Dienstbode, enz., is ingezet: Mr. A. van Mens, Publiek Yerkoopen: mei TUIN en Boomgaard, De Notaris Verberne, M.van Qlst Jr. te Dordrecht. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. DE HAZEWINDHOND" Yan af 1 dezer is er een Hoofd-Depot gevestigd bij den ondergeteekende. Puike zuivere kwaliteit zoowel in BIEK- als in W IJ N - A Z IJ N. DANIËL DUIJSER. eene fatsoenlijke nette te HEUSDEN, TOESLAG op Donderdag 10 Januari 1884, des avonds ten 6 ure, in f/Het Wapen van Amsterdam" te Heusden. Notaris te Veen, te DUSSEN, Een HUIS en ERF, staande en liggende te Heus den, in de Ridderstraat, Sectie A nr. 537, groot 1.05 aren. kerknieuw s. De directie der maatschappij „Zeeland" heeft besloten op nog twee harer stoomschepen elec- trische verlichting in te voeren. Naar men weet, wordt de mailboot „Prinses Marie" reeds sedert het voorjaar electrisch verlicht. Thans zal die wijze van verlichting ook worden ingevoerd aan boord der booten „Prinses Elizabeth" en //Prins Hendrik". De levering en aanleg der machines en geleidingen is opgedragen aan de firma Willem Smit Co. te Slikkerveer. Volgens da //Haarl. Ct." heeft een burgemeester in Zeeland dezer dagen zijn veldwachter het rooken verboden; bij niet nakoming van dit varbod zou den man zijn baantje ontnomen worden. Een watermolenaar te Ursem, die door vlijt en spaarzaamheid een sommetje had bijeenvergaard, kwam Maandag avond tot de onaangename ont dekking, dat, terwijl hij en de zijnen de kerk bezochten, z:jn geld verdwenen was, zonder dat er eenig spoor van inbraak was tc ontdekken. De heer V. te Helmond, bezig zijnde met schrijven, liet zijne pen vallen. Terwijl hij die wilde oprapen, prikte hij zich aan de pen, waarna de geheele arm opzwol en eene vreeselijke pijn hem kwelde. De twee geneeskundigen bij den patiënt geroepen, oordeelen dat zijne hand zal moeten worden geamputeerd, daar de inkt ver giftigd was. Zondag ging een man te Haren (Limburg) wilde eenden jagen op de rivier de Maas. Bij het stappen in het bootje ging zijn geweer af, met het nood lottig gevolg dat hij zoodanig aan het hoofd werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. Te Valkenswaard waren dezer dagen twee kin deren, 6 en 4 jaren oud, aan het spelen. De oudste zag een geladen geweer en maakte zich daarvan meester. Het zware wapen ontviel echter aan zijne handjes, waarbij het schot afging en het jongste' dè beentjes verbrijzelde. Het kind is in levensgevaar. Ter gelegenheid van de Kerstdagenpret geraakte ©en jongeling te Appelscha zijn zilveren horloge kwijt. Na eenige dagen zoekens heeft hij het terug gevonden bij den goudsmid, aan wien zijn... meisje het voor eenige guldens had verkocht. Tegen de daderes is proces-verbaal opgemaakt. Het //L. D." meldt: Aangaande het op last der justitie ingesteld scheikundig onderzoek van de lijken der slachtoffers van de verdachte giftmengster vernemen wij dat gebleken is dat het toegediende middel bestond uit het zoogenaamde //gele poeder" dat gewoonlijk gebruikt wordt in de kalk bij het witten der muren, vooral tot het reinigen der woningen van wandgedierte enz. Dat poeder, „operment" gëheeten, bestaat uit zwavel en arse nicum, is bijdrogisten en in verfwinkels ver krijgbaar, doch raag alleen na in de papachtige kalk vermengd te zijn, worden afgeleverd. Vrouw Van der Linden moet dus op eeu andere wijze aan dat poeder zijn gekomen en niet alleen is er de dood van een gedeelte harer slachtoffers door veroorzaakt, maar zij die, na het gebruik er van, er nog het leven bij behielden, zijn mis schien voor hun leven lang aan-een ziekte lijdende, voornamelijk bestaande in verlamming der lede maten,./hetzij aan armen en handen, hetzij aan voeten, zooals o. a. Aben zelf, die twee kinderen verloor, wier lijkjes Werden opgegraven en de soldaat, die nog steeds in het hospitaal wordt verpleegd. Toén laatstgenoemde naar het gebouw der