UUITENLAN BINNENLAND, Brieven uit Amsterdam. heeft een zachlblauw oog, dat altijd mede lijdend op u neerkijkt alsof 't hem spijt dat ook gij maar een broos schepsel zijt. Hij is thuis in alle termen en formules van zijn beroep en zal nooit een enkelen vorm ver zuimen. Hij verricht alle diensten die men hem opdraagt tot 't stellen van adverten- tiën incluis en we vermoeden dat de gekke gewoonte om van //belangstelling" in een sterfgeval in plaats van //deelneming" te spreken, van hem afkomstig is. Als van zelf spreekt het dan ook, dat ge hem geen ondienst doet door niet te streng aan 't tarief te hechten. Barend is innig vertrouwd met onzen grootsten vijand. Hij ziet hem in allerlei gedaanten, doch 't maakt hem nimmer on rustig. Waar gij soms met huivering aan de schel trekt en binnengelaten wordt om dat ge, ofschoon uw hart u naar de be droefden heentrekt, geen woord van troost zult kunnen spreken, daar treedt hij met zijn gewoon zuurzoet gelaat binnen en zegt zijn van buiten geleerd lesje op, bij zich zelf denkende jelui bent de kluts kwijt, doch ik zal dat zaakje wel redderen. En hij reddert het tot alles achter den rug is en het thuis den bedroefden akelig leeg toeschijnt en neemt geen afscheid zonder zich gerekommandeerd te houden voor een volgende maal. Een uur later bevindt hij zich op een ander karrewei of bengelt met zijn beenen buiten de lijkkoets, omdat 't laatste vrachtje zoo ver en de zaak //teu- genswoordig" zoo druk is. Met een ding kan Barend het in zijn betrekking maar niet eens worden en wel met de nieuwere manier van //aanspre king". Wat beteekent een aanspreker, zegt hij niet zonder grond, wanneer men ons een armvol brieven ter hand stelt, die aan de deur moeten afgegeven worden En hij herinnert zich de dagen van vroeger, toen hij, op een meter afstands van de dienst meid, die met een gelegenheidsgezicht in 't deurgat staan bleef, zijn boodschap deed met een stem, die de kinderen in de buurt vol schrik deed opkijken, de voorbijgangers staande hield en de buren naar buiten lokte. Zie, toen had men nog plezier in zijn vak, als men zag hoe de meid een traan wegpinkte bij de gedachte aan die arme bloeien van kinderen en alle buur vrouwtjes hoofdschuddend wegsloften, ter wijl ze elkaar toeriepen //nog maar 38, och Ileere, IleereThans zegt de meid z/dankje" en gooit de deur dichtde buur tjes bemoeien zich niet met ons, de kin deren hebben alle achting voor onze hoe den verloren, ja, steken niet zelden den draak met onze kleedij. Zoo heeft ook de heerlijkheid van den lijkdienaar haar schaduwzijde. In de oogen van 't publiek is die schaduw zelfs zoo groot en donker dat het hem bij geen mogelijkheid onder zijn vrienden kan tel len. Zijn laatsten vriend ja, maar zijn besten Voor sommigen luidt het antwoord ook hierop wellichtja HEUSDEN, 28 Deo. t Op den 2en Kerstdag waren alhier op twee verschillende plaatsen Kerstboomen opgericht, die, naar wij vernemen, met elkander in sierlijkheid wedijverden en het jonge volkje, bestaande uit de leerlingen der zondagscholen, een zeer genotvollen avond verschaften. Aangezien beide feestvieringen op nagenoeg denzelfden tijd plaats vonden, konden wij daar van slechts eene bezoeken en bepalen ons dus voor ditmaal bij het feest dat in een der lokalen, behoorende bij de LIerv. Kerk, plaats vond. Zonder in détails te vervallen, deelen wij mede, dat het gezang, door de lieve kinderstemmetjes aangeheven, algemeen een weldadigen indruk te weeg bracht. Ook de voordracht, door de eerste onderwijzeres in recht kinderlijken zin gegeven, wist zoowel jong als oud in hooge mate te boeien. Het onthaal aan