BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. 314de Staatsloterij INGEZONDEN. HEl'SD£N, 29 Dtc. t Voor een zeer talrijk publiek werd gisteren avond eene buitengewone voorstelling gegeven door het tooneelgezelschap, onder directie van den heer H. W. Nieuwenhuis. Hadden verschillende gunstige beoordeelingen in andere bladen de ver wachting reeds hoog gespannen, het gezelschap wist daaraan ook te beantwoorden. Het z.g. voorstuk was getiteld „Zwarte Griet*. De handeling had plaats in een Xoord-Brabantsch dorp, nabij de grenzen. Het was een stuk met veel afwisseling en hoewel er een schoone moraal in viel op te merken, werden toch op andere oogenblikken de lachspieren niet weinig in bewe ging gebracht. Alle rollen werden goed vervuld, waarvoor zoowel de heeren acteurs als de dames actrices een woord van lof toekomt, maar niet minder den heer Nieuwenhuis, die zoo'n goed ge heel heeft weten te vereenigen. Na de pauze werd opgevoerd een kluchtspal, getiteld „Snorken is 't consigne'. Ook dit stuk werd zeer vlug en vaardig afgespeeld. Op het einde deelde de haer Stevens, in wien we een ouden goeden bekende zagen, aan de ver gadering mede, dat bij het gezelsehap het voor nemen bestaat om op 13 Januari a.s. weder al hier op te treden, waarna een ieder recht vol daan huiswaarts keerde. t HERPT. Daags na Kerstmis heeft de land bouwer A. de Kort alhier zijne laatste aardappe len doen uitsteken, die allen goed waren wel een bewijs voor een zacht najaar. t SLEEL'WIJK, 29 Dec. Het z.g. „Sleeuwijk's nieuwe stoombootenveer', in eigendom loebehoo- rende aan den heer P. Verschoor alhier, heeft heden tot groot ongerief voor de bewoners dezer gemeente, opgehouden te bestaan. t WOUDRICHEM, 31 Dec. Nog weinige land bouwers in deze gemeente zijn overgegaan tot het aangeven der bieten, en wel omrede de fabrieken het voorschot met Eebr. e.k. eerst willen voldoen en daarenboven slechts f 10 per 1000 kilo uit loven, waarmede zij geen genoegen kunnen nemen. Z. M. heeft benoemd tot Minister van Kolo niën de heer Sprenger van Eijk, lid van den raad van Nederlandsch-Indië. Naar wij vernemen kan weldra de indiening verwacht worden van het wets-ontwerp, waarbij het verknopen van sterken drank in het klein ook nh 1 Mei a.s. vereenigbaar zal worden ver klaard met eenige andere bedrijven, o. a. dat van koffiehuishouder en banketbakker. haar tweede kind. Een mangel met wagen 55) werd aangekocht en der weduwe in gebruik ge geven, terwijl de vereeniging voor de huur der woning instond, totdat de bevalling zou hebben plaats gehadzoodat ook zeven achtereenvolgende maanden de huur is betaald (f 48.20). Thans kan aldus luidt het verslag de weduwe met haar twee kinderen, door den mangel en verde ren arbeid geheel in haar behoeften voorzien, zonder hulp der vereeniging. Ook werd de hulp der vereeniging ingeroepen voor een gezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen. De man was aan het ziekbed gebonden en daardoor het gezin broodeloos. Wel ontving het gezin f 5 per week uitkeering van een vereeni ging, waarvan de man lid was, doch dit bedrag was niet voldoende om het groote gezin voor on dergang te behoeden, terwijl nog huishuur enz. te betalen bleef. De vereeniging verstrekte nu bij stand bij wijze van voorschot, doch door het kort daarop volgende overlijden v&d den man, kreeg de vereeniging een weduwe mét zes kindereu te haren laste, liet'geval, dat de oudste zoon 21 jaren telde, doch met het vak, door hem beoefend, geringe verdiensten had, bezorgde het bestuur aan de we duwe een brood-depot, terwijl de leden uitgenoodigd werden bij haar brood te halen de