zegt, opnieuw getui genis afleggen. Te Nashville hebben een aantal Ier9che Amerikanen geld bijeengebracht om O'Don nell een advocaat te bezorgen. Le Francais weet te melden, dat de Graaf van Darijs, nu hij door het overlijden van den Graaf flflfe. l_ - - van Chambord bet hoofd van het Fran=che Konings huis is geworden, den familienaam Orleans zal af leggen en dieu van Bourbon zal aannemen. 'tls de vraag of de Itegeering zich bier tegenover lijdelijk zal gedragen. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft, vol gens de Russische bladen, in de nabjjbeid van Kharkoff plaats gehad. Daar loopeu namelijk de Azotfsebe en KharkoffNikolajewaljjn voor een gedeelte naast elkander. Een dame, in den trein naar Taganrog gezeten, keek eens uit hot verster en zag den trein van Kharkoff aankomenzij meende dat deze op dezelfde rails liep als de trein waarin zjj zat, en begon terstond vreeselijk te schreeuwen en te roepen, dat er een trein aan kwam en allen verpletterd zouden worden. De andere reizigers waren daardoor zoo ontsteld, dat allen zoo snel mogelijk door de portieren en de vensters uit het rijtuig sprongen. Op hetzelfde oogenblik reed de trein voorbij, over de ongeluk- kigen heen, die op de rails lagen en geen gelegen heid hadden gehad om verder te vluchten. Niet minder dan 20 personen lagen dood of vreeselijk verminkt. Zij, die aan den anderen kant uit den trein ge sprongen waren, hadden eveneens door hun onvoor- zichtigen sprong zware wonden en kneuzingen bekomen. HEUSDEN, 31 Aug. t Dc oudste inwoner onzer gemeente de Heer J. W. de Brüijn, een geacht ingezetene, vierde Dinsdag zijn vijf en negentig jarig geboortefeest. Mag het reeds een voorrecht heeten zulk een hoogen ouderdom te bereiken, het voorrecht krijgt meerdere waarde wanneer men, evenals de Heer de Bruijn, in het bezit van elf kinderen en be- huwdkinderen, 24 kleinkinderen en 12 achter kleinkinderen, nog eene volmaakte gezondheid geniet met volledige geestvermogens. Moge de brave Heer de Bruijn nog eenigen tijd in dezen toestand blijven voortleven, dit is zeker de algemeene wensch. t BEZOOIJEN. Ten gevolge der alhier heer- schende pokken zullen de manoeuvreerende troepen alhier niet ingekwartierd worden, maar zullen op 3 en 4 September p. m. 300 man te Waalwijk worden gehuisvest. t VEEN. Ten bewijze dat de aardappel dit jaar bijzonder goed geslaagd is, kan dienen dat bij de wed. D. K. Vos alhier één aardappelstronk is gerooid, die 95 aardappelen opleverde. t DRONGELEN. Bij de op Maandag j.l. ge houden herstemming tot lid van den gemeente raad tusschen de heeren A. Timmermans en P. Nieuwkoop, verkreeg de eerste 21 en de tweede 2 stemmen van de 24 stemmen1 stem briefje was blanco, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. t GORINCHEM, 30 Aug. In de raadsverga dering van 1.1. Vrijdagavond zijn weder 6 leer aars aan 't gymnasium benoemd, waardoor het personeel bij deze inrichting voor hooger onder wijs thans vrij wel compleet is. Dit personeel bestaat thans uit de heerenDr. G. van Hel bergen, rectorN. J. Nieuwenhuyzen, leeraar in de natuur- en scheikunde; Dr. J. M. Hieben- daal, leeraar in de natuurlijke historie; Dr. N. J. Audriessen, leeraar in de Grieksche en L'atijn- sche talen en in de oude geschiedenis; K. Wie- ringa, leeraar in de geschiedenis en in de aard rijkskunde; R. K. Kuipers, leeraar in de Ned. taal en letterkunde; A. L. M. de Prez, leeraar in de Fransche taal; P. van Zutphen, leeraar in de Engelsche taalH. L. Heijkoop, leeraar in de Hoogd. taal. Eenige dezer heeren zijn tevens belast met het onderwijs aan de hoogere burger school tu dezer stede. t DALEM, 29 Aug. De reden waarom het op de Waal bij Brakel zittend wrak nog maar altijd niet wordt weggeruimd, moet, naar men verneemt, gelegen zijn in een geschil tusschen den Water staat en de assurantie-maatschappij. t Ds. Oosterhuis te Akkooi, beroepen te Warns en Scharl (prov. Friesland), hoopt Zondag 2 Sept. a.s. zijne afscheidsrede uit te spreken. t WERKENDAM, 29 Aug. Gisteren is alhier een knaapje van 5 jaren verdronken. Men vond het drijvende in de haven en hoewel alles werd aangewend om de. levensgeesten op te wekken was zulks te vergeefs. Vóór eenige weken is gemeld dat de president dor Transvaal, Paul Krüger, de eerste fabriek aldaar plechtig gedoopt heeft. Maar wat er toen niet werd bij gemeld, is, dat die eerste fabriek een brandewijnstokerij is. Hot >Wag. Wkbl.