BUITENLAND. Officieele berichten. P L A ATSE LTJK NIEUWS. BINNENLAND. indien alleen dc vrijdenkers denken kon den? Niets immers? De «Varna" is vergaan. Een Amerikaan zeide verleden jaar toen de «Willem Ba- rends" uitzeilde: «zie, een splinter hout met een i/Varna." gedachte er in!" Alzoo ook de En nu ze ve gaan is, is toch de gedachte behouden, want die is onsterfelijk Er is immers niets ter wereld, dat niet tot denken aanspoort. De ontzettende ram pen van Ischia, van Anjer en van Egypte, ze geven bij voortduring voedsel aan de denkers van ons geslacht. De krachten der natuur dienstbaar te maken aan ons geluk, dat is een onderwerp voor den denkenden geest, schoon en onuitputtelijk. Moet men nu vrijdenker zijn en begin nen met den godsdienstigen mensch voor krankzinnig te verklaren, alvorens men zijn denkvermogen kan inspannen voor deze of andere verborgenheden Men moet al een zeer kortzichtige vrij denker zijn om dit te gelooven. o o Een stoutmoedig pholo graaf, Angusto Petit, te Parijs, heeft zich in de menagerie Pinnet op den Boulevard Barbes in de hokken der wilde dieren begeven, om hen daar te photograplieereu, daar de tralies dor kooien hem belotten om zulks op an dere wijze naar zijn zin te doen. Do eigenaar der menagevio vergezelde hem op dezen gevaarlijken tocht. Eerst begaf men zich in het hok vau eeu luipaard, die bedaard bleef zitten. Daarop kwam nieu in het betraliedeboudoir eener tijgerin. Nau welijks echter had Petit hier zijn machine gesteld en wilde hij het traditioneele: «Nu een oogonblik stil en niet zoo strak kijken, als je blieftuitspreken of de tijgerin, die goon gevoel voor 's mans knust scheen te hebben, kwam op hem aan en sloeg inet haar klauw naar hem, zonder hem echter meer dan een lichte wond aan het heen toe brengen. De dierentem mer Pinnet moest krachtig lösschen beiden komen en ten slotte gelakte hot Petit, dan ook eeu gunstig oogeubhk te vinden en zijn doel te bereiken. Daarna photographeerdo hij nog een leeuw, een groep van drie leeuwen, een tijger en twee luipaards, die allen uitstekend gelukten, Er zullen wel niet veel photografou gevonden worden, die bereid zijn, het hem na to doen. Waar hebben de Engelschen toch al geen liefheb berij in! zegt bet Dagblad. Eeu jaar geleden werd een club opgericht, die zich tot taak had gesteld, te onderzoekenof Zwitserlaud per velocipede bereisbaar is! Na heel wat kosten en ongelukken is de proef mislukt. Aan de club zij aanbevolen om thans haar aandacht te schenken aan do volgende punten: »Is de omtrek van Londen geschikt voor de tijgerjacht »Kau men, met cenigeu goeden wil, zich vleien mot, een voordeeligen wijnoogst op IJsland?» «Zon een invoer van Goudsche pijpen op de kust van het, eiland Nieuw-Guinea voordoelen beloven en in wolk jaargetij?» Te Turbos heeft, oen molenaar zijn medeminnaar met 5 messteken afgemaakt,. De moordenaar is ge- O O arrest oord. Een bakker te Bouloguo-sur-Mer, die op zijn eigen dochters, oud 14 en 18 jareu, her haaldelijk een verfoeilijken aanslag had gepleegd, ""t, .20 jaren dwangarbeid veroordeeld. In eon particuliere correspondentie uit Batavia aan liet. «II bid.» wordt omtrent, do reis van den Gonv.