BEKENDMAKING. OPENBARE VERKOOPÏNG ■lil GOEDEREN Mr. A. van Mens, WecL August Sasse, Najaars-Artikelen, «es- en Heeren-Booruen, Ijzergieterij enz. A. G. Overes, MAASSTROOM. in il IS OCTOBER KIS. P[LAlN§lüU2l!I8C v Ramp Krakatau. fabrikant van kust-, snij- en ilraaiwerk in ivoor enz., LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. publiek te verkoopen: Toeslag op 25 October a.s., om 4 uur, bij A. van der Linden te Aalburg. Engstraat, Heusden, Dames- en Kinder-Schortjes, Corsetten, enz. le kwaliteit BILJART BALLEN met garantie. VIIE R T O PAISOS CII. Spotgoedkoope Rot ter dam-Krakatau. BURGERLIJKE STAND. kerknieuw s. onder ALMKEKK. Georg Dufaij Cie., bekroond met 7 medailles, f DALEM. Do hooihandel begint hier moer leven te vortoonen. Te - Vuren werden in de verloopen wook twee partijen scheep geleverd ad 14 en te Dalem ééne partij ad 17. Do BURGEMEESTER der Gemeente Meeuwen c. a. brengt ter kennis dat de stukken, bedoeld in Art. der wet op de onteigening ten algemeene nutte van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) rakende de onteigening ten algemeenen nutte voor de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas, voor zooveel betreft het gedeelte van genoemd werk, hetwelk onder de Gemeente Meeuwen c. a. zal gelegen zijn ter voldoening aan Artikel 7 dier wet van en met den achttienden October tot en met den zeventienden November achttien-honderd drie-en-tachtig ter secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen, te weten zakelijke beschrijving van den te ma ken weg grondplan lengteprofil uittreksels uit de Registers en Kaar ten van het Kadaster. De belanghebbenden worden hierbij herin nerd aan den termijn van dertig dagen binnon welke zij hunne bezwaren mondeling of schriftelijk aan Burgemeester en Wethou ders dezer Gemeente moeten opgeven. Meeuwen c. a., den 16 October 1883. De Burgemeester voornoemd, T. j. VAN BUUREN. De Notaris W. J. VAN DEB ELST, te Werkendam, is voornemens op Woensdag 31 October 1883, provisioneel en op Woensdag 7 November daaraanvolgende, finaal, telkens 's voormiddags 11 uur, in de herbergva11Mej.de Wed. II. van Gooi te Almkerk, wegens in beslag neming, krachtens onherroepelijke volmacht do volgende ONROERENDE GOEDEREN in den Ouden lp p e 1 s c hen polder onder A 1111 k e r k. le. KOOP. De bouwmanswoning met schuur, erf, boom gaard, afzondorlijko schuur on bouwland aan de Bloiusteeg, kadastraal bekend sectie A. Nos. 528 en 522, groot 42 Aren 60 Centiaren. 2e. KOOP. Het perceel wei- en griendland tusschen de Uitwijksche en Rijswijksche vliet, kadastraal be kend sectie A. No. 242, 241 en 240, groot 1 Hectare 67 Centiaren. Alles in gebruik bij den eigenaar Ts. Vink Hz. De verkoopsbedingen liggen ter lezing en inlich tingen zijn te bekomen ten kantore van Notaris Van der Eist voornoemd. Notaris te Veen, bericht dat de HOFSTEDE onder Aalburg, door hem den 11 October 1.1. geveild, is ingezet en reeds gehoogd als volgt Koop 1. Huis, Schuren, Erf, Boom gaard en Weiland, groot 1 h. 98 a. 40 c. 3500.— Koop 2. Bouwland, 78 a. 40 c. 1575. Koop 3. Weiland, 1 h. 12 a. 1700. Koop 4. Bouwland, 78 a. 30 c. H 1450. Ten kantore van genoemden Notaris kan in middels worden gehoogd. bericht dat zij heeft ONTVANGEN: een prachtige collectie zoo als alsmede verschillende soorten Noord wal, 's-BOSOH, o. a. te AMSTERDAM in 1883 met de Gouden en Zilveren Medaille. prachtig gedrukt gewone prijs 18.33. De opbrengst strekt ten bate van de slachtoffers in Indië. relddeel. Zeker is het dat in 't begin dor vorige eeuw ia Saksen een fabriek opgericht werd te Meissen, welker werking streng geheim