ÊPITEK L~\N D? Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND, kwam het brood en de kennis van het broodbakken naar Italië. Men zegt dat het Latijnsche woord yanis afgeleid is van Pan, welke god in de Romeinsche mvtho- logie als de uitvinder van het broodbakken genoemd wordt. De Romeinsche schrijver Plinius daarentegen zegt dat de bereiding van het meel eene uitvinding van de godin Ceres is; ook de god Jupiter wordt er wel eens mede gedoodverfd. In vroegere tijden was het bakken nog geen beroep, maar ieder huishouden bakte zijn eigen brood. Bij rijke lieden deed het de kok in plaats van de vrouw des huizes. In later tijd, toen het in de huishoudingen niet meer voldoende kon geschieden en er meer en meer een kenmerkend onderscheid begon te ontstaan tusschen koek en brood, kwamen er zoowel koek- als broodbakkers en wel nog in verscheidene onderafdelin gen, naarmate zij b.v. melk of iets anders er bij gebruikten. Zeer lang duurde het eer het brood bij do Germanen bekend werd. In het begin waren bij hen eöowel als elders, de bak kers niets dan slaven (lijfeigenen). Bij de Alemannen word het dooden van een bak ker veel zwaarder gestraft dan het dooden van een ander lijfeigene, namelijk met een zoengeld van veertig schellingen, eene som die voor dien tijd zeer hoog kon genoemd worden. Karei de Groote, de machtige be vorderaar van hoogero beschaving in Duitsch- land en in Frankrijk, richtte op zijne goe deren bakhuizen op, die door lijfeigenen en hunne vrouwen bediend werden. Het brood van vroegere tijden was vol strekt niet aan het onze gelijk, maar eene soort van dunne, hard gebakken platte koek, die gebroken werd en die men bij het eten ook gebruikte om de handen af te vegen, zooals dit in het oosten tot op dit oogenblik riog gebeurt. Het allerlaatst is het brood in het hooge Noorden een voedingsmiddel geworden. Nog in de 16de eeuw kende men onder het volk in Zweden geen ander brood dan ongegiste harde koeken, uit water en meel gekneed en dan gedroogd. (Slot volgt.) HEUSDEN, 11 Dec. Het Bestuur der Afd. Heusden van de Noord- brabantsclie Maatschappij van Landbouw heeft, in een adres aan Z. M. den Koning, zijne adhaesie betuigd met een adres door het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan Z. M. verzonden, waarbij op afdoende maatregelen wordt aangedrongen om de besmettelijke longziekte met wortel en tak in Nederland uit te roeien. t Gisteren herdacht Ludovicus Reis alhier, den dag waarop bij vóór 25 jaren als veldwachter dezer gemeente in functie trad en als bode bij de Godshuizen werd aangesteld. Als eene erken- ning van de getrouwe plichtsbetrachting gedurende zijn 25-jarige ambtsvervulling is hem van wege den gemeenteraad en het college van regenten der Godshuizen in eene daartoe belegde bijeenkomst door deu voorzitter van den raad een geschenk aangeboden, bestaande in gouden remontoir met ketting, hetwelk door hem met dankbaarheid werd aanvaard. t De leden van de afdeeling Heusden van d« Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hadden reeds lang weer naar een gezelligen avond uit gezien. Teleurgesteld door de ongesteldheid van mejuffrouw Groote, ons welbekend, slaagde het bestuur er in deu heer Werumeus Bruning, oud zeeofficier, woonachtig te 's Gravenhage, te enga- geeren. Die naam had een goeden klank. Wij kenden dien heer uit zijne geschriften, die bijna alle onderwerpen aan het zeewezen ontleend, be handelen. Vrijdag 7 December j.l. trad hij voor ons op. Het eerst werden wij vurgast op een, als wij ons niet vergissen, nog onuitgegeven werkj» „De vrijage van een Groninger koopvaardijkapitein.* Na de pauze kregen wij nog een paar korte stukjes uit zijne meer bekende werken „DeRooie* en de „Zeevader van Jan Mattes* verkort en, op verzoek van enkele leden, nadat „en nu tot slot* reeds was gehoord en sommigen zich gereed maak ten huiswaarts te gaan, nog „Mottige Janus.