binnenland: Buitenlandsch Overzicht. Ofïiciecle berichten. Brieven uit Amsterdam. hij bedenke dat bedoelde slimraert steeds achter zulke rechtelijke uitspraken komt, een eerwaardig burger, die zelfs de ru- ek rechtspraak in de dagbladen ge- ;eld overslaat, omdat die meestal doorspekt van termen, die een mensch hoofdpijn anen bezorgen, zoodat gezegde burger sijn eenvoudige onwetendheid een bijzonder nakkelijke prooi wordt van de lui, die op hun belang uitvallende rechterlijke uit- aken azen, als katten op muizen. Wij meenen daarom wel degelijk een plicht vervullen door dit staal van rechtsuit- ging het publiek ter waai schuwing voor te ;gen, opdat ieder zich voor schade wachte 2 E N E L E V E NSKWESTIE. Schouwvoering. t OUDHEUSDEN, 20 Oct. De zoon van v. B. alhier, die gisteren met zijne moeder op eene vrachtkar gezeten, van de Waalwijksche markt huiswaarts keerde, is aan een gevaar ontsnapt. In deze gemeente gekomen werd liet paard zoo schich tig, dat het niet meer te besturen viel en liep met zijn last in een nabij zijnde sloot. Met den schrik, een nat pak en eenige schade aan de kar kwamen beiden gelukkig vrij. YRIJHOEVEN-K APPEL, 19 Oct. De passage over den onder deze gemeente gelegen druk be zochten rijweg de Ilooge Vaart zal gedurende de volgende week ten behoeve der werkzaamheden op de spoorlijn Zwaluwe's-Bosch zijn gestremd. BEZOOIJEN, 19 Oct. Door verschillende ge meente- en polderbesturen uit de Langstraat en het Land van Heusden en Altena, heden bijeen gekomen naar aanleiding van de ter inzage lig gende kaarten en bescheiden, in zake den nieuw aan té leggen Maasmond is besloten, om bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid pogingen aan te wenden tot het verkrijgenlo. van eeue brug of stoombootveer tusschen Bezooi- jen en Drongelen, in plaats van het door den Minister te dier plaats voorgestelde ponteveer2o. van eene schutsluis ter verbinding van de haven van Waalwijk met de nieuwe Maas en de noodige werketi ter verbinding van het zuidelijk uitwate- rings- en scheepvaartkanaal met gemelde haven 8o. van eene of meer inlaatsluizen ter besproeiing der landerijen onder Eeten, Drongelen, Waalwijk, Bezooijen, Kapelle, enz. BOMMELERWAARD, 18 Oct. Het gecombi neerd college in ons polderdistrict heeft in zijn laatste vergadering een besluit genomen van het grootste gewicht. Macht ging boven recht, volgens het ge voelen der tegenwoordige meerderheid in dat col lege, bij de oprichting van het stoomgemaal te Nederhemert. Een tonne gouds werd toen wegge worpen voor den schijn, dat het één algemeen belang voor het district gold, terwijl de maatrege len werden opgedrongen, om dat algemeen belang op te offeren aan het bijzondere. De meest ver dienstelijke en kundigste mannen in ons district werden onmogelijk gemaakt, en middeleeuwsche toestanden heerschten in de 19de eeuw. Ook dit bedrijf werd herhaaldelijk door de pers gericht. De „Arnh. Ct./ //Het Vad.,* de WN. Rott. Ct./het z/Algem. Handelsblad* en de //N. Tielsche Ct." gaven bij verschillende gelegenheden plaats aan de stem des rechts in enkele opzichten reeds met het meest schitterend gevolg. Thans is er uitzicht, dat volledig recht zal worden gedaan. Het gecombi neerd college heeft in zijne laatste vergadering verklaard, //volkomen overtuigd te zijn, dat zoowel de wijze van oprichting als de werking van het stoomgemaal te Nederhemert in volmaakten strijd is met het algemeen belang, eu dat zoo spoedig mogelijk aan dit onrecht een einde behoort te worden gemaakt. Het heeft besloten, een nader onderzoek in te stellen, of dit op afdoende wijze geschiedt door het besluit van 14 Aug. j.l., en in afwachtiug van den uitslag daarvan, onder mede- deeling van een en ander, aan hh. Ged.