BUITENLAND. In tfe stedrn dus het Nihilisme dat voortwoekert en het land van zijne edelste krachten berooft, op het platteland een toestand, die het onmogelijk maakt dat zich daar eene krachtige bevolking ontwikkelt, zooals men die overal heeft. Waarlijk, de toestand is daar niet rooskleurig en benijdenswaardig. Hoe klein en nietig komen ons bij zulk eene ellende de klaagtuonen voor, die wij soms hooren slaken. Luistert wat zoo n klager onlangs schreef: «De dood straf, die naar Gods 'woord behoort te worden toe gepast op hem, die des menschen bloed met opzet heeft vergoten, heeft men afgeschaft; de halve Zon dagswet wordt bijna nergens meer gehandhaafdde schoolwet heeft Gods woord van de openbare scholen gebannen en een Christendom boven verdeeldheid in gevoerd, een Christendom dat in humanisme en men- schenvergoding opgaat, de ontucht is evenals de Staats loterij een bron van onze inkomsten, vaccine-dwang is ons opgelegd.Wanneer we op dit alles letten, dan kan het ons niet verwonderen, dat God in zijne tegenheden piet ons wandelt, enz. Vergelijk dit met hetgeen wij boven schreven, ver gelijk onze toestanden met die anderen en dan zeggen wij ïpet verruimd gemoed: «Gelukkig dat wij niet mter te klagen hebben, dat wij rustig in onze kamer mogen gaan zitten en scherp moeten nadenken, eer wij dat lijstje bij elkander kunnen krijgen en dat een groot deel van ons Nederlandsche volk dankensstot heeft juist voor dezelfde zaken, die anderen doen klagen. "Tunnen land. t OUDHEUSDEN, 2 Jan. De 95-jarige Jan van Herwaarden, oud-gezagvoerder van de stoom boot HeusdenRotterdam, van wien een paar jaren geleden als eene bijzonderheid gemeld werd dat hij op een dag eene reis van hier naar Sche- vuningen en terug volbracht, gaf heden weder bewijs dat hij, trots zijn leeftijd zich nog op eene lichaamskracht mag verheugen, die zeker op zijn leeftijd tot de zeldzaamheden behoort. In zijn boomgaard stond een boom die naar zijne meening te weinig vruchten droeg en die hij gerooid wilde hebben. Dadelijk de daad bij het woord voegende, klimt hij in den boom om er een touw aan te beves tigen, om hem later om trekken en rooit en haalt hem om, zonder eenige hulp van anderen. tNEDERHEMERT. Dezer dagen heeft zich van hier verwijderd, vermoedelijk koers zettende naar Noord-Amerika, zekere P. de Jongh, land bouwer en agent eener beetwortelsuikerfabriek, achterlatende zijne vrouw en 7 kinderen. t ANDEL. Het jachtveld schijnt voor de lief hebbers weder belangrijk te worden. De snelle viervoeters, die nog aan den watersnood waren ontkomen en die welke door sommige heeren hier en daar levend waren aangekocht om ze in deze streek de vrijheid weder te geven, hebben zich snel vermenigvuldigd, zoodat het jachtvermaak hier zijne aantrekkelijkheid weder terugbekomt. Eene groote opruiming heeft er weder onder plaats gehad, het zal den heeren langooren zeker niet ongeval lig zijn, dat de wet ze weder onder hare hoede heeft genomen, voor zoover dit mogelijk is. t 2 Jan. Benoemd als hoofd der openb. lag. school de heer II. Vrijman, onderwijzer eener bij zondere school te Leerdam. t DUSSEN, 1 Jan. Dat de vergunningen, zoo als trouwens overal wel het geval zal geweest zijn, hier met volle kracht hebben gewerkt, blijkt uit een flinke kloppartij, die er, zeer betreurenswaardig, weder het gevolg van geweest isde ridders van kort-jan van hunne wapenen gebruik gemaakt heb bende, want het bleef niet bij droge klappen, zoo heeft een dezer helden van den dag niet onbelang rijke wonden bekomen. Een goed begin dus met den nieuwen jaarkring? t2 Jan. In den nacht van Zondag op Maandag werden de bewoners van de Binnenbuurt onzacht wakker geschud door 't signaal van den nacht waker en 't gelui der torenklok. Een op eene weide alleenstaand schuurtje, de bergplaats van voertuigen van een voerman en gelegen ten zui den van en nabij de