* De zaal was vrij goed bezet, hoewel wij toch meer publiek verwacht hadden. Herhaalde toe juichingen toonden aan dat het gesprokene in den geest van de hoorders viel. Of het komt dat wij verwend zijn, of om eene andere reden, dat is ons onbekend, maar het scheen dat het publiek wat meer verwacht had en nog niet gezind was naar huis te gaan, maar het was uit. Als wij goed geïnformeerd zijn, dan is het bestuur van de afdeeling met nog een paar bekende sprekers in onderhandeling, zoodat wij nog een paar genoegelijke avonden in het verschiet hebben. t10 Dec. Een landbouwer, uit het nabu rige Hedikhuijzen, kwam heden morgen met paard en wagen op de Demerkade, nabij de gasfabriek alhier. Op de aldaar beperkte ruimte met zijn wagen willende draaien, kwam deze op de helling waardoor het paard zijn evenwicht verloor en met zijn last in het water stortte. De toegeschoten menigte slaagde er echter spoedig in eerst het paard en daarna den wagen op den wal te brengen zoodat de eigenaar met deu schrik en stuk ge sneden strengen vrijkwam. t In een onzer vorige nummers hebben wij melding gemaakt van de misdadige wijze waarop telkens vee in de weide zoodanig inwendig werd verwond, dat de dood daarop moest volgen. Lang heeft de politie dan ook getracht de daders op te sporen en het is in de vorige week aan onzen ijverigen kommandant der maréchaussees dan ook gelukt zulke verzwarende argumenten tegen een tweetal personen uit Uitwijk te verzamelen, dat deze zaak weldra door de justitie zal worden behandeld. Vooral de landbouwende stand heeft alle reden zich te verheugen met deze ontdekking, waardoor nu wel een einde zal worden gemaakt aan deze schandelijke daden, die reeds gedureude een tiental telkens terugkeerden. t Door den hoogen raad is het vonnis van de rechtbank te 's-Bosch vernietigd waarbij J. en C. Blaukers en A. van Bergeijk, werden vrijgesproken van eene aanklacht wegens weigering van diensten aan den Hoogen Maasdijk in den vorigen winter, en is de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Ëoseh. t GENDEREN, 10 Dec. Door de notabelen der Ned. llerv. Gemeente alhier is iij^t algemeene stemmen herkozen tot kerkvoogd de haer Gijs- bert Vos. t DALEM. Naar men verneemt wacht de be noeming van hoofd der le openbare school te Go- rinchem, uit de bereids opgemaakte voordracht tot het vergel. examen is gehoudeu voor eene dergelijke betrekking aan de tusschenschool voor meisjes, welk examen aanstaande is. t SLEEUWIJK, 9 Dec. Waar ook de onver biddelijke dood een offer komt eischen ontstaat droefheid, doch waar hij de levensdraad komt afsnijden van een weldoenster eeuer gemeente is de droefheid ongetwijfeld grooter. Geen won der dus dat deze gemeente Vrijdag-avond door het overlijden van Vrouwe M. B. van Maaren, dou airière van den heer H. E. Verschoor van Sleeuwijk, in diepen rouw werd gedompeld. Wat de overle dene was voor haar mede-ingezetenen is te zeer bekend dan dat het noodig zou zijn door een reeks van woorden dit in herinnering te brengen, zij was een algemeen bemind en nuttig lid der gemeente. De gedachte hieraan lenigt dan ook in zekere mate het leedgevoel, wijl men bij den terugblik op de afgelegde levensbaan van de overledene, de hoop mag koesteren dat haar geest geschikt is om in de gewesten waartoe zij is overgegaan eene reinere vreügd te smaken dan haar op dit benedenrond beschoren kon zijn. t Op de algemeene vergadering, eergisteren (Zon dag) vanwege het Nieuw Malthusiaansche Bond te Amsterdam gehouden, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen vereenigiugsjaar, waaruit de goede staat der kas bleek. Het aantal leden is met 102 vermeerderd en daardoor tot 335 gestegen, waaronder 33 geneeskundigen, 11 apothekers. Het aantal dames-leden bedraagt 17. Het Bond telt 151 actieve en 131 passieve leden, beuevens 20 leden begunstigers. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, zijnde de hh. Dr. J. M. Smit, B. II. Heldt, Dr. C. de Rooij, N. A. M. v. d. Thorn, Ph. Postma, E. Keinpe, J. Schoon- dermark Jr., Jan A. Nieuwenhuis (Groningen) en R. A. de Monchy. Aan invoerrechten voor verkochte goederen op de tentoonstelling, die binnenslands zijn gebleveu, is ongeveer f 35,000 door het Rijk ontvangen, hetgeen een handelswaarde van f 700,000 uit maakt. Deze som vertegenwoordigt de factuurs- waarde. De verkoopwaarde is ten minste de helft hooger. Nederland heeft dus voor ruim een milli- oen gulden op de tentoonstelling gekocht. Voor sommige voorwerpen, die veel hadden