BUITENLAND. BINNENLAND, BURGERLIJKE STANlT van allerlei schorriemorie het leger der geraamten genoemdj om te ageeren te gen de armee des heils. Niet zelden gaat het samentreffen dezer legers te zamen met een hagel van steenen, koolstronken, rotte appels en alles wat //gooibaar" is. Booth's troepen toonen bij zulke gelegenheden ook te weten wat een /overhaaste vlucht" beteekent in de militaire taal. Het schijnt nog niet uitgemaakt of de Boothsianen ook ons land met een bezoek zullen vereeren. In Zwitserland zijn ze in hun onvermoeide pogingen gestuit, om reden ze te rumoerig waren. Ook in Nederland zal hun geestdrijverij niet veel toejuiching vinden. De nuchtere Nederlander is over 't alge meen niet gesteld op zulke vertooningma- kende middelen om den dronkaard en den zondaar tot inkeer te brengen. En 't zou zeer te bezien staan of in ons vrijheidlie vend vaderland straatschandalen zouden geduld worden als van tijd tot tijd in Lon den voorvallen. I)e geleerde wereld is 't niet. eens of Booth's arbeid wel wezenlijk de zedelijkheid bevor* dort. Niemand kan ontkennen dat de Ge neraal zeer vele //verlorenon" tot werkzame menschen heeft hervormd, vele dronkaards tot waterdrinkers, vele oneerlijken tot eer lijke lui. Menigeen echter is bevreesd dat de armee schaduwen werpt over al dat goede, die veel er van te niet doen. ten deel viel. -V Er zijn thans in Amerika parketvloeren in gebrnik gekomen die evenals een tapjjt kunnen worden op genomen, en dus bij verhuizing vervoerd worden. Zij bestaan uit houten platen die, bijeengelegd, eene figuur leveren, en door een bijzonder cement op grof doek zijn vastgelijmd. De strooken en platen zijn verschillend gekleurd, met olie ingewreven, en passen nauwkeurig. Deze oppervlakte kan evenals een gewone vloer goolied, geschuurd en gewasschen worden. Te Cartignies, bij Avesnes, in het Fransche Noor derdepartement, heeft zeker landbouwer, Druet ge naamd, door geheel ongerechtvaardigde Ijverzucht schap ontslagen. Toen was het een schier eindelooze losbarsting van vreugde en gejuich de verschillende geschenken werden jubelend van alle kanten bezien en bewonderd, en alle aanwezigen met aandrang uit- genoodigd ze toch in oogenschouw te nemen, om ook van hen de hegeerde loftuiging te hooren. De jongen probeerde zijn paard, dat hij voor beter hield dan zijns vaders vos en blies daarbij dapper op zijn trompet, het meisje liet haar koekkoek roepen of danste met haar pop door de kamer. Zoo duurde het vreugdegejuich wel een uur lang, totdat moeders vermaning en daar deze niet dadelijk gehoorzaamd werd, vaders nadrukkelijk bevel de kleinen naar bed verwees (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, T Dcc. t Tegen een ingezetene is proces-verbaal opge maakt op grond dat hij eene rekening boven ƒ10 voor voldaan zou hebben geteekend, zonder haar van een plakzegel te voorzien. Wij maken hiervan alleen melding, opdat een ieder op zijne hoede zij nu het Nieuwjaar in het verschiet is. Met opzet toch zal niemand zich aan de betrekkelijk zware boete blootstellen. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openb. ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Bosch, voor de kantons 'sHer- togenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 's Bosch, jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff, thans ambtenaar van het openb. ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam. Maandag namiddag is een der opvarenden van de stoomboot //Stad Heusden," aan de Oos terkade te Rotterdam, bij ongeluk over boord ge vallen, doch onmiddelijk, door middel van een touw, door het bootsvolk gered. t 's BOSCH. Van de drie periodiek aftredende leden van het prov. collegie van toezicht, op het beheer der goederen en fondsen van de Herv. gem. in Noord-Brabant zijn herbenoemd de kh. L. C. van de Ven te Bergen-op-Zooin en jhr. G. van G. van Berenstein van Maurik te Vught, en is benoemd in de plaats van den heer S. W. Mid delkoop te Eindhoven, wegens vertrek uit de pro vincie niet meer in aanmerking kunnende komen, de heer G. J. van Lakerveld, pred. te Helmond. De burgemeester dezer gemeente, mr. II. E. M. van Landschot heeft, wegens voortdurende on gesteldheid, aan Z. M. eervol ontslag gevraagd. t NEDERHEMERT, 4 Dec. Tengevolge van den hevigen storm, die in den nacht van Maan dag op Dinsdag woedde, is onder deze gemeente, ter hoogte van de Rietschoof, een aakschuit, met rijshout beladen, toebehoorende aan den schipper J. L., vol water geloopen en vervolgens gezon ken. De bemanning vertoefde aan den wal, zoo dat er geen persoonlijke ongelukken te betreu ren zijn. Door vereende krachten is men er heden in geslaagd de schuit van zijne lading te ont doen en vervolgens boven water te krijgen. t BAARDWIJK, 6 Dec. Door het bestuur dezer gemeente is besloten te voldoen aan het verzoek van den heer II. van de Yen te's Bosch, om n.l. zijne concessieaanvrage voor de tramlijn 's BoschHeusdenWaalwijk te steunen bij de Gedeputeerde Staten. t UITWIJK. Door stemgerechtigden der Hert. Gem. van Uitwijk en Waardhuizen zijn tot nota belen bij die gemeente benoemdW. de Graaft' te Uitwijk en D. Nieuwenhuizen te Waardhuizen en is herbenoemdC. Verhoeven te Waardhui zen, wegens overlijden van C. Uithoven en perio dieke aftreding van H. Buijs en C. Verhoeven. t NIEUWENDIJK. Aan de openbare school is benoemd tot onderwijzeres: mej. T. M. Slab- bekoom te Grave. AMMERZODEN. Bij Kon. besluit is vernieti ging verleend van een besluit van B. en W. de zer gemeente, waarbij aan J. Roeters is verleend vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein. Deze vernietiging is gegrond op de over weging; dat genoemde persoon bij vonnis der Rechtbank te Tiel is verklaard te zijn in staat van faillissement en sedert niet is gerehabiliteerd, terwijl art. 3 no. 5 der drankwet gebiedt, de ver gunningen te weigeren, wanneer de verzoeker van het genot van zijn burgerlijke of burgerschaps rechten geheel of gedeeltelijk is ontzet. t WERKENDAM. Tot notabelen der Herv. Gem. zijn herkozen de h.h. B. L. Buurma en J. A. van Tienhoven. t GORINCHEM, 6 Dec. Het vergelijkend examen voor de betrekking van onderwijzeres, als hoofd der tusschenschool voor meisjes, heeft den 23 Nov. plaats gehad, doch tot geen gunstig resultaat geleid. De districts-schoolopziener heeft dientengevolge eene nieuwe oproeping noodzakelijk geacht, tenzij de gemeenteraad de vacature door een onderwijzer mocht willen doen vervullen. Tot dit laatste heeft de gemeenteraad thans besloten. t Tot onderwijzer aan de openbare burger school voor jongens, in de Zusterstraat alhier, is benoemd de heer P. W. van Gelderen, op eene jaarwedde van 900. t Gisteren werd hier met veel pracht en op plechtige wijze ter aarde besteld het lijk van den weleerw. heer De Veer, sedert eenige jaren R. C. pastoor dezer gemeente. Hij bezweek 11. Zaterdag morgen tengevolge eener hevige bloed spuwing. t Burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn Donderdag door den raad dier gemeente ge machtigd de te sluiten leening, groot/3.000.000, over te dragen aan de Rotterdamsche Bank, Am- sterdamsche Bank, Jolles Co., Ooijens Zoob, Wertheim en Gompertz en Wurfbain en Zoon, tegen den koers van 98 onder aftrek van ls/8 commissie. t De heer E. Eicktna, lid van den Rotterdam- schen gemeenteraad, heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag als zoodanig ingediend. Sedert meer dan 30 jaren had hij zitting in dat college, waar van hij vele jaren als wethouder van onderwijs zijn beste krachten aan velerlei gemeentebelan