-Staten diligentverklaring verzocht omtrent het gevraagde advies aangaande het bovengenoemde besluit, welke schorsing en vernietiging door den heer v. d. Kolk, hoofdgeërfde te Nederhemert, was gevraagd. De hh. G. G. v. d. Kaay, heemraad en burgem. te Rossem, A. v. d. Poll, hoofdgeërfde te Driel en G. J. v. d. Kolk, hoofdgeërfde te Nederhemert, zijn benoemd als commissie, om zich rechtsgeleerden bij stand te verzekeren, ten einde dit onderzoek op dc meest afdoende wijze in te stellen. Het schijnt geen moeilijke taak om aan te tonnen, dat de geschiedenis van het stoomgemaal bewezen heeft, wat steeds ook door mr. G. M. van der Linden be weerd is. Indien ooit, dan hebben hier de feiten gesproken, en den verdedigers des rechts hulde gebracht. t ALMKERK. De inschrijving in de geldlee- ning ad f 1000 it 4 aangegaan door deze gemeente tot het verleenen eener subsidie aan waterschapsbesturen ter verbetering van wegen, is gegund aan de spaarbank aldaar, tegen den koers van 97V4. t DALEM. Volgens te Gorinchem loopend ge" rucht zal de spoorweg GorinchemGeldermalsen, wegens andermaal ontstane verzakking aan den Diefdijk, met 1 Nov. a. s. niet worden geopend en is die opening thans zelfs voor onbepaalden tijd uitgesteld. t In de laatste dagen zijn de meeste beet wortelen door de landbouwers alhier, naar de fabriek gereden. Over 't geheel is het gewas uitmuntend, daar enkele vroeg gezaaide stukken ruim f 800 per H.A. opleveren. Het verzoek van eenige Fransche inzenderster Tenstoonstelling te Amsterdam, om reeds vóór 31 dezer te mogen inpakken, ten einde tijdig met hunne expositie te Nizza te kunnen zijn, is afgewezen. Alles blijft dus in zijn geheel tot den laatsten dezer maand. Dit is zeker van groot be lang voor lien, die de Tentoonstelling in de laat ste dagen nog wenschen te komen zien. Tot dus ver neemt de drukte er nog weinig of niet af. Op 31 December a.s. wordt de oude koperen pasmunt buiten omloop gesteld. Gedurende de maanden November en December 1883 en Janu ari 1884 zal die muntsoort aan de kantoren van de betaalmeesters en de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen ingewisseld worden. Men verwacht tengevolge van het verbod van invoer van vee uit Nederland in Duitschland een gevoelige daling van de veeprijzen. Het regeeringsblad van Aken bevat in een extra-nummer van Zaterdag het tijdelijk verbod van in- en doorvoer van ruuderen en kalveren, komende uit Nederland, België en Luxemburg. Alleen op vertoon van een officiëele verklaring, houdende dat het vee herkomstig is uit streken, waarin de laatste 6 maanden geen longziekte heeft geheerscht, kan de in- en doorvoer bij wijze van uitzondering worden toegelaten. Op de spits van den Kronenburger toren te Nijmegen is thans de keizerskroon met adelaar geplaatst, voorstellende het oude wapen van Nij megen. De herstelling van dezen vermaarden toren is daarmede als voltooid te beschouwen. Naar men zich zal herinneren, werd dit gebouw bij de overgave der vesting door het Rijk uit het oogpunt van oudheid en kilnst gespaard; de kosten van de herstelling zijn ook door den Staat gedragen. De toren zal nu weldra in on derhoud en beheer aan de gemeente worden over gegeven, hetgeen onlangs tusschea het Rijk en de gemeente is overeengekomen. De inenting van de weezen in het weesnuis te Oud-Beierland is nog eenigszins bij verrassing geschiedt. Het burgerlijk armbestuur besloot nl., toen het geval van pokken, dat zich in het wees huis had voorgedaan, een doodelijken afloop had gehad, zich niet langer te onderwerpen aan het besluit van regenten, waarbij het revaccineeren werd verworpen. De regenten, die tegen het vac cineeren hadden gestemd, hoorden eerst van de zaak, toen alles reeds afgeloopen was. Alle weezen zijn nu ingeënt, met uitzondering van één, die tot de diaconie behoort