BUITENLAND. S>e oiïvëiligliëid te Weenen. BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. xEn hij staarde mij na. Zijne oogen waren 7.00 groot als ploegijzers. Ik had wel zin zijn groot paard een wedren niet mijn pony aan te bieden.» xOm Godswil, Alix Vrees niet, papa, eigenlijk imponeerde de vreemde mij toch veel te zeer Papa hoorde mij reeds lang niet meer met aan dacht aan. Hij staarde strak en droevig voor zich heen. Ik trad op hem toe en streelde hem de wangen. xDat nioet Koenraad Gerlach geweest zijn», mom pelde hij; xGerlach van Sollneg!» xAch, de ijzer-Gerlach vroeg ik. Papa antwoordde niet, nam slechts mijne handen in de zijnen en zag me met een onderzoekenden blik aan. „Ge wordt een flink meisje, Alixzeide hij, na me van alle kanten beschouwd te hebben. xJa, papa, dat is me onverschillig maar ge looft gij dat ik nog groeien zal daar is mij meer aan gelegen.» „Hoe oud zijt gij?» xln 't volgend jaar wordt ik zeventien». Papa liet mijne handen los. x Heeds zeventien jaar!» Dan zacht en droevig: »nog maar zeventien jaar! (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 15 Jan. t In de laatstleden gehouden raadsvergadering is tot Secretaris dezer gemeente benoemd, de heer II. J. van Eggelen. t In ons vorig nummer deelden wij mede dat verschillende postritten eene wijziging ztlllen ondergaan. Wij vernemen hieromtrent het navolgende De tegenwoordige postrit van Gorinchem. naar Raams- donk wordt opgeheven, maar daarentegen in wer king gesteld een rit van Gorinchem.over Sleeilwijk, Werkendam, Nieuwendijk en Dussen naar Raams- donksveer, die des morgens ten 5,40 van Gorin chem zal vertrekken en ten 8,50 te Raamsdonksveer zal zijn. In den terugkeer zal hij ten 4,15 des avonds van laatstgenoemde plaats vertrekken en ten 7.30 te Gorinchem zijn. Verschillende bodeloopen worden opgeheven o.a. die van Waalwijk naar Waspik; van Raams donksveer naar Geertruidenberg; van Woudrichem naar Sleeuwijk; van Werkendam naar Sleeuwijk van Nieuwendijk over Almkerk en Dussen naar den Polder. Hiervoor worden in plaats gesteld loopenvan Raamsdouk over Waspik naar 's Gr.-Kapel 2 maal daagsvan Almkerk naar Nieuwendijk 2 maal daags; ook de bodenloopen BaardwijkWaalwijk; GeertruidenbergRaamsdonk; RaamsdonkWaal wijk; DrunenWaalwijk; Vrijhoeven's Grevel- duijn-Kapel en terug ondergaan allen wijzigingen. De postrit GorinchemHeusden's-Bosch en terug wordt vervroegd en zal van Gorinchem vertrekken 5.50 's morgens, hier aankomen ten 8,5 en zijn bestemming bereiken ten 9.50. LTit 's-Bosch ten 3 uur des namiddags vertrekkende, zal hij Heusden ten 4.30 bereiken en ten 7 uur te Gorinchem zijn. De bode uit 's-Bosch naar hier zal dan ten 10.45 des morgens vertrekken en hier ten 1.45 aankomen, om ten 3 uur des middags te vertrek ken en ten 6 uur weder te 's-Bosch te zijn. De bode van Dussen naar deze plaats zal zijn route beginnen ten 8.15 des morgens en ten 11.15 alhier aankomen om weder ten 2 uur te ver trekken en ten 5 uur te Dussen te zijn. Deze wijzigingen treden gedeeltelijk op 16 Jan. a.s. in werking. Die van den postrit Gorinchem 's-Bosch en de bodeloopen DussenHeusden en 's-BoschHeusden vangen eerst met 1 Febr. aan. t Zooals men verwachten kon op Maandag avond 14 Jan., was de zaal van den heer Lelie weer eivol bij de voorstelling gegeven door het gezelschap van den heer Nieuwenhuis. De traditioneele nieuwjaarswenseh van Thomas- vaer en Pieternel ging vooraf. Reeds was de wensch in menigte exemplaren in de zaal verspreid, toen Thomas en Pieternel optraden, en allen, wien wat gewenscht kon worden, iets gewenscht werd, tus- schenbeide recht ad re m. ^Blonde Elsje7' zou voor ons worden opgevoerd. Wij meenden blonde Els te herkennen, die wij vroeger gezien hadden. Wij hebben natuurlijk geen plan eene kritische beschouwing te leveren van hetgeen ons werd voorgedragen, of liever voorgespeeld, maar wij moe ten bekennen, dat het vorig stuk ^Zwarte Griet," ons beter