oudste zoon belastte zich met de bezorging daarvan. In den eersten tijd werd der weduwe een tegemoetkoming in de huur verstrekt. Weldra stegen de inkomsten der weduwe aanmerkelijk en achtte het bestuur haar toekomst verzekerd, wan neer de wil en energie der weduwe medewerkten. De weduwe echter leed aan een groote mate van moedeloosheid, waarom zij besloot Rotterdam met terwoon te verlaten. Haar werd nu nog door de vereeniging tegemoetkoming in de reiskosten ver strekt. Een vereeniging die haar taak zoo goed verstaat, die zooveel wèl kan doen verdient ieders steun. Het bestuur van „Hulp in Nood', waarvan voor zitter is de heer Th. de Rot, Groenelaan 27, Rotterdam, dringt dan ook met nadruk op dien steun aan, zoowel bij werklieden als bij meerge goeden. Toch vrees ik niet dat deze kwade kans hen zal weerhouden, die mij in ernst willen steunen, in mijne pogingen om Nederland te doen oogsten op het veld waar de Vereenigde Staten gezaaid hebben, ten bate onzer visschenj als volksbedrijf en onzer volksvoeding. A. A. W. HUBRECHT, Lid van het collegie voor de Zeevisscherijen. Utrecht, 27 December 1883. Omtrent het tekort in de spaarbank te Koog Zaandijk wordt nader gemeld, dat het tekort ruim schoots door vrijwillige bijdragen van ingezetenen dier gemeente is gedekt en dat bovendien door enkelen f 3000 is toegezegd, indien het alsnog mocht blijken dat er meer noodig is. In de vergadering der leden van het departe ment KoogZaandijk tot Nut van 't Algemeen, waarran de spaarbank eene instelling is, werd met 44 stemmen tegen stem besloten het be staan dier inrichting te handhaven en de regle menten te herzien. Het algemeen vertrouwen, dat de overleden boekhouder bezat, mag commissariven niet altijd eén even waakzaam oog hebben doen houden, be wijzen zijn er genoeg, dat met fijn overleg daar van misbruik is gemaakt. Eranschen consul aangifte gedaan. De Delfts- havensche stoomtram is "Vrijdag tengevolge van den mist tégen een wagen, met één paard be-*5' spannen, aangereden. De wagen werd verbrijzeld en de koetsier in een sloot geworpen. Hij kwam er met dat natte pak af. Door het omvallen vin een petroleumlamp is te Amsterdam in de Palmstraat een vrouw in brand geraakt. De bu ren wierpen haar te water, doch op weg daar heen had zij reeds haar bewustzijn verloren en ernstige wonden bekomen. Zij werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. t Heusden, van 20 tot 29 Dec. Geboren: Marinus Christianas Antonius, z. v. J. A. van Balkom en G. van KenlenCatharina Gerdina, d. v. A. J. Agterdenbosch en A. Broek huizen. t Bissen, Dec. G e boren: Willem, z. v. A. Molenschot en J. v. Baardwijk; Johannes, z. v. G. r. d. Pluim en C. v. Dinteren; Cornelis, z. v. J. v. Yark en O. DaalenAnna, d. v. A. B. v. d. Koppel en C. GroeneveldGerrit, a. v. G. Erjkhout en W. ,ï/ëeg- gangen; Antonetta Huborta, d. v. J. v. Djjk an A. M. Kipping; Adrianus Antonius, z. r. A. K. Staal en J. Schalken. Een schitterende komeet, met een staart van 2 graden de komeet van 1812 nadert onze aarde en zal den 14 Januari met het bloote oog zichtbaar worden. Door den raad der gemeente Gorinchem is be noemd tot geneesheer aan het zieken-gasthuis dr. J. T. C. Van der Ciiijs, med. doctor aldaar. t Welke gunstige resultaten onderlinge samen werking van werklieden kan hebben moge blijken uit het jaarverslag van de Rotterdamsche Ver eeniging „Hnlp in Nood,' welke vereeniging nog slechts één jaar in werking is en door onbekend heid nog niet dien. steun verwierf, waarop zij re delijkerwijs aanspraak heeft. In dit eerste jaar van haar bestaan ontving de vereeniging aan contributiën van gewone leden f 234.36, terwijl aan jaarlijksche giften en bij dragen in eens 132.50 werd geïnd; het totaal der ontvangsten bedraagt f 478.38. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: Nauwelijks was de vereeniging opgericht of er werd bij het bestuur om hulp aangeklopt en wel door een weduwe, wier echtgenoot bij de mede oprichters behoord had. Die weduwe verkeerde in „gezegende* omstandigheden, toen haar echtgenoot haar werd ontnomen, terwijl een zeer jong kind haar moederlijke zorg en steun behoefde. Ofschoon nog slecht enkele weken gecontribueerd en dus de financiëele toestand slecht te noemen was, wenschte het bestuur toch, dat de vereeniging aan hare plicht zou voldoen en het droeg de commissie uit de vrouwen de taak op met de weduwe te raadplegen, wat zij voor hare toekomst het doel matigst vond. Het advies was van dien aard, dat een mangel moest worden aangeschaft en een be hoorlijke woning gehuurd, opdat alsdan de wedu we, gesteund nog door eenige bijdragen van fami lieden, zonder schroom den tijd tegemoet kon gaan, waarin zij het leven zoude schenken aan ELFTTEELT In de dagen van weleer gebeurde het dat vor sten elkaar van wederzijds keurbenden ten ge schenke zonden. Die tijden zijn veranderd en met hen de zeden. Thans heeft de Amerikaansche „Eish Com mission* zich bereid verklaard aan het Neder- landsche volk twee millioen jonge elften, pas uit het ei te voorschijn gekomen, ten geschenke af te staan om in de Nederlandsche rivieren te planten. Alleen de transportkosten zouden door Neder land moeten gedragen worden. Daar de bezending door twee ervaren gelei ders moet vergezeld worden, van de snelvarend- ste stoomschepen moet worden gebruik gemaakt en in Southampton een vaartuig gereed moet liggen om haar naar onze wateren over te bren gen, zullen die kosten niet minder dan vier, maar ook niet meer dan achtduizend gulden bedragen. De Minister van Waterstaat heeft hiertoe een post op de begrooting gebracht, die echter door de Tweede Kamer op 22 December 1.1. met 40 tegen 26 stemmen verworpen werd. Nu zich de Regeering daardoor in de onmogelijkheid bevindt het geschenk te aanvaarden, moet het volk too- nen dat het" deze zeldzame vrijgevigheid van een bevrienden Staat op prijs stelt en dat het bereid is er naar te streven de grootsche resultaten, die in de Vereenigde Staten van Noord-Anaorika op het gebied van elftcultuur reeds verkregen zijn (zie de „Gids* van Juli 1883) in eigen wa teren verwezenlijkt te zien. Geen beter begin daarvoor dan twee millioen vischjes in onze wateren te planten, die over drie jaren de grootte van voor den handel ge schikte elft verkregen hebben. Met vertrouwen roep ik dus allen tot deelneming op, om boven genoemde som bijeen te brengen. Men meldde mij voor hoeveel percent van het totaal bedrag (maximum f 8000) men zich aansprakelijk wil stellen. Wordt voor 200 of 300 percent inge schreven, zoo wordt natuurlijk het bedrag van ieders inschrijving poodsponds-gewijze verminderd. Spoedig bericht is gewens cht, daar de leden der Amerikaansche „Eish Commission' met wie ik op de visscherij-tentoonstelling te Londen deze aangelegenheid besprak, de voorbereidende maat regelen bijtijds behooren te kunnen nemen. De mogelijkheid bestaat, dat het trans port mislukt en de jonge vischjes de Nederland sche rivieren niet levend bereiken. Dan is het nog in versterkten zin geld in het water geworpen Op verzoek overgenomen uit het „Alge meen Handelsblad.