BUITENLAND. BINNENLAND. [IEUSDEN, 8 NOT. t De heden alhier gehouden paarden- en beestenmarkt was niet zoo druk bezocht als de voorgaande. Er werd toch nog al handel gedre ven en wij vernamen dat onder het hoornvee ook nog al beduidende prijzen werden besteed. Niet temin was de sluiting van het Duitsche rijk voor vee uit Nederland, zoowel op deze markt van in vloed als op de verschillende markten in de laat ste dagen gehouden. t BOMMELERWAARD. Overal liggen langs de Waaldijken ontzachlijke hoopen beetwortelen. De eigenaars zouden gaarne verschepen doch van de zijde der fabriekanten talmt men met het zen den van de noodige vaartuigen. Wel wordt er afgeleverd in de enkele schepen, die aan wal komen, doch men houdt het er voor dat er genoeg bieten aanwezig zijn om vijfmaal meer schepen te be vrachten. Er zijn landbouwers wier vrachten reeds vier weken aan weer en wind blootgesteld, op ver zending wachten. Het vrachtloon is zeer gerezen en liep van f 2 tot f 3.50 per last. IIEDEL, 5 Nov. Ter paardenmarkt, heden ge houden, was de aanvoer goed, ofschoon minder dan vorige jaren. Buitenlandsche kooplieden koch ten de beste exemplaren voor f 550 a f 750. Werkpaarden golden f 150 a f 350; veulens 100 a 150. Teel bleef onverkocht. DUSSEN, 5 Nov. Dat de weilanden alhier van eene uitmuntende kwaliteit zijn, bleek dezer da gen, door dat de slager H. De Vries eene koe heeft geslacht die 158 halve kilo's los vet in had. Deze koe was van den stal des heeren G. Ver hoeven alhier. tIn plaats van wijlen den heer G. van der Beek, is tot lid van den raad dezer gemeente benoemd, de heer A. B. van de Koppel. BRAKEL, 7 Nov. Bij den aanvang dezer week is alhier de herhalingsschool met 28 leerlingen geopend. Het schoolgeld bedraagt 50 cent per maand. 's-HERTOGENBOSCH, 6 November. In ver schillende dagbladen werd onlangs medegedeeld dat door Gedep. Staten van Noord-Brabant aan de Provinciale wm voorgesteld, het getal veedistric ten, waarin de provincie is verdeeld, van tien op dertien te brengtn. Dit bericht was ni«t juist. Het voorstel strekt om de tien districten onver anderd te behouden. In de laatste jaren is echter gebleken dat in sommige gedeelten der provincie nog altijd gebrek aan veeartsenijkundige hulp be stond; om in dit gebrek te voorzien hebben ver schillende gemeentebesturen zich vereenigd om voor gezamenlijke rekening een veearts aan te stellen. Gedep. Staten hebben alsnu in overweging ge geven om aan zoodanige veeartsen eene toelage te verleenen van hoogstens 300, doch in geen ge val hooger dan de toelage van de vereenigde ge meenten bedraagt. (r/N. R. Ct.") t GORINCHEM, 8 Nov. Met acht der hoogst- genomineerden van de 38 sollicitanten, welke den 27n October alhier aan het vergelijkend examen voor de betrekking van Iloofd aan de volks-school op de Kalkhaven hebben deelgenomen, zal het examen den 17n dezer meer mondeling worden voortgezet. Heden zal bedoeld achttal uit het schriftelijk werk van den 27n October worden opgemaakt. t Vi ERKENDAM. De begrooting van ontvang sten en uitgaven dezer gemeente voor 1884, be draagt in ontvangst f15950.90, in uitgaaf f15942.30. De Minister van Koloniën is van plan een wijzi ging der Indische invoerrechten voor te stellen, waardoor aan de schatkist een vermeerdering van opbrengst van omstreeks anderhalf millioen zal worden verzekerd. Ook wil hij meerdere gelijkheid brengen in de belasting van producten bij den uitvoer, zonder echter tot een algemeene verhoo ging van uitvoerrechten over te gaan. Voorts is in voorbereiding een plan om tot exploitatie der djatibosschen van Staatswege over te gaan, waardoor een bate van 21/» h 3 millioen aan de schatkist zou worden verzekerd. Nog wenscht de Minister de inkomsten uit het zout monopolie en uit de koffiecultuur te versterken, de eerste zonder verhooging van zoutp-ijs, de tweede door een betere regeling der cultuur op West-Sumatra en eene betere bereiding van het product op Java. Tevens moet het Ministerie heb ben besloten, op verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting alsnog belangrijke bezuinigingen aan te brengen. De trekking der Tentoouatellings-loterij zal niet, zooals vroeger was bepaald, den lOn, maar eerst den 30n dezer aanvangen, daar de voorbereidende werkzaamheden zeer omvangrijk zijn. De trekkin gen geschieden zoodanig, dat niet alleen elk lot eener serie kans heeft een der prijzen te winnen voor elke serie bestemd, maar bovendien om daarna deel te nemen aan de trekking van de hoofdprij zen, zoodat zich het geval kan voordoen dat een No. waarop reeds een serieprijs viel, ook tot de uitverkorenen voor een der hoofdprijzen behoort. Op den laatsten dag der trekking worden de hoofd prijzen getrokken; die laatste dag is echter nog niet bepaald. Houders van loten dienen dus, ook 11a de serie-trekkingen, hun loten te bewaren, want een serie-niet kan een winnend nummer worden voor een hoofdprijs. Personen die verlangen in aanmerking te ko men voor de betrekking van inwonend meesteres vroedvrouw aan 's rijks kweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam, gelieven daarvan te doen blijken aan den directeur dier inrichting dr. J. Vroesom de Haan, Schiekade aldaar, en zich vóór 1 December e.k. in persoon bij hem aan te mel den op werkdagen tusschen 4 en 6 ure des na middags. Omtrent de aan die betrekking verbonden jaarwedde en verdere voordeelen zullen zij door voornoemden directeur worden ingelicht. De diamauten, brillanten, paarlen en andere kostbaarheden uit de Eransche afdeeling der ten toonstelling, welke eene hooge waarde vertegen woordigen, zijn onder escorte van Parijsche poli tiebeambten en der garde républicaine naar de Eransche hoofdstad overgebracht en behouden aldaar aangekomen. Met het verkoopen der gebouwen van de Ten toonstelling wil het niet vlotten. De in veiling gebrachte restauratiegebouwen zijn opgehouden, 't Zelfde was het geval met het geboüw der Zui- derzee-Tentoonstelling. Aan leden en begunstigers van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is kennis gegeven, dat de ter gelegenheid van het aanstaand eeuwfeest der Maatschappij geslagen medailles in goud, zilver en brons zullen worden verkrijgbaar gesteld voor de leden, tegen den kostenden prijs. De goedkoopere, maar minder artistieke gedenkpenning zal kosten in brons f 4.50, zilver f 13.50, goud f 153, terwijl de prijs der artistiek fraaiere, iets grootere en duurdere medaille moet worden gesteld in brons f 7.50, zilver f 22, goud f 300. Tegen den heer Roland Holst Jr., wiens zaak (het weigeren ran de eedsaflegging) Dinsdag voor het Hof te Arnhem werd behandeld, is door den procureur-generaal geëischt dat hij alleen ver oordeeld zou worden in de kosten van het geding, en dus niet tot boete of gevangenisstraf. Het Magdalenahuis te 'Zetten, een gesticht voor gevallen vrouwen, zal aanmerkelijk worden vergroot. Onder Gorsel zijn 29 zilveren muntstukken ge vonden, sommige ter grootte van een rijksdaalder en van een gulden, met. jaartallen van 1021 tot 1600. Men schrijft uit Venloo Sedert 8 dagen staan aan het Pruisisch grensstation drie waggons dra gend vee, die uit Holland aangevoerd werden. Pruisen weigert echter den in- en Nederland den terugvoer, waardoor deze dieren in hunne enge stallen moeten opgesloten blijven. Eenige daarvan hebben reeds kalveren geworpen, waardoor hunne positie nog bekrompener wordt en deze viervoeters wachten nu op een genadig besluit, dat hen in één land toelaatin het tegenovergesteld geval zullen zij voor deze volkomen onwillekeurige over treding met den dood gestraft worden. Een ingezetene van Bleiswijk zal zich binnen eenige dagen naar Dois in Frankrijk begeren, ten einde in een kaasmakerij aldaar onderricht te geven in de Ilollandsche manier van kaasmaken. Iu Gelderland en Overijsel bedraagt de aardap peloogst dit jaar ruim het drievoudige van ge wone jaren. Toch willen de boeren de puike soorten niet voor minder geld verkoopen dan anders. Wanneer men hun een minder bod doet, zeggen zij ydan voeren \vê de eerdappels lever aan de beeste." Maandagmorgen