« schrijft in verband daar mede het volgende »Een ooggetuige deelde ons mee, dat de leden van den Transvaalschen Volksraad, wanneer de vergaderingen zjjn afgeloopon, eveu goed hun schnapps lusten als iedere gewone Hollaudsche en Engelsche boor. En het »op één been kan niemand loopen<, en het »allo goede dingen bestaan in drieën* zul len ook aan de Kaap geen onbekende gezegden zijn. >Het spijt ons, dat wij deze dingon moeten mee- deeleu. Men kent onze groote voorliefde voor de Kapenaars en voor de Transvalers in 't bijzonder. Edoch, waarheid 'boven al. Gebeuren deze dingen aldaar, welnu, dan zijn deze mannen daarom niet slechter dan velen in Europa. Maar dan moet men toch de Boereu niet langer ons afschilderen als mannen van zulk een bijzonder vromen zin en onberispelijke zoden.* De Zwolsch-Rotterdamsche stoomboot-maat schappij heeft den bouw van een nieuwe stoom boot opgedragen aan de heeren J. en K. Smit te Kinderdijk, die daarmede 1 Maart 1884 gereed zullen moeten zijn. De Rijnspoorweg zal voortaan ook des Donder dags retour bil jetten naar Amsterdam uitgeven, geldig ook op den volgenden dag, tegen den prijs van eenmaal de vracht. In een Amerikaansch blad wordt de Amster- damsche brandweer de beste van Europa, o niet van de geheele wereld genoemd. De spinners van de Venendaalsche stoomspinnerij en weverij te enendaal, uebben Dinsdag eenparig het werk gestaakt, omdat zij dp eerste dagen nog niet bij gaslicht wejischten te arbeiden. Voor Venendaal is het zeker te hopen dat die ontevre denheid van korten duur zal zijn; de maand April heeft hun anders genoeg geleerd. üe spinners aan de \enendaalsche stoomspin nerij en weverij zijn Woensdag namiddag, nadat door de directie hun was medegedeeld, dat zij des avonds slechts tot half 8 uur en alsnog niet bij lamplicht behoefden te arbeiden, wederom rustig aan den arbeid gegaan. Door den doodgraver te Oosteren op Tessel is op de begraafplaats aldaar gevonden een onge schonden zilveren gedenkpenning. Om den beel denaar staat als randschrift in 't Latijn yFrede* rik Wilhelm bij de gratie Gods hertog van Saksen, Gulick, Cleve en Berg*. Op de keerzijde vGe- boren den lsten Februari 1603; gestorven den tienden Mei 1669, in den ouderdom van 67 jaar, in het 81e jaar van zijne regeering.* Dinsdag passeerde Vreeswijk de heer Jeanneney met nog een heer en dame in een klein roei bootje, 't welk ter nauwernood 8 personen kan bevatten, komende daarmede van Straatsburg, om de tentoonstelling in oogenschouw te nemen en verder Amsterdam en omstreken te bezoeken. Op een boedelhuis te Lekkerkerk zijn 6 por seleinen borden voor f 104 verkocht. Te Pernis is een gezonken schip gelicht met ledige petroleumtonnen. De tonnen werden met laag water aan het schip bevestigd en bleken terstond het wrak te kunnen lichten. Zooals ook bij lichters, werden hier de koorden steeds vaster aangehaald totdat het schip zóóver boven was, dat het gat gedicht kon worden, waarna het is weggesleept. Of dit eenvoudig middel bij groote schepen kan toegepast worden, valt te betwijfelen. Door het college der zeevisscherijen op de Zui derzee zal in de volgende week een proef worden genomen met liet visschen met de kwakkuil en de dwarskuil. De eene botter zal bemand worden met Volendammers, de tweede met bewoners van andere visschersdorpén aan de Zuiderzee. Uit deze proef zal moeten blijken of het beweren der Vo- lendammers, dat hun botters niet geschikt zijn om de dwarskuil te bezigen, waar is. Met spanning ziet men te Volendam den uitslag tegemoet. De menigte polderwerkers, die in de buurt Bor- culoo aan den spoórbaan bezig zijn, geven veel drukte en niet weinig voordeel aan neringdoen den, slagers en bakkers. Toch kwam het een dezer laatsten voor, dat hij boven zijn gewone winst er nog iets uit kon halen en hij bakte daarom de groote brooden een pond en de kleinere een half pond lichter dan overeengekomen was. Toen nu een poldervrouw echter den laatsten keer het brood ontving, waarvan zij