BUITENLAND. BINNENLAND." geschikt, wee dan degenen die boven hen staat of hnn werk moet controleeren, zij bedriegen hem waar zij kunnen, door tijd aan hun arbeid te ontstelen; geen minuut te vroeg, neen, te laat op het werk, hon derdmaal het horloge geraadpleegd of de tijd nog niet daar is om er een einde aan te maken. Vraag niet naar de resultaten van hun werk. Gelukkig nog als zij zich bepaald hebben tot een baantje dat suffend en soezend zonder schade kan worden volbracht, maar als het een werk is daar het wel of wee van anderen in zekere mate van afhangt, onge lukkig die anderen dan. Als ondergeschikte is hij een voortdurende ergernis, wat moet hij niet zijn als hij hooger staat. Wij kennen ze allen zoo in onze omgeving doorgaans lieden zonder karakter, want de man van karakter zal, al is hij op eene plaats waar hij naar zijne innerlijke roeping niet behoort, zich in het onvermijdelijke schikken en doen wat hem zijn plicht gebiedt. Dat hij ongeduldig naar het verlossingsuur haakt, dat is niet te verwonderen, maar toch zal //de vriend met ijzeren hand en koel ge biedend oog" hem voortdurend aansporen om te doen wat hij schuldig is te doen, te meer nog omdat zijn plichtverzuim ook anderen zou doen lijden. Verwacht zulks echter niet van den karakterlooze, hij is alleen zich zelf het naaste en zijn geluk kigste uur is dat, wat hij aan zijn werk kan ontstelen. HEUSDEN, 22 Jan. In liet le militiedistrict, ten overstaan van den Militie-Commissaris J. J. van Thiel, zal de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen geschieden o. m. in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen Heusden, Zaterdag 23 Febr., voormiddags 9y2 ure, Heesbeen, Drongelen, Drunen, Heusden, Meeu wen, Veen en Wijk; Maandag 25 Febr., voorin. 117a ure, Hedikhuizen, ITerpt, Oudheusden, Nieuw- kuik en Vlijmen. Woudrichem, Dinsdag 26 Febr., voorm. 10 ure, Almkerk, Andel, Dussen, Giesen, Rijswijk, Wer kendam, De Werken en Woudrichem. Loonopzand in het gemeentehuis te Kaatsheu vel, Donderdag 21 Febr., voorin. 12 ure, Loon opzand. Waalwijk, Vrijdag 22 Febr., -voorin. 10 ure, Baardwijk, Bezooijen, Kapelle, Sprang, Vrijhoeven- Kapel en Waalwijk. t HAARSTEEG, 21 Jan. Verleden Zaterdag avond genoot de landbouw-club alhier de eer een flink redenaar in haar midden te hebben, n.l. de heer Marlet, uit Hontenisse, haar door de hoofdafdeeling toegezonden, die zijn beste krachten wijdde aan de bespreking van verschillende onder werpen en zeer leerzame wenken gaf op het gebied van veeteelt en tuinbouw. In de eerste plaats schetste de heer Marlet de groote waarde, vooral in de tegenwoordige om standigheden van het melkvee, wees den land bouwer er op dat het van groot gewicht is wel te letten op veredeling van het melkvee, 't geen thans een eerste tak uitmaakt der welvaart van het landbouwbedrijf. Verder behandelde spreker nog tal van onderwerpen en wist de hoorders door zijn innemend redenaarstalent te boeien. Na afloop der voordracht nam de heer Prinsen het woord, dankte den heer Marlet voor zijne leer zame wenken, die zeker van groot nut zouden zijn en goede vruchten zullen opleveren, en eindigde met don wensch dat men nog menigmaal in°de gelegenheid zal worden gesteld, een man, als bo vengenoemde te kunnen hooren. Het verder gedeelte van den avond was men recht gezellig bijeen en zag de vergadering haar ledental weder met drie vermeerderd. BOMMELERWAARü, 21 Jan. Hoewel de handel in hooi in deze streken weinig levendig is, zoo geeft toch het bewerken ervan aan veler han den brood. Immers worden wekelijks duizenden ponden door de hooipers verwerkt, te Welle 60,000 en te Zuilichcm 240,000 halve ICG. De prijs daarvan is matig en variëert tusschen /li en 14. t DALEM. De heer Mr. J. Ruijter de Wildt, burgemeester en secretaris te Herwijnen, staat no. 1 op de voordracht voor secretaris der uitgestrekte gemeente Leeuwarderadeel (prov. Friesland). Voor genoemde betrekking hadden zich 17 sollicitanten aangemeld. werkzaamheden aan de beetwortel-sui kerfabriek van de heeren llavenswaay en Co. te Gorinchem, zijn Zaterdag 1.1. afgeloopen. Ruim 200 arbeiders hebben daardoor gedaan gekregen. t DE V ERKEN, 19 Jan. In deze gemeente heeft zich een geval van diphteritis voorgedaan. