BUITENLAND. BINNENLAND. leniging van 's lands geldelijken nood. it is een nobel plan, maar gevaarlijk. Slaagt ft niet met schitterend succes, dan lijden niet een de Leidsche heeren fiasco, maar blijft or alle ingrijpende belastingplannen een m opgeworpen, die zeer gevaarlijk kan irden. Slaagt het volledig, dan zijn we ar we komen en waarheen b. v. prof. Pier- |i 't hebben wil: n. 1. tot een daad der he tende klasse, een daad, waardoor deze toont pt op te zien tegen verhooging der belas- igen, die juist deze klasse, gelijk recht- ardig is, het zwaarst treffen. Dan kan de er Grobbée 't volgend jaar met een door zend plan voor de kamer komen en de mer die ook vele belanghebbenden telt niet geheel onschuldig is aan den ver- rden boedelzal 't niet wagen, als vroe- r, zich vierkant tegenover een inkomsfen- lasting te plaatsen. Zoo kan deze beweging om eenige mil- enen bij te dragen, de zegenrijkste ge- gen voor ons land na zich dragen. HEUSDEN, 21 Nov. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Vucht, R. W. M. Van Bommel, cand.-notaris te 's.Herto genbosch; tot kantonrechter te Woerden, mr. P. J. Swaving, thans ambt. van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-IIertogenbosch, Osch, Ileus- den en Waalwijk, standplaats 's-Hertogenbosch. t VRIJHOEVEN-K APPEL, 21 Nov. Door de gecombineerde Chr. Ger. gemeente „Waspik-Ka- pelle-Sprang* zal hier a.s. zomer eene nieuwe kerk worden gebouwd, ter plaatse „het Brug getje*, op 5 minuten afstands van het station „Hoogevaart.* De kosten er van zijn begroot op 16,000. t LOON-OP-ZAND, 21 Nov. Gisteren avond braudde hier eene boerderij, staande aan den Tilburgschen steenweg, toebehoorende en bewoond door de weduwe Van den Brend en hare 2 zoons, geheel af. 't Huis was voor 800 verzekerd, de inboedel echter niet, zoodat deze oppassende fa milie grootendeels er door geruïneerd is. De oor zaak van den ramp is nog onbekend. t WAALWIJK, 22 Nov. Door een jager uit deze gemeente is verleden week dichtbij den Loonschen berg een vos met 3 pooten geschoten. Den 4den had hij klaarblijkelijk een paar jaren ge leden in eene klem verloren. Alleen een kort stompje was er nog van over. t DRONGELEN, 20 Nov. De kerkeraad be noemde in zijne vergadering van heden tot ouder ling den heer A. C. Vos en tot diaken den heer J. Oeriemans. t DRUNEN, 21 Nov. Bij een jacht onder Giers- bergen en Drunen, waaraan de heeren la Court en Potterie uit 's Bosch en de heeren Verhoeven uit Heusden deelnamen, werden niet minder dan 15 houtsneppen geschoten, hetgeen voorzeker een buitengewone jacht mag heeten. t UITWIJK. In de vacature der Herv. gem. vau Uitwijk en Waardhuizen is naar collatierecht den ambachtsheer aangeboden een tweetal, bestaaude uit de heeren J. G. Harthoorn, prop. te Breda en J. E. Steenbakker Morleon Loise, predikant te Naarden; vervolgens is den heer J. G. Hart hoorn den beroepsbrief toegezonden. t WOUDRICHEM. De bevestiging van den beroepen leeraar bij de Herv. gemeente, de heer Nonhebei, door ds. Vermaas te Numansdorp, aan vankelijk gesteld op 25 November, is thans be paald op 2 December a.s. t WERKENDAM. Door het bestuur der Herv. gemeente alhier is dispensatie aangevraagd in het uitbrengen van beroep voor den tijd van 6 maanden, wegens restauratie der pastorie. In een te VHertogenbosch gehouden vergade ring van de burgerlijke administratieve Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, welke aldaar is gevestigd, is besloten, zich te wenden tot Gedep. Staten vail Noord-Brabant met verzoek om ver hooging van hun jaarwedden. Voor den buitengewonen dienst en de corres pondentie langs de rivieren, zijn voor dezen win ter o. a. voor de volgende stations nog aange wezen de volgende ingenieurs en beambten van den waterstaat Maas: Kuik, Thomassen, b. opz.Katwijk, Van Heurn, adj.