-Gen. naar Aljeh, o. a. het volgende mede- gedoeld Ilet doel van de reis des landvoogds is thans geen geheim meer. Op het foest van den 2n dezer, ttr gelegenheid van den verjaardag der Koningin ten gouvenieiueutsbnize gegeven, heeft Z.Exc. aan verscheidene zijner gasten medegedeeld, dat er cm belangrijke verandoiing moest komen in de wijze waarop Ai joh werd beheerd. De bevrediging van het land moest, worden bereikt langs den weg van toenadering tot do vijandelijke bevolking. Het oor- logvoeion verbitterde slechts en al leidde het aan vankelijk tot een bedrieglijk succes, men raakte H beoogde doel hoe langer hoe verder ver wijderd. Wel zou dit doel waarschijnlijk wel niet, in weinig tijds kunnen worden bereikt, wij zullen ons voorzeker moeten getroosten nu en dan wat soldaten te verliezen, maar zulks is een noodzake lijk, schoon droevig gevolg rnzer vestiging in Aijoh. Het, denkbeeld, Atjeh te bezoeken, verklaarde de Gonv.-Generaal, is van hem zeiven uitgegaan.» Het is mogelijk, dat, dit alles juist is, maar dan is het toch een minder aanbevelenswaardige nieu wigheid in de vormen van verkeer tnsschen den Landvoogd en de Enrnpeesche ingezetenen. Feeste lijke liIji onkoinsleu als hier bedoeld zijn, een «tbé- dansant,,» enz. zijn minder geschikte gelegenheden om aan belangrijke ltegueringsplannen bekendheid te "even. Do Minister van Koloniön, Van Goltsteiu, had im-estal een nieuwtje voor de Eerste of Tweede K; m r, wanneer hij daar verscheen; de tegenwoordige Gouvnrm ur-Generaal schijnt, de primeur van belang rijke Uegeeringsplannen voor ecu «tbé-ilausant» te bewaren. Op een Parijscho begraafplaats zag men dezer dagen ei n groo aantal ïrieiisclion zich verdringen rondom mie vrouw, die in den arm van een man in zwijm lag. In het eerst dacht, men aan eeu mis daad later bekwam men ophelderingen. Menige jaren, geleden was bedoelde vrouw in den echt getreden niet zekeren B., die door slecht ge- zel-ehap van den goeden weg afdwaalde en eindelijk met ai wat het huishouden aan kostbaarheden en waaide bezat, de wijde wereld inging, de zorgen Voor ei n jeugdig kind aan zijne ougolukkige echt- genoolc overlatende. De arme kleine stierf en werd op het kerkhof drs Batiguolles begraven. Vaak begaf zich de moeder naar het graf van haar kind om er haar verloren hoop te boweouen Dien dag was ze met, dat doel andermaal gekomen, toen een man op haar toetrad. Hij maakte zich bekend als haar eelrgenoot. IJ ij had hard gewerkt, een tamelijk groo: vermogen bijeengebracht, dc verblijfplaats zijner vrouw opgospoord en was ge komen om op het graf van zijn kind aan do zwaar beproefde moeder vergeving te vragen voor het kwaad dat hij bad bedreven. Op Martinique heoft cycloon gewoed de schade is zeer aanzienlijk en men heeft een aantal men- Henri Conscience stierf bij' volle bewustzijnhij leed weinig iu de laatste dagen, maar gevoelde het einde naderen. Behalve zijn dochter en Jale.- Hoste waren zijn kleiukiudereu Henri, B- rtbu, Charles Antheunis op ziju verlangen bij zijn sterfbed, maar alleen de oudste, de 12-jarige Heuri, kon bet uit houden. De doodstrijd begon te 1 uur, te half-6 gaf Conscience den geest. Hij stierf aau maagkanker en bad zelf eiken dag aauteekeuiugen gemaakt over de vorderingen, die zijn kwaal maakte. De begrafenis zal Zondag te Antwerpen op kos ten der stad plaats hebben. De gemeenteraad heeft reeds besloten een familie-graf kelder te laten maken op het Kiel-kerkhof en een inschrijving te openen voor een monument op het graf. De 15-jarige zoon van welgestelde en brave koop lieden te Brussel heeft Maaudag jl. een moordaan slag geploegd op «en tooneelspeelster, bij wie bij een piano moest steiumeu. Met een pistool in de hand sprong hij op haar toe en eischte alles, wat zij bezat. De bedreigde gaf het hem, doch bevreesd dut zij, zoodra hij vertrokken was, burengerucht zou maken, verzocht hij haar zoo goed te zijn, zich eon prop iu den mond te laten stoppen. Op dit voorstel vluchtte de tooneel.