BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. RECHTSZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. ker houding. De oogen ontvangen gloed en leven, de neusgaten verwijden zich, de bek schuimt, het haar wordt glanzend, de huid strakker en 't lichaam vetter. De paar- denhandelaars kennen dit middel en passen het terdege toe, zeer ten nadeele van de ongelukkige koopers, die al spoedig tot hun groote bevreemding en spijt bemerken, dat 't schoone door hen met goed geld betaalde dier bij den dag achteruit gaat. Het eenige middel tegen dit bedrog is, dat men van een vreemdeling een paard koopende, de uitwerpselen door een scheikundige laat onderzooken. Een doel van 't opgenomen vergif gaat n.l. in 't bloed en van daaruit in 't lichaam en ook in de hersenen over, maar het andere deol wordt uitgeworpen. Het is voor een deskundige zeer gemakke lijk do al of niet aanwozigheid van arseni cum in deu mest te constateeren. Komaan dan, daar hij dc sterkste niet is, waagt gij [niets met hem te laten ademhalen.» Zooals u wil,antwoordde Ramirez, terwijl hij het jhoofd van pen havenmeester uit de zee ophief. Ik boog mij over den ongeinkkigen heen, en zag lat hij huiten kennis was. Maar hij is flauw, Capataz!» riep ik uit. »Dat kennen we, jongmensch,« antwoorde hij, «dat is ren list, ca meer niet. 0als hij de sterkste was, kin zoudt ge eens wat zien» (Wordt vervolgd.) perceclen op 4600 HEUSÜEN, 30 Oct. t Met groot genoegen zal voorzeker onze ge meente vernemen, dat Ds. Wielandt, predikant bij de Ilerv. Gem. alhier, na rijp beraad heeft besloten geen gevolg te moeten geven aan de hem opengestelde gelegenheid om als predikant naar O.-Indië te vertrekken. tDe heer II. v. B. alhier, die langs een lossen trap in zijne fabriek naar boven wilde klim men, waar langs zooeven door werklieden graan was vervoerd, werd daarbij zeer ongelukkig ge troffen. Op de bovenste trede gekomen begon de trap, die in eene te schuine richting was gesteld, te schuiven, eerst langzaam, doch alras sneller tot hij ter halver hoogte gekomen met een slag naar beneden viel. De heer v. B. die zich hierbij aan het hoofd verwondde, was met zijn voet tus- schen de trede geraakt, waardoor zijn been nabij de enkel brak. Iloewel toch reeds ernstig had de uitkomst nog treuriger, ja onder dezelfde omstandigheden doode- lijk kunnen zijn. t UITWIJK. In de vacature bij de Herv. gem. van Uitwijk en Waardhuizen is een tweetal ge vormd, bestaande uit de hh. II. Fcijkcs Jr. en D. J. Karres, candidaten te Haarlem en te Amster dam, om volgons collatierecht den Ambachtsheer aan te bieden. t BAARDWIJK, 25 Oct. Door den raad dezer gemeente is de begrooting in ontvangst en uitgaaf voorloopig vastgesteld op f 7129,14s. t BOMMELERWXaRDT Woensdag avond j.l. kwam zekere M. met zijn wagen van Aalst gere den en had daarop mede plaats aan een voorbij gaand meisje gegeven. Ter hoogte van de rielschoof gekomen viel het paard, door de een of andere oor zaak, met zijn vracht van den zoo steilen dijk. Het meisje kwam daarbij terecht op een knotwilg, waarin ze bleef hangen tot er hulp kwam opdagen. M. bleef vlak bij den waterkant bewusteloos liggen. Een schipper, die met zijn schuit aan den kant lag om beetwortelen te laden, hoorde met zfjn zoon eenig leven en vermoedde dat men bezig was de horden, bij de lading gebruikt, weg te nemen. Ras een lantaarn nemende, zag hij kar en paard te water en M. aan den kant ziende, wist hij dien voor een oogenblik tot bewustzijn te brengen, waarbij de laatste hem opmerkzaam maakte het paard los te snijden. Dit gedaan hebbende bereikte het paard, 11a om de schuit te zijn gezwommen, den vasten wal. M. werd in eene nabij zijnde herberg gebracht, alwaar hij aauvankelijk bewus teloos bleef liggen. Het meisje kwam met den schrik vrij. Ook de