BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. geraamte tal jaren is uitgeroeid, dat men zelfs tegen woordig niet eens een volkomen van dat dier bezit. List en schranderheid vervangen bij den mcnsch de plaats van kracht in zijn onge- 1 ijken strijd met de dieren. En waar list en schranderheid niet meer baten, daar gebruikt hij vergif. De Indianen aan de Amazonen- rivier dooden de dieren met pijlen, die ver giftigd zijn. Zulke pijlen gebruikt men ook op Borneo en in geheel Indie. Het gebruik van dat vergif, curare of woerarimaakt het vleesch dor daarmede gedoode dieren niet ongeschikt tot voedsel voor den mensch en in sommige streken is het een handelsartikel, zooals bij ons het buskruit. De tijd, waarin dat vergif bereid wordt, is een feesttijd. HEUSDJSN, 16 Oct. De heer P. van Vollenhoven alhier, heeft 1.1. Donderdag met gunstig gevolg examen afgelegd voor onderwijzer. t WIJK, 11 Oct. De heden alhier gehouden collecte voor de ramp in Nederl. O.-Indië heelt opgebracht f 35.04. t AN DEL, 11 Oct. De collecte voor de nood lijdenden op Java heeft alhier opgebracht de som van f 16,251/2. POEDEltOOIJEN. De gemeenteraad alhier heeft besloten, de belasting op de honden te ver- hoogen, voor een losloopende tot 3 cn voor een band hond tot f 1. ZALTBOMMÊL ZTTÖTTïëëft benoemd, met ingang van 21 October a.s., tot burgemeester dezer gemeente, den heer A. M. C. van Bommel^ G O RIN C HE M, 13 Oct. Zooals wij onze lezers reeds hebben medegedeeld, zal de opening van dun spoorweg van hier naar Geldermalsen niet onop gemerkt voorbijgaan. Van zeer vertrouwbare zijde ingelicht, kunnen wij constateeren, dat de weg zich in eenen goeden toestand bevindt en de berichten, dezer dagen in enkele bladen gemeld, omtrent nieuwe verzakkin gen aan den Diefdijk, geheel bezijden de waarheid zijn. Een ieder kan dus met volle gerustheid een reisje naar Geldermalsen wagen. Daar 1 November de winterdienst der spoor wegen ingaat en alzoo ook alsdan geregeld van hier de treinen zullen vertrekken, zal op Woens dag 31 dezer een leesttrein naar Leerdam en Gel dermalsen loopen. Welwillend is door de ITooge Autoriteiten daar toe de gelegenheid gegeven en zal een locomotief met een getal waggons op het stationsterrein alhier aanwezig zijn. Daarin kunnen 's morgens al dege nen plaats nemen, om aan den tocht deel te nemen, die ingeschreven hebben tot liet verstrekken van gelden om feest te vieren. De feestcommissie heeft o. a. uitgenoodigd de zangvereeniging „Caecilia," om de feestrit mede te maken. Nadat men te Leer dam is aangekomen en aldaar de volksfeesten heeft bijgewoond, zal men verder naar Geldermalsen stoomen, oin vandaar, na eenig oponthoud, weder naar onze stad terug te keuren en te genieten van datgene hetwelk zal worden aangeboden. Dit zal voornamelijk bestaan iu muziekuitvoe ring, vuurwerk en het optreden van een gezelschap acrobaten, waarbij natuurlijk niet mogen ontbre ken de onmisbare poffertjes- en koekkramen, ter wijl twee caroussels mede de liefhebbers zullen uitlokken om daarin plaats te nemen. In de Doelen zal na terugkomst der feesttrein een diner plaats hebben, waaraan ieder kan deel nemen tegen betaling van f 3, terwijl na afloop van het vuurwerk, hetwelk buiten de Waterpoort wordt gegeven, een cafe-chantant zich in de Doelen zal doen liooren en ook de liefhebbers van den dans zich mede kunnen vermaken, waartoe in het lokaal der manége en de zaal ruimschoots gelegenheid is. Wij hopen dat Gorcum op eene waardige wijze zal feestvieren ter herdenking van de aansluiting aan het ijzeren ros, dat wel zoo welwillend zal wezen om ons meer en meer welvaart aan te brengen. De loop der treinen op 1 Nov. is als volgt Van Gorinchem Van Geldermalsen: 6.30 vm. 9 vm. 10.10 11.40 5.30 nm. 7 nin. 8.30 10 De afstand van hier tot Geldermalsen per spoor 3/4 uur. t DALEM. Diepgeladen Rijnschepen