-ing.; Grave, Haartsen, opz.; Neder-Asselt, Smits Az., b. opz.; Ravenstein, Van Hooff, ing.Van Gelderen, bureelbeambte Ooijen, Trosée, bureelbeambteAlem, Verdoorn Bz., opz.; Blauwe Sluis, Brouwer, opz.; Crève- coeur, Vroeg, opz.'s Bosch of elders, baron Van Ittersum, hoofding.Keurenaar, ing.; VBoseh, Henkelman, opz.; Dieden, opz.; Baardwijk, Van der Kallen, opz.; Heusden, jhr. De Jong van Beek en Donk, ing.; Van der Flier, bureelbe ambte; Veen, Hermans, opz. MerwedeGorkum, Hubrecht, ing.Escher, ing.; La Fontijn, opz.; Werkendam, Beijerman, ing.; Baumer, opz.; Woudrichem, Huysers, opz. Waal: Wamel, Van der Sijp, opz.St. Andries, Verheij, opz.; Zaltbommel, jhr. Van den Sant heuvel, ing.; Kouwenberg, opz.; Tuijl, De Vries, opz. Naar wij vernemen zijn de moeilijkheden tus schen de Mgeering en de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen over den spoorweg GorincheinGcldermalsen grootendeels uit den weg geruimd, zoodat de opening der lijn waar schijnlijk 1 December zal plaats hebben. Vad. Het Ned. Schaatsenrijdersbond stelt dezen win ter voor wedstrijden tusschen Nederlandsche hard rijders, op een baan van 1000 5. 1500 M., met ten minste twee keerpunten, uitgeschreven door de tot het bond toegetreden vereenigingen, be schikbaar twee gouden medailles, of bij verkie zing voor elke medaille ƒ100. Deze medaille, of eventueel de 100, met en benevens den uitgeloofden prijs uit te reiken. Men schrijft uit Hoogwoud (Noord-Holland) „Sinds overouden tijd was het in deze streken bijna zonder uitzondering gebruikelijk de afge storvenen in een open boerenwagen naar hunne laatste rustplaats te geleiden. Hetzelfde rijtuig, waarmee men de meest verschillende vruchten van den akker haalt, het hooi in de schuur en den mest op het land brengt, dat als vervoer middel dient van steenkool, turf enz., werd ook, na behoorlijk te zijn schoon gemaakt, als lijkwa gen gebruikt, terwijl men het wellicht den dag daarna weder, met steenkool of oude steenen be laden, voorbij zijne woning zag rijden. In dien lijkwagen zaten dan meestal drie of vier van de be electrische tentoonstelling te Weenen heeft tekort van 25000 fl. Dan had men to Araster- n er beter slag van aan de dubbeltjes te komen_ iiesseps denkt, dat het Panamakauaal reeds in 18 voor de vaart zal zijn opengesteld. Dat Barnums beestenspel soms min aangename gevallen heeft, bewijst ook het volgende. Onlangs 0 te Bridgeport een wagen met hokken, waarin de dieren, van 't spoor en brak. De kooien, arin de dieren waren, vielen over elkander heen aan stukken, zoodat de apen, boeren en panters raakten. De apen klommen op hot dak, twee beeren ion naar do stad, en de panter sprong boven op koets. Zekere George Arstingstall nam terstond 1 revolver, vuurde, en wondde het gevaarlijke fdier, dat weer op een ander dak sprong en volgens naar 't veld liep. Een andere oppasser, rtiu Edwards, op een kameel gezeten, een derde, mson, met zijn bloedhonden, en een dozijn man- mot geworen, achtervolgden hot verscheurend r. Door de begraafplaats heen, over Moody's Dom on op Holland Herghts, troffen ze den pau- aan, vast, aan den nek van een paard, dat hij n to voren gedood had. De honden sprongen op i panter, en Edwards, van dos kameels rag, pot op hom, maar kon hem niet eer dooden, rdat de panter vier honden vermoord had. Het neel was verschrikkelijk en ijzingwekkend. Do uschon namen in alle richtingen de vlucht en rfden niet voor den dag komen, voordat Edwards den kameel met hot doode beest terugkwam. Dmtrent. don Londensche olifant, Jumbo, wiens ïkoop door den Nevv-Yorkschon vertooner Bar- n indertijd zooveel gorucht maakte, wordt thans neld Tumbo weegt, 8 ton, en reist in een eigen rijtuig, i minste hij heeft het voorrecht een afzonderlijken gen to hebben. Onlangs moesten Barnum's olifan- 0 1 ovor eon kleine brug. Toen Jumbo er aan kwam voelde hij het getimmerto met zijn snuit, en wei- •de or op to stappen. De oppassor dreef hem aan sloeg hem met zijn puntst.ok in de zijde. Jumbo ig er over maar bij don laat.st.en stap bozwook brug. De olifant leed ochtor geen letsel. O o Mijnheer on mevrouw Flouron te Parijs, gingen ndag avond uit en lieten hunne appartementen, do rue Mereadet, over aan de hoede van de (•jarige dienstbode. Omstreeks 10 uur hoorde het lisje eenig gerucht aan de deur, waarop zij