gehouden werd. Toch wisten enkelen achter de kunst te komen en in 1730 verrees ook te Weenen een fabriek, welker producten met eere genoemd werden. Van toon af breidde de kunst om porselein te bakken snel uit, veelal onder de beschormonde hand der regeoringen. Iu 1774 vonden we de fabriek te Sèvres in volle werking. Ze heeft van 1750 tot 1870 bestaan. Doch reeds in '73 is ze wew opgericht en thans toont ze op onze T. dat ze nog volkomen bij machte is om 't welbekende Sêvresporselein zijn ouden rang te doen innemen. En Nederland! Hebben wij nooit in porselein gedaan? Ja dat hebben we en niet zonder roem. Het Moll-porselein is bij liefhebbers zeer gezocht. Moll was predikant te Loosdrecht en richtte aldaar in 1772 oen porseleinfabriek op, die spoedig uit muntende zaken maakte en nog tot groover bloei steeg toen na Moll's dood zijn medeoprichters haar naar Amsterdam dicht bij de Weesperpoort (station Rijnsp.) verplaatsten. Doch die bloei was van kor ten duur. In den Franschen tijd heeft, zij 't recht gekregen zich Koninklijke porseleinfabriek* te noemendeze titel noch een jaarlijksche verloting ten bedrage van 40,000 konden haar cp do been houden. Ze ging te niet en mou kent haar plaats zelfs niot meer. In 1862 werd voor oen tafelservies uit deae fabriek afkomstig te 's Hage nog 1000 betaald. Ons land, rijk aan klei, bezie geen aarde voor porselein. Hetgeen in genoemde fabriek verwerkt word, was aarde uit Limoges en Rouaan in Frank rijk en uit Keulen. Porseleinaarde is verweerd feldspaath en bestaat uit kiezel- en aluinaarde met water en geheel zouder potasch. De afwezigheid der laatste stof maakt hot porselein onsmeltbaar en do vermenging mot petuntse (kwart3 met talk) maakt het doorzichtig. Goed porselein smelt niet, zelfs in het hevigste vuur het springt ook niet bij plotselinge overgang van koude tot hittehet is zoo hard, dat 't met staal goslagen, vonken geeftop de breuk is 't oven fijn als aan de oppervlakte en glansond hot geeft aaugeslagen een helderen klank en is doorschijuond, niet doorzichtig. Maar we zijn aangeland in de Sévreszaal. Ziet eens deze prachtige vazen met dien zachten vleeschkleurigon tint, waarvan de oen oingevon is met bandon en op een schoonen blauwen voet staat. Zo vertegenwoordigen een kapitaal. Wanneer go hier oplottond rondziet, bemerkt ge iets nieuws in do fabricage van porselein; het z.g. pate sur pfite, deeg op doeg. Op oen donkeron grond wordt nieuw doeg zoodanig gelegd, dat na het branden kior en daar do ondorgrondskleur doorschemert. Dat geoft vor- rassondo effecton van licht en schaduw en van dat werk heeft Sèvres hier uitmuntende producten ten toongesteld. Do kast op den achtergrond is om te stelen. Draagt Fraukrjjk don room weg hot boste por selein uit Europa tentoongostold te hebbon, Duitsch- land is rijk vertegenwoordigd op 't mindere gebied majolica, 't welk bij enkele uitstallingen zoo nabij 't porselein komt, dat men kenner moet zijn om het daarvan te ondorscheidon. In steouwerk is onze T. over 't algemeen rijk. Nederland echter is op dit gebied zoor ten achtor en do man, wiens steen werk (ik zou durven zoggon) in alle huishoudens hier to lande gebruikt wordt, Regout uit Maastricht, die een fabriek drijft met c. 3000 arbeiders, die man schittert door afwozig- heid. Hij kan dat wogblijven nooit verantwoorden en verwaarloost er zeker ziju belangoa door. Do- schouwt do inzonding der Société anonyme ceremique, evonoons uit Maastricht, wanneer go 't ouderscheid wil leoron kennen tusschen majolica en porselein on ge zult me toogoven dat dit bij het product dezer fabriek hoogst lastig is. Volledigheidshalve