gen wijdde. t Op de Dinsdag te Rotterdam gehouden alge- meene vergadering van IJselsteenfabrikanten is de contributie van ƒ10 op 5 gebracht, onder beding dat de leden hun contributie vrijwillig zullen verhoogen, indien blijkt dat de vereeniging geld noodig heeft. Het vraagpunt ,/stookloonen" werd tot de volgende 4de algemeene vergadering aangehouden. De vereeniging zal zich niet aan sluiten bij zusterverenigingen om bescherming te vragen. Door verbetering van materialen, be zuiniging enz. zullen de IJselsteenfabrikanten trachten de coneurrentie van den Belgischen steen het hoofd te bieden. Het //Rott. Nieuwsbl." schrijft: //Burger" E. Domela Nieuwenhuis is weer in de //residentie" teruggekeerd. Hij heeft een zooge naamde propaganda-reis in het noorden en oosten van ons land gemaakt en met namen Heerenveen, Sneek, Harlingen, Bols ward, Oosterwolde, Gronin gen en Assen met een bezoek //vereerd." Hij sprak meerendeels over werkeloosheid en welvaart niet zijn werkeloosheid doch die van anderenniet zijn welvaart maar die van anderen en de slot som zijner zeer naar opruierij riekende redevoe ringen was natuurlijkbuiten zijn socialisme van geweld, is geen redding mogelijk. De vrijheid van het gesproken zoowel als van het geschreven woord is ons tot op zekere hoogte heilig. Het is echter een andere vraag, of stukken in de pers van Domela Nieuwenhuis en zijne rede voeringen, die een geest van opruiing en pogingen tot oproer ademen, niet de artikelen van ons wet boek van strafrecht raken. Ofschoon onze werklieden, over het algemeen, te verstandig en te bezadigd zijn om zich om de nonsens-theorieën van ^burger" Domela Nieuwen huis te bekommeren, komt het ons toch gepast voor, dat de politie een wakend oog houde. Daar enboven ligt gewelddadige omkeering van het be staande niet in ons volkskarakter en al wat daar mede in strijd is, dient, niet het minst hier, zoo zorgvuldig mogelijk geweerd. Bij den minister van marine moet het voor nemen bestaan om meer eenheid te brengen in de kleeding der schepelingen. Den lln December a. s. zullen de heeren Godard en Crommelin met hun reuzenballon te Rotterdam opstijgen. Een bejaarde dame zal de reis meemaken. De cassatie-voorziening tegen het arrest van het Hof te 's-Hage betreffende de veroordeeling van de z. g. //Millioenen-juffrouw" en haar medeplich tige Van Zutphen zal den 24n dezer voor den Hoogen Raad worden behandeld. Te Joure hebben eenige voorname ingezetenen het plan op touw gezet, om op 26 Februari den lOOen geboortedag van den dichter Elias Anne Borger te herdenken. Borger was te Joure geboren. De trekking van de hoofdprijzen der Amst. Ten toonstelling wordt in April 1884 verwacht. Voorheen was het Kamper-Eiland de kweek plaats van renteniers, die hunne overige levensjaren in dolce far niente te Kampen gingen slijten. Door de hooge pacht, die de erven bij de laatste ver huring in 1879 opbrachten, gevoegd bij de ver anderde tijdsomstandigheden, zijn de vooruitzichten voor de pachters niet zoo uitlokkend. Men is thans reeds tevreden als men de balans in even wicht kan houden, en van overhouden is geen sprake. Verleden week heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat bij twee landbouwers, we gens achterstallige pacht, beslag op de goederen gelegd is. Onder de vele schutters, die Zaterdagmiddag op de korenbeurs te Delft aanwezig waren, ter inspec tie en in dienststelling, bevond er zich een, ge kleed in uniform en gewapend, doch met een paar smerige, bruine klompen aan de voeten, wat niet weinig den lachlust zijner andere wapenbroeders opwekte. Op de vraag van zijn luitenant, hoe het kwam, dat hij geen schoenen aan de voeten had, antwoordde hij, dat zijn schoeisel in reparatie was. Na afloop der inspectie echter kon meH zien, hoe