Biiitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. PL AATSELIJK NIE U WS. BINNENLAND. P;n een nationaal onheil is. Juist op den ondag, den eenigen vrijen dag, behoorde men zulke tuinen in den namiddag te ope nen. Des winters vooral, wanneer er van wandelen geen sprake is en nergens ont spanning kan gevonden worden, doet zoo n Zondagviering veel kwaad. Wil het volk buitenshuis, dan moet het naar de kroeg. Eenzelvig zich een roes te drinken heeft gevolgen die het best kunnen beoordeeld worden, door politie-agentcn en rechters, want. de Zondag-avond, de dag, dat allo publieke uitspanningen verboden zijn, geeft hun meer werk dan de zes andere dagen te zamen. Als men het doel heeft om de Zondagsheiliging van Engeland tot model te nemen, dan gelooven wij dat liet genees middel erger zou zijn dan de kwaal. De mensehen te dwingen tot vroomheid gaat niet. Maar als men het doel heeft Zondags rust te bevorderen en eene groote menigte onzer medeburgers de gelegenheid te geven zie! eens te vc ozen van zwaren ar beid, dan zullen er medewerkers genoeg k ie-t i-enige wat ons dunkt dat mogelijk zou zijn, is het werk over mcer- V x>r verreweg de meer derheid der mcnschcn toch is de Zondag de nige d ig in de week dat zij kunnen eizen. A n op Zondag te doen staken zou zijn hun die gelegenheid bene men Het heiiujen van den Zondag kan geen \v< gebieden, i k alleen gebieden geen ergernis te geven aan anderen, die zelfden Zondag heiligen willen. Ieder persoon moet voor zich zelf weten hoe hij den rustdag geh nikt en m geroepen zijn de men schel voor to lie Jen op geestelijk gebied, hebben dan de schoone taak hem op to wekken van den rustdag dat gebruik te maken dat het meest overeenkomt met hunne geestelijke en stoffelijke belangen. een meester had. Hij begon in mijne nieuwe woning mijn reisbeil op te zetten. Overstelpt van vermoeienis en slaap, wierp ik mij geheel gekleed daarop, na Tabaco te lubben gelast mijne siesta te eerbiedigen. (Wordt vervolgd.) UEUSDEN, I Oct. De ingezetenen dezer gemeente hebben zich tot burgemeester en wethouders gewend, niet een be zwaarschrift, naar aanleiding eeuer ter inzage go- legde topographische kaart der te verleggen rivier di Maas. Bedoelde kaart, met begeleidend schrij ven, afkomstig van den heer Inspecteur van den Waterstaat in de 2e inspectie, was hun door hh. Gcd.-Staten dezer provincie toegezonden. Iu korte trekken geven adressanten daarin te kennen dat in de te verbreken gemeenschap in don Iloogen Maasdijk ten westen van Ueusdeu slechts onvolledig door een stoombootenveer zal worden voorzien dat zij met het oog op de billijkheid hiertegen ineenen tc mogen opkomen ten einde te verkrijgen eene vaste brug over de rivier; dat landbouwers en veehouders, uit de west waarts gelegen streken, alhier hunne producten ter markt brengen en alhier hunne inkoopen doen, terwijl door de voorgestelde communicatie de ge meenschap niet alleen bemoeilijkt maar hij storm weder en ijsgang geheel zou verbroken worden dat de bewoners onzer gemeente voor een groot deel klein-handelaren zijn, die in hun bestaan wor den bedreigd, hetgeen op de geheele gemeente zou terugwerken dat ook door een stoombootenveer de hoop op een drukker verkeer, voor den aan te leggen spoor weg Zwaluwe's Bosch, geheel wordt vernietigd; dat de gemeente in de laatste jaren in haren bloei op verschillende wijzen werd gestoord, als door het wegnemen van het garnizoen, het kantoor der registratie, het aanwijzen van audere stand plaatsen aan controleur der belastingen, kapitein ingenieur, enz dat Ileusden wel in het bezit bleef van een kruitmagazijn hetwelk zij met hot oog op het groote gevaar gaarne zoude missen dat bij het wetsontwerp is