Meid Huishoudster, Azijnm&kerij de „Haas" IMSTITUUT V erkooping HUIS en ERF VERKOOPEN PUBLIER VERKOOPEN: 'sj BURGERLIJKE STAND™ LAND- EN TUINBOUW. kerknieuws. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. CORRESPONDENTIE. ADVERTENTIEN. te GOROCHEiH. h. de regt. Notaris BINK, Een HUIS en E11F te Heusden, in de Nieuw- straat, Sectie A no. 94, groot 85 Cent., bewoond door P. Belzer. 1». Het LOGEMENT en KOEFIJHUIS met recht van Yergnnninggenaamd de Pauw" te Aalst, ook ge schikt voor boerderij, eerst onlangs nieuw herbouwd kadaster Gemeente Aalst Sectie A Nrs. 792, 446, 835, groot 35 aren 46 centiaren, HUIS, EBFTUIN en BOOMGAABD en de on dergrond van A Nr. 834, groot 70 centiaren, 2°. Een perceel WEI LAND te Aalst, Sectie B Nr. 182, groot 1.12.60 hec tare. Wapeningen aanbesteed voor f 5944. Wel wat duur meent een inzender in de „Landb. Ct." i voor zulk een getimmerte. De redactie wijst er eehter op, dat men daarvan de directie der Rijks landbouwschool geen verwijt kan maken, daar alle plannen enz. voor 's Rijks rekening te Den Haag gemaakt worden. De bu8kraitfabri#k RottweilHamburg, die on- ontplofbaar buskruit aanmaakt in haar bekende fabrieken in Pruisen, Beieren, Wurtemberg, Rus land, Servië en Oostenrijk, heeft het voornemen, vergunning aan to vragen tot oprichting van een dergelijke fabriek hier te lande. Er schijnen onderwijzers te zijn, die de nieuwe spelling ook toepassen op de geslachtsnamen van personen, althans het gemeentebestuur van Oost- stellingwerf heeft bij missive verzocht aan de hoofden der scholen, vom de nieuwe spelling niet toe te passen op de eigennamen voor de school- geldlijsten. Een boerenknecht van Aalsmeer, sedert 1 Jan. 1888 te IJsselmuiden, heeft het vorige jaar ver zuimd aangifte te doen voor de nationale militie, tengevolge waarvan de justitie eene vervolging tegen hem heeft ingesteld. 11 :j had het om zijne lichaamsgebreken onnoodig geacht, zich voor de militie te laten inschrijven. Met bijzonder goeden uitslag werden den 27 n Dec. 1.1. weder van een aantal zalmen de eieren kunstmatig bevrucht en deze eieren ter verdere ontwikkeling naar de vischkweekerij te Yelp over gebracht. De vereeniging tot bevordering der zoetwater- visscherij in Nederland heeft vrijgevig een toe lage voor deze bevruchting, het merken en weder vrijlaten der gebruikte zalmen beschikbaar gesteld. Zoo ongeveer in 3 a 4 weken werden deze zalmen door de goede zorgen van den heer J. C. Kersbergen verzameld en overgebracht en bewaard in de daartoe bestemde bun, aan de zalmvisscherij #de Merode" bij IJselmonde. De bevruchting geschiedde onder toezicht van den heer Bontjes, directeur van de vischkweekerij te Yelp, en den heer J. C. Kersbergen van de Merode bij IJselmonde. Men heeft het voorne men om dit jaar een grootere verzamelplaats aan te leggen ter bewaring van meer bijna kuit- en homrijke zalmen. De uitvoer van oesters was in de afgeloopen weken belangrijk. Van 20 December tot 10 Ja nuari wordt de uitgevoerde hoeveelheid uit Yer- seke en Bergen-op-Zoom op circa drie millioen geschat. Het grootste deel ging naar Engeland, terwijl België en Duitschland ook flink blijven afnemen. Prijzen voor le soort variëerden van f GO a 62; voor tweede soort nog weinig vraag; voor ƒ50 i 52 werden eenige partijen van deze soort af gedaan. De markt heeft neiging tot rijzing. De visscherijen blijven over het algemeen goed, betrekkelijk worden groote hoeveelheden kleine oesters opgevischt, zoogenaamde tweede soort, het geen aan den achterlijken groei tengevolge van onvoldoende zomerwarmte moet worden toege schreven. Een vrouw van een werkman in de Visscher- straat te Amsterdam verraste Vrijdagmiddag haar echtgenoot met de geboorte van twee meisjes en een jongen. Allen zijn welvarend. Wegens verstoring van orde en rust werden in het afgeloopen jaar drie kerkcraadsleden der