Ij, PUBLIER VERKOOPEN: Y erkooping HUIS en E H F verkoopen: Ph. de JONGH, Sigaren-Fabrikant heusden. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. kerknieuws. 314de Staatsloterij. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. ADVERTENTIEN. 1°. Het LOGEMENT en KOFEIJHUIS met recht van Vergunning, genaamd „de Pauw'' te Aalst, ook ge schikt voor boerderij, eerst onlangs nieuw herbouwd kadaster Gemeente Aalst Sectie A Nrs. 792, 446, 835, groot 35 aren 46 centiaren, HUISERFTUIN en BOOMGAARD en de on dergrond van A Nr. 834, groot 70 centiaren, 2°. Een perceel WEI LAND te Aalst, Sectie B Nil 182, groot 1.12.60 hec tare. Notaris BINK, Een HUIS en ERF te Heusden, in de Nieuw- straat, Sectie A no. 94, groot 85 Cent., bewoond door P. Belzek. doen naar een vermoedelijke Romeinsche begraaf plaats. In het Volksblad" van 13 Jan. worden on der den titel ^Ongeloofelijke toestanden" bijzon derheden medegedeeld omtrent verwaarloosde fa- brieksmeisjes te Amsterdam. Het hart krimpt ineen, zegt de Redactie, bij het lezen der vol gende bijzonderheden omtrent de Koffie- VeHees ters" en deelt dan verder mede wat Ainstelaar in de //Arnhemsche Ct." heeft geschreven: Het vVad." bevat de volgende advertentie: Hadt gij dien brief niet tot Maandag kunnen laten liggen? Als alle lezers van deze vraag haar eiken Za terdagavond ernstig overwegen en nauwgezet be antwoorden, dan zullen zij zonder eenig nadeel of voor zichzelven, of voor anderen de „Zondags- rust" van velen bevorderen. Iemand te Zaandam, die onlangs, bij publieken verkoop, voor eene som van f 500 eigenaar werd van een pakhuis en dit thans bezig is aftebreken, ontdekte deze week onder deu vloer een ouden gemetselden oliebak, inhoudende, naar gissing, ongeveer 500 K. G. lijnolie. Yan vertrouwde zijde wordt aan het Weekblad voor Pharmacie" uit Leiden betreffende de bekende vergiftigingen medegedeeld, dat het scheikundig on derzoek heeft geleerd, dat een oplosbare arsenik- verbinding, vermoedelijk in opgelosten staat, als vergif is gebruikt. Aan prof. Van der Burg is het gerechtelijk schei kundig onderzoek der organen van 16 lijken opge dragen. Hiervan zijn er 13 opgegraven, waaronder 11 van oudere dagteekening, zoodat ook de aarde uit de naaste omgeving dezer 11 kisten moest worden onderzocht. Uit Borne wordt van 17 Januari aan de yZw. Ct." gemeld: Gisteren avond tusschen half elf en elf uur werd de paardenkooper B. B. op^den weg van 't station naar zijne woning, in de buurtschap Zenderen, door drie mannen aangesproken met de vraag: „hoe ver zijn wij nog van Borne?" B. B. antwoordde /ongeveer een kwartier" en onmidde- lijk na dit antwoord grepen twee der vragers hem aan, wierpen hem op den grond en beroofden hem van eene som van ruim 80. De derde der aan randers hield den aangevallene intusscheti in be dwang door hem een mes op de keel te zetten, dreigende hem te zullen dooden wanneer B. B. het waagde om hulp te roepen. Om genoemde som van 80 te kunnen machtig worden, rukten de straatroovers het pand van het vest, waarin het geld weggestopt was, af en namen het stuk goed mede. De zaak is in handen der politie; de daders waren, volgens hunne spraak, Duitschers. Baardwijk. Die iets te vorderen heeft 'van of verschuldigd is aan ADRIANAMARIAMERCKX te LI e u s d e n wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 30 Januarij 1884, ten kantore van den Notaris Verberne te Dussen. Wat den arbeid onder deze meisjes en onder de andere fabriekarbeiders tegenhoudt en belemmert, is het soms weken achtereen aanhoudend „overwerken" op de werkplaatsen. Eeu groote zegen is voorzeker het werken voor die meisjes, voor wie te veel vrije tijd allicht nadeelig zon zijnmaar tusschen