Buitenlandseh Overzicht. BINNENLAND, ivangen voor het oog van iedereen. Dat stuitend voor het gevoel in meer dan één üicht. Stuitend omdat het lijnrecht in strijd met het Christelijk gebod //Laat uwe kerhand niet weten wat uwe rechterhand jet en geeft uwe aalmoezen niet in het jenbaar", maar ook stuitend omdat in het tdanig ontvangen van aalmoezen duidelijk ïibaar is, dat de armoede ingeworteld is, j; alle schaamtegevoel bij hen is verdwenen dat het opkomend geslacht gemeenzaam rdt met eene wijze van leven, waarvan t een afschuw moest hebben. Zoo gaan kinderen van hen, die daar wachten op j. gegeven brood, denzelfden weg op het woord waarom wij eerst lachten e groote armoede komt van de groote ^erté" krijgt voor ons eene huivering- kkende beteekenis. Waar het besef niet endiger wordt dat de verdiende stuiver ser waard is dan de gegeven stuiver, daar de strijd hopeloos, die de armoede zou len weren. Daar leeft de ellende van placht tot geslacht voort en wordt een iker, die aan het maatschappelijk leven aagt. En daar zijn de gevers zelf de oor ten van een toestand, dien zij uit achte- >sheid in het leven hebben geroepen. ware ik oen onopgevoede deerne. Ik weet ook I, gij zijt een braaf inan, uwe vrouw zal het zeker :d hebben, en mij, hoop ik, zal de lieve God hel- i, dat ik mijn plicht als uwe huisvrouw doen en tevreden stellen zal. Maar het hart, meester Jacob, ge weet bet, laat zich de wet niet voorschrij- iook het gebod van een vader kan het niet ingen het staat alleen in Gods hand.« (Wordt vervolgd.» HEUSDEN, 10 Nov. t Bij Koninklijk besluit van 31 Oct. 1883, no. 20, is goedkeuring verleend tot oprichting eener naamlooze vennootschap, onder de benaming z/Noord-Brabantsche Bank". Nadere toelichtingen hopen we weldra mede te deelen. t BEZOOIJEN, 8 Nov. De raad dezer gemeente heeft 75 gulden op de begrooting uitgetrokken voor elk der twee kweekelingen aan de openbare school alhier. t De werkzaamheden aan de spoorlijn Zwa- luwe's-Bosch vorderen goed. De zandwagens rijden reeds tot achter deze gemeente. Spoedig zal het gedeelte ZwaluweWaalwijk gereed zijn en naar men zegt, voor het openbaar verkeer ge opend worden. Het gedeelte Waalwijk'sBosch zal niet kunnen voltooid worden voor dat de Maas mond verlegd is, dus over een tiental jaren, vindien dit waar is, zou het vreeselijk zijn" voor onze nijvere Langstraat t Het traktement van den te beroepen pre dikant is verhoogd tot op f 1000. t Verblijdend is het voor onze gemeente, dat de pokken verdwenen zijn. tZondag 11. had hier eene vechtpartij plaats in een koffiehuis van drie personen tegen den kastelein. Een dezer drie bekwam eene wonde in het hoofd, hem door den koffiehuishouder toege bracht met de keu van eene biljart, waardoor hij tot nog toe het bed heeft moeten houden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. t MEEUWEN,~TÖ~Oct. Toen C. d. W. land bouwer alhier, gisteren namiddag in de wei bij zijne beesten kwam, ontdekte hij dat een hunner eene vrij diepe wond had aan een der achterbeenen. Hoe kan het beest daaraan gekomen zijn, was natuurlijk zijn eerste vraag. Is hier aan een onge luk of aan kwaadwilligheid te denken? Velen mee- nen het laatstenaar hun oordeel toont de aard der verwonding duidelijk aan, dat ze met een scherp mes moet zijn toegebracht. De tijd zal mis schien leeren wat er van zij. 