moet ik nog de fabriek van Joost Thooft te Delft aanstippen. Niet omdat ik die wel zou kunnen overslaan, maar dowijl ik er in mijn brieven, meen ik reeds over goschreven heb. Zo verdient onze volle belaugstolling. Nu ze het woreldberoemdo blauwe fayence de Delft woor in eere brengt. Onze besto schildors werken voor doze fabriek en men moet al een verstokt liefhebber van oudheden zijn om te durven ontkennen dat 't nieuwe gebak achterstaat bij 'toude. Wanneer ik nu nog aanstip de schoone tegels, blauw en groen van Van Hulst uit Hailingen en het fraaie porselein van Schoon en Co. uit Amster dam, 't welk echter niet in Nederland kau ver vaardigd zijn, dan ben ik op dit chapitre tamelijk volledig gewoest. Zoo do T. nog een paar jaren in wezen bleef, had ik hoop ook bij al 't andere zoo uitvoerig te kunnen stilstaan. Nu zal ik er echter weldra een speld bij moeten stokon. Aan alle dingen moet een eindo komen, dus ook aan mijn T.-gekeuvel. Chr. Geref. Geweekte. Beroepen .- naar Sappemeer, T. B03 te Bedum. f Audel, van 1 Sept. tot 13 Oct. Ondertrouwd en Getrouwd: C. v. d. Water, 39 j. jm. te Dussen W. v. Tilborg 01 j. jd. te Audol. Geboren: Pioter Mattijs, z. v. H. D. Versteeg on T. v. Oudheusden; Pieter, z. v. G. v. Andel en C. Crielaart. Overleden: H. Naaijen, 1 j.; J. v. d. Vliet, 7 m. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Oude- en Nijehorne, H. Ph. Du Saar te Noordwolde; Wcrvershoof, W. Mulder to Oost- en West-GraftdijkAkkerwoudo, Sikkes te Horsten Harenhuizen, W. Beekhuis te Finkum Giethoorn (toez.) A. J. H. W. Brandt te Mastenbroek Niouwe Schans, L. van Hoorn te MotslawierBlittorswijk, W. C. van Senden te Peins. Aangenomen naar Rouveen, door T. Dalhuijsen te Oldeboorn Windeshoim, J. v. d. Weide, cand. te Harlingen. Bedankt voor Hoorn op Tessel, Van Ossewaarde, cand. Gaast en Ferwoudo en Overlangbroek, cand. E. Beumer; Gapinge, J. H. Feringa, cand. te Amster dam; Zevenhoven (cl. Leiden) en St. Jansga c. a., T. Dalhujjscn, cand.; Woesp, E. A. Lazonder te Zegveld; Oudenhaven, H. Wildeboer Jz., caud. Aan een werkje, dat ruim een eeuw geleden te Dordrecht werd uitgegeven, ontleeneu wij de vol- gondu bijzonderheid, tot titel voerend Testament van een Schilder. Marten Heemskerk, vermaard schilder, geboortig van een dorp, waarvan hij den naam voerde, over leed binnen Haarlem, oud zes en zeventig jaaren. Hij had onder begunstiging zijner koust voel goed bijeen vorsaamelden alzo hij geen vrouw noch kindoren, noch andere ervgonaamcu had, besloot hij iets te doen dat zijne gedachtenis vereeuwigde; hij besprak alle zijne goederen bij uiterste wil, en maakte daarvan eene hoofdsom bestaande uit ver scheiden gelijke deelen om besteed te worden om joarl jks eene dochter van zijn dorp uittehuuwelijken onder voorwaarde dat op den dag der bruilovt de bruidegom en bruid met alle de gasten op zijn grav zouden gaan dansen. »het gaa oe wel!* Een mooie ruilhandel. Te Dalen iu Drenthe tracht een vrouw op de volgende wijze hare winteraard appelen machtig te worden. Zo treedt de huizen binnen, informeert naar de gezondheid en is, al» van ziekte geen sprake is, zoo in haar schik, dat ze een flesch voor den dag haalt en zegt: >Kom an, ik zal oe op 'n glaeskeu brandewin tracteereu, geef oo mie dan maar een paer maolties erpels!