-peelster uuar het balkou en knalde eeu vijftal schoten haar achterna. Eeu uuburigo dame, die inmiddels naar haar bal- cou was gesneld, om te zien wat er omging, trok de arme gekwetste over het balkon, waar deze om hulp riep, op bet hare. Zooals gewoonlijk, had in eeu oogvveuk een samenscholing voor de woning plaats, waar het drama speelde. De politie vond don jeugdigen booswicht, nog gewapend met zijn pistool, achter een ledikant verscholen. Ofschoon hij de agentcu dreigde, gelukte het dezen de hand op hom te leggon, vóór hij een schot kon lossen. De wouden zijn gelukkig niet gevaurlijk. Wat den moordenaar betreft, deze geeft blijk van het verre gaandste cynisme en beweert lid van een dieven bende te zijn, die haar middelpunt te Elseue had en waarvan hij den hoofdman noemde. Voorts ver klaarde hij, op vrije voeten gekomen, de tooneel speelster en ook de t wee agenten, die hem iu hech tenis genomen hebben, te zullen dood .n. Op den Niagara-val is ouluugs een belangrijke proef genomen. Men wilde namelijk weten, of een boot, den snellen stroom en den draaikolk weerstand zou kunnen bieden, daar waar kapt. Webb het le ven heeft verloren. Men liet hiervoor eeu boot vau 52 voet lougto en 18 voet breedte iu het water. Deze boot, logde in 17 minuten een traject van meer dan twee kilometers af en bleef voortdurend bij deu Amerikuanscben oever. Toen was het kritieke oogon blik daar. Eeuige meters verder begon zij langza merhand van zelf rond to draaien, hetgeen een kwartier duurde. Toen had de boot deu wal be reikt, doch zij werd onmiddellijk teruggewoipen in de kolk. Eindelijk werd zij naar de plek gedreven, waar de rivier weder haar normalen en kalmen loop krijgt, zoodat de boot do groudeloOze diepte was overgegaan zonder schade geledeu te hebben. 50.000 inenscheu woonden deze proefneming bij. 'evens to betreuren door het vergaan vau Burgemeester en Wethouders van 1 leusden brengen ter ken nis vau de ingezetenen, dat eene pomp voor zuiver drinkwater, staande op de binnenplaats van het stadhuis (ingang militie- zaal) allien als zoodanig voor het publiek zal worden beschik baar gesteld op Maandag den 17 September a.s. en voorts iedeven dag des voorin, van 1012 en 's nam. van 3—5 uur. Ileusden, Burgemeester en Wethouders voornoemd, 13 Sept. 1883. UONCOOP. De Secretaris, S. VAN BEEST, 1. s. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis der inge zetenen, dat op Maandag den 17 Sept a.s. door de commissie, geconstitueerd tot het inzamelen van gelden tot leniging van de ramp in Necrlandsch-Indië, eene collecte langs de huizen zal gehouden worden. De Burgemeester voornoemd, Heusden, 13 Sept. 1883. JlONCOOP. IIKl'SMN, 13 Sept. t Wij vestigen de aandacht, onzer lezers op do iu dit no. voorkomende mededeeliug betreffende de Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam. T Door Burgemeester en Wethouders is in zijne op heden gehouden vergadering o. m. besloten de benoeming eener commissie, bestaande uit de le den van den gemeenteraad, tot inzameling van gel den tot leniging van de ramp