gewezen op het groote belang van het noord-oostelijk gedeelte van Noord brabant, met stellige toezegging dat het andere gedeelte niet zou worden geschaad, waarom zij zich voor de verlegging der uitmonding hebben verklaard dat zij geen verbetering vragen, maar alleen dat hun geen nieuwe nadoelen zullen worden be rokkend redenen waarom zij zich tot II.Ed. Achtb. wen den met liet dringend verzoek in den voorgeschre ven geest hunne belangen bij de regeering te wil len voorstaan. t WIJK, 1 Oct. In de laatstgehouden ver gadering van den gemeenteraad werd de begrooting voor liet dienstjaar 1884 vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op 10,958.72. Tevens werd in dezelfde gemeente-veldwachter J. Rose, eene gratificatie toegekend van f 50 wegens door hem bewezen ijver en trouwe plichtsbetrachting gedurende 1883. t IIERFT en BERN, 2 Oct. De ingezetenen dezer gemeente hebben zich met een bezwaarschrift tot 11.11. Gedeputeerde Staten in deze provincie gewend, naar aanleiding van een ontvangen schrijven, van genoemd college, zooals aan de meeste bestu ren in deze omstreken is gericht. In hoofdzaak geven zij daarin te kennen dat op de kaart geen herstel van gemeenschap voor komt van Ilerpt met de afd. Bern, hetgeen groot nadeel veroorzaakt voor deu landbouwer die eerst zijn land moet missen voor de nieuwe rivier en vervolgen» wordt afgesneden v. h. hun overschietend gedeelte zonder dat er sprake schijnt te zijn van horstel van gemeenschap; dat zij gaarne zien (lat Noord—Oostelijk N.-Brabant gebaat wordt, maar niet ter hunnen koste; dat toch Bern door den noor delijken dijk der nieuwe rivier zijne uitwatering in het Oude Maasje en den buitenpolder van Bern die in de Doode Maas verliest, zonder dat is aan gegeven hoe in de uitwatering zal worden voorzien dat zij derhalve beleefd verzoeken bij de regeering te willen aandringen, dat de te verbreken gemeen schap door een' ponte-veer zal worden hersteld, of, indien hiertoe niet kan besloten worden, door een vaste brug bij Ileusden en dal de uitwatering van den buitenpolder zal worden hersteld door een sluis in den noorderdijk der rivier. LIJST der bekroningen, door de Jury- der Tentoonstelling verleend. gemeente-gasfa- vergadering aan de Van 't aantal bekroningen komt dus op Nederland 68,39 ZALT-BOMMEL. De door de plaatselijke com missie voor de inzameling van giften tot leniging der ramp in Neêrlandsch Indie, alhier gehouden collecte heeft, na aftrek van kleine noodzakelijke onkosten, opgebracht de som van ƒ430, die aan den Algemeenen Penningmeester der Centrale WAALWIJK, 28 Sept. Bij redelijken aanvoer was de handel ter veemarkt tamelijk vlug. Kalfbeesten en vet vee zijn zeer hoog in prijs; jong vee komt nog weinig ter marktde weilanden geven overvloedig gras, dit komt den veehouder goed te stade, want de weierij is dit jaar laat begonnen, zoodut het vee nu pas voor goed begint te groeien. Door het Utrechtsche Studentencorps is besloten om Z. M. den Koning bij zijne komst te Utrecht op 15 Oct. bij gelegenheid der onthulling van het monument voor graaf Jan van Nassau een eere- wacht aan te bieden. Uit Groningen is thans ook aan de regeering het verzoek gezonden door een aantal nering doenden, om het verbod van drankverkoop te ge lijk met winkelnering, dat niet 1 Mei, e. k. zal worden ingevoerd, uit de drankwet te lichten. De verzoekers voeren aan, dat iu dat verbod een inbreuk is gelegen op de leer dat geen onteige ning plaats heeft zonder schadeloosstelling en (lat het verbod niet tot vermindering van drankge bruik zal leiden, maar enkel tot verplaatsing van het debiet en een monopolie voor hen die uitslui tend drankwinkels Jiouden. Burg. en Weth. van Purmereiul zijn door