onver- nu wist dat Koenraad haar trouw gebleven was en Jroefder omdat zij door haar voorbarig geloof aan ontrouw hem onrecht gedaan had en het hem toch t had kunnen belijdenwant met hem spreken durfde niet, wegens list strenge verbod baars vaders. Hij nd wel op bet kerkhof haar komst en haar groet af wachten, maar hij was omringd van jonge mannen, ie voormalige schoolkameraden, en zoo kon haar min- nd hart zelfs niet door middel van de oogen niet hem (eken. Evenzoo ging het, als zij met haar tante uit kerk kwam. Weldra voegde de oude vrouw Brunig li bij het tweetal en verhaalde, ondanks de tegen- ibbeling van vrouw Schulze, alles wat tusschen haar in en de molenaarster was voorgevallen. Mariete was )f dit verbaal tot in liet diepst van haar hart getrof- en het kwam haar voor dat zij geen rust meer op wereld kon vinden als zij niet door een woord of teeken den geliefde te verstaan gaf dat zij hem nog ganscher harte liefhad en diep berouw gevuelde »r haar ongegronde verdenking.... De avondschemering viel reeds in, toen Mariete van bezoek bij de schoolmeestersvrouw, die aan den leren kant der rivier woonde, huiswaarts ging. Vlak de brug, die naar de overzijde voerde en tusschen zware lindeboomen, die daar stonden, trad Ivoen- id haar eensklaps tegemoet. Als door een uitwendige, wederstaanbare macht aangedreven, vatte liet meisje lie hand en bracht die haastig aan haar hart; even istig drukte hij een kus op hare lippen, en daarna dden heiden voort, in verschillende richtingen. Na- ïrlijk verbond dit oogenblik, en alles wat daaraan 1 irafgegaan was, de harten der jongelieden vaster i ooit, en hunne liefde trok daaruit zooveel voedsel, I t zij in deze dagen meer wies, dan sedert haar eerste Huiken het geval was geweest. (Wordt vervolgd.) saagd, met de porseleinen petroleumlamp in de hand, ging kijken of alles wel goed gesloten was. Op hetzelfde oogenblik evenwel werd de dear open geworpen en stapte een manskerel van een alleron gunstigst uiterlijk het vertrek binnen. Doodelijk ontsteld over deze onverwachte verschijning, wierp de jeugdige dienstmaagd nu de brandende petro leumlamp naar den indringer en viel daarop luid gillende bewusteloos neder. De arme meid had in haar wanhoop blijkbaar goed gemikt, want toen do baren op het gegil en gerammel der scherven kwamen toeschieten, zagen zij een indivdiu, met vlammende kleederen, zich haastig verwijderen, zonder dat bet bun gelukte hem te vatten. Men slaagde er spoedig in het begin vau brand in het vertrek te blusscben en het dienstmeisje uit haar flauwte bij te helpen. Te Bamberg is een vierjarig kind door een troep Zigeuners gostolen. Alle nasporiugen bleven vruch teloos. De vader loofde een belooning van 1000 Mark uit yoor hem, die het kiud terug bezorgen zal. Tusschen Tschernajewes en Sokolka, in Rnssisch Polen, is een goederentrein ontspoord en van den spoorwogdijk gestort. Negen wagens werden ver brijzeld en drie personen gowond. Een man wordt nog vermist. Dr. Tanner, die een paar jaar geleden door zijn langdurig vasten de geheele wereld van zich deed O O O spreken, is thans to Jamestown, New-York, in hech tenis genomen, wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskundige praktijk. Is het niet merkwaar dig, vraagt een Amerikaansch blad, dat de man, die de knnst verstaat om van de lucht te leven, kwakzalver worden moet om aan den kost te komen? Sedert eonigen tijd zijn te Verviers uittreksels van politiereglemeuten, de bepalingen bevattende die bijzonder do kinderen betreffen, met grooto let ters in al de gemeentescholen aangoplakt. Aan onderwijzers en onderwijzeressen is verzocht van tijd tot tijd de aandacht der leerlingen daarop te vestigen. Aldus leereu de kinderen de politie-reglementen kennen en eerbiedigen en de wandelplaatsen en openbare gebouwen zullen, naar men hoopt, later meer bevrijd blijven van kwaadwillige beschadi gingen, geploegd door kinderhanden. De Arlbergtunnel is Maandag op de aangekon digde wijze door den Oostenrijkschen Minister van Koophandel geopend, te St. Anton, een dorp aan de