Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. oemenspraak, waarin naar men zegt, de unies in 't oosten bijzonder bedreven zijn. De iinnende paren correspondeeren daar door ïiddel van bouqnetten. Er is een tijd ge- jeest waarin ook in Europa dergelijke lief- ebberijen en zotternijen zeer veel beoefe- aars vonden. Iedere bloem heeft daarin aar eigen beteekenis en te zamen gerang- bhikt vormen ze een liefdesverklaring, een itnoodiging of iets anders. Er bestaan in aze taal nog handleidingen tot deze sprake, oor verliefden zouden die een nuttig tijd- 3tdrijf in de winteravonden bevatten, wan eer juist dit seizoen niet zeer ongunstig as om zich de taal praktisch eigen te maken, fschoon die bloemenspraak thans bijna ge- iel uit de mode is, verdient ze toch wel ver- elding, daar ze waarschijnlijk het oudste ïheimschrift is, waarvan 't menschelijk ge acht zich bediend heeft. t niet gunnen? Heb ik dan ooit gemecne straat engeblazen Waren liet niet altijd vroome liederen la wel," stemde zijne moeder toe, «louter stich- ,e mclodiën. Maar de oude gierigaard bekommert om God noch menschen.* k kan liet ook achterwege laten,sprak Koen- I met verbeten woede, en slingerde de fluit, die ijuist in de hand hield, met zulk een kracht te- I den grond, dat zij in stukken sprong. De ont- oude begon luidkeels te jammeren doch' hij le bedaard de stukken bijeen, en zeide«die is jen die grijze duivel zal ook niet eeuwig leven. 'pp liep hij de deur uit. (Wordt vervolgd.i t EETHEN. De gemeenteraad heeft in zijne laatst gehouden vergadering met algemeene stem men besloten een adres van adhaesie te zeilden, aan Z. M. den Koning, aangaande het door het hoofdbestuur der Eriesche Maatschappij van Land bouw d.d. 5 Nov. j.l. opgezonden verzoekschrift betreffende het nemen van afdoende maatregelen ter beteugeling der longziekte onder het rundvee, t DRONGELËN. Het adres van het hoofd bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, ter zake het nemen van afdoende maatregelen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee werd door den raad dezer gemeente met meerderheid van stemmen goedgekeurd en diensvolgens besloten een adres van adhaesie dienaangaande aan Z. M. den Koning op te zenden. t WELLE, 27 Nov. Gisterenavond had alhier een droevig ongeluk plaats. De 62-jarige schoen maker M. V., uit Velddriel, vader van eeH tal rijk gezin, kwam een zijner gehuwde kinderen in deze gemeente bezoeken. Bij het huiswaarts kee- ren schijnt de ongelukkige, door de duisternis misleid, het pad te hebben verloren, met het ongelukkig gevolg dat hij later door zijne kinde ren in een sloot werd teruggevouden, alwaar hij jammerlijk was verdronken. t GEN DEREN, 29 Nov. Gisteren is in eene vergadering van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier tot notabel herkozen Antonie Branderhorst, met 13 van de 17 uitgebrachte stemmen. t VEEN. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat in „het Yeensche Veld'' alhier door een visscher een houting is gevangen. t Gisteren zijn hier door den agent Tim mermans de laatste beetwortelen geladen voor de fabriek te Utrecht, samen rit 2,500,000 K.G. t HERWIJNEN, 28 Nov. Ook hier en in de omstreken zijn de laatste beetwortelen scheepge- gaan. Sommige perceelen brachten 70 a ƒ80 per hout op, d. i. 490 h 560 per hectare. Hoewel andere perceelen slechts 50 a 60 per hout opbrachten was de beetwortel voor de verbouwers toch voordeeliger dan de aardappel met zijn lage prijzen. Tarwe en paardenboonen groeiden niet voordeelig. Erwten zijn beter ge wonnen. Ook de haver zou bij tijdigen regeu een beter beschot hebben opgeleverd. t GORINCHEM, 29 Nov. Van de acht onder wijzers, waarmede den 17en dezer het tweede gedeelte van het vergelijkend examen voor de betrekking van Hoofd der school op de Kalkhaven alhier is voortgezet, zijn de volgende op de voor dracht geplaatstL. L. van Thiel, onderwijzer te Bergèn-op ZoomP. J. Verlee, hoofd der school te DeilW. van der Plas, onderwijzer te Utrecht; M. M. Kakebeeke, onderwijzer te Alkmaar en