volle buurt, was hoe? blijft een raadsel in brand geraakt en met de daarin zich bevindende 2 rijtuigen en 4 karren spoedig tot asch verteerd. De wind was gelukkig noord, anders waren de gevolgen niet te over zien geweest. Twee dichtbij staande schuren, waar van eene vol timmerhout, werden door den gloed reeds gezengd, maar met behulp van eene kleine handspuit der gemeente nat gehouden en zóó grooter schade verhoed. Al het verbrande was verzekerd. t BOMMELERWAARD, 2 Jan. In de gemeente Gameren, bestaande uit de dorpen Gameren en Nieuw aal, doet zich het bedroevend feit voor dat de beide openbare scholen te klein zijn en dien tengevolge aan een aantal kindereu de toelating daarop, wegens gebrek aan ruimte, moet gewei gerd worden. t B ABILO XI EX B ROËK~ Benoemd resp. tot ouderling en diaken de hh. Jan Nijhofen Amol- dus van Kooijck. t WELLE, 2 ^Jan. Het is te vreezen dat het vertrek van P. de Jongh, agent eener suikerfabriek, alhier treurige gevolgen na zich zal slepen, voorna melijk onder den kleinen boer. Indien de direc teur der fabriek zich hun lot niet aantrekt ziet het er droevig uit. Men spreekt van een tekort van circa duizend gulden in deze plaats. f2 Jan. Het einde van het oude en het begin van het nieuwe jaar heeft in onze kleine gemeente veel drukte gegeven aan de politie, die niet minder dan 22 bekeuringen heeft gedaan tegen personen die te laat in de herberg vertoefden. t GORINCHEM, 31 Dec. In de vergadering van Vrijdagavond is door den gemeenteraad be noemd tot hoofd aan de Volksschool voor jongens en meisjes, op de Kalkhaven alhier, de lieer P. J. Verlee, hoofd der school te Deil. f Door dan gemeenteraad zijn nog benoemd tot leden van het burgerlijk armbestuur de hh. A. D. Smits en II. A. Ravenswaay, Tot onder wijzer aan de burgerschool voor jongens op eene jaarwedde van 800, de heer F. W. van Oppen te Del ft. •f Heden en gisteren heeft hier het verge lijkend examen plaats gehad voor de betrekking van onderwijzer als hoofd aan de tusschenschool voor meisjes, waaraan eene jaarwedde verbonden is van 1200, en 250 ter vergoeding van huishuur. Het examen werd afgenomen onder toe zicht van de hh. schoolopzieners Blokhuis en Post, door de hh. Elshout, Ouwerkerk en van Ilemert, hoofden van scholen alhier. t VUREN. Tot ouderling is alhier herkozen de heer G. Muilenburg en is tot diaken gekozen de heer G. Ekelmans. t DALEM. Als curiositeit kan het volgende gemeld worden. Een houthakker was gewoon gelaarsd van en naar zijn werk te gaan en zijne klompen bij zijn arbeid te gebruiken, die dan ook des nachts in de griend bleven. Op zekeren mor gen dezer dagen op zijn werk komende vond hij in eene der klompen een nest met 8 muizen! t Een opmerker alhier heeft een tuinsluiper- tje bezig gezien, om een nest te maken, en be schouwt dit als een zeker voorteeken van een zeer zachten winter. fAlhier is tot ouderling herkozen de heer M. de Groot Mz. en als diaken de heer J. de Gier Gz. t WERKENDAM, Jan. Nadat eene ruime uit- deeling had plaats gehad van levensmiddelen enz. door eene commissie, daartoe in staat gesteld door vrijwillige bijdragen, ten einde het nieuwjaarwen- schen langs de huizen tegen te gaan, werd op oudejaarsavond nog ruim f 200 gecollecteerd in het armenzakje. f 31 Dec. In de oudejaarsavond godsdienst oefening in de Ilerv. Gem. alhier trad voor een talrijke schare op hunne vroegere herder en leeraar, sints Oct. '83 emeritus predikant, denWelEerw. Zeergel. heer J. P. Kerkhof!het overvolle kerk gebouw bewees meer dan genoeg de goede gezind heid welke er steeds bestond voor hunne leeraar, die ruim 40 jaren als zoodanig hier werkzaam was. tHet verbouwen der pastorie der Ned. Herv. Gemeente alhier is reeds gedeeltelijk aan besteed. Het timmer- en metselwerk is aangeno men voor f 4000 door Jt. Slaat en C. D. Kra mer alhier. Donderdag heeft de Staatscommissie, belast met