beviel dan dit. Wij willen daarmede volstrekt niet zeggen, dat wij ons verveeld hebben, verre van daar, maar 'er waren enkele tooneelen, die beneden datgene waren, wat het gezelschap van den heer N. ons kan leveren. ,/Blonde Elsje" was o. a. tusschenbeide echt waar, maar ook soms verviel zij in een preektoon, die niet plei- zierig aandeed. Goed, zeer goed was het tooneel van Grootvader bij de wieg, de man van Blonde Els had oogenblikken, die onverbeterlijk waren. Vooral de beide laatste tooneelen werden, naar ons idee, goed afgespeeld, en wij durven ons wagen aan de voorspelling, dat wanneer de heer Nieu wenhuis zijn gezelschap weer laat optreden, dat de opkomst even druk zal zijn als deze beide keeren. t VEEN, 11 Jan. De sabel, die den rijksveld wachter II. onlangs geweldadig werd afgenomen, is heden in de Maas opgevischt. De bedrijvers schijnen van plan te zijn geweest hem te breken, hetgeen hun niet wilde gelukken, daar hij in een rechthoekigen vorm aan het boveneinde der ge meente is teruggevonden. Hij werd aan het bene deneinde der gemeente vermist en heeft dus een groote reis gemaakt. t UITWIJK, 14 Jan. Gisteren namiddag hield de predikant bij de Chr. Ger. gemeente van Uit wijk en Waardhuizen, de heer W. van Dijk, zijne afscheidsrede naar aanleiding van 2 Cor. 13 vers 13 voor een zeer talrijk gehoor van 'uier en elders opgekomen. t Benoemd tot kerkvoogd en diaken bij de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen C. Nieuwenhuizen te M aardhuizen. t DOEVEREN. Gekozen tot notabtden dezer gemeente in plaats van G. Versteeg aftredend, A. Timmermans en in plaats van L. Colijn overleden, G. J. W. Kramer. t GORINCHEM, 14 Jan. Aan het vergelijkend examen voor de betrekking van onderwijzer als hoofd der tusschenschool voor meisjes alhier, heb ben slechts 7 van de 20 sollicitanten deelgeno men. Op de voordracht zijn thans geplaatst: J. Berkhout, hoofd der school te BeesdA. Berman, hoofd der school te GouderakJ. W. den Herder, hoofd der school te FlardingsreldP. J. Emck, hoofd der school te Ridderkerk en P. A. de Leur, hoofd der school te Hardingsveld. t Door den bouwman Willem van der Zalm alhier, werd voor eenige dagen boven de staldeur zijner woning het nest van een winterkoninkje ontdekt, waarin zich reeds twee eitjes bevonden. De medaille, bestemd om namens Noord-Bra- bant's ingezetenen der regeering te worden aan geboden, als huldeblijk voor het tot stand komen der wet tot verlegging van den Maasmond, is gereed. De uitvoering is meesterlijk en doet zoo wel den ontwerper, den heer L. Junger te Am sterdam, als den graveur, den heer P. Baetes te Antwerpen, alle eer aan. Het album nadert zijne voltooiing en vermoe delijk zal de aanbieding van een en ander nu spoedig kunnen plaats hebben. In de maand April 1884 zal te 's Graven- hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. Zij, die zich aan het bedoelde onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 15 Maart aanmelden bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. De heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman heeft zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit aangenomen en te kennen ge geven, dat hij omstreeks Mei zijne betrekking hoopt te aanvaarden. Volgens den „Turnvriend" telt Nederland 450 gymnastiek-vereenigingen. Te Apeldoorn is een vrijwillig brandweerkorps opgericht. Het aantal der deelnemers bedraagt ruim 100 jongelieden. De oefeningen zullen spoe dig aanvangen. De longziekte onder het vee, welke ger ui men tijd in Pruisen langs onze Nederlandsche grenzen geheerscht heeft, is thans weder geheel geweken. Op last des Konings zijn op verscheiden plaat sen in de Hoog Soerensche bosschen ruiven ge plaatst, die gedurende den wintertijd gevuld wor den met hooi en wortelen, tot voeding der her ten. In den omtrek dier ruiven worden plekken gronds omgespit, waar verschillende gewassen zullen worden gezaaid, welke gaarne door herten