de kleinen, gevolgd door de lieve cadeautjes, bracht kinderen en ouders niet weinig in verrukking. Wij vertrouwen dat de talrijk opgekomen schare gaarne met ons zal instemmen, wanneer wij eene welverdiende hulde brengen aan de onderwijzeressen die, geheel belangeloos, het nuttige met het aangename weten te vereenigen en, naar wij van nabij mochten opmerken, de kleinen reeds vroegtijdig voor betere gevoelens ontvangbaar weten te maken. tDinsdagavond werd de vrouw van N. v. D. alhier, die van den zolder eenig hout ging halen, door een duizeling bevangen, waardoor zij van den trap viel en zich zoo ernstig aan den schedel bezeerde, dat haar toestand niet buiten gevaar is. t 27 Dec. Het water is sints onze laatste opgaaf steeds vallende. De peilschaal teekent dezen avond 4,03 AP.; terwijl van de bovenrivieren sleeds val geseind wordt. Heden zijn de rijtuigen weder door het Bossche veld en de Baardwijksche overlaat gereden zoodat ook dit ongerief is opge heven. t OUDHEUSDEN, 21 Dec. Ten bewijze dat het hier wemelt van schadelijk wild, kan dienen dat de heer Verhoeven alweder een otter heeft geschoten. Er zijn echter nog meer sporen gezien, zoodat zich nog een drietal in deze streek moet ophouden. t VEEN, 27 Dec. Op den eersten Kerstdag hebben alhier eenige ongeregeldheden plaats gehad. Toen op het sluitingsuur de gemeente- en rijks politie in een der herbergen alhier trad was het publiek daardoor zoo zeer ontstemd, dat het tegen den gemeenteveldwachter opdrong en hem hande len onmogelijk maakte; terwijl het den rijksveld wachter in een tegenover gesteld lokaal drong, hem zijn wapen ontnam en naar men zegt hem mishan delde. 't Is te hopen dat de belhamels spoedig zullen ontdekt worden. t GIESEX. Eene groote teleurstelling werd in de vorige week aan eene menigte koopgrage en nieuwsgierige erfhuisbezoekers bereid, die, niet tegenstaande het ongunstige weder van dien dag, in groote getale waren bijeengekomen van hier en elders, doordien één van de erven, waarvan het getal ver over de honderd gaat, vóór het begin van den verkoop op een erf huis in deze gemeente een spaak in het wiel stak en dientengevolge de koop eerst verschoven werd tot den namiddag en daarna maar tot nader werd uitgesteld. tANDEL, 22 Dec. Op het heden gehouden vergelijkend examen voor hoofd der opb. school waren van de 6 sollicitanten slechts 3 opgeko men, n.l. de IIH. Vrijman, onderw. aan eene bijz. school te Leerdam,- Jacobs, onderw. te Numans- dorp en De Boer v. d. Leij, hoofd der openb. school te Rijswijk. tGORINCIIEM, 27 Dcc. Voor de betrekking van hoofd der tasschenschool voor meisjes, inde Zustersteeg, hebben zich 20 sollicitanten aange meld. Het vergelijkend examen zal in het begin der volgende week gehouden worden. In de vorige week kwamen in onze provincie de volgende gevallen van pokken voor te Rotter dam drie, te Oud-Beierland 32 (zeven sterfgeval len), te Leiden één en te Piershil één. Door bemiddeling der Nederlandsche Handels maatschappij zijn weder f 24,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 494.000. Voor Paesens en Moddergat is thans totaal f 135.533 ingekomen. Naar men verneemt zal te Hellevoetsluis een commissie worden samengesteld, om, in vereeniging met Briellc, giften in te zamelen ten einde in de eerste behoeften te voorzien van de weduwen en kinderen der zoo jammerlijk omgekomen loodsen en verdere bemanning van den loodskotter No. 2. Voor de betrekking van directeur van Neder- landsch Mettray, bij Zutfen, hebben zich niet minder dan 300 sollicitanten aangeboden. Met ingang van 1 Januari a.s. worden de telegraafkantoren op de stations