't Is te hopen. WAALWIJK. De heer E. A. D. van der Klokken, burgemeester dezer gemeente, heeft zich genoodzaakt'gezien oin gezondheidsredenen zijns functie als zoodanig over ta dragen aan den oud sten wethouder, den heer P. van Es. ZALT,BOMMEL, 9 Nov. Sedert fang was er te dezer plaatse sprake van 't oprichten eener cursus voor onderwijzers tot hunne verdere opleiding ter verkrijging van de hoofdacte. Daartoe vroegen belanghebbenden, doch tot heden te vergeefs, eenige finantieële hulp van den Gemeenteraad. Doordrongen van het hooge gewicht der oprich ting van zulk een Cursus, is het eenigen alhier wonende ingezetenen, wien 't openbaar onderwijs zeer ter harte gaat, tot hünne eer gelukt, toch eene door zoovelen gewenschte inrichting tot stand te brengen, ondanks het gemis van finantieele hulp van wege de gemeente. Op 3 Nov. j.l. toch hebben de lessen in de lokalen van de R. H. B. een aan vang genomen, waaraan tegen eene contributie van f 30 's jaars wordt deelgenomen door een twintigtal onderwijzers en onderwijzeressen. 's Woensdags en Zaterdags wordt er van 's na middags half drie tot half vijf, en van half zes tot half negen onderwijs gegeven in de volgende vakken Geschiedenis, Wiskunde, Schei-, Plant en Dierkunde, Paedagogie en Handteekenen, res- pectivelijk door de heeren Dr. Epkema, Kruijne, Rikkers, Dr. van Anrooy, van Drimmelen en Zeitz. Het is allezins te wenschen dat deze met veel moeite tot stand gebrachte cursus, die voorloopig een jaar duurt, blijken moge levensvatbaarheid te bezitten. Ter voorziening in de vacature van Direc teur der gemeentelijke Gasfabriek, tevens belast met de administratie, is door het College van da- gelijksch bestuur benoemd, de heer A. W. Gezel len, Gasfabriekant te Schagen. Op de door de commissie, belast met het be heer en de directie der fabriek ingezonden aanbe veling, waren geplaatst Jo. de heer A. W. Gezellen, voormeld, 2o. de heer C. A. Halffman, Volontair aan de ge meentelijke Gasfabriek te Middelburg. Er hadden zich elf sollicitanten aangemeld. GORINCHEM, 10 Nov. Voor de verkiezing van een lid van den Raad, in de plaats van den heer Wisboom, waren gisteren ingeleverd 216 stem biljetten. Bij de opening op heden bleek, dat wa ren uitgebracht op den heer A. G. W. Boll 187, R. D. van Slijpe 11 en H. van Andel Kantz. 3. Nog waren uitgebracht op de heeren J. Schoon, E. R. van Naerssen, B. van Maaren, D. J. Du Croo, E. Servaas en K. Servaas ieder 1 stem. Ne gen biljetten waren in blanco ingeleverd. Alzoo met groote meerderheid gekozen de heer A. G. W. Boll. t 12 Nov. De heden alhier gehouden St. Huibertspaardenmarkt muntte uit door een aan voer van ruim 2000 paarden. De handel was echter slap, ofschoon vele buitenlandsche paarden- koopers aanwezig waren. Voor vier- en meerjarige paarden werd f 600 a f 800, voor l1/s-jarige f 160 a f 250 en voor veulens f 90 tot f 140 besteed. Ofschoon overal de beste orde heerschte, werd in de Haarstraat een vreemdeling door een paard doodgeslagen. tTot aanvulling van ons bericht uit de Merwebode van 1.1. Zaterdag dient dat de 8 hoogst- genomineerden uit de 38 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der volksschool op de Kalk- haven, zijn de heeren L. L. van Thiel, onder wijzer te Bergen op Zoom J. E. Schiphorst, onderwijzer te Nijmegen M. M. Kakebeeke, on derwijzer te AlkmaarW. van der Plas, onder wijzer te UtrechtP. J. Verlee, hoofd der school te DeilW. C. Kentie, hoofd der school te Vrijenban A. P. Boeser, onderwijzer te Amster dam en A. Berman, hoofd der school te Gouderak. t Voor de betrekking van hoofd der school voor meisjes in de Zustersteeg, waaraan eene jaar wedde van f 1200 en f 250 vergoeding voor huishuur verbonden is, hebben zich slechts 4 sollicitanten aangemeld. Het vergelijkend examen zal op Zaterdag 24 dezer gehouden worden. De aangekondigde proefritten op de lijn Gorin- cheraGeldermalsen vanwege de Expl.