worden gegeten. In Muiden is men al zeer weinig ingenomen met de plannen tot wederoprichting der buskruit fabriek. *'f V i Het gevaar dat dergelijke inrichtingen steeds met zich brengen, rechtvaardigt dan ook volkomen de tegenwerking die de wederopbouw bij gemeen tebestuur en ingezetenen ondervindt; te meer daar op Muiden volgens verklaring van den Minister van Oorlog het lot schijnt te moeten vallen, omdat //men geen andere gemeente kan vin den, welke genegen bleek de fabriek binnen hare grenzen te zien verrijzen," en ^omdat 't al een eeuw lang aan dien toestand gewoon is." Het gemeentebestuur zit echter niet stil, en stelt alles in het werk om, ingeval de oprichting doorgaat, de te nemen veiligheidsmaatregelen zoo doeltreffend mogelijk te maken. Het „Leidsche Dagblad" d.d. 12 Jan. meldt: Heden is het de dag, waarop wij er aan worden herinnerd hoe, 77 jaren geleden, onze grijze sleutelstad door zulk een vreeselijke ramp, het springen van het kruitschip, getroffen werd. Van de van onder de puiuhoopen geredden is, naar wij vernemen, nog slechts óéne vrouw in leven, n.l. de 91-jarige Magdalena De Vroede, wed. van J. Knotter, die destijds dus een meisje van 14 jaren was. Voor hen, die in deze oude van dagen en met middelen niet ruim bedeelde belang mochten stellen, dient tot bericht, dat zij woonachtig is op het Levendaal, no. 142. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan een lid van het burgerlijk armbestuur te Ridderkerk een gift van 1000 ter hand gesteld, waarvan op verlangen van den gever s/4 gedeelte moet strekken ten bate van onvoorziene uitgaven ten laste van bovengenoemd bestuur. De rest moet worden overhandigd aan het Diaconie-arm bestuur met dezelfde bedoelingen. Een overdekte mestvaalt werd dezer dagen te 11111 1 Eeti in lompen gehuld bedelaar werd dezer da gen te Londen voor do politie gebracht, op grond dat hij op verdachte wijze in Hanoversquare had rondgezworven. Op de vraag wat hij tot zijne ver dediging kou aanvoeren, maakte hij zich bekend als.... een der medewerkers van het avondblad »de Echo». De redactie had hem opgedragen nauwkeurige in formation in to winnen over de wijze waarop tegen woordig de bedelarij in de groote wereldstad ge dreven wordt. Met dat doel had hij zichzelf als bedelaar verkleed en had bij den geheelen dag in Westend gebedeld, 11a eerst een poosje met een anderen man te hebben liedjes gezongen en lucifers verkocht. Zijne aanhouding door de politie was ge schied omdat hij aan den politie-agont zijn naam niet had willen opgeven. Hij beriep zich op den aanwezigen secretaris van den uitgever der Echo en deze bevestigde zijne verklaring in alle opzich ten. Natuurlijk werd de gearresteerde onmiddellijk op vrije voeten gesteld, doch met de waarschuwing om in het vervolg bij de uitoefening van zijne reportor s-taak een weinig voorzichtiger te zijn In het Zwitsorscho stadje Aarwangen werd in den Nieuwjaarsnacht in de naaste omgeving der gevangenis eou vervaarlijk angstgeschroew gehoord. De menschen snelden naar het gebouw en sloegen met veel moeite de deuren in. Aanstonds drongen dikke rookwolken hun tegemoet en mou kwam tot do ontdekking, dat in de na bijheid van do stookkamor een voorraad hout in brand geraakt was. Door middel van do verwar mingsbuizen waren do vlammen reods tot oen aan tal cellen doorgedrongen, zoodat do gevangenen zich in dreigend levensgevaar bovonden. De sla pende portiers en andero beambton werden eerst na veel moeite gewokt, want hot scheen dat allen ouder don indruk waron van een klein Sylvoster- roesjo. Zij moesten zich dan ook eenigon tijd be denken oer zij zich herinnerden waar do sleutels der cellen geborgon waren en hoe de kunstsloten geopend moesten worden. In de col Ion was het reods st.il geworden. Men hoorde geen geluid moer, en toen eindelijk do deuren open gingen, zag mou de moeste govangenen bewusteloos en met krampachtig vortrokken golaat op den grond liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ge haald, en mou hoopt de ongelukkigen bijna allen in het leven te kunnen behondon. Een langor op onthoud van nog een paar minuten zou ongetwij feld aan 50 menschen het loven hebben gokost. In California is onlangs nog geen 100 voet onder don grond gevonden een stuk erts, dat 2 ton woog en waaruit voor bijna 100,000 dollars aan goud werd gohaald. Te Lyon vond men in do rivier het verminkt lijk van eon pasgoboren kindhet buikje was opengesneden en do ingewanden waren daaruit gerukt. Do misdaad word geploogd door een vrouw, die gescheiden loefde van haar man. Een door haar minnaar verlaten Parijsche dienstbode, de minnaar stond op het punt om te trouwen met een ander, heeft deze met een revolver doodgeschoten. Er komen in den laatst on tijduit Weenen voort durend berichten, die de maatschappelijke toestanden in Oostenrijks hoofdstad niet van do gunstigste zijde doen zien. Wat onveiligheid en beruchtheid betreft, schijnt Weenen niet voor Pest te willou onderdoen, want terwijl men in de hoofdstad van hot koninkrijk Hongarije tevergeefs zoekt naar oon 36 K.G. zware, met ijzer beslagen geldkist mot 240,000 fl., die op raadselachtigo wijze op klaar lichten dag uit het post-kantoor werd ontvreemd, is ook te Weenon diefstal en moord onder verschil lende omstandigheden aan de orde van den dag. Nog zijn demoordenaars van den politiecommissaris Hlubcck 'niet gestraft, of woor komt het bericht van oen gruweldaad, die in vermetelheid en laag heid allo vorige overtreft en do verborgenheden eener wereldstad in een akolig licht doen zien. Den lOden Januari jl„ 's avonds te half zes, kwamen in het wisselkantoor van Heinrich Eisert in de Mariahilferstrasso, dus in oen der drukste wijkon van Weenen, twoe mannen, om te vragen of mou hun ook Russisch papier kon wisselon. Do wisselaar zoide van ja, waarop oen der mannen in den borstzak tastte, als wildo hij de banknoten te voorschijn halen. Oumiddollijk daarop wierp bij Eisert een handvol zand in do oogen, terwijl zijn kameraad met een bijl, dien hij onder den jas hield, op hem lossloeg. De wisselaar trachtte door een andere deur te ontvluchten, maar de beide schur ken zetten hem na. In de aangrenzende kamer be vonden zich twee kinderen van Eisert van 9 en 12 jaren, in gezelschap eener Fransche onderwijzeres. De man met de bijl wondde de juffrouw en het eene kind en doodde het andere. Daarop ging hij weer op Eisert los, die eindelijk op de binnenplaats bewusteloos bleef liggen. Toen gingen de schavuiten naar het kantoor, staken het gaslicht op, plunder den de kasten en stichtten daarna brand. Een derde medeplichtige stond voor de deur en belette ieder den toegang tot het kantoor. Toevallig merkte de meid onraad en maakte gerucht. De buren kwa men terstond te hulp, maar intusschen hadden de moordenaars het hazenpad gekozen, zonder dat men eenig spoor van hen kon ontdekken. Gelukkig is hot der politie gelukt den vermoe- delijkeu dader op te sporen van een viertal andero moorden, die nog steeds niet waren opgehelderd. De eerste daarvan word gepleegd in 1879, terwijl de jongste in Augustus 1883 voorviel. Alle ver toonden eene wonderbaarlijke ovoreenkomst. Op passende dienstmeisjos, die de eerste jeugd reeds achter den rug hadden on gedurende haar diensttijd een sommetje hadden opgespaard, verdwenen spoor loos, zonder dat iemand meer iets van hen hoorde. Een knap man, met een fraaien blonden baard had haar ten huwelijk gevraagd, maar ze keerden nimmer van haar huwelijksreis terug. Het laatste verdween Thorcsia Kothei, de keukenmeid van den vrijheer Von Buschman, maar ditmaal kwam de politie den man op het spoor door de spaai'bank- briefjes, die hij liet wisselen en slaagde er in zich van hem meester te maken. Hij geeft voor Schenk te hoeten en ingenieur te zijn. Tot dusver heeft do politie alleen zijne schuld kunnen bewijzen door den moord van Jozefine en Katharina Timal en Theresia