cn Keule naars behoeven niet langt r de Waal te bevaren, aangezien de water-hoogte der Lek weder van dien aard is, dat zij deze kunnen kiezen. T De heer L. v. d. Weijde hoofd der openb. school te Andel komt voor op het zestal, opge maakt ter vervulling van de betrekking vau hoofd aan één der scholen te Rhenen. t Als de bestaande spoorbrug in de Traverse der Beersche Maas niet voor den winter wordt weggeruimd, zal zulks bij Imogen rivierstand en opstuwing van het water voor Noordbrabant de noodlottigste gevolgen kunnen na zich slepen, wes halve van bevoegde zijde daarover de noodige op merkingen bij het departement van W. II. en N. j zijn gemaakt om op de noodzakelijkheid der spoe- dige voltooiing van de nieuwe brug de aandacht te vestigen. Tot lid van de Eerste Kamer is door de Prov. Staten van Noordbrabant gekozen dc heer J. F. Smits van Ooven, burgemeester van Eindhoven, met 35 stemmen, tegen 23 op den heer Bluissen. Aan alle met een medaille bekroonde inzenders op de Tentoonstelling zal een bronzen exemplaar worden uitgereikt, waarschijnlijk tegen het eind dezer maand. Met goud of zilver bekroonden kunnen die zich daarna in het verlangde metaal aanschaffen. Indien wij wel ingelicht zijn, zal de voorzijde van de medaille de bu>te des Koniugs met het opschrift: y Internationale Tentoonstelling Amsterdam 1883" dragen, terwijl aan de achter zijde gelegenheid is, do gewenschto inscriptie te doen aanbrengen. Thans blijkt duidelijk hoe 't met de Arnster- damsche tunlooiistellingslotcrij zal gaan. Op 10 Nov. aanst. worden de eerste 10 seriën, d. i. twee millioen loten, uitgetrokken. Eerst later vol gen de 20 andere seriën. Bij de serie-trekkingen worden, bij wijze van premiën, de loten aange wezen, die ten slotte, als al de 30 seriën zijn geplaatst, aan de trekking der hoofdprijzen zullen deelnemen. liet titelblad van het album ,tHollandKra- katau,* get eekend door den heer Rochussen, stelt voor het tooneel van de ramp, en is verdeeld in vier artistiek uitgevoerde houtgravuren: 1. Woningen van het personeel te Merak. 2. Eiland Krakatau. 3. Ateliers te Merak. 4. Mijn-ingang te Merak. Meer en meer komt het aan liet licht dat de werkstaking onder de wevers te Venendaal thans geheel aan het opruien van enkelen moet worden toegeschreven, die door de directie van de Venen- daalsche stoomspinnerij en weverij thans van die inrichting zullen worden verwijderd. Vele fabrieks arbeiders verlangen weder aan het werk te komen en hebben dit aan de directie gevraagdanderen echter blijven de strijd, dien zij toch spoedig zullen moeten opgeven, hardnekkig volhouden. De ongelukkige dood vau den kapitein Bergé, bij het schijfschieten te Maastricht, heeft een onderwerp uitgemaakt van voorloopig onderzoek. De auditeur-militair in liet 2de milit.-arrondisse- ment te VHertogenbosch heeft op grond daarvan verklaard, dat er geene termen bestaan om den milicien M., die het noodlottige schot gelost heeft, gerechtelijk te vervolgen. Naar aanleiding van het gebeurde deelt men ons mede, dat dit reeds het derde geval van dien aard is, dat in de laatste jaren heelt plaats gehad, en deze ongelukken nog meer kunnen en zullen gebeuren, zoolang de Ministerieele order van 1 Oct. 1875 No. 64 P. gehandhaafd blijft, waarbij is be volen, dat de scherpe patronen aan de manschap pen moeten worden uitgereikt vóór den afmarsch naar het schietterrein. Ter plaatse aangekomen, worden in den regel 6 a 8 manschappen te gelijk bestemd om te schie ten, terwijl de overigen worden geoefend in het laden, aanleggen, richten, aftrekken, enz. Bij de schijnladingen, die daarbij worden verricht, gebeurt het allicht en is ook meermalen gebeurd, dat eeu man, in de meening dat het moet of wel ma chinaal zonder het zelf' te weten een scherpe patroon uit de tasch in liet geweer brengt, waar door het gevaar ontstaat. Wenschelijk