der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Beesd, Berchem, Gorinchem, Ilelvoort, Nuland-Gefl'en, Osch, Ravestein, Rosmalen, Udenhout en Wichem voor het algemeen verkeer geopend met een dagelijkschen dienst van 8 ure voor- tot 8 ure namiddag. Zij zijn bestemd voor de aanneming en ver zending van telegrammen en belasten zich alleen met de ontvangst en aflevering van telegrammen, welke van de aanwijzing /station restant" zijn voorzien. Op het verkeer van deze kantoren met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniformtarief van f 0.15 per telegram vermeer derd met f 0.01 per woord van toepassing. Een zeer ernstige zaak is ten aanzien van de spaar- en hulpbank te KoogZaandijk aan het licht gekomen de rekening wijst een tekort aan van ruim 10.000. Volgens een voorloopige opneming is de spaarbank aan de deelnemers schuldig f 69,034.99 daarvoor is eeu waarde slechts aauwezig van f 58,915.281/3, zoodat ieders inbrengst met ongeveer 1/6 zou moeten verminderd worden naar het bestuur ter toelichting op merkt. Het bestuur zegt, dat het tekort door de schuld van den vorigen boekhouder ontstaan is. __4- f Voor eenigen tij# overleed té Delft in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der diaconie eene der verpleegden, die circa f 5000 bezat, door haren vroegeren meester haar nagelaten. Zij trok wel de rente, doch kon over het kapitaal zelf in haar leven niet beschikken, wat door den erflater in verband met hare leefwijze met wijsheid zoo was bepaald. Na haar overlijden hebben diakenen, namens de diaconie, als erfgename, bij den be heerder van dat kapitaal aanzoek gedaan om rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer en tevens om uitkeering van de som door de overledene bij testament aan de diaconie ver maakt. Deze persoon weigert nu zoowel het een als het ander en beweert in het bezit te zijn van eene schuldbekentenis ten laste der erflaatster, tot iets hooger bedrag nog dan het bewuste kapitaal. Diakenen hebben echter genoegzame gegevens voor het vermoeden dat deze bewering niet in orde is en vermeenen hem dus daarom in rechten te moeten vervolgen. Door het omvallen van een spirituslamp ont stond Zaterdagavond brand in de Duitsche Opera te Rotterdam. Door de brandwacht werd onmid dellijk het vuur gestuit. In de zaal ontstond zeer weinig opschudding. Aangaande de vergiftiging te Leiden, wordt nog gemeld Naar meu verneemt meldde zich vóór eenige dagen op de polikliniek van prof. Rosenstein de vader aan van de twee kinderen, wier lijkjes on langs zijn opgegraven. De man leed aan eene ver lamming in de vingers, waarvan de oorzaak vol gens sommigen mede aan vergiftiging moet toe geschreven worden. Welke soort van vergif tot de gruwelen ge bruikt is, schijnt nog onbekend te zijn. Het gerucht dat de ongelukkige Hendrik Frank huizen op zijn sterfbed zou bekend hebben, be trokken te zijn bij een moord, op een veldwachter gepleegd, wordt thans weder tegengesproken. Maandagmorgen omstreeks 8 uren bewoog zich een treurige stoet langs enkele van Leidens stra- teute treuriger mot het oog op de afgrijselijke geschiedenis er aan verbonden. Twee rouwkoetsen met eene vigilante in hun midden, voerde de lijken van Frankhuizen, zijne vrouw en zijn kind van het Anatomie-gebouw, waarheen ze, zooals tueu weet, tot inwendig scheikundig onderzoo^ waren overgebracht, grafwaarts bij de voormalige Heeren poort. De familie volgde in twee rijtuigen de on gelukkige slachtoffers. Men kon het hun, die den stoet zagen voorbijgaan of volgden, aanzien, welk een diepe indruk er door op hen werd teweeg gebracht. De beide op de R. K. begraafplaats