j de overige kwamen ten laste van het burgerlijk armbestuur. De onderwijzer te A. in Friesland geraakte in onmin met de kerkelijke overheid, waarop hij zijne kerkelijke ambten nederlegde, met uitzon dering van 't voorzangerschapdoch men tracht hem ook deze betrekking moeilijk te maken, door hem, met behulp zijner ambtgenooten des Zon dags teoverschreeuwen, waartoe zes boe ren hunne keelorganen leenen. In het Korte Achterom te 's-Hage had Zater dag-middag een familie-tooneel plaats. De houder eener tapperij in die straat, die zich buiten de stad ophield, was door zijn buisvrouw uit de plaats van zijn verblijf teruggeroepen om te vernemen, dat zij gereed was de echtelijke wo ning te verlaten en met een anderen dan haar wettigen man te vertrekken. Natuurlijk hevig verzet van den ter zijde gestelden levensgezel, opgevolgd door een scheldpartij, zoodat de politie zich met de zaak moest bemoeien. De slotsom was, dat de vrouw haar nieuwen gemaal, ondanks den weerzin van haar echtgenoot, toch volgde en met hem de stad verliet. Het 5-jarig dochtertje van J. V. te Sprang, op den grindweg spelende en voor eene geladene kar willende uitwijken, had het ongeluk te vallen, waardoor een beentje werd overreden en zij deerlijk gekneusd in het huis barer ouders werd gebracht. Te Nijhuizum is een boerenhuizinge, bewoond door mej. wed. B. Vallinga, door den bliksem getroffen. In enkele oogcnblikken werd die hui- zinge een prooi der vlammen. Het vorige jaar brandde dezelfde woning af tengevolge van hooi- broeiing. Schipper Schuiling lag Vrijdagmorgen met zijn schip, bevattende een lading aardappelen, voor de fabriek van Kaiser, Van Linge Co., in het Kalk- wijkschediep te Veendam. Door den hevigen storm was het vaartuig losgedreven en lag dwars in het kanaal. Omstreeks vier uur werd de schipper ge wekt door zandvlotters, die eischten dat het vaar tuig aan wal gelegd zou worden. Toen S. niet spoedig genoeg aan dien wensch voldeed, moet er een allerergerlijkst tooneel gevolgd zijn. Naar men aan de V. Ct. mededeelt, hebben de zandvlotters schipper S. door een steenworp een diepe en ge vaarlijke wolvde in het voorhoofd toegebracht en zijn daarna op het schip gesprongen, waar zij hem verschrikkelijk mishandelden. Met een scherpen schop werd hij in den nek gestoken, waarna men hem nog een diepe snede over het voorhoofd toe bracht. Toen de ongelukkige hierop bewusteloos nederzeeg, werd hij door zijn aanvallers in het water geworpen. Slechts met moeite kon hij gered worden. Volgens bericht uit Wanneperveen van 19 Oc tober, is dé eerste helft dezer week al zeer gun stig voor de eenden vangst in de kooien geweest. Door natte weersgesteldheid verwijderen de een den zich gewoonlijk van de kooien/ terwijl wind uit het Westen of Noordwesten de vogels ipeer landwaarts en dus ook naar de kooien schijnt te drijven. Tegenwoordig, nu ze per stuk f 1.10 en soms meer gelden, kan de zaak bij guustigen wind en tamelijk kalm weder zeer winstgevend zijn. Tot nu toe was het najaar, zoo niet zeer, dau toch meer dan gewoon gunstig. Een genoeg zaam aantal vogels worden dagelijks per stoom boot of andere gelegenheid naar Amsterdam of Rotterdam gezonden. De talingen gelden nage noeg het drie-vierde gedeelte van een volwassen eendvogel. Op de Groote Markt te 's-IIage heeft Zaterdag middag een oploopje plaats gehad, doordien een voerman, die langs het Vendu wilde rijden, zich met geweld een doorgang wilde banen, toen het daar aanwezige publiek op zijn herhaald roepen niet ter zijde ging. Met geweld belette men den man door te rijden en een persoon trachtte zelfs in zijn opgewondenheid den voerman van den bok te halen. Toen men hem dat belette, maakte hij zich zoo driftig, dat hij ineenzakte en men ge neeskundige hulp voor hem moest inroepen. a afwachting van de dingen, die komen zonden, ben we een tjjd lang het stilzwijgen bewaard r de gevolgen van de heropening van het onde asje voor de Landen van Hensdeu en Altena, in hot ameen en voor de stad Hensden in hot bijzonder. >teeds is van onze zjjde de vrees genit, dat het Oostelijk gedeelte van Noord-Brabant gebaat zou •den ten koste van het N.