BUITENLAND. BINNENLAND, begonnen te worden dat het Noord-Wes ten, dat steeds voor zich zelf gezorgd had, zou worden opgeofferd aan het Noord- Oosten, dat anderen liet zorgen, in het kort de brochure behelst alles wat op de zaak betrekking heeft, eenvoudig, duidelijk en helder, voor iedereen verstaanbaar. Wij vinden er eene berekening in van de kos ten van eene brug boven die van een stoom- bootenveer, en dan komt de schrijver tot de conclusie, dat het veer zou komen te staan op drie en de brug op vijf ton. Twee ton verschil is eens groote somop eene begrooting van zoovele millioenen mocht zij evenwel nooit zoo zwaar wegen, dat om ze te besparen een heele landstreek met een groot onheil bedreigd werd. Achteraan vinden wij nog een paar sta ten, de eerste een staat van uitgaven van de verschillende gemeenten, die belang hebben bij een brug, en ten tweede eene staat van den loop der bevolking der be doelde gemeenten. De brochure maakt ook op het oog een zeer goeden indruk en doet den drukker eer aan. Wij wenschen ze in veler handen, maar vooral in handen van hen, die over deze voor ons gewichtige zaak zullen te beslis sen hebben. Wij willen eindigen met het motto, ont leend aan /ene redevoering van den heer Van Nispen tot Zevenaar z/Men zij billijk tegenover anderen, als men billijkheid voor zich zelf verlangt. De billijkheid brengt mede, dat men eeuwen oude toestanden niet verandere zonder de gevolgen, althans voor een gedeelte voor rekening van hem te brengen, die do ver andering veroorzaakt, en dat doet hier het Rijk." Daarop liep de oude Carter weg, schijnbaar uit angst, maar volgens zijn zeggen om nog meer men- scheu in het gevecht te halen. James, die meende dat er meer kwamen, liep nn ook heen, niet nit vrees, maar, zooals hg zeide, »omdat hij, als hij ge bleven was, stellig iemand gedood zon hebben.* De hevige windstooten sloegen het vaartuig van 1 het anker en korten tijd daarna verspeelde het ook het roer. De golven sloegen letterlijk over het schip heengeen der opvarenden kon het meer in bedwang houdenelk oogenblik dacht men aan den wal, dat het zou omslaan of zinken. Voortge- zweept door wind en golven kwam het op eene zandbank terecht. Het ergste werd gevreesd. Nie mand der toeschouwers, zelfs de in de nabijheid lig gende schippers, waagden het hulp aan te brengen. De Haaftensche visschers echter bewogen met het lot der opvarenden, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en den knecht, besloten tot redding, al ging die met levensgevaar gepaard. Met hun zessen begaven ze zich in hunne vischbooten, be reikten na vele moeilijkheden het schip, waar ze de zes genoemde personen radeloos in de kajuit vonden. Die in hunne booten te nemen en op den wal te brengen, was hun eerste daad. Het tweede gold het schip. Weer begeven ze zich op het hobbelende water vlak en weer bereiken ze met levensgevaar het schip, dat ze na lang zwoegen vlot krijgen, op sleeptouw nemen en behouden in de haven van den steenoven bergen. Tijdens den zwaren storm kwamen aan de plaat onder Hoogvliet 15 personen aandrijven, allen werklieden van den Nieuwen Rotterdaraschen Waterweg. Zij waren het geheele Scheur afgezakt en een gedeelte van de Oude Maas zonder land te krijgen; voorts kwamen nog 4 bakken van die werken aan, die geheel verlaten waren. De man nen werden in de woning van den heer G. Scholts verpleegd en zooveel mogelijk van het noodige voorzien. Te Zuidbroek zochten, tijdens den jongsten storm, eenige schoolkinderen een schuilplaats tegen het huis van W. Buurke. Door een hevigen ruk wind sloeg de muur omver en vier kinderen ge raakten onder het puin. Een van hen vond den dood de overigen werden zwaar