aan de Zijl poort opgegraven kinderlijkjes, waren bereids Zater dagavond weder ter aarde besteld. Dynamiet-outploffiug te KatwijkZaterdag middag had er ten huize van den brugwachter te Katwijk a/d Rijn een geweldige ontploffing plaats, welke nader bleek te zijn het gevolg van dynamiet. Een der zoons, oud 24 jaar, had een geringe hoeveelheid gevonden langs het strand te Katwijk aan Zee en zou dat eens naar hij zegt laten zien aan zijn ouderen broeder, als deze thuis kwam; zijn vader had hem gezegd: ,/leg het zoolang achter de kachel ter droogmaking." Terwijl de familie nog aan het middagmaal zat, zou het dochtertje van 12 jaar eveu water op zetten; zij plaatste daartoe den waterketel eerst op den grond, wist van het gevaarlijke goed uiets af en zette den ketel daar bovenop, waardoor iets aan den ketel vastkleefde. Toen zij dezen op het vuur plaatste had er een geweldige ontploffing plaats. Verschrikkelijk gehavend is het kind ter verpleging overgebracht naar het academisch zie kenhuis te Leiden. D# ruiten in het huis zijn gesprongen, pannen zijn van het dak geslagen, in de kachel is een groot gat, terwijl in een der zijmuren van het huis een groote scheur is ontstaan. Te Amsterdam is het lijk van een 14-jarigen knaap, die daar sedert het laatst der vorige maand werd vermist, uit het water opgehaald. Te Leeuwarden heeft de politie de hand gelegd op een persoon, die in dienst was van een goudsmid aldaar en zich met eene waarde van p. m, f 1000 aan luxe-artikelen uit de voeten had gemaakt. Bij het plaatsen van den Kerstboom in de Stads gehoorzaal te Leiden kantelde Maandag de ladder, waarop een tweetal werklieden stonden, met het ongelukkig gevolg, dat van de een een been ge broken en de auder ernstig in het aangezicht ge wond werd. Beide personen zijn in liet Academisch Ziekenhuis opgenomen. In de Purmerringvaart bij Purmerend is een schuitje met drie werklieden omgeslagen een verdronk. In de Bloemstraat te Amsterdam kreeg Zaterdag eeu jongeling, die in beschonken toestand verkeerde, twist met zijne moeder. De vrouw, in drift ontstoken, verwondde haar zoon met een mes."" De Frauschen hebben in Tongkiu eeno overwin ning behaald door de verovering van Sonlay, al is het dan ook ten koste van bloedige offers. De Chineesche gezant is uit Parijs vertrokken maar do betrekkingen tusschen China en Frankrijk zijn niet afgebroken. Men denkt meer en meer dat de Chi- neezen maar hebben gedreigd met een casus belli. De Fransche troepen rukken thans naar Bac-ninh op en zullen oak die vesting wol veroveren. Als Frankrijk die poort van het »Hemelsche ltijk« open houdt, is voor de Europeesche bescha ving en den Europeeschen handel vermoedelijk een groot deèl van China toegankelijk geworden. Dan zou inderdaad aan de zaak van den vooruitgang een groote dienst bewezen zijn, want men moet het wèl weten zoowol in Europa als in Amerika bèstaat voor de nijverheid en den landbouw be hoefte aan nieuwe wogen. Nu is het oven wel ook waar dat het doel de middelen niet heiligt, en dat daarom de Fransche staatkunde op koloniaal ge bied niet goed te keuren is. Do meest tegenstrijdige berichten komen te Lon den omtrent Egypte en omtrent de Transvaal. Het schijnt zeker dat de valsche profeet in Egypte steeds terrein wint en dat Engeland tusschen beide zal moeten komou. Zelfs is er sprake van dat de tegenwoordige onderkoning van Egypte zal aftre den en door den ex-khedivc zal opgevolgd worden. Dit zou al oeiie zeer treurige oplossing wezen Rr schijnt met do deputatie uit de Transvaal iets niet in orde te wezen. De aanvankelijke ge ruchten, dat alles met de Engelsche