BEKENDMAKING. Wed* August Sasse, Najaars Artikelen, Higgins „Eureka" Zout. THOs. Dill ZOON, A* L Lindeman, J. Schumaker, Petroleiimharidel, M. I. Ro< tij akkers, Dames- co Hcercn-Boorilcn, Kragen en Manchetten, ROTTERDAM. Engstraat, Heusden, Gebrs. DIJKERMAN, Breda. 313 de Staatsloterij LANDMEN TUIN BO U W. Gemengd Nieuws en Allerlei, RECLAME. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Tabak, Sigaren,Koffie enThee, Rijst en Rijstemeel, Eau d'Anvers. Wijksche Poort te Heusden Dames- en Kincler-Schortjes, Corsetten, enz. ^MULLHR JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Yesn bij Heusden. Eenige Agenten voor Mederland. EDE, bij Arnliem Brandspuiten en Extincteurs, Yischstraat te 's-Bosch. GrafmonumentenDoop vonten Schoorsteenmantels KERKNIEUWS. GEDACHTEN. YOER- EN KOOKERWTEN, KRUIDEN IERS WAR EN, een prachtige collectie zooals alsmede verschillende soorten liet zuiverste fijnste eu snelst oplossend Ij ut voor de bereiding van Boter en Kaas. i G. J. van Beek; Pietertje Elizabeth, d. v. C. van Rnmpt en W, van der Meij. Prijzen van100 en daarboven. 2o Klasse. Trekking van 28 Aug. Prijs van 20,000: no. 0259; 1500: no. 8678; 1000: noa. 4242, 15382 en 16249; 400: no. 17885; 200no. 1020; 100: nos. 4781, 8669, 9144, 9825, 16563 en 20700. 2e Klasse. Trekkiug van 29 Aug. Pr'ys van 1500: no. 980; 1000: no. 7383; 400: no. 1559 en 11138; 200: nos. 4425, 5191 eu 19808; 100uos. 4118, 9653 en 16942. 2e klasse. Trekking van 30 Aug. GEENE. Nu de hondsdagen voorbij zijn en daarmee de zomerbuieu, nu rept zich de landbouwer in de omstreken van Leiden met den oogst. Het aan houdend natte weder heeft aan enkele stukken tarwe eenige schade teweeggebracht door ontijdige kieming; de ruwe windvlagen hebben liior en daar wat haverhahnen gegeeseld; aan het frissche voor jaar en den prachtigen voorzomer danken we de productie van buitengewoon goed graan. Wat bekwaam was om opgetast te worden, is binnengehaald. De stoom-dorschmachines maken reeds weder hare ommereiziMi door den polder, zoodat de nieuwe tarwe reeds aan de markt kan komen. De korrels zjjn byzonder vol en flink; pas gedorscht, weegt een hectoliter in vele gevallen meer dan 80 KG. Ook de rogge is van buitengewoon goede qua- liteit; het overige gewas rijpt snel aan en wan neer het weder nog een 14 dagen gunstig mag blijven, dan is de landbouwer met het koren klaar. De boonen, die niet mee zullen vallen, en de vele akkers suikerbieten, die over 't geheel een groote opbrengst, doen verwachten, volgen later. Nu het vlas én het koolzaad meer en meer op den achtergrond komen, zijn de suikerbieten voor den boer een welkom middel om aan zijne gelde lijke verplichtingen te kunnen voldoen; waut hoe goed het graan ook moge uitvallen, de prijzen zijn te laag in betrekking tot de pachten. Het vee is zeer gezond, alleen de varkens uit gezonderd. Sommige hokken zijn geheol leeggestor- ven. De gevreesde varkensziekte heeft zich bij vele landbouwers geducht doen gelden. Het gras begint zich met het schoone weder in den vocbtigen grond opnieuw krachtig te ontwik kelen. De tuinvruchten en bovenal de aardappelen beloven veel en do appelboomen zijn zoo goed- geefsch als ingeen jaren het geval is geweest. Oude boomkweekers kunnen zich geen beter appel jaar herinneren. Do tjjd voor de in 1884 te houden Internationale Landbouw-tentoonstelling is bepaald van 28 Juli tot 9 Aug.doch naar het schijnt is hierbij door het bestuur er niet aan gedacht, dat die tijd in het drukst van den oogst valt. Een opmerking in dien geest wordt door de »N. Landb.