geleden, is de waardevermindering bij de berekening van het invoerrecht in aanmerking genomen. Van de aanzienlijke afzendiugen aan vreemde koopers werd geen invoerrecht gevorderd. Even als in vroegere jaren wordt ook thans, bij het intreden van den winter, in onderscheidene gedeelten des lands ernstig gedacht aan middelen tot werkverschaffing aan behoeftige landgenooten. Een eigenaardig denkbeeld in deze kwestie is aan gegeven door den heer E. Krop veld, predikant te Minnertsga, die aangeboden heeft 10 pCt. van zijn belastbaar inkomen daartoe te willen storten, mits ook anderen, die in geldelijke krachten met hem gelijk of boven hem staan, dit voorbeeld willen volgen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heeft bepaald, dat het goedkeur!ugsmerk ge durende het jaar 1884 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter T in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon; en dat het merk van het kantoor waar de eerste stempe ling heeft plaats gevonden, volgens de ministeri- eele beschikkingen van 25 Jan. 1873 en 22 Nov. 1878, voor elk der hierna genoemde ijkkantoren bestaat üit het cijfer, achter den naam van het kantoor uitgedrukt: 's-Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 's-Gravenhage 5, Rotter dam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alk maar 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. In verscheidene gemeenten bij Oud-Beierland doen zich thans ook gevallen van pokkeu voor. Eenige lieden te Ylissingen beweren Donder dagavond omstreeks half elf lichte aardtrillingen gevoeld te hebben. Als bijdrage tot de wijze waarop door het dep. van waterstaat geld verkwist wordt, deelt men aan de „Amst.* mede, dat in het thans in aanbouw zijnde stationsgebouw te Reehen een keurige mo zaïekvloer gemaakt wordt. Italiaansche werklieden geven er hun talent en kunst aan ten beste. Een der oudste Amsterdammers, de heer Maju Kinsbergen, is den 6n dezer overleden in den leeftijd van bijna 102 jaar. Een zijner vrienden schrijft betreffende zijn levensloop aan het „Hbl.* Hij woonde de omwenteling onder Napoleon I bij, het bombardement van Vlissingen,- de verrassing van Bergen-op-Zoom, de landing der Engelachen op Walcheren an in Noord-Holland, evenals die te Osteude met het materieel voor den «lag vau Waterloo, den intocht der Kozakken te Araster dam enz. Tot zijn dood sprak de krasse grijsaard altijd gaarne over zijn militaire loopbaan. 's-Gravenhage wil men tot een zeehaven maken en dit plan is niet nieuwhet tegendeel is waar tot heden is het wel is waar nog niet verwezen lijkt, maar toch schijnt het doel zeer te naderen. Dat een plaats, een stad, die vlak aau zee, zoo iets beoogt, is zeer natuurlijk. De bewijzen zijn hier voorhanden dat het principale er is, name lijk de haven voor er nog een havenstad bestaat. Wat 's-Gravenhage betreft, dat ligt aan zee, want Scheveningen is 's-Gravenhage. Dat een stad ver verwijderd van de ze« niet temin een zeehaven wil worden, daarvan strekt Parijs tot voorbeeld. Vóór het zoover gekomen is, moet er nog heel wat gebeurende waterweg de Seine van Rouaan tot Parijs behoort een ge heele herschepping te ondergaan, om Parijs tot een zeehaven te maken. De stad echter, die wij hier op het oog hebben is Keulen aan den Rijn. De waterweg is er en de groote zwarigheid die overwonnen behoort te worden, bestaat hierin een schip te bouwen, dat zoowel voor den Rijn als voor de vaart ter zee geschikt is. En ook deze zwarigheid is uit den weg geruimd, theoretisch althans. O J Bij don brand te Brussel is o. a. vernield het geschreven exemplaar van de Belgische Constitutie. Als curiosum wordt verhaald, dat, toen te half 7, in een gang bij do bibliotheek der Kanier, terwijl de vUmmen knetterden en do ruiten sprongen, iemand een sigaar opstak, hij door den deurwachter werd herinnerd, «dat hot verboden was lerooken.