Ana- .tomie moest tot herkenning van de lijken zijner familieleden, geschiedde zijn vervoer per vigilante, daar hij zich enkel en dan nog met moeite op een paar krukken kan bewegen. Ofschoon zijne moeder reeds sedert 1881 in het graf had gelegen, herkende hij haar lijk terstond, daar het, evenals de andbre lijken, ten gevolge der vergiftiging niet tot ontbinding was overgegaan, maar veeleer in den toestand van een mummie" verkeerde. Vermoedelijk zullen er nog meer opgravingen plaats hebben. De justitie is met haar onderzoek nog verre van gereed. Het terrein van haren arbeid is zoo uit gestrekt als maar heel zelden het geval is. Dagelijks komen nieuwe misdadige feiten van vrouw Van der Linden aan het licht, waarvan er ook blijk baar ten doel hadden om de aandacht er van af te leiden dat dezelfde ongesteldheden alleen in hare familie voorkwamen. Meermalen toch gebeurde het dat zij buren en andere goede kennissen in Het is zeker een middeleeuwse!» geneesmiddel waarvan zeker ambtenaar der directe belastingen te Arasterdam zal moeten gebruik maken. Hij zal zich n.l. moeten laten ophangen, verscheidene keeren zelfs, en dat wel met gewichten aan de beenen. Genoemde ambtenaar brak onlangs een viertal ribben, die wel geheeld zijn, doch waaraan hij nu en dan nog, door hevige pijnen, wordt herinnerd. In het gasthuis zal deze vreemde ope ratie plaats grijpen. hare woning riep en hen dan op het een of ander de mannen liefst op een „bittertje" trac- teerde. Kort daarna gevoelden zij zich onpasselijk, maar niet gevaarlijk. Zij had echter dan haar doel bereikt; meu koesterde geen wantrouwen integen deel prees men haar om hare „voorkomendheid" en „mededeelzaamheid." Op Oudejaarsavond heeft de gewoonte om vreug deschoten af te vuren weer noodlottige gevolgen gehad. Een geëmployeerde (milicien) bij de gar- nizoensbakkerij in de Breedst raat te's Hage woon achtig, werd, bij het afnemen van een geladen pistool van zijn broeder, zoodanig getroffen, dat het volle schot hem door de linkerhand ging en deze als het ware geheel verbrijzelde; onmiddelijk werd hem geneeskundige hulp aan hel gemeente ziekenhuis verleenddaarna werd het eerste ver band gelegd en den volgenden morgen te halftien uren is hij ouder geleide naar het garnizoenshos pitaal overgebracht. Op de Gedempte Sloot aldaar trof een ander persoon een dergelijk lot; hij werd zoodanig in het aangezicht getroffen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij misschien het verlies van een zijner oogen zal hebben te betreuren. Door het uitsnijden van een glasruit heeft men in het kantoor van den stationschef te Weert in gebroken; alles werd beproefd om brandkast en geldlade te openen, maar te vergeefs.Te Sinilde is tegenwoordig het ingooien van vensterglazen bij de gegoede burgers aan de orde van den dag. Te vergeefs zoekt men de schuldigen. Twee per sonen, verdacht van moedwillige brandstichting in den pelmolen „de Yereeniging" te Koog aan de Zaan, zijn voorloopig in hechtenis. Woensdag heeft een polderwerker in de 2e Laurierdwars straat te Amsterdam een „kameraad," met wien hij verschil had.... den neus afgebeten; hij is gevangen genomen. Te Dordrecht is een brand brief bij een gegoed inwoner bezorgd, waarinf 1000 werd geëischt, onder een bedreiging, die de politie krachteloos heeft gemaakt, ook al werd de bedreiger niet ontdekt. Verdacht van brandstichting in de nieuwgebouwde beddenfabriek van de firma Beuth Zoon te Leiden,Woensdagmorgen ontstaan, doch in den aanvang gestuit, is een 16-jarig jongeling, v. d. L., aldaar werkzaam, in verzekerde bewa ring gesteld. In de laatste jaren zijn de veehouders in Noord- Holland gewoon hunne koeien, als ze op stal komen, netjes het haar te laten knippen. Dit geknipte koe- haar bedraagt in Noord-Holland honderdduizende kilogrammen en wordt tot nog toe op de mestvaalt of in den grond geborgen. Weuschelijk zou het zijn