het ontwerpen eener grondwetsherziening, aan het Dep. van Binnenlandsche Zaken haar werk zaamheden hervat. De Minister van Marine heeft aan zijn departe ment, in tegenwoordigheid van den inspeeteur- generaal over het loodswezen, jhr. De Koek, ge hoord den inspecteur over het loodswezen van Tessel, Goeree, Maas en Brouwershaven en Vlis- singen, benevens drie zeeloodsschippers van die distrieten, naar aanleiding van het verongelukken van den Goereeschèn loodskotter nó. 12. De nieuwbenoëfnde Minister van Koloniën is volgens het „Dagblad" reeds op weg naar Ne derland. De adressen uit Brieïle en Hellevoetsluis aan Z. M. den Koning en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake de wijziging van het re glement op den loodsdienst zijn, van 378 hand- teekeningen voorzien, opgezonden. De Kamer van Koophandel te Waalwijk heeft met ondersteuning van de adressen der Kamers te Maastricht en te Helmond, strekkende dat in 't belang der Nederlandsche industrie worde over gegaan tot een algeheele herziening der verschil lende invoerrechten, andermaal aan den Min. van Financiën dringend verzocht te trachten spoedig oplossing te geven aan dit belangrijk on derwerp, dat de aandacht in den lande steeds gaande houdt. VHertogenbosch zal in 1884 zijn 700-jarig bestaan kunnen herdenken. Omtrent de stichting der stad door Godfried III, Hertog van Brabant, vindt men in Schuitje's, „Kerkelijke geschiedenis van het bisdom VHer togenbosch" het volgend chronogram: GodefrIdIJs dUXe sILva feCIt oppIdLM. Het Nederlandsche Taal- en Letterkundig Con gres zal dit jaar te Brugge gehouden worden, in de laatste helft van Augustus. A oor de betrekking van burgemeester van Deu- tichem hebben zich niet minder dan veertig sol licitanten aangemeld. Terwijl in de jaren 1881 en 1882 resp. 116,967 en 113,143 stuks vee van Amsterdam naar Lon den werden ingeladen, bedroeg dat cijfer in 1883 slechts 61,299 stuks. In die cijfers zijn resp. begrepen 107,976, 101,466 en 50,184 schapen. Gedurende het 4e kwartaal van 1883 zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 1325 land verhuizers. Hel Panopticum te Amsterdam werd in het afgeloopen jaar bezocht door ongeveer 272,000 personen; voor de „gruwelkamer" werden 104,000 toegangsbiljetten verkocht. Als eene bijdrage tol de geschiedenis der Am- sterdamsche rentoongtelliugsloterij meldt m'eii uit Zwijndrocht het navolgende Een fabriekarbeider, in ,het bezit van een lot, ontving voor eenige dageirhet bericht, dat daarop een prijs was gevallen ter waarde van 50, die te zijner beschikking lag. Om dien prijs te kunnen afhalen, stelde hij op de fabriek, waar hij werk zaam was, een persoon iu zijn plaats tegen 1. Hij gaat naar Arasterdam en krijgt daar een groot pak, waarmee hij zich naar huis spoedt. Tehuis gekomen is zijn eerste werk het pakket te onder zoeken en vindt daarin een grooten hoop boeken, allen in de I'ransche taal en handelende over Arabic, iunis, Marokko enz., een paar boeken in prachtband, verguld op snee, over Arabische mu ziek; een ander dito prachtig mooi: l'interprete de l'armée frangaise en Fransch-Arabisch woor denboek, plannen van aan te leggen spoorbanen, kaarten van Arabië, een viertal leelijka fotografiën, ook al van Arabische zaken en voorts een grooten hoop prullen. De gelukkige winner zou zich reeds gelukkig achten, als de een of andere liefhebber hem den rommel wilde afkoopen tegen teruggave van de door hem gemaakte onkosten. Ie Assen, met een getal van ruim 1200 huizen, heeft in 't afgeloopen jaar geen enkele brand plaats gehad, waarbij de hulp der brandweer vereischt werd. Dat bij het buiten omloop brengen van de oude koperen pasmunt niet genoeg voor nieuwe is ge- zorgd, blijkt uit het feit, dat een persoon uit Oud-Beierland zich bij den betaalmeester te Rot terdam vervoegde om 10 nieuwe halve centen, maar ten antwoord kreeg: ik kan u niet