den Raad dier gemeente met algemeenc stemmen ge machtigd f 50.te besteden, om daarvoor den stadgenoot J. W. Stapper, die als matroos-stoker de reis met de „Varna* heeft medegemaakt, van stadswege een aandenken uit te reiken. Benoemd tot dijkopzichter van de Alblasserwaard te Aineide, uit 210 sollicitanten, de heer Mul ler te Velzen. De raad der gemeente Eist is bij Z. M. in hoo ger beroep gekomen van een besluit van Ged. St. van Gelderland, waarbij de goedkeuring is onthou den aan het raadsbesluit van 18 Aug., strekkende om een rechtsgeding te voeren tegen de Hervormde kerkelijke gemeente te Eist, teueiude de gemeente gehandhaafd te zien in hare eigendomsrechten op den toren, gehecht aan de Hervormde kerk aldaar. Men schrijft uit Gameren: Onze anders nogal rustige gemeente schijnt het tooneel geworden te zijn van twist en tweedracht. Voor eenigen tijd had er een twist plaats tusscheu jongelui, die eindigde met eene worsteling waardoor beide te water ge raakten. De majoor der rijksvcldwacht met den gemeente veldwachter hebben alstoen nog denzelfden avond ten huize van den beleedigde een onderzoek inge steld en proces-verbaal opgemaakt, liet gevolg daarvan is geweest d«t de beschuldigden veroor deeld zijn tot eenige dagen celstraf. Een soortge lijk geval deed zich weder voor. Twee jongelui van de Brakelsche markt komende en te veel aan Bacchus geofferd hebbende, kregen twist, die ein digde met eon vechtpartij ten aanschouwc van een talrijk publiek. Voor den een was dit echter niet voldoende. Na zijn paard tehuis gebracht te hebben, heeft hij zijn partij achtervolgd, aangegrepen en naar men zegt in de sloot gesmeten. Dit laatste geschiedde bijna onder de oogeu van het hoofd der gemeente en den veldwachter. Of het gevalletje onderzocht wordt, weet men niet; men hoopt echter niet, dat het in den doofpot gestopt zal worden. In de Hervormde gemeente te Voorschoten is, volgens het Wag. Weekblad*, dezer dagen door kerkvoogden beraadslaagd over een voorstel van den Voorzitter, om de collectanten dier gemeente voor rekening der kerkekas naarde ten toonstelling te Amsterdam te doen gaan. Het voorstel werd, gelijk men kon verwach ten, niet aangenomen, maar heeren collectanten zullen toch kunnen gaan, daar de kosten door particuliere bijdragen worden gedekt. Wij kunnen, zegt het „Algem. Handelsblad*, hier bijvoegen, dat de armmeesters in Nieuwer- Amstel voortaan huu liefdewerk met hon derd gulden Js jaars betaald wenschen te zien Zoo'n Zeeuwscli boertje, een van den ouden stempel, rijk voorzien van gouden en zilveren sieraden, is om te stelen, natuurlijk om de sie raden, niet om het boertje. Zoo dacht er eenige dagen geleden ook een reiziger over, die in een coupé derde klasse op een Zuid-Bevelandschen trein plaats had genomen in gezelschap van een eeuvoudigen Zeeuwschen boer, die spoedig, door de t r e i n z i e k t e overmand, een uiltje ving of in goed Hollansch een dutje deed. Van deze gelegenheid maakte de pas ingestapte reiziger, die 't voegzaam schijnt te achten zijn naam als nog te verbergen, gebruik om den slapende de groote zilveren broeksknoopen en eenige gouden knoopen van het hemd af te snijden. wamf o o Do zoon van Gladstone heeft, een brief geschreven aan een vriend in Bolgie, welke brief openhaar is gemaakt, in de Independence. Iu dien briof klaagt de jonge Gladstone ovor de vele praatjes die naar aanleiding van het Gladstone-bozook aan Kopen hagen zijn ontstaan. Hij verzekert dat die reis vol strekt, niet vooruit bepaald was en dat do passagiers er te Christiaansund ernstig over gedacht hebben naar Engeland terug te koereu uithoofde vau den hevigou wind. Als euuo samenkomst mot don keizer van Rusland was