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester van Dordrecht, de heer mr. H. A. Nebbens Sterlino- Men meldt uit Den Haag Wegens eene te verwachten behoefte aan officie- ren, bij eventueele mobilisatie, heeft Z. M. de Koning bepaald dat een zeker aantal militie onder-officieren tot militie-luitenant bij de korpsen benoemd kunnen worden, na een practisch examen. De militie-officieren zijn door een zichtbaar teeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren zij genieten, in dienst zijnde, een jaarlijksch trak tement van f 900 en ontvangen tegemoetkoming in de kosten van hun uniform. De Minister ver wacht van dezen maatregel de dienstneming door beschaafde en ontwikkelde jongelieden. In den loop van het jaar 1883 zijn er van de dupilleuschool te Nieuwersluis 102 pupillen over geplaatst bij verschillende korpsen van het leger en wel 65 bij het instructie-bataljon, 14 bij het wapen der cavalerie, 15 bij de artillerie-instructie- compagnie en 8 bij het korps genie-troepen. In de eerste helit van de maand Maart a.s. verlaten wederom 35 pupillen de school, waarvan zullen worden geplaatst: 22 bij het instructie-bataljon, 8 bij het wapen der cavalerie, 4 bij de artille rie-instructie-compagnie en 1 bij het corps genie troepen. Men ziet dus, dat de pupillenschool al meer en meer aan haar bestemming begint te be antwoorden. De helft van de maand, bestemd tot inwisseling der oude centen, is reeds verstreken. Ieder zie zijn voorraad nog eens goed navooral in spaarpotten en dergelijke vergaarbakjes zullen ongetwijfeld nog vele oudjes schuilen, want er moeten nog ettelijke raillioenen oningewisseld zijn gebleven. Na 31 Jan. zijn die centen //géén cent" meer waard. Ieder wachte zich dus voor schade. Gewoonlijk worden door den Min. van Justitie in het voorjaar een groot getal verpleegden uit de Rijksgestichten te Yeenhuizen en Ommerschans ontslagen op verzoek. Verscheidene verzoekschrif ten liggen thans weer ter opzending aan den Min. gereed. De meeste verpleegden requestreeren om niet de volle twee jaren, waartoe ze veroordeeld zijn, in het gesticht te blijven, maar een uitstapje te maken 0111 het verdiende geld te verteren. Is de veldarbeid begonnen, dan komen, zeer enkelen uitgezonderd, dc resquestranten uit armoede terug. Met ingang van 1 Januari jl. is het maximum van de traktementen der Rijkstelegraafbestellers met honderd gulden verhoogd, zoodat zij nu kun nen bedragen van f 250 tot f 800. Door den heer B. Dekker te Pernis is een paard verkocht voor den zeldzamen prijs van f 2600. Eenige jongelieden uit Oud-Beierland zullen zich als landbouwers in Amerika gaan vestigen. I11 de zaak Roland Holst heeft de advocaat- generaal bij den Floogen Raad mr. Polis gecon cludeerd tot verwerping van het arrest van het Hof te Arnhem, onder veroordeeling van den gereq. in alle kosten. Eene verdienstelijke Nederlandsche zangeres, mevrouw Francisca Hageman, geb. Stoetz, voor malig pensionaire van Z. M. den Koning, is te Amsterdam overleden. Dezer dagen heeft de gemeente Axel een groot verlies geleden, dat vooral door menig minnend paartje diep zal geroeid worden. Door den heer J. Wollert aldaar is een ahorn, die bij het volk onder den naam van den /Lindeboom aan den Dorendijk" bekend was en reeds enkele honderden jaren telde, verkocht om