een zijner krijgsmakkers hem een rijksdaalder in de hand duwde. Het was een weddenschap geweest. Rekenende op gebrek aan waakzaamheid van het spoorwegpersoneel trachtte een ingezetene van Gorinchem reeds terstond na opening der spoorbaan gebruik van de gelegenheid Je maken om kosteloos een reisje naar Geldermalsen te ma ken. Daartoe nam hij in een goederenwagen plaat», maar toevallig was deze niet aangehaakt, zoodat onze man achterbleef terwijl de trein vertrok. P. de K., te Hilversum, j.l. Donderdag bezig zijnde met het uitmesten van een varkenshok, had het ongeluk te struikelen en zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wasschen, legde hij hierop, volgens het dwaze volksgeloof, een stukje grauw papier, met gevolg dat de geheele arm den vol genden morgen opgezwollen was, en hij binnen drie dagen aan de gevolgen (etterkoorts) overleed. Een oppassend jongmensch, van beroep kuiper, oud ruim 21 jaren, verloor Maandag-namiddag te VBosch op eene noodlottige wijze hot leven. In de brouwerij van den heer Van Gulick werkzaam zijnde, werd hij ongesteld en begaf zich buiten het gebouwhet schijnt dat hem eene duizeling overvallen is, waardoor hij in de rivier de binnen-Dieze is gevallen en verdronk; Dinsdag namiddag is zijn lijk daaruit opgehaald. Voor eenige maanden werd üit Vriezenveen gemeld, dat een 7 0-jarig bruidegom, die met eene 31-jarige bruid ter ondertrouw was opgenomen, afzag van zijn voorgenomen huwelijk. Het schijnt echter, dat de bruidegom zich nog al spoedig bedacht heeft, want het huwelijk werd de vorige week voltrokken. Toen ze zich echter 11. Vrijdag avond naar hunne nieuwe woning begaven, ge raakten zij met het rijtuig, even achter den molen naar Daarle, te water, en zouden zeer zeker ver dronken zijn, zoo niet de koetsier, die naast het rijtuig liep, hun ter hulpe was gesneld. Zondagavond is te Utrecht een koffiehuisbezoe ker, die de onnoozele weddenschap had aangegaan om een haring door te slikken, bij dat bedrijf gestikt. Dinsdagnacht is te Arasterdam op twee ver schillende plaatsen brand ontstaan, nl. in de Kal- verstraat en in de Beerenstraat, die beide, ook met het oog op den feilen wind, een dreigend aanzien hadden. Door het spoedig en doelmatig optreden der brandweer gelukte het, den brand tot de perceelen, waarin hij ontstaan was, te beperken, die evenwel beide groote schade hadden beko men. Te Berkhout (bij Hoorn) is de kerk en toren afgebrand. De zware storm begunstigde het voortwoeden der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand zegt men, dat zekere P. Borst, timmermansknecht, die wegens dronkenschap in den toren was opgesloten, moedwillig den brand met lucifers heeft aangestoken. Zelf is hij het slachtoffer zijner roekelooze daad geworden, daar hij mede verbrand is. Een 4-tal spuiten wisten den voortgang der vlammen te stuiten. Een vrouw is te Amsterdam uit een vanster eener bo venste verdieping gevallen en zwaar gekwetst naar het gasthuis gebracht. t Heusden, van 20 Nov. tot 6 Dec. Getrouwd: J. A. A. de Mol, jm. 31 j.en E. J. van Delft, jd. 20 j. Geboren: Cornelia Mathilda, d. v. N. v. d. Wees en C. v. Grondelle; Jaantje, d. v. P. v. Ooijen en M. Hexspoor. Overleden: S. J. Opstelten, wed. v. H. Kra mer, 79 jaren. t Woudrichcm, van 130 Nov. Getrouwd: J. Berm, jm. 22 j. en C.Jansen van Rozendaal, jd. 18 j.J. G. Groeneveld, jm. 26 j. en C. B. Dankers, jd. 24 j. Geboren: Christiaan Pietor, z. v. C. Ooruick en J. C. Buningh. Overleden: M. Keutie, 4 m.S. de Rooij, 69 j., wed. van H. A. Daim; B. van Vugt, 77j., echtg. van C. Versteeg; C. Viveen, 8 j.A. P. Wijnbelt, 7 m.M. van der Wiel, 11 m.D. Maas, 49 j., echtg. van C. van DalenG. F. Groeneveld, 4 m. f Dewcrken en Slccuwijk, van 130 Nov. Getrouwd: J. Pellicaan, jm. en G. Wester