Herv. gemeente te Ilellouw geschorst. Een (lier drie is nog geschorst; een is in zijne betrekking hersteld en de derde legde zijne bediening neder. Met groote moeite heeft men dezer dagen iemand ge vonden, bereid diens plaats in te nemen. Bijna twee jaren geleden vertrak ds. A. P. de Groot naar Opheraert. Nog poogde men niet in de va cature te voorzien. Spoedig zal nu een beroep worden uitgebracht. De afgezette predikant R. wiens prediking tot al die verwarring aanleiding gaf, gaat intusschen voort met het houden van godsdienstoefeningen in het achterhuis eener woning. Te Utrecht stond heden voor de Arrondisse- ments-Rechtbank terecht zekere V. B., uit Amers foort, leverancier van aardappelen voor het gar nizoen aldaar. Hij werd beschuldigd den officier, die met de keuring belast was, te hebben willen omkoopen, nadat deze tweemaal zijne aardappe len had afgekeurd. Den eersten keer zond hij hem een kistje sigaren thuis, zonder den naam des afzenders bekend te maken; de tweede maal moest hij twee boeten betalen, elk van f 10, maar legde in plaats van 2 muntjes, er drie op tafel. Het Openbaar Ministerie eischte voor hem een celstraf van 3 maanden en eene geldboete van 35 of 3 dagen subsidiair gevangenisstraf. De Amsterdainsche politie heeft thans de hand gelegd op vijf personen, verdacht vau verschil lende diefstallen en aanrandingen op den open baren weg. De vrachtrijder van Amersfoort op Utrecht werd Donderdagavond op zijn teruchtocht naar Amersfoort ter hoogte van den Soesterberg door een viertal personen aangerand, die hem een portefeuille ontnamen, inhoudende, behalve eenige andere stukken, ruim 400 aan bank biljetten, welke hij te Ltrecht had ontvangen. Naar men verneemt, is de politie te Zeist er reeds in geslaagd de hand te leggen op de ver moedelijke daders. Te Breda wordt vermist de milicien J. Stoel. Daar men uit een sloot bij de kazerne zijn politiemuts heeft opgevischt, vreest men dat hij verdronken is. Het negenjarig zoon tje van den molenaar B. te Kuilenburg, dat zich op Oudejaar deerlijk brandde bij het omvallen van een ketel met kokende koffie, is aan de gevolgen bezweken. De toren van de R.-K. kerk te Schoonhoven, die op onbeheide fondamenten werd gebouwd, is belangrijk gezakt. Men vreest voor toren en kerk. Toen de landbouwer B. uit Neerbosch, dezer dagen van de markt te Nijmegen huiswaarts reed, raakte hij bij ongeluk onder zijn kar en ging hem een rad over de borst, zoodat hij erg gekneusd huiswaarts moest vervoerd worden. De ongelukkige is eergisteren aan de gevolgen daar van overleden en laat een weduwe met zeven kin deren achter gelukkig niet in armoedige omstan digheden. In de gevangenis te Maastricht heelt een Duitscher, die beschuldigd was valsch geld in omloop te hebben gebracht, zich door ophanging van het leven beroofd. Een 14-jarigeu jongen, die op de spoorbaan tusschen Dieren en Brummen werkzaam was, is door een sneltrein het rechter been afgesneden. In de rietlanden te Amsterdam is een verver van een in aanbouw zijnd pand geval len en op de plaats dood gebleven. t Heusden, van 7 tot 14 Jan. Geboren: Cornelia Helena, d. van A. H. Hangen en W. van Twist. HAAFTEN. Tal van agenten bestormen thans in deze streek de landbouwers om voor het saizoen van 1884 contracten te sluiten voor de levering van beetwortelen. De prijs die het vorige jaar 11 per 1000 kilo was, is nu op 10 gesteld, wat met bet oog op de lagere suikermarkt niet onbil lijk mag genoemd worden. Minder billijk echter zijn de nieuwe voorwaarden, opgenomen in de con tracten van het meerendeel der fabriekanten, die deze gezochte streek apprecieeren. Een dezer voorwaarden o. a. luidt, dat beetwor telen, die vijf centimeters boven den grond gegroeid hebben, kunnen worden geweigerd. Nu weet elke landbouwer, dat bij een redelijk gewas minstens 2/3 der beetwortelen 5 cM. boven den grond