gekwetst huis waarts gedragen. is aan onvoldoende inpakking en hem dus bevo len het volgend jaar te zorgen, dat alle breekwa- ren worden gepakt in sterke houten kistjes (dus geen sigarenkistjes te gebruiken) of wel in blik ken doozen. Andere voorwerpen moeten in sterk papier ge wikkeld of kartonnen doozen (mits niet van het licht breekbare strookarton vervaardigd) gesloten wordenook is het van belang dat elk pakje van een degelijk en nauwkeurig bevestigd adres is voorzien. Gaarne zou hij den postambtenaren als een bewijs van waardeering hunner hulp een geschenk hebben aangeboden, maar ze zijn hem daartoe ont wassen en hij zou dit liever aan den Minister overlaten. Wij wenschen de postambtenaren geluk met den dank van Sinterklaas, doch vreezen dat in zijne verwachting ten opzichte van datgene, wat hij aan den Minister overlaat, zal teleurgesteld worden. De Minister moet immers rekening houden met de zuinigheidsracthode der Tweede Kamer. Dezer dagen is melding gemaakt van het tweede huwelijk eener vrouw te Amsterdam, wier eerste huwelijk nog niet op wettelijke wijze was geëin digd. Naar het „H. bid. verneemt, is in dit ge val geen sprake van eenige nalatigheid bij den ambtenaar van den burgelijken stand, maar had de vrouw zelve bij het inleveren harer papieren haar vroeger huwelijk verzwegen. vader gezien?* Koenraad had deze vraag verwacht en zich voorgenomen het zijne geliefde te bekennen. Dat deed hij ookmaar nauwelijks had hij geëindigd of het meisje trad op hem toe en met de onstuimigheid der zieleangst riep zij uit: Gij hebt ook mij gezien Als een donderslag troffen hem deze woorden, waarop hij volstrekt niet voorbereid was; het scheen hem, als stond niet wezenlijk zijne geliefde, maar nogmaals haar schim voor hem. «Voort! voort!* riep hij terugdeinzend en daarna, zich althans half bezinnend, snelde hij met den uitroep: «Neen! neen! neen!* de deur uit. Nadat de beide vrouwen van haren schrik bekomen waren, stelde vrouw Schülze alle pogingen in 't werk om hare nicht tot andere gedachten te brengenhet meisje ech ter weigerde beslist haar aan te hooren en antwoordde eens en voor altijd: Hij heeft mij gezien en de koek koek krijgt gelijk.* (Slot volgt.) t OUDHEUSDEN, 17 Dec. Ook in deze ge meente heeft zich op eene stal het klaauwzeer vertoond. t BAARDWIJK, 17 Dec. De hooge vloed, veroorzaakt door den storm der laatste dagen, heeft den grintweg tusschen hier en Doveren overstroomd. GORINCHEM, 17 Dec. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den WelEerw Heer de Veer, is hier tot Pastoor bij de R. C. gemeente benoemd de heer J. M. Derks, kapelaan te Oudewater. WERKENDAM, 14 Dec. Gisteren-avond is in deze gemeente opgericht eene Werklieden-ver- eeniging, waarvoor als spreker optrad de heer Za delhof uit Dordrecht. Voor eene talrijke schare werklieden sprak de heer Zadelhof met veel na druk. Hij wees er op, hoe een dergelijke vereeni- ging in Dordrecht circa duizend leden telt, wat voor goeds daar al tot stand is gebracht en hoe nuttig het is elkander te verstaan en met raad en daad te helpen waar hulp noodig is. Het ge sprokene maakte op alle aanwezigen een goeden in druk en na afloop lieten 37 personen zich inschrij ven voor deelname Heeft de storm te water weder maar al te veel slachtoffers gemaakt, hij stelde ook mannen van moed en karakter in de gelegenheid blijk te geven van koenen zin en menschenliefde. Zoo mag het manmoedig gedrag van een zestal Haaftensche vis- schers niet onvermeld blijven. Donderdag, tijdens het stormachtige weder geraakte het tjalkschip vde Hoop", geladen met aardappelmeel van Groningen naar Tiel, tegenover den steenoven op de Waal, waar het voor anker lag om het