* Do bibliotheek bevatte 125,000 doelen. Sedert de dames roeping gevoelen om zich toe te leggen op do studie der geneeskunde, ten einde later, met vrouwelijke zachtzinnigheid de lijdende menschheid bij te staan, is het ook noodig dat zij deelnemen aan de cursussen der ontleedkunde. Dezer dagen gaf zulks aanleiding tot het navolgende Twee jonge dames te Parijs hadden naald en borduurwerk vaarwel gezegd om daarentegen hun beste krachten te wijden aan do anatomische lossen. Het menschelijk lichaam bezat spoedig voor haar geen geheimen meerja die kennis schrikte haar niet af voor do menschheid, doden haar integendeel alles aanwenden om hot onderscheid tusschen de dooden en de levenden nauwkeurig te onderzoeken. Zij hadden elk een beminde, wellicht, uit liefde voor do wetenschap, wel twee. Dezer dagen nu was haar hot vooruitzicht geopend, bij do anatomische les te kunnen werken op het lijk van eon man, in de kracht des levens plotseling overleden. Reeds staan zij gereed met het ontleedmes in de hand om te beginnen. Het laken wordt weggenomen. Een harer, de jongste nadert, kijkt en valt in zwijm. Het lijk waarvan zij zich zooveel had voorgesteld was dat van haar beminde. Zij ontdekte toon dat hot vak der geneeskunde ook treurige oogenblikken kan veroorzaken. Indien het bekende spreekwoord zich opuieuw bowaavheid Wie men dood maakt met den mond, Die blijven gewoonlijk nog lang gezond, dan zal Joseph Gung'l zich nog lang mogen ver heugen in de ongestoorde gezondheid* die bij thani nog geniet. De beroemde walsen-eomponist ia niet overleden, zooals gemeld is. 't Zal ieder verhengeu dat op grond van juiste inlichtingen kan worden medegedeeld, dat de vermaarde man te Cassel woont in 't gezin zijner dochter, mevr. Naumann-Guug'l, een sieraad van het koninklijk theater aldaar. Koning Theebaw van Siam heeft aau den koning van den Humbug en aan den impressario van Barnum een witte olifant verkocht voor 200,000 dollars. Het beest zeilt deze maand van Rangoon naar Londen en van daar in Juni naar New-York. To Antwerpen ontving zekere B. op Sinterklaas avond een surprise in den vorm van een oud vrouwtje met een bril op. Hij beet in de surprise en viel bezwijmd neer. Do surprise was vergiftigd. Men denkt aan de wraak van een vrouw. Het Hof van assises van Lyon heeft zekere vrouw Delaye tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, om dat zij haar 18-jarige dochtér, die aan toevallen leed, had geworgd. De landbouwer Francis Jan van Vannes, oud 62 jai-en, is tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens het vermoorden van zijn zoon. In een gehucht bij Belley noodigde zekere Asparin, een grijsaard van 69 jaren, zijn buurman Pascal, oud 63 jaren, uit bij hem te ko men eten. Pascal nam dit aan den volgenden morgen hoorde men Asparin om hulp schreeuwen en men vond Pascal badende in zijn bloed. Asparin, die zich gek houdt, is gearresteerd. Te Pocasset (Massach assets) stond iemand terecht die zijn dochter had vermoord. Hij zeide te hebben gehandeld op bevel van God. De man is naar een krankzinnigengesticht gezonden. Onlangs heeft het geleerdenkloo3ter El-Ashar te Kaïro don «Mahdi* openlijk als een valsch pro feet gebrandmerkt. Men hechtte aan die verkla ring nog al gewicht, om de belangrijke plaats die deze inrichting in de Mahomcdaansche wereld in neemt. Deze moskée, die eigenlijk een hoogeschool voor de Mahomedaansche wetenschappen mag heeten, wordt bewoond door 12,000 kweekei. "*en, en 216 hoogleeraren, die er mede inwonen,- houden er openbaie voorlezingen, welke ook door hoorders van buitenaf bijgewoond kunnen worden. De inkomsten der moskée zijn voldoende voor het onderhoud van leerlingen en professoren. De leervakken zijn in 4 afdelingen gesplitst: godge leerdheid, rechtswetenschappen, de Arabische taal en wiskunstige wetenschappen. Professoren en kweekelingen worden door het volk eerbiedig be jegend, en overal waar Muzelmanneu wonen is het klooster van El-Ashar in hooge eer. Op eene hoeve in Aardal (Noorwegen) bevinden zich een paar diepe holten in een Ur, waar het zomers zoo koud is, dat alles wat er wordt neêr- gezet bevriest, en waaruit integendeel des winters warme dampen stroomeu, die ijs en sneeuw geheel weren. Er bevindt zich geen water in deze holten en reeds op 20 schreden afstand voelt men een sterken luchtstroom. De ingeuiour Alexis Köbl te Kopenhagen heeft een nieuw toestel voor geheimschrift uitgevonden, dat groot opzien verwekt en voor diplomatieke en militaire doeleinden van groot nut zou