-Crt.« gemaakt, die een betereu tijd, half Juni, voorstelt. Op do Veluwe is dit jaar bijzonder vóel fruit. Onder Lunteren zijn vele appelboomen zoo zwaar beladen, dat men de takken moe' ondersteunen. Vooral-de appelboomen, die gewonnen zijn uit pit ten (zaailingen) beloven veel. en het is der. moeite waard, bij de leden der Luuterscbo Tujnbonwver- eeniging die heerlijke vruchten te zien prijken. Men zal dan tevens niet nalaten, zijn verwondering te kennen te geven over de gave boomen, welke men daar aantreft, en die voel verschillen van die, welke niet uit pitten zijn gekweekt. HetZelfdo geldt ook voor zaailing-peren en pruimen. Binnen kort zal men zich op de tentoonstelling te Amster dam van het bovenstaande kunnen ovortuigen, daar de véreeniging voornomens is, evenals voor een vruchten!éntoonstelling iu Italië, eou bezending in gereedheid te brengon. Te rekenen naar de vele aanvragen om pitten en inlichtingen uit Limburg, schijnt men in die pro vincie met zaailing-vruchtboomen nog al ingenomen en zonder twijfel zullen er ook uit Limburg zijn, die in 1899 meedingen naar den prijs van 1000, door de Luutersche vereeniging uitgeloofd voor do 20 beste appelen van zaailiugen. Vroege varkens. Varkens die in Maart geboren worden, zjjn tweemaal meer waard dan die, welke een maand later komen. De vroege varkens kuu- nen op voordeolige wijze geslacht worden, voor het weder koud wordt, terwijl de latere varkens met de koude en tocht te kampen hebben. Nedërl. Herv. Gbmekntk. Beroepen .- Te Maassluis, G. E. K. A. Rosskott te Hendrik- Ido-Ambacht; Ie Hattom, I. Van 't Hoeft t e Kon - dekorko; tot godsdionsf-onderwijzer te Zouteland, Jonken, thans te Ballum (Araeland); Beets, (N.-Hol- land) J. Bruining te RokanjeGiesen en Rijswijk," A. A. L. J. Rouijer te Niouwerkerk (Zld.) Brit- sum, W. T. Njjenhuis te OldeboornRouveen, F. van Spall te Leimuiden Aruemuiden, A. H. den Boer te Muiden Krabbendijke, Bokma te Zijdeveld Surhnisterveen, Schurenga, candt, te Noordhorn Wilp, J. II. Themma de Lang, hulppred. te Jub- bega Schuringa. Aangenomen: Delfzjjl, door W. Kannegieter, te Drogeham en Harkema—Opeinde. Chr. Gf.ref. Gemeente. Beroepen te Westbroek c. a., A. van Apeldoorn te Halten te Sneek, J. van der Linden te 's Hertogenbosch. Duro postzegels zjjn onlangs door baron Arthur de Rothschild, te Parijs, gekocht. De rijke bankier, die eene dor kostbaarste postzegelverzamelingen iu Europa bezit, botaalde n.l. voor 2 postzegels eene som van 5000 frank. Het waren twee hoogst zeld zame exemplaren van eene soort, die tijdens het presidentschap van Louis Napoleon bij wijze van proef gemaakt, doch eenige uren later weder ver nietigd werden. Dergeljjke soorten hebben voor de liefhebbers groote waarde. Maar misschien is er wel nog nooit een zoo hoogen prijs voor 2 postzegels betaald. Te Unterdöbling, bij Weenen, is dezer dagen een museum van postzegels geopend, waarin de meest verscheidene en zeldzaamste exemplaren ten toongesteld zijn. Er is daar o. a. een glazenkast, die eene waarde van een half millioen gulden aan j postzegels