A. Berman, hoofd der school te Gouderak. t DALEM. Dinsdag morgen had hier een voor val plaats, hetwelk buiten verwachting ten gun stigste afliep, doch de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. Ds. v. M. van Schel- luinen en gezin, die zich sedert Zondag bij hunne familie te Dalem bevonden, lieten zich per rijtuig op de boot van half 8 brengen, om alzoo naar hunne nieuwe standplaats (Willemstad) te gaan. Bij het afrijden scheen de koetsier den draai wat te kort genomen te hebben, althans het rijtuig, bevattende 7 personen, sloeg om. Tot aller be vreemding bad niemand zich merkbaar bezeerd en kwamen allen met den schrik vrij, terwijl zelfs het rijtuig geen averij van beteekenis had. t SLEEUWIJK. In de jongst gehouden ver gadering van stemgerechtigde leden der Herv. Gem. alhier zijn herkozen tot notabelen de H.H. Lt. Snoek en B. Cornet en tot kerkvoogd de heer Ant. Kleijn van Hemert. Uit Babyloniënbroek wordt gemeld Dezer dagen kwam bij den landbouwer J. v. d. B. alhier, zekere L. C. uit Uitwijk, om hem te zeggen dat een rund van hem dood lag in zijne weide onder Veen, ongeveer een kwartier van zijn huis. J. v. d. B. ging oflmiddelijk zich overtuigen, doch kwaad vermoedende, gaf hij onderwijl kennis aan de politie, alsmede aan den rijksveearts Michels te Heusden, welke laatste daarop het beest heeft onderzocht en, naar men zegt, verklaard heeft dat het met een ijzeren of houten werktuig zou zijn vermoord, of ten gevolge van inwendige verwon dingen zou zijn gestorven. Het schijnt dat men hier te doen heeft met een toeleg om op die manier kooper te worden van dergelijke vee. Blijkens de „Rivierberichten" houdt de was op de rivieren aan. De Bokhovensche overlaat werkt. Voor de eerste maal, naar wij meenen, werd Maandag voor de rechtbank te 's Gravenhage be handeld een vervolging ter zake van overtreding van de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. 124), regelende het auteursrecht. Het gold hier de reeds vermelde klacht, welke door den heer Rosier Eaassen dezen zomer was ingediend tegen den schouwburg-directeur II. W. Nieuwenhuis, die in zijn schouwburgtent op de kermis te Leiden, den 23n Juli jl., het tooneel- stuk Zwarte Griet" had doen opvoeren. Uit de debatten ter terechtzitting bleek, dat de bekl. op gemelden datum en ook vroeger en later, werkelijk door zijn gezelschap een tooneel- stuk, „Zwarte Griet" genaamd, had doen op voeren, waarvan strekking, intrigue, tooneelschik- king, decoratief en kleeding der spelers zoo overeen kwamen met des klagers werk, dat deze en ver schillende andere personen daarin zijn drama her kenden, doch dat overigens de taal van de beide stukken geheel verschilde, terwijl vele tooneelen gewijzigd waren. De bekl. verdedigde zich door te verklaren, dat hij, in Groningen het stuk van den heer Faassen gezien hebbende, aan een der leden van zijn gezelschap gezegd had dat Hij ook gaarne dat stuk zou willen opvoeren, waarop deze hem ten antwoord gaf dat te zullen leverendat deze daarop naar de recensiën in de dagbla den over Faassen's drama een „Zwarte Griet" had gefabriceerd, dat wel is waar in rolverdeeling, intrigue enz. veel overeen kwam, doch niet was „de Zwarte Griet," voor welks opvoering zich „het Nederl. Tooneel" het recht verzekerd had. Het O. M., in aanmerking nemende, dat de taal van beide hierbedoelde tooneelstukken op een paar enkele uitzonderingen ua, geheel verschilde en dat de wetgever, blijkens de verslagen over de debatteu bij de behandeling van het betrokken wetsontwerp gehouden, bedoeld had het woordelijk overnemen van eens anders werk strafbaar te stellen, hetgeen hier niet geschied was, eischte, als zijnde de bij dagvaarding ten laste gelegde feiten niet bewezen, vrijspraak. De rechtbank zal over 8 dagen uitspraak doen. Eerstdaags zal door de Regeering een beslissing worden genomen omtrent den verderen aanmaak van plakzegels. Te Amsterdam is wederom van Suriname per mail voor ƒ30.000 aan stofgoud aangevoerd. Door de directie der gasfabriek te Krommenie is sedert eenigen tijd het