eind® van den storm af te wachten, in groot gevaar. Mevrouw de wed. Verschoor van Sleeuwijk, aldaar overleden, heeft aan de kerkvoogdij aldaar vermaakt f 2000, aan de diaconie f 1000 en aan het orgelfonds f 1000, alles vrij van rechten en lasten. De haringvisseherij zoo meldt men uit Vlaardingen is nu geheel geëindigd. Door de geheele haringvloot in Nederland zijn dit jaar aangebracht 214,517 tonnen haring tegen 211,379 in 1882, 179,387 1881, 206,584 1880. Alzoo hebben wij dit jaar de hoogste vangst van de laatste jaren gehad, terwijl de prijzen veel hooger wareu dan in een der vorige jaren. De uitkomst mag dus zeer bevredigend genoemd worden. De stier van den landbouwer J. L. Blanksma te Pingjum, geboren 8 Maart in 1881 (no. 124 van hetFriesch stamboek) en genaamd -VCe3ar IV* de derde afstammeling van den beroemden stier yCesar" te Hamburg 7 Aug. en te Bolsward 1 Dec. met den eersten prijs bekroond, is door K. N. Kuperus te Marsura aangekocht en wordt eerlang als fokstier naar de Kaap gezonden. De Surinaamsche inboorlingen, die op de ten toonstelling zijn geweest, zijn na eene voorspoe dige reis den 6en November j.l. in goeden welstand te Paramaribo aangekomen. Te Numansdorp heeft zich het eerste geval van pokken voorgedaan bij iemand, die familie te Oud- Beierland bezocht had. >f. *-> Gedurende de laatste vier dagen werden te Oud-Beierland 10 personen dopr de pokken aan getast, terwijl er vijf aan die ziekte overleden. In het geheel werden reeds 582 personen aangetast, waarvan er 176 overleden. Te Piershil is een bejaard man door de pokken aangetast en daaraan overleden. In de verschillende garnizoensplaatsen, bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoon lijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage loouen zijn hiervan hoofd zakelijk de beweegredenen. In //De Zierikzeesche Nieuwsbode" betuigt iemand namens Sinterklaas dank aan de post ambtenaren voor de goede zorgen, waarmede zij de geschenken van den goeden Sint adres hebben verleend. Hij schrijft Sinterklaas heeft bij zijn vertrek den postambtenaren in het algemeen zijn dank betuigd voor de vele hulp die zij hem verleend hebben, inzonderheid om zijne geschenken ook aan de lieve kleinen in de meest afgelegen plaatsen te kunnen uitreiken. Op het oogenblik van zijn vertrek hoort hij enkele klachten over beschadiging der gezondene voorwerpen. Hij heeft zijn knecht hieromtrent gehoord en toen bemerkt dat dit meestal te wijten In verband met de drie gearresteerden te Vorst als verdacht van den moord te Heinoo, heeft men aldaar eene huiszoeking gehouden, waarbij gevon den zijn, onder een vat verborgengouden ket tingen, ringen en andere kostbaarhedenverder verscheidene ganzenkoppen, -vleugels, konijnen vellen. enz. Twee revolvers waren in een mest hoop verborgen, waarvan een nog met zes scho ten geladen was. z/Waar wild is, zijn stroopers"hier, zoo schrijft men uit Ooststellingwerf aan de //Dr. Ct." is wild ergo enz. Deze week gebeurde hier met twee stroopers een aardig voorvalletje. Niets van elkander afwetende, hadden zij zich op een korten afstand in een boschje nedergezet, om bij het heldere maanlicht een haasje te vellen, dat door 't sneeuw kleed, 't welk de aarde bedekte, gedwongen was aan knollenveld en moestuin een nachtelijk bezoek te brengen. Beiden keken scherp, daar beweegt zich iets, ft is een man met een lange jas aan, net als de oppassers, ze zijn 't bepaald," op den loop dus.... de beide stroopers slaan door en voor elkander op de vlucht en de stroopers waren buurlui. Bij het verbouwen van een schoorsteen te Lek- kerkerk kwam eene som van f 66 in oude munt speciën naar beneden vallen. Den behoeftigen eigenaar, tevens