* Men schrijft aan de „Amsterdammer' Het personeel van den postkar nachtdienst tusschen Utrecht en Gorinchem, heeft tegen me dio Januari a.s. ontslag verkregen. Dat ontslag brengt men in verband met de opheffing van dien nachtdienst, waardoor eene geheele wijzigiirg zal ontstaan in het brievenvervoer UtrechtGo rinchem. Indien het in de bedoeling ligt, het vervoer uh diea datum per eersten trein van Utrecht via Geldermalsen te doen plaats hebben, dan zal dat voor Gorinchem en voor de aan de Waal wonenden een groot verschil in tijd ople veren in de ontvangst der brieven. Tot heden vertrekt des morgens te 6 uren een voetbode naar Herwijnen, die de in den nacht en den vo- rigen avond te Gorinchem aangekomen brieven medeneemt. Moet echter die voetbode na 15 Ja nuari op de aankomst van den tweeden trein van Geldermalsen wachten, dan kan hij Gorinchem niet vroeger dan te 10 uren verlaten, waardoor de Waalkanters en de Gorkummers hunne brie ven 4 uren later dan nU ontvangen. Eene wijziging in dien geest zou den Waal kanters, die op het punt van brievenvervoer niet te ruim bedeeld zijn, eer na- dan voordeelig zijn, vooral als de dienst langs de Waal door den voetbode blijft waargenomen, die om zijn spoed niet behouden behoeft te worden, vooral niet in den tegenwoordigen tijd, waarin men de boden door den postpakkettendienst met pakken belast en beladen ziet. KERKNIEUWS. Beroepen naar Almelo J. Th. De Visser, te Leusden (cl. Amersfoort); Herkingen (en niet Hekelingen) M. Beversluis, cand. te Nijmegen, die voor het beroep heeft bedankt; Britswerd en Wieuwerd L. do Boer, te Viehove; Wolsrijp c. a. J. Bolkeoslein, te Gerkes- klooster; Bezooijen G. O. W. Van Geijtenbeok, te Sleeuwijk; Bellingwolde J. Van Konijnenburg, te Winschoten. Bedankt voor Aalburg, B. Lutge te Ter Aa; Hontenisse, G. Spijkerboer cand.; Goedereede, L. M. Van Nop pen, cand. Aangenomen Ajcel, door ds. J. H. Geselschap Wz. te Dussèn. Prijzen van f 100 en daar boven 2e Klasse. Trekking van 28 Dec. Prijs van 1000: nos. 12716 en 14999; 400: no. 8722. Omtrent den te Hontenisse gepleegden moord meldt men aan de „Midd. Crt.' Woensdagavond kwam J. M., ongeveer 65 ja ren oud en wonende op het gehucht Baalhoek, nadat hij een zijner vrienden een eiudweegs huis waarts gebracht had, nog even bij een zijner familieleden inloopen, ten einde daar „goeden nacht* te zeggen. Pas binnen, hoorde men bui ten geroep. M. ging met een der familieleden naar buiten om te zien wat er gaande was, en met den uitroep „gij zijt het!' werd den ouden M. door P. B., schippersgezel, een schot hagel in den onderbuik geschoten, waarop na weinige oogenblikken de dóód volgde. Politie en justitie, ten spoedigste met het ge beurde iu kennis gesteld, kwamen ter plaatse en arresteerden den dader. Hoezeer het 2e Kerstdag was, een dag waarop nog al aan Bacchus wordt geofferd, sobijnt bij deze moordgeschiedenis toch geenmisbruik van sterken drank in het spel te zijn. De oude was een braaf man, die slechts zelden herbergen be zocht en nooit misbruik van geestrijke dranken maakte. De aanleiding tot de misdaad is onbekendde moordenaar is een ongehuwd man van 26 27- jarigen leeftijd. Te Oosterbeek bij Hoorn, heeft een man zijn vrouw en zes kindèren stil verlaten; zij ontving later een brief uit Rotterdam, waarin hij haar melde, dat hij zich naar Amerika heeft begeven. 1 G. D., gefailleerd koopman te Oud-Vosmeer, is Donderdagavond naar het huis van arrest te Zierikzee overgebracht, verdacht van valschheid in geschrift. Te Amsterdam heeft een 21/2- jarig knaapje, dat door de moeder even alleen was gelaten, een ketel met kokend water van de tafel getrokken en al het vocht over zijn lichaam gekregen. Zwaar gebrand is het kind naar het gasthuis gebracht. Een opkooper had op het tentoonstellingsterrein in de Eransche afdeeling eenige „ledige' kisten gekocht. Bij het weghalen bleek evenwel het meerendeel nog met uitstal lingsartikelen van belangrijke waarde gevuld te zijn. De eerlijke koopman heeft hiervan bij den Mijnheer de Redacteur! Een enkel woord naar aanleiding van een inge zonden stuk in uw vorig nummer van K., de vreem deling in Heusdens wallen*, maar toch >oud-leerling der Zondagsschool.