bevat. Als een middel tegen ratten wordt opgegeven in de openingen, waardoor zij plegen te gaan, koolteer te gieten. De dieren kunnen de lucht er van niet verdragen en zoo er een met de teer in aanraking komt, brengt hij die lucht over in de verste schuilhoeken en maakt deze voor alle ratten onbewoonbaar. Een Russisch werktuigkundige, wonende in Ber- ditsjef, heeft eou horloge uitgevonden van zeer eeuvoudigen zamenstel; slechts enkele zeer weinige raderen zijn er in aanwezig. De drijfkracht is: electriteit. Dewijl de zamenstelling van het werk tuig zoo hoogst eenvoudig mag word n geuoemd, zal herstelling uit den aard der zaak weinig voor komen, 'tgeen een voordeel mag worden geheeten. De uitvinder is thans te KiefF, waar hij zijne uit vinding onderwerpt aan het oordeel van eenige professoreu en mannen van het vak. Verwerft hij den bijval der door hem gekozen commissie van onderzoek, dan komen deze nieuwe horloges nu spoedig iu den handel. Hierbij nuig nog worduu gevoegd de bjjzonderhoid, indien hót bljjkt dat' hij zijn woord houdt, dat deze horloges tot zeer lagen prijs in den handel zullen worden gebracht, opdat ieder er van zal kunnen profiteren. Wat te doen om rijk te worden, lo. Voor alle dingen doe men zijn best in een gegoede familie het levenslicht to aanschouwen. 2o. Ieder beschouwe het als plicht jaarlijks een oom te begraven, die hem minstens 20,000 gulden nalaat. Dat zet hij ijverig 15 jaar lang voort; dit maakt 15 doode ooms en 300,000 levende guldens. 3o. Ioder neme zich voor geen avond te gaan slapen, voor dat hij 50 in de spaarbank heeft belegd. Op die wijze zal zelfs elke bedelaar n.\ verloop van 10 jaren een kapitaal bezitten, dat hem van alle zorg voor de toekomst ontlast. 4o. Men streve er naar, een zeer schoone, jonge man te wezen en huwe een oude weduwe, die 500,000 bezit, en herhale deze eenvoudige han deling 6 tot 8 maal, tot dat men haar geheel op zijn duimpje kent, en het kan niet uitblijven of men zal rijk wazen. 5o. Men bekommere zich niet over de kleine uitgave en koopo bij elke loterij alle loten op, en wanneer men een paar maal hot groote lot wint, kan men de gegronde hoop koesteren spoedig rijk te worden. 6o. Ieder trachtte dagelijks een der vele verlo ren portefeuilles met een belooning van ƒ50 te vinden. Binnen eenige jaren heeft men eeu 200,000 bijeen, die men tegen hooge rente uitzet. Iets over 't rooken. Het is belangwekkend daar tegenwoordig iedereen, zelfs kleine jongens die nauwelijks kunnen loopen rooken, de namen van groote mannen te weten, die deze gewoonto niet bezaten. Napoleon I, wiens neef zulk eou ruim gebruik van cigarotten maakte, heeft slechts eens in zijn leven gerookt; zie hier bij welke ge legenheid. Een Perzisch gezant, die onder hot con sulaat in Parijs kwam, had hora eon mooie Oos- terscho pijp ten geschenke gegeven. Op zekeren dag kroeg hij lust haar te gebruiken. Hij trachtte het vuur met de tabak in gemeenschap te bren gen, maar als de Keizer ware voortgegaan, zou hij nooit' geslaagd zijn. Hij deed niet anders dan beurtelings zijn mond openen en sluiten, zonder ook maar een enkelen keer te trekken. >Wel, alle d.....!