afgesproken, zou mou toch niet er aan gedacht hebben terug te keerou, wil Herbert Gladstone zoggen! Best mogelijk dat deze lezing geheel overeen komstig do waarheid is. Maar dan heeft het toeval do politiek gediend, want het is ondenkbaar dat hot hoofd van het Russischo rijk en het hoofd van hot Eugelsehe ministerie tijdens 011 na oen diué bij elkander zouden zjju zonder oen woord over de politiek te sproken. Zóó vat het althans de politieke wereld op en oeno zekere gedruktheid vertoout zich overal, ook in do beurswerold. Moer eu meer begint men to vroezen dat het drievoudig verbond van Duitsch- land, Oostourijk eu Italio ton slotte zal leiden tot hot verdoelen van Europa in twee groote vijandige kampen, die te avond of morgen tegen elkander zul len bijten. Do Sultan van Turkije althans is mot panisohon schrik geslagen door het bericht van Gladstone s Kopenbaagsehe nis. Onverwijld hoeft hij oen gezant naar Bi-marek gezonden met do vraag ot Turkijo toetreden kan tot bet drievoudig verbond, jat dan nee Turkon bc.ginnon te begrijpen dat zij hot heen zijn waarom ten slotte gevochten zal worden en iu dat geval willen zij nog liever door de Rks- seu (i in dóór de Do; orijkers opgegeten worden. Het is dan vol*,trekt niet onmogelijk dot oorstdaags e u.a ii big van Turkijo bij Rusland zal go- sehieden. Hei is zeker op Tal lend dat do Keizer vau Rus land zoo lang te Kopenhagen blijft zonder oven naar Berlijn te gaan. Do vroogero vertrouwelijkheid trfsschen Borliju eu Petersburg is dan ook gedaan es blijkbaar wapent zich Rusland op oen oorlog met het westen. Men meel daarbij niet vergoten dat Bulgarije do Russische voorpost is iu Turkije alleen dienende - den invloed van Oostourijk tot, staan Ie bren gen. Nu is het merkwaardig dat in don laat- nion tijd zóóveel Rn-ischo soldaten eu officieren door Rummiië naar Bulgarije trokken, dat het Rumecnsehe gouvernement besloten heeft, daarop de aandacht,- der mogeudhedou to vestigen. Uit dit feit blijkt dat Rusland er op bedacht is in Bulga rije iels te doen pla hebben in deu geest van hel geen in 1877 in Servië is gebeurd. Men weet dat de Servische minsten ook toen hot voorspel van den Turkseh-Pueheu oorlog zijn geweest. Met g'rooto plechtigheid is in de afgoloopen week bei reusachtig beeld der Germania aan den Niodor- wald aan den Duit.-ohon Rijnoever door den Keizer on'hnld. Het, gedenkt erken herinnert aan de grond- li gging der Duitsche eeuheid en aan de overwin ning op Frankrijk. Volgens de Duitsche en so ra il Londen ehe blader zijn die feiten een zegen voor de wereld geweest eu wo hebben thans niets te doen dan zo to roemen. Dit betwijfelen wij. Als het Duitsche rijk langs vreodzanion weg was tot stand gekomen on vrij heid eu beschaving bevorderde zoude het wat an ders zijn, maar wij zien toch feitelijk heel iets anders. De gemoedelijke Duitscher moge als men ch hooger staan dan do Fransche oppervlakkige schreeu wer, uit, een politiek oogpunt vindon wij aan het Duitsche rijk zooveel begeerlijks niet. lioczeer haat en tweedracht iu Europa blijven hecrschen is iu de algeloopen week treffend gebleken. De koning van Spanje heeft de legeroefeningen in Duitschland bijgewoond en is toon door deu keizer van Duitschland tot kolonel van een uhlanen regi ment benoemd. Dit is, gelijk men weet, zoo het gebruik onder vorsten. Maar nu ligt ongelukkig bedoeld regiment in garuizoen te Straatsburg. Dit was het wat de hartstochten in Frankrijk vreeslijk opwond. Deu koning vau Spanje uoemde men deu nhlaan van Bismarck. Men moet den moed bewonderen vau dien koning d it hij desniettemin een bezoek aan Parijs heek gebracht. Heel beleefd is hij er trouwens niet ont vangen.Toen hij aau het Noorderstation afstapte word er door de dringende toeschouwers zóó gefloten en ge.