ware het deze order te doen ver vallen, de manschappen bij het schijfschieten met ledige tasschen te doen uitrukken en alleen patro nen uit té reiken aan hem, die voor de schijf komt en aan de beurt is om te schieten. Op grond van zeer algemeene verschijnselen werd het gerucht verspreid, dat te Ierseke (Zeeland) wel 50 personen aan trichinen-ziekte lijden. De voornaamste factor voor deze ziekte echter het bestaan van de trichinen, bij de patiënten echter niet alleen, maar zolfs in het aldaar gede biteerde spek ontbreekt. Door het gebruik van melk van een zieke koe zijn al de leden van een gezin te Compascuum- kanaal ernstig ziek geworden; de meesten hunner waren echter 's- anderen daags weer hersteld. Dezer dagen is door de politie te Amsterdam in een koffiehuis iu de Warmoesstraat een koffer in beslag genomen, waarvan de inhoud, bestaande in een aantal effecten, eene aanzienlijke waarde vertegenwoordigt. Die kolfer was daar achtergelaten door een vreemdeling, die zich eenigen tijd gele den door verdrinking van liet leven heeft beroofd. Te Ouwerseliie heeft men een schaap 's nachts iu de weide geslacht cn het beste er van mee genomen, maar de Rotterdamsclie politie hield den slachter" met zijn buit: aan. Een polder gast sloeg bij het uverkliminer, van een hekje te Stavoren, achteroveraan de gevolgen van dien val overleed hij kort daarna. Onder Baarle- Nassau is een boerenwoning met stal tot den grond afgebrandniets was verzekerd. Door den wachtmeester van de maréchaussées te Breda is zekere C. S. uit Vucht aangehouden, die, met kameraads aan 't zwieren, een hunner zijn horloge had ontstolen. Het lijk van een sedert 30 Sept. vermist ijzerwerker uit IJselmomle, is uit de spoorweghaven te Fijenoord opgehaald. Het lijk van den onderwijzer Meines uit Ilardegarijp is te Groningen uit het water opgehaald. Een brandersknecht te Schiedam is aangehou den wegens het stelen van een broek. Een brug wachter bij de Staatsspoorwegen te Breda is door een raii£reerinachiue aangorden. Hoewei zwaar ge kneusd, is zijn toestand niet zorgelijk. Tusscheu Gemert en Beek-en-Donk is een vrouw door den stoomtram overreden. Zij werd geneel verplet terd. Te Peperga speelden twee kinderen op de rails. De machinist van een naderenden trein zag het gevaar waarin zij verkeerden en wist, dank zij de Westinghouse-rem, den trein bijtijds te doen stoppen. Te Voorschoten heeft een vrouw haar zoontje zoodanig tegen den buik geschopt dat het aan de gevolgen is overleden. Ik heb met opzet niet gewaagd van Sèvres, dewijl wo het SéVresporselein in de kunstgalerij te zoeken hebbon, waar t met do Gobelins eon der zalen tot een wezenlijke schatkamer maakt. De onaangename verhouding tusschon Spanje en Frankrijk, ontstaan door het bekende standje bij Koning Alfonso's komst to Parijs is totaal verdwe nen. Zelfs zou men thans kunnen beweren, dat als er door den Duitschen rijkskanselier een toelog had bestaan om Frankrijk er to laten iuloopen, de mijn vorkoord gesprongen is. In tweeërlei opzicht. Dc verhouding tusschon Spanje en Frankrijk is verbeterd cn het kabinet van Ferry is sterker geworden. Het Spaansche ministerie toch is gevallen omdat het vau de Fransche regeoring eene sterkero vol doening eischto en deze die weigerde. Daar hot Spaauseho kabinot zijn eisch niet kon doorzotten moest bet plaats maken voor een audor dat niet alleen zeer liberaal gezind maar ook zeer naar Frankrijk geneigd is. Do nieuwe minister-president van Spanje is de heer Possada, dio een bekend po litiek liberaal is en zelfs het voornomen moot heb ben om hot algomoen stemrecht in Spanje in te voeren. Zelfs do Spaansche republikoinen hebben hot nieuwe ministerie met toejuiching ontvangen. Men mag hieruit de gevolgtrekking maken dat or nu wel nooit sprako zal zijn van toenadoring tot Duitschland. Maar ook hot kabinot te Parijs