kunnen zijn. Dit toestel bevat ovenais de bekende Malliug- sche schrijfkogel 41 teokens met een even groot getal tangenten, die de schrijver slechts behoeft aan te raken om naar wensch de verschillende letters op te roepen, waarmede de tangenten ge- teekeud zijn of ook andere toekens. Men kan n.l. dit toestel volgens een, tusschen twee met elkan der correspondeerende, vroeger afgesproken sleutel woord plaatsen, waardoor men een voor ouinge- wijden volmaakt onleesbaren en onmogelijk te ont cijferen tekst verkrijgt. De volgorde en leiddraad der letters van dezen toestel, «Kryplographe* ge naamd, is geheel willekeurig en kan in het onein dige gevariëerd worden. Het opstellen en ontcijfe ren van zulk een dépêche is niet slechts gemakke lijk, maar ook weinig tijdroovend. Het groote debat in de Fransche Kamer over de Tongkinsche kwestie is aangevangen. Naar het zich laat aanzien zal de Kamer het gevraagde krediet toestaan, doch zelfs zij, die in de Kamer vóór het verleeneu van het krediet spraken, vielen de Re geering vinnig aan, omdat zij buiten de vertegen woordiging om, het land in eene verwikkeling heeft gebracht, waarvan het einde niet is te voorzien. De Minister-President Ferry was Maandag aau het woord en hooft het aan Fransche phrases niet laten ontbreken. Wilt gij den dood aan Rivière ongewro ken laten? vroeg hij, de Regeering niet; kunnen wij met eer terugtrekken, zeg het dan! Waarschijnlijk prikkelt Ferry met opzet aldus het Fransche eergevoel om zijne positie te redden. Want waarop hij had gehoopt, is niet gebeurd. Hjj vertrouwde dat vóór het debat begon de tijding zou ontvangen wezen dat de Fransche troepen de veelbesproken vestingen Sontay en Backninh zouden hebben veroverd. Do Frausche admiraal Courbet die in Tongkin het bevel voert, laat zich door ministeriëele over wegingen niet afbrengen van zijn tot dusverre ge volgde tactiek om zeer voorzichtig te werk te gaan. Hij handelt althans vrij wat verstandiger dan de meeste Franschen, die denkon dat hun glorie van vroeger voldoende is om het geheele Chinee- zeudom t« doen vluchten. Wat in deze verwikkeling vooral de aandacht trekt, is de extra parlementaire manier, waarop de geheimen onthuld worden. 13e bladen die aan do zijde van het ministerie staan, deelden dezer dagen officiéél mede, dat sinds 30 November tusschen don minister-president en den Chineescheu gezant geeue schrifturen waren gewisseld. Den volgenden dag las men in de «Figaro* en do «Gaulois* een bericht van deu Chineeschen ge zant, dat hij op 5 December eene nota van het hoogste gewicht aan den minister-president had overhandigd. Men wist te vertellen dat China nog eens hor- haalde een aanval op Backninh en Sontay be schouwen wij als eene oorlogsverklaring. Daar nu Courbot verleden week seinde, dat hij nog slechts 2 mijlen van Bacniuh verwijderd was en dat de operaties weldra zouden beginnen, is het buiten kijf dat Ferry den ernst van don toestand wil verbloemen. Hot dunkt ons volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat dit Chineescho geschil aan het kabinet-Ferry zjjn zetels zal kosten. Vrij wat gelukkiger is het ministerie afgeko men vau de schrikkelijke demonstratie, die de re volutie-mannen van Parjjs tegen 1.1. Vrijdag had den aangekondigd op het Beursplein aldaar te zul len houden. De politie had groote maatregelen ge nomen, maar van de demonstratie kwam niets, omdat de revolutiemannen hunne onmacht om wan orde te stichten zelven hadden ingezien. Het is waarlijk nog het vorstandigste stukje dat zij kon den vertoonenmoorddadige standjes met ontplof bare middelen en niet komen, De berichteu uit Egypte blijven zeer ernstig lui den, zoo voor de Engolschen als voor de houders van Egyptische fondsen. Opnieuw hebben de Egyp tische soldaten eene gevoelige nederlaag geleden en het kan niet uitblijven of Engeland zal krachtig moeten optreden om don troon van den Egyptischen vazal staande te houden. Want de herhaalde nederlagen doen onderstellen dat de Egyptische troepen den Mahdi voor een echten profeet houden, tegen wien zij niets vermo gen. Er zullen dus wol Engelsche ongeloovigen aan te pas moeten komen. O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2