geveld te worden, 't Is te betreuren, dat die heer daartoe is overgegaan, want voor velen zijn aan dien boom de schoonste herinneringen verbonden. Met recht kon men daarop het woord van Snieders toepassen Ieder een had den majestueuzen boom lief, en de dor peling wees hem fier den vreemdeling als een wonder van Gods schepping." Hoevele harten toch hebben hier onder den dichten bladerdos hunne geheimen uitgestortHoeveel dure eeden van trouw en liefde heeft deze boom niet hooren uitenHoe menige klacht van onbeantwoorde liefde werd onder hem niet geslaaktHoevele namen waren niet in zijne bast ingesneden als een herinnering aan gelukkig samenzijn En thans Dit alles is voorbij en weldra zal zijne asch tot die der vaderen verzameld zijn. De boom stond twintig minuten buiten de stad eu wees de grens aan van de kom van het oude Axel. Tot hiertoe was hij voor de hand van den hakker beveiligd geweest, ofschoon er reeds vroeger aanmerkelijke sommen voor geboden waren. Om het inwateren tegen te gaan had men er véor eenige jaren een aarden pot in geplaatst. Te Kessel (Limb.) zijn bij het omhouwen van een bosch verscheidene urnen gevonden in zeer goeden staat en waarbij enkele van groote waarde. Het werk is gestaakt om verdere opsporingen te De strijd tusschen de Vlaamsch en de Fransch sprekende burgers van België gaf dezer dagen te St.-Josse-teu-Noode, op eene vergadering dor «Asso- ciation libérale* aanleiding tot een vermakelijk incident. De eerste spreker begon in het Vlaamsch. «Spreek Fransch!* klonk het in de zaal. Dit lokte van spieker in het Fransch de opmerking uit: «Peux qui ne me comprennent pas, je leur parlerai a la porte*, wat door de Vlaamschgezinden luide word toegejuicht. De woordvoerder gaat nu voort in hot Vlaamsch. Andermaal geroepverstaan niet, spreek Fransch!* Do voorzitter, de heer Scai'.quin, heeft sprekor inmiddels iets in het oor gefluisterd. «Het bureel*, zegt daarop de geplaagde, «verzoekt mij Fransch te spreken ik stem er in toe, ofschoon ik die taal niet machtig beu. Ik ben Vlaming en spreek slechts keuken-Fransch.* Vlaamsch! Vlaamschis hGt antwoord. «De eenen willen Fransch, de anderen Vlaamsch, wat te doen?« vraagt spreker zich met koddige wanhoop af. Hij bosluit eindelijk tot het eerste, maar dat valt niet in den smaak van een met een parapluie ge wapenden heer, die op de tribune toetreedt en Vlaamsch eischt. »Weluu«, roept spreker triomfan telijk uit, «ik hob het gevondenik zal rechts Vlaamsch en links Fransch spreken.* Ofschoon deze oplossing beide partijen deod lachen, is de kwestie echter volstrekt niet uit en op een gegeven moment treedt, de met een parapluie gewapende Vlaming weer voorwaarts en eischt Vlaamsch. Voor het argument der parapluie zwichtte de redenaar ten slotte zóó tot-aal, dat hij zijn speech afbrak met... »Ik heb gezegd,in het Vlaamsch. Onder algemeen gelach werd do vergadering gesloton. De Koning van België sukkelt nog altijd mot zijn voelen en kan nog geen audiënties geven. Barnum's witte olifant is Woonsdag van Liver pool in een opzettelijk daartoe vervaardigden wagen naar Londen overgebracht, waar hij een tijdlang in den dierentuin ter bezichtiging gesteld zal worden. Het dier is, ofschoon het een witteolifant heet, eigenlijk aschgranw, met rooskleurige ooren en lichte vlekken aan den snuit, den kop en do schouders. Het is 2.28 motor hoog en bijzonder goedaardig. Twee mannen uit Birmah, die den olifant als een god vereereu en hem knielend zijn voeder aanbieden, zijn hem tor bediening meegegevon en de welbekende of liever beruchte Koning Thibau heeft in het koopcontract uitdrukkelijk bedongen, dat «de rijke man, die don olifant verwierf, zich verbond hem lief te hebben, te beschermen en hem het levon aangenaam te maken(een treffend ver zoek