is versterkt. Als opvolger van den Minister van Oorlog Thibaudiu is namelijk opgetreden do generaal Camponon, een zeer gezien man, die reeds in het ministerie Gam- betta mot do portefeuille van oorlog was bolast. Het tegenwoordige kabinet-Ferry bestaat nu groo- teudeels uit dezelfdo mannen als het kabinet-Gam- betta. Hot bohoeft niet gezegd dat thans het Fran sche ministerie lijnrecht staat tegen do onverzoen lijke uiterste linkorzijde, maar dat is in de oogen van Frankrijk en van goheel Europa voorzoker eene aanbeveling. Goed beschouwd is hot staudjo aan hot Parijscho spoorwegstation vool beter afgeloopen voor Frank rijk dan men te Borlijn dacht. Er komt nog bij dat do Eransche Staatslieden er wakker door geworden zijn cn hunne maatre gelen kunnen nemen om niet to avond of morgen door Duitschland aan de eono cn door Spanje aan do andere zijde bedreigd te worden. Tot dusver had geen Franschman zich daarvan zelfs dc moge lijkheid voorgesteld. Het verdient do aandacht niet te ontgaan met wolken ijvor de Franschon thans hunne gronzon aan de Zwitsorscho zijdon versterkon. De Zwitserscho rogeoring beweert zelfs dat do Fransche genie op neutraal grondgebied forten aanlegt en zij zal zich daarover tot de Fransche regeering wonden. Een aangenamer bericht dan al die tijdingen van forten boHwen kwam uit Londen. De generaal Evoliju Wood hoeft namelijk aan de Engolscho regeoring aangeboden alleen met de inlandsche troepen in Egypte orde en rust te bewaren. Do Engolscho regimenten zouden dan in November naar Engeland terug kunnen koeren. De conservatieve dagbladen zijn buiten zich zolvo van verontwaar diging over deze snoodo plaunon. Zij willon dat Engeland Egypte maar eonvoudig inlijvo. Golukkig dat Gladstone do man er niet naar is om do poli tiek van Beaconsfiold in al haro gevolgtrekkingen mede te maken. Het is al org genoeg dat hij er zijne toestemming in gaf dat Alexandrie half vor- woost werd. Omtrent dc besprokingen tusschon Gladstone on den keizer van Rusland te Kopenhagen lekt geen woord uit. Die vorst is Zondag te Potersburg teruggekomen waar hij hot pleizierige bericht ont vangen heeft dat hot revolutionair comité hem tor dood heeft voroordoold. De nihillisten zoggen in hot stuk waarbij dat vonnis wordt medegodeold, dat zij trots allo pogin- gou zullen weten to slagen. Bij do wotonschap welk lot zijn vader trof is dat bericht voor den keizer vrij dreigend. Eone zeldzame (zeldzaam voor Rusland) volks- plechtighoid had in de afgeloopen week te Petersburg plaats, Turgenjoff, do beroemde Russische schrij ver, die to Parijs overleed, is er begraven. Men rekent het aantal menschon die do treffende plech tigheid bijwoonden op 300,000. Hoewel de politie in grooten angst verkeerde voor oproer, is er niet de minste ongeregeldheid voorgevallen. De berichten uit China zijn tegenstrijdig. Men kan op 't oogonblik eigenlijk niets met zekerheid zeggen omtrent den stand van zaken. 6) Parijs hoeft tegenwoordig 2.300,000 inwoners, die 76.000 huizon bewonen. Do laatste bevatten 700,000 woningen en 388,000 werkplaatsen. Te Irkutsk (Siberië) had in den avond van den 9u een aarbcving plaats. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd te San Francisco een hevige aardschudding waargenomen. Een lichte enkele vare minder dan de afstand die ons van het strand scheidt. «Hola! muchacos, we gaan scheep,riep terstond Ramirez met verheffing van stem. Op dezen roep liepen al de cargadoors toe. «Komaan, wie gaat liet eerst naar benedenher nam Ramirez. «Ikantwoordde degccn, die de reata vast had gemaakt. De cargadoor nam dadelijk de lederen koord in de liand en liet zich kalm in den afgrond glijden. (Wordt vervolgd.) schok was een paar nren voorafgegaan. De hevige schok duurde verscheiden seconden. In de Duitsche oorlogshaven Wilhelinsbaven zul len voortaan al de toestellen door