BUITENLAND. BINNENLAND. wekt alzoo eene kunstmatige ademhaling. Bij deze bewerking moet men zorg dragen dat de neus zorgvuldig gesloten blijft en dat de keel eenigzins teruggedrukt wordt. Gemakkelijker is echter tot opwekking van de ademhaling de navolgende methode De o O hoofdhelper (één moet er zijn die baas is), plaatst zich achter het hoofd van den dren keling, met diens beide handen aan het el leboogsgewricht, drukt de armen tegen de zijden van den drenkeling aan en voert nu die armen zoover hij kan (in een cirkelboog) van het ligchaam af en brengt ze naar bo ven, zóó dat het hoofd tusschen de armen komt liggen. Daarna voere men ze op de zelfde wijze terug, terwijl gelijktijdig een ander de zijden en maagstreek drukt. Deze bewerking moet minstens 15 minuten vol gehouden worden. Sterke zenuwprikkels komen hier ook te pas, namelijk het onder den neus houden of er in blazen van geest van hertshoorn, wijnazijn, peper, snuif, doorgesneden uien of mosterd, het bevochtigen der tong met ster ken brandewijn of wijnazijn. Het beste middel om de huidwarmte op te wekken is een warm bad, doch waar dit niet voorhanden is wrijve men hetgeheele lichaam aanhoudend met wollen lappen, warme doeken, borstele het of wassche het met brandewijn en allerlei prikkelende vloei stoffen, des noods met jenever. Dit zijn middelen die bijna iedereen kan aanwenden in de eerste oogenblikken, zoo lang geen geneesheer aanwezig isdeze heeft natuurlijk nog wel andere middelen, als alles tot zijne komst toe te vergeefs is geweest. Het is meer dan eens gebeurd dat na langer dan een half uur werkens de levensgeesten weer werden opgewekt. Dren kelingen die dertig minuten in het water gelegen hebben zijn op zoodanige wijze door niet-geneeskundigen in het leven te ruggeroepen. Maar men moet de mid delen kennen en men moet zich niet door schrik van het gebruik zijner geestvermogens laten berooven. Een mensch die bij alles schrikt, is bij dringende gevallen, wanneer het op handelen aankomt, tot niets in staat en is daardoor dikwijls de oorzaak dat een medemensch het leven verliest, die door snelle en oordeelkundige hulp had kunnen gered worden. Een dame te Sablé (dep. Sarthe) heeft een meisje zonder armen en beenen ter wereld gebrachthet kind is overigens normaal gezond. In de nabijheid van Bélhune (dep. Pas-de-Calais) zijn phosphaat-mijnen ontdekt over oene uitgestrekt heid van meer dan 400 hectare. Het phosphaat wordt reeds gevonden op eene diepte van 2 3 meter boven den grond, zoodat de ontginning met weinig kosten kan plaats hebben. Men rekent dat daar een schat onder den grond verborgen is. Te Wiirzburg stierf een 11-jarig meisje tenge volge van de geur van hyacinthen, die in haar slaapkamer bloeiden. Dezer dagen stierf te Fredrikstad in Noorwegen een man, die 50 jaar geleden gevaar liep levend begrav-en te worden. Het was in den cholera-tijd dat zijn dood gewaand lichaam naast veel andere lijkon was nedergzet, om op de komst van den predikant te wachten, alvorens zij in het groote graf werden neêrgelaten. Tot niet weinig verbazing en schrik van do omstanders stond de man op en ging zijns weegs. zoo geef ik Lina bevel heden nog mijn koffer te pakken en ik vertrek morgen nog naar Zwitserland, naar madame Lagrange Ditmaal lachte papa niet om mijn kinderpraat, maar zuchtte treurigarm kindarm kind en na een pauze: «maar uw haar kunt ge wel vlechten, ge ziet er verschrikkelijk jong uit!« «Dat zal mettertijd wel komen,Iroostte ik hem vroolijk en sloeg mijne armen om zijn hals magere meisjesarmen. Met schrik dacht ik aan den dag, waarop ik ze zon moeten bloot dragen, doch ik stelde mij gerust met de overtuiging, dat papa mij wel nooit op een bal zou brengen. «Maar hoe komt dat alles heden in u op?