* Van heeler harte vereenig ik mij met de woorden van lof, aan het adres van don president der oud ste Zondagsschool alhier. Eerbied heb ik voor elke toewijding, vooral voor zulk eene, dio het opkomend geslacht ten goede komt. Of het evenwel in den geest is van den geaebten President, dat de woorden van waardeering voor zijn werk, gepaard gaan met eon Seiteuhieb voor den Prediker der Liefde, dat betwjjfel ik; ik'meen hem daarvoor te goed te kennen. Die uitval zou alleen dan gerechtvaardigd zjju, wanneer het doel van den laatste was, het werk van den eerste te. ondermijnendat weten wij thans wel beter. Er is op dat gebied veel te doenelke poging de jeugd op verstandige wijze mot God en Godsdienst bekend te maken, verdient sympathie en waardee ring, zeker geen minachtend woord van iemand, die zich zelf uoemt, een vreemdeling in H. wallen. Wenscht de inzender aan de Zondagsschool van 67 nog menig voorspoedig jaar, ik ga zeer gaarne mot dien weDSch mee, maar vöeg er bjj Ook aan de Zondagsschool van 1879. Voor beide is plaats en werk. Heusden, 29 Dec. 1883. tJw Dienaar A. B. THOMAS HOLLOWAY. In den ouderdom van 84 jaren is aan bronchi tis overleden de bekende pillen- en zalffabrikant Holloway. Hij stierf op zijn landséhap Pittenhurst (graafschap Berks). Door zijn medicgnen had hij een vorstelijk vermogen verworven èn wat ook de waarde van de pillea on de zalf moge zfta, men zal moeten erkennen, dat hjj een waardig gebrnik maakte van lijn forti in. In 1873 stelde hij 250.000 pd. st. (8 milioeu gulden) beschikbaar voor de oprichting van een asyl voor krankzinnigen en een hospitaal voor on geneeslijke en herstellende zieken. 'Het gebouw verrees to St. Ann's Hill bij Virginia Water, een van do gezondste plekken van Engeland, te mid den van heerlijke tuinen en bosschen. Het is o,ok van binnen prachtig ingericht, want Holloway was van oordeel, dat in een Sanatorium*, zooals bij zijn gebouw noemde, vooral de geest afleiding moest vinden. De leeszaal is rijk met verguldsel versierd en prjjkt met portretten van beroemde mannen in de eetzaal zijn de vakken van de wanden be schilderd. De spreek- en slaapkamers zijn vroolijk; kortom alles is zoo ingericht, dat men niet don indruk krijgt van een ziekenhuis. Niet ver van het Sanatorium*, op den weg naar Eghem, verrijst een tweede stichting van Hol loway, namelijk een »College« voor hooger onder wijs voor vrouwen. Het werd in 1879 gebouwd op een hoog plateau, Morent Lee, van waar men een heerlijk uitzicht heeft op de omliggende streek. Holloway stond ook voor deze inrichting 250.000 pd. st. af, terwijl hij bovendien 100.000 als dotatie fonds gaf. Holloway bepaalde, dat het bestuur gedeeltelijk uit vrouwen zou bestaan, onverschillig van welk geloof; het bestuur bepaalt, welk onder wijs wordt gegeven, maar uitdrukkelijk stelde Hol- Wij herinneren nogmaals dut de oude koperen centen en halve centen met 1 Januari 1884 op houden gangbare munt te zijn, maar dat zij nog tot 1 Februari 1884 bij de betaalmeesters en ont vangers en commies-ontvangers der directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden ingewisseld. C O. Landgenooten Nederl. Herv. Gemeente.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2