Affenl of Reiziger WINDKORENHOLEN, WOONHUIS, TAILING, IF ci Ti, Kinderprenten, De Notaris VERBERNE LOU W ERSE'S BURGERLIJKE STAND. Boekaankondiging. Afloop van Aanbestedingen. I LAND- EN TUINBOUW. Officieele berichten. 314de Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. in Koloniale Waren, Granen, etc. Veilen en Verkoopen: TRIP Co., Wijnhandelaars te 's Hage. De directeur der vermaarde maatschappij „Ger- mania", welke haar groote etablissementen heeft bij Kiel, heeft het probleem opgelost, naar hij ver klaart. De schepen, naar de door hem ontworpen plannen gebouwd, zullen in staat zijn de rivier te bevaren en de zee te beploegen, 't Zijn stoom schepen van 1000 ton laadvermogen, die voorna melijk als graanschepen zullen worden gebezigd tusschen Keulen en Eeval, Riga, Libau, Memel, Koningsbergen en Dantzig. Men zal beginnen met het timmeren van vier dergelijke stoomschepen. Het kapitaal is niet zoo groot of dit zal ge makkelijk worden gevonden en zoo zal Keulen, indien alles gunstig gaat, weldra een zeehaven zijn. Er is in de provincie Eriesland eeu dorp, welks bewoners geen deel nemen aan de viering van het Sinterklaasfeest. Dat dorp is Grouw, een paar uur zuidelijk van Leeuwarden gelegen en eeu bevol king/tellende van nagenoeg 2300 zielen. Van de geheele Sinterklaasdrukte bemerkt uien er niets. Wel wordt er jaarlijks een gelijksoortig feest ge vierd, n.l. dat van Sint-Pieter, vallende op 22 Fe bruari. 's Avonds van den 21sten zetten de kinderen hunne korfjes op, zooals dat elders op 5 Decem ber geschiedt. Ook in andere opzichten komt de viering van Sint-Pieter geheel overeen met die van Sinterklaas. De oorzaak van dit zonderlinge verschijnsel is tot nog toe niet opgehelderd. Nog een vreemd gebruik heerscht in hetzelfde dorp en wel op kopper-maandag, den tweeden Maandag in Januari. Dan vermaken zich de kin deren des voormiddags met groote kettingen langs de straten te sleepeH. Zeker een gebruik dat in ons vaderland verre van algemeen is. Woensdag werd de stoomboot „Meppel II'', bij hare vaart door Fraueker, met een hagelbui van steenen begroet. Opgeschoten lummels vergezel den de boot aan beide zijden van het kanaal en wierpen onophoudelijk met steenen naar de beman ning op het dek, die nu en dan getroffen werd. De beminnelijke „stoere Noren", zegt de Ass. Ct., stonden er doodbedaard naar te kijken, zonder ook maar eenige poging te doen om de lieve jeugd van haar ondeugend bedrijf terug te houden en poli tie was er niet. Gelukkig verloor de bemanning hare zelfbeheer- sching niet, anders zou men eene herhaling heb ben kunnen zien van hetgeen onlangs in een gelijk soortig geval te Dokkum gebeurde, tengevolge waarvan de Engelsche kapitein van een stoom bootje, die zich door drift liet vervoeren, nu te Leeuwarden gevangen zit. Een brutale oplichterij heeft in de Passage te Rotterdam plaats gehad. Een knaapje met een boodschapsmandje bevond zich daar op de hoogte van den speelgoedwinkel van de hh. v. Wijk Co., toen hij door een vrouw werd aangesproken, die hem vroeg even in den winkel te gaan vragen of hij de pop waarvoor zij geld had geboden nog voor 15 stuivers kon krijgen. In dien tusschentijd zou zij wel op zijn mandje passen. Het jongske voldeed aan dien last, maar het duurde vrij lang eer het met zijn boodschap gereed was, daar nie mand eigenlijk zijn bedoeling begreep en men van niets af wist. Toen de knaap onverrichter zake terügkwara was de vrouw met het mandje en den inhoud verdwenen. De verpleegden in het Dordsche krankzinnigen gesticht hebben den St. Nicolaasavond feestelijk gevierd. Het tooneelgezelschap van Nieuwenhuis voerde voor de omstreeks 200 