« «Morgen krijgen wij bezoek,stotterde papa ver legen. «Weder een langdradige bankier, die ons slot koo- pen wil? Hoe kan het toch in u opkomen, dat te verkoopen?« «Och, klein ding, gelooft ge dat ik dat voor mijn genoegen doe?« »Hm.« Pauze. «Doch er is thans geen sprake van een bankier, noch van een kooper, maar van Koenraad Gerlach. Hij zal morgen bij ons eten.« «Mijn prinsjuichte ik en klapte in de handen. «0 papa, nu spijt het mij werkelijk geen schooner kleed te hebben. Halt, Kaatje de huishoudster bezit nog twee japonnen van mama en die heeft ze uit louter respect nog nocit gedragen. Misschien kan ik er daarvan een leenen!« Toen lachte papa met zijn gewoon kortademig, asthmatisch lachje, dat bij hem steeds in een hoestbui overging. «Neen, mijn kleine Alix, trek maar een frissche, schoone linnen jurk aan en laat uwe haren over de schouders hangen en dan Gode bevolen (Wordt vervolgd). In Griekenland is zooveel sneeuw gevallen, dat reizigers van Athene naar Thiva gaande, op den Helicon hun tocht moesten staken. Daar de rijtui gen vóór- noch achteruit konden en het steeds door bleef sneeuwen, was men genoodzaakt de voertuigen in den steek te laten en op de losse paarden terug te keeren, doch die tocht ging met duizende gevaren ge paard, daar men alle kans had in afgronden of diepten te vallen. Één gezelschap kwam na een allervermoei- endste reis behouden doch met verlies van 4 paarden aan, maar van 3 andere personen vermoedt men, dat zij met paard en al in den afgrond gestort zijn. Tengevolge van een hevigen sneeuwstorm is de dienst op de spoorwegen in Zuid-Rusland gestremd. In de Pensylvanische petroleumstreken bij Brad ford, ontstond 15 dezer, op een gedeelte van den spoorweglijn, waar de grond met petroleum was doorweekt, brand, door de vonken van de loco motief. De trein reed met een snelheid van 50 Engelsche mijlen in het uur bergaf, en do bran dende olie deed de rijtuigen vlam vatten. De pas sagiers, ten getale van 40, trachtten den trein te verlaten, die bij een kromming in den weg al brandende ontspoorde. Drie vrouwen vonden den dood in de vlammen; 15 personen werden gekwetst, haast allen levensgevaarlijk. In het Berner Oberland zijn verscheiden Mor- moonsche zendelingen aangekomen. Zij zijn reeds begonnen te preekende autoriteiten laten hen ongemoeid. Te Wesel werd dezer dagen aan een heer door een man een horloge overhandigd, dat hem 10 jaar geleden ontstolen was de dief verklaarde 't niet langer te kunnen dragen. De verbaasde eigenaar liet den dief loopen. Het weêr is zoo zacht in Noord-Wales, dat er rozen, sleutelbloemen en sneeuwklokjes bloeien; in het Llangollen-dal staan de vruchtboomen in bloei. Omtrent den Koning van België wordt bericht, dat do zwelling van den voet afneemt en dat de pijn minder hevig is, maar het zal nog wel eenige weken duren, alvorens de Koning zijn gewone be zigheden opneemt. Meer dan eens hebben wij gewag gemaakt van de jongste opgravingen te Rome, waarbij de wo ning der Vestaalsche maagden weder aan 't licht is gekomen. Bij het opmaken van den geheelen rijkdom der kunstschatten, welke men gevonden heeft, blijkt thans, dat zij bestaan uit 11 stand beelden, 14 borstbeelden, 14 voetstukken met op schriften, 22 andere opschriften, 131 steenen met er in gebakken teekenen, 834 zilveren munten, 1 gouden munt, 2 edelgesteenten. Het blijkt echter niet of één dezer beelden geheel ongeschonden is. Een treurige geschiedenis had te Kamerijk plaats. De vader van een jonge dame, die haar minnaar op een wandelplaats rendez-vous had gegeven, was haar daar gevolgd en legde met een revolver aan op den jongen man. Het meisje dit ziende wierp zich voor haar minnaar en viel doodeljjk getroffen neer. De jonge man, wanhopig over haar dood, snelde naar de gracht en verdronk zichde