BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, LAND- EN TUINBOUW. burg voor den uitslag. »0tn hoe laat zult gij dc baren komen halen?» Tegen elf uren. Gaat gc met ons mede »Ja. Maar wacht eens,» zeido de heer King tegen mij, sziedaar juist een heerlijke gelegenheid voor u, die avonturen zoekt. Wilt gij een der onzen zijn?» (Wordt vervolgd.) t DUSSEN, 25 Sept. Viel aan de Erven W. Ilagoort alhier in de vorige week op eene land- bouw-tentoonstelling te Almkerk de tweede prijs ten deel voor merriën, op de expositie van vee en pluimgedierte, van daag te Breda gehouden, werd aan dezelfde nijvere veefokkers als eerste prijs eene gouden medaille toegewezen voor in gezonden jonge hengsten. t BRAK EL, 25 Sept. De beroemde paarden markt, alhier jaarlijks sedert onheuchelijke tijden gehouden, had heden wederom plaats. De aan voer was groot; er stondeu p. m. 900 paarden en veulens aan de lijn. De dieren zagt^a er bij zonder welgedaan dit, dank zij hot overvloedige gras in de weiden tengevolge der gunstige weers gesteldheid der laatste 6 weken. De handel was zeer levendig; liet getal kooplieden, zoowel in- landsche als vreemdelingen, zeer aanzienlijk. Er werden hooge prijzen besteed, zelfs tol f 800. Vooral lx/o jarige paarden vonden veel aftrek; minder navraag hadden de overige soorten. t NIEUWAAL. Met belangstelling ziet men hier den verderen gang in zake het onderwijs te gemoet. liet sehoolgebouw, eigendom van de kerk, werd tot heden tot het geven van openbaar onder wijs gebruikt. De herv. gem. stelde in dat open baar onderwijs zóóveel belang, dat alle sehoolbe hoeften, alsmede de brandstoffen ter verwarming van het schoollokaal uit de kerkekas bekostigd werden. Nu echter schijnt men de zaken uit een ander oogpunt te gaan beschouwen. Heeren kerk voogden hebben tegen 15 Oct. a.s. aan bet gemeente bestuur het gebruik van de school opgezegd. Zoo kunnen dc zaken veranderen. t ALMKERK. Zondag 1.1. werd door de politie een persoon, oud 19 jaar, buiten de grenzen der gemeente gebracht en aan de politie van Geer- Irüidenberg overgegeven. Van vermoeidheid en overspanning of gebrek aan voedsel, was hij den vorigen middag op den straatweg bij den Nieu- wendijk neergevallen in een zeer berooiden t( e- stand en zonder eenige geldswaarde bij zich. Hij gaf voor een Belg te zijn en van hoogen afkomst, barons zoon, en binnen eenige weken in het bezit van een groot vermogen te zullen ko men; hij bood dan ook den veldwachter aiu een hoogeu som, 1000 francs, le zullen toezenden indien deze geen rapport maakte en hein zijn reis liet vervorderen naar Amsterdam. Zooals uit eeuige brieven bleek, zou hij aldaar een kameraad of vriend moeten hebben, die hem verwachtte en hem aan geld zou helpen. Ook moest hij derge lijke kennis in Londen en Parijs bezitten. Hij scheen een onstuimig leven geleid en groote som men verspeeld te hebben. Volgens zijn bewe ren had bij zijn goed pak ingeruild tegen een linnen kiel en bijbehoorende kleeding. tWegens geldgebrek heeft de voorzitter van de afdeeling Almkerk der vereeniging Volks onderwijs", in de aldaar op Zaterdag den 22 dezer gehouden vergadering, voorgesteld om die afdeeling te ontbinden, welk voorstel is aangenomen. Volgens het algemeen reglement moet er minstens 14 dagen daarna eene eindstemming daarover worden ge houden. De tweede vergadering is belegd tegen Zaterdag 6 Oct. a.s. Vermoedelijk zal die eind stemming gelijk zijn aan de eerste stemming. Met de ontbinding der afdeeling gaat tevens vergezeld de opheffing der daaraan verbonden voiks-bibliotheek, waarvan reeds zeer veel gebruik werd gemaakt. De voorzitter der afdeeling beeft steed# getracht die bibliotheek (volgens zijn be scheiden ineening in het belang der beschaving noodzakelijk) in stand te houden, doch het blijkt, helaas! dat er te Almkerk geene sympathie voor bestaat. t27 Sept. In de op heden gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van bet waterschap „den Duil*, is met 43 tegen 40 st. aangenomen een voorstel van eenige ingelanden tot begriuding van een gedeelte van den Broek- graaf, de Biessteeg, den Middeigraaf tot de Poot- kade, alsmede van de Leegt en de Waardhuizen- sche Steeg. Die wegen hebben eene lengte van 5887 meters. Met de aanneming van dat voorstel is in eene sedert langen tijd gevoelde behoefte voorzien. WERKENDAM. Zondag 30 Sept. hoopt onze geachte Burgemeester zijn 25-jarig huwelijksfeest te vieren. We twijfelen niet of het zal ons hoofd der gemeente niet ontbreken aan talrijke en wel gemeende bewijzen van buide en toejuiching. Met welgevallen wordt steeds gesproken van al het goede, wat onder zijn bestuur tot stand is geko men en van harte hoopt men, dat we den aan staanden jubilaris met zijn huisgezin nog vele jaren in ons midden mogen blijven houden. t DALEM. Reeds sedert een paar weken worden dagelijks, of liever 's avonds en 's nachts, door het corps artillerie, in garnizoen te Gorinchem, op het fort Vuren militaire manoeuvres gemaakt, die voortdurend vele nieuwsgierigen trekken. Van wege het Rijk zal de herstelling worden ter hand genomen van de groote kerk te Arn hem, die in 1452 gesticht werd door hertog Ar nold Van Gelder. liet bericht, dat de tentoonstellingslotcrij in de helft van November zal trekken, is in zoo verre juist, dat den lOden November eene ge deeltelijke trekking van de 2de serie zal plaats hebben. Wanneer echter de geheele trekking zal geschieden, is nog niet bepaald, maar dit zal in het einde van October door het bestuur in eene officieele annonce worden medegedeeld. Naar aanleiding van een der weigeringen, om de te Amsterdam toegekende bekrooning aan te nemen, zegt de „Arnh. Ct.* „Het schijnt meer en meer te blijken, dat vele exposanten zich ge roepen achten, zelf den aard hunner bekrooning te bepalen; waartoe dan de jury? Zoo inen zich aan baar uitspraak niet wilde onderwerpen, bad men beter gedaan niet aan den grooten wedstrijd deel te nemen. Ofschoon de juiste opbrengst der Fancy-fair nog niet bekend is, wordt liet netto bedrag tocli reeds niet boven f 28,000 geraamd. Die voor den watersnood in Noord-Brabant bracht f 49,700 netto op. Door den hoogleeraar J. A. Alberdiugk Thijm, te Amsterdam, is uit naam van mevrouw Alber diugk Thijm, geb. Kerst, aan het Rijk ten ge schenke aangeboden een groot borstbeeld van Vondel, door L. Rover vervaardigd bij gelegen heid der feestviering van 1868. Genoemd kunst werk wordt bewaard in een der zalen van het slot te Muiden. 't Wordt waarlijk de vraag of er ook voor de lijnolie de een of andere machtige concurrent op gestaan is, die dit product den weg van zooveel andere verdrongen producten zal doen inslaan. Uit de Zaanstreek, waar men goed op de hoogte kan zijn, meldt men, dat de prijs zoo laag is als in deze eeuw nog niet het geval was. De fabri kanten bergen hunne producten in de kelders en wachten betere tijden af. Onder de passagiers aan boord van bet stoom schip „W. A. Scholten,* is een 79-jarige vrouw uit Uitwijk. De oude vrouw gaat naar Noord- Amerika, oiri daar baar overige dagen in Pella bij haar zoon door te brengen, die 2 jaar geleden derwaarts vertrok. Het ijzeren drijvend droogdok der gemeente Rotterdam is, voor zoover dok no. 1 ter lengte van 9 meters betreft, in gebruik gesteld. De beer Dr. K. Loddir, geneesheer te Oud- Beierland, heeft aangeboden om alle gezinnen, die zich aan de vaccine onderwerpen, en waar dan toch nog gevallen van pokken voorkomen, gedurende het heerscheu der ziekte geheel voor zijn eigen rekening te onderhouden. Onder dezelfde voorwaarde is door eenige andere heeren eene som van f 3000 beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen ziju de door de Rotter- damsche rechtbank iu de zaak der millloenen- jutfrouw vrijgesproken beklaagden Hottiuk, Gerrit Struijk en Jools