verpleegden op het blijspel yde Ilut in het gebergte", eene comische voordracht //de verliefde kleermaker" en het klucht spel //de zuster van Jocrisse". Een kamerorkest van het 6e regiment infanterie te Breda liet zich mede hooren. Te Bezooijen heeft een opstootje plaats gehad. Eenige werklieden van de machinale schoenfabriek van de wed. W. A. Dumoulin en Zn. te Bezooijen, ontevreden over een eenigszins verlaagd tarief der werkloonen, hadden er een borrel op gezet en kwamen toen aan de fabriek, naar zij voorgaven om af te rekenen. Hun werd echter te kennen gegeven dat het daarvoor de tijd niet was en dat zij zich van het terrein hadden te verwijderen. Toen hier aan niet voldaan werd werden eenige der ontevre denen door de inmiddels ter assistentie geroepen maréchaussees van het erf gezet. Dit gebeurde ech ter niet zonder beleediging en verzet, zoodat tegen een tweetal proces-verbaal is opgemaakt. Verdere ongeregeldheden hadden niet plaats en ook des avonds bleef alles rustig. In den nacht van Woensdag op Donderdag (St. Nicolaasavond), omstreeks 12 ure werden eenige personen, die te Waalwijk op straat zongen en schreeuwden, door de maréchaussee aangemaand zich rustig te houden; zij verkozen echter niet hieraan gevolg te geven, een hunner zeide ronduit dat hij het verden bleef dan ook doorzingen. Toen deze door de raaréchaussée werd vastgegre pen om hem ter herkenning bij het licht te bren gen, volgde het hier tegenwoordig in de mode zijnde verzet tegen de manschappen der openbare macht, die echter spoedig ondersteuning kregen van twee hunner kameraden, den gemeenteveldwachter en een der nachtwaehts. In het duistere werden de politieambtenaren weder geschopt en getrapt, zoodat zij genoodzaakt waren hunne wapens te gebruiken, waarmede eenige der in verzet zijnde personen hebben kennisgemaakt. Te Amsterdam zijn voor het front der troepen van het le bataljon mariniers gedegradeerd een sergeant-majoor, een fourier en een marinier le klals straf voor de wijze, waarop zij zich tegen over recruten hebben gedragen. Zij hebben zich aan knoeierij (aannemen van geld enz.) schuldig gemaakt. Te Roermond is een 28-jarig jon geling, die sinds eenigen tijd ziek te bed lag, in een onbewaakt oogenblik uit de bovenverdieping zijner woning op de straat gesprongen, met het ongelukkig gevolg, dat hij terstond dood was. KERKNIEUWS. Heden overleed zacht en kalm, onze ge liefde Moeder en Behuwdmoeder, Vrouwe MARIA BAREN DINA VAN MAAREN, Weduwe van den heer II. E. Verschoor van Sleeuwijk, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Uit aller naam A. VERSCHOOR VAN SLEEUWIJK. te Bussen, zal te Woudri- chem, in het koffijhuis „het Zwarte Paard", op Don derdagen 13 en 27 December 1883, telken h dage des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar EEN STEENEN met afzonderlijk daarbij staande gelegen binnen de gemeente Woudrichem, sectie E nrs. 4, 587 en 588, groot 5.69 Aren. Te veilen in 2 koopeu en in massa. f Andel, van 14 Oct. tot 7 Dec. Geboren: Antonie, z. v. J. Stravor en A. Jonkers; Gerrit, z. v. P. v. Andel en H. de Boelf; Wilhelmina, d. v. C, v. Rjjswjjk en A. Roeland; Nicolaas Pieter, z. v. G. Crielaard en C. v. Rijswijk; Willeui, z. v. P. Millunaar en P. v. Giessen; Betje, d. v. G. Naaijen Az. en A. N. Kaïnerman. Overleden: J. C. Mans, 16 rn.W. v. Rijs wijk, ld.; M. Boer 10 j.; P. r. Andel, 8w.; Z. ltoza, wedn. r. T. Wijgets, 68 jG. Roza, wedn. v. P. Verwijs, 60 jaren. Overbrugging te Öeusden van de nieuwe rivier. Een vraagpunt in verband met de wet tot verlegging van den Maasmond.