helpen,' ik heb ze niet. Op zijn herhaald aandringen en zijne verzekering dat in zijne woonplaats de halve centen tot de zeldzaamheden belmoren, werd hem voor f 1 verstrekt, met de opmerking, dat hij er zuinig mee moest zijn. „Burger" üomela Nieuweuhuis heeft een nieuw middel ontdekt om in den nood der arbeidende klasse te voorzien. De hoogbezeldigde staatsamb tenaren moesten de helft hunner bezoldiging af staan voor hunne broodelooze medeburgers Dan zou reeds veel gewonnen wezen. Jammer, dat de niet „broodelooze" burger Domela Ntièuwen- huis nog altijd aarzelt zelf het voorbeeld der me dedeelzaamheid te geven. Wie weet wat dit zou uitwerken Een hakend liefhebber van sterkendrank te Arnhem at Dinsdagavond in eene tapperij brood met spek; hij nam een groot «tuk daarvan in den mond en stikte. De theol. school te Kampen telde op 1 Jan. 48 theologische en 24 litteratische studenten, benevens 4 adspirant-studenteu. (Op 1 Jan. 1883 bedroeg hun aantal samen 83.) Van genoemde 48 zijn er 10 in het 1ste, 14 in het 2de en 20 in het 3de of laatste studiejaar. Adv.-geil. mr. Polis heeft Maandag besloten in de zaak van de „Millioeuenjuffrouw" dat de Hooge Raad het arrest van het Hof te VGravenhage zal vernietigen en met herstel van de qualificatie^door de Rotterdamsche Rechtbank aan de bedriegelijke oplichting gegeven, in hoofdzaak zal recht doen en overigens het arrest van het Hof bevestigen. De uitspraak is bepaald op Maandag 28 Jan. Als bezuinigingsmaatregel wordt in „het Vad." voorgesteld om het gebruik van vleesch in de gevangenissen af te schaffen en alle gezonde ge vangenen tot gedwongen vegetarianen (groente eters) te maken. Dit zou, zegt de schrijver, een groote bezuini ging zijn, daar het vleesch voor die lieden som tijds nog duurder betaald wordt dan dat voor onze soldaten, en zij minder werk verrichten. Er wordt dikwijls gestolen om in de gevangenis te komen iL verbeeld mij dat dit dan ook min der zou geschieden." Moskou beroemt er zich op de grootste klok der woreld te bezitten. Zijn Tzar Kolokol of Ko ning der klokken» heeft aan den rand een omtrek van 60 voet 9 duim, weegt 4437 centenaars en heeft eene waardo van 660,000. Klokken die in grootte op deze volgen bevindon zich in China. Peking bezit zeven klokken, welke ieder 1200 centenaars wegen. Een dor kostbaarste en schoonst klinkende klok ken van Europa bevindt zich te Erfurt. Geen klok- keuspijs is rijker aan zilver dan van deze klok. Voor de noodlijdenden van Krakatau was tot 23 November jl. een som van 1,086,145.7972 bijeen gebracht. De noodige geldon voor de Antworpsche tentoon stelling zullen door openbare inschrijving worden bijeengebracht. Een koopman te Antwerpen heeft voor 100,000 frs. ingeschreven. Zaterdag j.l. is er in den sneltrein van Cerbère naar Perpignan oen moordaanslag gedaan. Toen de trein eerstgenoemde plaats verlaten had, kwam een persoon aan het portier van een rijtuig eerste klasse, waarin slechts één persoon gezeten was, de heer Do la Guéronnière, algemeen betaalmees ter in de Pyrenées-Orientales en schoot een pi stool af op dezen. De moordenaar maakte zich nu na een kort poosjo gereed om in het rijtuig te stappen en den betaalmeester te plunderen. Doch deze, die niet getroffen was, stelde zich in staat van tegenwoor. De misdadiger, dit ziende, veran derde van tactiek en gaf voor een beambte dei- spoorwegmaatschappij te zijn en verklaarde verder, dat hij gekomen was op het hooren van het schot om onderzoek te doun. Toen de trein aan het eerst volgende station stil hield, zorgde de booswicht dat hij wegkwam. Ook den volgoudon dag had er een moordaan slag plaats in eon tieiu, iu dien van Narbonne naar Spauje. Nabij Elno kwam iemand in een af- deeling, waarin al weer slechts een persoon geze ten was, de heer Lannes, van Narbonne. »Uw beurs of uw loven», sprak de booswicht tot hem, en dreigde hem