-maatsch. hebben de gepasseerde week van Dinsdag tot Za terdag plaats gehad. De lijn hield zich uitstekend, weshalve men verwachten mag, dat het gerucht van opening op 15 dezer zal bewaarheid worden. In een der Texelsche heuvels, genaamd de Hooge Berg, zijn sedert eenigen tijd groote stee- nen gevonden, zeer geschikt tot versterking der dijkglooijingen. Deze worden reeds h ƒ14 per last aan het dijkbestuur geleverd, dat daardoor niet meer noodig heeft ze van elders te ontbieden. Reeds zijn steenen opgedolven, die de zwaarte van 700 kilo hadden. In de Universiteits-bibliotheek te Groningen be vindt zich een N. Testament van Erasmus,dat door Luther gebruikt en van vele aanteekeningen voor zien is. Het draagt op het eerste blad Luthers handteekening en verder een aantal handteekenin- gen van de verschillende bezitters van 1550 af tot op het begin der vorige eeuw, toen het door den Leidschen predikant Alberthoma, aan zijn va derstad Groningen geschonken werd. Onder de vele aanteekeningen van den Hervormer 'zijn er sommige van uitlegkundigen, andere van poleini- schen aard; deze laatsten zijn gericht tegen de verklaring van verschillende plaatsen, door Eras mus gegeven. Aan het //Dagblad" wordt de opmerking ge maakt, dat in het koninklijk besluit, betreffende de inwisseling der oude centen, niet gesproken wordt van de halve centen. Voor de aanmunting van de bronzen halve centen behoeft men zich dus niet ongerust te maken. St. Maarten, een van de merk waardigste typen der Middeleeuwsche legenden, die in Wodan's plaats de Duitsche landen op zijn schimmel rond reed, om tot de wintervermakelijkheden uit te noodigen, wordt in Limburg op 11 Nov. door de landjeugd nog steeds herdacht. Aan den voor avond van den kerkelijken feestdag, gaat het jonge volkje voort stroofakkels te ontsteken, met hare schitterende effecten, om vervolgens zich neer te zetten aau den welvoorzienen disch en de heer lijkheden van de warme melk en zoete koek en vlade te genieten. Ongeveer 2000 fabrikanten van leder, schoe nen en laarzen, drijfriemen, rijtuig- en zadelma- kerswerk hebben zich tot den Minister van Fi nanciën gewend om, met het oog op een moge lijke herziening van ons tarief van invoerrechten, die bij het kwijnen van onze lederindustrie, voorna melijk sedert de concurrentie der Amerikaansche zulk een uitbreiding heeft verkregen, een zeer aanzienlijke verhooging van invoerrechten te be pleiten voor gemaakt schoenwerk enz. en voor de iu Nederland mede gefabriceerd wordende leder- soorten en wel in overeenstemming met de Eran- sche of Duitsche tariefwetgeving, d. i. ongeveer tot 25 per 100 kilo leder. Te Amsterdam is een intern, kellner-club opgericht. Men schrijft uit Oud-Beierland Van jl. Dins dagmiddag drie uur tot heden (Vrijdag) morgen twaalf uur zijn ter secretarie alhier aangegeven 18 gevallen van pokken, terwijl in hetzelfde tijds verloop 5 sterfgevallen aan die ziekte hebben plaats gehad. Over deze week zijn die getallen42 aange- gevenen, li sterfgevallen. Het aantal der aangetasten van af het begin der epidemie is 418, terwijl 115 personen aan die ziekte overleden zijn. Gelijk onlangs is gemeld, had de rijksontvanger Vermeulen te Dokkum, nadat hem tweemaal te vergeefs door middel van een kassier eene ge zegelde kwitantie van f 16.44 wegens eene schuld aan eene weduwe aldaar was aangeboden, het geld rechtstreeks aan deze laatste gezonden, die nu echter vergat een zegel van vijf cent op die kwitantie te plakken, waarvoor deze zelfde ont vanger haar nu, ingevolge de wet, eene boete van f 25 oplegde. Naar men thans verneemt, heeft de minister van financiën, officieel met de toedracht der zaak bekend gemaakt, genoemde weduwe kwijtschelding van die boete verleend. De wethouder en raadsleden van Ooë en Laak, die eenigen tijd geleden het raadhuis bestormden, de deuren verbrijzelden en daarna zitting hielden, zijn tegen den 13n November e. k. gedagvaard, in zake //verbreking van afsluiting", voor de Ar- rondissements-Rechtbank te Roermond. Donderdag zou te Kampen een jong paartje in het huwelijksbootje stappen. Even