voorloopig op vrije voeten gesteld. De klokkenluidsler te Oud-Appelscha heeft haar werk gestaakt, omdat de ingezetenen de haar toegezegde belooning van eenige duizenden turven niet geven. Aan de Woensdag namiddag te Breda gehouden harddraverij voor paarden van zessen klaar, onder den man gereden, namen 11 paarden deel. Behaald werden: de prijs ad f 300 door de schimmel merrie „Prinses* van P. Smit Jr. te Rotterdam, dc eerste premie ad 100 door den bruinen ruin „Vitesse* van A. van Aardenne te Voorburg, de tweede premie ad f 50 door den zwarten ruin „Barton* van W. Doon te 's Hage en de derde premie ad f 25 door den zwarten blesruin „Nimrod* van A. II. Jurgens te Oss. Op de Maandag gehouden paardenmarkt te Tiel waren 1130 stuks paarden aan de lijn. De prijzen varieerden van f 1050, f 700, f 350. Hoewel er vele buitenlandsche kooplieden aan wezig waren, was er weinig handel. Omtrent het ongeluk dat uiej. A. uit Ooster- Uout te Breda overkwam, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Toen de stoomtram, ko mende van Oostarhout, het station te Breda bijna bereikt had, had rnej. A. de onvoorzichtigheid onder het rijden van den eenen waggon in den anderen te stappen, ten einde bezit te nemen van haar koffertje. Ongelukkig echter struikelde zij, cn voordat de train kon stilhouden, waren haar de wielen van twee wagens reeds dwars over het lichaam gegaan. Hoewel de ongelukkige nog.eenig teeken van leven gat, is zij spoedig bezweken. Bij het afrijden te Oosterhout had zij het ook gewaagd, buitenom van het eene balcon pp het andere over te gaan en had het er toen goed afgebracht. Ofschoon door dc passagiers gewaar schuwd, wilde zij dit bij Breda herhalen, doch thans kostte het haar het leven. Als verdacht van den dood van den schippers knecht II. van 11. te Zwartsluis veroorzaakt te hebben was een smidsknecht in hechtenis genomen. Het onderzoek heeft echter niets bezwarends voor deze aan 't licht gebracht, zoodat hij onmiddelijk weer op vrije voeten is gesteld. De dood van den schippersknecht wordt uitsluitend aan een on geval, hem overkomen, t legeschreven. De maróchausóes Sanders en Weida waren Zon dagnacht op de kermis te Venloo tot handhaving der orde, en arresteerden een huzaar, die door een zijner makkers zou bevrijd worden, waardoor deze met de maróchausóes handgemeen raakte en hun de karrabijn poogde af' te nemen. Een der maróchausóes moet daarbij meermalen tegen den grond geworpen zijn, doch hij hield zijn vuurwa pen vast. Ten slotte loste de maróchaueóe San ders een schot en trof den jongeling, die zijn vriend wilde bevrijden, doodelijk. Hij was genaamd Theunissen, diende als milicien en zou den 27en dezer met groot verlof naar huis keeren. Te Pernis is een knaapje van drie jaren, dat een oogenblik alleen was gelaten, spelende te water geraakt en levenloos opgehaald. Bij een hevig onweder dat Vrijdag 11. te Sterksel (N.-B.) woedde, sloeg de bliksem in den schapenstul van den landbouwer Ileesakkers eu doodde 17 zijner schapen. Er ontstond een begin van brand, die echter dadelijk gebluscht werd. Door den stoomtram 's BoschVechel is Dinsdag een man, gezeten op een hondenkar, overreden en gedood. De ongelukkige was in slaap gevallen. 1 In de Lijnbaanstraat te Amsterdam beeft een man ziju vrouw en zes kinderen verlaten. Een kruide nierswinkel in de Peperstraat te Groningen is Dinsdag geheel uitgebrand. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. De Czaar beeft gelast, dat de buit.eugewouo vei ligheidsmaatregelen, die na den moord van Alexan der II waren genomen, nog een jaar zullen worden gohandkuafd. Een hevige bosebbrand heeft in den omtrek van de Russische stad Jalta (de Kriin) een uitgestrekt heid van 16 wersten verwoest. De brand duurt nog steeds voort. Een dikke rookwolk hangt boven do stad. Vijfhonderd man zijn bezig met pogingen om do vlammen te stuiten. Zokore Berry, een bood scha pionper uit Bradford en vriend van den vroegere» beul Mar wood, is door de baljuws vau Londen en Middlesex tot het beul schap voor Engeland benoemd. Door dr. Zaalberg, predikant te Paramaribo, wordt de waarneming bericht van een zonderling natuur verschijnsel. Op Zondag 2 Sept. was do zon aldaar volkomen zuiver, helder indigo-blauw. Die wonder lijke kleur bad zij bij baar opgang en behield zij den gausclien dag, nu eens donkorder, dan weer lichter, tot aan haar ondergang. Een volkomen blauwo zon dus. Daarbij was er een bedekte hemel, volkomen windstilte en boerschte er oen versmachtende hitte. De Surinamers profeteerden allerlei ellende die uit dit verschijnsel zou voortvloeien. Dr. Z. dacht dat er wellicht samenhang kon bestaan met toen aldaar nog onbekende vulkanische verschijnselen, Overi- geus leverde do indigo-blauwe zou, zonder stralen krans, een prachtigen aanblik op. Sarah Bernhardt heeft onaangenaamheden gehad mot een van hare lovorauciors, oen-fabrikant van ijzorblik. Deze moest van haar hebben 1230 francs, en daar zij hem niet wilde betalen, daagde de man baar voor do rechtbank van koophandel. Bij von nis van 10 Juli on 14 Aug. werd den koopman toegestaan beslag te leggen op bot sierlijk cn rijk ameublement van Sarah's huis in do Avenue de Villicrs. De schilderijen, meest gesebeuken vau do kunstenaars, een groote antieke stoel, Sarah's ge wone zetel, een draagstoel, enz. waren vermeld in het arrest. Do veiling zon don 21e plaats liebbou. Sarah heeft ochtor voor dien dag toegegeven en op haar verzoek is do verkooping afgezegd, mits zij, behalve de 1230 francs, 500 francs torstond betaalt, of 730 in twoo maanden. Op den Franscben Westerspoorweg worden thans op de groolo stations mandjes verkrijgbaar gesteld, die een diner, een dessert, benevens een halve tlesch wjju bevatten. Zij kosten 3 a 3l/o francs. Do rei zigers, die zo koopen, geven hot. mandje, na gebruik vau den inhoud, aan den conducteur torug. Een gehuwd paar passeerde voor eenigo avon den laat do liosenthalerteich to Leipzig, toen zij een man een kind in het water zagou werpen, blijkbaar met do bedoeling bet to verdrinken. Zon der beraad sprong do eerstbedoelde man toe om bet kind to redden. De moordenaar loste oen re volverschot cn de redder viel dood neder. Do dader vluchtte, maar eenigo inmiddels toegeschoten on derofficieren wisten hem te doen gevangen nemen, liet kind is nog gorod. Do dader is een koopman, die zijn 5-jarig jongetje, dat hem builen huwelijk was geboren, uit, den wog wilde ruimen ou zich daarin nu verhinderd zag. Te Ferrièros zjjn 8 personen verbrand door hot springen van twee fusten petroleum. Iu do me nagerie van Salva, op weg van Besancon naar Dole, giugeu drie wolven, die iu een hok waren opgesloten, met elkander aan het; vechten. Een dor beambten van do menagerie trachtto te vergeefs lien to scheiden; ten slotte werd eeu dor wolven door do beide anderen gedood en half opgegoten. In den trein, die Dins dagavond van Chantilly to Parijs aankwam, word een reiziger gevonden mot verbrijzelden schedel. De treinen van Arcachon on Bayonne reden togen elkander aan; oen spoorwegbeambte werd zwaar, 15 reizigers werden licht gewond. Iu een gemeente bij I)yon werd een 83-jarige vrouw door 7 messte ken afgemaakt; de moordenaar bedroef de daad om zich van haar geld moester te maken; hij vond slechts 90 frs. Omtrent do ontploffing to Woolwich wordt nader bericht: Ecu man en oen jongen wa ren bezig do raketten, die uit, Indië cn de Kaap waren teruggezonden, na te kijken en ze opnieuw te verven, toon een der vuurpijlen ontplofte, do loods in brand stak on den man en den knaap doodde. De eerste raket, die uit de loods omhoog steeg ou met eeu boog regelrecht op de dicbibovolkte stra ten van Plu instead Ilills aanhield, was er een van 24 pond. Ilij kwam neer bij de voordeur van don predikaut vau Plumstoad, don heer Mac