* Wij noemen het een verdionstolijk werk, dat het gemeentebestuur van Heusden op zich nam, door in eene brochure de zooveel besproken overbrugging te Heusden te behandelen. Mot belangstelling heb ben wij de vale motiven gevolgd die de schrijvers het recht gaven om nadrukkelijk zoowel bij hh. Ged.-Staten als bij de Hooge Regeering op hun goed recht aan te dringen en wij twijfelen niet of elk onbevooroordeeld lezer zal na lezing overtuigd wor den, dat de billijkheid eischt, dat bij de behandeling der onteigeningswetten ook worde bepaald, dat Heusden door een vaste brug met het overig ge deelte van het Land van Heusden en Altena worde hereenigd. Belangstellenden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. De prijs der brochure is echter niet 50 cent, doch 1.Na ontvangst van het bedrag per postwissel, wordt ze naar bui ten franco per post toegezonden. mw.M-wzaFaprrn Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is Woensdag o. a. aanbosteedde uit voeringen van herstellingen en vernieuwingen aan de werken van den Baardwijkschen overlaat met de rijkssluis in de oostelijke vaartkade van Waalwijk, behoorende tot de werken van de Maas, met het onderhoud dier werken van 1 Januari tot en met 31 December 1884, benevens voor het zoo noodig leggen in 1884 der zomersluiting in genoemden overlaat. Minste inschrijver de heer H. J. Dekkers te Baardwijk, voor 3080. Groot is de voorraad aardappelen, die op Noord- Beveland nog voorhanden is, en gering de handel, die in dit product gedreven wordt. Met moeite kan men voor de Zeeuwsche blauwen, om hun smaak zoo geroemd, 1.70 per mud bedingen. Zoowel op de voormarkt als later was te Zwolle de aanvoer, niettegenstaande de gladheid der wegen door de gevallen sneeuw, nog zeer groot te noemen. De handel was vrij geanimeerd er werd zeer veel vee voor België aangekocht. De prijzen van het vee zijn nog ai hoogmelk en neurend vee bleven in gedrukte stemming door de niet aanwezigheid van Duitsche kooplieden. Inschrijving voor dc Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden Gelet op Artikel 19 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.) Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer Gemeente, die op den eersten Januari aanstaanden hun 19de jaar zijn inge treden en alzoo geboren zijn in het jaar 1865, teneinde zich aan te geven ter inschrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer Gemeente, van den len tot en met den 31en Januari 1884 gelegenheid zal worden gegeven des voor middags van 10 tot 12 uur. De belanghebbende wordt herinnerd lo. Dat, ingevolge de Wet op de Nationale Militie, voor ingezeten wordt gehouden a. hij, wiens vader, of, is deze overladen, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetene is, volgens de Wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad No. 44); b. l.ij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan den len Januari aanstaande voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; c. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen liet Rijk verblijf houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2o. Dat de inschrijving moet geschieden: a. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden de voogd woont b. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; c. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's land gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; d. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. 