schrik was het voornaamste dat M. bewusteloos maakte. Hoewel hij op ver schillende plaatsen gekneusd is, heeft hij echter geen ledematen gebroken. GORINCHEM, 24 Oct. In de raadszitting van 11. Vrijdagc is aan de feestcommissie voor de ope ning van den spoorweg, een subsidie verleend vau f 400. In deze zitting werd nog behandeld di jemeentebejjrooting, die wérd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 800,431.6872. Door den raad wordt tijdelijk benoemd tot leer- aar in de oude talen aan 't gymnasium alhier, de heer N. J. Bcversen. Tot chef aan het station alhier, met ingang van 1 Nov. a.s., is benoemd de heer Van der Veen. t Laatstleden Zaterdag, juist toen de pro gramma's voor de feestviering bij gelegenheid der opening van den spoorweg GorinchemGelder- malsen, op Woensdag 31 October, reeds gedrukt waren, ontving de feestcommissie te Leerdam uit Utrecht een telegram, dat wegens herhaalde ver zakkingen aan den Diefdijk, de opening voor onbepaalden tijd zou worden uitgesteld." De feest commissie te Leerdam telegrafeerde naar hier en weldra verspreidde zich het teleurstellende bericht door de stad. Na onderzoek bleek echter spoedig dat geene verzakkingen hadden plaats gehad en men hier slechts te doen had met een studenten grap. De opening van den spoorweg en de feest viering daarbij big ven bepaald op Woensdag 31 Oct. t De onroerende goederen van wijlen den heer A. Quakernaat van Spijk, zijn hier gisteren bij publieke veiling ingezet als volgt 1. Eenige heerenhuizingeu, woonhuizen, pak huizen, loodsen, stallingen, werk- en bergplaatsen, erven en tuinen binnen en onder deze gemeente in 38 perceelen op f 88,975. 2. De Heerlijkheid Spijk met heerenhnis, be nevens 33,9218 II.A., bouw-, wei-, hooi-, griend-, tuin- en boomgaardland, bij elkander gelegen onder Spijk, gemeente Heukelum, in 10 perceelen op 14,000. 3. Een heerenhuis, afzonderlijk staand woon huis, schuur eu tuin, binnen Woudrichem, in 3 t ALM KERK, 22 Oct. Heden werd A. K., wonende in deze gemeente, bij zijn vertrek naar Gorinchem door een toeval getroffen, aan de ge volgen waarvan hij sjxiedig is overleden. t DALEM Dinsdag avond is een schip, greladen met suikerbieten, op dc Boven-Merwede vóór deze gemeente op een krib gevaren, waardoor het een lek bekwam en onmiddelijk zonk. De opvarenden zijn gelukkig gered. t SLEEL M IJK, 25 Oct. In den morgen van den 23sten dezer werd den bewoners dezer gemeente met een duidelijk teekea te kennen gegeven v Alle vleesch is als gras enDe dood, welke den heer Kornelis Tak jaren lang ontzien had, is hem genaderd en heeft zijn levensdraad afge sneden. De heer Kornelis Tak was den 2 Febr. 1791 te Overschie (Z.-H.) geboren en bracht een groot deel van zijn leven door met de vorming van nuttige leden der maatschappij. De ontslapene was de oudste bewoner van dit dorp. Wat gezond heid en kracht aanging, overtrof hij menige grijsaard. Dat door zijn ontslapen, de eeuwige dageraad voor hem moge aangebroken zijn! t De collecte voor de ramp te Krakatau heeft te De Werken en Sleeuwijk opgebracht f 80.20. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat krachtens eene overeenkomst den 16 September jl. tusschen Nederland en België gesloten, te rekenen van 1 November a. s., voor houders van boekjes van de daarvoor aangewezen spaarbanken gelegenheid be staat kosteloos, door tusschenkomst van het post- of hulpkantoor in hunne woonplaats, gelden be legd in de Belgische algemeene spaar- en pensioen kas op de Nederlandsche rijks-postspaarbank en omgekeerd gelden belegd in de Nederlandsche rijks-postspaarbank op de Belgische algemeene spaar- en pensioenkas te doen overdragen, alsmede hier te lande terugbetalingen op Belgische en in België terugbetalingen op Nederlandsche boekjes te erlangen. Gedrukte formulieren