-Westelijk gedeelte, en wel we tal van minisiriëelo toezoggingen en of en hebben, dat hiervoor gewaakt zoo worden, xnze vrees volstrekt nog niet geweken, ja veel- toegonnmen door al hetgeen omtrent de uit- ring bekend geworden js. launemeude zelfs, dat de waterlozing onzer pol- 3 niet do minste stoornis zal ondervinden en wij landerijon, door eigen kosten geheel droog ge- .den, ook bij voortduring in denxolfden toestand en kunnen houden, bedreigt ons echter een ge- r, dat waarlijk niet gering te achten is. Vanneer men de kaart der nieuwe rivier voor neemt, valt het dadelijk in het oog, dat hot id van Housden en Altena tot een groot lang- pig eiland gevormd, goheel afgesneden wordt hare hoofdplaats en evenzeer van de zoo nauw ons vorbonden Laugstraat. Waar nu in de ;,ste jaren groote geldelijke offers zijn gebracht eeuwenoude eilanden aan den vasten wal te binden (men denke aan de afdamming van het e en de Oosterschelde), zal nu van 's Rijkswege 0 schoone landstreek tot een eiland gevormd .'den, dat voel sterker dan eenig bestaand, de na- lige gevolgen zijner afsnijding zal gevoelen, dewijl eeuwen lang bestaande betrokkingon in eens zul- worden afgebroken, zonder dat er gelegenheid 1 zijn om die op eeno andere wijze of elders te knoopen. u het ontwerp, zooals dit door de beide Kamers langenomen, heeft de Minister, zeker niet zonder oeliug, do bijzonderheden dor uitvoering zooveel jolijk vermedeu en zoo is dan ook de commu nie mot de afgesneden strokou oen open vraag- k geblovon. n do memorie van toelichting bl. 11 heeft de lister ochter gezegd, dat o. a. »de middelen om gemeenschap tusschen de woderzijds gelogen pstreken te onderhouden, te zijner tijd in over- met God. Staten van Noórd-Brabant geregeld en worden.* bat de Kamer echter de stellige ovoi tuiging had, deze gemeenschap noodzakelijk door twee vaste ggen en nog eenigo stoomboot-voeren zou ver- prd moeten worden, blijkt duidelijk uit hot voor lig verslag, waarin op bl. 13 do werken ge ïnd worden, dio van 's Rijkswege als daarbij torende uitgevoerd zouden moeten worden. )nder no. 7 vinden wij daarin opgeuomou de ggen te Keizersveer eu te Hcusden. Ip verschillende gronden werd het ontwerp be iden, doch allen kwamen daarin overeen, dat raming van dertien en een half millioen belangrijk rschredeu zon moeten worden door de uitvoering bijbehoorende werken, waaruit dan ook blijkt, men deze voor het Noord-Westelijk gedeelte q onmisbaar beschouwde als do voorstanders de awo rivier het to be or not to be van hot Oos- ik gedeelte verklaarden. )nzo afgevaardigde Seret maakte dan ook in de ing van 26 Nov., na eouo zeer practische bo- jding van het ontwerp, zooals het daar lag, de gende opmerking sub 2: rfeuJCeizersvoer en te Housden zullon stoom- tveeren gemaakt worden tot onderhoud der eom- nicatie tusschen do beide oevers der nieuwe er. Dat komt mij weinig afdoende voor. Het 1 van Heusden en Altena heeft, zoo niet moer, toch zeker even dringend behoefte aan eeue igelde en gemakkelijke communicatie met do igstraat als mot do, Bominelorwaard, waaraan door twee bruggon gehecht wordt. Ik zou hot jrom hoogst wonscholijk achten, dat op die pun- vasto of draaibruggen over de rivier werden igd. Vooral mot hut oog op oone oveutuoele ireiding noordwaarts van de lijnen dor Zuider- mtram-Maatschappij zou zulks van het hoogste mg zijn.