te voren zou de vader van den bruidegom aan het meisje ver klaard hebben, dat hij voor zijn zoon, die bij hem als kuipersknecht in dienst was, geen geregeld werk had en ook geen vast weekloon beloofde. De bruid rept zich naar het gemeentehuis en deelt den ambtenaar mede, dat er van het huwe lijk niets komen kan. Zij is reeds met pak en zak naar het huis van hare ouders, die elders wo nen, vertrokken. Te Sappemeer woont een jeugdig echtpaar, dat, schoon nog slechts enkele maanden getrouwd, van huiselijken vrede weinig geniet. De jonge vrouw besluit gebruik te maken van de afwezigheid haars echtgenoots om met de tilbare have de woning te verlaten. Te spoedig echter kwam de man harer keuze naar huis en ziende wat er gaande was, neemt hij het besluit zijn vrouwtje de voorgeno men moeite te sparen. Op staanden voet veilde hij aan de voorbijgangers en de toegeschoten bu ren alles wat in zijne woning was. Slechts de kleederen der vrouw liet hij onaangeroerd. Wat geen kooper vond wierp hij in 't water. De conducteur Ie klasse der IIoll. IJz. Spoor weg-maatschappij, IL, is Zaterdagmorgen nabij seinhuis 2 te Amsterdam door den materiëeltreiu no. 103 overreden, waarbij hij aan het hoofd werd gewond, terwijl beide beenen zijn afgereden. De ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerd. Een bewoner van het Keizerrijk te Amsterdam, die in staat van erge dronkenschap verkeerde, heeft zijn vrouw zoo hevig met een stok gesla gen, dat zij naar het gasthuis moest worden over gebracht. De vrouw van een machinist, die haar man aan het station Westerdok te Amster dam eten bracht, terwijl hij op de locomotief stond, geraakte Vrijdag door een noodlottig toe val onder de machine, juist toen haar man die in beweging bracht. De ongelukkige werd naar het gasthuis gebracht, vreeselijk aan de beenen verminkt, die tot op de knie zijn afgereden. Een muzikant uit Arnhem, vader van zes kinde ren, is te Alraeloo, bij gelegenheid van een bal in de sociëteit aldaar, van de trappen gevallen, waardoor hij een hersenschudding kreeg. Er be staat weinig hoop op zijn behoud. Te Iloog- Keppel is een dronken man onder een zwaar beladen vrachtkar gekomen en op de plaats dood gebleven. Najaars-Zitting der Pror. Staten van Noord-Brabant. Iet. is merkwaardig en nog al onrustbarend dat itschlaud maar niet loslaat van Spanje. Men zich herinneren dat de aanleiding totdenFransch- ttschen oorlog ook is gezocht in het streven der itsche staatslieden om invloed in Spanje te bo nen. Thans, pas na het gebeurde met den Spaan- jen koning, komt het bericht dat de Duitsche onprins met veel vertoon een tegenbezoek zal ggen te Madrid. )p zich zelf zou daarin niets bijzonders gelegen I, maar do taal der Berlijnsche dagbladen geeft doende toelichting. Zoo zegt de »Vossische Zei- ge Men zal in Frankrijk het gewicht van deze i zeker wel begrijpen. Zij bewijst dat men nu te •lijn zeker is van Spanje. Wij begroeten in dit de wassende invloed van Duitschland en het ement van Frankrijk. )e kroonprins reist deze week van Berlijn naar jiua en schoept zich daar in. Een eskader van e gepantserde Duitsche oorlogschepen zal den ns vergezellen, die te Barcelona aan wal zal ppeu. Er zullou te Madrid schitterende feesten even worden koninklijke stierengevechten, eene penschouwing over 30,000 man, opera-voorstel- ben, enz. enz. iet schijnt dat weken lang door graaf Hatz- II, thans onder-secretaris van staat te Berlijn, Je aangewezen man óm Bismarck op to volgen vroeger Duitsch gezant, te Madrid is onderhan- 1 over dit bezoek. Dit staat vast, al is het geen kiek feit, de Duitsche dagbladon doen precies het er een is. Zelfs verheugt de Kölnische Zei- g cr zich over dat de prins niet den weg gaat voor de hand ligt, maar Frankrijk mijdt, zelfs spoor