tot het indienen dier verzoe ken zijn aan de postkantoren kosteloos verkrijgbaar. Bij de Provinciale Staten van Noord-Brabant is 0. a. aanhangig gemaakt eene aanvraag van den Rozendaalschen en Steenbergschen Vliet, om eene bijdrage van 1/8 in de kosten van den bouw eener uitwateringssluis met zes kokers aan het Beneden- sas en eene aflaatsluis met toeleidingskanaal aan het Bovensas, welke werken, met inbegrip der kos ten van toezicht, zijn aangenomen voor 190,000. Door den heer E. Domela Nieuwenhuis, te 's Gravcnhage, is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij een onderzoek vraagt over een beweerde schending van art. 96 der grondwet bij gelegenheid tier opening van de zittingen der Staten-Generaal op 17 Sept. jl. Dien dag namelijk is z. i. de zitting niet in het openbaar gehouden, daar niemand is toegelaten tot de openbare tribune, zelfs niet na urenlang geduldig wachten, want bij de opening van het hek werd gezegd, dat de tribune bezet was, terwijl later is gebleken, dat men weesmeisjes gebruikt heeft, om langs een anderen weg de tribune te bezetten en daardoor te verhin deren, dat de zitting toegankelijk was voor het publiek. Aan de vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch cn Nijme gen is door wijlen den heer J. W. Vader eon legaat vermaakt groot f 800. Er zullen wel niet veel burgelijke armbesturen worden aangetroffen als die van de dorpen Wester- meer en Snikzwaag in de gemeente Haskerland, die niet alleen geen gemeentelijke toelage ontvan gen, maar dank zij hun rijke bezittingen, sinds jaar en dag toelagen tot een aanzienlijk bedrag aan andere instellingen van weldadigheid toekennen. Zoo hebben zij tfeins weder over een nieuw tijd vak van vijf jaren (1884 tot en met 1888) eene jaar- lijksche tegemoetkoming van f 6800 verleend aan de andere uit de openbare middelen onder steunde instellingen van weldadigheid in genoemde gemeente. Over hetzelfde tijdvak hebben zij opnieuw een jaarlijksche toelage van f 200 aan de bewaar school te Joure toegekend. Bij ecu banketbakker te Roermond heeft eene hevige gasontploffing plaats gehad. Een stukadoor, daar werkzaam, die gaslucht rook, ging in liet vertrek met eene brandende lamp. Aanstonds barstten verschillende ruiten, ook in de naaste omgeving; er sprongen een menigte bussen en flesschen met kracht tegen de deuren der over staande huizen. De kleederen van den werkman vatten vuur en in wanhoop vloog hij op straat, als in vlammen gehuld, welke door voorbijgan gers spoedig werden gebluscht. Met hevige brand wonden bedekt, werd hij in bewusteloozen toe stand naar het Louisahuis overgebracht. Het behoort gelukkig tot de zeldzaamheden, dat iemand zoo spoedig en onverwachts van zijn geld beroofd wordt als een metselaar te Haarlem mermeer. Pas had hij het laatste gedeelte eener aannemingssoni, ten'bedrage van ongeveer 1400, ontvangen, of een zijner kinderen maakte zich Zondagmorgen in een onbewaakt oogenblik meester van de portefeuille, die op tafel lag, en wierp deze met den ganschen inhoud in de brandende kachel. Niets is er van overgebleven en de num mers der bankbiljetten zijn onbekend. (II. Ct.) Een boer te Helmond vond Dinsdagmorgen op zijn land het lijk der jongedocliter B., fabrieks arbeidster aldaar. Het voorloopig onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de ongelukkige met de vuist of eenig zeer stomp voorwerp is dood geslagen. Haar geheele lichaam vertoonde de sporen van een groot aantal stompen. Twee politie-agenten, die Maandagavond in de Willemstraat te Amsterdam een beschonken man wilden arresteeren, vonden spoedig zoo hevig ver zet bij de burgerij, dat er met het toenemend aantal agenten een bloedige slag geleverd werd. Twee der laatst en werden deerlijk gehavend, doch de politie hield toch de overhand. Het