wer ken en overmatigen arbeid ligt een groot en bedenkelijk ver schil. Het verslag wijst op werkplaatsen hier ter stede, waar weken achtereen van des morgens 7 of 8 uur af tot des avonds 11 en 12 uur gewerkt wordt, met schafttijden van een kwar tier of esn half uur. Op sommige dier fabrieken wordt de arbeid „staande" verricht door kinderen van 12, 14 of 16 jaar. „Alle krachten van ziel en lichaam worden hierdoor verteerd, en met smart zien wij menigmaal na zulk aanhou dend werken de bleeke ingevallen wangen, de matte, geeste- looze uitdrukking op het gelaat dergeuen, die tot ons terug- keeren met de klacht„wij zijn achteruitgegaan en hebben zooveel vergeten." En helaasdat in den laatsten tijd het zon- dagswerken tot in den namiddag meer en meer in gebruik komt, zoodat voor velen nauwlijks éénige rust meer overblijft Wie zich in zulk een leven indenkt, moet medelijden hebben met haar, die werken, en met de ouders, die door nood en armoede gedreven, hunne kindereu moeten laten verwoesten. En zedelijk worden zij gedwongen tot dit lange en late wer ken, want wie zich daaraan onttrekt, wordt als onbruikbaar weggezonden. „Wat tegen dien overmatigen arbeid te doen is, ligt niet aan ons om te beslissen", zegt de directie, „doch zeker doet dit euvel verlangend uitzien naar eene wettelijke regeling der werkuren, althans voor minderjarigen. Het is ons onmogelijk hierover te zwijgenIn onze school en daar buiten zien wij te veel de droevige gevolgen, dan dat wij niet met alle kracht onze stem zouden verheffen tegen een stand van zaken, die minderjarigen soms weken lang dwingt om 15 of 17 uren daags te werken, bij slechte voeding en volkomen onkunde." Het zou mij genoegen doen, als een zoo ernstige en ge gronde klacht over de schandelijke exploitatie dezer fabrieks- slavinnen in wijder kring doordrong en eindlijk gehoor vond ter plaatse waar zulks behoort. Of moet er nog meer koren naar den socialistischen molen worden gereden P Ondertrouwd: W. Kuippels, wedn. van A. van Buul, 40 j. met J. Keister, wed. van J. Lie- vers, 40 j. Geboren: Johannes, z. v. A. Maas en M. SchildersJacobus, z. v. P. v. Beijnen en J. Pul lens Theodoras, z. v. A. Verhoeven en A. Leijtens Cornelia, d. en Cornelus, z. v. H. Maas en C. Vermeer. Overleden: A. Wolfs, wed. v. L. Pullens, 77 j.M. Thijssen, jd. 14 j.C. Maas, jm. 1 d. S. van Delft, jd. 7 m. Uit Zevenwolden wordt gemeld Zelden of nooit zagen we de landerijen in Friesland in deze maand zoo schoon als nu. De wellanden hebben een kleur als waren we in April. Op vele plaatsen staat reeds veel gras, zoodat het wollig vee volop voedsel heeft. Het boezemwater is laag, 't geen zeer voordeelig werkt op de lage hooilanden. In de hoogo en lage venen begint weer eenige aftrek te komen, daar de schippers, die hun wintervracht verkocht heb ben, van lieverlede weer komen opvaren om op nieuw bevracht te worden. De voorraad oude lange turf is zeer groot. Er zijn zelfs koopen van 1879 en 1880. De prijzen zijn middelmatig en variëeren van 0.50 a 1.50 per stok. Op verschillende plaatsen worden woeste gronden ontgonnen en in bonw- of boscbland herschapen, waardoor tal van arbe ders werk en daardoor brood hebben, terwijl de aardbodem een verandering ondergaat, die heilrijke vrachten afwerpt voor tijdgenoot en nakomeling. De veestapel is over 't algemeen gezond. Uit een gemeenteraad. Te Weert vroeg een der raadsleden, waarom de voorzitter hem »zoo leelijk aankeek. Het zachte winterweder is niet ongunstig voor den landbouwer in de zandstreken. De gewone winterwerkzaamheden. als: mesfrijden. waterafvoe ren, vergraviugen en houthakkeu kannen ongestoord worden voortgezet en worden in veel ruimer mate uitgevoerd, dan