met een revolver. Doch do heer Lannes, die gewapend was met een degenstok, wierp zich op zijn tegenstander, die het portier opende en uit het rjjtnig sprong. Maar het hielp hem niet. De heer Lanues had zijn signalement op gegeven en tengevolge hiervan werd hij te Sar- bonne gevat. De verliezen, veroorzaakt door brand in do Ver- eenigde Staten en Canada gedurende het jaar 1883, zijn de zwaarste, die tot dusver bekend zijn. Zij worden geraamd op p. m. 105 millioen dollars. Het verzekeringsbedrag der gezamenlijk verbrande eigen dommen bedroeg daarentegen slechts de groote helft dier som, namelijk 54 millioen dollars. Gedurende de jongstvorloopen twee jaren hebben do Engelsche werven bijna 2000 koopvaardijbodems afgeleverd. Een goed deel daarvan werd voor bui- tenlandscho rekening gebouwd, en vaart onder vreemde vlag. Doch na aftrek hiervan blijft het geen er overschiet toch nog een sprekend getuige nis van den steeds nog toenemenden bloei der Britsche koopvaardij. Aan boord van het schip sNatal», van Boston naar Brisbane, brak op zee oproer uit onder de equipage. Do gezagvoerder en de opperstuurman werden gewond en de tweede stuurman gedood. Na twee der oproerlingen neergeschoten te hebben, slaagde de gezagvoerder er in de orde te herstel len. De overige oproerigeu zijn thans te Brisbane in de gevangenis. Een telegrafiisch bericht uit Denver, in de Ver- eenigde Staten, houdt in, dat door sneeuwvallen in de bergen van Colorado 27 personen zijn gedood. Sedert het jaar 1800 heeft Engeland 53 oorlogen gevoerd, Frankrijk 40, Rusland 23, Oostenrijk 12, Pruisen 8. Te Chicago onthaalt een winkelier in manufac turen de dames, die voor de waarde van minstens een rijksdaalder bij hem koopen, op een ontbijt met koffie, koek en oestersoep. In de Spaansche Provinciën Cordovo en Andalu- sië, waar reeds in het begin van Dec. eenige sneeuw viel, een vrij zeldzaam verschijnsel in die gewesten, heeft 17 en 18 Dec. een geduchte sneeuwstorm ge woed die op vele plaatsen het verkeer belemmerde en zelfs in het dal van Belmes de fabrieken tot stilstand dwong, daar het werkvolk daar wel het allerminst aan sneeuw en vorst gewend is en meestal den geheelen winter blootsvoets gaat. De oudste lieden moeten, zoo verzekert de Küln Zeit., verbaasd gestaan hebben over zulk een natuurverschijnsel. Naar het schijnt begint de Russische petroleum een gevaarlijk concurrent te worden voor de Ame- rikaanscho, en wel wegons hare vele wezenlijk goede eigenschappen. Zy i8 blanker, ontbrandt moeilijker en zal niet duurder zijn. Ook wordt zij reeds in zeer groote hoeveelheden geproduceerd. Blijkens berichten uit Baku, levert b.v. een on langs tot stand gebracht boorgat enorme massa's naphtha op, n.l. 50 a 60,000 pud por 24 uur. De uitstrooming heeft met zooveel kracht plaats, dat ze nauwelijks kan togengehouden worden. Te Berljjn hoeft zich dan ook oene maatschappij gevormd, onder den naam van Deutsch Rus sische Naphth a-I mpor t-G esellschaft, om den koop en verkoop van Russische naphtha en do producten daarvan te exploiteeren. De maat schappij heeft het recht filialen in het binnen- en buitenland op te richten, enz. Het grondkapitaal is vastgesteld op anderhalf millioen mark. Zeven meisjes, te Balta op eene suikerfabriek werkzaam, keerden dezer dagen dos avonds naar haar geboortedorp terug. Zij raakten aan het dwa len en besloten, toon de nacht haar overviel, in een nabij den weg staanden hooiberg te overnach ten. Gedurende den nacht werden zij door eenige jongelieden overvallen, die zes van haar vermoord- don en daarop den hooiberg in brand staken. Aan het zevende meisje, hetwelk onder het hooi ver scholen, door de misdadigers niet was opgemerkt, gelukte het te ontsnappen. Als de daders zijn aan gewezen eenige in dezelfde fabriek te Balta werk zaam zijnde jongelieden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2