in Neerlaiulsch Oost- Indifi. Wij vertrouwen dat onze stadgenonten dit plan ten zeerste zullen toejuichen en door ruime giften gaarne zullen medewerken om d.en nood zooveel doenlijk te lenigen. Achten wij liet reeds onzen plicht onze naasten steeds naar ons vermogen in hunne nooden ter liulpe te komen, wij zijn het dubbel verplicht in dien wij nagaan hoe de bewoners onzer Indische bezittingen steeds bereid waren ons te helpen, wanneer ons land door watersnood geteisterd werd. Moge de inzameling het bewijs leveren, dat Heusden ook ditmaal niet in zijn mildadigheidszin te kort schiet. Verder werd besloten eene pomp voor zuiver drinkwater, staande op de binnenplaats van het stadhuis, voor het publiek beschikbaar te stellen. Wij verwijzen onze lezers dienaangaande in ons bla< tDc hoeren J. van Bokhoven Tz. te Herpt en J W. de Gr,unit' te Meeuwen, leden van de N.-Brab. Maat sell, van Landt), aid. Heusden, zijn benoemd om met het bestuur de commissie uit te maken tot keuring van stieren bij den te hou den wedstrijd op 20 September e. k. t12 Sept. liet adres aan den Min. van Waterstaat enz., waarbij de ingezetenen te Heus den en omstreken verzoeken om een vaste brug in de oniniddelijke nabijheid van Heusden, reeds vroeger door ons in zijn geheel medegedeeld, is heden, voorzien van 91:3 handteckeningeu, ver zonden. In de navolgende gemeenten werd het daarbij genoemde getal handtcekeiiingen verkre gen, als: Heusden 177, Wijk en Aalburg 99, Veen 51, Nederhemert 24, Eeten en Drongeleii 64, Meeuwen c. a. 56, Dusseu 49, Almkeik 18, Werkendam 44, Sleeuwijk 56, Wondiiohem 53, Nieuwknijk 09, Herpt c. a. 28, I ledik'nuijzen 41, Andel Giessen en Rijswijk 81. t VLIJMEN. Naar men verneemt zal met i Oct. a.s. het telegraafkantoor alhier geopend worden. Het noodige materieel is reeds aange- f VEEN. Onze vntegeru predikant, dr. J. van Dijk, later predikant te Arnhem en thans be un iu I als professor te liricli', zal het h jog- leera&rambt in de theologie aan genoemde uni versiteit op 19 dezer met een rede aanvaarden. t WAALWIJK. Het adres van onzeu gemeen teraad aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarvan wij reeds melding maakten, is in zijn geheel bekend geworden. Aangezien liet te uitvoerig is om geheel te worden overgenomen, hebben wij geineend daarvan slechts de hoofd punten te moeten aanstippen, te weten: dut Handel en Nijverheid de voornaamste bron nen van beslaan zijn in deze en omliggende ge meenten; dat die niet zoo'n vlucht genomen zou hebben indien de gemeente geen waterweg bezeten had; dat gemiddeld per jaar 600 schepen alhier binnen varen dat naar ingewonnen inlichtingen het plan bestaat de haven van Waalwijk niet in directe verbinding te brengen inet de nieuwe rivier door eene schutsluis, maar wel ter hoogte van het Lnbbegat, door een zijkanaaltje, aap het Oude Maasje zal worden verbonden en eerst bij Keizers- veer torgang tot de nieuwe rivier zal verkregen worden,dat dit zoowel voor Waalwijk als voor het Land van Heusden en Altena te betreuren zou zijn en niet minder voor Tilburg van over wegend belang; dat door een schutsluis aan de haven de scheepvaart naar de iiovenrivieren met meer dan zes uren zou worden bekort, eveneens van invloed zou zijn voor marktschuitjes met landbouwproducten uit liet Land van Heusden en Altena; dat door eene schutsluis onze haven steeds op peil kan worden gehouden, waardoor eene