èn voor de fabrikanten van koeharen vloerkleeden en tapijten, èn voor den een of anderen ondorne- menden arme, deze grondstof bij de veehouders op te halen en nuttig te gebruiken, terwijl tot heden een schat van koehaar voor de nijverheid verloren gaat. In Groningen, Friesland, Drenthe, Overijsel en Gelderland zijn de prijzen voor het rundvee, wegens belangrijke buitenlandscho inkoopen, vooral voor België, zeer gestegen. De pi'ijzen zijn bijna even zoo hoog als vóór dat het verbod van invoer van vee uit Nederland in Duitschland uitgevaardigd werd. In de IJselstreken wordt tegenwoordig veel land gepacht voor het verbouwen van beetwortelen in den aanstaanden zomer. De prijzen zijn echter lager dan in 1882 en in 1883. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Gaast c. a., L. J. Van Appeldoorn te Enter; Ruinerwold (cl. Moppel), P. A. Riedel to Aards- woudOosterzee, R. Beunk te OostorhessolenHem, C. Roggo te Nieüwendam; Sprang, A. van Veeloo te Waarder. Aangenomen naar Hoenderloo, door M. F. Van Lennep cand. Wijnjeterp, L. M. Van Noppen cand.Wijngaarden en Ruigbroek, H; G. Kleijü, cand.; Hensbroek (cl. Hoorn), J. Schuiringa, cand. Bedankt voor Heenvliet, door dr. W. Meijsberg te Kuilen burg voor Barendrecht, P. F. Van den Steen W.Hz. te Charlois; voor Lollum, Teves te Suameer;voor Staphorst, Gt. Nijhuis te Genemuidenvoor Ouden hoorn, Van Noppen cand.voor Rockanje, J. Kutsch Lojenga te Zwartewaal; voor Wagenin en (36e be roep) door F. Oberman te Ommen; voor Pijnakker (cl. 's Gravenhage), P. F. van den Berg te Bleiswijk voor Stellendam, H. G. Klein, cand. Mijnheer de Redacteur! Iu No. 233 van dit Nieuwsblad komt eene ver melding voor van eene betrekking als opzichter op eene plantage, om het plantersvak te leeren.« Aan den jongelieden daartoe genegen wordt de welgemeende raad gegeven om, alvorens zich aan te bieden, wel naar den aard dezer betrekking on derzoek te doen en zich te vergewissen of deze soms ook bestaat in blank-officier of negerdrijver, wiens positie aldaar tegenover de blanke bevolking zoowat gelijk staat met die van politie-agent tegen over de fatsoenlijke bewoners in onze steden. Uw dienstw. A. Een bedelaar, uitgemonsterd met een voor het lijf gedragen bakje met allerlei quasi koopwaren en met een bord waarop 's mans doofstomheid was ver meld, en die zich alleen door het vertoonen van dat bordje zonder eenige vermindering van zijn handelsvoorraad bij het medelijdend publiek een goed bestaan verwierf, is plotseling gebleken zoo goed te kunnen spreken als de beste advokaat. Welk een zelfbeheersching, want de man had deze kome die veertien jaren lang volgehouden. En toch vrees ik dat het publiek deze ontdekking niet zal waar- deeren; terwijl 's mans veertienjarig zwijgen hem, zoo geen goud, dan toch volop zilver zal hebben bezorgd, geloof ik dat hij, goed sprekende en hoo- rende, heel wat meer hoofdbrekens zal hebben om genoeg koper te bemachtigen voor zijn kost!* Aan het interessante feuilleton van het Nieuws blad voor Ned.« zijn de volgende treffende regelen ontleend: »Ik wil harer waardig worden,* zeide hij tot Catharina. En de brave vrouw antwoordde: (Slot volgt.) In antwoord op de aanvrage om een loopjon gen, ontving de »Ainst. Ct.« o. a. het volgende argument voor leerplicht, dat zjj den lezers ter ontcijfering aanbiedt. »ik hou Dater Een loop jonghe gevrakwert Te amsterdam op de burrik Wal. Nun il ik eens vraabjen wat Dat voor een werk is en dan Moet ge eens schrijven hoel dat het sjaarlils be draak en of ik er De kost bij hep en wassen en ik vah rer daadellik ant Woord opver rom Te ruk. Een groot* man en zijn vrouw. In 't begin der 18e eeuw woonde te Sneek, »Lange Jacob,* lang 8 voet. Onder zijn portret staat't volgende rijmpje: 'k Ben Jacob buiten groot en onbesuisd van leden, Doch binnen is 't gedarmte en maag ook groot en wijd Dus als mij spijs en wijn vereenigd