wanneer strenge vorst of sneeuw hnune belemmerende uitwerking toonen. Het win tergraan dat uitkomt, ontwikkelt gunstig; zelf-; wordt thans nog gezaaid. Ook voor den mensch is de zachtere luchtgesteldheid aanmerkelijk minder nadeelig dan strenge koude, alhoewel niet te ont kennen valt dat heldere weerstoestand verreweg verkieselijker is. Insecten en ongedierte zullen niet bovenmatig in leven blijven of ontwikkelende eenjarige of korter levende soorten sterven toch op hun tijd en die voor langer tijd van bestaan levenskrachten bezitten, hebben of vinden hunne eigenaardige beschutting. Voor kleigronden, waarop vorst wel wenschelijk kan genoemd worden, is ook dit zachte weder dienstig voor bewerkingen, die anders moeten wachten tot het voorjaar, Ook de werkman kan thans nog wat winnen. Neüerl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Valkenburg (Z.-H.) J. H. Beekman te Alm- kerk; Monnikendam, Hartgerink van Oldemarkt; Staphorst, H. K. Doornveld te Eemnes-Buiten Charlois, P. Bartstra te Wassenaar; Den Hoorn op Tessel, Wiers Van Coehorn te HorssenWerk hoven, J. C. Van Schel vie te Meeteren; Kootwijk, J. A. J. Ploos Van Amstel te Reitsum Klaaswaal, B. Lütge te Ter Aa bij Nieuwerslnis; Moerdijk, A. van Veenloo te Waarder c. s.Sint Johannesga c. a., E. V. J. Japchen te Kockengen, prov. Utrecht Spijk (cl. Dordrecht), H. Was te Kruisland Val kenburg (Zuid-Holland), J. H. Beekman te Almkerk. Aangenomen naar Akkooi (cl. Bommel), J. A. Barbas Jr. te 's-GravelandBritsum en Wieuwerd, L. M. do Boer te NiehoveGoudswaard, Y. H. van 't Iloff, cand.Sleen, M. Beversluis, cand. te Nijmegen Andijk, W. Bosch te Zuidwolde. Bedankt voor Zijderveld, door C. M. Van Oosterzee J.Jz. te Heukelom voor Opperdoes, W. Bosch te Zuidwolde voor Lienden, J. G. Klomp te Broek op Langen- dijk voor Ruinen, P. A. Riedel te Aartswoud voor Opperdam, W. Bosch te Zuidwoldevoor Hoogebeintum, A. T. Du Saar te Noordwolde. Prijzen van 100 en daar boven 4e Klasse. Trekking van 21 Jan. Prijs van 1000 nos. 793, 16183, 16930 en 17531 400: no. 17645; ƒ100: nos. 2711, 5174, 15103, 18271 en 19914. Het eerste nummer van den vierden jaargang is verschenen van het «Zondagsblad voor het Jonge Nederland.* Dit blad, reeds bij de eerste verschij ning bij wijlen Henri J. Stemberg met bijval ont vangen, heeft in de drie jaren van zijn bestaan groote vorderingen gemaakt. Door de uitgevers tegenwoordig de heeren J. F. Haeseker Co. zoowel als door de redactie, onder de leiding van den beer P. F. Bruuings, wordt niets nagelaten, wat het «jongensblad* aantrekkelijk kan maken. Aardige, bevattelijke hoofdartikelen, duidelijk schet sen van de voornaamste feiten, die in binnen- en buitenland de aandacht verdienen, goede feuilletons, bijv. «Een Hollandsche Jongen*, van den heer Bru- nings, maken het blad tot een geliefkoosde lectuur voor het jonge volkje. Daarenboven hebben de uit gevers weer een prijsvraag uitgeschreven, bestaande in «een duidelijke verklaring van de begrippen ar moede en rijkdomHet is een gezellig en tegelijk nuttig blaadje. In den «Monitenr Iudustriel* geeft de scheeps kapitein Trève eenige belangrijke wenken omtrent bet springen van stoomketels. Hij merkt op, dat dergelijke ontploffingen gewoonlijk tegen den mor gen plaats hebben en zoekt de oorzaak hiervan in de omstandigheid, dat de stoker des avonds den ketel met water vult en 's morgens dadelijk een groot vuur aanmaakt, waardoor het reeds door de hitte van bot den ketel omgevende metselwerk verwarmde water in den koristen tijd tot koken gebracht wordt. Dat deze handelwijze oecouomi- sche voordeelen heeft is duidelijk, want daardoor worden tijd en brandstof gespaard. Door de voor verwarming van het water