uit zulk oen mond). Twee Buddhistischo priesters komen over, om versckillendo po Ldienstigo plechtigheden te ver vullen, welke meu bij de intrede van het heilige dier in het land der ongeloovigen noodzakelijk acht. Een jong Engelschmau van San Francisco zal in het voorjaar een reis om de wereld begin nen met een velocipede. Hij zal van San Fran cisco naar New-York gaan, dan den Oceaan over steken, van Liverpool naar Dover rijden, het Kanaal overstekeu en van Frankrijk door Europa naar Thurkestan en China tot Shanghai rijden, om van daar per schip naar San Francisco terug te keeren. Hij denkt in een jaar de reis te kunnen maken. De London Steamboot Company, de voornaamste eigenares van de rivierbootjes op de Theems, heeft hare betalingen gestaakt. Zooals men woef, heeft Napoleon III zich na zijn terugkomst van Wilhelmshöhe op Cambden Hou e ie Cbislehurst teruggetrokken, waar hij ook js overleden. Daar Cambdeu House niet te koop is, is de ex-keizerin Eugenie voornemens te Fartbo- rougb, haar tegenwoordige verblijfplaats, een kapel te laten bouwen, waar het stoffelijk overschot van den keizer en dat van haar zoon zullen bijgezet worden. Voor dit doel heeft zij steenen en mar mer van de Tuileriëu afkomstig, met zorg laten verzamelen. De doorboring van den tunnel onder de rivier Mersey is voltooiddiensvolgens is Liverpool onder de Mersey met Birkenhead in gemeenschap. De hongerdokter Tanner blijkt geen dokter te zijn en den titel van »dr.« slechts gekocht te hebben. Hij is thans gearresteerd wegens uitoefening der geneeskundige praktijk. De tandenfabrieken der Vereenigde Staten leve ren jaarlijks 10,000,000 kunsttanden af. Er zijn daar twaalf fabrieken, waaronder een is die in 1864 opgericht werd en die vijf millioen tanden per jaar vervaardigt. De stoffen voor do tandon gebruikt zijn voldspaath, chineesche porseleinaarde (kaolin), bergkristal, als mede platina, titanium en goud. Hot »Verlossingsleger« geeft in Amerika een blad uit, dat do «War-Crij* («de strijdkreet*) heet en dat uit alle oorden dos lands berichten, waar onder zelfs telegraphische, meedeelt omtrent do verrichtingen van het leger. De verschillende «majoors*, kapiteins*, tot «ser geants* toe, geven daarin verslag van hunne over winningen, b. v. op de volgende wijze: New-York. Dec. «Gisteren was het een groote dag. Optocht. Groote vergaderingen. Do duivel volkomen versla gen. God zij al de roem. «Kapt, Howie en Luit. Johnson.* Een ander seint: «De duivel woedend. Groote overwinning.* Uit London in Ontario be richt een Kapt. Billcooper: «Een goede dag. Roem rijke ovorwinning. Tien gevangenen gemaakt. Ve len der vijanden zijn ernstig gewond. Wij verwach ten hen woldra in de rijen der onzen«. In bijna al de berichten wordt gesproken van den grooten angst, dien het «Verlossingsleger* den duivel aanjaagt. Uit een der legerplaatsen wordt geseind: «De duivel geraakte in woede en zond een aantal gerechtsdienaren op ons af. Toen deze kwamen zagen zij, hoe eenige soldaten kun kame raden in de armen vielen, anderen knielden en God dankten. Wat kon de politie toen doen Niets Zij trok zich terug. God zegene haar!* Een an der overwinningsbericht meldt, «dat in veertien dagen 266 zielen veroverd zijn.* Op die wijze gaat het voort, kolommen vol, en de «War-Crij* geeft een getrouw beeld van het wer ken dezer geruchtmakende sekte. Mis Booth, de Genoraalsdochter, vertoeft nog altijd te Parijs. Zij zegende daar dezer dagen het huwelijk in van twee «kapiteins*, den Heer Simeo en Mevrouw Wallis. Bruid en Bruidegom zwoeren met een plechtigen eed, hun leven geheel aan het «Verlossingsleger* te zullen weiden. Bij de plech tigheid werden een aantal in het Fransch vertaaAie lioderen gezongen. Het stoomschip «City of Columbia«, van Bos ton naar Savannah, leed 18 Januari jd. schip breuk op het eiland Martha's Vineyard aan de kust van Massachussetts. 