* lit een en ander blijkt duidelijk, dat de Kamor zaak aldus beschouwde: Wilt ge do rivier ver- jen, dau moet ge ook al de gevolgen aanvaarden U de uitgaven getroosten voor al de werkendie or Izakelijk toe behooren. Het ontwerp is aangenomen, Noord-Oostelijk gedeelte zal er al de voor- en van genieten en het Noord-Westolijk gedeelte üi-eii al de uadeelen moeten getroosten. Volgens gemaakte plannen van uitvoering toch zullen op dozo twee bolangrijke punten per gratie mbootvcoren krijgen, omdat de kosten van over ging te groot zoudon zijn. 00 zal dan deze schoone landstreok van moor 14000 hectaren beste kloigronden gedoemd den tot den staat van isolement, die op allo men van bestaan een hoogst nadoeligeu invloed zal oefenen. Zonder eenige spoorweg noch tram- worden we nu zelfs nog beroofd van de gelegeu- 1 om in don winter eenig station te bereiken, de verbinding met Goldcrland ons zeer weinig baten, weot ieder, die mot de locale toestanden and is. Eu wie aan de rivier woont, weet maar e goed, hoeveel bezwaren er aan den overtocht s met een stoomboot verbonden zijn, terwijl bij ijsgang al spoedig buiten dienst gesteld :ten worden. Zoo worden we dan een lichaam der hoofd en onze kantonnale hoofdplaats zal jer hebben een hoofd zonder lichaam te zijn. et zou moeilijk vallen te beslissen aan welke het grootste nadeel geleden zal worden, maar is zeker, dat Heusden met totalen ondergang be id wordt. Wij zouden haast vragen: waaraan t het grijze stedeke, dat reeds drie eeuwen vóór Bosch bostond, verdiend, dat het zelfs in zijn bestaan bedreigd moet worden, nadat het reeds zoo veel offers heeft moeten brengen. Het garnizoen is haar ontnomen, het kantoor der registratie heeft men verplaatst, hare wallen liggen als onbeheerd en nu zal zij den genadeslag ontvangen door haar af te snjjden van de streek, die haar de noodige levenssappen aan moet voeren. Wij weuschen van harte, dat de pogingen, die aangewend worden om haar voor ondergang te be hoeden, met een guustigen uitslag bokroond zullen worden. Houdt moed mannon, het is een strijd voor uw leven. Moet ge vallen, sterf dan een eervollen dood De Prot. Noordbr. De heer Ferry, het hoofdlid van het Fransche kabinet, heeft evenaL indertijd Gambetta, gebroken met de partij der onverzoeulijken van de linkerzijde. Men herinnert zich zeker hoe Gambetta op eene verkiezingsvergadering de Parijsche schreeuwers uit maakte voor dronken slaven die hij in hun holen zou weten te vinden. Men kan juist niet zeggen dat Gambetta door die oorlogsverklaring aan de woeste communevereerders aan kracht verloren heeft. Het tegendeel was waar. De groote massa der bezittende klasse begon toen eerst al haar vertrouwen te stel len op Gambetta, zeker dat hij eone herhaling der commune niet zou dulden. Ferry hoeft ook in deze zijn grooten voorganger ge volgd en in eene uitvoerige rede, te Rouaan ge houden, in krasse woorden aan de communemannen de waarheid gezegd. In zijne zelfde rede echter heeft hij de monarchalen zeer belecdigd, door te durven zeggen dat de monarchie in Frankrijk dood en begraven is. Daar ook in andere opzichten blijkt dat Ferry vast besloten is met kracht de aanspraken zoowel van uiterste linkerzijde als van anti-republiekeinen te weerstaan, kan men in de Fransche Nationale Vergaderiug een geduchteu tegenstand tegon Ferry verwachten. Want dit is een feit, dat bij de tusschontijdscho verkiezingen in de laatste tijden in Frankrijk meestal onverzoenlijken werden geko zen, zoodat zij in do Kamer eene goede honderd stemmen kunnen uitbrengen, een getal dat, met het oog op de rechterzijde, niet zonder bedoukiug is. Het gevaar bestaat inderdaad dat, gelijk in de Fransche geschiedenis meermalen gebeurd is, de onverzoenlijken de wegbereiders van de reactie worden. Gelukkig beginnen enkele republikeinen dat in te zien. De heer Greppo, afgevaardigde van het 12e arrondissement van Parijs, bedankte voor de bijwoning van eene vergadering om de houding van het ministerie Ferry te beoordeolen. Hij schreef onder anderen: »Ik ben niet voor de staatkunde van alles of niets. Eeno langdurigo ondervinding, welke door een republiklein als ik niet vergeten mag worden, heoft mij geleerd dat zij die zulk eene staatkunde voorstaan, de beste voorbereiders zijn voor allen teruggang.