« riep de Keizer eindelijk uit, »daar komt geen eind aan I* Zijn kamerheer maakte de opmerking dat hij het niet goed aanlegde en wees hem hoe hij hot doen moest. Maar steeds bleef hij even onhandig. Eindelijk verveelden hem deze vruchtelooze pogingen en hij beval zijn be diende de pijp aan te steken. Deze gehoorzaamde en overhandigde hem dien daarna weder. Maar nauwelijks had nu de Keizor eeu trek gedaan of do rook, die hij niet uit zijn inond wist te ver wijderen, sloeg tegen zijn verhemelte, drong in zijn keel en kwam uit zijn neusgaten en oogen weer uit. Toen hij weer adem kon scheppeu riop hij uit: »neem dat ding toch Weg! Hoe besmettelijk! Oh! die ezels, mijn hart draait er van om!« Een eenvoudige klerk op een notariskantoor dorst de oogen op te slaan naar de dochter van een bankier, naar wien zijn chef hem dikwijls zond. Hoe het kwam? Dat weet ik niet, maar zijn hartstocht werd beantwoord door de rijke erfge name, die overigens de 30 reeds gepasseerd was. Toen hij ten laatste don vador eens ontmoette, verstoutto de jonge man zich hem zijn gevoelens te openbaren. »Wat is uw vermogen?* vroeg de oude finan ciën met ironie. »Ik heb slechts mijn salaris.* WanneerMeukt gij notaris te worden?* Nooit.* »Hebt gij ten minste wat men »hoop« op iets noemt?* Zeker.* >Welk is dat,?* >Wel, ik hoop uw dochter to ontvoeren en haar te huwen, ondanks u, als ge mij haar weigort.* Op een kantoor in de Gerhofstraat te Hamburg verscheen dezer dagen een bedelaar, die wel do., deur open, doch niemand aanwezig vond. Dit oogenblik nam hij waar om eeu jas van den kap-, stok te grijpen, doch juist kwam er oen bediende binnen en de bedelaar legde onmiddelyk de reeds in elkander gerolde jas op eon stoel en vroeg om eenige ondersteuning. De bediende wees hem vrij ruw af en wierp hem, toen hij zich haastte om weg te komen, ook den jas achterna, met de op merking, dat hij zijn rommeltje gerust ergens an ders mocht laten liggen. Eerst toen do bedelaar en de jas reeds lang weg waren, bespeurde de arme kantoorbediende zjjn vergissing. De werking van advertenties op het publiek wordt door een Parrjscb koopman als volgt beoordeeld: »Den eersten keer ziet men de advertentie over het hoofdden tweeden keer ziet men ze, maar men leest ze niet; den derden keer leest men ze, maar men denkt er verder niet over; den vierden koer begint inen zich voor den prijs te interesséeren den vijfden keer spreekt men er over met zijn vrouw den zesden keer zegt meu: Ik moest het toch eens probeeren, den zevenden keer koopt men.* Het volgende leest men als advertentie in de »Froutier Guardian,* een blad der Kaapkolonie: >Ik de ondergeteekende Hester Bloem, verklaar alles wat ik gezegd heeft van Hendrina Theron woonachtig op de plaats Basa, in de district Barkly Oost, dat ik lieg, en rnjju bek geschender hoeft, ik slaat mei mijn hand op mijn bok, en zegt bek, bek, jij lieg, alles wat jij gezegd heeft van miss H. Theron en haar eer.* Hoe berichten, bij onoplettendheid in de plaatsing van het zetsel, in elkaar kunnen vallen, bewees een Londensch blad deze week, waarin een recensie van een concert voorkomt en uitbundige lof wordt toegezwaaid aan een nieuwe tenorzanger. De critiek besluit aldusHij werd tot 3 jaar cellulair ver oordeeld, zoodat de maatschappij geruimen tyd van zyu gezelschap zal verlost zijn. Bij het jongste miliciens-examen in België (af- deeling Vlaamsche karabiniers) zjjn o. a. op de volgende vragen, de volgende schriftelijke