regeering zoo van een leien dakje ging, zijn bepaald loos. Een soldaat van de wacht bij het paleis te Yil- diz Kiosk te Konstantinopel heeft een onderofficier vermoord. In de stad werden revolutionaire biljet ten aangeplakt. De consul van Portugal te Kou- stantinopel heeft zich, naar men zegt, van het le ven beroofd. Het aantal slachtoffers van den brand in de Joodsche school aldaar was '20 19 kinderen en éen onderwijzeres. Een ooggetuige van den brand meldt het volgende: Op het oogenblik, dat de brand uitbarstte, bevon den zich aldaar 45 kinderen. De helft ongeveer dier kleinen heeft men kunnen redden. De bewo ners der naastbij staan de huizen breidden tapijten en dekens uit, teneinde de kinderen, die uit de ra men der school sprongen, op te vangen en aldus te redden. Die dezen sprong durfden wagen ontkwa men aan het dreigende gevaar; de overigen stikten door den dikken rook, welke zich in de school verbreidde, ik zag achttien verkoolde kinderlijkjes. Te Napels zjjn een vrouw en twee kinderen om gekomen ten gevolgo van het springen van vuur werk in eeu inagazjjn. Voordat er hulp kwam opdagen, was het huis reeds afgebrand. Twee schepen zijn aan de kusten van Maroeco vergaan 4 menscheu verdronken, een aantal Mooren hielp met gevaar voor eigen leven om de schipbreuke lingen te redden. Te Bebra, in Pruisen, heeft in den avond van den 21n een hevige brand gewoed. Het goedersta tion van Hanau-Kasselorbaan is geheel en al afge brand, terwijl bovendien 21 met petroleum en wol geladen goederenwagens door het vuur vernield zijn. Als oorzaak van den brand wordt de zelfontbran ding van petroleum aangemerkt. Een acrobaat van Marseille erfde dezer dagen van een oom in Amerika 4 millioen. De kunstemaker zonk bij het vernemen van de blijde tijding bewusteloos neerbijgekomen bekende hij, dat zulk een rijken oom in Amerika te vinden de sterkste toer is dien hij ooit gedaan had. Uit New-York wordt gemold, dat Vanderbilts nieuwe spoorhangbrug over de Niagara beneden den waterval beproefd is. Tienduizend personen waren tegenwoordig; de proef liep gunstig af; de brug is voor het verkeer opengesteld. In acht maanden is de bouw voltooidde kosten bedragen ruim 70 millioen dollars. (Van onzeu specialen correspondent.) >Wel lieve tijd, wat een tal dominé's!* Met deze woorden legde mijn nichtje het pre dikbeurten-blad op tafel, waarin ze gezocht had naar een >goeden« dominé. Mijn nichtje komt van buiten om met de Amsterdammers te sproken die ieder, welke van een andere plaats komt, als eeu buitenmensch betitelen. Ze is dol op don schouwburg en andere openbare vermakelijkheden, doch als 't Zondag of feestdag is, is ze niet min der dol op een »goeio« preek. Men zie toch in deze overeenstemming geen kwaad. Inderdaad be staat er meer verband tusschen een goed ko mediestuk en een goede preek, dan de tegen standers der schouwburgen, die nimmer een voor stelling bijwoonden, wel denken durven. Zoo gingen we dus samen het lijstje bestudee- ren. Daar is voor dagen als de afgeloopene wat op te koop. Wat een kerken, wat een predikanten en wat een tal godsdienstoefeningen! En toch heeft >de Heraut* met cijfers aangetoond, dat 't met ons zielevoedsel maar schraal geschapen staat. In plaats van 80 predikanten voor ongeveer 200,000 protestanten, zijn er maar een 20-tal, en 't zal u dus niet verwonderen te hooren dat er leden der kerk zijn, die nimmer een predikant in hun woning zien, noch op de gewone tijden, die ten getale van vier, voor thuis-bezoek wettig voorgeschreven zijn, noch in buitengewone omstandigheden, sterfgeval-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2