Ivethel, die in 1883 verdwenen, maar toch schijnt, hot boven twijfel verheven, dat hij ook schuldig is aan oen dergelijk, nog niet opgolielderd, voorval in Juli 1879. Het is te hopen dat de politie bij het opsporen van Eisort's moordenaars oven gelukkig moge zijn, opdat ook die misdadigers onschadelijk worden go- maakt en de gerechte straf voor hun gruweldaad niet ontgaan. I)e Egyptisclio quaostie is nog ver van opgelost. Men kan ten minste niot zeggen dat do grooto inogondhoden die oplossing hebben tegen golioudon. Na de gemakkolijke overwinning door de Eugelsche wapenon behaald hebben allo mogendhodon er in berust dat Engeland heer en meestor spoolde. Noch Frankrijk, noch Rusland, van welko staten het te verwachten ware geweost, hebben Engeland belommerd. Niottemin is de Engolsche staatkunde niet bij machte geweest Egypte rust en vrede te schenken. Op dit oogenblik is de Egyptische pro vincie Soudan voor Egypte verloren en worden do grenzen bedreigd. Engeland heeft thans door don oisch te stellen Soudan te ontruimon het zich gemakkelijk gemaakt, doch hot heeft een Egyptisch ministerie gekost. De nu opgetreden Egyptische minister-president Nubar-pacha is zeker doorkneed in alle Oostersche vraagstukken, maar hij is zóó overtuigd dat de wedergeboorte van Egypte slechts door Engoland kan tot stand komen, dat hij gerust een Engelsch minister mag genoemd worden. Hot heeft de aandacht getrokken dat de Russi sche gezant te Londen verleden week naar Mon- treux is goreisd om baron Giers, don Russischon Rijkskanselier, te ontmoeten. Men brengt dit in verband met de Egyptische verwikkelingen met welk rocht is ons onbekoud. De Fotersburgsche correspondent van do »Ger- rnania» doelt belangwekkende bijzonderheden mede omtrent het ongeval, den Russischon keizer over- komon. Het zou wol degeljjk oon moordaanslag ge weest zijn, waarin betrokkou was eene vrouw, eone zuster van een der nihilisten, die wogens den moord op den vorigen keizer is opgehangon. Deze vrouw zou te St. Petersburg in alle stilte roods zijn tor dood gobracht. In elk geval, dat de keizer thans plotseling van Gatschina naar Petersburg is ver huisd, kan als een bewijs gelden dat men zijn leven te Gatschina niet zoo volkomen voilig acht als gewoonlijk wordt voorgosteld. Omtrent de Chineesche aangelegenheden wordt men nog niet veol wijzer. Terwijl den oenen dag wordt gosoind dat China niet denkt aan eon oor log, komen don volgenden dag de meest krijgs zuchtige berichten. De Chineosche gezant te Londen, markies Tseng, blijft zich voortdurend dapper weren met de pen. Nu schrijft hij wedor in do Deutsche Revue» hot volgende »Een woord van Engeland of een teeken van Duitschland had Frankrijk ongetwijfeld tegenge houden. Dat zij dit niet gedaan hebben, zal hun misschien later berouwen, wanneer China hot in voerrecht op vreemde koopwaren, in plaats van het af te schaffen zal verdobbelen, om zoodoende de oorlogskosten te bestrijden.» Do Fransche bladon blijven het antwoord hierop niet schuldig. Zoo zegt de »Republique Fran^aise» Officieel bedraagt het in China geheven wordende invoerrecht 2 van de waarde. Tengevolge van de afpersingen der mandarijnen stijgt het dikwijls tot 100, 200 ja 1000 Welnu, al verdubbelt China nu het invoorrecht., welk verschil zou dit voor den handel geven?» Er is te Madrid eene ministerieole crisis op handen. De republikeinen wantrouwen het zooge naamd liberale ministerie en de conservatieven achten het nog veel te vrijzinnig. Dat is de oude geschiedenis die in alle parlementen is voorgeko men, voor zoover zij republikeinen hebben. Do reis van den koning naar Duitschland on van den Duitschen kroonprins naar Spanje draagt tot de parlementaire ongelegenheden ongetwijfeld bij. De uitkomst zal nu moeten leeren of koning Alfonsus wel verstandig heeft gehandeld door zoo zichtbaar de Duitsche politiek in de hand te werken. (5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2