echter gedurende den nacht wordt de atmospherische lucht uilgedreven en er heeft eene oververhitting plaats, die het springen van den ketel tengevolge kan hebben. Kapitein Trève acht 't derhalve raadzaam om 's morgens vóór het opstoken lucht in het ketel- water te pompen en dan door middel van ther mometers telkens de temperatuur te onderzoeken en zoo te bepalen of de waterwarmte met de ver hitting overeenstemt. Wordt oververhitting gecon stateerd, dan behoort hierin onmiddellijk voorzien te worden. Maskers van was zijn dezen winter voor de ge maskerde bals in de mode gekomen. Er is te Pa rijs slechts één fabrikant die ze maakt. Zij zijn zeer licht, niet beuauwend en maken volkomen onkenbaar. Daarbij is het ondergedeelte beweeg baar, zoodat men onbelemmerd er mede kan spre ken, eten en drinken. Dienstorder van den overste Sabelkwast. «Alle hon den, van den kapitein af, moeten uit de kazerne verwijderd worden. Historisch. Op Nieuwjaarsdag belt een bedelaar aan een huis, waar hij gewoon was eiken Maan dag een aalmoes te komen vragen, aan en biedt «mevrouw zijn heil en zegen* aan. De dienstbode geeft hem als gewoonlijk 5 cen ten, maar 't waren oude. «Worden niet meer aangenomen, meisjezegt de man op zeer beslisten toon en geeft de centen terug. Onze hnderen. De meid heeft inkt gestort op het vloerkleed. Mevrouw schrikt maar is bij de baud en roept haar dochtertje toe: «spoedig, Ma- rietje, gooi er melk over.Het middel hielp vrij goed eu de ramp was niet zóó groot als zij eerst scheen te zullen worden. Eenige dagen later valt de melkpot om en het witte vocht verspreidt zich over den grond. «Mama! nu spoedig inkt er ovur heen!* roept de kleine. Taalzuivering. Ten einde het uitheemsche woord «reslauratie* niet te gebruiken, heeft een man vau zaken te Berlijn aangekondigd, dat hij eene «maag- bevredigingsinrichting* heeft geopend. Professor is verdiept in berekeningen over het tijdstip, waarop een komeet weer zal verschijnen. De meid klopt en zegt «Mevrouw laat vragen, wanneer de soep moet worden opgedaan. «Ja, wan neer, wanneer antwoordt de professor verstrooid. «Wacht een oogenblik.« En na een pauze: «Den 27n Sept. 1915, 's morgens 7 uur 16 minuten 3^4 seconden precies.* Bierversch van de koe. Uit Gary in Dakota komt het verwonderlijke doch natuurlijk uit zeer «geloofwaardige* bron geput bericht, dat het een daar woonachtigen, wetenschappelijk gevormden Duitscheu landbouwer gelakt is, van een met hop, mont en koorn gevoede koe, in plaats van melk, bier te krijgen. Dat bier, het resultaat van een geheele reeks proefnemingen, moet een schoone bruine kleur hebben, schuimen en overheerlijk smaken. Men zal derhalve eerlang «bier, versch van de koe* aankondigen. O, die Amerikanen! Jacobus II van Engeland bezocht eens het stadje Southwald (graafschap Suffolk). De burgemeester had een toispraak door den secretaris laten maken, maar te laat om dien van buiten te leereu. De socrelaris bad diensvolgens last gekregen hem te sonffleeren. Toen de koning verscheen was onze burgemeester zoo zenuwachtig, dat hij na het «Uwe Majesteit* reeds bleef steken. «Houdt u toch als een man!* fluisterde de souffleur. En de burge meester herhaalde «Uwe Majesteit, houdt u toch als een man!* «Zijt gij dan des duivels, sir!* mompelde do secretaris in wanhoop en de burge meester die hoe langer hoe meer de kluts kwijt raakte, herhaalde: «Zijt gij dan des duivels, sir?* «Ik zeg u, gij zult ons allen in het verderf storten,fluisterde de secretaris den ongelukkige toe en deze zeide het hem na: «Ik zeg u, gij zult ons allen in het verderf storten Jacobus II keerde, verbolgen den burgemeester den rug toe en verliet het stadje, waar de man hem zoo liefelijk had begroet. «Si non vero....