-ist dat van de militaire muziek totaal niets ge hoord kon worden. Maar daartoe heeft het zich dan ook bepaald. De koniug vau Spanje is uitgefloten, zooals een tooneelspeler die niet behaagt. Dat is juist iets voor hot Parijscho volkje. Maar ook, het toekent den haat die tegeu Duitsch land voortgloeit en die zich nooit sterker open baart dan wauuoor de verlorene Elzas te pas wordt gebracht. 4) Door de Parijsehe politie is een goed goordonde bende dieven gevat, die er hun werk van maakten, postmandaten naar hot buitenland, voornameulijk België, te vorvalschon. Er zijn twee postbeambten ondereon van Parys en ton van Douai, waar het hoofdkwartier der boude wasook is er eene vrouw bij. Do dieven gingen aldus te werk. Een hunner zond uit een of audere plaats in België per post een wisseltje van 8 a 5 fr. ter incasseer ing naar Parijs, aan het adres van een medeplichtige. Dat wisseltje word prompt betaald en de postadmini stratie zond een mandaat van betaling naar deu afzonder vau den wissel. Dit mandaat werd dan te Douai door deu medeplichtigen postbeambte voor een ander ten bedrage vau 150 a 200 fr. verwis seld. Hot wisseltje verzond de bende alleen, om een nummer te krijgen voor hun valsch mandaat, dat hiermede zonder achterdocht to wekken vorder kou gaan. IIoc hoog het bedrag is dat reeds op dezo wijze gestolen werd, is nog niet bekend. Maar de dioven hadden op die wijze minstens twee maanden kun nen voortgaan zonder ontdekt te worden, want met buitenlaudscho postkantoren wordt om de twoo maanden afgerekend. Waarschijnlijk is hot bedrag nog niet hoog; de bende begon pas te werken. Zij word aaugegoven door een postbeambte te Brussel, die eerst had toegestemd om mede te doen, maar lat or berouw kreeg. Er worden een aantal valsche mandaten, ten bodrage van 150,000 fr., in hun bezit gevonden. Zij hadden voor hun dool valscho poststempels laten maken. Maar om bij de fabrikanten daarvan geen achterdocht te wekken, maakten zij firma's van de namen mot nog oenige lotters or bij en sta- keu dan later de overtollige letters weg. Om b. v. oen stempol voor La Fero, dop. Aisne, to krijgen, gaven zij den fabrikant do firma La Feret A. Aisney op en hadden dan niets te doen dan oen t, een If teekon, eon a en oen y to verwijderen, om don gewonschfen naam te hebben. Eeu niet alledaagsch geval bij do voltrokking vau eon huwelijk heeft te Lautonburg plaats ge had. Eon gelukkig bruidspaar uit een naburig dorp was Zondag naar Lautonburg gekomen en had al daar eeu zaal gehuurd om bruiloft te houdeu na do voltrekking van het huwelijk. De toebereidselen voor het feest waren met veel zorg ia orde ge bracht en allen waren tegenwoordig, om zoo aan stonds getuigen te zijn van het oogenblik, dat twee verliefde harteu voor altijd veroonigd zouden wor den, toen er iets voorviol dat do aanwezigen zoor teleurstelde. Een voormalige geliefde der bruid kwam op eens de zaal binnen. Hij had indertijd het dorp verla ten, do woorden, uit het oog, uit het hart, waren op hunne liefde van toepassing, immers de liefde verkoelde en hunne betrekking werd vergeten. Toe vallig nu kwam deze eerste bruidegom dezer dagen tot de ontdekking, dat zijn meisje eerlang een an der zou toebehooreu. Was het do liofdc, of wel de nijd? wie zal het beslissen, doch hij kwam plotse ling weder opdagen, hart en hand zijne vroegere geliefde aanbiedende. De bruid verkeerde iu eeu moeilijk geval en stelde eindelijk voor dat de beide bruidegoms tot oene schikking mochten komen, daar zij niet wist wat te doon. Dit plan vond bij val on werd met goed gevolg uitgevoerd. De brui degom no. 2 dood afstand vau zijne aanstaande en ontving