* Het is te hopen dat de Parijsche heethoofden het zullen inzien In de hoofdstad van het rijk der beschaving on dor reactie, Berlijn, heeft in do afgeloopen week eone merkwaardige verkiezing plaats gehad. Berlijn heeft tot groote ergernis van alle hofkringen, oen libe ralen gemeenteraad, die uitstekend de belangen der stad behartigt. Do Minister van binnenlandscho zaken von Putt- kammer had oen voorwendsel weten te vinden om den raad te ontbinden. Hot. oumogelijko is daarna gedaan om een reactionairen raad te krijgen. De socialisten, de jodenvervolgers en de regeering dat was hot monsterverbond dat de liberalen te bestrij den hadden. Toch is hun overwinning schitterend. Op do 127 raadsleden die hot vertegenwoordigend lichaam der Duitsche wereldstad telt, zullen slechts 5 en als de herkiezingen afgeloopen zijn, hoogsteus 7 reactionairen zotelen. De liberalen te Berlijn kunnen tevreden zijn en Bismark, die herhaaldelijk hoeft te kennen gegeven dat groote steden hem een gruwel zijn, zal in zijn afkoer wel versterkt wezen. Volgons het gerucht is Bismarck thans ziek. Maar dit neemt niet weg dat hjj den buitongewonen Turkschen gezant heeft ontvangen en dezen heeft te verstaan gegoven dat Duitschland niet zal dulden dat Rusland of Engeland aan den vrede van Ber lijn tornen. Hot is een minder algemeen maar toch volko men historisch feit dat toen in 1878 Gortschakoff het verdrag van Berlijn aan den Czaar zond, hij in eene memorie daarbij schreef: »Hot is de don- kei'ste bladzijde uit mijne loopbaan* en dat de keizer met eigen hand naast den tekst schreef »En ook de somberste uit de mijne.* Dit is volstrekt niet te verwonderen na do bloe dige offers die Rusland in 1877 en 1878 had ge bracht. Bismarck wist dit zeer góed en dat eene worsteling tusschen Rusland eu Duitschland onver mijdelijk is, daarop rekent Bismarck. Als do grooten kijven, wordt do aandacht van de kleinen afgewend. In zoover kan voor ons land eone geruststelling in dezen toestand liggen. Het is niet onopgemerkt dat de hartelijke ontvangst dio koning Leopold in ons land hoeft gevonden, door do Woener en Borlijuseko pers zeer is toege juicht, omdat eene nauwe aansluiting tusschen België en Holland do dekking dor westelijko grens van Duitschland volkomen waarborgt. Men ziet, de Duitsche politici zijn op alles voor bereid. 7) Burgemeester en Wethouders van Heusden doen te weten dat op Zaterdag den 27 Oct. a.s. des namiddags Schouw zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze ge meente. Een ieder wordt herinnerd, dat alsdan alle straten, zoowel keienstraat als klinkerpad van alle gras gezuiverd, het laatste geschrobd en afgespoeld en goten en riolen gereinigd zullen moeten zijn, terwijl de bruggetjes gedurende de schouwing moeten worden opengelegd. Heusden, Burgemeester en Wethouders, 20 Oct. 1883. HONCOOP. De Secretaris, S. VAN BEEST, 1. s. (Van amen specialen correspondent.) Leopo'd II, Kuning van België', heeft hot, op z'n burgerluitjes uitgedrukt, misorabel getroffen bij zijn bezoek aan Amsterdam en de T., vooral Woensdag avond toen Z. M, aan 't centraalstation afstapte, wedijverden de elementen om 't weer zoo ellendig mogelijk 1e maken, 't Stormde eu regende uit alle macht en de straten loken snel stroomendo bukeu. Toch hebben de Amsterdammers zich niet laten te rughouden om op het stationplein, netjes geschaard onder een druipend dak van regenschermen, den koning der Belgen te laten hooren dat ze hun eerste Fransche lessen nog kenden en »viveleRoi!