104 personen kwamen om, o. a. 55 passagiers lo en 15 2o klasse, bene vens 34 personen van de bemanning. 22 personen werden gered. Van de passagiors waren een derde vrouwen en kinderen. Tot de verdronkenon be hoorde do Turksche consul-generaal te Boston. De moorden tc Wcenen. Omtrent den moordenaar «menschonslachter* zou men wel kunnen noomeu Hugo Schenk, te Weenen, komon telkens nieuwe feiten aan 't licht. Het blijkt thans dat hij in zijn broeder Karei en zekeren Schloffareck ijverige medehelpers bezat. Beiden zijn gelukkig ook al in handen der justitie. Schenk heeft reeds erkend godood to hebben Jo sephine en Chatorina Timal, terwijl voorts do meeste zware verdenkingen op hem rusten van ook The- resia Ketterl en do vrouw, wier lijk bij Reichonau gevonden werd, te hebben vermoord. Geheel vrij willig en onverwacht erkende hij, een moord ge pleegd te hebben, waaromtrent door de justitie nog geen onderzoek was ingestelddie misdaad moet in O verbaud staan met het lijk, dat vele jaren geleden bij Lundonburg werd ontdekt. De politie heeft verder reeds kunnen constateeren, dat Scheuk den moord heeft gepleegd, die in 't laatst van het af- geloopen jaar zulk een sensatie in Oostenrijk en Hongarije verwekte. Het betrof een jong meisje, 't welk in den omtrek van Griechenau bij Presburg werd omgebracht. De logementhoudster te Pres burg, waar de moordenaar (die, met het meisje vroeger was gezien, zich bewegende in de richting van den Donau) na den moord overnachtte, heeft schenk en Schloffareck reeds herkend. De vermoorde heette Rosa Fereuczyzij werd van haar leven beroofd om de 800 florijnen, die zij bespaard had. Schenk was met haar, gelijk met al zijn slachtoffers, bekend geworden door een ad vertentie, waarin hij een huwelijksaanzoek deed en zich dan als ingenieur Schenk aan de ongelukkige slachtoffers voordeed. Schenk, die een wettige vrouw in Bohemen bezit, leefde in verboden min met een jong, arm meisje, Emilie Höcksmann; hij bezocht haar verscheiden malen te Weenen als hij voor «zaken* op reis was. Hij ondersteunde Emilie Höcksmann op de meest ruime wijze en deed veel aan haar familie. Een zwager van haar zette hij in een zaakje te Stettin. Voor zijn minnares had hij laatstelijk een woning gehuurd te Salzbnrg. Zij zal spoedig te \Yeenen komen om als getuige te worden gehoord. V at de in de woning van den wisselaar Eisert gepleegde misdaad aangaat, wordt o. a. vernomen De arrestatie v^n Dürschuer, den medeplichtige van Pongratz, had onder bijzondere omstandigheden plaats. Daags na den moord verscheen hij bij den amb tenaar van politie Stehlig, die met het opsporen der schuldigen belast was en verklaarde, dat hij, zonder vseik zijnde en zijn land eerlijk willende dienen, veizoeht geplaatst te worden bij de geheime politie. Het verzoek kwam den heer Stehlig wat dub belzinnig voorevenwel stemde hij toe, doch gaf zijn agenten bet geheime bevel, om den nieuweling scherp in het oog te houden. Al spoedig begreep men, dat Dürschner een buitengewoon belang stelde iu den loop van het onderzoek dor zaak in de Maria- helferstrasse. Toen de arrestatie van Pougratz besloten was, volgde hij de agenten, die ze moesten uitvoeren en trachtte hen voor te zijn, om Pougratz te waarschuwen. Dit was voldoende om ook op den «geheimen politieagent* zelveu de hand te leggen. t Staat thans vast, dat hij de boezem vriend van Pougratz was, in wiens gezelschap men hem eenige dagen voor den moord gezien heeft. Hij is echter niet het wisselkantoor binnengetreden en moet buiten op den uitkijk gestaan hobben. Der halve zou nog een derde schuldige vallen op te sporon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2