besluit genomen het gas tegen veel verminderden prijs als brandstof in te voeren. De prijs is 6 cent per meter en het ver bruik bewijst, dat aldus voor keuken en wasch in een gezin per dag 9 cents noodig is. De prijs van het lichtgas is 13 cent Te Harlingen overleed dezer dagen een oud strijder van het jaar '30, in den ouderdom van 82 jaar, iemand die nog vóór een paar jaar zoo kras en recht was, dat men hem voor ongeveer 60 zou aanzien. Als commandant van den baggermolen der gemeente, was hij algemeen bekend. Toen deze oudstrijder begreep, dat het commando: „in gerukt, marsch," hèm zou gelden, liet hij den timmerman, zijn buurman, ontbieden en gaf hein order, om de kist te maken, met de vermaning om er aan te denken, dat zij niet te breed werd, daar ze dan niet door de steeg zou kunnen, eene opmerking die zeer ter snede was. In de gemeente Ten Boer, Groningen, zijn twee personen gestorven aan de gevolgen van hunne dronkenschap. De eene verdronk en de tweede stierf in eene herberg, zittende bij de fleseh. Omtrent het lijk, dat te Zutfen drijvende werd gevonden en waarvan wij melding maakten, wor den nog de volgende bijzonderheden vermeld Eene diepe wond aan het hoofd en het gemis van zijn horloge, dat blijkbaar van den ketting was afgerukt, welke laatste op het lijk gevonden werd, deden sombere vermoedens oprijzen. Onmiddelijk werd zekere v. V., die het laatst met hem gezien was, gevat en in verhoor genomen. Uit het door dr. I. van 't Hoff gehouden visum repertum is gebleken, dat de ongelukkige een geweldadigen dood is gestorven. Zijn horloge is in een privaat bij de woning van v. V. gevonden* Aanleiding tot het ontdekken van liet lijk in de haven was het spelen van eeuige knapen, die, een hoed en eeu parapluie aan den kant vindende en beide voó'r- werpen in het water werpende, den dry venden hoed nakeken. Iets vérder van deh'rand vond men een gedeelte van eeii das, waardoor het vermoeden vaii een worsteling bevestigd werd. Uit Hoogwoud meldt men Deze week verspreidde zich alhier het gerucht, dat de heer C. Donker, notaris te Benningbroelt, een brandbrief had ontvangen, waarin hem, onder bedreiging van moord, aangeraden werd op een bepaalden avond een pakje met 1200 gulden neer tc leggen aan het hek zijner woning. Dat gerucht is gebleken waarheid te zijn. Werkelijk verscheen op genoemden avond een jongeling uit de gemeente Abbekerk op de plaats, om het pakje af te halen. Natuurlijk waren de noodige politie maatregelen genomen en werd de jongeling ge grepen. Door de politie in verhoor genomen, ver telde hij, dat hij op zijn weg van Wagnum naar Abbekerk twee mannen was tegengekomen, die hem verzocht hadden, dat pakje te halen en het naar eene nabij gelegen herberg te brengen, waar zij het van hem in ontvangst zouden nemen. Bij onderzoek is gebleken, dat dien avond in genoemde herberg de beide bewuste personen niet geweest zijn, waarom dan ook de politie besloot den jon geling den volgenden dag gevankelijk naar Alk maar over te brengen. Zware vermoedens zijn tegen hem gerezen, na vergelijking van het schrift van den brandbrief met dat, hetwelk zich in zijns ouders huis bevond. Ook in Maart had de heer Donker een brand brief ontvangen, waarvan het schrift overeenkomt met dat van den laatsten brief. De Duitscbe Kroonprins leidt te Madrid een vro- t loven. De houding der bevolking tegenover m is 7,00 goed mogelijk en het schijnt dat de amehe berichteH omtrent fluiten dat te Valencia Madrid gehoord is uit de lucht is gegrepen. Kroonprins van Duitschluud heeft het hart van meeste Spanjaarden gestolen door hot. bijwonen n een slierongevecht. De Engelsche Kroonprins '.ocht indertijd Madrid en bedankte er wel voor wreedo en inenschouteereude schouwspel aan t.e n. De Duitscho collega weet wel beter hoe hij len moet. Het is tusschen den Spaanscheu Kouiug zijn gast zoo fideel als men maar wenschen kan. nsdag vierde de Koning zijn 27sten verjaardag. Prins bood hem toeu namens den Keizer een jichtig geschenk aan in brons, voorstellende do ndbeelden van leden van bot