* Ook van een glaasje is ze voorzien en in minder dan geen tijd staat het gevuld op tafel; wenscht men den ruil niet aan te gaan, dan ledigt het vrouwtje zelf het glas en gaat ze heen met een Eenige dames te Washington zijn op het excen trieke en srmiaklooze denkbeeld gekomen om levende hagedisjes als sieraad op de borst te dragen. Hot vlugge, bewegelijke diertje krijgt een gouden ring om het lijf, waaraan een kettingje hangt. Aan het uiteinde daarvan is een speld bevestigd en daarmede wordt het zonderlinge .ornament op de japon vastgehecht. Het vermogen om te loopon* kan bij den mensch in zekere omstandigheden buitengewoon groot zijn. Men heoft verschillende vooi'beelden aangehaald van troepen, die, zwaar beladen, in weinig tijds naar verhouding zeer groote afstanden hadden afgelegd. In 1809 werden den generaal Wellington, die slag giug leveren bij Tolavera, drie regimenten Engel- sche infanterie toegezonden; deze brigade legde 99 kilometers af in 26 uren, terwijl ieder man bela den was met 25 kilogram. Docter Roth, chef van den geneeskundigen dienst bij het Saksische leger, vermeldt dat in den oorlog van 1870'71 de 18de divisie van 29 October tot 7 November een afstand van 411 kilometers aflegde, d. i. iets meer dan 45 kilometors por dag. Dezezelfde divisie logde bij Orleans, den lödon en 17den December, 86 kilo meters af. De soldaten waren zwaar beladen en het slechte weder had de wegen zeer moeilijk begaan baar gemaakt. De eerepalm voor volhardend mar- cheeren in den Fransch-Duitschen oorlog komt echter toe aan een compagnie jagers te voet van het legerkorps van Mac-Mahon. In den nacht van 5 op 6 Augustus 1870 was deze compagnie op veldwacht geweest; den 6don te 3 ure in den morgen ontving zij het bovel haar bataljon te joigneeren, dat terugtrekkende was na den slag bij Weissenbux'g. Twaalf uur later, dus te 3 ure 's namiddags kwam de compagnie te Nio- derbroun aan, vanwaar zij te 6 ure naar Phalsburg vertrok, langs een weg, dwars door bosschen en over bergon, hetgeen de marsch zeer moeiolijk maak te. Den 7den Augustus te half vier 's namiddags boreikte zij Phalsburg. Do marsch was zoodanig geregeld dat na ieder uur 8 minuten gorust werd den 6den hield men te 6 ure 's avonds oen rust van drie en een half uur, in den nacht een tweede halte van eon uur ou don 7don oen dorde van tvroo en een half uur. Doze rusten er onder begrepen had de marsch dl1/» uur geduurd on zulks na den vorigon nacht op veldwacht te zijn goweost. Deze geforceerde marsch met wapons en bagago is oen van do merkwaardigste, die ooit zijn gomaakt. Een oude bedelares vraagt eon voorbijganger om een aalmoes. »Ik had een blind kind,jammert ze, »het was mijn eenige steun, en nu heeft do arme kloiue het gezicht teruggekregen!* Vadex*. Werken moet je, mijn jongen, dan ver- voel je je niot. Arbeid verzoet het loven Zoon. Ja, maar u weet wol, dat ik niet van zoetigheid houd. Uit een kleine Duitsche courant. Hot hotel te Hic- kolsberg is voor 6 jaar to pachten. De pachtor heoft liet recht gaston to logeeren, te slachten en spijzen te leveren. Paardenvltesch. »Ze mogen er van zoggen wat zo will«n, maar paardonvleosch is zeer goed eetbaar.* >Het is mogeljjk, maar indien ik het ooit eet, moet Carré het mij leveren.* »Hé!geloof je dan dat gedresseorde paarden lekkerder smaken dan gewone?* j>Dat juist niet, maar Carré berijdt do paarden zoo voortreffelijk.* Aanneembare uitlegging. Waarom bouwen zo to gen woordig toch zooveel huizen met platte daken »Om er met meer gemak hypotheken op to kun nen vestigen.