van den bruidegom no. 1 voor schadever goeding 16 n ark. Het huwelijk mot den gelukki gen overwinnaar zal over 14 dagen voltrokken wordeu. Zoo ooit, dan kan men hier zien hoe ge makkelijk eene zaak geschikt kan worden tusscheu verdraagzame lieden met niot to gevoelige harten. Misschien zal lat or blijken dat do jongo man zijne 16 mark nuttiger had kunnen besteden, ter bovor- doriug van zjju toekomstig geluk. Predikanten hebbon doorgaans op den kansel het woord alleen; maar in de kerk van oon Eu- gelsch dorp sprak onlangs do gemeente harou leor- aar tegou. Hij maakte iu zijn preek gewag van do feesten, die gogevcn worden ter gelegenheid dor meerderjarigheid vau deu oudsten zoon vau den heer van hot dorp, on zeide dat hut beter ware gevvoost, als daarbij gocu bier voor het volk ge schonken was, omdat dit het kwaad der dronken schap in de hand werkte. Dit ergerde een der ge meenteleden zeer. Hij stond op en vroeg met lui der stem en ouder duidelijke teokenon vau instem ming vau verscheidene hoorders, wat dit den do- mine aauging. Hij moest zich liovor met zijn oigcu zaken bemoeien. Als de dorpsgenooten wach ten moesten op do mildheid van hun looraar, zou den zij lang geduld mooteu heibon. Van de diamantvelden aan do Kaap meldt men, dat te Jagorl fontein een mousterstoeu van 602 kraat is gevouden, do grootste die ooit is ontdekt. Het zal niet gemakkelijk ziju er eeu koopcr voor te vindon. onlangs eon goede vangst. Zij zagen nl. een aantal walvisschen zwemmen eu dreven die naar hot straud, 1 waar zij, toen weldra de eb kwam, op het droge bleven liggen. De vis^chers vielen toen met pieken eu bijlen op de walvisschen aan, waarvan zij er 28 buit maakten. De St. Pieter eu Paulsgevangeuis to St. Peters burg is tegenwoordig zoo vol, dat men onlangs vijftig staatsgevangenen naar een ander gebouw heeft mouten zonden. De meosten daarvan waren lijdeude eu werden op draagbaren vervoerd. Men spreekt nog steeds van do slechte behaude- ling, welke de Nihilisten in die gevangenis onder vinden. Eon kuuuor, Schirajeff, zou zelfs tengevolge daarvan overleden ziju. Eeu vrouw werd gedood bij eeu pogiug om te ontvluchten. T Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat onze stadgenoot, de heer W. de Bruijn Jr., benoemd is tot directeur van de briek te Oudewater. Het bodrag der schade, door den grooten brand in de Constantinopolit.aansche voorstad Kadiköi uan- goricht, wordt op 6 millioon francs geschat. Ver lies van monschenlovens is niot to betreuren bij deze ramp. In Noorwegon bij Kasterud, zijn oude muren gevonden. Bij onderzoek bloken het overblijfsels t.e ziju van vestingwerken uit deu voorbistorischeu tjd. Dicht iu den omtrek vond men overblijfselen van een begraafplaats. De viaicbërs vau de Shutlaudsche eilanden deden commissie is overgemaakt. K O (s> 5: r IL E. Nederland 43 113 246 251 186 842 1231 Belgic 62 214 317 196 117 906 1160 Frankrijk 167 348 322 240 126 1203 1587 Algiers 10 25 40 56 61 192 225 Duitschland 50 153 297 294 170 964 1232 Engeland 16 M 37 59 30 195 315 Oostenrijk-Hongarije 10 44 49 45 29 177 190 Italië 3 9 26 17 15 70 81 Australië 2 1 3 Brazilië 3 1 3 7 China 12 17 32 23 14 98 Denemarken 2 1 3 Egypte 2 2 Griekenland 1 1 Haïti 1 1 Japan 11 20 37 20 11 99 Luxemburg 2 1 1 4 Perzië 4 1 1 3 1 10 Portugal 1 1 Siam 1 1 Spanje 5 18 40 5S 42 163 Tunis 1 2 5 4 4 16 Turkije 2 1 O 3 8 Uraguay 1 1 4 16 Vereeuigde Staten 3 4 15 2 3 27 Zwedcu-Noor wegen 3 11 16 17 5 52 Zwitserland 2 6 12 15 3 33 414 1083 1537 1342 847 5223 Oostenrijk-Hongarije 93,16 percent. Italië 86,42 "U Algiers 85,33 Dtiitsehlaud 78 ,24 u België 78.10 u Frankrijk 75 ,80 u II Engeland 61,90 u

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2