electriciteit in beweging gebracht worden: het werken van kranen, windassen, het openen en sluiten van de sluizen, alles zal door electrische kracht geschieden. De regeeriug heeft daaromtrent een overeenkomst ge sloten met de welbekende Berljusche firma Siemens en Halske. Deze heeft tevens de electrische ver lichting van de haven en dokken op zich genomen. Voorloopig bljft de werf met gas verlicht, omdat het contract met de gasfabriek nog niet is afgo- loopcn. Iu China ziju groote overstroomingen. Peking is als een stad die uit het water opr jstde lauden rondom Tien-Tsin bieden een treurig schouwspel aau. De wegen zjn onbegaanbaar en de heuvels zjn vol vluchtelingen die daar een wjkplaats zochten voor de wateren van den Yan Tze Kiang of Gole Rivier, die oen onafzienbare uitgestrektheid overstroomd hebben. De hongersnood richt onder die ongelukkiger) reeds groote slachting aau. Duizen den leven daar in grotten en holen en wachten met echt Oostersche gelatenheid op hulp en levens middelen. Te Shanghai zjn iuschrijvingen voor de slacht offers geopend en de Keizer liet hun uit de voor raadschuren 50,000 zakken; rjj*t toekomen. Een ontploffing, veroorzaakt door dynamiet, heeft plaats gehad to Hanson, in het dep. Nord. De pa troon was gelegd tegen het huis van een herbergier. Do schade was goring. De sergeant Menus te Algiers, die z ju vrouw mot een mes zwaar had ge wond, is vr jgosproken, omdat het gebleken is, dat deze zich aau overspel had schuldig gemaakt. Te Loriont is zekere Gervais, die zjn vrouw had vermoord cn gepoogd had ook zjn dochters om het leven te brengen, tot levenslaugeu dwangarbeid veroordeeld. Een artillerist to Keulen, dio wegens desertie gevangen was genomen, ontvluchtte Maan dagmorgen nit de hoofdwacht. Do schildwacht schoot den man door den hals, zoodat h j dood neorviel. Hot dorp Estrella, prov. Feruel, is overstroomd. Meer dan 40 personen kwamen om. N. G. Crt. (Van onzen specialen correspondent.) Vóór ik u naar de T. breng, een enkel woordje ovor onze trams. Ge weet dat aan de A. O. M. voor de eerstvolgende 30 of 40 jaren het recht gegeven is tramlijnen te exploiteereu, natuurlijk togeu een flinke vergoeding, jaarlijks aan de ge meentekas uit te keeren. Amsterdam is du9 feite lijk afhankelijk van de A. U. M., waarovor in 't publiek on soms ook wol bij officiëule gelegenhe den, tamelijk afkeurend gesprokeu wordt. Daar is niets aan te veranderenze heeft nu eenmaal het recht gekregen en betaald. Doch wat wel voor vor- audering vatbaar is, is het tramtarief. Lang gelo den reeds word ons 't uitzicht geopend op een ver minderd tarief, doch do M. was doof. Op een paar ljjnon slechts paste ze een vormindering toe, n.l. van 't statiou af en op dc ljjn Haarlemmerplein Pr. Hendrikkade. In de volgende weok echter zal zo aau den zoo dikwijls uitgesproken wensch ge hoor geven en op allo lijnon hot overstapkaarten- stelsol toepassen. Jk kan 't u, zonder in eeu dorre opsomming van straten to vervallen, duidelijk zeg gen: voortaan kan men met eeu overstapkuart van 12Vs ct. van het eene uiterste naar hot andere uiterste rijden, dus 2 ritten, soms wel 3 doen voor zulk een kaartje. Wanneer dc M. nu ook die kaar ten buiten de wagons verkrijgbaar stelt, zal aan ouzo bcschoiden wenschen tegemoet gekomen zijn en misschien wordt do A. O. M. daardoor nog wel het troetelkind der Amsterdammers en wordt haar directeur oen volgende maal met even groote glans tot lid van den raad gekozen, als waarmee hij by de laatste stemming govallen is Maar meesmuilt ge dat goedkoope tarief had do A. O. M. wol kunnen invoeren vóór de zomer kwam en wij on zoovele duizenden mot ons naar A. togen. Wel waar, doch voor u die hoogst zelden onze straten betramd, maakt dit niet uit. Wij, die worstelen mot de nadoelen, aan iedere groote stad verbonden, moeten gedurig trammen; we kunnen er niet