hout, jd.J. Polhuis, jm. met A. H. Verschoor, jd. Geboren: Martinus, z. v. H. L. de Roon en M. Vos, beiden wonende te Werkendam; Pieternella, d. v. C. van den Oven Jan, z. v. W. Verwoert en A. KantWilhelmina Cornelia, d. v. J. J. van Helden en J. van Rijswijk Pieternella, d. v, C. W, VorledoH Zaterdag voor een week zijn te Constan- tinopel de feesten begonnen, welke de Perzen jaarlijks vieren ter nagedachtenis van de profeten Hussein en Hassan, vermoord door de Kerbilen. Gedurende die feesten, welke negen dagen duren, vloeien stroomen bloed, daar de geloovigen zich of elkander gedurende de optochten schoppen en slaan en hunne aangezichten met yatagans kerven. In Kerbili zelf is het feest nog vreemder, wijl men aldaar iemand, niet tot den Perzischen gods dienst behoorende, aanneemt om voor moordenaar van den profeet door te gaan. Die persoon wordt van antieke kleeding en wapenrusting voorzien en moet dan te paard een bepaalden weg afrijden, luid verkondigende dat hij de moordenaar is en midden door de geloovigen, die hem op allerlei wijzen trachten te dooden. Wonder genoeg, dat er zich voor dit gevaarlijke baantje, waarmede, als men er goed afkomt, 1000 a 2000 Turksche ponden verdiend wordt, nog jaar lijks vele liefhebbers opdoen. Eene 85-jarige vrouw uit Ekersund in Noorwe gen, vertrok in October naar New-York met de stoomboot Heimdal, maar kwam vorleden week met de Island in Christiania terug. Zij heeft een zoon, die te Brooklyn woont. Deze had herhaaldelijk bij haar aangedrongendat zij tot hem zoude komen; hij zou voor haar zorgen. Bij de aankomst te Castle Garden werd de zoon, wiens adres do moeder ver toonde, gehaald,maar in plaats van blijdschap aan den dag te leggen bij het wederzien van zijne oude moeder, wilde hij niet dat zij de boot zon verlaten en zeide, dat hij met moeite voor zich zelf, hoeveel te min der voor haar, kon zorgen. De commissionair te Castle Garden wendde zich daarop dadelijk naar dou agent der stoombootmaatschappij Thingvalla met hot verzoek, de vrouw met het eerste schip terug te zenden, ingevolge de Amerikaanscho wet, welke verbiedt personen aan land te zetten, van wie te voorzion is, dat zij ten laste van den Staat zullen kornen. De arme vrouw, die haar laatste spaarpen ning aan de reis besteed had, verkeerde in een wanhopigen toestand, maar is nu weder, na eeno zeer zorgvuldige behandeling aan boord, waar on der andere ongeveer 80 kronen voor haar werd ingezameld, tamelijk wel te moede. Zij heeft de brieven bewaard, die haar zoon haar gezonden heeft en naar deze te oordeelen had zij alle reden eene geheel andere ontvangst te verwachten, dan haar gedreven, zijne vrouw verleden Zaterdag op een veld gelokt en met drie revolverschoten afgemaakt. Naar huis gegaan, schoot hij zijn tweejarig kind, het den loop van het pistool in den mond stekende, door het hoofd, legde zich toen te bed en maakte op dezelfde wijze een einde aan zijn eigen leven. In de nabijheid van Rennes is j.l. Donderdag avond te 7 uur een spoorwegongeluk voorgeval len, waarbij 18 menschen gedood en 15 zeer ern stig gewond werden. De slachtofFers dezer ramp zijn werklieden, die op een voor hen bestemden trein huiswaarts keerden. Op de lijn ServesSaint-Vallier had een ont ploffing plaats, veroorzaakt door het aanrijden van de locomotief van den sneltrein tegen stukken van een vat petroleum, die op den weg lagen. Waar schijnlijk was dit vat van een wagon gevallen. Door de ontploffing werden de stoker en de ma chinist zwaar gewondde reizigers kwamen met den schrik vrij. Aan boord van de >Harold«, gaande van Havre naar Guadeloupe met een lading steenkolen, had een ontploffing plaats, waardoor het schip zeer beschadigd werd; 5 mannen wer den gewond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2