Ned. tjalkschip „Jantina Hellina", met haver van Groningen naar Londen, is op Ameland gestrand. De bemanning werd door de reddings boot van Nes gered. Het schip is uit elkander geslagen. Bij Zevenbergen is een kleine schuit, waarmede 13 arbeiders de haven wilden oversteken, omgeslagen; acht verdronken. bit de rivier de Maas te Eijsden is opgehaald het lijkje van een kind, dat naar de verklaring van een genees heer, een of twee dagen kan geleefd hebben. Aan den hals waren sporen van verworgiug zichtbaar. De justitie doet onderzoek. Onder 's Gravezande is aangespoeld het lijk van een man van ongeveer 45 jaren. Aan den zwemgordel was eeu beurs met 43 francs bevestigd. Aan een der vingers bevond zich een ring, waarin was gegraveerd ,/M. B. Brünings, Ewige Treüe, 30 Aug. 1868." Volgens particuliore berichten uit Smyrna zijn door de aardbeviugen iu lvlein-Azië 7 dorpen ver woest, 70 personen omgekomen, 500 gewond, 80,000 zonder huisvesting. Te Smyrna hobbon verschillende gebouwon veel geleden, vooral de tclegraafbureels. Lord John Hay, bevelhebber van do Engclsche vloot in do Middell. Zoo, schat hot aantal dooden op 99, dat dor gewondon op 300volgens zijn op gave zijn 3600 huizon vorniold on 25,000 porsouon zonder dak; 11 steden en gehuchten loden door de schokken. Dezer dagen kwamen te Liverpool 7 matrozen aan van de bomanning oonor Engolsche stoomboot, »the Knight of the Bath,» die in Juni op de Ara bische kust verging. Zij haddon door dio ramp hoel wat to verduren gehad. Do stoomboot stiet op oen klip en was reddeloos verloren. Do hooge golven maakten hot verlaten van hot vaartuig bij na onmogelijk voor do bemanning. Met groote moeite gelukte het eindelijk eon boot uit te ztjt- iton; zjj droef weg met don derden officier en 5 jmannen on werd niet terug gezion. Een tweede boot bleof mot moeite in de nabijheid van hot schip. Daar werdon na elkander 16 mannen over boord gospoold, o.' a. ook de kapitein en zijn broe der, do opporbootsmanoerstgeuoemdo werd dooi de tweede boot opgenomen. Doze boot droof eenige dagen lang rond met 17 schipbreukelingen, tlie in de brandende zonneschijn, zonder oonig eten of drinkou, groote ellende uitstonden. Eindelijk land den zjj op hot eiland Kuria-Muria. Maar hier wer den zij overvallen door oen woeste bende inlan ders, die hun al huune kloedorou ontroofden en hun ternauwornood het loven lieton. Zjj zouden van gebrek en uitputting bezwokon zijn, als niot eenige medelijdende visschers hou govonden on zich hun lot aangetrokken hadden. Deze mannen namen hen mode naar huu dorp en doelden daar het wei- {uigo wat zjj haddonrijst, eenige kruiden on haai- envleesch, met do zworvors. Zoo verliopon weken richtereen zonder dat eenige kans tot redding voor de schipbreukelingen kwam opdagen, totdat eindo- Ijjk door een gelukkig toeval een stoomschip daar landde, hen aan boord nam en naar Bombay bracht, van waar zij naar Engoland scheep gingen. Volgens eon to Moskou verschijnend blad iaden lOn dezer aldaar een millionuair gostorvon, die niet alleen zichzelf maar ook andoren het genot van zijne millioonen niot gunde. Hij werd op een ijzeren kist in oen diopen kelder, waar hjj zijn schat ten had verborgen, dood uitgestrekt gevonden. Waarschijnljjk is hij, bij het nazien zijner schatten door een beroerte getroffen, en daar hjj de deur van den kolder aan dc binnenzijde gesloten had, word het ougeval niet spoedig opgemerkt. Waarschijnlijk door het lang uitblijven van zjju vader ongorust geworden, zag de zoon door de reten van de deur, on toen hjj zjjn vader bemerkte, liet hij in tegenwoordigheid dor politio do deur opeu- broken,, Men zegt dat een der laatste workzaam- 3an van don gierigaard geweest is, de effecten en do papieren van waarde, die in don kelder voch tig gewördon waren, in