* Les cum eenen veroveraar. Karei XII, Koning van Zwodon, wandelde na eon gewonnen veldslag bui ten Leipzig, toen een boer zich voor zijne voeton wierp en zich beklaagde over eenen gi'enadier die hem alios ontnomen had wat voor hot middagmaal van zijn gezin moest strekken. De vorst deed den soldaat bij zich komen en vroeg hem Is het waar dat gij dezen man beroofd hebt Sire, autwoordde de krijgsknecht, ik heb hem zooveel kwaad niet gedaan, als uwe Majesteit zijnen meester gedaan hooftu hobt dien een ko ningrijk ontnomen en ik heb dezen kerel slechts een kalkoen afgezet. De koning dacht even na, gaf den boer tien dukaten en zich tot den soldaat wendende, zcide hijvoor dit maal zij uwe vrij postigheid u vergeven, maar bedenk wel, dat ik, door Koning Augustus eon koningrijk te ontnemen, niets voor mij zelf nam. 's Bosch, 15 Oct. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 120 stuks. De le kwal, gold van ƒ0.64 tot 0.66, 2o kwal. van 0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van 0.60 tot 0.62 per kilogr. De handel was zeer druk, zoodat het aange voerde spoedig was verkocht. De prijs der boter was 1.40 a 1,50. t Gorinchcm, 15 Oct. Bij een aanvoer van onge veer 500 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 275 a 330; mindere quuliteit ƒ170 a 260; dito vaarzen 160 a ƒ260. Melkkoeien 180 a 270. Vare koeien 160 a 250. Guiste Vaarzen a Ossen 110 a 150. Hokkeling-Vaarzen 120 a 160. Pinken a Graskalveren 30 a 75. Nuchtere kalveren il a 20. Varkens, zware vette op levoring 48 a 52 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 4-1 a 46 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 6.a 10. per stuk. Do prijs der goéboter was 1.50 a 1.68 por KG. der weiboter 1.20 a 1.26 per K.G. Kipeieren golden ƒ1.50 a 1.60 de 26 stuks. van bevelen zich beleefdelijk aan tot hot leveren van alle mogeljjke Gietstuk ken, met en zouder model. Specialiteit in Stuwsehroeven. 's HERTOGENBOSCH en AMSTERDAM Rokin 40. Hofleverancier van HH. MM. den Koning en de Koningin en wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. HOOFDKANTOOR: -SsjÈa»- ALLE WERKDAGEN: Van GORINCHEM 's morgens 7.ure. 's-BOSCII 's uaiïiidd. 1.- Van IIE US D E N 's morgons 6.30 's-BOSCII 's namidd. 2.30 Tot 14 November en vordor don Ion en 3on Woensdag van elke maand 5.30 ure. Oesthen, Th. Alphongltihen 0.90 Kuhe, W. Fautaisie sur Fra Diavolo1.05 Rheinberger, Jos. Capriccio giocoso 1.05 liaff,J. Gavotte0.75 Clementi, M. Six Sonatines 1.20 HennesA. Waldkirchleiu's Glöcklein 0.60 KuhlauFr. Sonata. No. 20.90 Field, J. Nocturne0.90 Lichner, II. Blümcken im Waldo 0.90 Lichner, II. Iu fröhlicher Stunde 0.45 LichnerII. Bei der Eiche 0.90 Bendel, Fr. Invitation a la Polka. 0.90 Rubinstein, Ant. Scherzo1.05 Spindle)', Fr. Ilusaronritt>1.08 Ilenselt, Ad. Première Valse. 0.60 Hemelt, Ad. Deuxième Valso 0.60 BchrFr. Causorie amoureuso 0.90 Oesten, Th. Silberfischen0.90 Kuhlau, F. Sonata. No. 30.90 Kolling, C. An Sie SpincUerFr. Sonatine 0.90 0.90 18.33 Bovenstaande een en twintig nummers, waarvan de gewono handelswaarde 18.33 bedraagt, bieden wjj aan to zamon voor slechts 2.50. Allo Boek- en Muziekhandolaron uomon bostol- lingen aan. Naar plaatsen waar geen Boekhandelaar woont, to gen toezending van Postwissel of Postzegels franco. Zutphen. TIHEME'S Boek- Muziekhandol. Het geïllustreerd Feestblad (20 pagina's Illustration-foriiiaat,) uitgegeven van wege de Dilettanten-Club to Rot terdam, op de Soirée Musicale en Doclamatoiro den 13den October, bevat een groot aantal teekeningon o. a. van Uocbussen, Schippcrus, Melis, Linse, Haas ileuxken eu anderen; muzikale bijdragen vau Gerus- hciin, Verheij, Hutsehenruijter, Brandt Buys, Adolf Muller, en een tal van litterarischo bijdragen. Dit feestblad wordt franco toegezonden tegen overma king van 60 Cents in postzogels of postwissel door de firma NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam, of door tusschen komst van den Boekhandel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3