geregelde stoomvaart naar Hollandsche steden kan worden verkregen en ook hierdoor Waalwijk eene uitmuntende vluclithaven zou verschaffen; dat tot herstel van het verkeer met het Land van Altena, volgens inlichtingen, een kabelpont- veer de gemeenschap zal onderhoudendat het verkeer van Langstraat met het Land van Heus den en Altena veelzijdig en omvangrijk is wijl het heiiedenland van Heusden uitsluitend zijne landbouwprodukten en vee op de markten alhier aan voert; (lat door een veer tnsschen Drongelen en Bezooijen ook nog zal moeten worden voorzien iu eene communicatie over het langs den nieuwen Zuiderbaandijk te graven kanaaltje van de Waal- wijksche haven uitgaande; dat adressant daarom verzoekt, in de plannen ter uitvoering van de doorgraving wel te willen opnemen 1. Eene schutsluis aan en ter verbinding van de Waalwijksche haven met de nieuwe rivier, en 2. Een stoomboot veer tot herstel van de te ver breken communicatie met het Land van Heusden en Altena, daar te stellen aan de Oostzijde van Waalwijk, in verbinding met den grintweg Waal- wijk-Ganzoijen-Eethen, waar een vaste brug over het Oude Maasje bestaat. t A LM KERK, 12 Sept. Dc begrooting dezer gemeente, aan den Raad aangeboden, bedraagt in ontvang, en uitgaaf 14,3:36.465. De uitgaven zijn genoemd als volgt: Bezoldiging enz. van het dagelijksch bestuur 2467. Kosten voor de secretarie 966.50. Kosten van wegen, werken en inrigtingen 345. Kosten van gemeente- eigendoinmen 160.Renten van geldleeningen 780. Aflossing van geldleeningen 1525. Kosten van het openbaar onderwijs 6070. Kosten van het arm wezen en de gezondheids politie 1130. Uitgaven, niet ouder de vorige begrepen ƒ630. Onvoorziene uitgaven, 163.765. t GORINCHEM, 13 Sept. De begrooting voor 1884, zooals die thans door Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad is aangeboden, beeft voor ontvangsten en uitgaven 305,431.ÖS1/». t De lieer J. Stellenboom, inspecteur van politie alhier, is als zoodanig benoemd te Breda. tt Dc paardenmarkt, welke gewoonlijk daags vóór de Brakelsche paardenmarkt gehouden wordt, zal dit jaar op Maandag den 24 dezer invallen. t DALEM, 12 Sept. Algemeen is men hier druk bezig om de tweede snee hooi binnen te balen. De opbrengst, vooral van wallen en kaden is buitengewoon goed; bovendien is de kwaliteit van het hooi tengevolge van de gunstige weersgesteld heid beter dan die van de le snee, wat vooral den handel ten goede zal komen. naar de bekendmaking Wij ontvingen ter kennisname eenige miniatuur- biljetten van de bekende winkelbiljetten »Voor 't jonge volkje» en «Voor de kinderkamer.» Deze biljetten, die oorspronkelijk eeno grpotte hadden van 110 X 75 centimeter, zijn ter drukkerij van den heer G. J. Thienie te Arnhem door photograpbie op zink gebracht en beslaan thans slechts 16><11 centimeter. Zoowel de illustraties als do kleinste letters zijn daarop correct, weergegeven. Zoolang de voorraad strekt, kunnen belangstellenden deze af drukken bij dt-a uitgever dezes gratis bekomen. Door de jongste vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen is bosloten, voor veelbelo vende maar minvermogende jongelieden, die aan het, onderwijs der Rijkss hooi voor Kunstnijverheid te Amsterdam wenscben deel te nemen, 10 beurzen uit te loven, elk van 300 'sjaars. Dientengevolge btengf, het hoofdbestuur van voornoemde Maatschappij het onderstaande te alge- moenor kennis: 1. Alle