Alloster, en barstte uiteen, zonder iemand to wouden. Do ontploffing en bot sissend-knetterend geluid der vuur pijlen, als ze door do lucht snorden, waarschuwden overal de bewoners on voorbijgangers, die mot veel tegenwoordigheid van geest zich achter dc huizon verschuilden, zich dicht tegen den muur 'dringende. Eenigo der raketten ontploften op daken cn in tui nen op twee mjjlen afstands vaii het arsenaal. Een. raket viel in een kindórbowaarschool iu Plumstoad. Banken worden stukgeslagen, doch geen kind gewond. Eeu tweede vernielde oen kruidenierswinkel, oen derde viel in dou manufactuurwinkel van J. K. Paine, welke vol klanten was, maar toch ontkwam ieder zonder wouden. Twee vrouwen, die op dou straatweg bniten Woolwich liepen, werden gedood door een 24 pondor, welke vijf mijlen (anderhalf uur gaans) vau het, arseuaal neerkwam. Sommige raketten sloegen gaten in de muren van het arse naal. De grootste moed word door de werklieden bij bet redden betoond. Met emmers water poogden ze den brand to blnsschcn van de loods, toon dc uitbarstingen begonnen, hopoudo don man en don jongen nog te redden. Gedurende een paar uur hadden twintig ontploffingen per minuut plaats. Bij hot doraillcereu van den »train-éclair« van Woonen-voorbij Orsove worden oou remmer, een conducteur en de stoker gedood. Do reizigers kwa men er mot don schrik ou lichte verwondingen af. Het ongeluk to Woolwich do ontploffiug in een gedeelte dor vuurpijlenfabrick vau bet, tuighuis aldaar is al bijzonder goed afgeloopen. Hot ver oorzaakte groote schrik in do stad, waar ecu hevige schok werd gevoeld en vuurpijlen van alle grootton her- en derwaarts door de luebt vlogen, eu ook te Londen, waar men van een aanslag der Fenians, ecu verwoesting van geheel Woolwich sprak, was do ontsteltenis groot. Later bleek echter dat het ongeluk, dank zij der afgezondeide ligging van het gebouw, veel minder groot was dan eerst werd ver moed en dat slechts 2 werklieden, die zich in het gebouw ter verpakking van de vuurpijlen bevonden, gedood waren, terwijl voor het overige alleen stof felijke schade werd aangericht. De vuurpijlenfabrick bestaat uit een reeks van kleine gebouwen, die op eenigen afstand van elkaar geplaatst zijn. Door de rondzwermendo vuurpijlen hadden echter zeer groote ongelukkeu aangericht kunnen worden. Zij vlogen soms rakelings menschen voorbij. Een vloog door een steenen muur in een schoolgebouw, waar 60 meisjes zaten. Zij vernielde daar den vloer maar deed guen verdere schade en de kinderen kwa men met den hevigen schrik vrij. Elders viel er een iu een keuken, waar zij in den vloer drong. Anderen plompten sissend in de Theems, strijkelings langs de schippers iu hunne vaartuigen, vielen in tui nen, op daken, in kamers enz. Er scheen geen eiud te komen aan het angstverwekkend vuurwerk, maar het liep boter af dan men zon durven denken en er heorsebt een dankbare stemming iu de stad en den omtrok wegens de wonderbare redding. In de fabriek was de brandweer spoedig aan het blusschen, eu daarbij zoowel als bjj de voorzorgsmaat regelen tegen hot dreigend gevaar voor de andere ge bouwen, ging men mot veel mood en kalmte van geest te werk. Het gebouw, waar de ontploffing plaats bad, is geheel en bet naastbjjstaande gebouw, een berg plaats van wapenen, voor een zoer groot gedeelte vernield. De kampong Ana'glé, een brooinest van verzet ou van waar o. a. ook op don Gouverneur van Atjeh geschoten werd, is, bij wijze van waarschu wing voor auderen, op do nadrukkoljjkste wijze getuchtigd. Onder bevel van kolonel Demmeni tiok het 10e bataljon infanterie met 2 sectiën ar tillerie, de mineurs ou 50 man cavalerie, later nog versterkt door vier compagniën infanterie, op 1 Augustus tegen de vijandelijke kampong op. Aan eene beschrijving van de tuchtiging iu hot Bat. Hbld.