Duitscho Keizers- is te Berlijn gevonden wordende. Tot 8 Dcc. zal Kroonprins van üuitschland in Spanje blijven. Terwijl zijn ouden vader verklaarde de reis naar inje l iet meer te kunnen ondernemen, doet hij h nog wel degelijk aan do booge politiek. In de eloopen week is namelijk het, Pruisische Huis i afgevaardigden geopend. De Keizer hoeft toen ir gewoonte de leden van het bureau ontvangen tot hen de volgende woorden gericht: >Ik ben overt*igd dat op dit oogenblik de vrede volle verzekerd is en ik ben gelukkig te kun- t getuigen dat de betrekkingen tasschen Rusland Duit.schland eene zeer gunstige wonding nemen Vooral die laatste woorden zijn opmerkelijk, om- op dit oogenblik de Russische minister van jtenlandsche zaken op bezoek is bij Bismarck, a weet dat deze, baron von Giers, oen warm rstander is van oen Duitsch-Kussisch verbond. :i zegt dat, hij tot volkomon verstandhouding L Bismarck is gekomen en dat hij niet uaar lenen zal gaan, als blijk zijner govoeligheid over ongunstige woorden omtrent Rusland door graaf nocky iti de Oostourijkscho delegatie gesproken. )e tijd zal loeren of baron v. Giers tegen den 5 der gebeurtenissen zal kunnen inroeieu. Want feit is hot dat de groote meerderheid der Russen gloeionden haat tegen Duitschland koestert, ander feit is, dat, de Russen zich blijkbaar rboreiden op een spoedigen oorlog met, Oostenrijk, strijd die trouwens in den loop dor dingen is 1o vermijden. Eerst als het zoo ver is zal in de practijk blijken wat er van die boudgo- ischappou aan is. Maar dit is zeker, de Slavisch- inde Russische bladen ketfen niet meer tegen tschland sinds von Giers naar Friedrichsruhe retrokken. Het heethoofdigste orgaan, «Rusland* Held en te Moskou verschijnende, heeft zelfs den st gegeven. let moge voorloopig vrede wezen in Europa maar guiten lijkt het er al zeer weinig op. De ver ving van het Egyptische leger onder aan- G-g van Engelsche officieren door hot, leger van Zogenaamd en valschen profeet is een ernstig Ij Do goheelo Mahomedaansche wereld begint ri hem don opvolger van den waren profeet ïen en Engeland is dus wel verplicht dezen profeet in den weg te liggen. Voorloopig heeft dit e pantserschepen naar Egypte gezonden en Baker- f zal op nieuw een veldtoeht tegen den profeet ten. Als die veldtocht mislukt bedreigt deze /et geheel Egypte want dat heerschap heeft niot moer of minder in het hoofd gesteld dan Istantinopel te veroveren, den Sultan van den m te jagen. rnstig mag dus do loop der zakeu in Egypte go ud worden, maar niot minder is dit het geval in aa. Men is te Parijs, alles behalve op zijn ge-r ouder men gelieve men te verstaan de staats- leu, maar het grootste pnbliek in Frankrijk weet [auwernood waar Auuatn en Tougkin ergens ie wereld gevonden wordon. ien is dan te Parijs ongerust omdat er hooge- bd geen berichten uit Tongkin komen. Men fy dat admiraal Courbet met 13,000 man tegen Ic-ninh zou oprukken en de minister Ferry ude er al op dat hij de tijding van de verove- van die sterke stad zou kHnnon meedeelen do commissie uit de Nationale Vergadering lihting kwam vragen over het krediet van 9 Toen voor Tongkin. Dat is nu deze week ge- jd, maar Ferry kon alleen zoggen dat, hij meent Courbot den aanval zal begonnen hebben. e Chiuoesche regeering heeft echter herhaalde- 1 gezegdoen aanval op Bac-uinh, dat is de Lel van China, dat is de oorlog. En dus is hot goed mogelijk, dat de aanval der Franschen reschied maar is mislukt en dat zij evenzeer afgesneden en vernietigd als het leger dat in pte tegen den profeet was uitgezonden. 