een flinken voorraad insloeg, verweet zij hem zijne bedriegerij en zeide hem met een hot nu ontvangene niet te zullen betalen, hem dé vrijheid latende, haar hierover aan te klagen, wat de man echter tot hiertoe heett nagelaten. Wij vernemen nader, dat in Jannetje Struik's brandkast, die met de letters G. E. K. geopend werd, de photographische portretten yan al dege nen gevonden zijn, die zich zoo deerlijk door Jannetje bij den neus hebben laten leiden. De vreemdeling, die Zondagochtend te 8 uren Oud-Beierland had bezocht, mocht wel gevraagd hebbenvan waar zooveel menschen zoo vroeg op den anders stillen rustdag op de been Welk belangrijk persoon wordt daar toch begraven, ge dragen door onze dokters, den notaris, zelfs den burgemeester De grafwaarts gedragene was eene jonge dagloonersvropw, aan pokziekte bezweken. Bij eene vorige gelegenheid, toen er Zondags een lijk moest ter aarde besteld worden, was er nie mand der buren of standgenooteu tfe vinden ge weest oin den overledene grafwaarts te brengen, zoodat de politie, onder een toevloed van moppe raars, bedillers en rumoerige gesprekken, zelve met moeite die taak' vervulde. Aanbiedingen van vele uit het deftigsjte gedeelte der burgerij aan den burgemeester, opi bij eventueele gelegenheid daartoe hulp te verieenen, waren nu oorzaak van zoo statige begrafenis met zooveel en rustig be kijk eener min of meer verbluft staande menigte. Ook deze jonge vrouw was, gelijk 90 der overledenen, niet ingeënt geweest. (N. liott. Crt.) Het Broekerhuis te Amsterdam werd dezer dagen door een bezoeker bestolen. Het vOnze Vader op een stuivertje,* een calligraphisch kunst stukje dat er veor elk ter bezichtiging lag, werd ook door hem bij het raam met een vergrootglas bekeken en toen médegenomen. Men meent den dief te kennen. In de „Zutph. Ct.* verhaalt de Haagsche Cor respondent, dat hij voor eenige dagen in de resi dentie op straat door een paar vreemdelingen werd staande gehouden, die hem in allen ernst vroegen of hij hun den weg wilde wijzen naar de wereldtentoonstelling. .liet waren een paar Amerikanen, die in een boekje gelezen hadden, dat de tentoonstelling in de hoofdstad des Rijks was, en 's Gravenhage voor Nederlandss hoofdstad aanzagen. Gelukkig dat het bericht uit den Haag zelf komt. De hofstad mocht er anders eens een niet onaardigen aanval van de hoofdstad op hare waar digheid in zien. De te Arasterdam in hechtenis genomen beambte van de tentoonstelling is genaamd Verhoef, een Belg, die het oppertoezicht had over de suppoos ten in de zalen en daar buiten. Des nachts oefende hij zijn toezicht ten eigen bate uit en eigende zich vele voorwerpen toe, die als vermist waren aange geven. Verhoef had geen voorliefde voor een of ander land, maar Frankrijk en Japan, Duitschland en China stonden bij hem in gelijke achting. Een koffer vol kostbare voorwerpen is bij hem in beslag genomen. De inspecteurs-rechercheurs hebben geruimen tijd werk gehad om de verdenking, onder welke Verhoef rustte, tot genoegzame zekerheid te bren gen, en hun met goed gevolg bekroonde pogin gen verdienen zeei te worden gewaardeerd, ook omdat zoo menigeen, bij de tentoonstelling in betrekking, ten onrechte werd verdacht. Omtrent den Pool, diq H. M. de Koningin om ondersteuning heeft gevraagd, deelt de vAmh. Ct.* thaiis het volgende mede: Eenige dagen geleden vroeg een vreemdeling den stationschef te Wageningen den weg naar Oranje-Nassan's-Oord. De chef hielp den man terecht en werd 's avonds van dienzelfden dag weder door een bezoek rereerd. De vreemdeling maakte zich hekend als zekere K., een Poolsch ingenieur. Hij moest van graaf Dumonceau 2 400 gulden hebben, doch deze had ze hem niet gegeven. Hij vroeg den chef 4 a 5 gulden ter leen en bood hem als onderpand aan een ring, na hem eerst een inktkoker te hebben voorge houden. De chef twijfelde of die inktkoker wel van zilver was en nam del» ring als onderpand. Volgens deskundigen is de ring van koper en de steen, die er in zit, van glas en is dr waarde van het Voorwerp gelijk nul. K. beweert den chef gewaarschuwd te hebben, dat het geen gouden ring was; hij heeft er in Londen acht shilling voor betaald. De burgemeester van Wageningen kreeg