werd met militaire eerbewijzin- gen de marinier begraven, die op het schietter- reiu nabij Zeeburg Woensdag j.l. door een ko gel doodelijk was getroffen. De lijkkist was be dekt met vier kransen, waaronder één geschonken door den officier, die bij het ongeluk tegenwoordig geweest was, en één gegeven door de manschap pen der kompagnie, waartoe hij behoorde. De over ledene was een zeer oppassend soldaat. Tal van zijne kameraden namen vrijwillig deel aan deze treurige plechtigheid. Men meldt uit Tilburg Dinsdag n.m. waren de werklieden in de stoomwolfabriek van den heer Eras alhier druk aan den arbeid. Een hunner, een vrouwtje van 50 jaren, liet eensklaps de spoel rusten. Haar neefjo, een kleine jongen, die in hare nabijheid werkte, geide tot haarTante, slaap je?" Tante zat dood met de spoel in hare reeds verstijvende hand. Ze was, zonder dat ie mand er iets van bemerkt had, al werkende den dood ingegaan. Te VHage heeft een student zich na een bezoek in het Alcazar" met gëea goed gezelschap, op straat doodgeschoten. Te Nieuw-IIelvoet is de aan toevallen lijdende 18-jarige dochter van den landbouwer T. bij het spoelen der wasch in de sloot geraakt en ver dronken. Een 11-jarig meisje is te Denekamp onder een boomstam geraakt, die van een opeen gestapelde hoop afrolde. Het kind is onder de hevigste pijnen aan de gevolgen overleden. Een inwoner van Kruiningen, die zich voor zaken te Bergen-op-Zoom bevond, miste op een gegeven oogenblik zijn portefeuille, die 0. a. ruim vijf honderd gulden aan papier bevatte. Alle naspo ringen zijn vruchteloos gebleven. Tusschen Beets en Oosthuizen is in een sloot het lijk van zekeren D., groentenhandelaar uit Oosthuizen, ge vonden. De man laat vrouw en 7 kinderen na. Een Ylissingsche loodskotter bracht Dinsdag te Ylissingeu aan wal een matroos van het aan de Schouwenbank gestationeerde lichtschip, die uit den mast van dat vaartuig was gevallen en daarbij zeer ernstig werd gewond. Men wanhoopt aan het behoud van zijn leven.Te Ilijum (Fries land) heeft zich iemand in een vlaag van gods dienstwaanzin een stuk van de tong afgesneden. De koster van de R.-K. kerk te Naaldwijk is van een trap gevallen en op de plaats dood ge bleven. I11 het kantoor van de houthandelaars II. te Leiden is ingebroken. De dieven vonden slechts 25 cent. Een der twee personen, die te Schiedam door het springen van een ketel, zware brandwonden bekwamen, is reeds bezweken. De toestand van het andere slachtoffer is steeds zorgwekkend. Een gewezen kellner heeft op het Leidsche Plein te Amsterdam uit een kiosk des nachts een pak couranten en drie doosjes lucifers gestolen. Men pakte hem op heeterdaad. Te Amsterdam werd aan een diamantslijper een portefeuille met voor f 1600 aan diamanten ont vreemd. De dader werd met het gestolene ge vonden. ir heeft Woensdagmorgen te Accrington, in het .afscbap Laucaster, (Engeland) eene gasontplof- y in de kolenmijn Monkfield plaats gehad. 110 nwerkers bevonden zich op het oogenblik dat ramp plaats had in de mijn, waarvan er tot ver slechts 6 gevonden zijn. To Loudon kwamen iu 1882 271 personen op lat om en werden 3569 op straat gewond1224 sonen werden wegens te hard rijden vervolgd hiervan werden 1114 gestraft. fog niet lang geleden hebben Engelsche levens zokei ing-maatschappijen binnen ëén jaar het Bssale bedrag van P/4 millioen pond sterliug millioen gulden) moeten uitbetalen, die op leveu van drie hooggeplaatste personen waren '.ekerd, terwjjl kort daarna de dood vau twee ere verzokerden de uitbetaling van Y4 millioen d (3 millioon gulden) tengevolge had. In 't Bel dus 18 millioen gulden op 5 monschenlevons ;okurd! 