antwoor den gegeven: In welk land ligt de stad Londen? Londen licht in Oostenrijk. De stad Londen ligt in beleige. In Hiellandt. In de stad Waterlo. In Belgeland. De stat londen ligt in frankrijk. De stad Londen ligt in Zwitserland. In hegjjnte. Die stad londen ligt in hazel. In pruissen. da staloder lit hinker rcter ljjn. Noem eenen beroemden Belg. Zeg met weinige -Woorden waardoor hij zich onderscheidde! Julius zezaar. Simon Stevin was aan beroemden Belg hjj onderscheiden zich door zijne schielderkeus. jahope van harte Velede. - Leopolle den tweeden koning van Belgique. Een beroemden Belg dient voor het te bestieren. jan Brijdel met zijn kapmes. ChristofFel Kolombus heeft amerieka ontdekt. De voornaamste Belg is de koning hij onder- schcit zich in het land om de wetten te tekenen. Ik noem den beroemden Belg Marcus den eei- stèn boekdrukker. Den koning om dat hij den meesteris. Dure Bijbels. In den tijd van Ednard I van Engeland kostte een bijbel 37, terwijl het dag loon van een werkman pence bedroeg, zoodat hij 15 jaar had moeten werken, en zonder zjjn loon voor iets anders te gebruiken, om een bijbel te koopen. Een eigenaardige wraakoefening. Een eigenaardige wraak oefenden in een dorp van het arrondisse ment Tscherbiu in Rusland de boeren aan een paardendief. Zij blinddoekten hem en bonden zijne voeteu samen en verklaarden hem dat zij besloten hadden hem van de over de rivier gelegen brug in het water te smijten! Spijt zijn bidden en 8meeken stooten zij hem over den rand van den steiger, zoodat hij in de lucht zweefde en zich in de grootste vertwijfeling vastklampte aan een paal. Een tijdlang bleef hij in dien verschrikkelijken toestand hangen en spande alle krachten in om zich vast te houden, tot dat eindelijk de kracht hem begaf. Reeds wilde hij den paal loslaten, toen het hem gelukte den blinddoek van de oogen af te schuiven. Vol ontzetting blikte hij in den ga penden afgrond beneden hem en zagvasten grond op oen paar voot afstands. De boeren had den hem gebracht aan den rand van een ledigen kuil, waarin zij te voren een paal hadden gesla gen en hem aldus dien doodangst berokkend. Leeraar»Hoe berekent men den inhoud van eou driehoek Leerling', mompelend: »Dat mag de drommel weten! De kerel is gek!* Leeraar Zeg het maar hardop. Misschien zeidet gij het goed!* O, gjj zorgelooze vrooljjkheid der jougd; het werk kruidt de kus voor u en do kus het werk; hot geluk grijpt gij in zijn vlucht en proeft het om slechts verder te kunuon vliegeu; vrooljjk eu zelfgenoegzaam zweeft gij voort, als de zwaluw, wanneer de lucht slechts blauw is eu de zon slechts lacht.' Knapou en jongelingen! ja, die zijn het, op wien men nog kan rekenen in dezen kouden tijd; want deze ontvlammen nog door don gloeiendon geest, die hun uit oude boeken tegemoet waait, en daar om begrijpen zjj nog de vurige harten van den tegenwoordigen tyd. De jeugd is onbaatzuchtig in denken en voelen en denkt en voelt daarom de waarheid het diepst en is niet karig met hare kloeke deelneming aan denkbeelden en daden. Kinderen kennen is hen beminnen. Alles van hen weten is hun alles vergeven. .Alles van hen weten,* ziedaar den sleutel van hun hart, de op lossing van duizend zwarigheden in de opvoed kunde. Het is ook de eenige weg van waardeering, het groote maar moeiljjke pad, waarvan de onder wijzer niet moet afwijken, want anders wordt het immers een oordeel over hem. Een gedachte van den grooten Newtonweinige dagen voor zijn dood geschreven: »Ik weet niet wat do wereld van rajj zal den ken, maar wat my betreft, beschouw ik mij zelf als een kind, dat aan den oever speelt, dat zich vermaakt met hier en daar een glinsterende» steen of oen mooie schelp op te rapen, terwijl de groote oceaan der waarheid daar voor hem ligt, en nog nooit ontdekt is geworden.