No. 226. Woensdag 28 November. 1883. GEHEIMSCHRIFT. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN Heusden. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 8 maanden f 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letteivs naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Reeds de staten der oudheid hielden zich bij wederzijdsche onderhandelingen aan ze kere regelen, een gebruik, dat zich in den loop der tijden steeds uitgebreid heeft, zoo dat het in de laatste eeuwen een weten schappelijke kunst geworden is, die wij ge woon zijn met den naam diplomatie aan te duiden. Reeds zeer vroeg vinden wij onder de technische hulpmiddelen der diplo maten het geheimschrift vermeld,dat in onze dagen nog niets van zijn waarde verloren heeft. In den oorlog zoowel als in vredestijd speelt het geheimschrift tusschen de hoofden der diplomatie en hun afwezige gezanten, agenten enz. een zeer beduidende rol. En ofschoon men reeds lang voor deze soort van correspondentie een systeem uit gedacht heeft, waardoor 't geschrevene voor den oningewijde totaal onoplosbaar wordt, zoo heeft men toch niet opgehouden tot op onzen tijd aan de verbetering van dit ge wichtig middel voor het diplomatisch ver keer te arbeiden. Een kort overzicht over de geschiedenis en de samenstelling van 't geheimschrift zal niemand onwelkom wezen't maatschappe lijk verkoer heeft ook zijn diplomatie en handel en beurs kennen evengoed de waarde der geheime mededeelingen als de bureelen onzer diplomaten. Reeds Julius Caesar zou, gelijk men meent, zich bij zijn correspondentie met vertrouwen van een eigen alfabet bediend hebben, dat hij door verplaatsing der letters samengesteld had en waarmee niemand dan de belangheb benden bekend was. Ook de Romeinsche rechtsgeleerden maakten van dergelijk schrift veel gebruik. Een zeer eigenaardig middel om van ge dachten te wisselen vinden wij de Lacedemo- niërs. De Koning gaf zijn veldheer een ronde houten staaf mede terwijl hij een daaraan volkomen gelijke staaf voor zich bewaarde. Wilde hij nu zijn veldoverste een geheime order zenden, zoo nam hij een lange, smalle strook perkament, wond die om de staaf, zoodat de laatste geheel bedekt was en schreef dan in de lengte langs de staaf met gewoon schrift. Rolde men nu de strook af, dan was het daarop geschrevene geheel on leesbaar en alleen de ontvanger, die de ma nier kende waarop de strook gewonden was, kon dat schrift verstaan. Wanneer men hiervan de proef neemt zal men men dit geheimschrift zeer aardig ge vonden noemen, doch volstrekt geheim is het geenszins. Om dat te ontwerpen moet men naar Julius Caesar's idee teruggaan. In den aanvang was de toepassing daar van zeer eenvoudig en bestond doorgaans in een bloote verzetting der letters, b.v. a voor p, b voor z, c voor k, enz., geheel naar willekeur; soms plaatste men daartusschen schriftteekens van andere natiën, b.v. Griek- sche, Hebreeuwsche of Syrische letters. Of men deed nog een stap voorwaarts en plaat ste voor sommige letters zekere teekens, b.v. X voor a, -f- voor b, 0 voor c. Al deze stelsels zijn zoo eenvoudig, dat afzender en ontvanger na zeer weinig oefening den sleu tel tot dit geheimschrift van buiten kennen en de geschreven verklaring niet meer noo- dig hebben. Edoch zoo gemakkelijk als het is deze wijze in 't hoofd te houden, zoo ge makkelijk is het ook voor een geoefend on ingewijde zich uit het geschrevene een sleutel samen te stellen. In onze taal b.v. zoowel als in 't Fransch, Duitsch en Engelsch is het de e die 't meeste voorkomt, in 't Spaansch en Italiaansch de o. Al spoedig herkent men dus deze vokalen en komt daardoor op 't spoor van de andere letters. Reeds eeuwen geleden vond men daarin reeds meesters. In den oorlog een depêche op te vangen gaf soms meer voordeel dan een overwinning te behalen. Men kwam er daarom toe aan 't leger een taalkunstenaar toe te voegen, die zich speciaal met de ontcijfering van ge heime depêches bezig hield en 't daarin tot een groote mate van vaardigheid gebracht had. Zoo leefde ten tijde van Koningin Eli zabeth aan't