* Russische spreekwoorden. Zooals men het touw trekt luiden de klokken. Als de mug op de slingerende klok zit, denkt zij dat zij de klokkenluider is. Als men het schaap scheert, is 't om het van de wol een rok te maken. Mettertijd worden eikels eiken. Als men de vlucht der vogels prijst, schudt een eend den kop. Hang het eerste werk niet aan den spinrok, voordat het oude versponnen is. 't Is niet om den houtworm dat de specht op de hoornen pikt. Wij hebben beiden dapper geroeid, zeide de vlieg tot den veerman, toen de boot aan d«n anderen oever kwam. De negende hnid hoort ook nog bij do ui. Vast is de dood, los is het leven. Den besten hond moet men de hand niet in den bek steken. Ook van groote bloemen vlecht men een kleinen krans. Wie de spiets koopt krijgt er den oorlog op toe. Slootwater smaakt den gezonden beter dan wijn den zieken. Honderd erwten geven nog maar een klein gerecht. Vervolgd. Het feuilleton in een nieuwsblad werd oenigen tjjd geleden op de volgende wijze afgebroken «Er volgden eenige oogenblikken van stilte, eu met pijnlijke ongerustheid scheen de beschuldigde zijn lot te verbeiden. Eindelijk stond de rechter, die de bewijsstukken onderzocht had, van zijn zetel op en sprak onder eene diepe stilte en met grooten ernst (Wordt vervolgd.) Zeldzame eerlijkheid. Een boerenvrouw heeft in- koopen in de stad gedaan en bemerkt, als ze huis waarts wil keeren, tot haar schrik, dat ze kaar regenscherm niet meer heeft. Fluks gaat ze terug O O O naar den winkel waar ze het laatst geweest is, maar daar weet men er niets van en evenmin in een anderen winkel, waar ze navraag doet. Maar in een derden stelt men haar het verloren schaap ter hand. «Dat zijn hier ten minste nog eens eerlijke men - schen,* zegt het vrouwtje tevreden. «Bij die ande ren koop ik nooit weêr!« 's Boseh, 21 Jan. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 136 stuks. De le kwal. gold van 0.66 tot 0.68, 2e kwal. van ƒ0.64 tot ƒ0.66, 3e kwal. van ƒ0.62 tot 0.64 per kilogr. Er bestoud veel vraag, zoodat de handel zeer levendig was en dientengevolge al het aangevoerde spoedig was opgeruimd. Heden werden aaugevoerd 110 vette varkons; de prijs was 0.50 a 0.54 per kilogram. Een buitengewone verkoop had heden plaat3. Kooplieden uit België, Maastricht en Rotterdam waren ter markt aanwezig, zoodat als het ware de varkens van de markt wegvlogen. Dadelijk was de koop gesloten en men hoorde niets anders dan breng ze maar weg naar het station of stoomboot. De prijs der boter wa3 1.00 a 1.24. t Gorinehem, 21 Jan. Bij een aanvoer van on geveer 70 stuks vee, was de handel heden williger dan de vorige week. P r ij z e n Enkele zware kalf koeien 260 a 320; mindere qualiteit 170 a 240; dito vaarzen 160 a ƒ230. Melkkoeien 170 a 260. Vare koeien 150 a 170. Hokkeling Vaarzen j 120 a 150. Pinken a Graskalveren a Nuchtere kalveren ƒ12 a 18. Varkens, zware vette van 150 a 160 KG. 50 a 52 ct., die van 90 a 110 KG. 42 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 6.00 a 10 per stuk. De prijs dor goéboter was 1.28 a 1.44 per KG. Kipeieren golden 1.60 a 1.80 de 26 stuks. 1 Notarissen te Zalt- bommel, zullen in na to melden logement te Aalst, tot den in zet op Donderdag 24 Januari 1884, tot den slag op Donderdag 7 Februari 1884, beide dagen des voormid dags te 10 ure, we gens vertrek naar de Transvaal, Aanvaarding van het le perceel bij de betaling op 30 April 1884 en van het 2e perceel bij de gunning. Inlichtingen geven genoemde Notarissen. .van TE op Maandag 4 Februari 1884 f- naal, des avonds 7 lire, in de Kor enbeurs te Heusdea, bewoond door Mej. de Wed. BOEREN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3