zijn armoodig gomonbiloord woonvertrek aan een touw te drogen te hangen. Men spreekt van een verloving van de 18-jarigo prinses Victoria, tweede dochter van don Duitschen Kroonprins, met don orfprin» van Anhalt, oud 28 jaren. Te Autwerpon is zekero Do Crane, een verver, in zijn huis verbrand govonden; hjj was met eo»o petroleumlamp van do trap gevallen; zijn kloeren waren in brand gevlogen en Do Crane word eono prooi der vlammen. Hoewel ruim 3]/2 millioon francs werd bijeenge bracht tot leniging van den nood op Ischia, wordt pien te Casamicciola door bedelaars letterlijk bo- stonnd, schrijft iemand uit Napels aan de Pnugolo.» Het hoofdcomité schijnt mot do vordoeling dor gel- dun uiterst traag to zjjn. Bij gelogonheid van do internationale tentoon stelling van Nizza doet de hoor Rigail, ondernemer ^v-an stierengevechten, ecu schouwplaats bouwen van 10 meter in middelljjn, die 6000 porsonen zal kuu- len bevatten. De stieren, die dienst moetou doen, lullen gekozen wordon ouder de wildste in de ougten ran het Oude Castillië. De beroomdo »Satnrnino Frutoi». zal do quadrillo der toreadors loidou. En dan to moeten erkennen dat de tentoonstellingen rachtigo voormiddolen zijn van beschaving! Alweer een ontploffing in een stconkolenmijn, Ut maal in Staffordshire; 6 werklioden kwaraon om, werdeu gewond. To Béziers heeft zekere Gally iemand, met wien hjj in oen koffiehuis twist had gekregen, op straat met een dolk doodgestoken. - De maire van Monchin heeft op de jacht, terwjjl hjj mikte op een fazant, bjj ongeluk een zijner vrienden doodgeschoten. Op een landverhuizersschip van Liverpool naar New-York werd onlaugs onder de lading een negen jarig knaapje govonden, in lompen gehuld en den hougordood nabjj. Zijn stiefvader haa hein 's nachts aan boord gebracht en hem gewaarschuwd, zich niet te verroeren voor dat het schip sterk zou schomme len. De kapitein, vermoedende dat een der mannen het knaapje aan boord had binnengesmokkeld om het kosteloos do reis te doen maken, liet den knaap vier dagen lang opsluiten om hem zoodoende tot bekenteuis van de waarheid te brongen. Het knaapje bleef echter volharden. Den vierdeD dag dreigde do kapitein, hem aan een fokkemast te zullen laten ophangen, indien hjj niet binnen vjjf minuten de waarheid zeide. De knaap bleef onwrikbaar en vroeg een paar minuten respijt om te biddendit werd hem toegestaandaarna zeide hjjWell, 30 an sir (ga uw gang, mjjnheer.) Door zulk een op rechtheid en moed getroffen, spaarde de kapitein den knaap het leveü^ liet hem een goede behande ling aan boord ondergaan en hem naar Halifax mee reizen, waar het-1-jongentje ee« onderkomen zou vinden bjj een rjjke bloedvorwante, die hjj zonder reisgeld anders niet had kunnen bereiken. De Schoolmeester verzekert»Do Romeinsche his torie is een kluitje voor een meusch zonder memorie». Blijkbaar overtreft haar echter d# scbeikundo. In een onlangs verschenen scheikundig werk vindt men woorden als deze Rhodunameisensiiure&thylesteralkoholut Trimetbylglycoramraoaiumchlorid Hydrothymochinonsulfosiiure DiniethylacetylbernsteinsSnreathylestur. Wie niet wil aanpakken wordt dikwijls genood zaakt in te pakken. Wat is de nachtegaal? Een zangeres, die zonder ooit les te hebben ge had, van het blad zingt. Wat ztju tranen. Ooggetuigen der smart. In eon Friesch blad loost men de volgende go- boorte-advorteutieWij namen heden onze Mar- garotha als passagier in ons huwelijksbootje op. Aan boord van 't huikje is alles wel.» (Namon der ouders.) Krachtiger bewijs voor den alios ovorheerscbendon invloed dor mode dan thans is zekor nog zelden goloverd geworden. Do spin, een insect dat tot nog toe in staat was bij zijn bloote verschijning aan de dames kreten van angst en afschuw te ont lokken, is thans voor de Parijsehe damosworeld hot