12) Een jonge dame te Parijs, modemaakster van beroep, die onlangs met baar 4-jarig zoontje ge dineerd had bg bloedverwanten van haren echtge- uoot, nam 's avonds een vigelante, om haar naar huis te brengen. Bezig gebonden door haar kind, dat in slaap viel, bemerkte zy niet dat de koet sier een verkeerden weg insloeg, totdat zy eens klaps opmerkzaam werd door de duisternis rond om haar. Toen zy het hoofd uit 't portier stak, ontwaarde de verschrikte vrouw, dat zy zich in 't bosch van Boulogne bevond. Zij waarschuwde den koetsier, doch deze deed of hij niets hoorde en sloeg een doukere laan in. De arme vrouw begon om hulp te roepen. Ge lukkig werd dit gehoord door een paar personen, die zich toevalligerwijze nog onderweg bevonden. Zy hielden het paard tegen en noodzaakten den koetsier stil te houden. De juffrouw stapte uit met haar kind en werd, onder geleide van een der heeren, toevertrouwd aan een minder trouwe- loozeu koetsier, die haar naar 4e echtelyke woning bracht. Do andere werd met zijn rytuig naar het naaste politiebureau gebracht. Men weet nog niet of de man misdadige plannen had, dan wel of hy be schonken was. Do dame verkeert, tengevolge van den schrik, nog in zorgelyken toestand. Het proces van don markies de Rays, den veel besproken stichter der kolonio Port Breton, is voor de rechtbank in behandeling gekomen, om oinde- lyk beslist te worden. De markies heeft 2 jaren in voorloopige hechtenis doorgebracht. De helft van dien tyd werd in beslag genomen door hot ondorzoek en de andere helft ging heen met po gingen der verdediging om eeu proces te vermy- den. Deze pogingen hebben tengevolge gehad, dat de aanklacht van moord en ontduiking der land- verhuizingswet vervielen en alleen die wegens op- licht.ery volgehouden werd. De geschiedenis van den «Markies* is bekend. Hij haalde, met fraaie beloften en vurige betui gingen van liefde voor het oude Koningshuis en den godsdienst, eeu groot aantal menschen over om een nienwo kolonie te stichten op een eiland in de Zuidzee, waar de moesten van gebrek om kwamen. Er zijn 11 medebeschuldigden8 onder borg stelling op vrijo voeteu en 3 voortvluchtig. 40 go- tuigen tegen don beschuldigde zijn opgoroepou. De behandeling van de zaak zal, naar men verwacht, 5 weken duren, als er 3 maal per week zitting gehouden wordt. Hoe treurig ook de ondernoming mislukte, daar zyu nog altijd vurige voorstanders van het plan. Het orgaan van de ondorneming, «la Nouvelle Franco*, vorschynt nog en deelt gedichten mede waarin de Markies de Ray3 bozongen wordt. En op den jongsten nieuwjaarsdag ontving de Mar kies een adres, waarin hij werd aangesproken als «Karl I, Koning van Niouw-Frankrijk. Uit het proces zal nu blyken of hij een oplich ter dau wel eeu d weeper is. Als waarschuwing voor het gevaar van bang maken van kindoren (niot overbodig by het na derend St. Nicolaasfeest) wordt uit Stoglitz het volgeude bericht: De kinderen van een kleedermaker aldaar wa ren, gedurende een korte afwezigheid der moeder, aan de zorg van do knechts in de werkplaats toe vertrouwd. Zij waren wat lastig. Men dreigde hen mot den «boeman*, en toen dreigen nog niet hielp, verkleedde een der knechts zich met een mantel en een doek over het hoofd, als dit geheimzinnige personage, en kwam zoo de werkplaats binnen. Het jongste kind, nog geon 4 jaren ond, schrikte daarvan hevig. Het kon slechts met moeite tot bedaren gebracht worden; den volgonden morgen had het hevige koorts met brakingen en in den loop van don dag stierf de arme kleine aan her- senberoerte tengevolge van den schrik. Vijf opiumkroegon moeten onlangs te Londen ontdekt zijn door de «vereeniging voor inwendige zending.* Zij werden grootendeels door Maleiers, Indianen en Chineezen bezocht. In eenige van die kroegen waren ook kleine Indische kapellen met afgodsbeelden, waarvoor de bezoekers waskaarsen, goud- eu zilverpapier en andere zaken als brand offers brachten. By de begrafenis van Siemons te Londen volgden ongeveer 80 rytuigen de lijkkoets. De Prins van Wales was vertegenwoordigd en de Duitsche ge zant volgde het lijk met een paar Ministers. 40,000 werklieden in de Engelsche steonkoleu- mynen hebben een strike aangekondigd, indien zy geen opslag krygen. Uit Rostoff a/d Don (Rnsl.) wordt 4 graden boven vriespunt gemeld. De Douau-mondingen zyn nog be vaarbaar en de zee van Azoff is bij voortduring open. De haringvangst was voor de Schetland-eilanden dit jaar zeer voordeelig. De opbrengst was 228,000 vaten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2