1 Noderland is de levensverzekering nog al te lig populair, vooral ouder de voorname en ge le klassou, die ten onrechte meenen dat die elling alloen voor minvermogenden heilzaam voordeelig kan zjjn. Het voorbeeld der groote talisten in het praktisch» Engeland vindt ten :at nog te weinig navolging. Toch zjjn er ook ons land kooplieden en industriëelen die ver- ringen van 2 a 3 tonnen gouds op hun leven ien gesloten; maar in don regel trachten zy geheim te houden, alsof 't iets was waarvoor zich moesten schamen. Wij beschouwen 't in- ndeel als een wijze daad van voorzorg. an eene toonoelspeelster van het «Tké&tro xjais,* mej. Dudley, wordt verhaald, dat zij dezer n een eigenaardig blijk van moed gaf. Zy liet namelijk zos voortanden uittrekken en door ittanden vervangen, om een door de plaatsing natuurlijke tanden veroorzaakt lispelon wog te en, hetwelk haar iu hare rol hinderde. m behoeve van Frankrijk worden thans kanon- ss gegoten, die een gewicht hebben van 98000 zonder het affuit. De kogels hebben eon gewicht 780 en een lading kruit van 280 kilo. 3 Duitsehers en Spanjaarden mogen nu wel ssen 1 Roabaix brak brand uit in de spinnerij van 3. Dilly tongevolge vau oen benzino-ontploffing rronwou, dio op een eerste verdieping bezig n, sprongen uit het raam op de plaats10 iran kwamen iu do vlammen 0111, 40 porsonon en gewond. m do Seine zijn benedenwaarts van Parijs de jilijfselon eener groote voorhistorische vestiging >kt. Tnsscbeu Snrennes on hot Bois do Bologno it een groote dijk aangelegd on bij de daarmede erband staande nitgraviugen vond de ontdok- plaats. Do Parijsche geleerde Taillebois heeft Ir eene menigte schorven van aardewerk vor- ld en bovendien de handvatsels van verschei- worktuigen, zoomede geslopen en verbrijzelde Isteenen, die voor werktuigen gediend hebben, ijzer of brons werd geen spoor gevonden. De ging moet zeer belangrijk en gedurende een men tijd bewooud geweest zijn, want binnen 0 uren word eene zeer groote hoeveelheid dier- beenderen verzameld. Eerst door eene nauw- jte studie der gevondeu overblijfselen zal hot lijk worden, het tijdperk vast te stellen waarin vestiging tot stand kwam. ar de «Köln. Ztg.« boricht, is het verhaal van ludsmidsdochtor uit Cleve, die aan de Neder- c-ïA grenzen wegens smokkelarjj in hechtenis non zou zijn, gebleken een verzinsel te zijn, net kwaadwillige bedoelingen verspreid werd. Nienhagon nabij Halburstadt iu Pruisen is icbiiionziokte uitgebroken. Hot aantal lydera agt. reeds 84, waarvan er 20 zoo gevaarlijk liggen dat men aan hot behoud van hun leven oopt. t Oldeiiburgïche dorp Lunsde wordt met ver ing bedreigd, doordien de grond, waarop hot in aanhoudende beweging is. Verscheidene b storten in, en de bowonors zullen waarschijn- 'unne woningen moeten ontruimen. New-York loopen thans een 5000-tal boek- rs en klerken rond, die eene betrekking zoeken. don Staat Dakota (Vereen, Staten), werd m tijd geleden goud ontdekt door een xeke- iojr H. W. Griswold. Deze hield zijne ont- Iig geheim tot dat hij al het land in de na- 1 van Lisbon had opgekocht. Het blijkt nu Het erts zeer rijk is; de heer Griswold liet frooveu onderzoeken, die voor een waarde van t 625 gulden per ton aan goud bleken te en. Do velden lokken nu een goheelen stroom oudzoekers. van Beeis zal eerlang een nieuwen dicht- 1 uitgeven, na een 14-jarig zwijgen van zijn Charleroi wordt aan de «Mense* geschre- dat nien aldaar ernstige vrees koostert voor herhaling van hot boruchte geval-Bernays. er Alphonse Deschamps, wonende te Couillet renaar eener bloeiende fabriek in de nabij- van Maubeuge (even over de Frausche gren- ontviug een tiental dagen gelodon een brief, bui voor zaken naar Brussel riep. Hij gaf daaraan gehoor en sodert is hij spoorloos verdwe nen. Zijne zaken zijn in de volmaaktste orde, en in zijn huiselijk leven bestaat er geen enkele aan leiding om aan eene heimelijke vlucht te denken, zoodat men zich overtuigd houdt dat hij dood is, hetzij tengevolge van een ongeval, hetzij ten offer gevallen van eene vreeselijke misdaad. Het «Jour nal de Charleroi* zegt, dat zijne ouders reeds een paar malen te Brussel geweest zijn om inlichtin gen aan de politie te verschaffen, maar dat deze er nog niet in geslaagd is eenig spoor van den heer Deschamps te ontdekken. Ook onder do dwangarbeiders in Siberië, die het in menig opzicht lang zoo erg niet hebben als de ongelukkigen in de holen der Russische gevangenis sen, wordt «ten huwelijk gegeven en ten huwelijk genomen.