* Aan allen die aan vallende ziekte, kramppijnen en zenuw achtigheid lijden bevelen wij inzonderheid aan de zoo algemeen bekende en als wonderbaar gehouden methode van Prof. Dr. Albert, Parijs, 29 Avenue de Wagram. Laat daarom alle ziekeu zich met vertrouwen tot hem wenden en velen onder hen zul len de gezondheid terugvinden waaraan zij reeds begonnen te wanhopen die ooit te zullen terug erlangen. De behandeling geschiedt bij briefwisseling na eerst eene uitvoerige beschrij ving van de ziekte te hebben ontvangen. Prof. dr. Albert neemt geen betaling aan, voor dat het bewijs van goeden uitslag is geleverd. f Waalwijk, 31 Aug. Vee. Aanvoer gewoon, dra gend vlug. Boter. Aangevoerd 620 K.G. van ƒ1.45 a 1.56. f Dussen, 30 Aug. Aangevoerd 117 kilogr. boter. Prijs 1.55 tot 1.64. Heden herdacht onze veelgeliefde Vader en Grootvader J. W. de BRUIJN zijn vijf en negentigjarig geboortefeest. Zijne dankbare Familie. Heusden, 28 Aug. 1883. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Heusden, zal op DONDERDAG 20 SEP TEMBER e. k., gelijk met de Heusdensche Jaar markt, een wedstrijd doen houden van springstieren, waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd eene som van 30 en als 2e prijs 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde stieren gedurende een zooge- naamden dektijd, dat is van af don dag dat de wedstrijd heeft plaats gehad tot den 15 Juli daar aanvolgende, in een der gemeenten tot de afdeeling behoorende, tot dekking beschikbaar moeten zijn. Ook zal niet meer dan 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De wedstrijd zal plaats hebben op het Burcht- plein, des voormiddags te elf ure. Heusden, 16 Augustus 1883. Het bestuur der afdeeling voornoemd, L. J. VEERMAN. M. A. BOLL. Secretaris. Voorzitter. Slijterij van GEDISTELEERD en LIKEUREN, Alles in het groot en klein verkrijgbaar bij bericht dat zij heeft ONTVANGEN: de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. Bekroond op verschillende Tentoonstellingen. Dit Zout is om dc bijzouder goodc eigenschappen boven allo andore soorten te verkiezen. Op vele markten worden reeds hoogere prijzen betaald voor producten, welke met dit Zont zjjn bereid. Verkrijgbaar in Zakkon van 2 Cwt., 1 Cwt., !/2 Cwt. Nadere opgaven en monsters verkrijgbaar bij geeft inlichtingen en prijs-couranten van systeem Beduwé, in gebruik bij de meeste gouver nement^- en particuliere inrichtingen eu tal van gemeentenbenevens alle soorten van BR AN DB LU SCH MI D DELEN. Steen houwer ij bij de Sociëteit de Unie. Beveelt zich aan tot het leveren en maken vau en verder alles wat tot het vak behoort. tot dekking van Molenkappen, Afdaken, Kippen hokken enz., te verkrijgen ad f 4.50 per rul van 1 X 15 M. en bij onderdeden van eenen rol ad f 0.35 per M., bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3