door te vliegen po Spaansche bladen verwerpon elke staatkundige eckenis van dit bezoek. Do vorsten kunnen el- tr zooveel bezoeken als zij willen, zeggen zij, jar dat heeft met de politiek niets te maken, injo toch is evenals Engeland een constitutioneel d. Dit is een nieuws dat menigeen zal verbazen. land waar slag op slag militaire staatsgrepen ats vinden lijkt toch heel weinig op een consti- ionctd land, zouden Wij deuken. Men moet echter niet vergeten dat op dit oogen- k de geavanceerd liberale party aan het roer is Spanje, die de herinnering aan de Spaansche lubliek nog volstrekt niet verloren heeft, zoodat ook in de afgeloopon week een manifest van republikein Castelar ongestoord in Spanje kou j schijnen. u Frankrijk neemt men het bezoek van don itschen kroonprins iu Spanje uiterst kalm op. bladen vermelden het feit, maar beschouwingen eren zij er niet over. De aandacht is trouwous in Frnnkrijk veelmeer restigd op het verre oosten. Elk oogenblik kan u verwachten dat de Franscheu de operaties in ingkin horvatten. Nu is het buiten kijf dat 13,000 n, die do Franschen daar hebbon, niet voldoende i, terwijl de Cbineescho gezant nogmaals heeft teld dat China het als een oorlogsverklaring zal phouwen als de Franschen Bac-ninh aantasten, k het fiuanciëele punt wekt bekommernis. Nadat April een krediet van 5 millioen is toegostaau ,agt de Regeering thans 9 millioen. Wij weten ervaring door onzen Atjeh-oorlog, dat zulke •re oorlogen ontzaglijk veel geld kosten. De insche generaal, die in Tongkin het bevel voert, ;ft intusschen geseind dat de wegen zoo slecht i dat er in deze maand van troepenbeweging jts kan komen. Dit is misschien eene gelegenheid te onderhandelen. Tegenover het gejuich der Duitsche bladen dat Frankrijk alleen staat verdient bijzonder de aan dacht wat het hoofd van het Engelsche ministerie, Gladstone, heeft gezegd op den jaarlykschen grooten maaltjjd in Guildhall. Toen n.l. de Fransche gezant een toost op het Engelsche ministerie had uitge bracht heeft hij o.a. woordelijk gezegd: »Na de Franschen zelf wordt nergens meer sym pathie gevonden voor Frankrijk dan in Engeland. De eerste Minister van de machtige en vrije En gelsche natie, die dezen zomer Bismarck den voet dwars zette door den Czaar vast te houden en eene bijeenkomst van deze met don Dnitschen Keizer tegen te gaan, heeft thans duidelijk willen maken dat Frankrijk nog vrienden heeft. De afgeloopen week zag weder een opstand in Servië. De Servische Koning heeft dien tamelijk wel uitgelokt. Door de wettige vertegenwoordiging te ontbinden en geene nieuwe verkiezingen uit te schrjjven verzaakte de Servische regeering haar plicht. Dat zij de verkiezingen niet uitschrijft hoe wel de grondwet dit uitdrukkelijk voorschrijft, be- wjjst dat zjj begrijpt dat het land niet achter haar staat. Dat in dezen toostand iu een land als Ser vië, da', nog maar half beschaafd is, naar de wa penen wordt gegrepen, is volstrekt niet te ver wonderen. Volgens de jongste berichten is de op stand reeds gedempt en zal met het doodschieten van eenige deelnemers de zaak voor geëindigd worden boschonwd. Dit zou evenwel anders kun nen uitkomen10) Woensdag 7 Nov., nam. 2'/s uur. Nadat de Voorz. de vergadering heeft geopend en de notalen der vorigt vergadering zijn goedgekeurd worden de navolgende versla gen uitgebracht en goedgekeurd Ontwerp-besluit tot wijziging van 't bijzonder reglement van 't waterschap „Groote Zonzeelscbe Polder." Bezwaarschrift van H. Bérail te Sint Michiels-Gestel tegen handelingen van het waterschapsbestuur van de rivier de Dommel c.a., met Bericht daarop van Ged.-Staten, verwijzende adressant, zoo hij vermeent, dat zijne rechten zijn verkort, naar den burgerl. rechter.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2