vader is van smart krankzinnig geworden. Op den North London Railway zag de stoker van den trein, die van Chalk Farm kwam, bloed op de wielen. Mon deed onderzoek en vond het been van een man op den weg en dicht bij Shoreditch de rest van het lijk van zekeren Pritchard, een rentenier van 60 jaren. Hoe hij onder den trein raakte weet niemand. Men vond geen horloge of geld bij hem. Een trein derailleerde op de lijn GriasziTzaritzin en stortte van een hoogte van 40 voet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Ostende heeft een brand de magazijnen van Laroye en Kerschevaer bij het station vernield. De magazijnen bevatten een groote hoeveelhoid gedroogde cichorijschors en olie zaad. Gelukkig was er niet veel wind. De schade wordt op ongeveer 200,000 frs. geschat. Één persoon kwam om, terwijl twee personen werden gewond. Pongratz en Diirschuer, de vermoedelijke dieven en moordenaars van don Weener bankier Eifert, blijven de daad ontkennen. Eiforts toestand verer gert niet en mon hoopt hem in het leven te be houden. Woensdagnacht is een derde persoon go- arresteerd, dion men voor in den moord betrokken houdt. De vrouwenmoordenaar Schenk te Weenen had op het oogenblik van zijn arrestatie een nieuwe verbindtonis met een meisje aangeknoopt. Steeds komen nieuwe moorden van hem aan den dag zoo heeft hij twee jaren geleden te Pesth ook een vrouw vermoord. Hij zette een weduwe 2000 fl. af en hij liet zijn bijzit, Josephine Eder, haar mees teres bestelen. Josephine is gearresteerd. Carl Schenk zijn broeder, heeft bekend, dat hij een kok, genaamd Ketterl, die door Hugo Schenk op een eenzamen weg was gelokt, had vermoord. De moeder en stiefvader van Schlossarek zijn gearresteerd omdat zij gestolen goederen in hun bezit hadden. HEUSDEN, 18 Jan. t Bij Res. van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald dat de heer Th. P. C. v. d. Heijden, ambtenaar bij de Rijkstele graaf, tijdelijk op het post- en telegraafkantoor alhier werkzaam zal zijn. t HAARSTEEG, 13 Jan. Bij de alhier plaats gehad hebbende vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „de binnenpolder van Hedikhuizen* is tot lid benoemd de heer J. van der Aa. t VLIJMEN, 17 Jan. Bij de alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is benoemd de heer P. van Heesbeen, met 74 stem men de heer A. Iloncoop bekwam 38 stemmen. t V ELLE, 16 Jan. Heden middag werd alhier een zwaren Kanadaboom omgezaagd, die in zijn val terecht kwam op het huis van H. Kremers. Het huis is zwaar beschadigd, een geit viel onder het puin dood. De vrouw en 2 kinderen, die zich mede daarin bevonden, zijn als door een wonder gespaard gebleven. De man was op het oogen blik afwezig. TUCHT. Dinsdag werd door de rechtbank te 's-Hertogenbosch uitspraak gedaan in de zaak van J. P. J. d. R., beschuldigd van manslag door onvoorzichtigheid, wegens het ongeluk dat den 5u December 1882 aan de in aanbouw zijnde R. K. kerk alhier plaats greep. De rechtbank bij monde van den president op hare overwegingen, die den eisch voorafgingen, veroordeelde beklaagde tot een celstraf van drie maanden, 8 geldboeten van 25 gulden 2 geld boeten van 8 gulden en in de kosten van het geding. TILBURG, 15 Jan. Heden in den vroegen och tend is alhier plotseling en onder herige benauwd heden overleden de heer Jan v. d. Elzen, stichter en directeur van de Noordbrabantsche Stoomtramweg maatschappij. Dit opzienbarende sterfgeval wordt toegeschreven aan de gevolgen van het gebruik van mosselen, waaronder, zich z. g. vergiftigden zullen bevonden hebben. Althans de heer v. d. Elzen, had gister met mosselen gesoupeerd en het is een feit, dat ih de laatste dagen ook bij andere personen ge vallen van lichtere ongesteldheid voorgekomen zijn na het eten van mosselen. De nog