bewoner van het huisje, kwam dit buitenkansje goed te stade. De hoofdconducteur van den goederentrein VenlooKempen, die men aan het koffiesmok- kelen onschuldig hield, heeft zich Zaterdag middag van het leven beroofd. Hij laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen achter. Dezer dagen vernam de wachtmeester der ma réchaussee te Breda, dat zich hoogstwaarschijnlijk aldaar iemand ophield, die zich te Waalwijk schul dig had 'gemaakt aan diefstal van niet minder dan 24 paar pantoffels. Een ingesteld onderzoek leidde spoedig tot de ontdekking van zijn schuilplaats. In eene slaapstede in de Keizerstraat had de dief zijn intrek genomen. Dit verblijf heeft hij echter moeten verwisselen met dat in de Halstraat, van waar hij van morgen naar 't Bosch is overgebracht. Van de gestolen voorwerpen is nog niets terecht gekomen. Zaterdag is uit de vaart tusschen 's Hage en Delft, onder de gemeente Rijswijk, opgehaald het lijk van den persoon, die omstreeks drie weken geleden op die plaats is te water geraakt. Een werkman in de suikerfabriek te Breda viel Zaterdag in een suikerketel en zou, ware men hem niet spoedig ter hulp gesneld, zeker het leven er bij gelaten hebben. Hoewel hij ernstige brand wonden bekwam, is zijn toestand echter van dien aard, dat er hoop op herstel bestaat. In de buurtschap Beek, (gemeente Berg) had een timmerman, bezig zijnde in den toren der R. K. kerk met het uitbreken van eenige balken, ten einde een paar nieuwe klokken naar boven te kunnen halen, het ongeluk van boven neer te vallen. Hij was terstond een lijk. Te Osdorp is het koffiehuis, teveus boerderij, van W. Kuit, geheel uitgebrand. Het vee is ge red. Drie woonhuizen zijn te Apeldoorn in de kom van de gemeente door brand vernield. Een persoon bekwam ernstige brandwonden. Ook te Wijmbritseradeel is een boerderij, tengevolge van het onvoorzichtig omgaan met een petroleum lamp, geheel door 't vuur vernield. Een koe kwam in de vlammen om. Te Sprundel is De publieke meening brengt James, die een goed schutter is, grooten lof toe, omdat hij zijn tegenstan ders alleen in de beenen schoot, terwijl hij hen ge dood kon hebben, en men denkt dat hij om die grootmoedigheid door de gezworenen vrijgesproken zal worden. De eigenlijke schuldige in deze zaak is, naar het schijnt, Shelt Harman, die zich niet bedaard wilde laten afrossen. Moody en Saukey trekken eiken avond een tal rijke menigte in Stepny Green Hall te Londen. Men moet zelfs menschen aan de deur wegsturen wegens gebrek aan zitplaatsen. De werkende stand is het sterkst vertegenwoordigd. Vrijdag avond 11 uur 20 min. is te Crefeld «ene aardbeving waargenomen. Bjj eene volkomen hel dere lucht bewogen zich plotseling de vensters en de beweegbare voorwerpen, als door stormwind in beweging gebracht, en voelde men eerst eene be weging als van verheffing en daarna als van ne- derlating. De 3chok werd in verticale richting waargonomen. Do thermometer wees eene hooge temperatuur aan. In de gasfabriek te Halberstadt is Zaterdag voormiddag een retort gesprongen en brand uitge broken. De directeur en eenige werklieden werden onder het puin bedolven. De Franscbo Ministerpresident heeft eene glans- rjjke overwinning behaald. Ondanks het heftig ver zet der oppositie is het wetsontwerp tot het ver- leenen van een krediet van 10 millioen voor de expeditie in Tonkin met overgroote meerderheid aangenomen. Ondanks de verschrikkelijke ervarin gen die de Franschon in Mexico en in hun eigen land hebben opgedaan, bljjven zij altijd maar even luchthartig op het stuk van krijgsbedrijven. De heer Ferry dacht dat het maar zoo'n militair wan delingetje zou wezen daar in Tongkin maar de rapporten van den admiraal Courbot hebben hem anders ingelicht. Deze seint dat hij zonder aan zienlijke versterkingen niet vooruit kau. 