ter zelfder tijd een boodschap van den rentmeester des Konings, dat K. het de Koningin lastig maakte door H. M. om geld te vrageu. K. logeerde in het hotel yde Wageningsche Berg*. De veld wachter werd er heen gezonden eu transporteerde K. naar Arnhem. Dinsdag stond hij daar voor de rechtbank terecht, beschuldigd van oplichting en landlooperij. Daar de verklaringen van beschul digde in strijd waren met die van den stations chef en er niemand anders bij was geweest, luidde het requisitoirvrijspraak van do oplichting, schuldigverklaring aan landlooperij en veri>ordee- ling tot een gevangenisstraf van twee maanden. Volgens de verklaringen van besch. zelf had hij niet meer bij zich dan een dubbeltje en eenige centen; in Amsterdam had hij echter nog groote waarden, zoodat niet van hem gezegd kon worden dat hij rondzwierf zonder middel van bestaan Dinsdag a. s. zal de rechtbank uitmaken, of zij aan deze bewering geloof hecht. Na een hartelijke waarschuwing om H. M. toch in het vervolg niet meer aan te spreken, werd den besch. gezegd, dat de uitspraak bepaald werd op Dinsdag 4 Sept. a. s. De stokër De Z., vpn wien onlangs gemeld werd dat hij door zijn machinist van de locomo tief zou zijn geworpen, is thans weer in zoover hersteld, dat hij reeds een wandeling heeft gemaakt. Naar men zegt moet hij verklaard hebben, dat hij niet van de machine is geworpen, maar dat de maehiilist hem, toeh hij in de nabijheid van het station Venendaal te vroeg remde, tegen den schouder heeft gestooten met de vraarschuwiug dat hij nog niet remmen moest. De schok, door dien stoot veroorzaakt, zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over het gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Venendaal te hebben doen zwijgen. Hij is nog altijd in hechtenis. Woensdagmorgen had te Naarden een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige veldartilleristen bezig waren een vuurmond te laden, ontplofte de lading. Van een soldaat werd een gedeelte van den arm geheel weggerukt, oogen en borst zwaar gekwetst; een wachtmeester en een ander sol daat bekwamen eveneens zware bfyttdwopden. Ge neeskundige hulp werd spoedig vertëeiuj, waarop de gebonden per ziekenwagen naar hét hospitaal werden overgebracht. De oorzaak van het onge luk moet gezocht worden in het nog aanwezig zijn van vuur van de vorige lading. Tusschen Sloterdijk en Amsterdam, bij het terrein waar de nieuwe gasfabriek zal gebouwd worden, derailleerde Dinsdagmorgen de machine en enkele wagens van een zandtrein. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de personen treinen ondervonden door dit ongeval weinig of geen oponthoud. Te Arnhem is een vrouw, een bleekster, die van een tram sprong, er onder geraakt. Haar beeneu werden verbrijzeld. Een artillerist is bij de manoeuvres in de Oorschotsche heide belangrijk aan den buik verwond. Te Wachtum, gemeente Dalen, heeft de zoon van den landbouwer Boeting het ongeluk gehad dat zijn gewéer bij het schoonmaken plotseling afging eu de kogel hein trof, met het noodlottig gevolg dat hij dood neerstortte. Op weg uaar de goederenloods te Eindhoven is een ziekenwagen van het tfRoode Kruis* door een voorbijsnellen den trein verbrijzeld, gelukkig zonder dat per soonlijke ongelukken werden veroorzaakt. Een verver, werkzaam op de Landswerf te Amsterdam met het schilderen van een kap, is door het bre ken van een touw in 't water gevallen en ver dronken. De ziekelijke vrouw van J. Van Reede, te LeersUm, die beschuldigd wordt haar woning in brand te hebben gestoken, om de as surantie-penningen te bemachtigen, is in hechte nis genomen en naar Utrecht overgebracht, waar zij vourloopig in het gasthuis is opgenomen. Zondag kregen te Deventer eenige huzaren met een burger twist, waarbij laatstgenoemde een ge vaarlijke sabelhouw op het hoofd werd toege bracht. Hij werd naar het gasthuis vervoerd en verkeert niet huiten gevaar. Nadat de officier van justitie uit Zutfen een onderzoek had ingesteld, werd een der huzaren gevankelijk weggebracht. Den Hommel, van 22 tot 29 Ang. Geboren: Elizabeth, d. v. P. van der Sluijs en G. Keuvelaar; Leendert, z. v. J. van Weel en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2