Tyrolsche zijde, dat in de laatste jaren een soort van werklieden-stad geworden is en dat nu fees telijk versierd was. Na de plechtige opening, de mis, de uitreiking van de gedenkpenningen, had do foestrit door den funnel plaats. Een arbeidersfeost en een feestmaal, waaraan de Minister, de iugeuienrs en tal van gonoodigden deolnamen, besloot de plechtigheid. Van do beide Engolsche zonderlingen, die een zoo hoogun prijs boden voor de vergunning om de eersten te zijn, die elkander de hand gaven door de opening, vermelden de berichten niets. De geschiedkundige herinneringen omtrent den weg van den Arlberg zijn niet zoo talrijk en be langrijk als die van den St.. Gothard. In 1319 be gon men met het aanleggen van den weg over don berg en in 1335 was die voltooid. Maar de reis daarover was zeer moeielijk, soms zelfs ge vaarlijk en een gebouw waar de reizigers bescher ming konden vinden, werd dringend vereischt. Een jonkman, Hendrik do vondeling genaamd, bedelde toen door alle landen van Europa tot hij genoeg gold bijeen bad om een klooster op den berg te bouwen, dat naar St. Christophorus, den bescherm heilige der reizigers genoemd werd. In 1847 opporde een fabrikant uit Vorarlberg het plan, een tunnel door den bergketen te maken en bet meer van Constanz door een spoorweg te ver binden met de Adi'iatische zee. Maar bet plan stuitte op vele bezwarenmen was toon nog niot zoo ver gevorderd in don tunnelbouw als thans. Eerst in Mei 1880 nam do Oosteurijksche Rijks raad het plan aan tot bet boren van oen tunnel ter hoogte van 1310 meters boven de oppervlakte der ze6, on t*r lengto van 10,270 meters, te vol tooien binnen 6 jaren, voor de som van 16,216,000. Men begon onmiddelijk met de uitvoering. De Oostelijke en do Westelijke helft werdeu door twee ingenieurs met twee verschillende soorten van werktuigen geboord. In Nov. 1880 begon meu met het boren. Heü allengs aangogroeide getal arbeiders bedroeg op het laatst 2000 aan de Oost- en 2800 aan de Westzijde. In tegenstelling met den Mont-Cénis- en den St. Gotbardtunnel, die niet op den bepaalden tijd gereed waren, was deze tunnel ongeveer twee jaren vóór den tijd voltooid. Met de noodige spoor weg-vertakkingen ter weerszijden is men nog niet gereed. De tunnol is voor Oostenrijk van groot belang. Zij maakt zijn handel onafhankelijk van Duitsohland. Dit is voor een land, dat zooveel graan uitvoert, van veel gewicht. En ook de veehandel zal naar men verwacht er aanmerkelijk door winnen. In de woningen der Vestaalsche maagden te Rome, in het Forum, waarin bij de ontgravingen, welke vroeger hebben plaats gehad, reeds zoovele merk waardige en hoogst belangrijke voorwerpen zijn aangetroffen, wordt het onderzoek met grooten ijver voortgezet. Do daaraan bestede moeiten en uitgaven zijn dezer dagen met kapitale winsten beloond. In de nabijheid van de plek waar de vroeger reeds vermelde voetstukken van standbeelden zijn aange troffen, beeft men bij verdere ontgraving een steenen pot gevonden daarin bevonden zich 840 zilveren, een gouden en een koperen munt, benevens een met zilver bewerkte agraffe, een haak tot het vasthech ten van een kleedingstuk. De gouden munt is geslagen onder de regeering van keizer Theophilus, gekroond te Konstantinopel op 3 Oct. 829 en aldaar overleden ten jare 842. De zilveren manten zijn herkomstig, naar bet schijnt, uit noordelijke streken van Europa. Later onderzoek zal dit punt moeten vaststellen. Het aantreffen dier voorwerpen in de woning der Vestaalsche maagden is niet slechts van waarde op zich zelf, maar hoofdzakelijk om de volgende reden. Het feit werpt een hoogst belangrijk licht op den toestand, waarin Rome en het Forum ge durende dit duistere tijdperk der geschiedenis van de stad zich bevonden. Tevens leert het ons, dat de bodem in de nabijheid van Santa Maria Liberatrix sedert do 9de eeuw niet is opgegraven. En deze omstandigheid vooral wettigt het vermoeden, dat belangrijke archaelogische schatten in den grond daar ter plaatse te voorschijn zullen worden ge bracht. Uit Londen wordt het overlijden