Engelsche hof zekere Walsing- ham, die tijdens het proces van Maria Stuart zich zeer verdienstelijk gemaakt had door 't leesbaar maken van geheime korrespon- dentiën dier vorstin. De nood drong dus een stelsel te vinden, tegen dit gevaar bestand. En inderdaad faalde o b O het niet aan scherpzinnige vernuften, die een meer of minder bruikbaar systeem uit dachten, 't welk ze immer als 't beste ge heimschrift aan de regeeringen opdroegen en soms ook wel voor hooge sommen ver kochten. Bonifacius, de Bisschop der Duit- schers, bracht een geheim stelsel uit Engeland mede. Er bestaan nog documenten, daarin opgesteld, die echter ontcijferd zijn. Óm de moeilijkheid der oplossing grooter te maken bedacht men achtereenvolgens ver scheidene middelen. Zoo b. v. schreef men de woorden aaneen of bediende zich voor één en 't zelfde letterteeken van verschillende naar willekeur uitgedachte teekens of ook men mengde er teekens onder, zonder eenige beduiding enz. We zullen thans op grond van mede- deelingen van der zake kundigen, eenige der beste methoden van geheimschrift mede- deelen. Vooraf ga eene, die niet in den staats dienst gebruikt kan worden, doch voor bijzon dere correspondentie, op briefkaarten b.v. zeer geschikt is. Men heeft geen vreemde tee kens daarbij noodig, doch schrijft alles in 4) III. De dagen komen en gaan, onbezorgd of zij den menschen genoegen of verdriet brengenzij zwaaien hun scepter over blijmoedigen en bedroefde.ii. Zoo moesten ook de beide minnenden den ecnen dag na den anderen doorworstelen, zonder dat hun toene mend verlangen naar elkaêrs bijzijn gestild of getem perd werd. Elkander op te zoeken, waagden, zrj niet het toeval kon hen in den winter niet bijzonder gun stig zijndaardoor zagen zij elkaér slechts zelden en meestal nog maar van verre. Koenraads fluit onder hield nog de eenige bestendige gemeenschap tusschen hen, want iederen avond speelde hij aan zijn open ka mervenster een van haar geliefkoosde melodiën. Die melodie had echter niet meer dezelfde uitwerking als vroegerde hopeloosheid had Marieta's verlangen in hartzeer veranderdhaar hartzeer gaf zich dikwijls in tranen lucht en niet zelden vond het middernachtelijk uur haar nog wakend en weenend. Toen haar tante, wie de sporen der half doorweende nachten niet ontgingen, haar daarover opmerkingen en moederlijk liefderijke verwijten maakte,-sprak Marieta »Het moet nu maar zoo wezen, beste tante! Gij hebt zelf gezegd, de eene dag gaat om als de andere en zoo zullen ze allen omgaan totdat het gedaan is. «Hoe meent ge dat, mijn kind?» «Nu, ik heb altijd gehoord en ook geloofd, dat de lieve God niemand meer oplegt dan hij dragen kan en dus zal Hij ook mij wel te rechter tijd uit mijn lijden helpen.* «Dat is ook zoo, maar daar moest een jonge meid van twintig, jaar nog in het geheel niet aan denken. Die tijd is, als 't God blieft, nog heel ver af. »Necn, neenriep Marieta, die zich niet langer kon bedwingen, «neen, zeer, zeer nabij!* «Wat zegt ge daar, ongelukkig kind? Hoe kunt ge dat weten? Spreek, waar haalt ge zulke slechte gedach ten van daan? Wees oprecht met mij, mijne dochter Gij hebt mij geweldig doen schrikken, want ik heb u toch altijd lief gehad, zoo goed alsof ik uw eigen moeder was. »Ja, dat hebt gij,sprak Marieta schreiende, die nu wel inzag dat zij reeds te veel gezegd had, om haar geheim nog langer te kunnen bewaren. »Ik wil liet u wel zeggen, beste tante; het moet nu toch spoedig aan het licht komen. Verleden voorjaar op een keer dat ik eens heel verdrietig was heb ik den koekkoek gevraagd hoeveel jaren ik nog leven zou ■aas hij heeft slechts tweemaal geroepen en de laatste maal zoo Hauw, dat ik het ter nauwernood hoo- ren kon.« «Onzinnig schepsel! Aan zulke dwaze praat te geloo- ven! Heeft mijnheer de pastoor niet nog pas heel scherp tegen de «kwade dagenen «slechte voortee kens* gepreekt? Heeft hij niet gezegd, dat de lieve God zijnen wil nooit aan het redelooze vee zal openbaren, daar Hij dien voor den met rede begaafden rnensch verbergt? Of wilt ge wijzer zijn dan mijnheer de pastoor?