groeien, tenzij de fabriekanten voorno- mens mochten zijn, eene variëteit te leveren, zoo als bij enkelen wel eens bij ongeluk gebeurd is, die geheel in den grond groeide, doch bedroefd weinig te oogsten gaf. Te betreuren zou het zijn, indien de landbouwers blindelings dergelijke willekeurige contracten onder teekenden, en zich blootstelden aan het gevaar, later tot groole schade te moeten ervaren, dat zij door eigen schuld geheel aan de macht en willo- keur der fabriekanten zijn overgeleverd. naar Gramsbergen, Lasosder te Zogveld Schore en Vlake, J. H. van 't Hof, cand. te Vlissingen Beekbergen, Hoog te BennenbroekKrimpen aan den IJsel, G. Spijkerboer, cand. te Oosterwolde; Baardwijk, A. A. v. d. Linden te Haaften Heine- noord, J. H. Gunning te Wilhelminadorp Neer langbroek, C. P. N. Pikaar te Ouwerschietot hulpprediker te Jubbega-Schurega aan do Vaart, Staring te BredaVuursche, H. J. P. van der Linde te Schoonerwoerd 's Gravenpolder, G. Spij kerboer, cand. te Oosterwolde. naar Wervershoof, J, C. C. Abbing te Zundert. voor Wetsinghe-Sauwort, H. van Griothuijson Az. te Burgwerd c. a.Kamperveen, G. Brunemeijor te Nieuw-LeuzenHem, C. Rogoe te Niouwendam Zuidzande, J. Prins te WaalwijkOosterwijk (cl. Gouda), C, M. van Oosterzee J.Jz. te Heukelum Geervliet, A. Wtinder te Schellinkhout c. a. voor Dinteloord, Feenstra te Vlissingen. Zondag 11. zoude er ten huize van een rustend koopman in de wjjk du Marais te Parijs woon achtig, eene séance plaats hebben van het magne tisme. Zulks geschiedde ter eere en op verzoek van een jongen man dien de familie onlangs had loeren kennen en die sedort een paar dagen zijn aanzoek bij de eenige dochter des huizes met guustigen uitslag bekroond had gezien. De aanstaande schoonzoon had verteld dat hij sterk was in do geheimen van het magnetisme en op zijn verzoek zouden vrienden en kennissen te genwoordig zijn bij de voorstelling door hem te geven. Omstreeks tien ure des avonds was het gezelschap bijeen en eindelijk naderde het gewichtig oogenblik dat de held van het feest met de proeven zou be ginnen. Mejuffrouw Louise, zijne aanstaande, zou door hem onder den invloed zyner macht gebracht worden. Aller blikken zijn op het tweetal gericht, het wonderwerk zal beginnen. De jongeman plaatst zich tegenover zijn aan staande en begint haar strak in do oogen te staren. Dit duurde ongeveer twee minuten. Terwijl het meisje zich goed houdt en hare oogen flink onbewegelijk blijven, ziet men eensklaps den magnetiseur wankelon, op een stoel neervallen, in diepen slaap geraakt. Er wordt gelachen, men draagt den magnetiseur naar een canapé, men tracht hem waker te maken. Onmogelijk. Hij snorkte als een os! Allen worden angstig. Daar begint hij eenklaps te geeuwen, vervolgens hardop te spreken. Politie! roept hij. Allen zien hem aan. Emile heeft den diefstal gepleegdroept hij nu. Velen zien reeds met zekere verontwaardiging op den openhartigen slaper neder. Men begint hem water op het hoofd te spren kelen hij wordt wakker en bekent, met vragen bestormd, dat hij de vorige maand een diefstal van diamanten gepleegd heeft ten nadeele eens juwe liers in de rue de la Paix. Zijn ex-toekomstige* schoonvader heeft hem da delijk in hechtenis laten nemen, hetgeen voor het gezelschap geen beletsel was om daarna zich gezellig te scharou rondom den feestdisch. De aanstaande bruid was bigde dat de slaap van haar aanstaande voor haar genoemd kan worden: »Nog tijdig ont waakt.* De ouders zullen voorzeker voortaan voor zichtiger zijn in de keuze van een schoonzoon en niet meer aan den eerstkomenden «magnetiseur* de hand hunner dochter schenken. Vóór een paar dagen werd in het dorp Oosterzee een alleenwonend persoon, de ruim 80-jarige G. Slump, dood in zijne woDing gevonden. Toen het lijk ontdekt werd, was de medebewoner van den grijsaard, eene kat, waarschijnlijk door honger ge dreven, bezig het gelaat van den ongelukkige te verscheuren. Een oor, een der wangen en meer andere deelen van het hoofd waren reeds door het dier verslonden. t Waalwijk, 11 Jan. Fee. Aanvoer gewoon, dragend vlug. Boter. Aangevoerd 409 K.G. van 1.01 a 1.17. per K.G. 