in Nederlan 1 geboren en metterwoon gevestigde, onbemiddelde jongelieden, die den leef tijd van 17 j iron bereikt, een vak gekozen en reeds één of rneor jaren het practisch onderricht in eeu werkplaats mot vracht genoten hebben, ou duareu- boven van bijzonderen aanleg blijk geven, woideu tor mededinging naar voormelde beurzen toegelaten. Ook voor ouderwijzers en onderwijzeressen mits reeds in het bezit van ecu der akten-middel baar onderwijs voor teekeneu, die zich in eenige kunst-indnstriéele richting wenschen te bekwamen, wordt de gelegenheid tot mededingiug opengesteld. 2. Met name, hoezeer niet uitsluitend, kunnen in aanmerking komen zij, die verlangen opgeleid te wordeu in het vak van meubelmaker, goud- of zilversmid, êraaillcur, ijzersmeder, terra cotta- of cement vormer, stukadoor, hnis- of .-ierschilder, J '"'orateur, te -I- of plateebci«;lder)patroonteekcnaar voor tapijten, bordunrwerk-m, geweven -tuffen, be hang*;/- unz., litbngraof, spiegel- uf lijst werker, boekbinder, kunstdraaier, imorwerker, lak werker, décoratief beeldhouwer, inetnulgieter, koperslager, tinwerker, stempelsnijder, graveur, industrie-te» ke- naar voor fabriekuu van haarden, lichtkrooueu, bionzen voorwerpou, weelde-artikeluu enz. 3. De b enrzon worden vO'>rlo.«pig voor den ijjd van ééu jaar Verleeud. d >ch kunnen voor nog twee, hoogstens drie daaropvolgende jaren, telkens voor één jaar, vernieuwd worden, zoo de aanleg en de ijver der leerlingen daartoe voldoende aanleiding geven. Van hun kant verbinden zich de leerlingen, zoo die vernieuwing van de hnn toegekende beurzen plaats heeft, deu ganschon cursus van drie of vier jareu te volgeu. 4. Om tot de lessen, die uiterlijk 1 November e.k. een aanvang zullen nemeu, te worden toege laten, moeten de kandidaten op oen nader te bepalen dag bewijzen van genoegzame bekwaamheid geven in a. lozen, scbryveu en rekenen b. de beginselen der nederlandsche en algeiueene geschiedenis, alsmede die der aardrijk-kuude c. h«t behoorlijk teekenen van een voorwerp naar de natuur en van een eeu- voudig plalsfer-oriiament. 5. Zij, die vo .r het verkrijgen van een dor beurzen in aanmerking begeeren te komen, gelieven zich vóór 1 October a.s. schriftelijk aan te malden bij den algemeeueu secretaris der Maatschappij (re Am sterdam, Kloveniersburgwal 27), onder overlegging van: a. een extract hunner geboorte-acte; b. do noodige bescheiden tot toelichting hunner aanspra ken c. een voldoend getuigschrift van den patroon of vau personen, onder wier leiding zij reeds ecuig practisch onderricht in hnn vak hebben genoten d. diplomas} ge uig-ehrif en, t,rekeningen en verdere stukken, die tot auubeveling kunnen strekken. Programma's vau het onderwijs en alle geweiwchto inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den algemeenen secretaris der Maatschappij en bij den directeur der rijksschool vo -r kunstnijverheid, den beer J. R. de Krui|ff te Amsterdam. Hot hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd: de algemeene voorzitter do algemeené secretaris J, ConiNck Westenberg. A. Kf.rdijk. Men leest in het »N. v. d. D.