buiten, hoe schraal onze beurs ook zijn moge en voor ons dus bestaat er allo redon om dankbaar te zijn. We zouden nu een kort ovorzicht nomon van 't tentoongestelde porselein, majolica, Delftsch aar- dowerk enz. Wilt ge wol goloovon dat 't tegonwoor- dig voor iemand als ik, die er geen porseleinkast op na kau houden, moeilijk wordt het onderscheid te zien tusschen 't edele en minder edele aarde werk? Do kunst adolt alle dingen; zolfs kopjes 011 schoteltjes uit een schollingsbazar gelijken al won derwel op huuuo naamgenooteu in de Japanscho afdoeling. Maar mot den catalogus in de hand kun nen we niet mistaston, bu bovondion heoft het ware, echte porselein altijd toch iots onuitspreko- lijks, waardoor hot meer dan allo andor aardewerk indruk maakt op den nauwlottendon bezoeker. In de Japansche afdoeling kunt ge maar uit zoekon. Daar staan eenige duizendo van dio malsch getinte vazen, serviozon, kannen, schotels enz., die hun edele afkomst terstond verraden. Meu moet liefhebber zijn om al 't schoone daarvan te gevoe len. Ik betracht dergelijke dingen met niet moer dan een ziertje kunstgevoel en dan moet ik zog gen 't porselein moge onwraakbaar ocht en gebak ken ziju naar do boste Japanscho methode, het decoratief bevalt me voel minder goed dan dat van 't Europoosch porsoleiu. Maar, zooals ik reeds op merkte, oen porseleiuverzamelaar vraagt minder naar schoonheid, doch 'teerst naar de plaats van horkomst cn ik ben zokor, wanneer go onder uwe vrienden zoo'n liefhebber aantreft en ge schenkt hom als souvenir aan de T. een vaas van 3 h 400 gl., go hom door ou door golukkig zult maken. Ook iu China is porselein, to koop mot die eigen aardige^ gedrochtelijke figuren, éigen aan alles wat uit Chiueoscho kunstenaarshanden komt. Alleen wanneer oen Chinees planton teokent of kleine diereu is hij volkomen waar. Er staat b. v. lakwerk mot insecten, zoo natuurgetrouw nagebootst, dat ge on willekeurig naar't diertje wil grijpou. Doch wo mogen ons niet te lang ophouden, want Duitschland, Bo- homou, Hongarije en Frankrijk vragen ook onzou aandacht. In de hoofdgalerij heoft een Weenensch koopman eeu zoor schoone vorzamoling porselein uitgestald nit do fabriek te Carlsbad in Bohemeu. Daaraan werken zelfs voorname schilders uit do hoofdstad van Oostenrijk, zoodat én 't fabriekaat én de wijze van vorsioring dit porselein tot hot boste van dien aard in Europa maken. Hier kunt go tovons zien hoe gemakkelijk mon zich vergissen kan. Er staan sorvieseu, kannon enz. van tamelijk Imogen prjjs, ge ziet zo voor roomkleurig porselein aan, maar do catalogus wjjst ons uit dat wo hior mot majolica to doen hebben, ook genoemd fayence (naar do Italiaansche stad Faenzaof iu 't Hollandsch Delftsch aardewerk. Uit Bohomen is nog veel schoons te vindon bij andere iuzouders. Do porsoleinbakkerij staat or op een goede hoogte. Soms vind ik do klouron wel wat te hard, gelijk ook bij dc etalage van do Fischer uit Hongarije, die al to bont is. Van Duitschland is niet veel ingekomen. Do voornaamste fabriekanten hebben zich onttrokken. Hot weinige, 't wolk uit Reuss ingezonden is, ziot er good uit. Frankrijk komt beter uit den hoek; beelden van Vion en serviezen enz. uit Limoge dingen hierom don prijs. Als ik kiezen mocht nam ik liever oen beeldje van Vion dan iets van de inzenders uit Limoge; ze zijn me ook te bont. 'Ierwijl we ons daarheen begeven, zal ik u 't oen on ander uit de geschiedenis van 't porselein ver tellen. Hoe oud 't is, kunt ge nagaan uit hot feit dat de Chiueesche geschiedenis hot jaar 485 v. Chr. vermeldt als een tijd, toen de porseleinfabrieken meer tot nieuwen bloei stegen. In Europa word het Chineesch porselein iu de 13de eeuw bekend. Er zijn verschillende lezingen in omloop omtrent de vervaardiging van 't eerste porselein iu ons we-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2