* «Ach neen! Maar men weet toch heel wat voor beelden, dat het uitgekomen is. En zou het ook niet juist goed wezen? Mijn vader wil volstrekt dat ik Koen- raad vergeten zalik zou hem gaarne willen gehoor zamen, maar ik kan Koenraad niet vergeten, ik kan niet Hare tranen begonnen overvloediger te stroomen. «Laat het er nu maar hij blijven, kind,* troostte vrouw Schulze «den lieven God is geen ding onmo gelijk en Hij helpt vaak wonderlijk en juist dan, als men het 't minst verwachten zou. Wees maar gerust. Het kan alles nog goed afloopen.* Hoe moederlijk vrouw Schulze haar echter ook troostte, het meisje ging toch ongetroost van haar weg, en zij zelve was niet minder troosteloos, want in stilte geloofde zij evenzeer als hare nicht aan de profetische natuur van den koekkoek, en, zelve kin derloos, had zij het meisje altijd als hare dochter beschouwd en bemind. Daarom nam zij zich voor, gewoon schrift, met dien verstande, dat men volgens afspraak met den ontvanger verschillende willekeurige woorden en letters daartusschen schuift, waardoor de vreemdste woorden te voorschijn komen. Bovendien verdeelt men de meerlettergrepige woorden en maakt uit woorden van één lettergreep door invoeging van valsche letters meerlet- tergrepige. Men spreekt b.v. af: in den eersten regel gelden de eerste drie woorden en het laatste niet; in eiken volgenden re gel geldt het eerste en laatste woord niet en bij alle overige woorden gelden evenmin de eerste en laatste letters. Of zoo iets. Bijzonder ongemakkelijk te lezen is ook het schrift waarin op zeker getal letters een tuschengevoegde voorkomt. Wie zal b. v. dit briefje ontcijferen, wanneer hij niet weot dat van elke drie letters de derde inge schoven is? AGipsteerbentavlonsdhiebfiksutieviorege- lefasglezwockhtropsdenbeddokelsde- mpleekawalnnjeearmdagfiknutverdu- gozitenewielloem. Nauw verwant hiermee is een ander sy steem, hetwelk ook wel in de diplomatie gebruikelijk is. Do schrijver bedekt zijn papier met een stuk perkament waarin groote en kleine openingen gesneden zijn, geheel zonder orde en schrijft daarin. Na verwij dering van het netwerk vult hij de openo plaatsen in met willekeurigo woorden en verzendt het. De ontvanger in 't bezit van zulk netwerk, heeft dit er maar op te leggen om de depêche zonder hinder te lezen. Een zeer handige methode, welker uitvinder niemand minder is dan de president van den club der Jacobijnen, Markies de Mira- beau, is de volgende. Men verdeelt het al fabet in vijf gelijke stukken, noemt die met de cijfers 1 tot 5ieder ;daarin voorkomende binnen kort eens met den molenaar een hartig woordje over de zaak te spreken. In Koenraads binnenste zag het er gansch anders uit. liet hart van een rnan wordt niet zoo licht door hartzeer overmeesterd, want zijne sterkere verbeel dingskracht zoekt en vindt spoedig de een of andere verwachting, die de wanhoop buitensluit of althans bedwingt. Toen Koenraad reeds den eersten Zondag na zijn terugkomst den molenaar in de kerk zag, vond hij dat deze er veel slechter uitzag, dan toen hij hem vóór elf maanden verlaten had. Deze opmer- ki ig, die, zoo vaak hij den molenaar zag zich op nieuw bevestigde, deed spoedig de gedachte ontstaan, dat de oude Reinhold het wel niet lang meer maken zo i, en Marieta dan zou kunnen doen wat haar hart begeerde. Dit |denkbeeld nu drong zich zoo dikwijls en zoo onwederstaanbaar aan Koenraads geest op, totdat het een bepaalde hoop werd en de minnende koesterde die hoop des te zorgvuldiger, naarmate zij zijn liefdesmart verzachtte. De schoolmeester echter, zijn vroegere voogd, in wien hij nog altijd groot vertrouwen stelde, kon met die verwachting geen vrede hebben. «Ziet ge, mijn jongen,* sprak hij, «op iemands dood te wachten is op de keper be schouwd nu wel geen zonde, want het is 's werelds loop, dat wij meestal op elkanders dood moeten wachten, en ik zelf heb op dien van mijn voorgan ger gewacht toen ik nog zijn ondermeester was. Maar het blijft toch altijd een gevaarlijke zaak. Als >r.. V» DE LANfiST )d ImtnHli

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 1