betrekkelijke jeudige stoomtram-maat schappij verliest in den overledene een hoofd, dat jilist met deze stichting in der tijd getoond heeft, veel geestkracht te bezitten, waar het iets wilde tot stand brengen en doorzetten. Zijn heengaan zal dan ook door velen ten zeerste worden betreurd. t GORINCHEM, 17 Jan. De opening der spoor weglijn GorinchemGeldermalsen, heeft ook in dit ressort eene groote verandering in de aankomst en het vertrek der postboden te weeg gebracht. De nieuwe dienstregeling veroorzaakt echter groot ongerief en vertraging. Zoo worden in vele gemeen ten de brieven, couranten enz., welke vroeger den zelfden dag 's avonds of den volgenden dag 's mor gens na de afzending, thans bij de nieuwe regeling eerst 12 of 24 uur later bezorgd, zoodat zij twee of bijna drie dagen onder weg blijven. De ontevre denheid is dan ook groot en schier algemeen. t DALEM. Te Gorcum heeft men zich sedert een zestal dagen kunnen vergasten op het schouw spel van eene kat, die in één der hooge boomen om de Willemskazerne geklauterd was en er niet scheen uit te durven komen. Met haar lot begaan, heeft de eigenares een sommetje uitgeloofd, waarna een persoon zich leende om het beest, dat natuur lijk zeer vermagerd en uitgehongerd was, uit zijn neteligen toestand te verlossen. t ALMKERK, 15 Jan. Heden morgen omstreeks 4 uren ontstond brand in den schuur van den landbouwer C. Noorloos Wz. aan den Uppelsehen dijk alhier. De schuur, waarin koren was gebor gen, werd met het woonhuis een prooi der vlam men. Het huisraad, als ook het vee, is gered. De bij vonnis der arr. rechtb. te VBosch in staat van faillissement verklaarde leerlooier en leerhandelaar Chr. G. te Bezooijen, is op bevel dierzelfde rechtbank verleden Maandag in verze kerde bewaring of gijzeling gesteld. Men schrijft ons Zouden eens alle partijen ééne partij vormen? Zou alle twist en tweedracht, alle strijd eens op houden te bestaan Dit is niet mogelijk, waar wat wel mogelijk is, dat is dat de verhouding tusschen de verschillende richtingen geen afschuwwekkende, geen liefdelooze tweedracht zal te voorschijn bren gen, dat geen strijd zal gevoerd worden met haat en nijd, met oneerlijke wapenen dat in één woord partijzucht plaats make voor partij duldingdat iedere richting zonder voorbehoud het recht van bestaan erkent van elke andere richting, die het wel meent, die zij, het dwaalt in ons oog, dan te goeder trouw den verkeerden weg bewandelt. Hoe tot dien door allen gewenschten staat van zaken te geraken, hoe toenadering te brengen daar, waar zulke diepe kloven de standpunten vaneen scheidt? Ziedaar de vraag naar het middel om het doel te bereiken. En waar een aanmerkelijk deel van het doel reeds in het middel ligt, daar is men inderdaad reeds halfweg. Welnu, zoover achten wij een groot aantal der dienaren van de „Koningin der Aarde* gevorderd, immers ieder heeft wel vernomen dat dagbladschrij vers uit schier alle werelddeelen op de wereld toonstelling, in het afgeloopen jaar te Amsterdam gehouden, broederlijk bijeenkwamen dat mannen van de meest uiteenloopende godsdienstige en staatkundige richting daar elkander, zonder haat of wrok, maar met waarachtige genegenheid, de hand richten En zou met de tentoonstel ling die genegenheid verdwijnen? Onmogelijk, dat mocht, dat kon niet, daarom was het een goed denkbeeld van een Amsterdamsche journalist om de banden, die losjes tijdens de expositie ge strengeld waren, vaster aaneen te hechten. Dat doel is ten deele bereikt en een vereeniging is opgericht onder den naam van „De Nederlandsche Journalistenkring*. Reeds het Bestuur zelf is samengesteld uit mannen van zeer uiteenloopende beginselen daarin hebben o. a. zitting de hoofd redacteuren van het „Handelsblad*, „Arnhemsche courant*, „Vaderland*, „De