tegentreden, Blijf ik verwinnaar en zij sneuvelen in den strijd. Zijn vrouw was Klein Jannetje van Wadingsveen bij Tergou, lang 3 voet. Onder haar potret staat: 't Is korte Jannetje aan een langen vent getrouwd, Een wijze korel, die dees gulden spreuk onthoudt. Een vrouw is kwaad, een pest in huis en wil je mallen, Of liever moet je, kies dan 't kleinste kwaad van allen. De goede wilEen notaris, die bij eene niet zeer vermogende vrouw een testamont maakt, vraagt: »Maar, lieve juffrouw, hebt u zooveel geld dat gij uw tante 6000 en uw beide neven ieder 8000 gul den kunt bespreken?* Vrouw. »Neen, mijnheer de notaris, geld heb ik volstrekt niet; ik wil hun ochter mijn goeden wil laten zien.* Eenige liefhebbers van hengelen ontmoetten aan de poort een bekende. »Hoe komt gij hier?* vroeg deze. Wij hobben gevischt,* was het antwoord. »Hebt gij iets gevangen?* vroeg de ander weder. »Wel neen,* zeiden de hengelaars, »wij visschen slechts voor ons pleizier.* Sergeant: Wat gebeurt er als je te laat bin nenkomt. RecruutDan moet ik den sergoant van de wacht een borrel geven. Een modern bedelaar. Heer. Waarom werkt ge niet; voor zoover ik zien kan, zijt ge eerst vijftig jaren oud en hebt ge geene lichaamsgebreken.* Bedelaar. »Ik durf niet te werken, mijnheer, want zoodra ik aan den arbeid ga, verlies ik de bedeeling uit de armenkas. Poëzie en proza. Dochter. Kijk eens, vader, do zou daalt al lager en lager. Vader. »Laat haar dalen onder pari, we hebben immers geen aandeelen.* In een brief uit de Hofstad aan de >Arnh. Ct. leest men f Bussen, 3 Jan. Aangevoerd 185 K.G. Prjjs der boter 0.90 tot f 1.14. f Waalwijk, 4 Jan. Vee. Aanvoer gewoon, prijzen vlug. Boter. Aangevoerd 1912 K.G. van 1.06 a 1.14 per K.G. j- (jorinchcm, 31 Dec. Bij een aanvoer van onge veer 80 stuks vee, was de handel 1.1. Maandag alleen in kalfvee tamolijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 250 a 330; mindere qualiteit 170 a 240; dito vaarzen 170 a ƒ250. Melkkoeien 160 a 240. Vare koeien 150 a 190. Hokkeling Vaarzen J 125 a 150. Pinken a Graskalveren 25 a 50. Nuchtere kalveren ƒ9.a 17. Varkens, zware vette van 150 a 160 KG. 48 a 50 ct., die van 90 a 110 KG. 40 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 6.50 a 10. per stuk. De prijs der goéboter was 1.26 a 1.42 per KG. Kipeieren golden 1.50 a 1.70 de 26 stuks. Aan Familie, Vrienden en Bekenden in Nederland brengen wij onze welgemeende Nieuwjaarsgroete en voegen daaraan toe, dat hot ons alhier naar wensch gaat. Otley, Marion Conty, J. van Waardhuizen Staat Jowa, Amerika, en Echtgenoote. 15 December 1883. Dankbaar voor het ruimschoots genoten vertrou wen in het afgeloopen jaar, beveelt de oudergetee- kende zich opnieuw bij het intreden van 1884 in een ieders gunst aan, zoowel buiten als binnen de stad. Gorinchem, W. Ch. VAN KEEKEM, Laugeudijk 192. Horlogiemaker. VAN HEUSDEN, 3 Januari 1884. ^evr0QW' DE GIER te Heusden vraagt met Mei a.s. P. G., niet beneden de 20 jaren. maakt bekend dat het te Heusden, toebehoorende aan do Heeren A. van BEECK CALKOEN en M. HIEMINK, le Perceel. Het Hoerenhuis met Erf en Tuin op 5100. en gehoogd mot 900. 2e Perceel. De Schuur op1500. en gehoogd met 500. De massa van de beide perceolen op 8200. en gehoogd met 800.en 1000.staat dus op10,000. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris gehoogd worden. zal ten verzoeke van zijne prin cipalen te Wijk, ten herberge van J. SCHOUTEN, provisioneel op Maandag 21 Januari 1884 en finaal op Maan dag 4 Februari 1884, telkens des voormiddag3 ten 11 ure, te W ij k, in de Perzikstraat, kadastraal bekend in Sectie A urs. 243, 244 en 245, ter grootte van 10 aren 76 centiaren, toebehoorende aan de erven A. SCHOUTEN. zal te Heusden, ter herberge der Gezusters S W A A N S, op Zaturdagcn 5 on 12 JanuuriJ 1884, telken dage 's voormid dags 11 ure,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3