modediertje geworden. De schoone Parisionnes, tot nit de beste standen, dragen iu dit seizoen hoedjes, die geheel het voorkomen van eeu door den herfstmis bepareld spinneweb hebben en in het middon waarvan oen bodriogoljjk nagebootste kruisspin van de grootste specie troont. Dit is echter nog niot genoeg; over het goheole toilet schijnen bovendien groote en kleine spinnen rond te kruipen, dio als broches, knoopen, gospen enz. dienst moeten doon. Voor 't gorechtshof te 's-Gravonhage, corroctio- noele zaken, is Dinsdag aaugovangon de behandeling van 't beroep van 't vonnis der Rotterdamscho rechtbank iu zake Jaantje Struik, Van Zutphen, Van der Heem en Consonheim. Eou groot aantal nieuwsgierigen woonden do zitting bjj, onder welke ook oeuigo dames. Als verdedigers waren tegenwoordig Mr. Haas van Amsterdam en Mr. Van Gigch van 's-Gravonhage. Nadat door den voorzitter do terechtzitting was geopend, worden do beklaagden door een deur- waardor binnengoloid. Hot binnentreden van Jaantjo Struik maakte eenige sensatie ouder hot publiek de millioeueujuffrouw stapte vrij vlug naar voron. Zjj was eenvoudig gekleed in donkoren japon; met donker mautoltje en oen hoedjo met witte bloomeu. De drie andere beklaagden namen aan haar linker zijde plaats. Er waren 23 getuigen gedagvaard, doch slechls 21 verschenen, daar Wondhuyzen on juffrouw Oskamp door ziekte verhinderd zjjn. Wjj zullen onze lezers niet andermaal vormoeien met do modedeelingen van 't uitvoerige gotuigou- verhoor, dat in hoofdzaak en ook zelfs iu do moosto bjjzonderhedon niet afwjjkt van het indertjjd voor do Rotterdamsche rechtbank gevoerd. Onnoodig hiorbjj te voogon, dat Jaantjo volhardt in hare wjjzo van vordediging en tegenover do verschillende getuigen hare voorspiegelingen van erfenissen enz. blijft ontkennen. Dinsdag werdeu gehoord de familiön Wilden- boor, Van Vliet, Wondhuyzen en Bosch. Gisteron (Donderdag) werd de behandeling dor zaak met de verdore getuigen voortgezet. De min. van justitie cn de bnrgem. van don Ilaag woonden een gedeelte der zitting bij. Zoo ook do vroegere boklaagdo Hoetiuk. Jaantje bleef volharden in hare ontkeuteuis van alles. Voor beklaagde Van der Heem was de verklaring van deu inspecteur van politie te Rottordam thans gunstiger dan voor de rechtbank. Hjj betuigde ton stelligste zijne onschuld. Adv,-gen. Bijloveld hield de schuld dor vier be klaagden vol en eischte voor Jaantje 5 jaar ge vangenisstraf en 3 geldboeten van 100, voor Van Zutphen 3 jaar in plaats van twee, voor Van der Heem 1 jaar en voor Consenheim 1 jaar gevange nisstraf. Daarna hadden de ploidooien plaats. De heer Aug. Sassen, gemeente-archivaris van Helmond, heeft bot prospectus verzonden van oen nieuw tijdschrift voor Noordbrabantsche geschie denis, taaL- en letterkunde.» Op het voorbeeld van het Limburgsche orgaan van goljjke strekking, »do Maasgouw,» dat sodort 1 Jan. 1879 te Maastricht het licht ziet, wenscht de heer Sassen ook voor Noordbrabaut een poging te doen om iu een tijd schrift de bouwstoffen te verzamoleu voor een ar chief, dat door beoefonaars dor Noordbrabantsche geschiedenis en volkstaal met vrucht zal kunnen geraadpleegd worden. De hoer Sa9sen houdt zich dringend aanbevolen voor medewerkers en inteekenaars. Om de 14 dagen zal van het tijdschrift 3 por jaargang) een no. verschijnen, met tekst, kleinere on grootere afbeel dingen. In Dronthe neemt vooral in het westeljjk godeelte, de varkensziekte zeer toe. Verscheiden boeren heb ben roods 8 a 10 varkens verloren, dio door dio ziekte voor consumtie geheel ongeschikt zjjn. De heer D. Bergsma, te Appelscha, heeft van één uitgezaaideu roggekorrel 14 aren geoogst, bevat tende circa 1060 korrels. Op onderstaande verbodsbepaling vestigen wjj in-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2