« van 13 Sept.: Een huisvader hier ter stede zendt, ons de vol gende lezenswaardige schets van do allerzonder lingste manieren op de bureeleu van den burger lijke stand iu de hoofdstad, mauieren welke een nader onderzoek door het hoofd van dezon tak van dienst ten volle wettigen. Mijnheer de Redacteur! Ik ben Noordbrabanter en geboren in een klein dorpje. De laatste jaren woon ik te Amsterdam en sedert gisteren, toen ik mijn derde kind «aan gaf», zit ik niet weit ig verlogen. Er is injj toen niets minder gezegd dan dat ik geen naam heb. Ik ben bij den burgerlijken stand ingeschreven als «genaamd» Mat,eeu wis en M. d. R. is dat, nu een naam of niet? Beu ik «genaamd» of zonder naam? U zult begrijpen dat dit voor mij niet zon der belang is. Misschien kunt u nijj helpen. Ziehier wat mij is overkomen Toen ik met mijne getuigen voor de balie kwam, was bet eerste woord: «En n is Mateen-een oen-wis!?» Schuchter want ik was bang voor die hoeren antwoordde ik: «ja mijnheer!» «Kom jij uit de Tuiuin dwarsstraat? Of waar kom je van daan?» Geen antwoord. «Wie hebt je zoo'n naam gegeven?» «Zeker mijn vader!» «Dan was jon vader een stDat is geou naam, je hebt geen naam.» M. d. R. ik wist niet wat to antwooiden eu vroeg maar heel beleefd: «Och mijnheer! schrijfn mijn kind maar in ou zet dan maar: vader zon der naam.» Maar dat ging niet en ouder allerlei minder pleizierige zinspelingen had do inschrijving plaats. In het bewijs van inschrijving vo wdo mijnbeer een ander papiertje en ik ontving beide niet de opmerking: «meteen een adresje van mijn zoon, die heet Adrieu», Ik sluit het hierbij in. Bij den ingang naar do bureols van geboorte kunt. u zo ook aan de biuuenzijde voor 't raam vinden. Misschien kunnen anderen zi<jh door deze mede- deeling wapenen. Misschien kunnen andore ambte naren oen lesje nemen bij deze manier van exploitatie. Daarom, mijnheer de Redacteur, verzoek ik n voor deze regelen een plaatsje. 10 Sept. 1883. Ma'iEkuwis. (Het papiertje, dat doze stedelijke ambtenaar onder de burgerij blijkt to colportcoren, is vau deu volgenden inhoud «Telegram aan heeron mokers, van bot sigaren magazijn van Adrieu*"'* Warmoesstraat naast hot outvaugeu puika geurige sigaren iu den prijs van 2, 2V2 eu cents.» Red.) Tot lid der Tweede Kamer te 's Bosch is Woensdag gekozen de heer Vos de Wael, met 984 van de 1062 geldige stemmen. t Volgens het thans uitgegeven verslag aan den Koning, betrekkelijk den dienst der posterijen in Nederland, gedurende het jaar 1882, werden in dat jaar in het binnenlandsch verkeer verzonde» 45,658,315 gefrankeerde en 320,296 on*efran- keerde brieven, 16,303,600 enkele briefkaarten en 120,844 briefkaarten met antwoord betaald; dat is 1,820,715 gefrankeerde, 13,656 ongefran- keerde brieven, 917,800 enkele briefkaarten en 6,913 briefkaarten met antwoord betaald inéór dan in 1881. In het buitenlandsch verkeer werden verzonden 6,885,031 gefrankeerde, 100,222 ongefrankeerde brieven, 1,197,140 enkele briefkaarten en 15,520 briefkaarten met antwoord betaald. Het getal der verzonden gewone aangeteekende binnenlaiidsche brieven bedroeg 912,295, dat met aangegeven waarde 94,944 tot een bedrag vau 57,023,959, dat der binnenlandsche postwis sels 1,239,511 tot een bedrag van ƒ21,567,172, dat ter invordering aangeboden kwitantie» 474,289 tot een bedrag van 1,857,569. In het binnenlandsch verkeer werden verzouden 38,964,837 dag- en weekbladen en 14,508,039 gedrukte stukken. Van 15 Maart tot. 31 Dec. 1882 werden ver zonden 421,149 binnenlandsche postpakketten. In het buitenlandsch verkeer werden van 1 April tot 31 Dec. 1882 verzonden 23,898 en ontvangen 48,863 pakketten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2