't Gevolg is dat do Franscho regeering nu weder 20 miflioon aanvraagt en hot aantal troepen in Töugkiu op 15,000 zal brengen. Mannen die jtfdr studie en erva ring volkomen bevoegd zjj£ t,0t 0en oordeel ver zekeren dat, de verovo^g en het behouden van Tongkin 50,000 j^hn eischt en per jaar 100 mil lioen zal kodteiv. Huiten en behalve dit alles dan nog de kans dat Fran krijkjfrujt, China in oorlog komteu kwade vrienden wordt ViYet Engeland. Ferry moge Gambetta's politiek wiH'/u volgen, wij gelooven dat Gambetta tot dezen a? ontunrlijken tocht naar Achter-Indid nooit zijne medewerking zou verleend hebben. Maandag is te Londen de doodstraf voltrokken aan O. Donnell, die den lerscheu verklikker Carey laaghartig vermoordde. Dat Victor Hugo voor hom een verzoek om gratie schreef begrijpen wij uit een humauiteitsoogpunt is de groote dichter terecht tegen elke doodstraf. Maar dat de regeering der Amerikaansche Unie officieel alle moeite gedaan heeft om het vonnis niet te doen uitvoeren, dat is een heel ander verschijnsel. Het bewijst dat in Amerika eene machtige partij blijft werken voor Ierland. Dit zal Engeland wel in gedachten mogen houden. Een Amerikaansche vochtgeschiedenis wordt door een blad dor Vereeuig.de Staten medegedeeld: Te Sweet Springs, in West Virginie, ging onlangs Cary Woodville uit om Shelt Harman uf te ranse len, die twee van zijné honden vergiftigd had. Zijn broeder Jamos Woodville zou, met een geweer gewa pend, toezicht daarbij houden. Shelt Harman ver zette zich echter tegen het slaan en verweerde zich met een grooten steen. James kwam tusschen beide en hg werd op zijn beurt mot een bijl aangevallen door een ander toeschouwer, Carter, dien hij in bot been schoot. Ook Harman en Carter's vader, die nu op James aanvielen, werden door hem met een schot gewond. Onder de bezienswaardigheden van Cairo be hoort sedert enkele jaren een park voor de teelt van struisvogels. Nu 4 jaren geleden heeft de eigenaar van het park daarmede eon aanvang ge maakt met 24 vogels; thans heeft hg het reeds tot 210 struisvogels gebracht. Telken jare levert elke vogel dooreen 700 vederen op, 't geen jaar lijks een natto winst oplevert van 300 franken. Elke hen legt gemiddeld 48 eieren, van dezen zijn zoo wat een 12-tal onbruikbaar. Van de over blijvende eieren laat men de helft uitbroeden door de oude; de andere helft wordt langs kunstmati- gen weg, 't zij door middel van water, dat van boven wordt verwarmd, of in met zand gevulde kasten, die mot wollen dekens worden gedekt en aldus verwarmd worden. De groote zwarigheid, welke hierbij wordt ontmoet, is het onderhouden eonor gelijkmatige warmte, en hot kiezen van het juiste oogenblik om als accoucheur op te treden, waarbjj twee vereischton in aanmerking komen: lo. het oogenblik waarop het ei moet worden ge broken en 2o. het kiezen van het gedeelte van het öi waar de sectio behoort te geschieden. Om dit te leeren behoort groote oplettendheid te worden aangewend. Bjj het broeden zijn de vogels, die alsdan van alle andere worden afgezonderd gehouden, wild en boos van aard, zoodat zjj voor den raensch zeer gevaarlijk zijn. Naar de jaren worden de vogels opgekweekt, zoodat jongeren en ouderen niet dooreen weiden. Om zich in 't bezit te stellen van den vederen- schat is er heel wat inspanning noodig. Drie sterke Arabieren zijn menigwerf niet in staat een vogel in toom te houden, als hem de vederen worden uitgerukt. Het vleesch van struisvogels smaakt als rund- vleesch en één ei weegt circa 2 KG.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2