« kon den juichen. Ea terwijl in 't oosten der stad een felle brand woedde, waar de brandweer bij gebrek aan water met modder moest spuiten, donderden in 't westen de 101 kanonschoten over't IJ en hiel den de menschen uit den slaap, die met 't slechte weer nu eens vroeg moenden to gaan ruston, en reed het koninklijk echtpaar naar 't paleis, dat bij goedgunstige beschikking voor de hooge gasten was ingeruimd. Koning Leopold moet een zeer aardig mensch zijn. Daar dit een bijzonderheid schijnt hebben onze bladen niet nagelaten eenigrf;* Z. H. hier en daar ter zelfs medegedeeld dat in den schouwburg app] Begrijp eens aan! >Ziej zou een keukenprinces z bladen, doch ze zeggen 'f zou. Ik vind dat echti vorm men 't ook giet. regeerend vorst uitty. handschoenen uittrek een vriendelijk woord sp personen, dan wil dat mensch is als wij ec groote eer of als v0 kan waarlijk geen hoo, Z. M. heeft een coi/" gewoond, doch 't za^ de aardigheid gehad a te schrijven benevens onderscheiding te gen koningspaar naar de i Amsterdammers hebbe daardoor zag 'terin i gezelligst uit. In den i geweest en daar wa stampvol en zeer gezi Ons koninklijk ech bezoek gebracht op 't heoft het viertal zich wers vertoond en dat blik uit don heelen lo^ lijk echtpaar. Weet Dam staat een monui zegt de monument en voor die peperbos. Gf eenigszins ontwikkeld dezen steenklomp jmel venop, een zier aanda mal stuk steen, een e de inscriptie niet lees' wat het moet voorste" men het de Hollandse zelf niet meer. 't Is don vaderlandslievend landers bezield wai in den tijd toen wo i seerden met datzelfde week op ons Koninklijk ge nu, waarom ik da waarop Willem III ei 't balkon verschenen'? ring aan onzen let weggekeken door do hunne respectieve one wrok bobben afgolog doen dan 't onoogf^ ander museum van vi of, gelijk de auteur voorstelde, hot ergon polder te zetten, 't G spoedig standbeelden richten 't is boter eo overhaast een domhei België was in '30 we doch ze was eeü^beet gelegd door Europa geboet in onze beurs herinner ik m ij dat centen muiters noemdi ziortje afkeer tegen in ons hart meer te opgeschroefde haat o' koperen centen. Miss daar nog wol, want <3 leven. Thans zijn Bol en dat zijn ze al lanc zangers omstreeks "J een bezoek brachten Willemsgenootschap, ons het Nedorlandsche hot met vuur en vol ontblootten hot hooft plaatsen op en ik he gezien na 't zingen va zelfs niet in Nederlai liugen van Onze vijan Zaterdag morgen i Haag vertrokken he hot Rijnspoorstation zeker dat Z. M. zee aan Nederlands hoof zal genomen hebben, phonse van Spanje -{ De Koniug van Bel gehouden merk ik. 1 schrijven over een onzer T. bjj eiken sta schijnt tot oen groo: loven. Ik bedoel de get percha; hot laats eerste Maleisch. Wij d te schrjjven en uit 1 is ocht-Ned.-Indisch e op M alakka gevonde pertsja is Sumatra. van Sumatraze wor op Borneo gewonnen, te winnen, eenvoudig takkon do bekondo go dingen in den bast ei dit gekookt wordt vei gelijk ge hier ziet 1: volwassen boomen m (62,5 K.G.) getah te 150 a 175 gulden, is wijze, een roofbouw o alle getah-bronnen zou men niet intijds wat Men' heeft echter bevo af tapping te verkrijg sterft. En daar men - plant van getah-bevati wordt de vrees voor v artikel zeer vermindjf Op dezjlfde wijze4, elastiek, door de b e r genoemd, doch u Zoo iemand nu me heid wel groote vooi nationaal voortbreng^ melijk. De Engelschen strijken en wij zien onbezorgd aan. Een w op Borneo, is dringend durend op den loer. '4 dat onze afd. slechts e pertsja en gom-elastiel niet op ons qui vive v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2