bericht van den beroemden ingenieur Sir William Siemous. Hij verwierf zich zoowel in de staal- en jjzerindustrie als door zijn wetenschappelijke werken over electri- citeit en warmteleer een grooteu naam. Sir Siemens stierf plotseling, tengevolge van een val. Uit Antwerpen wordt eene geheimzinnige ver dwijning gemeld. Do eigenaar van eeno herberg, de heer van Houten, wordt sedert eenige dagen vermist, onder de volgende zonderlinge omstandig heden: Nadat de herberg eenige dagen gesloten was gebleven, besloot do politie een onderzoek in te stellen. Op eene tafel werd, netjes uitgeteld, eene som van 187 fr. gevonden en op het buffet vier zilvoren horloges, met enkele kleinere voorwer pen, terwijl een door den honger vermagerden hond het eenige levende wezen in huis was. Van den herbergier was geen spoor te ontdekken en zelfs geene enkele aanwijzing omtrent de reden zijner afwezigheid. Do policie heeft slechts dit omtrent hem vernomen, dat hij sedert jaren reeds gescheiden van zijne vrouw leefde, maar dat juist in den laatsten tijd met voorloopig gunstig resultaat onderhande lingen waren aangeknoopt over den terugkeer der vrouw naar de echtelijke woning. De vrouw heeft echter verklaard omtrent het verdwijnen van haren echtgenoot geene enkele inlichting te kunuen vor- schaffen. f 22 Nov. De heer Marlett uit Hontenisse, door het hoofdbestuur der N.-Br. maatsch. v. ldb. daar toe afgevaardigd, trad heden voor de ledeu der afd. en andere belangstellenden op. Jammer dat het ongunstige weder oorzaak was, dat verscheidene landbouwers van buiten waron weggebleven. Op verzoek der loden word den ooftbouw tot onderwerp gekozen. Van practisch standpuut uitgaande ried despre ker als het voordeeligst aan datgene wat den meesten prijs maakt. Wel is bij de bessen in de laatste jaren eene vermindering van prijzen opge merkt, gedeeltelijk veroorzaakt door plaatselijke overproductie, waarvan de handelaar in groote mate partij trekt en slechts matigen prijs besteedt, daar de vrucht het uoodig maakt spoedig van de hand gezet te worden. Door samenwerking moet dit laatste bestreden worden en liever verduurzamen, dan tegen te lage prijzou expedit'ereu. Hij gaf tal van voorbeelden aan om den handel op Engeland, door beperking van tasschenpersonen te verbeteren, als ook van de wjjzen waarop gemakkelijk het drogen van bessen en van appelen kan worden verkregen. Om een boomgaard practisch in te richten raadt hij weinig soorten aan. Geen z.g. fijne vruchten, maar dio het moest geven, al zjjn de prjjzen ook goringor, ze zijn het voordeeligst. Over de kwestie van vruchtboomoa van beter of minder grond afkomstig, zal hjj hiot uitwijden, maar wel is het noodzakelijk ze te trekken uit de zelfde soort van grond als waarop ze verbouwd moeten worden. Ook het onderzoek van den grond is noodig vóór men een boomgaard aanlegt. Wanneer een put ge graven is die water blijft houden, dan wordt er eene kleinere diepere opening in gegravon en met puin of andere doorlatende stof gevuld om draineeren te verkrijgen. Blijft er dan bij regen nog water in staan, dan is de grond te zwaar om den boom te doen doorschietea en is het noodig hem boven den grond te plaatsen en liever te omheuvelen. Bessen en frambozen maakten het tweede gedeelte der rede uit. Op gemakkelijke en zeer duidelijke wijze werd stilgestaan bij de wijze waarop de bes moet geteeld worden. Vooral met open struiken om het groote gebrek tegen te gaan dat de struik van binnen niet droogt. De snoeiing, zoowel van doze als van de framboos, kwam daarna aan de beurt, gevolgd door de wijze van bemesting. Do ruimte laat ons echter niet toe hierover nit te wijden. Niet alleen was de lezing belangrijk, ook de vragen in de pauze en na het 2e gedeelte tot den geachten spreker gericht, schonken zoowel aan de vragers als het auditorium menigen nuttigen wenk. Wij zijn het volkomen met de verschillende toe hoorders eens, wanneer wij zeggen, dat de geachte spreker ons een hoogst nuttigen en aangenamen avond schonk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2