« is bot volgende ontleend: Op het bepaalde uur gingen den le Augustus nu de troepen op marsch en kwamen ruim 5 uur, met hot eerste lichtou van den dageraad, ter be stemde plaatse aan. Hot was eene indrukwekkondo macht, die daar in de nabijheid van dc vijandelijke kampong stond. Een doel der troepen werd opgedragen om te surveilloeren ou zoo noodig te defeudeeren, terwijl een ander deel met de tuchtiging dor zoo weer spannige kampong werd belast en tevens do mineurs, door 150 kettinggangers versterkt, bevel kregen het voorgelegen terrein te raseeron. De kampong word omsingeld. Togen half zoven was alles in volle actie. Wat weerstand bood en niet vluchten kon word gedood. De huizen werden geplundord en verbrand. De boomon werden omgehakt, of, zoo zij te zwaar waren, door dynamiet omver geworpen. Dcgovangen At johers stonden verbaasd dit schouw spel aan te staren en schenen bij do uitwerking van het dynamiet, dat do grootste boomon velde, voor een oogenblik zelfs bun ongeluk te vergeten. De goheele kampong is geraseerd. De tuchtiging was volkomen. t Mou zegt, een opschrift is er geplaatst, waarop in het Maleisch goschrovou is: hier stond éénmaal do kampong Ana'glé,torwjjl er nog aan wordt toegevoegd, dat bot, zoo elke kampong vergaan zal, die voortaan verraderlijk op onze troopon of trans porten zal vuren. Omstreeks elf uur was Ana'glé verdwenen en de opdracht reeds geheel volvoerd, zoodat men een kwartier later den torugmarsch weer kon aannemen. Vrouwen en kindoren, ten getale van wel 120, werden eerst woder vrijgelaten. In onze handen vielen een 7-tal dooden -eu on- gevoer 150 gevangenen, waarvan plus minus ruim 30 gevangenen werdou gohouden en naar Kotta Radja opgezonden, waar zij in het gevangeuhuis in de wijk Gedak zijn opgesloten. t BREDA, 25 Sopt. Hedenmorgen ten 10 ure werd de tentoonstelling van paarden, veo, pluimgedierte enz. feestelijk geopend. Het daarvoor bestemde ter rein was goed gekozen en netjes ingericht. Onder do hengsten werden zeer prachtige exem plaren aangetroffen. Eveneens werdon ondor do andere paarden eu vee en diersoorten keurige oxem- plaien opgemerkt, doch over het geheel was er eon o onvoldaanheid hij vele bezoekers op te merkou, dio verbaasd stondeu over de weinige inzendingon op bijna elk gebied. Intusschen waren de leden der Maatschappij om 12 uur in 't lokaal van >het Hof vap Holland* ter algemeeno vergadering bjjëengekomeu. Nadat de hoer J. JanssensKantors, voorzitter dor Maatschappij, de vergadering geopend eu den leden welkom geheeteu had, verzocht hij don hoer A. Daaiueu, algemeen secretaris-penningmeester, verslag te doen van hetgeen in het afgeloopen jaar was verricht. Aan dit verslag ontleenon wij hot volgende lo. Dat de rekening over het jaar 1882 sluit mot een batig slot van ƒ46.88; 2o. dat de begrooting over het jaar 1884 iu ontvangst en uitgaaf bedraagt 3500 3o. dat onder deze uitgaven zijn begrepen 1000 voor verbetering vau den veestapel, ƒ600 voor het houden van lezingen over Jandbouw en voor onderwijs in dat bedrijf, bénevens 50 toe lage voor den onderwijzer, die, les gevende aan een lagere school iu Noord-llrabant, iu 1884 het eerst de akte voor landbouwonderwijs zal ontvangen. Voorts behelsde het vei'slag, dat er op de reke ning van 1883 was uitgetrokken eeu som van 650 (rijkssubsidie) voor hot houden van land- bouwlezingen door den heer Marlet van Hontenisso dat er 1000 subsidie was verleend tot versprei ding vau goedgebleven kunstmeststoffen, tot ver edeling van bouwsoorten en tot verbetering vau den veestapel en dat de provinciale subsidie, groot 1000, in geen geval zou worden gebezigd voor het honden van tentoonstellingen, voor feestelijk heden of dorgeljjke. Het onderwerp »beerstoffen« behandelende, meldde het verslag, dat die, afkom stig vau de stadsreiniging te Amsterdam, direc teur de heer Voorbejjtel, zeer voldoende wareu gebleken en geen klachten opleverden, die, welke

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2