Tijd*, „Rotterdamsch Nieuwsblad*, „Utrechtsch Dagblad,* „Dagblad* ('s Hage) enz. Dat verbond kan iets goeds uit werken hopen wij dat het geschiedde. Den eersten Zaterdagavond in de maand zullen de bondgenooten bijeenkomen en éénmaal in het jaar, bij voorkeur op den langsten dag, zal een algemeene vergadering worden gehouden. Dien dag zal men den „journalistendag* noemen en men zal trachten het daarheen te leiden dat alsdan geen couranten uitkomendienen zij het geheele jaar het publiek, dat zij dan één enkele dag zichzelven kunnen zijn. Hopen wij alles goeds van den Nederlandschen journalistenkring. Het wetsontwerp tot wijziging van eenige bepa lingen der drankwet, dat den Raad van State reeds heeft verlaten, zal geen diep ingrijpende wijzigin gen bevatten. Naar wij vernemen, zal het beginsel, dat na 1 Mei combinatie van drankverkoop met andere winkelnering verboden is, in het algemeen gehandhaafd blijven, maar alleen voor enkele cate- goriën van neringdoenden, als koffiehuishouders (die bier, koffie, broodjes enz. verkoopen en dus volgens enkelen een winkelnering drijven), koek-, suiker- en banketbakkers, koks, pasteibakkers en nog voor enkele anderen een uitzondering wor den gemaakt. Voor pakketten met aangegeven waarde zijn door de postadministratie thans blauwe adres kaarten ingevoerd. Op deze kaarten moet de waarde in letters worden uitgedrukt en tevens wordt daarop vermeld, over welken spoorweg het pakket verzonden wordt. Aan 's Rijks munt worden thans halve centen vervaardigd tot een bedrag van 20,000. Aan de Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen, te Neerbosch bij Nijme gen, is door wijlen mej. de wed. J. Wensinck een legaat vermaakt, groot ƒ3000. Te Amsterdam bestaat het plan tot uitgave van een geïllustreerd advertentieblad voor Nederland. Gratis zullen 30,000 exemplaren worden verspreid, totdat het aantal abouné's dat getal overschrijdt. Men stelt zich voor dit aantal tot 180,000 uit te breiden. De prijs van dit blad, hetwelk 8 blad zijden zal beslaan, is gesteld op 3 cents per exemplaar. Men schrijft uit Leiden aan de „Zwolsche Crl.*: lil vervolg op mijn laatste mededeelingen kan ik u thans zeggen, dat vroüw Van der Linden zelf de zekerheid schijnt Ie gevoelen, dat zij Lei den niet meer zal terugzien. Zij heeft in de af geloopen week aan haar man laten schrijven om hem dringend te verzoeken haar met de kinde ren nog eens te bezoeken voor zij den IIaa<* verliet. Of zij werkelijk nog wat voor haar kin deren gevoelt, die zij voordurend verwaarloosd heeft? Wat zij voor haar ouders geweest is, is Vrijdag jl. gebleken. Dien dag zijn twee harer broers op 't anatomisch laboratorium geweest om de lijken hunner ouders, die sedert twee jaren overleden en deze week opgegraven zijn, te herkennen. De aangezichten waren nog geheel onbeschadigd en duidelijk te onderscheideneen treurig bewijs van overeenkomst met andere lijken, waarvan de vergiftiging was geconstateerd. De voorzitter der Drukkers-Vereeniging te Utrecht, wien op Koppermaandag een zoon gebo ren werd, heeft dezen de voornamen gegeven van „Laurens Janszoon*. In de prov. Zuid-Holland zijn in de maand December 1883 de volgende sterfgevallen aan pok ken voorgekomen: te Nieuw-Beierland 1, Oud- Beierland 36, Hekelingen 1, Leiden 3 en Piershil 3. Te Hellevoet heeft zich een deserteur aangemeld, O die zich 30 jaren schuil had weten te houden. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Bij het sterke maanlicht is het ver kieselijk als men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen toontelkijker te nemen. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterren zich bevinden. Is de volle maan voorbij dan behoort men tusschen 6

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2