3o. Dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, verplicht is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrij ving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2o. vermeld moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verplicht is. 5o. Dat welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebben, hij desniettegenstaande aan de inschrijving onderworpen is. 6o. Dat hij die zich uiterlijk op den 31 Januari aanstaande voor 4 ure des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aan gegeven, gestraft wordt met eene boete van vijf-en-twintig tot honderd gulden. 7o. Dat hij, die zich na den 31 Januari aanstaande doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aangeeft, als nog wordt ingeschreven. 8o. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moeten gesehieden, verzuimd is, zoo hij voor de dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de militie niet wordt ingeschreven a. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; b. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Heusden den 7 December 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, S. VAN BEEST, l.s. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen .- naar Lollum, J. Toves te Snamcer Kattodijke, J. Put, cand. te Friezenveen Cillaarsboek (cl. Dor drecht), J. Baijema, cand.; Goedereede, L. M. van Noppen, cand. Bedankt .- voor Weesp, G. Ringnalda Sr. te Oldebroek Gapinge, (cl. Middelburg), E. Loen, cand. te Lem mer Schoonoord, G. Tonsbeek te Schoonebeek. Chr. Gerip. Gemeente. Toegelaten tot de evang.-bediening» L. G. Goris, cand. te Weesp. Prijzen van 100 en daarboven. le Klasse. Trekking van 10 Dec. Prijs van 2000 No. 79301000 No. 14979 ƒ400: Nos. 4781 en 5376; f 200Nos. 5235 en 6567 100 Nos. 2524, 4306, 8157, 11950, 15274, 18517 en 19500. t Heusden, 8 Dec. De prijs der boter is 0.68 a 0.70 per stuk van 6 ons. Eieren 7x/j a 8 cent. t Gorincheni, 10 Dec. Bij een aanvoer van onge veer 200 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. P r ij z e n Enkele zware kalf koeien 260 a 310; mindere qualiteit 150 a 240; dito vaarzen 140 a ƒ200. Melkkoeien 150 a 250. Vare koeien 160 a 200. Ossen 75 a 120. Stieren 70 a 120. Hokkeling Vaarzen 120 a 180. Pinken a Graskalveren 25 a 50. Nuchtere kalveren 8.a 15. Varkens, zware vette van 150 a 160 KG. 48 a 50 ct., die van 90 a 110 KG. 42 a 45 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ6.50 a ƒ10. per stuk. De prijs der goöboter was 1.34 a 1.50 per KG. der weiboter 1.10 a 1.20 per K.G. Kipeiereu golden J 1.60 a 1.70 de 26 stuks. Bij ondervinding weet men, hoe langen tijd men er reeds op uit is geweest een middel te vinden om het blijven open staan van deuren of het ge- druisch makend toeslaan te voorkomen. Wel heeft men de ouderwetsche koorden, met een stuk gewicht er aan verbonden, vervangen door ijzeren veeren en nu laatstelijk ook door gutta-percha banden, doch deze verbetering is nog lang niet volmaakt, daar vooral bij toepassing van dit laatste toestel de deur met geweld wordt toegeslagen, zoodat men voor zichtig moet zijn, wil men niet met de handen tusschen deur en deurpost beklemd geraken. Eindelijk echter is men er in geslaagd, in de fabriek van machines en werktuigen van 11. E. Kobligk, te Berlijn, een toestel uit te denken, dat door middel van luchtdruk de deuren langzamer of spoediger, naarmate men de daaraan verbonden veer aanzet, doch in elk geval zonder eenig gedraisch, dichtd ringt. De heer A. F. van Dam, architect 's-Gravenhage, vertegenwoordiger van genoemde fabriek, zegt dan ook te recht in zijn circulaire, waarbij hij deze •pneumatische zelfstandige gedruischlooze deurdrin- gers* aanbeveelt, dat het toestel niet alleen het hevige toeslaan der deur belet, maar ook bewerkt, door de daarmede verbondene toewerpveer, een zelf standig en gedruischloos dichtgaan, waardoor de anders vlug en hard toeslaande deuren, door den tot dit bijzondere