* Maar het gaat op een zeer zonderlinge manier. Als een der gevangenen, zoo verhaalt een Russisch b'ad, wenscht te huwen, moet hij daarvan kennis geveu aan den opzichter, die hem terstond een vrouw geeft. De echtelingen hebben dan een proeftijd van drie dagen. Als het bljjkt dat zjj het niet samen kunnen vinden, krijgt de man een andere vrouw, inaar niet dan nadat hij 25 zweepslagen ontvangen heeft. Dat krachtige middel ter bevorde ring van de inschikkelijkheid voorkomt aanhoudende veranderingen. Bij de opgravingen in het forum te Rome is de plaats gevonden waar de Vestaalsche maagdon woonden. OO O Najanrs-Zittiiur «Ier Prov. Staten van Noord-Brabaut. Dinsdag 6 Nov., nam. 2 uur. De Voorzitter opent de vergadering met de volgende toespraak Mijnheeren Leden der Staten van N.-Brabant. „Uwe gewone najaars-zitting, heden door mij te openen, biedt u ruimschoots de gelegenheid aan, wederom ten nutte van 't sehoone gewest, door u vertegenwoordigd, werkzaam te zijn. Immers, behalve de onderwerpen, die in uwe jongste zomer vergadering aaugthouden werden of onafgedaan-bleven, zullen o. a. in deze zitting ter tafel worden gebracht een ontwerp van reglement op de bermen, dwars- en achterdijken in de traverse van de Beer- sehe Maas cn verschillende ontwerpen tot wijziging van bestaande: of vaststelling van nieuwe bijzondere waterschaps-reglementeu, alsmede de voorstellen van Ged.-Staten, betreffende de verpleging van armlastige krankzinnigen en tot regeling van 't bedrag der jaarlijks beschikbaar te stellen gelden voor bijdragen in de kosten van aanleg en verbetering van wegen en waterleidingen. Uit de toelichting betréffende dit laatst» onderwerp zult u ont waren, niet alleen dat het in de bedoeling van Ged.-Staten ligt om eenheid van behandeling der aanvragen in de kosten van gemelde werken te bevorderen, maar ook dat de provincials geldmiddelen toelaten, behalve de voldoening in termijnen van 1 millioen gulden in de kosten der verlegging van den Maasmond, nog vrij aanzien lijke sommen voor aanleg en verbetering van wegen en waterlei dingen, zonder verhooging van belastingen, jaarlijks aan te wenden. Ik twijfel niet, of een en ander zal door u met uwe gewone nauw gezetheid en warme belangstelling in Noord-Brabnnts welvaarten bloei worden onderzocht en behandeld en roep als Voorzitter uwe voortdurende welwillende medewerking in, ter leiding uwer werk zaamheden, terwijl ik verklaar in naam des Koning» deze zitting te openen." De Griffier geeft lezing van de lijsten van de te behandelen on derwerpen, waarop voorkomen 40 nieuwe en 21 in de zomer-zitting aangehouden stukken. Zes verschillende onderwerpen, van minder algemeen belang,, worden zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Zeven anderen worden voor kennisgeving aangenomen. Onder de aangehouden onderwerpen komen o. m. voor De ontwerp-besluiten van Ged.-Staten tot wijziging van 't water schap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Ileusden." Onder de stukken, gesteld in handen der bijzondere commissie voor de waterschappen, komen o. m. voor: Een ontwerp-besluit tot wijziging van 't bijzonder reglement voor 't waterschap van Nieuwkuik. Eene aanvraag van ingelanden van 't waterschap „de Gecom bineerde Groot Waspiksche Buitendijksche Overdiepsche Bin- nenpolder" in de gemeenten Waspik en Raamsdonk, tot wijzi ging vau 't bijzonder reglement. Onder die, gesteld in handen der commissie van rapporteurs voor de begrooting.- Eene aanvraag van de gemeenten Heusden en Waalwijk om provinciale bijdragen ten behoeve harer teekenscholen. Eene aanvraag om een provinciale bijdrage voor de teeken- school te Waspik. Een bericht van Ged.-Staten ten aanzien van de verdeeling der som van 4000, voor bijdragen aan teekenscholen op de begrooting gebracht. Eene aanvraag van de Noordbrabantsche Maatschappij vau i Landbouw om een provinciale bijdrage van 1500.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2