's Bosch, 14 Jan. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 173 stuks. De le kwal, gold van 0.68 tot j 0.70, 2o kwal. van ƒ0.66 tot ƒ0.68, 3e kwal. van ƒ0.64 tot 0.66 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen spoedig verkocht. Heden werden aangevoerd 135 vette varkens; de prijs was 0.50 a 0.54 per kilogram. Evenals in de vorige week werd ook heden veel verhandeld, ten blijke dat zeer groote aankoopen hebben plaats gehad kan dienen dat 4 waggons met varkens naar Belgie en 1 wagen naar Maastricht met den trein van hier verzonden zijn. De prijs der boter was 1.00 a 1,24. t Gorinchem, 14 Jan. Bij een aanvoer van on geveer 80 stuks vee, was de handel heden flauw. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 250 a 300; mindere qualiteit 160 a 225; dito vaarzen 150 a ƒ230. Melkkoeien 160 a 260. Vare koeien 140 a 175. Hokkeling Vaarzen f 125 a 150. Pinken a Graskalveren a Nuchtere kalveren 12 a 17. Varkens, zware vette van 150 a 160 KG. 48 a 52 ct., die van 90 a 110 KG. 40 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 6.50 a 10. per stuk. De prijs der goöboter was 1.24 a 1.40 por KG. Kipeieren golden 1.50 a 1.70 de 26 stuks. In het eerstvolgend No. zal als hoofdartikel worden geplaatst r/D r e n k e 1 i n g e n." Heden overleed plotseling onze geliefde oudste Dochter en Zuster HUIBERTJE VAN DIJK, in den jeugdigen leeftijd van 25 jarendiep betreurd door ons onze kinderen en hem, met wien zij eerlang in den echt verbonden hoopte te worden. Aalburg, 7 Januari 1884. A. VAN DIJK. N. IJ. VAN DIJK— Posthumus. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 80 jaren, onze waarde oom en oudoom, do heer WILLEM VAN HEMERT, oud-onderwijzer te Eethon. Uit aller naam, G. VOS. Eetlien11 Jan. 1884. Eenige kennisgeving De ondergeteekende, benoemd ge nees- en heelkundige der godshuizen te Heusden, brengt ter kennis van belangstel lenden dat hij zich 10 Jan. 1.1. te Heusden heeft gevestigd. Spreekurenvoor Armen en Minvermo genden 's morgens 910 uur. Voor betalenden 's middags 12 uur. H. C. M. van GORKOM, med. doei", en Arts. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is Tegen Febrnari of later wordt gevraagd in een burger gezin, tegen goed loon, eene van de P. G. Adres onder letter Aaan den Uitgever dezer Courant. aan ADRIAN A MARIA ME RCKX te Heusden, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 30 Januarij 1884, ten kantore van den Notaris Verberne te D u s s e n. Ondergeteekende bericht hiermede, dat alle soorten van AZIJN, uit bovenstaande van ouds bekende fabriek, tot fabrieksprijzen verkrijgbaar zijn bij A. G. NIERMANS te Heusden. G. v. d. MAST. O De ondergeteekende beveelt zijne inrichting in de aandacht van Ouders en Voogden aan. Op leiding voor den handel en verschillende examens. Inwoning en toezicht voor bezoekers van het Gymnasium en de H. B. S. to W a a 1 w ij k, zal op Maandag 21 Januari 1884 provisioneel en op Maandag 4 Februari 1884 rfinaal, telkens dos avonds 7 ure, in de Korenbeurs te Heusden, bewoond door Mej. de Wed. BOEREN, Notarissen te Zalt- bommelzullen in na te melden logement te Aalsttot don in zet op Donderdag 24 Januari 1884, tot den slag op Donderdag 7 Februari 1884, beide dagen des voormid dags te 10 ure, we gens vertrek naar de Transvaal, Aanvaarding van het le perceel by de betaling op 30 April 1884 en van het 2e perceel by de gunning. Inlichtingen geven genoemde Notarissen. O O Nedebl. Hebv. Gemeente. Beroepen Aangenomen Bedankt Cub. Gebef. Gemeente. Bedankt Dépot van te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3