doel ingerichten en op wensch daarbij geleverden slotvanger, steeds in het slot vallen, hetgeen voor bovenhuizen onontbeerlijk is. Het verzoek om do deur zacht te sluiten is door dit toestel overbodig geworden. Deze deurdringer is in het bijzonder aan te bevelen voor veel gebruikt wordende deuren, als huisdeuren, kantoordeuren enz,, en kan overal zonder bescha diging aangebracht worden. Wat bovendien voor deze toestellen nog oen aan beveling mag worden genoemd is, dat zij, naar een vinding van don heer van Dam, ook in verbinding kunnen worden gebracht met luchtdrukschellen, zoodat het openen van de deur, naar goedvinden, door een schel, welke in een ander deel van het huis is geplaatst, wordt aangekondigd, terwijl men op een nummerkastje bovendien kan zien, van welke kamer de deur wordt geopend. Tegen inbraak kan deze deurdringer dus eveneens een voorbehoed middel genoemd worden. Tegen koude voeten wordt het volgende eenvou dig middel aangeraden, dat in deze en volgende dagen te pas kan komen. Men moet langzaam en met aaneengesloten enkels op de teenen gaan staan, zoodat hot geheele lichaam daarop rust, in die hou ding blijft men zoolang als men het kau uithouden, laat zich dan langzaam weder zakken en herhaalt de beweging verscheidene keeren. Zoo komen al de spieren van den voet in beweging en wordt de bloedsomloop versneld. Glasreiniging. Dof geworden vensterruiten, al zijn zjj ook zoo vuil dat zjj een weerschijn geven van alle kleuren van don regenboog, kan men we der schoon en helder maken door ze met eene handvol versche brandnetels, in koud rivier- of regenwater gedoopt, eenige keeren flink te bestrij ken. Helpt het middel de eerste maal niet, dan moet men het herhalen en daarna de ruiten mot schoon water afspoelen. Vijf eieren goed te verdeelen onder drie personen, zou menigm knappen wiskundige hoofdbreken kos ten maar vorst Bismarck wist daarop, als op zoovele andere moeilijke dingen, wel raad. Hij was, zooals de Deutsche Revwe* verhaalt, 's avonds na den slag bij Gravelotte, even als ieder ander die dezen dag niets te eten had gehad, zeer hongerig. Bij geluk wist hij vijf eieren machtig te worden voor 20 fr. en hij deelde die, zeer edel moedig, met twee zijner metgezellen. Maar om nu de kansen gelijk te maken en alle gevaar van on rechtvaardig zijn te vermijden, at hij eerst twee eieren alleen op en nam toen broederlijk van zijn beide lotgenooten een van de drie overige als zijn aandeel. Dat is de manier voor onbaatzuchtige staatslieden om eieren enlanden te deelen. Sleeuwijk, 7 Dec. 1883. Een actief huisvader, thans nog in het bezit van zijne zaak, waarin hij een flink debiet heeft, doch door omstandigheden die niet kan behouden, biedt zich aan als O Goede referentiën staan hem ten dienste. Brieven franco onder letters A. G. N. aan den Uitgever dezes. 'wrif 'Ar'WW.1i Sv&VdYkuA''A.;:(A;c Bg L. VEERMAN to H e u s d o n is voorhanden, de tweede druk van bestaande uit 24 Kinderprenten met een schut van lieve, meest geheel nieuwe, Gra vures en aardige Versjes. Uitstekend geschikt voor nitdccling op scholen. De Heer J. P. Schaberg gaf eene uitstekende beoordeeling in de »P. B.« van den eersten drnk, waarbij hij o. a. zegt: >Vervaardiger en uitgever zij dank voor dezeschoone en goedkoope Prenten.* De prijs is 1.20 voor de geheele Serie. -11D 0 C. Wij vestigen de aandacht op onzen uitstekenden TAFEL WIJN, die door ons met inbegrip van be lastingbuitenmand en Jlesschen voor 28.— het anker van 48 gecapsuleerde flesschen, franco wordt geleverd. Wij debiteren deze wijn te 's Hage a<tn tul van eerste familiën.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3